Ultimele subiecte
» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Ieri la 10:56 pm Scris de sarabendis

» Modele de brodat
Ieri la 10:03 pm Scris de Djmanianfs

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Pirogravura
Lun 11 Dec 2017, 2:13 pm Scris de White_Raven

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Dum 10 Dec 2017, 6:54 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Sam 09 Dec 2017, 10:24 pm Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Vin 17 Noi 2017, 9:46 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 10 Sept 2011, 12:31 pm

Si la noi se gateste sanatos si fi-mea mananca din mancarea noastra de mica. Dar nu atinge mancaricile cu legume, tocanitele, mancarurile cu sos. Voi cum ii convingeti sa manance mazare, fasole verde, conopida, spanac, etc.? Nici orez gen pilaf nu mananca, doar cu lapte. Din ciorbe alege legumele, vrea doar supa chioara. zid Ma rog, nu-mi fac probleme ca isi ia ce-i trebuie din ce alege, dar uneori am ceva facut acasa si nu vrea; ai mei gatesc 3-4 feluri sa fie siguri ca alege ceva, bine ei sunt gurmanzi, deci oricum ar face.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Sam 10 Sept 2011, 1:09 pm

Nici eu nu am mancam multe cand eram mica. Branza si fasole verde (alegeam doar boabele), banane, dar le-am dat de gust destul de repede. In schimb, nici eu nu mananc legume din ciorba, aleg numai zeama, si nici tocanite de/cu legume. Rosii, dovlecei, vinete, salata, brocoli, conopida am inceput sa mananc in ultimul an, de cand am ramas insarcinata. M-am fortat sa le mananc si m-am obisnuit cat de cat cu ele. De ardeii grasi imi pare rau, stiu cat de sanatosi sunt, dar inca nu pot sa-i includ in meniu. Mi se par foarte amari. Din ce am citit, este intr-adevar vorba de obisnuinta. Te obisnuiesti cu gustul si apoi "iti plac".

In concluzie, nu stiu cum ai putea sa o convingi sa incerce Embarassed , dar in cel mai rau caz va ajunge si ea la 26 de ani sa-si dea seama ca trebuie sa le manance, pentru binele ei. lol!

Ultima editare efectuata de catre geo in Sam 10 Sept 2011, 1:17 pm, editata de 1 ori
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 33
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 10 Sept 2011, 1:16 pm

zid E clar. Geo, merci de incurajari... hug
Mai, nu stiu, mofturoasa am fost si eu, nu mancam mai nimic, cica. Desi, prin comparatie, mama mea zice ca eram mancacioasa si "zdravana" fata de fi-mea. Acum mananc orice, in afara de carne cu picioare si incerc lucruri noi cu placere. Imi plac toate balariile si le-am mancat cand eram gravida. Si ea, manca ciorba cu legume cand era mica, acum nu vrea nici bucati mai mari de rosii, din zeama, desi le mananca crude sau bulion.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Sam 10 Sept 2011, 1:18 pm

Mi-am adus aminte ca banane am inceput sa mananc atunci cand am stat o perioada in spital. Am vazut alti copii care mancau (cu pofta probabil) si am vrut si eu. Poate asta ar fi o solutie, sa manance la masa cu alti copii care se bucura de alimentele care nu ii plac ei.
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 33
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 10 Sept 2011, 1:23 pm

Admina a scris:Si la noi se gateste sanatos si fi-mea mananca din mancarea noastra de mica. Dar nu atinge mancaricile cu legume, tocanitele, mancarurile cu sos. Voi cum ii convingeti sa manance mazare, fasole verde, conopida, spanac, etc.? Nici orez gen pilaf nu mananca, doar cu lapte. Din ciorbe alege legumele, vrea doar supa chioara. zid
Nu stiu cati anisori are fetita ta, presupun ca e gradinitzara Smile Dupa varsta de 2 ani este greu sa mai convingi copilul sa manance ceva care nu-l tenteaza. La copiii mai mici, functioneaza principiul emulatiei. Daca tii copilul in brate cand mananci, el va dori ceea ce este in farfuria ta si astfel i se formeaza gusturile. Angelica, de pilda, mananca absolut tot ce mananc eu si tinde sa refuze ceea ce eu nu mananc.Ieri am facut cartofi prajiti pentru ceilalti (eu nu mananc), Initial Angelica a cerut si ea, dar nici nu s-a atins de ei. In schimb, a mancat branza, rosii, friptura de pui, masline, salata de varza, adica ceea ce era in farfuria mea. Smile
Bucatile mai mari de rosii in general sunt refuzate de copii , mai bine da rosiile pe razatoare. Smile
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Mar 13 Sept 2011, 4:54 pm

Ela, nu am apucat să-ţi mulţumesc pentru răspunsul cu sfecla. Eu am urmat sfaturile pediatrilor de aici, i-am dat fructe /legume crude, însă nu multe şi sper să nu fie probleme pe viitor.

În legătură cu autodiversificarea, eu nu o agreez pentru că am impresia că e la fel cu educaţia asta "modernă" - copilul nu face nimic ce nu îi place, doar când şi dacă el vrea etc. Dacă părinţii/ profesorii s-ar fi comportat aşa cu mine (mănânci ce vrei ; înveţi ce vrei), eu una aş fi dat de mult în diabet şi nici nu aş fi trecut de tabla înmulţirii cu 5.
Să nu mă înţelegeţi greşit, nu consider că trebuie forţat copilul... sau pedepsit (dacă nu îţi mănânci legumele, nu mai ai voie afară). Trebuie convins şi insistat. Am facut săptămâni întregi în fiecare zi supă de legume şi tătăroaica mea lua maxim 3-4 linguriţe. Numai spălatul vaselor dura mai mult decât hrănirea ei. Dar nu am renunţat şi am văzut că acum a început să halească legumele (ura!).

Cred că primii doi ani sunt esenţiali în educaţia gusturilor şi acum avem şansa să îi facem să le placă legumele, să nu mânânce 5 felii de pâine la masă, cum mănâncă mai toţi românii, să servească gustări din fructe etc...
Şi bine ai zis Aura, exemplul familiei, mai ales al mamei este extrem de important (deja am început să mănânc îngheţata pe ascuns rade ).

Dacă este să aleagă copilaşii, clar aleg produsele dulci. De-a lungul evoluţiei creierului uman, acesta a învăţat că dulcele, care se găsea rar în natură, conferă corpului extra energie pentru vânat/cules şi a asociat dulcele cu recompensa... aşa că ciocolata a devenit cel mai bun prieten al frigiderului Smile

Şi mai îmi place ce ai zis pe pagina precedentă, Aura. Respectul faţă de mâncare. Sper din suflet să nu ajung un părinte care se transformă în maestru de artificii - soldăţei, vine avionul, acuma hai şi eu sub masă să-ţi dau de mâncare. Mâncarea nu ar trebui să fie joc, şi nici motiv de şantaj emoţional ... am prietene care îşi imploră copilul să manânce, care izbucnesc în lacrimi că cel mic face mega mofturi, doar ca să o pună pe mamă la încercare... sau pe bunică .

musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mar 13 Sept 2011, 6:01 pm

Musetel, nu cred ca vor fi probleme pe viitor din cauza fructelor crude.
Cred ca e vorba de perioada cat sunt mici, de obicei bebeii care mananca fructe crude au arsuri, gaze, si sunt opariti si la fundulet. Aciditatea face rau intestinelor (pentru ca fructele crude fermenteaza).

Eu am inceput cu legume din borcanelele pentru bebelusi (am mai pov eu despre asta). Sunt cele mai sigure (aici, unde sunt controlate si rascontrolate). Nimic nu e mai bine controlat decat mancarea pentru bebei.

Nu are chimicale, asa cum nici gemurile si zacusca pe care le facem in casa nu au chimicale, si se tin cu brio ani intregi.
Mancarea pt bebei e facuta in borcanele sterilizate, e numai fiarta la abur sau ceva de genul "in dunst"... Plus ca degeaba ma feresc de chimicalele din mancarea de gata cumparata (nu vb de cea pt bebei ci in general) daca mananc fructe si legume din supermarket, unde sunt toate pline de pesticide si hormoni. Mancarea pt bebei e "bio" nu numai ca poarta sigla, chiar asa e.

Eu i-am dat pana pe la 8 luni numai legume si fructe din borcanel. (fructele sunt oricum mai ieftine in borcanel, gata pregatite, decatproaspete in magazinul "bio". Vorbesc de situatia de aici, din Germania.

Admina, Victor al meu nu manca deloc legume, si ... nimic verde:) Alegea si patrunjelul din ciorbita. Doar pe la 7 ani, can dam venit in Germania a inceput sa manance de toate, si asta fara sa il fortam sau sa il rugam noi.
Pur si simplu i-a venit pofta...
Stiu ca te gandesti la minerale si vitamine, insa e destul sa manance 2-3 legume.

Ioana, revin la Leon. Nu am avut deloc probleme cu mancarea de cand am inceput diversificarea. Dar la inceput a fost nevoie RABDARE multa. Masa (un castronel) dura intre 25 si 40 de minute. Dupa 2 luni termina in 5 minute, sotiorul meu spunea ca ii dau prea repede sa manance. Dar casca gurita si urla daca nu primea...
Eu zic sa te inarmezi cu multa rabdare (stiu ca ai deja, dar mai pui o portie peste) Smile Si foarte important, cand suntem toti acasa mancam impreuna. Leon era pofticios, cand ne vedea pe noi mancand incepea sa cerseasca, plescaia din gurita de-ti venea sa ii dai mancarea ta. Smile Cand mananca la masa cu cei mari au si ei pofta mai multa.

Acum are 11 luni, ii pun felia de paine in manutza si molfaie la ea pana o termina. Sper ca la un an sa inceapa sa pape singur cu lingurita, desi el ar vrea deja. Dar asta trebuie sa invete, si e sarcina noastra a parintilor sa ne ocupam.
Aici, apropo de autodiversificare, eu nu cred ca un copil care de mititel aincepe sa manance cu mainile va invata mai usor sa tina tacamurile in mana. Cred ca daca asa incepi va fi greu sa il dezveti de mancat ca... din troaca...

Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 15 Sept 2011, 12:03 am

Ela multumesc pentru raspuns! Am rabdare si imi impun sa am rabdare, pentru ca stiu ca de modul cum abordez acum mesele depinde comportamentul lui de mai tarziu. Refuz sa fiu acea mama care isi alearga copilul cu mancarea in lingurita/furculita. La noi la masa nu voi accepta circul. Deja a inceput sa deschida un pic gura pentru a accepta lingurita cu piure. Nu suficient de mare, intra doar varful, dar e un progres. Am incetat sa-i mai dau in momentul cand a inceput sa intoarca capul si sa protesteze cand veneam cu lingurita, n-am vrut sa-l fortez. Cred ca fortatul duce la o rezistenta si mai mare, iar in timp la a detesta momentul mesei. O sa incerc si varianta cu mancatul impreuna, sa vedem.
Am o intrebare - de ce piureurile de legume nu se subtiaza cu lapte? N-ar fi mai gustoase asa? Si eu tot din borcanase ii dau deocamdata, din aceleasi motive pe care le-a spus Ela, plus ca ar fi foarte frustrant sa pierd atata vreme si energie sa gatesc doar ca sa manance doua lingurite din ce am preparat. Ieri i-am dat un borcanas cu amestec de morcovi si cartofi (am gustat si eu, de-a dreptul oribil), pe care l-am subtiat putin cu laptele meu. L-am gustat din nou si era excelent, iami de tot. A mancat mai mult si mai bine decat cu cateva zile inainte cand ii dadusem acelasi lucru, dar fara lapte, exact asa cum se gasea in borcanas.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Joi 15 Sept 2011, 12:43 am

Ioana, cartoful a fost singurul pe care l-a refuzat Leon, simplu sau in combinatie cu alte legume.
Stiu ca nu se pune lapte in piureul de legume doar pentru ca e recomandat sa fie o masa fara lactate. (cel putin aici asa mi s-a spus)

Leon are cateva borcanele preferate, la care nu am renuntat nici acum, desi are 11 luni si jumatate. Dovleac turcesc si pastarnac mananca cu foarte mare placere si ii mai dau uneori ca gustarica in loc de fruct.

E bine ca nu il fortezi, si Leon intoarce capsorul cand nu mai vrea, si nu insist. Dar din fericire mananca mult, seara i-am micsorat portia, ca sotiorul meu spunea ca ii dau prea mult. Toti bebeii au momente cand vor sa manance mai putin, eu zic ca nu tre sa iti faci griji decat cand nu mananca deloc si nu ia in greutate.

(daca nu mananca cerealele facute cu lapte de la mami lui, poate mananca daca ii iei cereale gata cu lapte praf, si i le prepari numai cu apa (in castronel, nu in biberon). Poate gustul NOU il ajuta sa vrea sa probeze mai mult. Nu stiu daca functioneaza, zic si eu asa...)
(daca vrei sa vezi cum papa Leutzul meu , am un video mai nou -pe langa cel cu prima masa de legume- cand stramba din nasuc Smile- poti intra de la semnatura, apoi albumul Leon...)

Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de violeta25 la data de Joi 15 Sept 2011, 10:42 am

Ioana eu le-am pus lapte in piureuri deoarece copilul simte nevoia de ceva cunoscut in tot acel nou, si la mine faceau figuri cu piureurile si am incercat varianta cu putin lapte si a mers apoi am continuat pana s-au obisnuit cu piureurile, pe urma am micsorat portia de lapte pana am scos de tot laptele din piure.Nu stiu de ce nu se recomanda adaugarea de lapte in piure dar nu cred ca le face vre-un rau putin lapte adaugat.
Multa sanatate si rabdare pupi
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de da-mely la data de Joi 15 Sept 2011, 11:03 am

nu stiam ca nu se recomanda prezenta laptelui in piureuri! eu fac toate piureurile, indiferent de legumele folosite, si cu un strop de lapte. si mie imi place piureul cu lapte!
da-mely
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 89
Localizare : ro
Data de inscriere : 13/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 15 Sept 2011, 10:45 pm

Multumesc pentru raspunsuri!
Ela sa-ti traiasca Leutul cel mancacios si scump!
Nu i-am dat pana acum mancare in biberon, doar in castron, cu lingurita. Biberonul nu prea stie ce este, am incercat zilele trecute sa ii dau apa in el si nu a mers. Nu stiu cum sa-i dau sa bea apa, ma gandesc ca are nevoie acum ca a inceput sa manance si altceva in afara de lapte, sau nu?
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Vin 16 Sept 2011, 1:54 am

Ioana, multumesc!! Si Paul al tau e un dulce, sa fie sanatos si cuminte!!

Mancarea e bine sa fie de la nceput cu lingurita, nu groasa si pusa in biberon. Nici sa nu incerci...
Mie mi-au spus si moasha si pediatrul ca de cand inlocuim mese de lapte cu mese solide, e nevoie de lichide. De atunci am inceput sa ii dau si eu ceai lui Leon, inainte nu i-am dat. Si mai depinde si cat e de cald, acum ca a trecut vara probabil nu e nevoie de foarte multe.
Urmareste si fontanela, daca e scobita, adancita atunci e nevoie de mai multe lichide.

Leon bea foarte mult ceai, dar lapte mai deloc. Ii dau insa cereale care au 42% lapte praf. Bea si apa din sticla, a inceput cand ne vedea la piscina cu apa minerala. Tati se distreaza si il invata sa bea cu paiul. Acum incerc sa il obisnuiesc sa bea din cana si sper ca la un an sa scapam de biberon.

Eu numai piure de spanac si cartof pregatesc cu lapte. In rest prefer sa subtiez cu rosie putin fiarta- ca sa o pot curata. Lui Leo ii place la nebunie.
Diversificarea inseamna introducerea alimentelor noi, si logic ar fi sa nu aibe toate gust de lapte. Parerea mea... Asa mititelul descopera si gusturi diferite.

Acum cateva zile am facut spaghete cu sos de rosii. (e si o poza in album). Am pus rosii, putina ceapa (nu calita) si o lingurita de ulei de rapit (contine omega3). Apoi spaghetele peste sos in minimixer si gata masa.

(sa nu va speriati de videoul unde tipa impreuna cu fratiorul Smile Asta fac baietii mei cand sunt eu plecata la sport:)
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de camelia-db la data de Vin 16 Sept 2011, 2:16 pm

Cu lichidele si la mine a fost un stres la inceput ...nu ca ar bea acum mai mult.
Amandoi nu beau decat foarte putina apa pe zi ...si asta numai din pahar ca din biberon nici nu vor sa vada. Nici laptele pe care il dau nu vor sa-l bea ci il dau mereu cu ceva cereale . In rest mananca orice le dau si fara mofturi, macar atata wink
Am intrebat si eu aici la dispensar si au zis ca atata timp cat scutecele sunt ude si nu sunt constipati totul e ok... si asa si este ,chiar daca beau destul de putine lichide ei se simt bine si nu vad nici un fel de problema. Desigur eu ii incerc si daca vor sa bea atunci si beau daca nu nu.
camelia-db
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 15
Localizare : olanda,almere
Data de inscriere : 13/02/2010

http://www.calcedoniasewing.blogspot.nl

Sus In jos

Mesaj Scris de annamaria26985 la data de Sam 17 Sept 2011, 11:21 pm

dora nu vrea sa bea apa sau ceai din biberon ci doar din pahar si numai cand ne vede si pe noi, dar manaca fructe si legume si e ok
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 742
Varsta : 32
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Sam 17 Sept 2011, 11:33 pm

Anna, imi amintesc cand ne-ai povestit ca Dora a plecat singura!
Acum e randul nostru!
Leon a inceput saptamana trecuta cu 2-3 pasi, acum a ajuns la 7 Smile Singur-singurel!!
Cand nu mai poate se lasa in funduletz, inca nu a cazut, dar ... ne asteptam la asta. Oricum suntem non-stop pe urmele lui!!
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 18 Sept 2011, 12:29 am

Felicitari Leutului, Ela! Ce frumos, imi inchipui bucuria voastra!
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 18 Sept 2011, 8:48 am

Ela, ce bucurie trebuie sa fie la voi!Pupici micului cavaler! kiss
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de annamaria26985 la data de Dum 18 Sept 2011, 11:01 pm

ela , pupici leutzului kiss si inca un pic de rabdare pentru tine. eu imi amintesc ca dupa ce a inceput sa mearga singura cea mai mare bucurie a fost ca nu mai trebuia sa merg indoita de spate ca sa o tin de manuta sa faca pasi prin casa
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 742
Varsta : 32
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de vyky2010 la data de Joi 29 Sept 2011, 2:09 pm

Buna ziua doamnelor!
Sunt o bunica fericita deoarece duminica 25 septembrie mi s-a nascut nepotica mult asteptata.Ieri a venit acasa.A fost nascuta prin cezariana si laptele mamei vine cam greu.Este o mancacioasa.Ma feresc sa dau prea multe sfaturi pentru ca pe timpul cand am crescut eu copii erau alte vremuri.
I-am spus totusi norei sa incerce s-o tina cat mai mult la piept ca daca ii da lapte praf este posibil sa refuze sanul si ii va fi mai greu atat ei cat si fetitei.
Voi incerca sa intru mai des aici sa vad cum procedati cu bebelusii in diverse situatiiSanatate tuturor!
vyky2010
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 331
Varsta : 72
Localizare : PITESTI
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 29 Sept 2011, 2:26 pm

Sa va traiasca nepotica si sa aveti parte doar de bucurii impreuna! kiss
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 29 Sept 2011, 2:28 pm

Vyky, sa iti traiasca nepotica, sa fie sanatoasa, sa creasca mare, frumoasa si sa va bucurati de ea kiss
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de vyky2010 la data de Vin 30 Sept 2011, 11:47 am

Multumesc mult fetelor,sa va traiasca si voua bebelusii,sa va bucurati de reusitele lor!
vyky2010
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 331
Varsta : 72
Localizare : PITESTI
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Joi 06 Oct 2011, 1:14 pm

Vicky, sa fie sanatoasa si cuminte nepotica!!

Leutzul meu a implinit alaltaieri un anisor, gata, nu mai e bb (am pus si poze cu tortul la care am muncit cateva ore, la subiectul corespunzator).
Azi am fost la controlul de un an si la vaccin, si e totul bine. Mie mi se pare cam slabut, are doar 9900 gr. iar fratele avea 13 kg la un an... Dar e foarte activ, mananca bine, bea bine, si asta e cel mai important.
De doua saptamani a inceput sa mearga singurel, mai cade, insa se pare ca stie si cum sa cada. Deja se plimba din camera zi in bucatarie fara ajutor, daca nu sunt cu ochii pe el nu stiu unde il mai gasesc:)

Voi ce mai gatiti pentru cei mici, ca eu nu stiu ce sa ii mai pregatesc. Mananca de toate, dar chiar sunt in pauza de idei...Sad
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 06 Oct 2011, 2:38 pm

Pupici pentru Leutul cel mare love dar si pentru frumoasa lui familie! hug pupi