Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Religia pentru copii, si nu numai

+47
Gabiuta
anamaria79"
Love
MagdaMarin
europolis
MihaelaT
mykya
amoni
Lucia Ro
rosita
Giobsy
corina corina
valentinadof
geo
ikuta
StMihaela
musetel
kla78
julix_2007
CCristinaC
Chirrox13
geany
Uca
aurishta
Cristina_Ionela
Floren
ema
T_mihaela
danniela
melus
danyelyta28badea
sunflowers
iulia sevcenco
RamonaM
adelina24
andrea.z style
PetroN
olympia
danae
Admina
Karina33
SilviaDumitrescu
diada
emi
totolina
Alina.C
amnro
51 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de aurishta Vin 22 Iul 2011, 4:49 pm

Si cine este cel care a facut aceasta afirmatie? scratch
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Vin 22 Iul 2011, 6:08 pm

Q.E.D. si cu asta ar trebui sa-mi inchei pledoaria... Dar, ma manca degetele, trebuie sa scriu.
Se spune ca noi oamenii suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu; noi toti. Apoi se spune sa-ti iubesti aproapele, ca pe tine insuti. Cu aceste principii sunt de acord toti preotii, sper. Daca noi toti suntem copii lui Dumnezeu: asiatici, arabi, indieni, albi, negrii, daca toti trebuie sa ne iubim intre noi, ca sa respectam vrerea lui Dumnezeu, de ce ortodoxii arunca cu pietre, chiar si in catolici? Daca vine vorba de budisti, hinduisti, islamici, iudaisti, hai sa-i omoram cu pietre; a lor nu o sa fie Imparatia lui Dumnezeu. Dalai Lama, Maica Teresa si Papa Ioan Paul al II-lea nu vor intra in Rai, pentru ca nu au fost botezati ortodoxi.... zid
Toleranta au toate religiile. Papa Ioan Paul al II-lea a venit sa reconcilieze bisericile, iudaistii cred ca "Iubeste-ti aproapele asa cum te iubesti pe tine." este "principiul cel mai important al Torei."; budistii nu au impus religia lor nicaieri, nu au convertit cu forta; islamicii se roaga Sf Fecioare Maria si lui Iisus Hristos, pe care ii recunosc drept Sfinti. De ce sunt ortodoxii mai cu mot si arunca cu pietre in alte religii?
Eu ma gandesc, daca in Rai o sa intre numai ortodoxi si dintre ei, numai cei practicanti si habotnici, cred ca va fi cam pustiu pe acolo. Suspect
Toleranta e cheia succesului si Iubirea, dupa cum am mai zis. Nu am inventat-o eu; sunt principii comune in toate religiile, de la inceputul Pamantului.
Si sunt ortodoxa, nu o sa-mi schimb religia, dar credinta in Dumnezeu si iubirea aproapelui nu au nimic de-a face cu religia. Vreau sa vad in Biblie, unde scrie ca numai ortodoxii au dreptate, ca numai ei intra in Rai, ca o sa arda in Iad toti ceilalti si pasapoartele biometrice ne fura sufletul...
Si cu asta am demonstrat, ce inseamna toleranta... rade Gata, m-am calmat, ma duc sa fiu Zen.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Cristina_Ionela Vin 22 Iul 2011, 7:29 pm

aurishta a scris:Si cine este cel care a facut aceasta afirmatie? scratch

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Totusi nu inteleg unde este afirmatia mea ca ortodoxia e mai cu mot? Din contra parerea mea personala este ca toate celelalte religii sunt mai cu mot ,inafara de ortodoxie(pot sa spun si de ce daca doriti,nu are sens sa mai lungesc).

Am afirmat in postarea de mai sus ca o parte din raspunsurile la framantarile noastre se afla in marturia acestui domn care afirma ca Dumnezeu se va apropia de sufletul fiecaruia pe masura deschiderii sale fata de El. Si mi se pare perfect normal. Daca citim afirmatia cu atentie nu cred ca putem spune ca e ceva gresit in ea.
Pe de alta parte am afirmat ca ne inselam daca credem ca vom face numai ce vrem si vom primi si rasplata...iar cea care ne va judeca va fi propria constiinta cand va trebui sa-L privim pe Dumnezeu fix in ochi. Si repet e valabil pentru cei care vor sa auda ...ceilalti sunt liberi sa faca mai departe ce vor .
Nu este lucru mic in viata raul cel mai mic.Adevarul trebuie aparat in intregimea lui.Daca asta se numeste habotnicie, ce sa mai zic ,iertare.
kiss

Cristina_Ionela
Cristina_Ionela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 41
Localizare : Apuseni
Data de inscriere : 04/05/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Vin 22 Iul 2011, 9:38 pm

Admina a scris:...Acum ma sperii si pe mine, desi am mai vazut cu ce se mananca. hug

TU ma sperii pe mine, eu am destule cunostinte rautacioase si nu li se intoarce nici un rau, ba le este chiar bine.
Apropo de acum un an....eeee de un an (doi) nu il mai am pe tata dar il am pe Stefan... si TOTUL s-a schimbat, sa stii tu ca in momentul in care pierzi pe cineva apropiat, atat de apropiat (desi noi nu eram, doar ma stii) ceva se schimba, nu doresc nimanui sa treaca prin asta curand, si mai am o vorba: decat sa ma ingroape ei pe mine (parintii) mai bine ii ingrop eu pe ei, suna groaznic, dar mai groaznic este invers. Tocmai de-asta RESPECT si am toate gandurile bune canalizate catre fetele care au trecut prin asa ceva.
Pe mine copii m-au schimbat, am vazut ca daca fac eu vreo "minune" se resimte imediat la ei.

hai ca incerc sa trimit mesajul asta de cateva ore...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de danniela Lun 25 Iul 2011, 12:18 pm

Eu nu cred ca celelalte religii au mot, poate ca au daca vrem noi sa le punem wink
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty ana are mere

Mesaj Scris de Uca Joi 28 Iul 2011, 2:20 pm

diada a scris:... pai cititi-va mesajele sa vedeti de cate ori ati folosit cuvantul "naiba" in mesaje si o sa intelegeti. Cum am zis m-am schimbat, eu care nu ziceam cuvant fara acel cuvant dupa... dar asta vine din noi, nu trebuie sa-mi spuna popa, si pe mine nu m-a intrebat la nici o spovedanie cum fac dragoste sau de cate ori, nimic de geul asta, si cum zice si Amnro: fac ce zice popa, nu-l judec de ce are, cat are, de ce imi ia mie atat etc, nu judec pe nimeni si nu imi place sa fiu judecata. Fiecare este raspunzator pentru faptele lui.
Sanatate la pitici!

Eu nu cred ca a folosi cuvantul "naiba" sau sinonime de-ale lui te face un pacatos sau frate cu dracul.
Pai cum adica sa ma lepad de Satana? Sunt posedata sau cum?
Care e rostul intrebarii asteia?
Eu, raspund doar in fata lui Dumnezeu, El imi stie cele bune si cele rele, El hotarasete daca sunt pacatoasa sau nu si asta vom vedea la Judecata de Apoi!

De unde pana unde ma judeca pe mine preotul si imi impune sa imi pun broboada pe cap?
Si pe mine ma lasa rece argumentul de genul, ca asa trebuie, ca asa se face! Cine a hotarat asta?
De ce femeile sunt discriminate si nu au voie sa mearga la Biserica si sa nu aprinda candela cand sunt la ciclu, nu au voie in Altar, sunt considerate murdare, pacatoase? Nu suntem cu totii copiii lui Dumnezeu? Nu Dumnezeu ne-a lasat asa si ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa? De ce trebuie sa fim conditionate? Unde e explicatia?

Credinta in Dumnezeu e cu totul altceva, nu te face un credincios faptul ca faci prezenta la Biserica doar de dragul de a te duce si de a face parada modei, dar pentru asta te certi pe drum spre Biserica cu sotul sau iti urechezi copiii, ii mai si ameninti ca vad ei acasa ( exemple din ce-am vazut de la oamenii ce merg duminica de duminica )
Nu zic, am vazut si oameni care si in viata de zi cu zi se comporta demni de credinta lor.
Nu inseamna ca daca nu mergem la slujba sau daca nu suntem de acord cu ce se intampla acolo suntem pacatosi.

Credinta nu este sinonima cu Biserica, Biserica nu e decat o institutie, in niciun caz o poarta catre Dumnezeu.



_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de geany Joi 28 Iul 2011, 2:23 pm

Si din toate acestea preotii au cel mai mult de castigat... Ei canta la nunta, canta la botez, canta la inmormantare... primeste bani la toate evenimentele, el nu pierde niciodata si totusi e un sfant in calendar si e sarbatoare dupa decesul lui. Nu pot sa inteleg asta... Uneori ma intreb daca voi avea vre-odata un copil, daca pot sa-i fac asta, sa-l impovarez cu religia ortodoxa Rolling Eyes
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 28 Iul 2011, 2:26 pm

Preoti care sa dea chitanta cand i-au bani la botez, cununie, etc...eu nu am pomenit...voi ati intalnit?
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de danniela Joi 28 Iul 2011, 2:35 pm

Da, eu am intanlit!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de CCristinaC Joi 28 Iul 2011, 2:57 pm

Si eu am intilnit. Am primit chitanta la inmomintarea bunicii si la cununiiile celor doua perechi de fini. Problema e ca chitantele erau pe jumatate din suma platita rade da' ce mai conteaza... am primit chitanta rade
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de amnro Joi 28 Iul 2011, 3:16 pm

si atunci daca biserica e una si credinta e alta, daca biserica e institutie si preotii sunt niste profitori, atunci de ce faceti nunta in biserica? de ce botezati copiii? de ce la inmormantare chemati preotul?

de ce e nevoie de confirmari si ritualuri pamantesti daca totul e de fapt la nivel spiritual? de ce atatea complicatii cand ar putea sa fie atat de simplu?


amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Joi 28 Iul 2011, 3:17 pm

amnro a scris:si atunci daca biserica e una si credinta e alta, daca biserica e institutie si preotii sunt niste profitori, atunci de ce faceti nunta in biserica? de ce botezati copiii? de ce la inmormantare chemati preotul?

multumesc, ai pus punctul pe i

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 28 Iul 2011, 3:41 pm

Se poate face altfel nunta decat in biserica? ...Exclus cea civila in care se semneaza niste acte....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Joi 28 Iul 2011, 4:32 pm

Pai daca esti atat de inversunat pe preoti, nu o faci... deloc.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Joi 28 Iul 2011, 4:36 pm

La botezul copiluluimic, preotul nu a vrut bani. A zis ca el nu ia bani pe botez, este normal sa crestinezi (nasa era cu baniiin mana incurcata...nu ne asteptam la asta) si a lasat banii in cutia bisericii, care de fapt nu este biserica, se va construi. Asta s-a intamplat undeva la tara, in vestitul Plescoi. De la carnati, stiti...

si totusi, ce-aveti astazi de se discuta peste tot religie? lol!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de geany Joi 28 Iul 2011, 4:44 pm

rade ai dreptate!
Asa preoti ii numeri pe degete! Bravo lor, merita sa fie laudati ca sunt oameni intre oameni!


Eu am o problema cu calendarul bisericesc Nu pot sa-l inteleg sau cred ca nu vreau sa-l inteleg. Nu pot accepta sub nici o forma zilele de sarbatoare in care este interzis sa lucrezi. Dar apoi de ce acasa nu si la servici da. Chestii de genul...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de julix_2007 Joi 28 Iul 2011, 6:54 pm

diada a scris:La botezul copiluluimic, preotul nu a vrut bani. A zis ca el nu ia bani pe botez, este normal sa crestinezi (nasa era cu baniiin mana incurcata...nu ne asteptam la asta) si a lasat banii in cutia bisericii, care de fapt nu este biserica, se va construi. Asta s-a intamplat undeva la tara, in vestitul Plescoi. De la carnati, stiti...

si totusi, ce-aveti astazi de se discuta peste tot religie? lol!

Sora mea a botezat saptamana trecuta. La Campulung Moldovenesc e moda sa pui cati nasi iti trazneste. In cazul acesta au fost 3 nasi. Cand au ajuns in biserica, preotul i-a chemat cu lumanarile la altar si le-a spus clar: 50 Ron, fiecare nas, si banii inainte. rade asta a fost reactia mea. Era patit probabil.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 28 Iul 2011, 6:58 pm

Sa dea chitanta pt banii luati...dac tot zic ei ca isi fac meseria si cine nu se uita la bani si nu ii deranjeaza ca da asa de mult la biserica...sa nu se vaite...
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de kla78 Joi 28 Iul 2011, 6:59 pm

daca ai stii GEANY de cate ori imi pun si eu intrebarile astea??e plin calendarul ortodox de sarbatori si in fiecare an se mai adauga nu stiu ce sfinti si binenteles sarbatoare asa ca eu am ajuns la o concluzie,tin sarbatorile mari de peste an iar restul D-zeu cu mila,daca ar fii sa tin chiar toate sarbatorile n-as mai avea timp sa cos nici un nasture ,nici sa calc hainele etc.....
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de musetel Joi 28 Iul 2011, 7:20 pm

Amnro, Diada... perfect de acord cu voi. Nu vreau/ nu pot nici să iau apărarea preoţilor sau a Bisericii, nici să prelungesc polemica.

Un singur lucru: lepădarea o face naşa/naşul în numele copilului; ei sunt garanţii noului creştin.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Uca Joi 28 Iul 2011, 8:47 pm

amnro a scris:si atunci daca biserica e una si credinta e alta, daca biserica e institutie si preotii sunt niste profitori, atunci de ce faceti nunta in biserica? de ce botezati copiii? de ce la inmormantare chemati preotul?

de ce e nevoie de confirmari si ritualuri pamantesti daca totul e de fapt la nivel spiritual? de ce atatea complicatii cand ar putea sa fie atat de simplu?



Amnro, in citatul tau te-ai referit la mine asa ca da-mi voie sa iti raspund:

1. Nu am facut si nici nu voi face cununie religioasa. Nu vreau efectiv!

2. Copil nu am inca sa trebuiasca sa-l botez. Si si cand va veni, voi vedea atunci ce e de facut.

Ca o sa mai merg probabil la cununii religioase sau la botezul copiilor cunostintelor sau prietenelor/ prietenilor, merg din respect pentru dorinta lor.

3. As opta pentru incinerare in nici un caz pentru inmormantare, asta in cazul meu, strict eu, nu pentru mama, tata, bunica, socrii deoarece stiu ca ei asa vor, nu ar vrea si nici nu ar concepe altfel. E optiunea lor si datoria mea morala de a le le-o respecta .

La ce am scris mai sus m-am referit strict la mine, la cum vad eu lucrurile si da, ai dreptate, e mult mai simplu asa! Biserica, e o institutie, are caracter juridic. Nu are rost sa mai detaliez si nici sa sa explic de ce nu mai am incredere in Biserica caci oricum nu intereseaza pe nimeni.

Asa cum respect orientarile religioase ale prietenilor mei, la fel le respect si pe ale voastre!

Ca eu nu pot intelege anumite aspecte din ritualuri, asta este doar problema mea, pe viitor o sa am grija sa nu mai aduc in discutie aspecte de genul asta.

Astfel, inchei discutia, nu vreau sa mai intru in polemica si nu vreau sa fim tensionate pe subiect, cand putem discuta si despre lucruri mai frumoase si despre ceea ce ne aduce impreuna pe forum.
In speranta ca ma veti intelege, multumesc! Merci





_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de amnro Joi 28 Iul 2011, 8:53 pm

ucabesty nu m-am referit neaparat la tine, era o intrebare generala (cu raspuns indus Smile )

si de ce ziceti ca e polemica sau tensiune? eu i-as zice dezbatere cu argumente. si sper ca putem sustine un dialog pe orice subiect indiferent de parerea personala.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Iul 2011, 8:55 pm

He-he, 50lei taxa de botez, per pereche de nasi... Citeam pe forumuri, cand am facut cununia si botezul, ca la Casin (o biserica de langa Arcul de Triumf) "costa" cam 200 euro, cununia; botezul tot cam asa. rade Si asta intr-o biserica mare, ce-i drept, dar de ani de zile nepictata in interior, mare parte din pereti erau hasurati cu spaclul, pe tencuiala... Dar de, sa te cununi in buricul... costa.
Cat despre calendar, ce parere aveti ca acum 8-10 ani nu erau dezlegari la peste mai deloc, in postul Craciunului. Acum se mananca in fiecare weekend. O avea vreun preafericit actiuni la Jurilovca, Negro sau alta firma de preparate din peste? rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de geany Joi 28 Iul 2011, 9:29 pm

Eu cand nu stiu de ele am un spor la treaba de n-ai vazut de-alea. Cand imi atrage cineva atentia, nici sa ma picuri cu ceara nu-mi mai vine sa continui, ba chiar am mustrari de constiinta. Asa ma enerveaza... ca tocmai atunci am de facut cand nu am voie... ma simt ca un copil pus la colt...

Cred ca ma lepad de biserica si-mi fac religia proprie rade mai cu logica, credinta ramane lol!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Iul 2011, 9:53 pm

Mie imi pare ca faceti bisericute: Uca si Ioana; Diada si Amnro, etc. wink
Fetili, pace, pace!
Diada, rautate mica. Lasa lumea sa zica: la naiba! cu accent pe "nai", daca vrea. Pacifista cum te vrea biserica, nu trebuie sa vorbesti de rau, pe aproapele tau.
Amnro, sa fi tu sanatoasa, pentru cati la % dintre cei care se cununa, boteaza, care au ceva in clin sau in maneca cu cele sfinte. Marea majoritate fac lucrul asta pentru ca trebuie, (te) rade lumea, pentru ca sar tusicile, pentru ca... etc. De ce trebuie sa te cununi daca ai un singur partener pe viata, il iubesti si te iubeste, il respecti si te respecta? Nu pricep nici eu. Stiu relatii asa de frumoase si impricinatii nu sunt casatoriti nici la primarie si nici la biserica. Si altele sfintite de mari somitati si se sting intr-un an... Cate casnicii se consuma inainte de casatoria la biserica? Cate botezuri se fac dupa 45 de zile?
Eu sunt de parere ca orice, in exces cauzeaza, deci hai sa nu abuzam de anumite convingeri. (stiu ca si eu, am prostul obicei de a fi vehementa, dar parol ca incerc sa ma abtin, fac eforturi sustinute, sa tolerez si sa nu influentez).

In alta ordine de idei, si eu, cand am botezat, m-am lepadat de Satana, in numele finutei mele. Pentru cele care pot, care au posibilitatea si vor, le recomand sa boteze macar odata, in viata. Eu as boteza cu placere, macar odata pe an (daca si financiarul mi-ar permite). Sotului meu cred ca i-a ajuns, insa. Slujba de la botez mi s-a parut atat de impresionanta si bogata in conotatii, incat chiar merita traita (ca nas/ nasa). Simti o legatura cu micutul om, pe care-l crestinezi.
Pe de alta parte, la cununie, ni s-au scos ochii ca venim tarziu cu botezul fetei (ca parca putea sa lipseasca tatal de la botez), ca nu le convenea numele nostru, ca... Am dus o sticla de ulei de masline si am primit in schimb una mica de plastic cu ulei comun (chiar intentionam sa-l folosesc pentru ulei de corp, dupa). Au luat cu totii, preotii si sa zicem ca e ok asa, ca de, e motiv de bucurie, se scot bani din asa evenimente. Dar preotul Popescu de la Biserica Icoanei, a fost un om deosebit, ne-a spus ca dam cat vrem, cat putem. Si slujba a fost deosebita, atat la cununia finilor cat si la botezul finutei. Si ca tot aparati preotii. De ce iau bani la inmormantari? De ce iau bani de la familii indurerate care si asa au pierdut ceva de pret, au cheltuieli cu inmormantarea. Si de ce la unele biserici cer tarif fix de asa ceva si fac bisnita cu locuri de veci? Si nu ma luati ca sa-mi vad barna din ochiul meu si sa nu mai judec preotii. Nu-i judec, doar va intreb pe voi, care stiti.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 3 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB