Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyAstazi la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyAstazi la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyAstazi la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Religia pentru copii, si nu numai

+47
Gabiuta
anamaria79"
Love
MagdaMarin
europolis
MihaelaT
mykya
amoni
Lucia Ro
rosita
Giobsy
corina corina
valentinadof
geo
ikuta
StMihaela
musetel
kla78
julix_2007
CCristinaC
Chirrox13
geany
Uca
aurishta
Cristina_Ionela
Floren
ema
T_mihaela
danniela
melus
danyelyta28badea
sunflowers
iulia sevcenco
RamonaM
adelina24
andrea.z style
PetroN
olympia
danae
Admina
Karina33
SilviaDumitrescu
diada
emi
totolina
Alina.C
amnro
51 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de aurishta Sam 06 Aug 2011, 8:55 am

geo a scris:
Aurishta, m-ai facut tare curioasa Smile. Cum este acest Dumnezeu adevarat despre care vorbesti? Ai spus ca urasti religia, dar nu religia este cea care le spune oamenilor cum sa relationeze cu Dumnezeu, in modul in care vrea El?
Cea mai sigura si demna de incredere sursa este Scriptura. Acolo poti gasi tot ce doresti despre Dumnezeu, cine este, cum gandeste, cum doreste ca oamenii sa relationeze cu El, cum este posibil sa traim curat, in asa fel incat sa-i facem placere prin conduita noastra, cum sa ne organizam viata, familia, munca. Nu am pretentia ca sunt vreun expert in teologie, sunt doar o femeie care Il considera pe Dumnezeu cel mai capabil sa evalueze viata si sa dea solutii bune.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de corina corina Sam 06 Aug 2011, 11:53 am

Aurishta , sincer m-ai bagat in ceata . Urasti religia , dar citesti Biblia ?
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de aurishta Sam 06 Aug 2011, 1:21 pm

Da, o citesc, fiindca ma intereseaza foarte mult persoana lui Dumnezeu! Intreaga mea viata de adult a fost construita pe principiile continute acolo si de aceea imi permit sa afirm ca sunt valabile. Multe dintre aceste principii nu sunt populare in societatea noastra, dar pentru mine n-are a face.
Urasc religia fiindca, in mare parte, se bazeaza pe ritualuri sau diverse activitati bisericesti care arunca o patura peste constiinta ce striga:"acest lucru nu e corect"!Ea promoveaza nu niste lideri autentici, ci unii iesiti de pe bancile unei facultati, la fel ca in orice alta profesie , iar eu nu -mi pot incredinta constiinta pe mana unor slujbasi. Nu dezvolt aceasta idee fiindca a fost destul de mult dezbatuta mai sus Pot avea incredere intr-un om care vorbeste despre Dumnezeu, dar si traieste ceea ce vorbeste, caci daca nu o face,inseamna ca nu crede si atunci, cum ma poate invata pe mine? Pentru mine, viata nu este despartita intre sacru si laic, eu traiesc in fiecare zi la fel , si luni, si miercuri, si duminica, si acasa, si in piata, si orice imprejurare, fiindca o fac in fatza lui Dumnezeu.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de corina corina Sam 06 Aug 2011, 3:18 pm

Asta nu inseamna ca urasti religia , inseamna ca urasti biserica . Eu una cel putin asa inteleg .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Sam 06 Aug 2011, 3:53 pm

Si totusi, vine cineva maine la manastirea Ciolanu/ Buzau? ne vedem?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de mykya Sam 06 Aug 2011, 5:50 pm

aurishta a scris:
geo a scris:
Mykya a zis un lucru foarte adevarat, care iese usor in evidenta cand citesti tot ce au scris fetele. Omul l-a creat pe Dumnezeu, nu invers. Fiecare fata ce si-a scris parerea aici are o viziune diferita asupra lui, pentru fiecare Dumnezeu e mai bun sau mai putin bun, mai milostiv sau mai aspru, cu regului sau fara. Si asta e un lucru bun, atata timp cat Dumnezeul tau iti da speranta si liniste.
Iata o idee care ma provoaca! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acest punct de vedere poate apartine unui liber-cugetator,dar in nici un caz unui crestin. Dumnezeu este asa cum este, El are o persoalitate unica, extraordinara, mai presus de intelegerea noastra in multe aspecte. Este responsabilitatea celor ce doresc sa stie cum este El sa se straduiasaca sa afle, nu sa-i atribuie insusiri pozitive sau negative, functie de dorintele si aspiratiile personale. Asta au facut cei din vechime, creand divinitati corupte, perverse, razboinice, erotice, intelepte, etc. dar inexistente, in realitate. Dumnezeul cel adevarat s-a facut cunoscut, de-a lungul secolelor, unor oameni care i-au invatat si pe altii cum este El cu adevarat si cum doreste ca oamenii sa aiba de-a face cu El. N-a obligat pe nimeni s-o faca, dar cie doreste, are de unde s afle. Are si dreptul sa puna conditii fiindca El este Creatorul. Faptul ca unii nu-i recunosc aceasta calitate nu schimba lucrurile. Diferitele religii au creat imagini diferite ale lui Dumnezeu, din pacate. Dar nu este imposibil de aflat cum El este, de fapt.

Stai ca nu inteleg. In primul rand eu am spus ca Omul l-a creat pe Dumnezeu nu Dumnezeu l-a creat pe om in sensul ca omul a creat mitul de Dumnezeu. Spui tu ca cei din vechime au creat divinitati corupte, perverse, erotice etc. Banuiesc ca te referil la zeitatile romane, grecesti ori egiptene. Ma rog, vechile religii. Ceea ce trebuie sa acceptam este ca aceste divinitati despre care vorbesti tu au aparut cu mult inaintea crestinismului! Crestinismul a aparut in primul secol al erei noastre. De ce asa de tarziu? De ce vine el si considera religiile cu mult mai vechi niste religii pagane? Si sa ne oprim putin asupra Scripturii si a celor 10 porunci. Prima porunca: Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine. Asa e oare? Religia crestina confunda azi pe Dumnezeu cu Isus Hristos. Rugaciunile sunt mai mult adresate lui Isus. Ca sa nu mai vorbim de sfinti, din ce in ce mai multi, carora ne rugam cu patima. Ne rugam la moaste...Oare prin asta nu incalcam prima porunca? Nu ma intelegeti gresit, sunt botezata, cununata in ortodoxism, dar ma revolta cand vad cum se dau unii cu capul de icoane iar apoi mint, fura, ucid...Ma revolta cand vad biserici din ce in ce mai sofisticate, cu cat mai grandioase cu atat mai bine. Cu o arhitectura din ce in ce mai haotica, ce it supune ochii la tortura. Mai nou, bisericile sunt pline de simboluri masonice. Am cununat in Biserica din Ploiesti, cea de langa Kaufland pentru cele care stiti zona. In mihlocul Bisericii ce credeti ca troneaza frumos desenat pe pardoseala? Cercul zodiacal. Iar simboluri oculte prin toata Biserica. Incotro ne indreptam oare? Imi pare rau ca am criticat ortodoxismul dar si celelalte religii si secte nu sunt departe de el.
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de aurishta Sam 06 Aug 2011, 7:20 pm

mykya a scris:
Stai ca nu inteleg. In primul rand eu am spus ca Omul l-a creat pe Dumnezeu nu Dumnezeu l-a creat pe om in sensul ca omul a creat mitul de Dumnezeu. Spui tu ca cei din vechime au creat divinitati corupte, perverse, erotice etc. Banuiesc ca te referil la zeitatile romane, grecesti ori egiptene. Ma rog, vechile religii. Ceea ce trebuie sa acceptam este ca aceste divinitati despre care vorbesti tu au aparut cu mult inaintea crestinismului! Crestinismul a aparut in primul secol al erei noastre. De ce asa de tarziu? De ce vine el si considera religiile cu mult mai vechi niste religii pagane? Si sa ne oprim putin asupra Scripturii si a celor 10 porunci. Prima porunca: Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine. Asa e oare? Religia crestina confunda azi pe Dumnezeu cu Isus Hristos. Rugaciunile sunt mai mult adresate lui Isus. Ca sa nu mai vorbim de sfinti, din ce in ce mai multi, carora ne rugam cu patima. Ne rugam la moaste...Oare prin asta nu incalcam prima porunca? Nu ma intelegeti gresit, sunt botezata, cununata in ortodoxism, dar ma revolta cand vad cum se dau unii cu capul de icoane iar apoi mint, fura, ucid...Ma revolta cand vad biserici din ce in ce mai sofisticate, cu cat mai grandioase cu atat mai bine. Cu o arhitectura din ce in ce mai haotica, ce it supune ochii la tortura. Mai nou, bisericile sunt pline de simboluri masonice. Am cununat in Biserica din Ploiesti, cea de langa Kaufland pentru cele care stiti zona. In mihlocul Bisericii ce credeti ca troneaza frumos desenat pe pardoseala? Cercul zodiacal. Iar simboluri oculte prin toata Biserica. Incotro ne indreptam oare? Imi pare rau ca am criticat ortodoxismul dar si celelalte religii si secte nu sunt departe de el.
Hai s-o luam pe rand. Ai ridicat niste probleme reale, pe care mi le-am pus si eu cu multi ani in urma. Iti voi raspunde pe baza Scripturii , care , pentru mine , are autoritate.
Vechii dumnezei ai antichitatii erau imaginari, ei reprezentau dorinta omului de a interactiona cu o forta supranaturala pentru a-si rezolva sau explica problemele naturale. Acesti zei n-aveau nici o putere, iar oamenii puneau hazardul pe seama imbunarii sau maniei acestor zei. Inainte ca acesti zei sa apara, Dumnezeul cel adevarat s-a revelat pe Sine oamenilor si i-a invatat cum doreste sa relationeze cu ei. Putini dintre ei au ascultat, multi au luat calea idolatriei. Pe aceasta baza a luat nastere poporul Israel , popor ce se trage dintr-un om care a fost prieten cu Dumnezeu si care si-a axat intreaga viata pe relatia cu El. Israel a avut un mod de inchinare unic in antichitate, conform cu cerintele ceremoniale, morale si sociale stabilite de Moise, un alt om care a fost prieten cu Dumnezeu. Acel cod moral si ceremonial nu a fost conceput de Moise, asa cum se crede, ci el a fost doar purtatorul de cuvant. Idolatria a fost mereu prezenta, cu toate acestea . Daca vei citi Vechiul Testament, vei intelege despre ce vorbesc.
Cand Domnul Hristos a venit, el nu a fost un om oarecare, ci Fiul lui Dumnezeu care s-a autolimitat si a trait ca om o viata exemplara,in absoluta supunere fata de Dumnezeu Tatal. El nu a fost recunoscut ca Mesia de catre liderii religiosi ai vremii deoarece lovea in interesele si falsa lor moralitate. De aceea El a fost ucis de ei, parand ca a esuat lamentabil. Lucrurile, insa, nu scapasera de sub control, dovada fiind multele profetii care prefigurau venirea Lui , viata, moartea si invierea. El a inviat, toti stim istoria, iar aceasta a fost marea cotitura in relationarea omului cu Dumnezeu. Aici vine raspunsul alteia dintre intrebarile tale. Domnul Hristos nu este alt Dumnezeu, ci a doua Persoana a Trinitatii. El a inviat si inca este viu, este un barbat de 33 de ani care are un trup glorificat si care , acum, este in cer, alaturi de Dumnezeu Tatal. Prietenii lui, cei care au umblat cu El in timpul vietii sale, L-au vazut dupa ce a inviat si ei sunt martorii lui. Noi ii numim azi apostoli. El nu a fondat o noua religie, ci i-a invatat pe oameni cum sa traiasca si sa i se inchine lui Dumnezeu, in primul rand prin exemplul personal. Despre aceste lucruri vorbeste pe larg Noul Testament. N-ai sa gasesti acolo nimic din ceremonialul cunoscut azi in religie, indiferent de numele ei.
Al treilea lucru important despre care ai vorbit este amestecul dintre obiceiurile idolatre si crestinism. Acest lucru a aparut mai tarziu, odata cu oficializarea crestinismului ca religie de stat, obligatorie. Din dorinta de a crestina popoarele pagane, au amestecat practicile , sarbatorile si simbolurile idolatre cu cele crestine, rezultand un amestec care n-are nimic de-a face cu ceea ce practicau primii crestini. De-aici au aparut multe sarbatori, sfintii au primit in custodie cate un domeniu al vietii, la fel ca in idolatrie, multor simboluri pagane dandu-li-se o aparenta crestina, cum ar fi Cercul Zodiacal pe care l-ai mentionat.
Subiectul este deosebit de vast, de complex si sper sa fi putut raspunde cat de cat intrebarilor tale.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Dum 07 Aug 2011, 1:38 am

Si eu ma intreb: de unde stiti atatea? ce v-a facut sa cititi atat despre religie? Cum am zis eu abia anul asta am invatat sa ma inchin! Nu mi-ar fi trecut prin cap vreodata sa citesc ceva legat de religie. Cand se intampla chestia asta? La mine a fost legat clar de moartea tatei. Daca nu murea el eu nici acum nu dadeam 2 bani pe religie. Si cum nici in scoala nu am invatat religie... eu si de mason am auzit tot anul asta lol! si nici acum nu-mi dau seama prea bine ce este, cica e rau... cica e multi acolo, e o lista, te si minunezi care sunt... si eu sunt aia "habotnica" pentru ca am zis sa citesti rugaciunea de ziua ta si sa aprinzi o lumanare tot atunci pentru tine, ca am zis sa-ti pui o icoana la intrare in casa, sa duci lumina la biserica pentru sufletele nenascute etc. Chestii pe care voi le stiati dar vi se pare ca imbogatesc popi. Eee, eu nici icoana in casa nu aveam, cred ca i-am cam imbogatit anul asta (de fapt o prietena mi-a luat cand a auzit ca nu am, si mi-a luat toate cele ca asa e bine, sa primesti), zice una care nici sfestanie nu am facut niciodata, si voi cred ca faceti si de 2 ori pe an, dar tot eu sunt aia habotnica. E uite ca o moarte de om m-a schimbat, asta am simtit eu atunci si acum. Ma bucur ca moartea lui m-a schimbat, pentru ca putea sa ma schimbe moartea copilului, macar am reusit si eu sa invat ceva din asta, chiar sa aprind o candela duminica in timpul slujbei. Poate, zic eu poate, daca am fi fost educati "cu frica de Dumnezeu" alta era relatia noastra, pentru ca acum regret dar este prea tarziu. Aviz celor care ii aveti deja.

edit: Si la ce frumos a zis Love despre avort, ma felicit ca nu am facut vreunul, dar daca stiam chestiilea alea atunci, zau daca mai faceam vreun ecograf! am imbogatit medici (privati desigur) si m-am dus si la Ploiesti ca orasul meu nu avea atunci 4D!!!!
cred ca o sa-mi iasa pe nas postarea asta Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre diada in Dum 07 Aug 2011, 1:48 am, editata de 2 ori (Motiv : completare)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de aurishta Dum 07 Aug 2011, 8:16 am

diada a scris:Si eu ma intreb: de unde stiti atatea? ce v-a facut sa cititi atat despre religie? Cum am zis eu abia anul asta am invatat sa ma inchin! Nu mi-ar fi trecut prin cap vreodata sa citesc ceva legat de religie. Cand se intampla chestia asta?
Cred ca intotdeauna am avut ,undeva in mine, o neliniste, o cautare , inca de cand eram mica si priveam stelele , cautand sa-mi imaginez ce este dincolo de ele. am continuat in adolescenta cu comunismul zid si, implicit, ateismul zid , in scurt timp mi-am dat seama ca era o hohaiala rade , am scobit in orice imi cadea in mana, am avut iluzii urmate in mod firesc de deziluzii, am constatat ineficienta drumurilor incercate si am ajuns, in extremis, sa ma adresez lui Dumnezeu, El schimbandu-mi conceptia despre viata in mod definitiv. Apoi totul a decurs firesc , cand ti-e sete, cauti apa si bei!

diada a scris: Si la ce frumos a zis Love despre avort, ma felicit ca nu am facut vreunul, dar daca stiam chestiilea alea atunci, zau daca mai faceam vreun ecograf! am imbogatit medici (privati desigur) si m-am dus si la Ploiesti ca orasul meu nu avea atunci 4D!!!!
Hihihi rade pe mine nu m-au prins rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 07 Aug 2011, 11:37 am

diada a scris: Si la ce frumos a zis Love despre avort, ma felicit ca nu am facut vreunul, dar daca stiam chestiilea alea atunci, zau daca mai faceam vreun ecograf! am imbogatit medici (privati desigur) si m-am dus si la Ploiesti ca orasul meu nu avea atunci 4D!!!!
Pa vremea mea maicaaa... nu sa facea dastea si am facut 2 copii frumosi si sanatosi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de anamaria79" Dum 07 Aug 2011, 12:17 pm

fetele tot vam urmarit la subiectul acesta simi place tare mult.nu am vrut sa comentez dar am si eu o nelamurire legat de religie .se zice ca primii oameni au fost adam si eva care au avut 2 baieti la inceput apoi au avut cine stie cati copiii.deci toti erau frati care au facut mai departe copiii intre ei ,deci verisori.apoi a fost arca lui noe care a avut si el 3 baieti cu 3 nurori care au facut copiii iar intre ei,deci verisori.nu?noi pana la urma suntem neamuri intre noi? Smile
anamaria79
anamaria79"
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 16/05/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Dum 07 Aug 2011, 12:28 pm

Si baietii lui Adam si Eva cu cine au facut copii? Eu v-am zis ca habar nu am de religie!

Ai mare dreptate Silvia, maicaaaa! dar daca atunci eu frecventam forumul DC si acolo se duceau mamicile care incotro si faceau fel de fel de analize de care dr meu de familie nici nu auzise. De unde deduc ca anturajul conteaza lol!

Apropo de intalnire, daca cineva a ajuns la manastire, eu nu am ajuns pentru ca au fost cateva evenimente care ne-au sucit planurile. Ramane deschisa invitatia.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 07 Aug 2011, 12:44 pm

diada a scris:Si baietii lui Adam si Eva cu cine au facut copii?
Si eu am o problema cu chestia asta. Dupa calculele mele stricte pe acesta informatie, ne cam tragem dintr-un incest.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 07 Aug 2011, 12:51 pm

Dar pe vremea aia nu erau cele 10 porunci asa ca era "la moda" si "legal" wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de mykya Dum 07 Aug 2011, 1:16 pm

diada a scris:Si baietii lui Adam si Eva cu cine au facut copii? Eu v-am zis ca habar nu am de religie!

Cu Eva normal ca era singura femeie. rade Sau poate au prins vreo maimuta si asa se explica teoria lui Darwin. Dar asta inseamna ca au fost zoofili. rade
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Dum 07 Aug 2011, 1:24 pm

Va rog frumos sa va documentati, cum cu Eva?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Dum 07 Aug 2011, 1:58 pm

Admina a scris:Extinctia dinozaurilor, prin caderea asteroidului, pe Pamant, a fost acum aprox. 65 de milioane de ani. Adica 65.000.000 ani!
Conform Bibliei, crearea omului a fost facuta acum aproximativ... depinde de varianta, de religie, cred. Sunt variante care zic ca Pamantul are 4.000 ani, altele sustin ca 5.000 de ani si altele poate chiar 7.000 ani.
Deci dinozaurii, primii Homo: Habilis (acum 2.000.000 ani)... pana la Sapiens Sapiens , Egiptul antic (primele triburi in zona au fost acum 120.000 ani), si toate celelalte civilizatii (Maciu Piciu in 10.000 ani i.H.), nu au existat pentru ca nu exista datarea cu carbon... Ati uitat? Stiinta nu exista, piramidele sunt contrafacute.
Ma bucur ca cititi tot...

