Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

+13
lora17
miki72
Roxy
alessia
deiutza23
dana_mi16
ivanoiuadela9
juliennej
ana_bela
avr_dana
andreea_2008
crixuta
arime
17 participanți

Pagina 14 din 30 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 22 ... 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Mar 24 Aug 2010, 2:05 am

cris,multe depind de bani in ziua de azi...si asa-i, nu trebuie sa-i tinem linga noi pina la 18 ani...nu stiu cum o sa facem,om vedea la momentul respectiv.
si putem fi mame bune si daca nu stam full time cu ei.as prefera asta,sincer, dar daca nu se va putea,nu se va putea.

in seara asta am facut girs cu lapte.vaaai ce bun a fost.n-am mai mincat de cel putin 1o ani..n-am facut mult,(doar din 40 gr gris)dar a fost super!!!delicosssssss foame
azi am fost mai cu viata...si cu pofta de mincare.Smile
noapte buna,defapt neata buna:)
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de ana_bela Mar 24 Aug 2010, 7:29 am

Juli, o sa le rezolvi toate pe parcurs. Cred ca e mai bine sa le lasi pe toate sa vina de la sine.
Cris, stiu cum e. E adevarat ca apartamentul e de la socri, dar nu am avut nimic in el si dotarile au fost de pe vremea raposatului. Asa ca am bagat ceva banuti in el.
Eu visez la o casa cu curte petru copii. Zilele astea gasisem una draguta in ziar, dar e cu curte comuna, asa ca a picat. Deocamdata ma gandesc la o casuta miiiiicaaaa la tara unde sa stam doar vara. E doar la stadiul de vis.
Acum trebuie sa ii mut pe ai mei la Lugoj. Trebuie sa vanda apartamenul de la Hunedoara si acum e tare greu sa vinzi ceva.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Mar 24 Aug 2010, 1:55 pm

ziua buna!

ana-si eu vreau casa..m-am saturat de stat la bloc.sper sa si reusim sa luam una.nu aici,ca aici ar trebui sa platim 2 vieti pt o casa cum as vrea,ci in alte parti.

azi merg la lucru doar dupa masa.ploua si-i urit afara..cred ca ma pun sa mai dorm ca e doar 7 am.
o zi faina sa aveti. kiss
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 24 Aug 2010, 10:27 pm

buna seara fetelor Smile

cris bafta multa cu ap, iti tin pumnii kiss
dana sanatate multa lui david, sa nu mai aiba astfel de pb
julie bafta multa si voua sa va iasa cum vreti ;)

dana la partea cu "Andrica...ce mai slabuta , frumoasa si cu job ca lumea .............iti mai doresti ceva? " nu e chiar asa Smile
slabuta nu ma plang desi cred ca am mai pus vreo 2kg fata de pozele alea dar asta rezolv dupa concediu Smile
job ca lumea....nu stiu ce sa zic. momentan am un salariu de nimic adica minimul pe ec pe pers cu studii superioare. sper sa vad o schimbare de la 1 oct cand o sa avansez ca altfel...
iar de dorit imi mai doresc eu multe dar sper ca incet si cu rabdare o sa le rezolvam desi mai am de asteptat ceva vreme Sad

nu ma bagati in seama...azi sunt intr-o pasa mai proasta rade
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Mar 24 Aug 2010, 10:51 pm

Buna fetelor Smile
Pe scurt, ca de-abia am ajuns acasa, am umblat azi pe la dezvoltatorul unde vrem noi sa ne luam noi ap, discutii, megocieri, notari, mancat copil, plimbare copil, sincer nu stiu de unde imi mai gasesc energia...
Oricum, macar sa fie bine, sper din tot sufletul.
Multumesc pentru incurajari Smile
Ana, noi daca aveam apartament deja....restul le faci, incet, incet in interior, dar altfel e tare greu. te invidiez, sa stii [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .
Julie, probabil si schimbarile tale de stare sunt si de la hormoni.
Handrica, fruntea sus, in curand vei fi si pe pozitia de a negocia tu si a stabili conditiile cand inveti anumite lucruri si iti faci bine treaba. Si n-o sa mai ai salariul minim. Din pacate asa e la inceput Sad, si noi am trecut prin asta. Nu avem noi salarii uriase, dar ne descurcam. Daca nu aveam rate la casa, nu-mi mai trebuia nimica.
Hai, va pup, ca mai am trebi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 24 Aug 2010, 10:58 pm

cris stiu ca asa e la inceput dar e aiurea cand vezi ca faci mult mai multe decat ceea ce esti platit sa faci iar cand vine vb de avansare postul cel mai bun e luat de o pers care stie mult mai putine si se descurca mult mai prost...asta e
momentan nu-i f mare pb cu banii ca stau inca la mama si n-am o tona de cheltuieli desi dau bani in casa. dar .... parca as vrea si eu altceva, nu sa stau cu ea pana la 30 ani rade si din pacate nici noi nu o sa avem alta varianta decat rata Sad dar momentan nici pe aia nu ne-o permitem si sa mai si manacam pe langa =)) asa ca mai stau ceva vreme la mama =))

ma bag si eu in pat ca parca m-a cam luat somnul kiss
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de ana_bela Mar 24 Aug 2010, 11:26 pm

Seara buna la toata lumea
Cris, stiu ca noi am avut noroc cu apartamentul, chiar daca am mai investit aproape cat pentru unul. Oh, cand ma gandesc cat m-am luptat pentru el, ca soacra (draga de ea shot ) vroia sa-l vanda si sa stam cu ea. M-a amenintat chiar ca e al ei si face ce vrea cu el.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Mier 25 Aug 2010, 12:21 am

ana_bela a scris:Seara buna la toata lumea
Cris, stiu ca noi am avut noroc cu apartamentul, chiar daca am mai investit aproape cat pentru unul. Oh, cand ma gandesc cat m-am luptat pentru el, ca soacra (draga de ea shot ) vroia sa-l vanda si sa stam cu ea. M-a amenintat chiar ca e al ei si face ce vrea cu el.

buuuuna soacra ai [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Mier 25 Aug 2010, 2:02 am

seara buna.

cris-sa iasa bine si sa va luati apartamnetul!doamne ajuta!
andrica-incet ,incet o sa fie bine. e bine ca ai un job.aud multe si citesc multe de cum merg treburile, deci e bine.incet,o sa avansezi si o sa fie bine.curaj pupi

ana-e bine ca v-a dat ap pina la urma.si sa va puteti lua si casuta la tara..cind o sa fie momentul.

aici tot ploua, vreme de dormit....noapte buna , fetelor kiss
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Mier 25 Aug 2010, 11:01 am

juliennej a scris:seara buna.

cris-sa iasa bine si sa va luati apartamnetul!doamne ajuta!
andrica-incet ,incet o sa fie bine. e bine ca ai un job.aud multe si citesc multe de cum merg treburile, deci e bine.incet,o sa avansezi si o sa fie bine.curaj pupi

ana-e bine ca v-a dat ap pina la urma.si sa va puteti lua si casuta la tara..cind o sa fie momentul.

aici tot ploua, vreme de dormit....noapte buna , fetelor kiss

Eheee, somn Smile
Dormi si te rasfata muuuuult !!!!!!
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Mier 25 Aug 2010, 8:34 pm

seara buna.

incerc sa dorm,cris..si sa ma odihnsesc.azi m-am cam suparat la scoala.am un copil cu probleme si desi e cel mai invirsta din clasa, nu are deloc independenta. nu poate merge la toalete singur,nu-si poate scoate mincarea din lunch box,etc...am niste inteptaturi ciudate si -s cam ametita..sper sa treaca.

vestea buna e ca, la anul in august fratele meu si prietena-sa se casatoresc.uraaaaa!Smile

seara faina.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Mier 25 Aug 2010, 9:51 pm

juliennej a scris:seara buna.

incerc sa dorm,cris..si sa ma odihnsesc.azi m-am cam suparat la scoala.am un copil cu probleme si desi e cel mai invirsta din clasa, nu are deloc independenta. nu poate merge la toalete singur,nu-si poate scoate mincarea din lunch box,etc...am niste inteptaturi ciudate si -s cam ametita..sper sa treaca.

vestea buna e ca, la anul in august fratele meu si prietena-sa se casatoresc.uraaaaa!Smile

seara faina.

Felicitari Julie pentru marriage, e rost de intalneala cu familia iar Smile.
Intepaturi, chestii din asta parca aveam si eu, asa e la inceput, pana se aciueaza bebe. Dupa aia te inteapa el, iti mai da un piciorus Smile...sau mai multe. Pe mine si acuma ma deranjeaza nitel la ficat in zona in care imi dadea el cu piciorusul [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .
Sper sa fii mai ok ca mine, si sa nu pui totul la suflet, da la mine in perioada sarcinii, tare ciudate schimbari comportamentale am avut Smile...multe din ele le cam pastrez si azi, da nu e rau [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de avr_dana Mier 25 Aug 2010, 10:44 pm

seara buna fetelor

Andrica..las ca toate trec, si bucura-te ca inca esti la mama..........ca dupa ce pleci...bye bye tre sa va descurcati voi cu toate , si sincer aveti timp. SI cu jobul...asa e la noi , nu cred ca vom scapa vreodata de faza cu pile si relatii si alte chestii de genu. E jale .Au trecut degeaba 20 de ani de democratie ca e mai rau ca inainte. Dar nu tre sa le bagam in seama si sa mergem mai departe, CApul sus si traieste-ti viata hug

Juli eu incep pe 1 sept, dar copiii vor veni pe 13 sept. Inca nu stiu cu ce grupa de varsta o sa lucrez. Is tare curioasa :D
Eu o sa am program pana la 12, si nu o sa-l iau pe David cu mine, caci el e la gradi cu program prelungit si de obicei il iau pe la 16. Si in plus el are prietenii lui , doamna lui. Doarme acolo, mananca si sunt multumita .
Si app de dureri si intepaturi..asa e la inceput. Eu vreo 5 sapt tot asteptam sa-mi vina aveam acceleasi senzatii....pana sa-l vad ca s-a ghemuit in mine :P

Ana Iannis merge singurel? Super soacra ai Laughing Macar e bine ca pana la urma nu ati stat cu ea. Eu anul asta am facut 3 ani de cand stau cu ea Cool
DAr speram sa ne finalizam casa cat de curand....desi e aproape gata ...............dar nu ne mutam ca nu avem mobila lol! Asa ca mai asteptam nitel.

Cris felicitari pt credit!! Vreti sa luati un ap nou? Am vazut ca vorbeai de un "dezvoltator" In ce zona vreti?
Tu lui Andrei i-ai facut si alte vaccinuri decat cele gratuite ?
Eu tocami vreau sa-i fac lui David antipneumoccocic si ma gandeam ca bine era daca le faceam de cand era mai mic. Poop

o seara buna tuturor
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Joi 26 Aug 2010, 1:30 am

seara buna

cris-cum te-ai schimbat?in ce fel??ca ma tem de cine stie ce schimbari....
sper sa treaca odata intepaturi,greata ,ameteli .etc...nu-mi place starea asta.rar am cite o zi in care ma simt pefect,nu ma doare, inteapa,nimic..
nici de gatit nu pot gati..mi se face un rau grozav de la mirosuri:(.
luam mincare gata facuta de la whole foods:)),ca americanii,ca de'doar aici traim...sper sa treaca ...azi am trecut pe linga o masina si miroasea a benzina.abia m-am abtiunt sa nu vomit in parcarea aia,am urcat repede in a mea si dusa am fost.
sport,nimic ca mai in fiecare zi am cite ceva sau sint obosita de parac am munict la cimp...si oboseala asta e normala?adica stiu ca se presupune sa te odihnesti,bla,bal,bla,dar acu mai in fiecare zi dorm cel putin 20 de minute dupa masa si seara la 9/10 cel tirziu, sint in pat..aa..ca sa nu mai zic ca imi simt pieptu' de 5 ori mai mare:))vai doamne...

dana-mai bine ca e fiecare la scoala lui si ca va vedeti acasa.anul asta o sa amfetita unei colege..si stiu ca o sa se iste discutii...dar nu-mi pasa.
hai ca iar bat cimpii de una singura...neta buna si o zi usoara..cica de miine avem si noi soare...poate-mi da si mie ceva energie si numai dorm atita:))
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de ana_bela Joi 26 Aug 2010, 10:11 am

Neata la toata lumea
Din pacate asa e soacra mea. Si daca as incepe sa povestesc vi s-ar face parul maciuca. zid
Juli, e normal sa te simti asa. Corpul incepe sa se schimbe ca sa poata creste bebele.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Joi 26 Aug 2010, 12:27 pm

Neata fetelor Smile
Dana, apartament vrem, momentan casa e doar un vis ...
Sunt mai multe cartiere rezidentiale in Iasi, noi ne-am gasit undeva in Nicolina, intr-un bloc nou. AM ajuns la concluzia ca e mai bine asa, pt ca nu stiu ce bani de mobila vom avea, insa daca luam unul vechi, trebuia sa il si aranjam inauntru si depaseam suma pe care o dam pe cel nou. Plus ca in blocurile vechi platesti f mult intretinere, debransarea e complicata, blocurile nu sunt izolate, asa ap e nou, izolat, cu centrala, aer conditionat, ni-l da la cheie, numai mobila trebuie sa ne luam, si unele le mai avem noi. Cand vom putea, il vom aranja pe tot. De asta sper sa fie totul ok si sa ne iasa, chiar daca am semnat pre contract, nu ma pot bucura pana cand nu ne da ok-ul final fondul. Saptamanile astea lucreaza la finisaje si dupa aceea tre sa chemam evaluatorul.
Legat de vaccinuri, noi am cheltuit o avere, pt ca nu am prins nimic platit de stat in afara de BCG. Mai avem vaccinul de 6 luni care e 5 mil. Dar scapam pana la cand implineste Andrei un an.
Julie, sarcina m-a schimbat in sensul ca am senzatia ca am inceput sa gandesc mai mult ca o mama, sa ma cert mai mult pt drepturile mele, sa ma gandesc mereu la Andrei, sa nu accept sa fiu tepuita la bani, ca mereu ma gandeam ca de banii aia ii iau ceva lui, in fine, pe scurt, am devenit mai cretareata, mai selectiva cu prietenii, am inceput sa nu mai accept oameni cu 2 fete in jur....am inteles ca e ceva destul de normal la o insarcinata, multe persoane au patit asa.
Legat de somn, da, in primele 3 luni organismul incepe sa te ajute sa te odihnesti mai mult, si pt asta iti da o stare de somnolenta de ajungi seara acasa, si te culci imediat Smile. Starea asta se atenueaza ceva mai incolo, dar tot obosesti repede. Eu si in ultimele luni, uneori imi venea sa plang de oboseala si somn. Asa ca nu te ingrijora. Corpul incearca sa te faca sa te odihnesti mai mult ca sa te pregatesti pt ce te astepta. Si e bine, adica profita sa te rasfeti pe tine cat mai mult pt ca dupa aceea, primele luni sunt de acomodare si nu prea ai timp de tine. Iar asta e posibil sa te ia prin surprindere, sa te simti frustrat ca nu apuci sa faci un dus.
Dar intre timp se consolideaza legatura cu bebe al tau, si dupa ce trec primele 2-3 luni, iti dai seama ce inseamna sa fii mama, si te obisnuiesti sa nu ai timp sa te pensezi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .
Cred eu ca e f important sa fii contient ca ai nevoie de timp sa te acomodezi, la fel si bebe ca sa ajunga sa fie putin mai independent.
Fug ca Andrei ma cheama Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Joi 26 Aug 2010, 9:24 pm

seara buna

cris,ampriceput in ce constau scimbarile...
te-ai mai jucat cu andrei cu chestiile alea ce le-am sugerat acu ceva vreme?
mai pune poze cind ai vreme.

ana si tu ,daca mai ai chef mai pune ceva poze..

azi ma simt suuper,fara intepaturi,dureri, ameteli etc.sa speram ca tine:).

seara faina kiss

ps-ana ,mai dai eamenul de avocatura?magistratura..?daca da,bafta si spor la studiu.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Joi 26 Aug 2010, 10:44 pm

Julie, da, in fiecare zi avem program de joaca, de cantat cantecele vechi si noi, mie mi se pare ca invata f bine, plus ca are si initiative proprii. Azi l-am prins in patut, cu o mana prinsa de marginea dispre perete a patutului (care e mai moale ca e acoperita cu paturica), si incerca practic sa se prinda cu ambele maini de ea, ca sa se ridice in picioare. Mi-a picat fata. Si se chinuia, si tipa nervos ca era greu... Intr-un final, cand am vazut ca da in plans, l-am ridicat eu la marigine si l-am prins cu manitele de ea, ca sa nu se simta frustrat ca nu a reusit. Si dupa aceea am batut din palme si i-am zis bravoooo, ca asa incerc sa il obisnuiesc cand ii reuseste ceva, si tipa fericit, zambeste, e asa de incantat de el Smile.
Prinde foarte bine obiectele, si pe cele mari, si cele mai subtirele, care practic cer o concetrare mai mare. Progreseaza f mult in fiecare zi, si imi pare super nerabdator sa merga. Il mai sustin eu de subrate ca sa se tina pe picioruse si e asa fericit....cred ca i-a displacut f mult stadiul de cocuta care nu poate face multe lucruri [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .
Poze incerc sa mai incarc maine cand doarme el...
Va pup pe seara asta Smile, cocutza noua din burtica included Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de ana_bela Joi 26 Aug 2010, 10:45 pm

Hello
Juli, nu dau anul asta ca e doar pentru stagiari si eu am definitivat in profesie juridica.
Poze nu stiu daca mai am tre sa vad ce am pus. Smile
Iannis merge tinut doar de o manuta. Abia astept sa mearga singurel. Smile
Sambata seara plecam in Germania. Sper sa gasim masina.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Joi 26 Aug 2010, 11:00 pm

cris,ce fain.... pupi cred ca -i tare scump cum incearca si eperimenteaza el toate.pot sa iti zic ceva legat de "bravoo"?stiu ca printii incearca sa dea copiilor un feedback positiv in tot ce fac,fie prin bravo,fie prin "good job"sau 'you did it" aici.
incearca sa nu -i dai feedbackul asta.ei nu au nevoie de inurajarile astea de la noi.multumirea lor e mult mai mare cind reusesc ceva de unii singuri.nu au nevoie de incurajari si nici de a-i dezamagi prin cuvinte cind nu le reuseste ceva..uita-te in ochii lui si o sa vezi ce bucurie de nedescris incearca cind reuseste ceva de unul singur.
aici imi amintesc cum ,acu vreo 2 ani ,aveam o fetita care in fiecare zi venea la scoala si primul lucru pe care il facea era sa ia un covoras si sa incerce sa pun laolalata "pink tower".a incercat de ffffffffffffff multe ori.asta era ritualul ei.dimineata sa incerca sa faca "pink tower".cred ca vreo luna a tot incercat.pina cind intr-o zi i-a reusit. a venit la mine,m-a tras de panatloni si mi-a zis:"look ,the pink tower. i did it." tu stii cum ii straluceau ochii???n-o sa uit in viata mea, privirea ei si multumirea pe care a avut-o. eu i-am zis doar,"yes,you did it!".dar m-am intors si mi-au dat lacrimile....
in dimineata aia l-a facut de vreo 10 ori s de fiecare data venea si ma tragea de pantaloni sa-mi arate.l-a pus la loc si gata...
dar mindria si bucuria din ochii ei,pe bune ca n-o sa uit niciodata...
acu ,tu faci cum e mai bine pt puiul tau.eu zic doar din cele ce am citit si eperimentat cu montessori. hug

ana-bafta sa va gasiti masina asa cum va doriti.si pupici la piticotul iannis.Smile

oare fetele de ce nu mai intra?o fi inceput serviciul ramo?si deiuta? bee
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de avr_dana Joi 26 Aug 2010, 11:03 pm

Seara buna
..oauu toate suntem online :P

Cris creste vazand cu ochii , si te bucuri de fiecare izbanda..tare dragalas tre sa fie pupi

Ana , va luati masina? Bafta atunci wink
Juli la cat mai multe zile bune ...acusik o sa treaca per asta si o sa inceapa burtica sa creasca
Cum au primit vestea cei din Ro?

O seara faina tuturor
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Joi 26 Aug 2010, 11:25 pm

hehehe..ce fain ca sintem mai multe online...Smile
dana,ai mei s-au bucurat tare mult.am mai spus doar la o prietena din ro si ea,la fel,s-a bucurat Smile.la rude,veri,matusi si restul clanului inca n-am spus. Smile sau poate o fi zis ai mei,nu stiu,nici n-am intrebat.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Vin 27 Aug 2010, 1:58 am

Evident, la ora asta, insomnie [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Julie, ar trebui sa-ti pui un ticker, ca sa te urmarim Smile. Legat de feedback, eu m-am gandit ca il ajut [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] . Oricum, el e primul de obicei care se uita la mine cu bucurie ca ii reuseste. Iar daca nu i-ar iesi ceva, iti dai seama ca nu mi-as exprima dezamagirea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] . M-am gandit ca ar fi bine sa fac asa pt ca eu taaare am simtit nevoia de mai multe incurajari de la ai mei si de un bravo zis din suflet, nu vesninca neincredere [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] . Stiu ca toti parintii isi iubesc copiii si se bucura de reusitele lor, dar uneori simti nevoia sa auzi asta si din cuvinte [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .
Acuma nush ce sa zic, eu chiar apreciez parerea ta, m-ai cam dat peste cap, nici nu m-am gandit ca nu ajuta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .
Ana, multa bafta!!! Felicitari pt Iannia [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .
Dana, mai ales de-abia astept sa-l vad cum merge el la inceput, ca o ratzusca, sunt fenomenali [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Vin 27 Aug 2010, 2:36 am

aoleu cris,e tirziu rau la tine.

incearca o cale de mijloc..adica incurajeaza-l din cind in cind,dar nu face un obicei din asta.
nu stiu,zic si eu. tu stii cel mai bine cum e mai potrivit pt voi. pupi eu doar zic din ce am citit si ce am invatat de cind am decoperit montessori.

o sa-mi pun si ticker dupa ce am controlul la doctor,pe 7 sept.

noapte buna si sper sa dormi. Sleep
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Vin 27 Aug 2010, 10:22 am

Buna fetelor Smile
Julie, de-abia astept, eu la prima eco am o pozica asa frumoasa cu Andrei, singura in care se vede in intregime cum sta el in buritca cuibarit. Restul sunt exclusiv cu Andrei Smile
Noi mergem weekendu asta pe la ai mei,iese bunica din spital.
Inchid laptopul sa-l las pe A la tastatura, ca e innebunit Smile.
Revin later
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 14 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 30 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 22 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB