Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyAstazi la 15:46 Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyAstazi la 15:43 Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyAstazi la 15:41 Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyAstazi la 15:38 Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyAstazi la 15:36 Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyAstazi la 15:35 Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyIeri la 05:18 Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyJoi 16 Mai 2024, 13:11 Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 19:46 Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 19:37 Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 05:30 Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 05:06 Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 22:42 Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 22:17 Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 19:33 Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 19:15 Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 08:38 Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 09:03 Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 13:30 Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 05:53 Scris de geia


Religia pentru copii, si nu numai

+47
Gabiuta
anamaria79"
Love
MagdaMarin
europolis
MihaelaT
mykya
amoni
Lucia Ro
rosita
Giobsy
corina corina
valentinadof
geo
ikuta
StMihaela
musetel
kla78
julix_2007
CCristinaC
Chirrox13
geany
Uca
aurishta
Cristina_Ionela
Floren
ema
T_mihaela
danniela
melus
danyelyta28badea
sunflowers
iulia sevcenco
RamonaM
adelina24
andrea.z style
PetroN
olympia
danae
Admina
Karina33
SilviaDumitrescu
diada
emi
totolina
Alina.C
amnro
51 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de StMihaela Vin 29 Iul 2011, 12:26

Ai mare dreptate aurishta. Sufletul meu tanjeste sa dau peste un preot adevarat, un duhovnic in fata caruia sa ma duc cu inima deschisa.
Am fost la o nunta si nepotul meu a sarit fericit cand l-a vazut pe preot: "Buna ziua, tata-popa!". Asta i-a raspuns dispretuitor: "Pentru tine sunt Domn-parinte si se zice Sarumana!". A ramas blocat bietul copil Sad
Inainte sa asculte balmajelile de servici ale unui astfel de preot, pe copii mei ii invat ce inseamna fiecare rand din rugaciunea pe care o spun (Tatal Nostru sau cand citim cate un verset din Biblie), sa nu creasca cu lalala si lalala, am turuit repede si asta seara poezia, chit ca nu inteleg nimic.
Imi fac curaj de un an sa merg cu copii le un preot de care am auzit numai de bine, dar mi-e tare teama sa nu fie iar o dezamagire.
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de aurishta Vin 29 Iul 2011, 12:29

StMihaela a scris:
Imi fac curaj de un an sa merg cu copii le un preot de care am auzit numai de bine, dar mi-e tare teama sa nu fie iar o dezamagire.
Mai bine du-te singura mai intai! wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de StMihaela Vin 29 Iul 2011, 12:33

Multumesc pentru sfat. Ai perfecta dreptate Smile . O sa merg cat mai curand hug
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de corina corina Sam 30 Iul 2011, 18:07

Karina draga ! Ma regasesc in tine la tot pasul si ma bucur pentru asta . Credeam ca sunt singura care gandeste asa . Eu nu merg la biserica . Am mers cat am fost la ai mei , apoi cand m-am cununat si cand am botezat fata si la aceleasi evenimente ale rudelor (nunta sau botez ) .Cred in Dumnezeu cu tarie , pentru ca nu se poate sa fie ordine in haos fara ca o entitate atotputernica sa aiba grija de asta . Religia e cam intortocheata si sunt atatea evanghelii fiecare cu povestea ei . Asa ca am ales sa cred doar in Dumnezeu si fie ca ma rog in camaruta mea , la malul marii privind cerul sau sub nucul din fundul gradinii eu stiu ca ma aude , ca ma intelege si ca are grija de mine si de ai mei in fiecare moment . Si mai stiu ca fiecare om primeste dupa sufletul lui . Biserica e o afacere si putini din oamenii care merg acolo sunt la fel de credinciosi ca cei care nu merg . E mai mult o mandrie , ca si faptul ca se inchina adanc pe strada apoi intorc capul sa constate daca i-a vazut cineva , sa le aprecieze gestul . Credinta e in suflet si daca o ai , o ai si gata !Eu una asa cred !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de valentinadof Dum 31 Iul 2011, 06:02

geany a scris:

Sa fiu sincera, de multe ori imi pun intrebarea, sa fac un bebe sau sa mai astept. Mi-e teama de faptul ca-i fac mai mult rau aducandu-l pe lume... Poate nu vom fi parinti buni, poate nu avem capacitatea morala de-a creste un copil, care sa fie un exemplu la maturitate, sau sau sau... Eh... mi-am spus si eu oful cu ocazia asta Sad

geany.copiii nu ni-i alegem noi ci ei ne aleg pe noi asa ca mentalizeaza-te cu ganduri pozitive despre copil ,cheama in viata ta un copil sanatos ,intelept, cu viitor luminos,fericit,ascultator,nu stiu,ce mai vrei tu,cere-i asta Atotputernicului(oricare ar fi El)si daca vreun suflet vede in tine parintele potrivit sigur va intra in casa ta.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Dum 31 Iul 2011, 06:54

valentinadof a scris:
geany.copiii nu ni-i alegem noi ci ei ne aleg pe noi asa ca mentalizeaza-te cu ganduri pozitive despre copil ,cheama in viata ta un copil sanatos ,intelept, cu viitor luminos,fericit,ascultator,nu stiu,ce mai vrei tu,cere-i asta Atotputernicului(oricare ar fi El)si daca vreun suflet vede in tine parintele potrivit sigur va intra in casa ta.

MUltumesc Valentina, este foarte adevarat ce-ai spus, nu toata lumea accepta asta, eu abia anul asta am aflat ca ei ne aleg pe noi, mi s-a parut fantastic! Anul asta am aflat multe!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de valentinadof Dum 31 Iul 2011, 07:03

diada,mai bine mai tarziu decat niciodata,sincer mi-a fost teama de reactii negative la mesajul meu ,asta e o convingere de-a mea si s-ar pute sa mi se rada in nas cum am mai patit-o!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de geany Dum 31 Iul 2011, 08:30

Valentina, un raspuns mai frumos, concret, cred ca nici nu se putea. Multumesc pupi
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de corina corina Dum 31 Iul 2011, 14:37

Ai mare dreptate , Valentina !Poate sunt prea curioasa , Diada , dar mi-ar plcea sa stiu si eu multele lucruri pe care le-ai aflat tu anul asta .Sunt convinsa ca gandim cam la fel , fetelor . Si poate ca sunt multe alte fete care gandesc asa , dar e un subiect greu de deschis pentru ca e multa reticenta pe tema asta .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Dum 31 Iul 2011, 14:38

Am mai scris din ele pe la religie si m-a luat Admina in balon ca fac ca bunica lol! bunica mea nici nu avea de-astea.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de ema Dum 31 Iul 2011, 14:50

Chiar Diada ia povesteste asa in mare Ce spune Valentina mi se pare interesant Eu sunt credincioasa dar nu habotnica Nu m-am gandit niciodata sa privesc venirea pe lume a unui copil in felul acesta Mie mi-a dat de gandit si pentru asta ii multumesc
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de corina corina Dum 31 Iul 2011, 15:19

Avem topic cu religie ? Nu stiam .
Oricum eu nu la asta ma refeream . Nu are nici o treaba cu religia . E doar un mod de gandire sanatos .E vorba de autosugestie .Viata e atat de frumoasa si atat de lunga cat esti in stare tu sa ti-o faci printr-o gandire pozitiva . La fel e si cu sanatatea .E suficient sa crezi ca tu esti un om sanatos si asa vei ramane pana la sfarsitul zilelor tale , sfarsit care e foarte departe de momentul prezent .
Asa ca Geany , ca de-aici incepuse subiectul , vei avea copilul pe care ti-l doresti si el va fi sanatos si puternic cu ajutorul gandurilor tale bune din timpul sarcinii . Nu trebuie sa te gandesti cu teama ca n-o sa fie bine inca de pe acum .Autosugestioneaza-te spre bine !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de geany Dum 31 Iul 2011, 16:43

Corina, esti un izvor de energie pozitiva! pupi
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Giobsy Lun 01 Aug 2011, 11:57

Kla, imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat. Dar, a nu iti mai duce copilul in parc, ar insemna sa il pedepsesti tot pe el. Daca toti parintii renunta, rand pe rand, sa-si mai duca pruncii in parc, atunci pitecantropul si mama lui raman stapani, victoriosi. De ce sa renunti? Copilul tau a fost traumatizat. Nu atat de lovitura cauzata de imbranceala, cat de faptul ca mama lui a fost lovita si certata de cineva. Nu sunt adepta bataii sau certurilor intre copii, dar uneori ei trebuie invatati sa riposteze. Multa sanatate si toate cele bune!
Valentina, ceea ce ai spus tu auzisem si eu si citisem prin diverse locuri pe net. Dar am uitat pur si simplu. Daca este adevarat ca suntem alesi de catre copiii nostri, atunci sunt foarte mandra de mine. Omul care m-a ales sa-i fiu mama este demn de stima, respectul, dragostea si admiratia mea. Si daca m-a ales, inseamna ca, poate, am meritat.
Sa ne traiasca pruncii, sa ne fie sanatosi si sa ne bucuram de fiecare clipa alaturi de ei!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de corina corina Lun 01 Aug 2011, 13:51

Geany , ma bucur ca gandesti asa despre mine . Cam asa ma simt . Si felul meu de a fi si de a gandi mi-a fost de mare ajutor in clipele cele mai grele din viata (si crede-ma ca soarta m-a incercat de multe ori ) . Acum ma simt un om implinit , sunt multumita de viata mea si n-as schimba nimic din toate prin cate am trecut , pentru ca totul e asa cum am visat .Experienta de viata m-a ajutat sa ajung omul care sunt , dar niciodata nu m-am lasat oricat de greu a fost .
Important e ca omul sa aiba vise , sa aiba planuri de viitor . Cand un om nu mai viseaza se simte fara rost pe lume .
Tocmai de aceea eu imi doresc printre altele o rulota cu care sa colind lumea cu sotul meu drag pana la sfarsitul zilelor mele . Acel sfarsit nu vreau sa fie asa aproape , pentru ca i-am promis fiicei mele ca atunci cand va avea e rade a 80 de ani o sa ne plimbam la brat prin Herastrau , ca doua surori . Si stiti ce mi-a raspuns : '' Nu ti se pare cam incorect , mami ?Tu ai trait deja 20 de ani fara mine ! N-as merita si eu 20 de plimbare in parc fara tine ?''
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Lun 01 Aug 2011, 16:37

Asa se zice, ca ei ne aleg pe noi, in 2 cuvinte asa desi o sa-mi pun lume in cap lol! dar daca suntem la balaceanca de ce nu? Dupa ce murim ne numim adormiti, un ciclu de adormire este in medie de 40 de ani, doar sa fie neaparat nevoie detine sa te nasti mai devreme. Ideea este sa nu mai fii pomenit, sa uite lumea de tine sa poti renaste. si aici mereu ii zic mamei sa scoata de pe pomelnic mortii din razboi, dar zice ca asa i-a lasat soacra-sa scris (si ea moarta, [ardon, adormita...) nu ma inteleg cu ea.... nu conteaza daca in alta viata ai fost femeie sau barbat, depinde ce misiune ai avut de facut si cum o poti indeplini mai bine. Cei care nu au copii in viata asta, cel mai posibil ca alta data au renuntat la ei. Cei care se duc fulgerator si ne intrebam de ce nu altul mai batran etc... nu indeplineau misiunea pentru care au venit si ca sa nu coboare prea mult se alege aceasta varianta pentru ca ei sa o ia de la inceput mai usor. Copii sunt apropiati de spirit, pana la 3 ani chiar sunt deosebiti, trebuie doar urmariti si ascultati. Eu am rezolvat o chestie lui fi-miu mic mergand foarte mult pe religie. Nu toata lumea accepta ce am scris, asa ca va rog ignorati mesajul, poate pe cineva o sa ajute de-asta m-am gandit sa postez si la cererea Corinei, bineinteles.


Acum sa revin la problemele mele de dat cu capul... ca ma intreba o prietena astazi daca am mai lucrat ceva... eu ma bucur daca apuc sa mananc ceva! si cum eram eu fericita si spalam de zor cu o masina gen albalux... cred ca multe stiti despre ce vorbesc... ce sa vezi, nu mai merge... noroc ca aveamama una ruginita pe-aici, chiar albalux (ruginita tabla, cuva e buna), de am reusit sa termin. Sunt suparata pentru ca chiar imi faceam treaba cu masina aia... aici nu am avut posibilitate anul asta sa ne luam masina de spalat, am luat frigider (concediul nostru cum ar veni), sotul se uita p einternet dupa una semiautomata... sunt asa... ca eu vroiam automata dar la anul (alt concediu compromis), am sunat o prietena care stiu ca avea una si este suita in pod, sa vad daca ma lipesc de cineva sa-mi dea o masina de spalat pe care n-o mai foloseste. Daca ar fi toata lumea ca mine am fi bogati, ca eu dau si haina de pe mine daca are cineva nevoie. Prietena mea chair imi zicea ca are mama ei una dar ii e frica sa nu zica: s-o tinem ca daca ne mai trebuie...

Ma rog... am scris prea multe neinteresante, nu ma bagati in seama, m-a descarcat si eu acum, data vitoare ma descarc la spalat de mana lol! ignorati-ma

prietenie


si cum spunea cineva, a inceput postul cu agresiunile de rigoare, evenimente se petrec....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de geany Lun 01 Aug 2011, 17:19

Draga Diada, sunt alaturi de tine. Imi pare rau ca atunci vin belele cand n-are nimeni nevoie de ele. Stiu ce-nseamna sa speli la albalux, dar stiu ce-nseamna si spalatul la mana, ba chiar in sezonul rece...

La ce-ai spus prima data... nici nu afirm nici nu contest, insa da, copiii sunt deosebiti si trebuiesc asclutati. Copilul sefei mele, ii tot spunea bunici sa aiba grija de masina (autoturism) ca se va strica. Normal ca nu-l ia in seama, avea facuta de curand revizia, insa acesta tot insista cateva zile cu acelasi sfat, sa aiba grija de masina ca se va strica. Intr-o zi ea pleaca la cumparaturi si din senin ii se opreste masina. Stricata, dar rau. A trebuit dusa in service si a costat-o peste 1000 de euro reparatia. Ceva la motor, nu stiu nu ma pricep. Insa faptul in sine, nemtii nu sunt superstitiosi, dar nu-i venea a crede ce a simtit acest copil. Mereu se intreba de unde poate stii el asa ceva...
Eu cred in copii si de cele mai multe ori ma chinui sa inteleg povestea din joaca lor. Cat de departe ii duce mintea, desi multe nici n-au trait inca... Fascinant!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de ikuta Lun 01 Aug 2011, 17:33

Diada, imi pare rau pentru tine.Stiu cum este .Am spalat aproape un an cu o masina albalux dar cel mai mult ma deranja clatitul.De fapt ma deranja spatele dupa clatit.Ma asezam langa perete ca sa ma pot indrepta.
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Aug 2011, 18:00

si cum spunea cineva, a inceput postul cu agresiunile de rigoare, evenimente se petrec....
Cine spunea? Si cand am zis eu ca esti ca o bunicuta?
Si daca tot se petrec, cineva clar isi baga coada, ca am scris un ditamai mesajul cu argumente si a murit de tot forumul, imi arata pagina de Yahoooo.... zid
Revin. Unde scrie in cartile ortodoxe ceea ce ai explicat tu despre vieti si reincarnari? E de acord vreun preot cu asa teorie si daca da, unde-l gasesc?
In traduceri libere: Karma (actiunea si reactiunea, faptele noastre care ne ridica si coboara), darma (datoria etica, fata de familie, societate), samsara (ciclul evolutiei spirituale prin multiple reincarnari) si de ce nu nirvana (pacea mintii si detasarea de cele lumesti) sunt concepte de la Buddha si nu de la Iisus Hristos. Sau sunt una si aceiasi, sau Dumnezeu e numai unul si e in toate si dragostea e raspunsul si... si... Pai hotaraste-te, ori esti intr-o tabara, ori in cealalta; daca esti la mijloc, esti ca mine si nu e bine ca eu mai am de invatat, de trait multe. wink pupi
Suna intr-un mare fel, dar stii ca sunt glumeata. Eu sunt de acord cu ce zici tu, dar tu esti de acord cu ce zic eu? Vorbim pe aceiasi limba si de aceleasi lucruri, totusi nu cadem de acord, desi tot aia zicem.

Si nu ma lua nici pe mine in seama, ca sunt capiata. Ma termina viata in oras, Silvia m-a dat afara de la Sueta, asa ca ma plang aici. Vin la tine, la tara, sa stau si-ti spal si eu din rufe, daca vrei. Fierbe-le in curte si gata, ca e mai simplu. Dai si tu blugi si pantaloni la oras, la masina si in rest... ma rog, stiu cum arata hainele copiilor, ca am si eu un mic monstrisor acasa si mai spal si de mana, pana nu se usuca pata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Lun 01 Aug 2011, 19:02

geany a scris:...Eu cred in copii si de cele mai multe ori ma chinui sa inteleg povestea din joaca lor. Cat de departe ii duce mintea, desi multe nici n-au trait inca... Fascinant!

Tocmai asta este ideea, ca au trait! Doar ca ne pierdem pe traseu pentru ca nici nu am rezista cu amintirile din trecut. De ex prietena mea imi spunea ca nu suporta a cineva sa se apropie de ochii si de ungiile ei, cine stie ptrin ce a trecut (smuls de unghii si scoatere de ochi), uite ca unele raman puternic intiparite undeva in creier. Din acest motiv nu se penseaza si unghiile doar ea si le aranjeaza.


Admina a scris:
si cum spunea cineva, a inceput postul cu agresiunile de rigoare, evenimente se petrec....
Cine spunea? Si cand am zis eu ca esti ca o bunicuta?
Si daca tot se petrec, cineva clar isi baga coada, ca am scris un ditamai mesajul cu argumente si a murit de tot forumul, imi arata pagina de Yahoooo.... zid
Revin. Unde scrie in cartile ortodoxe ceea ce ai explicat tu despre vieti si reincarnari? E de acord vreun preot cu asa teorie si daca da, unde-l gasesc?
In traduceri libere: Karma (actiunea si reactiunea, faptele noastre care ne ridica si coboara), darma (datoria etica, fata de familie, societate), samsara (ciclul evolutiei spirituale prin multiple reincarnari) si de ce nu nirvana (pacea mintii si detasarea de cele lumesti) sunt concepte de la Buddha si nu de la Iisus Hristos. Sau sunt una si aceiasi, sau Dumnezeu e numai unul si e in toate si dragostea e raspunsul si... si... Pai hotaraste-te, ori esti intr-o tabara, ori in cealalta; daca esti la mijloc, esti ca mine si nu e bine ca eu mai am de invatat, de trait multe. wink pupi
Suna intr-un mare fel, dar stii ca sunt glumeata. Eu sunt de acord cu ce zici tu, dar tu esti de acord cu ce zic eu? Vorbim pe aceiasi limba si de aceleasi lucruri, totusi nu cadem de acord, desi tot aia zicem.

Trebuia sa ma citezi tu cu litere mari lol! Eu ti-am mai zis, tu esti mult mai desteapta si mai citita decat mine, stii mult mai multe lucruri si iti pui o gramada de intrebari, eu le iau cum le primesc, nici nu a avut cine sa ma educe in spiritul asta si mi se pare fantastic ce aflu, am crezut in reincarnari la nivelul SF ului sa zic, si acum cand am aflatca chiar asa este... nu ma intreb de ce nu accepta popa... unii accepta sa stii dar nu spun multi chestia asta pentru ca nu stii cui spui, nu accepta toata lumea, exact cum este si aici. De ex preotl de la noi din sat ii spune mamei sa schimbe pomelnicul pentru ca au trecut multi ani de cand sunt oamenii aia morti si ca nu ar mai trebui pomeniti. De ce oare zice asta? ii este lui greu sa mai citeasca cateva nume in plus? eu nu cred, eu cred ca ei stiu prea bine dar nu zic.

Si te astept la tara oricand, iti dai seama ca nu te pun la spalat rufe Smile dar cu astia micii tot te pun sa-i bibilesti sa mai fug si eu de ei Embarassed

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Aug 2011, 19:19

Uite, sa facem o intalneala la Magura, la Manastirea Ciolanu, ca e aproape de tine si tot ne ciondanim pe aici, de cele sfinte... Si mai mult, sa facem intalneala pentru mai multe forumiste, cui ii e la indemana sa vina langa Buzau. Se ajunge usor (sper ca au reparat drumurile) din Ploiesti si pentru bucurestence/ ilfovence e o excursie de-o zi frumoasa. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de geany Lun 01 Aug 2011, 19:30

Ai dreptate Diada, insa eu nu ma gandisem decat la viata ce-au trait-o acum in putinii anisori. Smile

Si eu cand gandeam ce spuneti voi acum, nu spuneam la nimeni, de teama ca vor crede ca am cam luat-o razna de la problemele avute... si eram atat de convinsa... scratch
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Lun 01 Aug 2011, 20:32

Pai eu chiar duminica ajung pentru ca trebuie sa se spovedeasca mama la preot acolo (ce-i veni si ei data trecuta, in postul Sf Petru, am mers eu cu copilul la impartasit si a ramas si ea acolo la spovedit, numai bine ca preotul nu i-a dat dezlegare la impartasit, asa ca acum trebuie sa se duca iar sa vedem daca ii da). Este ozona foarte frumoasa, este si tabara de sculptura acolo, eu nu o sa pot sta cu copii in biserica, dar poti sta prin curte si slujba se aude in boxe. Sunt atat de multe de vorbit pe subiect. Cert este ca suntem in continua schimbare, incet, incet spre bine!

edit: pai Geany, crezi ca de mine nu zic? eu scriu in ideea ca cine trebuie o sa vada, nu se stie niciodata. intr-adevar, primul copil ni l-am dorit in mod special, si este un copil special, al doilea a venit singur sa ne aline durerea pierderii tatalui (ambii), si pentru simplul fapt ca eu am fost insarcinata in acea perioada el are niste simturi... de ex simte oamenii apropiati (ii vede) care au murit, se manifesta prin plans si neliniste in somn. Bineinteles ca am primit reactii de genul: il durea pe copil... burta (sa nu zic in c.r cum mi-a zis) si tu ai impresia asta! normal ca data urmatoare nu mai spui omului daca ti-a taiat asa macaroana. S-a repetat de prea multe ori sa nu cred asta, si multe ni se arata, doar sa le vedem! recunosc ca nici eu nu vad multe, suntem oameni si gresim!


Ultima editare efectuata de catre diada in Lun 01 Aug 2011, 20:58, editata de 1 ori (Motiv : completare)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Mar 02 Aug 2011, 05:47

Diada, cum adica dezlegare la impartasit? Pai ce nu ai voie, daca vrei? zid Sau ai voie doar la unul pana mori tu sau el?
Cum stii ca un copil e special si unul e nespecial? In ce carti ai citit de copii speciali si cum se depisteaza? Si cum stii ca alt copil vede persoane decedate si nu-l doare burta? Si cum de ai ambii copii extrasenzoriali si a mea nu e? O fi chestia aia cu alesul... eu am meritat un copil normal, dar zau daca-mi pare rau. Cred ca pentru sanatatea noastra mentala (si a lor) e mai buna normalitatea in orice domeniu. Nu mi-as dori un copil medaliat cu aur, un olimpic mondial, un copil fotomodel... Nu as vrea sa i se zica, esti mai cu mot, ca sigur i se va urca la cap si va deveni rasfatat si apoi copil problema... parerea mea. beat
Magda, tu ma sperii pe mine, cu stersul prafului. Cred ca trebuie sa ne vedem, poate prind si eu microbul. La mine se pune mai rar si la 2-3 zile e suficient daca-l sterg; desi sotul ar vrea sa fiu mai harnica... rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de danniela Mar 02 Aug 2011, 07:35

rade rade hai ma numai la Admina sa fie post, ia uite ce scrie Magda aici rade rade

Diada la noi la biserica exista o carte mare in care fiecare familie are o pagina atribuita pentru scrierea celor morti. In joia mare sau vinerea mare nu mai stiu, preotul citeste tooooaaaata pagina respectiva pentru cine se duce la biserica in ziua respectiva. Cum noi eram la litera P (te rog era ordine alfabetica) imi intra os pe os sa scult toate numele si il admiram pe preot cum de nu i se incurca limba la cati Gherghi si Marii citea. Nu am auzit never sa scoata pe careva de pe lista de morti a vreunei familii.
Spun asta pentru ca si mama scrie la morti un pomelnic luuung, nu mai zic de vii ca suntem familie numeroasa. Uneori ma mai intreaba la telefon cum il cheama pe cutarescu si cutarescu din neamul omului. Ca ea femeie credincioasa trece pe toata lumea.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 5 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB