Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Religia pentru copii si nu numai (2) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Religia pentru copii si nu numai (2)

+36
Gabica
gloriamix
Karina33
T_mihaela
Dorulet
emmancita
fiordaliso
Uca
alinuta96
kitty_1973
Day
anka_gabi
irish05
stejara
ema
ismi3ismi
Clio_Ela
piciul
lika
bela gio
cristina iosif
valentinadof
Giobsy
tinap
Chirrox13
Cristina Munteanu
CCristinaC
rucsy
danniela
danae
michelinebeaulieu
diada
musetel
olympia
aurishta
Admina
40 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Lun 26 Dec 2011, 12:58 pm

Capitolele anterioare:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link];


************************************************


Ioana, am plecat de la ideea ca impartasania se da in ordinea varstei, de la bebelusi la copii mici, la cei marisori si apoi la tineri, adulti, batrani. Trebuia sa ma invat minte, a mai fost odata cand a mers sotul meu cu ea si a zis ca i s-a dat dupa un adult de alta etnie... asta in Bucuresti. Atunci am zis ca o sa o duc doar la tara, la acest preot care e si prieten de familie si respecta varstele copiilor, nu dadea niciodata adultilor inaintea copiilor. Pana ieri, cand s-au bagat babele in fata si apoi a dat copiilor. zid Normal ca sotul meu s-a rusinat sau eu stiu cum a ajuns la concluzia ca e ok sa o lase sa ia dupa popor... Oricum, indiferent de ce am facut pana acum, de acum incolo nu ii mai dau impartasanie si nici la pupat de moaste, icoane nu mai merg. E mai greu cand lucrurile nu sunt albe sau negre, cum sunt la tine. Eu am avut o perioada cand credeam cu tarie si nu stiam sa fac diferenta intra credinta si religie. Acum am tras linie, credinta si spiritualitatea nu sunt in biserica, din pacate.
Am donat pentru hramul bisericii, aceiasi de la tara, o suma de bani, mai mare decat ce dadeau ceialti sateni si am avut surpriza sa aflu prin intermediul alor mei ca suma respectiva, aproape toata a fost alocata Catedralei Mantuirii neamului... proiect cu care nu sunt deloc de acord. shot I-am spus preotului respectiv ca trebuia sa ne intrebe si a schimbat subiectul. Probabil ca-i obliga sa dea X bani pe luna/ an pentru stupidele lor proiecte si e mafie, cand pun mana pe bani, ii redirectioneaza. Chiar nu mai am idei, daca vreau sa dau, sa ajut, unde merg daca nici prin biserici nu mai ajung banii la cei care au nevoie... Sad
Diada, e alegerea ta, daca o impui sau nu copiilor tai, e tot treba ta. Dar ar trebui sa te gandesti sa nu-l fortezi pe cel mare sa ia impartasania, daca nu vrea. Nici sa nu-l mituiesti, ameninti, promiti, minti, etc. Ai incredere in el si lasa-l poate va fi pregatit candva, poate nu, dar dragoste cu forta nu se poate si mai tarziu se poate intoarce impotriva practicilor acestora. Nu te lua dupa gura lumii, ai incredere in instinctele tale si ale lui.
Aurista, asa m-am gandit si eu, poate era prea devreme, nu-i placea balciul din biserica si faptul ca trebuit sa astepte mult si apoi sa stea la rand pentru ceva ce nu vroia, neaparat. Ne-a si zis ca nu vrea impratasanie, pentru ca nu ne mai poate pupa si nu o sa mai fie pupata o zi... A tinut minte de la Paste, saracuta. Acum inca mai trage si daca are cea mai mica legatura cu acest ritual, mai bine nu o mai duc. Mantuirea si credinta nu stau intr-o lingurita de vin (sau 3).
Asta apropo de catolici, unde merg mafiotii la spovedit: am omorat 3 oameni reverendule (sau cum s-o numi)... bine fiule, mergi spune 3 Ave Maria si 5 Tatal nostru si esti iertat; apoi vi sa iei impartasanie...


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Lun 26 Dec 2011, 3:30 pm, editata de 3 ori (Motiv : Separat capitole)

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Lun 26 Dec 2011, 1:07 pm

Admina a scris:
Asta apropo de catolici, unde merg mafiotii la spovedit: am omorat 3 oameni reverendule (sau cum s-o numi)... bine fiule, mergi spune 3 Ave Maria si 5 Tatal nostru si esti iertat; apoi vi sa iei impartasanie...
Asta n-are legatura cu credinta, ci cu afacerea, este strigator la cer chia si pentru oameni, dar pentru Dumnezeu?!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de olympia Lun 26 Dec 2011, 1:18 pm

Ca sa vedeti ce pe dinafara sunt habar n-aveam de partea cu pupatul.
Admina e posibil ca si la cea mica disconfortul provocat de tot ce se ataseaza ritualului sa-i fi slabit imunitatea. De-aia ziceam de psihic.
Eu pe-ai mei nu i-am impartasit niciodata si nici eu nu m-am impartasit. E o chestiune de alegere a fiecaruia dintre noi.

Editez ca sa zic ca nu stiu nici daca si cand se conditioneaza impartasania in diferite religii.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de musetel Lun 26 Dec 2011, 1:41 pm

Nu o să încerc să justific împărtăşania, spovedania, alte taine bisericeşti sau ritualuri pentru că nu sunt în stare. Înţeleg o parte din explicaţii, dar nu am vocabularul, ştiinţa sau priceperea să justific on line faptul că cel puţin o dată la trei săptămâni duc fetiţa la împărtăşit. Love a explicat câteva lucruri la un subiect înrudit cu mult har, poate ne sare şi aici în ajutor.

Dar cred în aceste ritualuri. La fel cum cred în botez şi căsătorie la biserică. Asta nu înseamnă că nu cred şi în alte lucruri moderne, cum ar fi independenţa femeilor, spiritul european, puterea ştiinţei...un pahar cu martini Smile

Revenind la subiect: mi-am împărtăşit fetiţa de la 4 luni neîmplinite. Acum are aproape 10 luni şi nu am avut incidente neplăcute. E drept, ieri a fost atât de multă lume la biserică încât nu am intrat. Însă am fost astăzi.

Şi mai e un aspect deloc de neglijat - unde merg la biserică întodeauna copiii sunt primii. Babele băgăcioase sunt repede puse la punct. Dar, acum 2 săptămâni de exemplu, au fost cel puţin 30 de copii - de la sugari până la clasele mici. E imposibil ca unul dintre ei să nu fi avut un virus, un guturai ceva... Dar totuşi nu s-a întâmplat nimic.

Şi încă ceva - copii sunt primiţi cu drag la biserica asta: în partea stângă, în faţă, sunt amenajate scaunele pentru ei, mochetă, ceva jucării. Bradul a fost împodobit în zona aia. După fiecare împărtăşanei, copiii primesc ceva dulce, o bombonică, o napolitană. Azi a fost un moş crăciun de ciocolată. Nu e mită, e recompensă. (Bine, ar fi fost tare să primească fructe sau ceva sănătos, dar să nu exagerăm). O dată pe lună se ţine o slujbă numită liturghia copiilor...sau ceva de genul. Nu ştiu exact, că gâga e prea mică să o duc. De Crăciun copiii vin şi cântă colizi. De Paşti cei mai mari sunt rugaţi să vină la ajutor, la pregătirea pungilor de paşti: capsează pungi, fac tot felul de mărunţişuri.
Când stăteam în alt cartier, la biserica din zonă, era şi mai tare: era o zonă închisă cu termopan destinată copiilor. Puteau asculta slujba, dar nu se auzea dacă făceau gălăgie. Ştiu că le dădeau de colorat şcene din biblie, aveau jucării... Înainte de împărtăşanie coborau frumos copii din clubul lor şi toată lumea era fericită: cârcotaşii că nu sunt deranjaţi de "obrăzniciile" ălor mici, mamele cu bebeluşi şi micuţi stăteau cu ei acolo sus, iar părinţii celor mari puteau liniştiţi să ia parte la liturghie fiindcă odraselele erau cu alţi pitici, în siguranţă.

musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Religia pentru copii si nu numai

Mesaj Scris de diada Lun 26 Dec 2011, 2:17 pm

musetel a scris:Nu o să încerc să justific împărtăşania, spovedania, alte taine bisericeşti sau ritualuri pentru că nu sunt în stare. Înţeleg o parte din explicaţii, dar nu am vocabularul, ştiinţa sau priceperea să justific on line faptul că cel puţin o dată la trei săptămâni duc fetiţa la împărtăşit. Love a explicat câteva lucruri la un subiect înrudit cu mult har, poate ne sare şi aici în ajutor.

Dar cred în aceste ritualuri. La fel cum cred în botez şi căsătorie la biserică. Asta nu înseamnă că nu cred şi în alte lucruri moderne, cum ar fi independenţa femeilor, spiritul european, puterea ştiinţei...un pahar cu martini Smile


nici nu o puteai spunemai bine musetel! nici eu nu incercc sa le justific, ca nu sunt DELOC in stare, eu abia anul asta le-am descoperit pe multe, dar cred cu tarie in ele. Pentru mine a fost foarte importanta casatoria la biserica, daca o puteam face fara hartii, asa o faceam! dupa care botezul copiilor, desi nu stiu nici acum mare lucru despre, o sa cercetez, si nu vreau sa ma repet ce m-a facut sa ma schimb atat de mult. Si nu doresc nimanui schimbarea in conditiile mele. Desi vad in jurul meu (forum) fete muult mai incercate si mai intelepte decat mine, eu atat pot, atat fac.

Ioana, cum sa te urasc? te respect draga mea, iti respect credinta, nu te judec, dar sa te urasc? ai folosit vorbe prea mari, nici nu stiu daca urasc pe cineva in viata asta, si cred ca nu, toate imi sunteti dragi desi cateodata nu vi se pare asta rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 26 Dec 2011, 9:04 pm

Aurishta zice,in capitolul anterior:" Faptul ca noi credem cu tarie ceva nu Il obliga pe Dumnezeu sa faca intocmai, afara de cazul in care este scris negru pe alb in Biblie."
Tot asa nici faptul ca oamenii interpreteaza intr-un fel ce scrie in Biblie,nu-l obliga pe Dumnezeu sa-si schimbe "interpretarea" lui.S-ar putea ca oamenii nu inteleg totul sau inteleg gresit,numai pentru faptul ca nu ne duce capul chiar asa de mult.Ca nu intelegem totul,n-ar fi bai,dar sa intelegem gresit,ne-ar deturna evolutia fireasca,nu?
Mie mi se pare grav ca sint atatea moduri diferite sau chiar opuse de a fi cu Dumnezeu,dar mai stiu ca fiecare om are in constiinta,treaz sau nu,gandul de inceput al lui Dumnezeu,cand toate ritualurile si gesturile nu erau necesare si cand lumea era constienta si multumita ca ceea ce este deja nu trebuie cu nimic schimbat.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Mar 17 Ian 2012, 9:00 am

Cele 10 porunci Dumnezeiesti

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
M-am trezit cu acest gand, ierarhizarea celor 10 porunci. Daca stie cineva de ce porunca numarul 6 este doar pe acel loc si nu mai sus? Adica de ce daca nu ajungi saptamanal la biserica sau se intampla sa ai divergente de opinie si certuri cu parintii, esti mai vinovat decat un criminal? Chipul cioplit e interpretabil, sunt icoane bazorelief si in bisericile ortodoxe si la catolici sunt chiar statui. Oricum, Fecioara Maria si Iisus Hristos sunt acceptati ca si personaje sfinte si in Coran (Iisus fiind profet), la mahomedani.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danae Mar 17 Ian 2012, 9:28 am

Pai incepe cu cele mai usoare si se trece la cele grele, ca sa nu te sperie de la inceput.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Mar 17 Ian 2012, 10:16 am

Eu nu cred ca trebuie sa le interpretezi valoarea in functie de nr la care sunt puse. Le iei ca pe un "tot" nu pe fiecare in parte. Asa nu cred ca una e mai grava ca cealalta. Parerea mea! wink

No, eu traiesc printre multe religii, unii sunt mai atei, altii mai nebuni dupa religie si respectarea unor reguli, altii mai flexibili.
De exemplu africanii isi schimba biserica dupa cum le place fara sa considere asta un pacat. Adica daca li se pare ca biserica protestanta nu e destul de buna pentru ei se duc la cea catolica si gata. Pentru ei e mai pacat sa lipseasca de la biserica duminica sau sambata dupa caz.
Si se mira de mine ca eu cred in Dumnezeu dar nu ma duc la biserica si nu citesc biblia.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de rucsy Mar 17 Ian 2012, 10:36 am

Eu cred cu tarie in Dumnezeu si in Isus Hristos, dar nu ma duc la biserica. Ma rog in casa mea, ori de cate ori simt, in gand, atunci cand crosetez, cand merg pe starda, cand am o clipa de ragaz, se intampla de mai multe ori intr-o zi si , uneori, si noapteacand nu am somn. Tot timpul sunt in dialog cu Dumnezeu si in fiecare zi ii multumesc ca a avut si are grija de mine si familia mea. Orice grija, dorinta, necaz, suparare, le spun Lui si-L rog sa ma ajute sa depasesc cu bine situatia respectiva. Cand simt ca vreau sa-I multumesc pentru cat m-a ajutat, in nici un caz nu donez bani la biserica, pentru ca nu am certitudinea ca ajung unde trebuie, de regula imi aleg o pesoana care are nevoie de ajutor, din "Formula As" si-i trimit un pachet cu alimente sau haine, depinde ce nevoi are persoana respectiva. Au fost ani in sir cand am trimis aceleiasi persoane si multumirea ca omul respectiv a primit o mana de ajutor atunci cand are nevoie, nu se compara cu nimic.
Aceasta este credinta mea si nu mi-o voi schimba, mi-e bine asa, simt ca Dumnezeu ma ajuta si asta e tot ce conteaza.
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Mar 17 Ian 2012, 12:47 pm

Admina a scris:
Cele 10 porunci Dumnezeiesti

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
M-am trezit cu acest gand, ierarhizarea celor 10 porunci. Daca stie cineva de ce porunca numarul 6 este doar pe acel loc si nu mai sus? Adica de ce daca nu ajungi saptamanal la biserica sau se intampla sa ai divergente de opinie si certuri cu parintii, esti mai vinovat decat un criminal?
Admina, poruncile nu sunt ierarhizate, fiecare dintre ele este la fel de importanta. Problema este in felul urmator: noi,oamenii , ierarhizam pacatele,dar Domnul nu! La El exista doar notiunea "calcarii de lege", indiferent de numele ei. Codul Lui penal este scurt: "Plata pacatului ete moartea" Suna descurajant, dar reflecta realitatea. Nici macar un singur om nu a putut respecta Legea fiindca este imposibil, oricat de moral ar fi fost, sa nu fi comis macar odata o astfel de calcare.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 17 Ian 2012, 4:46 pm

Admina a scris:
Cele 10 porunci Dumnezeiesti

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
M-am trezit cu acest gand, ierarhizarea celor 10 porunci. Daca stie cineva de ce porunca numarul 6 este doar pe acel loc si nu mai sus? Adica de ce daca nu ajungi saptamanal la biserica sau se intampla sa ai divergente de opinie si certuri cu parintii, esti mai vinovat decat un criminal? Chipul cioplit e interpretabil, sunt icoane bazorelief si in bisericile ortodoxe si la catolici sunt chiar statui. Oricum, Fecioara Maria si Iisus Hristos sunt acceptati ca si personaje sfinte si in Coran (Iisus fiind profet), la mahomedani.

Sint asezate intr-o anumita ordine,pentru ca sa fie de inteles urmatoarea numai dupa ce intelegi nobletea si respecti autoritatea lui Dumnezeu asupra actiunii descrise de porunca dinainte;porunca a sasea este asezata imediat dupa ce respectul parintilor aduce binele pe pamant,pentru ca omul sa aiba grija sa nu strice ceea ce au parintii de facut,adica ceea ce el insusi este,Viata.

Porunca a saptea cere sa nu prostituam viata,a opta cere sa nu furi ceea ce nu ai sau nu esti inca,a noua cere sa nu minti,ca sa nu strici pe cel care a invatat sa-si pastreze adevarul despre el insusi,a zecea sa nu ai pofta ceea ce implineste altul,respectand poruncile.

Primele se inteleg in acelasi mod,si ce bine ca ai pus problema,ca sa nu trecem ca gasca prin apa,mai ales cu privire la Dumnezeu,ci sa gandim;ca si cum am citi o carte cu mai multe capitole,urmatorul capitol il cimenteaza pe anteriorul,si,cu siguranta Dumnezeu a pus rost in toate...




Aurista,daca respecti prima porunca,vezi,ai toate sansele sa le poti respecta si pe urmatoarele.Daca nu,nu.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Mar 17 Ian 2012, 7:01 pm

Intotdeauna subiectul "religie" a fost un subiect "fierbinte". Spun religie si nu credinta, pentru ca asta e clara. In mare majoritate credem in Dumnezeu, in Creatorul a tot si toate.
In ceea ce priveste cele 10 porunci, de-a lungul timpului, mie mi s-a parut ba ca lipseste ceva din ele si ca ar trebui completate, ba ca ar fi prea multe. Mi s-au parut incomplete pentru zilele noastre, pentru ca ispitele si pacatele sint mult mai multe. Ca o paranteza, va mai zic ca a ajuns si la mine ipoteza ca au fost mai multe porunci, doar ca Moise a mai pierdut din ele rade
De ce zic ca ar fi prea multe? Ar fi fost de ajuns prima porunca "Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine", insotita de "Sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti" si gata, pentru ca nu ai putea sa-i faci rau aproapelui tau pentru ca ti-ai face tie.
Acum, sa nu dati cu pietre pentru ca incerc sa gindesc asupra unor reguli despre care mi s-a spus in copilarie: "astea sint si nu comentezi" Smile
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Cristina Munteanu Mar 17 Ian 2012, 8:04 pm

Cele zece porunci au fost date de catre Dumnezeu poporului sau (evreu), ca si legea din Vechiul Testament. Odata cu venirea Domnului Isus Hristos vechea Lege a fost inlocuita de o singura porunca: iubeste pe Domnul Dumnezeul tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti; si nu s-a adresat numai poporului evreu ci si celorlalte natiuni. Daca am face asta nu cred ca ar trebui sa ne straduim sa respectam cele zece porunci. In ceea ce priveste cele zece porunci, toate sunt importante, daca tii noua si nu tii una singura, oricare ar fi aceea, tot pacatos te numesti. Parerea mea este ca nu trebuie despicat firul in zece. Important este sa crezi, dar mai important in ceea ce crezi. Nu faptele noastre ne definesc in ochii lui Dumnezeu, pentru ca in micimea noastra nu am putea sa facem ceva care sa ne faca drepti, ci inima noastra si credinta noastra(care si aceea vine tot de la El daca o cerem).
Cristina Munteanu
Cristina Munteanu
helper
helper

Numarul mesajelor : 66
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/01/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Mar 17 Ian 2012, 8:15 pm

CCristinaC a scris:
De ce zic ca ar fi prea multe? Ar fi fost de ajuns prima porunca "Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine", insotita de "Sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti" si gata, pentru ca nu ai putea sa-i faci rau aproapelui tau pentru ca ti-ai face tie.
Exact asta a spus si Domnul Hristos, ca intreaga Lege este cuprinsa in aceste doua fraze.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 17 Ian 2012, 8:34 pm

cristina,in masura in care religia a devenit un subiect "hot",da,e adevarat ce spui.

aurista,Dumnezeu a dat cele zece porunci,care se vede ca ar fi dus la pace,ce a spus Fiul Lui,din punctul Lui de vedere era corect,din al oamenilor,s-ar parea ca nu,de vreme ce recunostinta lor fata de Iisus s-a materializat in calcarea poruncii a sasea.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Mier 18 Ian 2012, 3:12 pm

michelinebeaulieu a scris:
aurista,Dumnezeu a dat cele zece porunci,care se vede ca ar fi dus la pace,ce a spus Fiul Lui,din punctul Lui de vedere era corect,din al oamenilor,s-ar parea ca nu,de vreme ce recunostinta lor fata de Iisus s-a materializat in calcarea poruncii a sasea.
Din pacate multi oameni au folosit religia in slujba interesului personal si de aceea s-a ajuns la acest mare numar de aberatii religioase la care suntem azi martori. Multi afirma ca este permis sa minti,sa furi, sa ucizi etc. daca este in interesul lui Dumnezeu, uitand ca El nu schimba pentru nimeni ceea ce a zis initial.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Mier 18 Ian 2012, 3:17 pm

Si care ar fi interesul lui Dumnezeu pentru care noi am putea minti, fura, ucide scratch scratch
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 18 Ian 2012, 4:00 pm

Aura, si mancatoria de parte dorsala nu e in nicio porunca si totusi sunt fete pe forum care in fata sau cand vorbesc cu tine direct afiseaza a fi cele mai bune, cele mai si cele mai si pe la spate .......Problema e ca exista invidie nu numai pe forumul acesta, dar si in familie, intre frati si cumnati, intre vecini.....Cred ca ei uita ca Dumnezeu e sus si vede tot si o fim judecati cand o sa ne fie randul nostru ......
Scuze de off topic.
Sa stearga adminele acest mesaj daca considera ca nu e la locul lui.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de tinap Mier 18 Ian 2012, 4:07 pm

Bine zis Daniela!Cele 10 porunci au existat inainte de a fi scrise pe tabletele de piatra,la Sinai.Au fost scrise de Dumnezeu in inima omului,in genele noastre de la creatie.Ce adica,inante de a le scrie Dumnezeu cu degetul Lui oamenii nu stiau ca a ucide e teribil?daca cuiva i se omora fratele sau copilul,ridea?se ducea sa-l pupe pe criminal?Categoric nu,era ceva dureros si teril asa cum e si azi.In texte antice egiptene,s-au gasit ce pedepse primeau cei care furau,ucideau,comiteau adulter..etc..Si asta se intimpla inainte cu 2000 de ani de la Sinai,cind a fost scrisa Legea.
Cauta-ti pe Google Codul legal al lui Hammurabi,king of Babilon,care a domnit intre 1795-1750 inainte de Cristos(i.e.n.).Cela 10 porunci au fost date aproximativ in jurul 1440-1441 inainte de Cristos.Codul luio Hammurabi se invata astazi in cele mai prestigioase universitati de drept din intreaga lume!A fost un mare om,destept,drept si intelept!
Concluzia?Omul stia ce e bine si ce e rau.Dar..pina sa fie data Legea,nu era considerat pacat,caci nu era o lege pe care s-o calci.In momentul cind s-a dat Legea,a aparut si pacatul,calcind Legea,ai pacatuit.Si-n viata noastra de zi de zi e asa.Daca nu e o lege care sa-mi interzica sa trec cu masina pe rosu,pot sa trec fara sa fiu amendat,caci nu e nici o lege(desi oricine stie ca e gresit si riscant).Dar,cind a aparut legea,daca trec pe rosu,o sa suport consecintele,sa platesc material sau chiar cu viata.Este exact asa si cu Legea lui Dumnezeu.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Mier 18 Ian 2012, 5:50 pm

danniela a scris:Si care ar fi interesul lui Dumnezeu pentru care noi am putea minti, fura, ucide scratch scratch
De-a lungul timpului, oamenii au folosit ca paravan credinta pentru a-si urmari anumite interese. De pilda, au vrut averile cuiva siau invocat un pretext religios pentru a-l ucide si a-i confisca bunurile. Bineinteles, nu Dumnezeu era implicat in asta, El era folosit doar ca pretext. Acelasi pretext este folosit in unele acte de terorism. Alti oameni folosesc povestiri inchipuite ca sa adune adepti si sustin ca este o minciuna nevinovata care mareste, chipurile, imparatia lui Dumnezeu. Fireste, Domnul nu este implicat in asa ceva, El actioneaza doar pe taramul moralitatii,al adevarului dar sunt persoane fara scrupule care-i baga Numele in tot felul de acte imorale.
Chirrox, nu trebuie sa fii dezamagita, atitudinile rele vor fi totdeauna. Singurul loc in care poti actiona, pe care il poti schimba, este propriul tau suflet.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 18 Ian 2012, 11:45 pm

asa cum prima lege trebuie prima respectata,tot asa este mai logic sa vorbim despre prima incalcare a legii,care ne-a imbolnavit pe toti moral,aceea de care vorbeam mai sus,aceea de a nu respecta porunca a sasea cu Iisus,chiar Fiul lui Dumnezeu,cel care facuse bine oamenilor.Daca El,care nu gresise,a fost ucis,ce sa mai discutam despre alte persoane,care nu sint perfecte si gresind,starnesc reactii violente...Sterile discutii,cand parerea de rau ar trebui sa fie odata cu moartea Lui!

Oamenii spun ca moartea lui a fost o cale de mantuire.Cum anume,ce fel de cale sa fie aceea prin care se actioneaza impotriva vietii????

Asa au facut,Aurista,L-au ucis si I-au folosit numele,reputatia si "averea"ca sa deturneze peste ani perceptia si povestea divinitatii.
Daca oamenii ar gandi macar o clipa ca nu poti pretinde ca implinesti legea,chiar incalcand-o sau fiind de acord cu incalcarea ei chiar pentru Dumnezeu-om,si ca nu are rost sa cerem transformare in societate sau in suflet pana cand nu ne punem la punct cu respectarea vietii create de Dumnezeu...
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Joi 19 Ian 2012, 12:46 pm

michelinebeaulieu a scris:
Oamenii spun ca moartea lui a fost o cale de mantuire.Cum anume,ce fel de cale sa fie aceea prin care se actioneaza impotriva vietii???? .
Nu oamenii au spus asta, ci Dumnezeu Insusi. Pe acest lucru se bazeaza in totalitate crestinismul.
Pentru ca Domnul Dumnezeu a zis ca pacatul poate fi platit doar cu moartea, acest lucru a fost necesar pentru ca pacatele oamenilor sa poata fi sterse. Domnul Hristos a trait pe pamant o viata perfecta, fara a incalca vreodata vreuna din poruncile lui Dumnezeu si din aceasta cauza jertfa Lui a fost acceptabila. Tot din aceasta cauza moartea nu a putut sa-L retina si El a inviat dupa trei zile,iar acum este in viata pentru totdeauna. Aici este cheia miracolului prin care un om obisnuit, vinovat in ochii curati ai lui Dumnezeu de calcarea Legii, poate fi schimbat complet intr-un om diametral opus celui de dinainte, un om care cu adevarat iubeste sa asculte de Dumnezeu si care isi traieste viata in consecinta.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 19 Ian 2012, 1:09 pm

Nu stiu ce religie ai Aura, dar cuvintele spuse de tine la acest capitol imi intra in suflet love , ca atunci cand intru in biserica si ma rog (acelasi sentiment, aceasi traire o am). Smile
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Joi 19 Ian 2012, 2:07 pm

Roxana, nu am nici o religie, in sensul apartenentei la un cult. Aceste lucruri despre care vorbesc aici sunt cele care se afla la baza conceptiei mele despre viata si pe care le pun in practica in cotidian. In ceea ce ma privetse, nu despart teoria de practica si nici sacrul de laic. Cred cu tarie ca un om crede cu adevarat doar ceea ce practica, restul este teorie.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB