Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

+28
alinutza_andrei08
ivanoiuadela9
valentinadof
melus
RamonaM
MihaelaT
Love
ancuta_ancuta
SilviaDumitrescu
ismi3ismi
geo
ioana soare
bubu85
natasaSV
nicopop
Gianina4ever
diada
danae
annamaria26985
mnarcisa
teisoara
violeta25
aurishta
Clio_Ela
Chirrox13
zahariaelouise
cris_27
MagdaMarin
32 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 17 Mai 2011, 11:15 am

pastilele de tantari ...si eu m-am ferit sa le folosesc,cand era fata mea mica-1,5 luni,dar,totusi,din cauza ca nu am avut alta solutie,le-am mai folosit uneori...sa fie folosite in spatiu deschis,sau,cel putin spatiul sa fie mare...eu tineam usa deschisa,ca altfel,e prea concentrat in camera si nu il tineam toata noaptea,doar vreo ora,pana incepea sa miroas mai rau...nici mie nu-mi place mirosul de la ele...imi vine sa vars...eu mai deschideam si geamul putin dupa ce scoteam aparatul din priza...sau,mai sunt urmatoarele produse,pentru prevenire,care se aplica direct pe piele :
Pentru bebelusi de la nastere pana la 3 ani = Gama Chicco Zanza no - sub forma de spray sau roll-on
Pentru copii peste 3 ani - gamele Autan si Off Junior.
Dupa piscatura - Fenistil gel - are si efect antihistaminic

avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de ioana soare Mar 17 Mai 2011, 11:24 am

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. I-am pus pastila aseara, cam cu jumatate de ora inainte de baita, ca sa se duca mirosul puternic de la inceput. Si usa camerei i-o tin mereu deschisa. Si geamul larg la bucatarie, nu pot sa dorm cu toate geamurile inchise, imi place sa fie aer. A fost foate bine, a dormit bine si nu i-au mai aparut muscaturi noi. Acum trebuie sa treaca cele vechi. Ismi eu cred ca nu sunt foarte ok produsele care se dau pe piele, pt ca le pot inghiti, cum isi baga mereu manutele in gura.
Legat de sete si eu tot asa stiam ca laptele de mama tine si de foame si de sete, dar cand e foarte cald ma gandesc ca i se face mai des sete. Acasa nu e o problema, il pun la san si gata, dar in parc nu pot, sau daca plecam la cumparaturi si ramane acasa cu mama. Oricum nu vrea biberonul, am incercat aseara si molfaie tetina, dar nu inghite nimic, curge pe la colturile gurii:))) Si se stramba rau, de parca ar zice "ce e si prostia asta?"Smile))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 17 Mai 2011, 11:28 am

mie doctora mi-a zis ca-i pot da si apa,pt ca "are si apa rolul ei..."
ioana,asa este,ca pot sa inghita cand baga manuta in gura,dar ,pt piscaturi,in locurile unde nu ajunge cu gurita,pe spate,burta,picioruse,umeri...eu am folosit fenistil gel...are efect foarte rapid daca il dai imediat dupa intepatura tantarului
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de aurishta Mar 17 Mai 2011, 12:28 pm

Fenistilul este foarte bun pentru piscaturi si, ca un remediu natural, cubul de gheata face acelasi lucru Smile Este insa cam neplacut, dar cateva tamponari sunt suficiente.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de geo Mar 17 Mai 2011, 12:38 pm

ioana soare a scris:mancase bine inainte si afara stateam si 3 ore si jumatate fara probleme.

deci pe la 3 luni mananca la 4 ore sau mai mult in timpul zilei? abia astept Laughing
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 17 Mai 2011, 12:55 pm

Ioana, acum am vazut si eu mesajele.
Si aici sunt niste creme pepntru bebei, tot asa, se aplica , se maseaza usor pana intra in piele, si tantarii nu se aproapie. Eu nu am avut nevoie, pentru ca unde locuim noi nu sunt tantari, insa am prietene care mereu folosesc.

Ioana, cat alaptezi complet se spune ca nu e nevoie de alte lichide, insa daca e cald afra si nu poti pune puiul la san, poate cateva inghitituri de apa sau ceai nu ar strica.
Dupa fontanela, cum a scris Teisoara, poti sati daca primeste prea putine lichide.
Si vezi si in scutec, daca face pipi rar si putin sau daca e mai inchis la culoare si cu miros mai intens, atunci bea prea putin.

Eu, de cand am inceput diversificarea am incercat sa ii dau lui Leon lichide, pentru ca bea mult mai putin lapte, si clar, cum mananca papa solid a avut si scaunele destul de tari. Uneori chiar se chinuia cand venea timpul lor.
Pentru ca la inceput refuza categoric ceaiul si apa, am inceput sa ii pun jumatate de masura de ceai granulaat (e indulcit cu lactoza) pana a inceput sa bea, apoi i-am reduc treptat granulele. Acum ii dau apa,dimineata pela 5 bea 150 de ml deodata. Mai bea ceai cand iesim afara si e foarte cald, nu ii mai iau lapte la noi, ci numai ceai. Ii fac rotbushtee (ceai rosu african-e foarte bun la gust) si uneori ii pun si cate un pliculet de fenicul cand il pregatgesc. Ceaiul il fac slab. Bea tot asa, cam 150 de mililitri in cateva ture.

noi avem alta problemuta.
Somnicul de ziua si-l face numai in brate. Cum adoarme la san, m-am obisnuit (si L-am obisnuit) sa stam in fotoliu. Dar cum il pun in pat sau patut se trezeste si gata, nu mai vrea sa doarma.
De cateva zie am incercat sa il culc direct in pat, e un chin, adorm eu inaintea lui.

Sper sa se rezolve si asta.
ma gandesc ca dupa ce nu mai alaptez va fi mai usor. Acum insa, cata vreme e laptic si cand il vad atat de multumit si fericit la san nici nu ma gandesc sa il intarc.
Voi cum ati facut?
Aurishta, stiu ca si Angelica dormea in patul mare, langa tine. Tot asa si acum? Ca eu nu mai pot face nimic, cand doarme Leo, in loc sa imi fac trebusoarele mele, stau langa el pe post de paznic, sau daca ies din camera nu dureaza 2 minute si tre. sa fug inapoi.

Edit: Geo, cand e mai marisor papa mai mult si mai rar, insa nu toti bebeii sunt la fel.

Leutzul meu are 7 luni si 12 zile. La 6-7 dimineata il pun la san, apoi mai doarme cam 2 ore. La 9-10 papa fructe si cereale pt bb, apoi pe la 13-14 ii dau legume si uneori carnita. (pranzul e pt el masa fara lapte si cereale). Apoi iesim afara,, cu sticla cu ceai. Cand nu doarme afara il pun la san cand venim acasica. Seara papa tarziu, pe la ora 20, de obicei cereale cu lapte, uneori si legume. Adoarme cam la ora 22-23, la san.


Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Mar 17 Mai 2011, 1:12 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de aurishta Mar 17 Mai 2011, 1:19 pm

Clio_Ela a scris:
Aurishta, stiu ca si Angelica dormea in patul mare, langa tine. Tot asa si acum? Ca eu nu mai pot face nimic, cand doarme Leo, in loc sa imi fac trebusoarele mele, stau langa el pe post de paznic, sau daca ies din camera nu dureaza 2 minute si tre. sa fug inapoi.
.
Inca doarme cu noi in pat Smile A devenit ,insa, mai putin sensibila la disparitia mea rade adica o adorm si plec. Se mai trezeste dupa vreo ora sa ma caute si, daca o alaptez, adoarme la loc inca vreo doua ore. La fel si noaptea, o mai pun, uneori in patut adormita,dar se scoala dupa vreo doua ore ca sa suga si apoi continua somnicul...la noi in pat.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 17 Mai 2011, 2:04 pm

si dora mea doarme in patul mare ziua si cand a adormit bustean dezertez de langa ea! iar noaptea cat in patut cat cu noi, depinde cum se trezeste.

ela cat am alaptat nici eu nu ma puteam misca de langa ea cat dormea, pentru ca adormea sugand.Dar dupa ce n-am mai avut lapte si adormea cu sticluta de lapta in mana mi-a fost mai usor.
sa aveti o zi frumoasa!!!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 17 Mai 2011, 2:19 pm

multa grija la sticla cu lapte!!
Pe cutiile de lapte praf scrie (cred ca si in Ro) ca nu e bine sa lasam copiilor sticla pe post de "suzeta". Numai daca e cu apa sau ceai neindulcit.
Hidrocarbonatii (care sunt si in laptele matern) sunt cei care strica dintisorii, si nu suzeta caum ne spuneau noua pe vremuri.
Victor al meu, la 4 ani nu mai avea nici un dinte alb in gurita. Iar pe la 5-6 ani avea si incisivii plombati, ca nu ramasesera decat radacini cu margini din dintii lui. Mereu avea sticla in gurita, cand nu era la tzitzi avea sticla cu ceai (indulcit).

Atentie si la citrice, si cele naturale strica dintii, sucurile trebuie baute din cana, in nici un caz nu lasati pe cei mici sa o lungeasca cu biberonul in gurita.

E de preferat suzeta... (daca o vor bebeii).

Aurishta, Anna, eu nu stiu ce ma fac cu dormitul asta la tzitzi, ca nici la toaleta nu mai pot merge fara sa inceapa sa urle. (chiar urlat, nu plans...)
Noroc ca mai sta cuminte si se joaca in bucatarie sau unde am treaba, ca nici mancarica pt Victor nu as face daca ar fi dupa programul lui Leon.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 17 Mai 2011, 2:31 pm

ela ms de informatii, nu o mai las sa o lungeasca cu sticluta cu biberonul.Dar nu e o problema ca se impaca si cu suzeta.Iar despre programul Leutzului tau...fara cuvinte! Iti imachetez niste rabdare, ca altceva nu stiu pana nu mai creste el un pic sa ii poti distrage atentia cu niste jucarii, de exemplu. La dora am vreo 20 de mingiute mici si usoare cu care se distreaza de minune, o vreme...ca dupa aia trebuie sa schimb ''programul''.
Sanatate la bebei!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de aurishta Mar 17 Mai 2011, 2:33 pm

Clio_Ela a scris:
Aurishta, Anna, eu nu stiu ce ma fac cu dormitul asta la tzitzi, ca nici la toaleta nu mai pot merge fara sa inceapa sa urle. (chiar urlat, nu plans...)
Incearca sa-l obisnuiesti sa fie alaptat pe pat, este mai usor sa-l lasi acolo decat sa-l asezi. hug
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de ioana soare Mar 17 Mai 2011, 4:26 pm

Ela multumesc pentru sfaturi, o sa-i iau si eu un biberon cu ceai afara in zilele foarte calduroase. Ma gandesc ca daca ii e foarte sete va accepta si biberonul.

Geo, al meu de pe la o luna statea cate 3 ore afara, cum dadea cu nasul de aer curat cum adormea instantaneu. Acum am renuntat la landou, il pun in caruciorul normal, cu spatur lasat la maxim. Cand iesim se uita la copaci si pasarele vreo 10-15 minute, dupa care adoarme. De regula nu se mai trezeste vreo trei ore, dar mai sunt si exceptii, ca ieri. Astazi l-a scos mama in parc si i-a dormit 4 ore neintors.

Eu asa alaptez, cum ai spus tu Aurishta, culcati amandoi pe canapeaua din camera lui, e foarte comod pentru amandoi. Numai ca noi mai facem pauze si il ridic sa dea aerul afara.
Stie care e masa de seara si stie ca dupa ea il pun in patutul lui, singur in camera lui, si trebuie sa doarma acolo. Cade ca lemnul, in privinta asta nu am probleme. Acum doarme de la 10 pana pe la 4 si jumatate dimineata, ii dau sa manance si il pun inapoi in patul lui pe partea calalta. Mai doarme pana pe la 6 6 si jumatate, dar e un somn agitat, il aud cum se foieste, eu in timpul asta nu prea mai pot sa dorm, dar stau in pat, ma mai odihnesc un pic chiar daca nu pot sa adorm. Cand ma cheama mai tare ma duc la el si il salut, imi trage un zambet de imi inveseleste toata dimineata:))) si pentru ca e prea devreme pentru papa, il mai las un pic sa se joace cu gastele lui (caruselul de la pat), timp in care ma spal repede pe fata, fac patul nostru si mai pun o masina de rufe. O singura data s-a produs minunea si a dormit de la 10 la 6 dimineata. Ma gandesc ca e un semn bun si ca in timp va deveni obicei. Numai ca eu nu am nici un merit pentru asta, el singur si-a facut programul si a inceput sa faca pauza mai mare noaptea. Aa, ba la inceput, inainte sa doarma pana la 4 si jumatate, mai chiraia pe la 2 noaptea cand era prima masa, dar cand am vazut ca e cu ochii inchisi doar l-am intors pe partea cealalta si am plecat. A dormit in continuare pana pe la 4 jumatate. De cateva ori s-a intamplat asta.
In timpul zilei in schimb nu prea doarme decat daca e afara la plimbare, in casa doar cam jumatate de ora o ora si niciodata la el in pat, ci pe canapeaua de la el din camera sau in bouncer. Acum a adormit in bouncer, dupa ce s-a agitat un pic (tot vroia sa adoarma si nu putea), sunt curioasa cat il tine:)

edit : l-a tinut fix o ora somnul din bouncer:)

cateodata il mai apuca sa adoarma si aici:))) [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mar 17 Mai 2011, 9:11 pm, editata de 1 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 17 Mai 2011, 4:40 pm

Smile
Mutumesc pesntru sfaturi! Cu alaptatul culcat avem o problema maaaare de tot. Mai suge noaptea si culcat, dar deja de pe la o luna era sa se sufoce, ii ajunge lapticul in nas.
Credeam ca am vb aici desrpre asta... Cum mi-o fi scapat?
Daca suge culcat pe o parte, incepe sa ii curga laptele pe nasuc:(. Am intrebat si pediatrul si pe vecina mea care e asisenta la cabinet de pediatrie si au spus ca e normal, ca cei mai multi bebei au problema asta, si ca nu trebuie sa mai suga culcat.
Culmea e ca laptele din biberon tot culcat il bea, si atunci nu ajunge in nasuc...
Cand se mai trezeste noaptea mai primeste repede titi, dar nu suge mare lucru, mai mult vrea la caldurica decat laptele.

Ioana, ma bucur ca ai bebe cumte si "dormacios". Si Leon adormea afara in cateva minute si dura somnicul pana la 2 ore. De cand a mai crescut si e si mai cald si frumos afara, nici o sansa. Rar de tot, doar cand e obosit f rau doarme. La noi plimbarea dureaza in medie 3-4 ore. De la doua saptamani l-am scos in fiecare zi, pe minus grade la fel, numai cand a plouat nu.

Acum a invatat de la tati ... Spune "tata" si... "odo" sau "oto", adica ... auto. Cand stam la fereastra sau cand trec masini pe langa noi pe strada incepe sa tipe "odo". Dar "mama" nu vrea inca sa spuna Sad
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de ioana soare Mar 17 Mai 2011, 4:59 pm

Ela ce frumos trebuie sa fie sa-i auzi primele cuvinte love love love O sa zica si "mama", am auzit ca e mai greu de zis decat "tata", asa ca si eu ma astept sa zica prima oara "tata"Smile))

Aaa legat de alaptatul culcat - eu am inclinat canapeaua , nu chiar la 45 de grade, dar vreo 30 tot sunt. Am pus niste carti sub picioarele ei. La fel am procedat si cu patutul lui, l-am inclinat si nu a dat deloc laptic afara.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 17 Mai 2011, 9:01 pm

ela nu te supara, dora nu zicea ''mama'' pana pe la un an(adica acum doua luni). Zicea ''tata'' intr-o veselie si pe un ton de ala dulce...si cand o intrebai de mama se incapatana si raspundea ''tata''!!!
Acuma in schimb zice tare frumos si ''mama'' si ''tata'' si muuuulte altele!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de cris_27 Mier 18 Mai 2011, 10:05 am

Eu din prima zi l-am alaptat culcat pe pat,asa mi l-au pus la san in maternitate si asa ne-am obisnuit amandoi.Al meu de cele mai multe ori sa nu spun de fiecare data adoarme la san,el ramane dormind iar eu ma ridic de langa el si-mi fac treaba.Cam o jumatate de oara o ora doarme nu mai mult ,insa doarme foarte des tot la 2 ore ii este somn si incepe sa se frece la ochi si sa fie morocanos .
Ela,cerealele cu ce fel de lapte i le dai seara daca tu alaptezi?Vreau sa incerc si eu si as avea nevoie de un sfat.
Inca ceva,puiul meu a racit ,tuseste foarte rau ,am fost la medic si luam tratament.Am voie sa-l scot afara daca bate putin vantul ?
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 18 Mai 2011, 10:25 am

Cris, scoate-l afara si daca e racit dar nu-l tine mult, eu am scos-o pe delia mea si cand era racita si cand erau 30 grade si cand era ger, e important sa fie imbracat copilul bine si sa-i dai tratamentul. Asta am facut eu.
Cerealele i le-am bagat in lapte seara, la aprox 230ml lapte (210ml apa+7 masuri de lapte praf) am pus aprox 4 masuri de cereale. Apoi tot seara i le-am bagat in iaurt, depinde ce ti-a recomandat pediatrul. Consulta-te cu pediatrul si urmeaza-i indicatiile.
Sanatate multa tuturor hug
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 18 Mai 2011, 10:37 am

Cris, eu i-am pus doar 2-3 masuri de cereale puse in lapte (facut din lapte praf, pt ca eu i-am dat completare de la 2 saptamani), deci nu era prooblema cu biberonul.
Pediatrii recomanda sa nu ii pui in biberon ci sa incepi direct cu lingurita. Dar Leo avea numai 4 luni si jumatate. La 5 luni jumate am inceput si noi cu lingurita, in castronel.
Iaurt mi-au spus sa nu ii dau pana are 7 luni implinite, si iaurtul sa fie din lapte degresat si demineralizat, cel pentru bebelusi.

Cris, daca alaptezi complet ai putea incerca direct cu lingurita, e mai usor decat cu biberonul, daca "nu il cunoaste" Smile La inceput dureaza si ai nevoie de muulta rabdare, insa mai incolo merge.
Uite si leutzul meu cum se stramba la primul morcovel Smile
Smile Leo, prima masa de legume link
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de cris_27 Mier 18 Mai 2011, 11:44 am

Eu alaptez si nu i-am dat lapte praf decat cand trebuia sa plec de acasa si ramanea cu cineva dar nu ii place .Sa incerc in lapte de vaca degresat?
Ela,sa nu-mi spui ca sta singur in sezut la 5 luni ....inseamna ca al meu e lenes.Il pui in scaunel special pt luat masa?De la ce varsta e voie?
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de aurishta Mier 18 Mai 2011, 3:14 pm

Vai, Ela, ce mutrite dulci facea! Este tare scump! love
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de annamaria26985 Mier 18 Mai 2011, 10:13 pm

ela ce scumpete de bebelus!!!si ce frumos se stramba el la morcovel!!! kiss
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 19 Mai 2011, 12:12 am

Multumesc hug
Aurishta, am vazut si eu pozele cu puii tai, sunt frumosi tare sa-ti traiasca fericiti si sanatosi!
Anna, de Dora ta ti-am spus deja, e o dulceata!!
Acum are 7 luni si jumatate, deja vrea sa mearga, se agata de tot ce poate si se ridica in picioare. Dar de-a busilea nici o sansa, daca il pun in "patru labe" merge cu spatele Smile
In scaunel dupa 6 luni e voie, dar noi l-am cumparat chiar atunci, avea 5 luni si jumatate. Dar nu l-am pus sa stea la verticala, ci mai lasat pe spate. Chiar numai cat a papat, cateva minute l-am ridicat asa.

Fetelor, vin fericita la calculator acum!! La ora 22,30 (la noi e mai devreme cu o ora) a adormit puiul meu, sa vedem cat dureaza pana isi da seama ca am fugit de langa el.
L-am tinut la san un sfert de ora apoi l-am pus in patut, dar s-a trezit imediat. A inceput sa planga, iar dupa cateva minute nu am mai rezistat si l-am luat. L-am tinut inca putin la tzitzi culcat ca era deja satul si nu a mai supt, apoi a adormit -in patul mare...
Astazi am incercat si la planz sa il culc in patut, dar fara succes. Chiar nu pot sa il las acolo cand vad cum plange. Sad

Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de annamaria26985 Joi 19 Mai 2011, 12:25 am

incet ela, incearca azi, si maine si poimaine si incet incet n-o sa se mai trezeasca dupa ce te ridici de langa el...asa ca rabdare mamico!!nici eu n-o lasam pe dora sa urle dupa mine, ma si puneam inapoi langa ea in patul mare si se prindea si mai tare cu manutele de bluza mea.... si acum adoarme doar cu manutele prinse de bluza mea.dar tot dezertez de langa ea!!!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de cris_27 Joi 19 Mai 2011, 9:01 am

E smecher puiutul tau ela,noi credem ca ei nu pricep dar am impresia ca ei pricep chiar foarte bine.Eu nu am treaba cu el odata ce a adormit nu simte ca plec doar daca fac galagie mare.
O prietena mi-a zis ca-mi da scaunul de la copilasul ei ca acum e mare si nu are sens sa cumpar unul nou si de luna viitoare il incercam daca ziceti ca e voie de la 6 luni.Va pup sa aveti grija de puiutii vostrii ca tare-s dragalasi. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 19 Mai 2011, 10:30 am

Cris, am omis sa scriu aseara, Leo nu statea fara sprijin in fundulet la 5 luni jumate. Ei, nici chiar asa superbebe nu e Smile. De la 6 luni si jumatate nu se mai rastoarna cand il las in sezut.

Cand sta cu sprijin, isi tine (f. important) capul bine drept, atunci poti sa il pui in scaunel. Insa nu trebuie lasat prea mult. Mie scaunelul de masa imi e indispensabil. Cand gatesc sta in scaunel si se uita la mine, ma mai joc cu el, si e totul ok.
Leo nu mai vroia sa stea culcat, in scoica de masina eera un chin mare, asa ca am comandat deja scaun pt grupa II.

Azinoaprte a dormit fara probleme pana la 5, cand a cerut tzitzi. Si pana la 8 apoi am avut liniste. Sa vedem cum merge mai incolo.
Am citit ce ati scris voi, kiss intai il pun la san sa fie satul, dupa care ne intindem amandoi in pat. O sa incerc ziua in patut, singur dar raman langa el. Am lipit patutul de patul mare, am noroc ca patul e jos, stil chinezesc, nu e inalt. Asa pot foarte usor sa il mangai sau sa ii tin biberonul la gurita pana adoarme. Mai vedem...
Oricum imi trebuie nervi tari Smile
Victor e in excursie, ajunge tarziu, asa ca am ziua numai pt Leo. Dar intai mergem la piscina, ca e caaaaaaald tare. kiss
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB