Ultimele subiecte
» La sueta .... de seara ! 22
Astazi la 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Astazi la 7:44 pm Scris de LRodica

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 7:14 pm Scris de ancaanca

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Astazi la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Astazi la 11:33 am Scris de Dorulet

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mar 21 Iun 2011, 9:16 am

Ce-mi place de tine Ela ca te ocupi asa de mult de copil.Dar nu esti franta daca mai stai sa lucrezi si noaptea?Te intreb pentru ca piticul meu mai nou adoarme tarziu dupa ora 22 si ma apuca si pe mine somnul cand il adorm pe el ,apoi dupa ce adoarme abia imi mai vine sa ma ridic sa termin treburile.Acum mai am noroc cu fiica mea ca mai sta cu el si se joaca dar deja e si ea satula si aseara s-a suparat pe mine ca nu am mai apucat ieri sa ma joc monopoly cu ea si a trebuit sa-i promit ca azi imi fac timp si pentru ea.
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de nicopop la data de Mar 21 Iun 2011, 9:56 am

Cris,acum vad eu ca si tu esti din baia mare! Scuze de off topic

in alta ordine de idei,sunt foarte de acord cu ce zice Ela,familia si copiii sunt pe primul plan,si eu adesea nu reusesc sa calc sau sa aranjez hainele in dulapuri,dar...ma ocup intai de copii.
Cris,cu adormitul asa e si la noi,cand o adorm pe Sara,adorm si eu odata cu ea.Asa ca m-am obisnuit sa imi termin treburile cat timp sta Florin,sotul meu,cu ea,si se joaca,si apoi vin eu si ne punem la somn toti.Eu mai lucrez dimineata pana se trezesc ele,se trezesc abia la 10,10 jumate.
Nu e usor nimanui care are copilasi mici,dar printre toate sunt si multe bucurii.
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 30
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mar 21 Iun 2011, 10:46 am

Eu cat adoarme cel mic,ma pun sa mai adun cate ceva de prin casa,mai pun de mancarica ca de dormit nu are rost sa ma pun odata cu el ca nu doarme mult,maxim o ora,si nu apuc sa adorm bine ca se si trezeste asa ca mai bine fac ceva intre timp.Apoi cand se trezeste il pun in carucior si il iau cu mine pe la bucatarie sau prin casa pe unde am de lucru si daca e vreme buna il mai scot in caruciorul de curte si il las cu surioara daca ea are chef sa-l plimbe,daca nu prestez eu Smile .Mai nou il asez pe o saltea in mijlocul livingului si pun jucarii si el se tot rostogoleste de pe spate pe burtica sa ajunga la ele sa se joace,ii pun muzica pentru copii sau pur si simplu dau drumul la tv sa auda vorbind si asa mai pot "pedala" prin casa cu treburi.Cand se plictiseste de jucarii vin la el si ne jucam impreuna,ne iubim si gata am pus pace cu el.
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mar 21 Iun 2011, 11:46 am

Cris, ai mei imi spuneau "micutza cucuvea"... Stateam pana la 2 noaptea si crosetam sau citeam, nu aveam somn. Pana de curand ma simteam si eu obosita, ca ma culcam tarziu si de 5 ori pe noaptea se trezea pruncul, chiar si numai cateva secunde imi trebuiau sa il pun repede la tzitzi, dar somnul pleca. Adormeam din nou, si urma iar trezirea.
Acum e ok, doarme el bine si eu tot nu am somn.

Conteaza mult si de sotiorul de langa tine, daca e intelept si te mai si ajuta e perfect. Destul insa sa fie intelegator si sa il intereseze bucuria copiilor mai mult decat sa iti faci tu treburile casei. Noi facem impreuna curatenie (el da cu spiratorul) , el se joaca cu Leo, el controleaza lectiile lui Victor.
Daca e deranj si eu sunt stresata ca nu reusesc sa termin treaba, ma calmeaza si ma cheama sa bem cafea,ma plang ca nu am ce imbraca (nu am timp sa cos si nici nu vreau sa cumpar, ca de... vreau sa imi fac eu), ma plang ca e cuptorul necuratat de o luna sau camera de lucru arata groaznic... Ma intreaba daca sunt cei mici fericiti caned ma joc cu el... si uit de toate neajunsurile.

Victor vine de multe ori cu un joc in mana si imi spune ca ar vrea sa ne jucam. Las treburile si o fac...
Caut poze, am filmat acum vreo luna cand jucau baietii carti (uno), iar cel mic le fura cartile. Revin si editez cu poze Smile (sau film daca incarca repede)

Spuneam de oboseala... dimineata ii dau lui Leo un biberon cu lapte pe la ora 7 jumate cand vrea sa se trezeasca, si adoarme la loc. Apoi, pana la 9 doarme neintors, iar eu la fel, motai si ma odihnesc. Mie imi ajuta mai mult somnul de dimineata decat cel de seara:). Asa ca pana la 9 jumate sau 10 nu cobor din pat. (pe Victor il pregatreste de scoala tati, de cand am nascut eu, asa ca pot dormi mai mult dimineata). De multe ori insa ma terzesc si beau cafeaua cu ei, pana pleaca Victor la scoala. Treaba nu fac decat cand il iau pe Leo din pat, ca dimineata cel putin o ora jumate se joaca singur sau se uita la mine cum fac ce am de facut. E cel mai bun moment, cand se trezeste are toane bune si nu se plictiseste repede.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mar 21 Iun 2011, 6:15 pm

Am fost la oftalmolog,a spus ca are conjunctivita alergica,mi-a prescris Opatamol si Flumetol picaturi .Sper sa fie bine.

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 21 Iun 2011, 7:16 pm

Foarte bine! Putea fi ceva maigrav,dar asta trece!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mar 21 Iun 2011, 8:15 pm

Da,aura ,m-am mai linistit...Peste 2 sapt a zis sa venim la control...Sanatate tuturor!

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mier 22 Iun 2011, 8:55 am

Si eu trebuie sa ma duc vineri sau luni la control cu cel mic ca luam tratament pentru tuse de vreo 2 saptamani si tot nu-i trece.A fost racit,adica a avut rosu in gat ,n-a tusit decat dupa ce am terminat tratamentul de raceala .I-am administrat bromhexin la sfatul medicului cam o saptamana dar fara nici un rezultat.Apoi mi-a prescris ceva picuri pentru nas si ceai favitusin,pe care le ia de o saptamana dar...degeaba.Sa vad ce va mai spune de data asta ca eu m-am saturat sa-l indop cu tot felul.
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mier 22 Iun 2011, 10:26 am

diada a scris:
Gianina4ever a scris:Eu n-am patit ca ai mei nu stau la pc deloc iar la tv foarte rar,dar e foarte bine sa te duci la un oftalmolog...Sanatate!

serios? si cu ce isi ocupa timpul? se joaca singuri? Felicitarile mele!

Cat era fata la gradi,baiatul se mai juca singurel...acum se joaca amandoi nu le ajunge ziua,la 9 seara ii bag in casa(eu stau si la curte si e mai bine),vin alti copii pe la ei mai pleaca sie i pe la o vecina care are si tobogan si tot asa...cum se trezesc ei vor afara dar intai mananca,si la pranz abia ii bag in casa,pt masa si somn,iar cand nu e vremea favorabila sau cand e periculos din cauza soarelui,se joaca in camera lor...precizez ca ei in camera nu au nimic nici tv ,nici pc...
Ismi,tu fiind doar cu ea trebuie o mare parte din timp sa i-l aloci ei,faceti impreuna fel si fel de activitati ,atrage-o tu...(fa in asa fel incat sa uite de tv si pc e mai greu ca s-a invatat,dar nu imposibil),ofera-i momente numai pt ea in sensul ca poate ea vrea doar sa o tii in brate(copiii se simt in siguranta si simt iubirea astfel si au nevoie sa fie luati in brate)...asa cum spunea Clio e mai important sa nu pierzi etape din viata ei decat sa ai casa pusa la punct si ea sa fie un pic data la o parte...eu ma joc cu ai mei cat de des pot,sau pur si simplu lenevim pe iarba(azi vreau sa-i pun sa mergem pe iarba desculti...sunt niste senzatiii...),mai plec cu ei la plimbare ,la iesirea din sat, ca pe acolo nu circula asa masini,ca ei sa se plimbe cu bicicleta respectiv tricicleta...
E intr-adevar altfel cand exista un frate sau o sora mai mare pt ca ii invata si poezii si cantecele si sa se joace...dar pana atunci suplinesti tu...ei ii trebuie un tovaras de joaca,este foarte important sa dezvolti o legatuta spirituala puternica cu copilul tau decat orice pe lume...
De exemplu ai mei acum au venit sa-mi arate cum stiu sa danseze brasoveanca...uite partea asta uitasem dansati cu copiii vostri.
kiss
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 22 Iun 2011, 10:28 am

de exemplu,voi,cand faceti mancare,cu ei ce faceti?ca a mea sta ce sta pe langa mine,cu un vas de spalat,se balaceste acolo,dar se plictiseste ,apoi, si zboara la tv...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mier 22 Iun 2011, 10:57 am

Ai mei sunt afara in timpul ala sau la joaca,iar cand aveam numai fata ii dadeam un cutit de plastic ,un castronel(tot plastic)si o verdeata si zicea ca ii face mancare lui tati si statea cu mine...ti-am spus ea daca a fost invatata altfel ,asa reactioneaza dar cu rabdare.calm si spunandu-i gandurile tale in aceasta privinta o vei aduce acolo unde trebuie...Succes!
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mier 22 Iun 2011, 12:54 pm

Gianina, e bine ca stai la tara si ai curte. Si eu am norocul sa locuiesc intr-o zona linistita, un orasel cu multa verdeata si cu circulatie putina.
Probleme mari au cei ce locuiesc in zone unde copii (mai ales cei mici) nu au posibilitatea -sau parintii nu au curajul sa ii lase - sa iasa la joaca afara.

Ismi, cati ani are fetita ta? E adevarat ca cei mici vor sa faca si ei ce facem noi, insa nu dureaza mult asta, doar cateva minute. Sunt curiosi si vor mereu sa ne imite. Dar nici gatitul nici umplutul de perne nu ii satisfac pentru mult timp Smile. Eventual sa faceti concursuri, cine coloreaza mai repede sau mai frumos ceva, cine face turnul din cuburi dcel mai inalt... Celor mici le place sa castige, sa concureze cu cei mai mari.

Pentru fetite se mai pot face papusi si hainute din carton sau hartie. Mai puteti cumpara o carte de origami (pt copii) sau de modelat din plastilina. Si in fiecare zi sa faca o piesa noua, pana aduna o colectie intreaga de... animalute de ex.
Eu am o carticica cu pasii urmariti pt a modela cu copiii, Victor era incantat cand era mic. Clar, trebuia sa fac totul impreuna cu el, el nici acum nu se joaca singur. A "mostenit" de la cumnatul meu 4 cutii uriase pline cu piese de LEGO, a fost incantat de ele la inceput, insa numai daca construieste cineva impreuna cu el se joaca.

Inca ceva important: stransul jucariilor si al lucrurilor din camera copiilor. Totul trebuie facut impreuna. Asa copilul invata CUM sa stranga, unde sa puna fiecare lucru, si mai ales daca il rugam sa ne ajute sa facem curat in camera lui, atunci face singur, VREA sa ajute. Chiar daca il pacalim de fapt. Daca ii spuneam lui Victor ca ma doare spatele cand ma aplec, nu ma mai lasa sa nimic, strangea el rapid. Totul e sa nu se simta OBLIGATI, cand e asa nu mai au chef de nimic.
Daca reusim sa ii facem pe cei mici sa se simta UTILI e super. Si asta reusim numai cu rabdare si ... putina pacaleala Smile
Cand ne trimitea mama sa facem curat in camera stateam si nu faceam nimic, bolboroseam nervosi... Victor al meu la fel.

Victor a luat azi vacanta, asa ca o sa am si eu mai mult timp, se joaca mult cu cel mic. Si cum saptamana viitoare plecam la drum- venim in Romania, abia astept!!!- am de croit si cusut 2-3 bluze, ca burtica mea inca arata ca a fost cu bebe pana nu demult Smile. Si hainutele mele vechi sunt cam stramte...

Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mier 22 Iun 2011, 1:22 pm

Clio,si unde vei sta?La Bucuresti?Si cat stai...poate ne intalnim... wink
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mier 29 Iun 2011, 9:02 am

Am fost ieri din nou la dr de familie la control cu cel mic,caci trebuia sa facem vaccinul de 6 luni si nu il putem face deocamdata din cauza ca puiutul nu e tocmai ok.De 3 saptamani ne chinuim cu tusea si nu trece,ieri a vrut sa-mi dea iarasi antibiotic (augmentin) dar am insistat si am rugat-o sa -mi dea trimitere la sectia de pediatrie a spitalului de boli pneumoftiziologice de la noi,unde este o doamna dr foarte buna.Ne-a dat trimitere cu diagnosticul de bronsita asmatiforma (asta a fost concluzia dupa 3 saptamani),diagnostic pe care mi l-au confirmat si la spital.
Trebuie sa facem tratament cam o luna doua,vom vedea in functie de cum reactioneaza puiutul la tratament.Am primit o gramada de medicamente,printre care si 2 inhalatoare,le-am primit gratuit dar a trebuit sa ne cumparam baby halerul care a fost o groaza de bani.In fine,sper sa scapam si sa nu mai avem probleme de genul asta,ca mie sincer mi se pare prea micut pentru asa ceva.
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Mier 29 Iun 2011, 10:04 am

si eu trebuie sa merg cu sebica la pediatru ca a facut 2 luni si inca mai are putin icter.
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 32
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 29 Iun 2011, 4:01 pm

Cris, Geo multa sanatate puiutilor vostri! pupi

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 37
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de annamaria26985 la data de Joi 30 Iun 2011, 12:27 am

ioana soare a scris:Cris, Geo multa sanatate puiutilor vostri! pupi

subscriu.
Noi de cand ne-am mutat(2 saptamani) am profitat ca era zapacita de schimbare si am pus-o sa doarma in patutul ei. Si acum adoarme cu noi si se trezeste in patut, mai scanceste peste noapte si se trezeste, dar o pun inapoi.Probleme am ca nu vrea sa faca baie, cand o dezbrac si vreau sa o pun in cadita face un scandal...pana la urma se conformeaza si ii place in apa, dar inainte nu aveam probleme.am mutat cadita dintr-o camera in alta fara rezultat.Se zbate si ma uda si pe mine si toata podeaua.
Am inceput sa o pun ssi pe olita si o laud cand nimeresc si face in ea, stie daca o intrebi unde trebuie sa faca kk si pis-pis, dar inca nu se cere si n-am last-o fara pampers ca a fost cam rece in ultima saptamana.
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 742
Varsta : 31
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 30 Iun 2011, 8:31 am

Ana, stai linistita ca asa face si Delia la baita, dar am pus cadita in cada din baie ca sa nu ne mai stropeasca...e suparata la inceput, apoi ii place si cand o speli pe cap iara face scandal...scandalul se termina in momentul in care o stergi pe ochisori si pe par nitelus...apoi iara incepe joaca si nu mai vrea sa iasa din apa...o ia tati fff greu.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Vin 01 Iul 2011, 2:03 pm

Si eu am avut o vreme probleme cu baita celor mici, mai ales in timpul iernii, cand in baie era f. frig si trebuia sa aduc copaita in casa. Nu prea le lasam timp de balaceala din cauza ca stropeau pe jos. Acum le fac baie in cada din baie si sper ca nu voi mai avea probleme la iarna care vine deoarece instalam si noi, in sfarsit, centrala.
Lasand asta la o parte, sunt si msi bucuroasa pt. faptul ca in sfarsit face si fetita mea cea mica treaba mare la olita. I s-a intamplat si ei precum fratiorului, care in privinta asta i-a luat-o inainte. A mancat cam multe corcoduse si cand a facut pipi la olita a scapat si kk. Si uite asa a vazut ea ca se poate... Acum nu le mai pun pampers deloc, nici noaptea, decatun prosop mare sub ei, pt. orice eventualitate.

Am mai scapat de o cheltuiala! bucurie
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 01 Iul 2011, 4:27 pm

Bravo, ai scapat de "pachetel"
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Lun 18 Iul 2011, 10:46 am

Bună mamicilor . Nu ştiu dacă aici trebuie să scriu dar vă întreb totuşi pe cele care aveţi băietei. Stefi al meu se vaită de ieri că îl doare cucu ( aşa îi spune el ) . Suntem la ţară şi sâmbătă i am făcut baie . Poate fi de la apă sau din cauza că s a tot tras de el , nu ştiu , dar aseară l am uns cu alifie şi azi dimineaţa înainte să l pun pe olita m am uitat la el şi avea o secretie albicioasă . În olita de asemenea am observat nişte particule albe. A mai făcut acum câteva luni pisu tot aşa şi am mers la med de familie şi a zis că nu e nimic că poate a eliminat ceva , în nici un caz nu e vorba de infecţie că făcea şi febră. Acum nu ştiu ce să zic el nu are nici decalotarea ( cred că zic bine ) făcuttă aşa că mă gândesc că o fi vreo secretie. S a mai confruntat cineva cu aşa ceva. Aştept răspunsurile voastre şi vă mulţumesc. Multă sănătate tuturor copilaşilor.
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 18 Iul 2011, 10:53 am

Secretia, daca nu este purulenta sau urat mirositoare, este fiziologica. Durerea poate fi de la faptul ca se trage. Eu te-as sfatui sa incerci sa-l decalotezi in fiecare zi la baie si sa-i dai cu un gel, fiindca este hidratant. Nu am retinut ce varsta are Stefi, dar banuiesc ca are cel putin trei ani. Urmareste in ce fel se joaca, mai poate fi de la bicicleta sau de la alt joc care solicita zona cu pricina.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Lun 18 Iul 2011, 11:18 am

Aurisha sâmbătă facem 2 ani. Secretia e normală. Ce fel de gel să iau , acum i am dat cu o crema pe baza de miere . Acum văd că nu îl mai doare. Te pup şi mulţumesc.
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 18 Iul 2011, 2:05 pm

Avand in vedere ca nu pare a fi o problema medicala, ti-as sugera ceva cat mai simplu, cum ar fi un lubrefiant intim. Sau poti cere ceva de la vreun plafar. Lubrefierea asta te poate ajuta si la decalotare,. kiss
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Lun 18 Iul 2011, 5:08 pm

Sarumâna aurishta . O să merg la plafar să întreb. Numai bine tuturor. pupi