Pentru curioase:
1. Iata cartea neamurilor lui Adam. În ziua când a facut Dumnezeu pe om, l-a facut dupa asemanarea lui Dumnezeu.
2. I-a facut parte barbateasca si parte femeiasca, i-a binecuvântat, si le-a dat numele de om, în ziua când au fost facuti.
3. La vârsta de o suta treizeci de ani, Adam a nascut un fiu dupa chipul si asemanarea lui, si i-a pus numele Set.
4. Dupa nasterea lui Set, Adam a trait opt sute de ani; si a nascut fii si fiice.
5. Toate zilele pe care le-a trait Adam au fost de noua sute treizeci de ani; apoi a murit.
6. La vârsta de o suta cinci ani, Set a nascut pe Enos.
7. Dupa nasterea lui Enos, Set a mai trait opt sute sapte ani, si a nascut fii si fiice.
8. Toate zilele lui Set au fost de noua sute doisprezece ani; apoi a murit.
9. La vârsta de nouazeci de ani, Enos a nascut pe Cainan.
10. Dupa nasterea lui Cainan, Enos a mai trait opt sute cincisprezece ani, si a nascut fii si fiice.
11. Toate zilele lui Enos au fost de noua sute cinci ani; apoi a murit.
12. La vârsta de saptezeci de ani, Cainan a nascut pe Mahalaleel.
13. Dupa nasterea lui Mahalaleel, Cainan a mai trait opt sute patruzeci de ani; si a nascut fii si fiice.
14. Toate zilele lui Cainan au fost de noua sute zece ani; apoi a murit.
15. La vârsta de saizeci si cinci de ani, Mahalaleel a nascut pe Iared.
16. Dupa nasterea lui Iared, Mahalaleel a mai trait opt sute treizeci de ani; si a nascut fii si fiice.
17. Toate zilele lui Mahalaleel au fost de opt sute nouazeci si cinci de ani; apoi a murit.
18. La vârsta de o suta saizeci si doi de ani, Iared a nascut pe Enoh.
19. Dupa nasterea lui Enoh, Iared a mai trait opt sute de ani; si a nascut fii si fiice.
20. Toate zilele lui Iared au fost de noua sute saizeci si doi de ani; apoi a murit.
21. La vârsta de saizeci si cinci de ani, Enoh a nascut pe Metusala...
Mai vreti?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de aurishta Dum 07 Aug 2011, 2:01 pm

diada a scris:Si baietii lui Adam si Eva cu cine au facut copii? Eu v-am zis ca habar nu am de religie!
Este foarte simplu! La inceput s-au casatorit cu surorile lor, apoi, pe masura ce oamenii s-au inmultit, aceste casatorii n-au mai fost permise. Totusi, pana in ziua de azi, inca se mai fac casatorii intre veri primari sau frati vitregi( nu la noi)
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 07 Aug 2011, 2:27 pm

Permise sau nu, tot a incest suna. rade
Admina, zici ca : "La vârsta de o suta treizeci de ani, Adam a nascut un fiu dupa chipul si asemanarea lui, si i-a pus numele Set." Oare Adam avea uter??? rade rade
Si Set = Seth???? Oare acest Seth? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
No, plec ca-mi iau tigai in freza daca mai scriu p-aci. rade
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de corina corina Dum 07 Aug 2011, 2:51 pm

Cristina ,macar sa fie de teflon , daca tot le iei rade

Momentan ma abtin . Ceata e densa !

Diada , crede-ma ca n-ai pierdut nimic ! Si nici ce zici tu ca ai invatat n-o sa-ti foloseasca la nimic . peace
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Dum 07 Aug 2011, 4:04 pm

corina corina a scris:
Diada , crede-ma ca n-ai pierdut nimic ! Si nici ce zici tu ca ai invatat n-o sa-ti foloseasca la nimic . peace

zici tu? asa o fi, doar ca, pe mine chiar ma ajuta, momentan! Tocmai de-aia am vrut sa zic mai departe si mi-am luat-o in freza peace

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de corina corina Dum 07 Aug 2011, 4:19 pm

Diada , eu cred ca stiinta si autocunoasterea ajuta infinit mai mult decat religia (care fie vorba intre noi nu ajuta la nimic ) . Puteti sa pregatiti tigaile ca nu mi-e frica . haltere

Si daca-i bal , sa fie bal !Deci eu sunt cu STIINTA .

Ce ziceti de asta ?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Filmul are 8 parti si va recomand sa aveti rabdare sa-l vedeti .
Mai vorbim ! dama

corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 07 Aug 2011, 4:25 pm

Eu stiu documentarul. E absolut fascinant.
Merita vazut.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de corina corina Dum 07 Aug 2011, 4:28 pm

Aveam mai multe , dar nu mai reusesc sa le gasesc .
Ma bucur ca l-ai vazut , Cristina ! Fata mea a si facut experimentul si e adevarat .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de aurishta Dum 07 Aug 2011, 6:41 pm

Foarte interesant documentar, multumesc! Merci
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 10 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB