Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de cris_27 la data de Joi 19 Mai 2011, 1:26 pm

Deci sta in sezut cu sprijin dar cateodata mai scapa capsorul in fata sau se intinde sa se joace cu degetele de la picioare. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Intr-o parte cade mereu daca nu-l tin dar banuiesc ca nu e inca nici o problema ca avem timp.
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 19 Mai 2011, 2:05 pm

Ela ai un pitic frumos foc! Si ce haios e cum face mutrite mutrite!

Abia astept sa-l duc si pe Paul la bazin, am vazut ce bine va distrati voi acolo:)))
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Lun 23 Mai 2011, 9:08 am

De cateva zile ii dau cereale la piticul meu cum mi-ai spus tu Ela,i le pun in biberon seara si papa tot.Ii place tare mult si am observat ca nu se mai trezeste noaptea sa pape doar pe la 4 ,5 dimineata.I-am luat cu gust de piersici si e tareee bun.Ieri am papat si pireut de morcovi si ne place de asemenea. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Lun 23 Mai 2011, 1:27 pm

Anna, Ioana, Aurishta, Cris, muötumesc!
si ai vostri sunt niste minuni, frumosi tare!!
Cris, sa nu lungesti mult cu cerealele idate in biberon, ca o sa fie mai greu cu lingurita mai tarziu. Cand il asezi in scunelul de masa, atunci sa incepi cu lingurita. Iti trebuie multa rabdare, pana invata sa pape dureaz. La noi ... inceputul a fot de 35-40 de minute la un castronel. Acum e gata in mai putin de 10, si dacaq i-as da, ar manca mult mai repede.

Vineri am fost la piscina, ieri la fel, de ambele dati ne-a prins ploaia. Dar Leo a fost fericit tare!! Nu se mai satura de balaceala.
Poate o taiem si azi, cand vine Victor.
Anul trecut nu stiam, se face la primarie abonament pentru intreg sezonul. Anul trecut plateam de fiecare data, si sunt ceva bani... Acum am facut abonament, nu ma mai uit ca e tarziu si ca pt doua ore nu merita platit. Asa ca... Noi mergem mai devreme, iar la 6 apare si tati, dupa serviciu.

Ieri a fost party de inchidere de sezon la biliard, incarc si un video cu Leo pe masa. Smile
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de annamaria26985 la data de Lun 23 Mai 2011, 10:26 pm

asteptam ela si video.
pe aici a cam suflat vantul si nu am putut sa o las pe dora in piscinuta la balaceala, si e tare mult pana la bazin... zid
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 742
Varsta : 32
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mar 24 Mai 2011, 12:55 am

Anna, lasa ca vine si vara adevarata, fara vant si ploaie Smile
Toata ziua am incercat sa incarc videoul , nu stiu de ce se tot intrerupe. Dar pana atunci, ... am pus unul cu Leutzul meucare incearca sa mearga de-a busilea, adica... face flotari Smile si unul unde rade cu pofta.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mar 24 Mai 2011, 7:55 am

Ela ,e ub dulce puiutul tau,abia astept sa stea si al meu asa in fundulet cum statea al tau pe masa de biliard.In timp ce vizionam filmuletul in care radea a inceput sa rada si piticul meu auzindu-l pe al tau .E tare ,tare scump.Ii place la piscina,vad ca nu ii este frica de apa.Dar soarele nu e prea puternic pentru ei, astia mici sau tu mergi dimineata ?
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 24 Mai 2011, 2:35 pm

Ela, e haios tare piticul! Si ce mare s-a facut! Apa din piscina e incalzita, sau ce se incalzeste de la soare? Te intreb pentru ca vreau sa cumpar o piscina pentru la tara si ma gandeam sa o balacesc si eu pe Isabela.

Hai sa dau si eu raportul acum, cat pot. Nu prea am mai scirs, pentru ca la noi a fost cam problema cu colicii. Noroc ca doarme noaptea, ca avea zile cand plangea de pe la 11 dimineata pana seara la baita. Am incercat multe siropuri de colici: Sabsimplex, Bonisan, Infacol, Gripe water, ceai de colici, pernuta cu sare pe burta, plimbatul cu masina (cand era pe mana mea), am tinut-o in port-bebe dar ma termina spatele, am ajuns sa o legan si pe picioare numai sa se linisteasca. Acum am cumparat Colief, care costa 83 ron si ca sa ii dai la fiecare masa te tine 5 zile, dar am facut0o si pe asta. Se pare ca asta merge mai bine sau a mai crescut ea si trec de la sine. Am primit la botez un leagan electric si ma descurc foarte bine cu el. Nu sta cine stie cat in el, dar daca sta o ora tot e bine. Nu primea nici biberon si nici suzeta. Eu as fi vrut sa ii dau macar apa ca pe caldurile astea, mi se pare cam putin lichid doar din lapte. A supt de doua ori din biberon dar macar de 2 zile primeste suzeta. De principiu nu prea sunt de acord cu ea, dar incepuse sa isi suga degetele, pumnul cu totul, ba chiar incerca sa isi bage amandoi pumnii in gura. Sugea si mansetele chiar. Decat degetul, mai bine suzi. Acum, la 3 luni si 3 saptamani avem 6.5 kg si papam bine, doar san. Gata, s-a trezit. Va pup!
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mar 24 Mai 2011, 2:50 pm

Dana eu copii mei ii balacesc intr-o piscina de 20 de ron luata de la practiker.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar apa o puneam incalzita de mine la instant.
Puneam 2-3 galeti cand era fata mica,iar piscina e destul de mare incat sa stai si tu in ea si cat sa nu iasa copilul singur afara din ea.
Are dimensiunile 1.50m diametru si 51 cm inaltime.Eu am foarte foarte multumita de ea.
Daca tu la tara nu ai instant fierbi o gleata de apa si o combini cu apa rece, pana obtii o apa potrivita.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 24 Mai 2011, 2:55 pm

Magda, am vazut la Kaufland o piscina rotunda, de 295*75 inaltime. As lua-o pe asta ca Bia e mare si vrea balaceala, dar are capacitate de 1200 litri. Am centrala la tara dar cred ca ma rupe sa o umplu in fiecare zi la temperatura. Doar sa cumpar pentru Isabela una mai mica. Ce dulci sunt copiii! pupi
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mar 24 Mai 2011, 3:06 pm

Nu conteaza capacitatea nici eu nu o umplu la capacitatea maxima niciodata.Cat sa se balaceasca ei in siguranta.Iar daca pui apa la 7 dimineata si e soare afara la 12-1 ai o apa super buna de balaceala.
Partea nasoala e ca trebuie schimbata des caci in 3-4 zile se inverzeste si se depune pe fundul ei rugina din apa. Maximul de apa pus de mine a fost 110-120 l de apa.
Caci eu o caram in gradina la fiecare 3 zile dimineata pana se sculau copii si am numarat galetile.
Ideal e sa o ai pusa undeva spre gradina unde s-o poti goli linistita,eu mi-am luat gonflabila sa am unde o depozita pe timp de iarna,cand nu o folosesc.
Iar in sezon o tin pe un palet(eu am un boi de gard)sa nu mucegaiasca din cauza pamantului pe care sta si cand o mai tin si goala o tin inversa dar tot umflata.
Mie imi place sa ma balacesc si am luat mare caci ma balacesc si eu alaturi de pui.
Nu in costum de baie ca suntem 3 familii in curte, dar in maieu si pantaloni scurti.
Si ma balacesc cat vrea pipota mea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 24 Mai 2011, 3:14 pm

Da, o voi pune langa gradina. Si noua ne place sa ne balacim. Bia ar sta numai in apa si cum anul asta nu vom merge la mare, macar piscina in curte sa ii pun. Sunt piscine si in oras, dar trebuie sa stai numai dupa ea sa o supraveghezi si nu pot cu Isabela. La tine in curte e altceva. Ah, si la noi vor fi 2 familii in curte si piscina va fi cumva pe directia portii care e din fier forjat dar fara plexiglas. Vand floricele la poarta pentru curiosi.party

Scuze de off topic
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mar 24 Mai 2011, 3:22 pm

Eu am gard normal,dar.. ma apara masina care sta in curte in dreptul portii.
Si nu am latimea foarte mare incat sa stea curiosii cu ochii holbati la mine uda rade rade rade
Si o am pusa la 5 m de poarta in fata caselor.
Poti pune o bucata de material in dreptul ei pe o sarma pe ceva ca sa eviti privirile curioase.
Dar sunt in curtea mea,asta e un avantaj iar copii ii pot supraveghea din casa ,caci stau cu usa deschisa la intrare si din bucatarie ii vad ori prin perdeaua de la usa ori pe geam.
Asa e pozita casei,iar eu profit la maxim de ea.

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de annamaria26985 la data de Mar 24 Mai 2011, 10:28 pm

ela e tare scump leutzul tau si facand flotari si pe masa de biliard!!!!!!!!!! ce mai e un sportiv in devenire!!!
annamaria26985
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mar 24 Mai 2011, 11:14 pm

Multumesc! Toti bebeii sunt frumosi!

Cris, cand am facut videoul era mai tarziu, am mers pe la ora 16 si era chiar la inceputul lunii, nu ardea soarele asa tare.
Sa folositi crema cu factor de protectie 50 pentru bebelusii mai blonduti (ideal ar fi pentru toti). La ce radiatii sunt nu e de riscat. Noi stam la umbra cand arde soarele tare, iar in apa intram numai cu capsorul acoperit. La orele amiezii evitam soarele.

Apa nu e incalzita, se incalzeste la soare. Dar si bebeii trebuie caliti, eu nu l-am cocolosit pe Leo deloc. De la o saptamana nu i-am mai pus caciulita pe cap, in casa sta numai in body. Am iesit si cand erau minus grade afara. Nu am avut nici cea mai mica problema cu el, nici o raceala, nici enterocolite... Acasa sede mult pe parchet si cand nu e aspirat, la biliard a stat in 4 labute pe mocheta. Acum doi ani cand a avut Victor (flacaul meu cel mare) o expozitie la primaria din oras, erau bebei care mergeau de-a busilea pe podea si nu urlau mamicile dupa ei,nici nu stateau sa ii spele pe manute.

Vineri, duminica si azi am fost iar la balaceala ca s-a deschis si piscina din zona unde locuiesc. Fac 10-15 minute cu caruciorul pana acolo.
Ne-am facut deja "gashca". Am cunoscut ateva mamici cu bebei de 10 si 11 luni, maine si poimaine avem "intalnire". Leutzul meu era mai curajos in apa decat ei Smile dar asta pentru ca noi am facut inainte baita cu colacul de inot (in cada acasa), ca sa nu ii fie frica direct la bazin.

Dana, sper sa treaca de tot si colicii, ma bucur ca e totul bine!
Daca iei piscinutza de curte cauta si pastile de dezinfectie, atunci apa se pastreaza mai multa vreme curata. Nu sunt probleme decat daca au cei micii alergii, dar pana nu incerci nu stii. (oricum trebuie respecatat cu strictele dozajul). Si mai sunt la Praktiker aspiratoare pentru piscina (asta daca pui o mie de litri). E necesara si o plasa cu care sa aduni murdaria si musculitele care mai aterizeaza acolo.
Daca acoperi seara piscinuta apa nu se mai raceste atat peste noapte.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mier 25 Mai 2011, 8:14 am

Eu am piscina mare pe cadru metalic dar tot facuta din material de prelata si anul trecut cand am achizitionat-o am cumparat si pastile pentru dezinfectare a apei si nu se mai inverzeste...totusi,trebuie schimbata apa cam la 2 saptamani .Noi dupa ce ne balacim o acoperim cu un fel de prelata pe care am cumparat-o de la practiker special pentru acoperit piscina si a doua zi apa e mult mai calda.Anul asta va face si Andrei baita dar inca nu am montat-o ca avem "santier" in curte.Sunt foarte curioasa cum se va comporta.
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mier 25 Mai 2011, 11:49 am

Cris, daca ii pui colac de inot sau aripioare la brate, incearca intai in cada de la baia, sa se obisnuiasca. Asa nu ii va fi frica, nu va fi ceva complet nou pentru el.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mier 25 Mai 2011, 11:56 am

In general nu se teme de apa dar asa vom face inainte sa incercam in piscina. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de annamaria26985 la data de Mier 25 Mai 2011, 12:10 pm

ela multumesc de sfat am sa o pun si eu pe dora intai in cada cu colacelul si apoi in piscina. Si noi avem piscina si tablete si prelata pentru acoperit, dar eu schimb apa in fiecare saptamana ca se aduna copii de la doi verisori si fata lui cumnata si gemenii din vecini, ca daca vad si ei saracii atatia copii la balaceala stau la gard... si ii chem si pe ei...
Anul trecut n-am bagat-o in piscina ca era prea mica, dar anul asta...mergem la balaceala!!!
annamaria26985
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Mier 25 Mai 2011, 12:12 pm

Clio_Ela a scris:De la o saptamana nu i-am mai pus caciulita pe cap, in casa sta numai in body.

Si eu il imbrac subtire, si cand apare maica-mea mi-l acopera si mi-l inveleste, ii pune caciula, ca "e mic si trebuie sa-i fie cald" Rolling Eyes. noroc ca nu vine des si nu sta mult, si-l desfofolesc repede Cool (nu cred ca exista cuvantul desfofolit Laughing)
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 33
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mier 25 Mai 2011, 12:51 pm

Nici eu nu-i dau caciulita in casa ,doar la inceput o saptamana doua i-am dat .Dupa ce facem baita ii pun totusi ca avem parut mare si sa nu racim,in rest si acum sta doar in body cu maneca scurta,afara la fel.
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 25 Mai 2011, 2:13 pm

Acum depinde si de zona, eu nu i-am pus caciulita deloc in cap, in casa, l-am nascut in iunie si la noi este foarte cald, mai jos de 23 de grade nu am putut sa fac in casa nici petimp de iarna! cu caloriferele inchise. Abia isi tine acum o caciulita cand iesim afara, sa nu-l bata soarele in cap (care soare ca ies tarziu, dupa 7). In rest, astept sa vad cat se fac bebeii vostri la 1 an! Pentru ca deja ne-ati ajuns la kg lol!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de annamaria26985 la data de Mier 25 Mai 2011, 5:51 pm

diada sanatosi sa fie bebei!!!! a mea azi are un an si doua luni si cu greu rabda o palarioara pe cap desii nici noi nu iesim la plimbare decat dimineata pana la 10 si seara dupa ora 18, dar e tare cald si bate soarele inca si acum la ora 18!
annamaria26985
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Mier 25 Mai 2011, 6:07 pm

Ma bag si eu in seama si pe la subiectul asta. Sper sa nu ma dclarati persoana non grata wink
Vad ca se discuta despre copii cu vartsa in jur de 1 an si va cer si eu o parere. Dupa cum stiti probabil de pe la alte subiecte am un vecinel de 1 an si 3 saptamani care imi este foarte drag. Am observat ca atunci cand il tin de manute in loc sa calce pe toata talpa calca doar pe degete, merge in varfuri cum se spune. Ore e o problema? Eu i-am zis asa ... mai pe ocolite mamei lui dar mi s-a raspuns ca e de la premergator wink La voi a fost/este aceasta problema? sau la vecinelul meu chiar e o problema si sa incerc sa vorbesc cu mamica lui, sa ii explic, asa.... mai pe departe ca ceva nu este in regula si sa duca copilul sa il caute.

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 25 Mai 2011, 6:16 pm

Toti copiii mei au facut asta cand au inceput sa mearga sustinut. Cand va incepe sa mearga singurel , va pune toata talpa, ca sa-si poata tine echilibrul. Doar daca nu va putea merge din aceasta cauza trebuie mers la medic. Angelica mea si acum se mai alinta si merge pe varfuri!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat