Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyIeri la 11:02 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Prajituri de casa... - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Prajituri de casa...

+76
ivanoiuadela9
adelina24
aleahim67
Dobri Ionela
mikybt
denis21
Clio_Ela
gabi34_cat
coripin
ncoroleac
MagdaMarin
Ela
rivka
bibitu
ancush
Maci
AlinaJ.Bijoux
CCristinaC
canadianca50
miclescumirela
lotus nufar
hope
Noemi
Nicoleta Irimescu
violetas
Medi
DANIELA.I
ryta
snoopy
Raresuca
came_lia
mnarcisa
Marry
vilcris
mamiboom
rucsy
iuliana72
vero79
cretu_veronica22
danae
mickyta
Karina33
leonutza69
virucarob
Zeyyya
luminita_khader
anc@
silvia elena
ady_kat
mady85
SilviaDumitrescu
julix_2007
teisoara
Antilopa Bongo
Monica
Doina
veraelyazji
ariana
Dionisia
Giobsy
mimizami
Cristale
cris69
Bianca
tomari
duchess
Camy
diada
daniela
Dana
floralis
irish05
Admina
emilia
MihaelaT
arime
80 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de tomari Dum 21 Dec 2008, 12:21 pm

Admina astazi coc 2 portii din reteta ta de fursecuri kiss
Mama facea o prajitura de sarbatori la care o ajutam dar era muncita rau; ceva gen fursecuri rotunde(data la cuptor) -dupa racire se aplica oul batut spuma tare si dat la cuptor - urma crema(unt frecat spuma cu zahar, galbenusuri si cacao) care se punea pe o rotita (mai multa ca sa se vada) se uneau 2 fursecuri si se dadeau prin nuca un pic prijita la cuptor si macinata. Reteta nu o mai am dar cred ca se poate folosi si reteta ta de fursecuri.
Spor la cocalit!
Acum am vazut ca am incurcat retetele si am lasat aluatul de fursecuri la frigi de ieri pana azi rade Daca mai citesc multe retete pana la urma fac 3 in 1 ca tot se poarta acum amestecul asta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Camy Lun 22 Dec 2008, 10:24 pm

buna fetelor ,vreau sa va dau o reteta de checuri umplute cu ciocolata ,e foarte bun ,economic si mult

3 oua ,2 cani zahar ,1 cana de ulei ,1 cana de lapte ,1 plic amoniac stins, 3 cani de faina ,1 esenta de rom ,nuca de cocos ,

se bat toate ,si se fac 2 checuri albe si 1 cu cacao.


crema
3 cani lapte,10 linguri de faina ,15 linguri de zahar ,4 linguri de cacao ,1 pachet de margarina ,1 esenta de rom ,

le tai pe cele 2 albe pe mijloc ,si pe cel cu cacao la fel,iar intre cela albe pui blatul cu cacao ,pui crema intre blaturi si pe deasupra mai pui si crema apoi nuca de cocos .arata asa .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
va pupic fetelor

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de diada Mar 23 Dec 2008, 7:37 am

mama, ce bine arata! foame o sa le fac si eu negresit! sa mi se faca mata mai mare sa pape si el!
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Admina Mar 23 Dec 2008, 9:21 pm

Tomari, au iesit fursecurile? Sunt curioasa deoarece zici ca le-ai bagat la frigider pe cele spritate. Nu cred ca sunt probleme daca ai lasat aluatul putin la inmuiat sa-l pui in pos sau macar sa-l pui cu lingurita.
Camy, cred ca e nebunie checul ala asa cremos si bibilit. Si eu as incerca foame

Am facut ceva asemanator cu Raffaello si cred ca sunt buuune rau. Abia astept sa mananc din ele, dar deja s-au imputinat...am dus cadou din ele si mai am de pus in niste cosulete de ciocolata. Reteta e AICI

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sunt cu nuci, fulgi de migdale si pernute Olla sa fie ceva crocant la mijloc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Admina Mier 24 Dec 2008, 10:11 am

Atasez aici o reteta buna-buna de tot, apreciata la orice petrecere sau doar intrunire in familie hug

Prajitura napolitana cu crema de caramel si nuci

6 oua, 4 cani zahar, 1 cana nuci maruntite, 1 pachet margarina (250 grame), esenta de rom, zahar vanilat.

Se bat albusurile spuma, se adauga 2 cani de zahar, apoi galbenusurile, intr-un castron.
Celelalte 2 cani de zahar se pun la caramelizat la foc mic, intr-o cratita mai groasa,( daca se poate chiar de tuci, cam de 3-4 l capacitate) pana cand se transforma intr-un lichid mai gros, de culoarea caramelei. Se dizolva aici margarina taiata cuburi, dupa care se adauga ouale batute, amestecand incontinuu. Se amesteca mereu, pe foc, pana cand devine o crema omogena si se adauga nucile maruntite.
Crema se intinde imediat peste foi. Aceasta cantitate ajunge pentru un pachet de foi mari, pentru 4 straturi.

Revin cu poze cand o tai dama


Ultima editare efectuata de catre Admina in Dum 17 Mar 2013, 12:29 am, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Admina Mier 31 Dec 2008, 9:30 am

Am uitat sa pozez prajitura cu foi de napolitane si nu am mai gasit zilele astea, foi... Ce pacat, ca e asa buuna, de sarbatori. Deocamdata:

Papanasi(din branza de vaci, prajiti)

250g branza de vaci
1 ou
razatura de lamaie
30g faina
putina sare
zahar pudra si vanilina(pt tavalit)

Se amesteca ingredientele intr-un castron, cu furculita si se omogenizeaza pasta. In carte spunea sa infainam masa si sa formam un sul din care taiem 12 bucati... Ete na, am facut guguloaie cu manutzele astea doua si le-am tavalit prin faina, am impins usor cu degetul in mijlocul lor(mi-au iesit aprox. 20 buc). Am incins tigaia, am adaugat uleiul(merge si unt topit) si le-am prajit pana la rumenire pe ambele parti. I-am tavalit prin zahar cat erau calzi si i-am servit goi-goluti dar merg cu dulceata si/sau smantana. Sunt f.f.f. fragezi si moi.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aaa, si merg de minune pt copilasi. Daca nu le dati prajit, deloc, se pot face papanasi fierti cu aceiasi reteta doar ca adaugati 30g gris. Se fierb in apa cu sare, cu putina grija sa nu se lipeasca de fund. Se pun in apa cand clocoteste si se fierb 8-10 minute in vasul acoperit. Se pudreaza cu zahar si daca se vrea si cu 30g pesmet prajit in 50g unt.

Pofta buna foame

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Bianca Dum 04 Ian 2009, 5:29 am

Foi napolitane

Avem nevoie de 1L lapte, 530gr zahar, nuca dupa gust si preferinte, eu am pus vreo 300-400gr si foi de napolitane.
Fierbem circa 2 ore laptele cu zaharul pana devine o compozitie cremoasa. Amestecam doar din cand in cand. Cand este gata il luam de pe foc si lasam la racit apoi amestecam cu nuca.
Cand am omogenizat luam o foaie si o punem cu gaurile mai mari in sus si incepem sa intindem crema, apoi a doua foaie tot asa pana terminam si foile si compozitia.
E o prajitura buna si foarte simplu de facut.
Pofta Mare!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Bianca
Bianca
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 38
Localizare : Germania
Data de inscriere : 16/12/2008

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Camy Dum 04 Ian 2009, 10:15 am

bianca ai facut o gramada de bunatati .aveam si eu o reteta de foi de napolitane,dar era cu rahat.de revelion,vroiam sa fac o tavalita ,este o prajitura insiropata ,tavalita prin nuca pisata.cum trebuia sa stau sa sparg nuci ,apoi sa dau miezul prin masina ,m-am hotarat ,sa fac altceva cu blatul pe care il facusem .si sa va arat ce a iesit.
am pus 8 oua ,batute separat ,8 linguri de zahar ,8 linguri de faina ,1 lingurita praf de copt stins in otet,si o esenta de vanilie ,acesta a fost blatul.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
am facut crema ,de vanilie la plic [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
am taiat blatul in 2,am pus crema intre el ,apoi glazura pe deasupra ,e prima data cand folosesc glazura cumparata ,dar e foarte buna ,[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

va pupic

si asa arata taiata [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


ca la revelion a fost bataie pe ea ,asa ca ieri am, mai facut-o o data ,si iarasi s-a terminat ,
am uitat sa spun ca eu am insiropat putin blatul .am facut sirop cu apa zahar si esenta de vanilie.e foarte buna , rade
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de irish05 Dum 11 Ian 2009, 12:44 pm

de la sarbatori am vrut sa postez foto la fursecurile mele (prima incercare) , dar n-am avut timp.
asa ca iata-le acum

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de cris69 Dum 11 Ian 2009, 2:31 pm

irish05 a scris:de la sarbatori am vrut sa postez foto la fursecurile mele (prima incercare) , dar n-am avut timp.
asa ca iata-le acum

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fiica mea este innebunita dupa fursecurile spirala. le fac destul de des. sunt superdelicioase.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de irish05 Dum 11 Ian 2009, 6:24 pm

da, cris, si cand ma gandesc cat le+am bibilit pe cele sah. cele spirala le+am facut ultimele pt ca era f tarziu si au iesit cele mai frumoase.
nici nu mai stiu de unde am reteta. de aici sau de pe culinar. Smile
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Admina Dum 11 Ian 2009, 7:58 pm

Mai ce de bunatati ati postat voi aici foame Ce idee mi-a venit, dar pacat ca nu stam toate in acelasi oras. Cand face una bunatati, da-ti de stire si venim in vizita, la ea. Apoi, pe rand, mergem la fiecare...
Camy, arata super prajitura ta. Pandispanul este asa bun si pufos si ideea chiar e buna cu crema si glazura. O sa o fac si eu dar cu glazura facuta din ciocolata si frisca lichida(a pus Cris69 reteta) si crema... nu stiu, din cartea Silviei Jurcovan. M-am cam invatat sa evit chestiile la plic(creme, glazuri, frisca) pt ca au la E-uri... cu diumul. Macar sa o feresc pe copila de ce se vede pe etichete, daca nu pot si de restul(polare din aer, fructe modificate genetic si stropite cu pesticide, carne de pui plina de hormoni de crestere) :x Hai ca m-am oprit. Mai bine nu ma mai gandesc, ca intru la cura cu apa si... atat.
Irish, ti-au iesit super frumoase fursecurile. Si eu m-am indragostit de ele... Au ramas fragede asa mult timp si fiind bicolore, sunt foarte interesante, cand ai invitati.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de diada Dum 11 Ian 2009, 9:42 pm

Admina a scris: Ce idee mi-a venit, dar pacat ca nu stam toate in acelasi oras. Cand face una bunatati, da-ti de stire si venim in vizita, la ea. Apoi, pe rand, mergem la fiecare...

mi-a placut ideea ta pupi beat cred ca ma faceam cat ..... multa!
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Admina Lun 19 Ian 2009, 9:04 pm

Prajitura cu morcovi si nuci, luata tot de pe Culi. Nu prea a avut succes acolo dar tot am facut-o si nu-mi pare rau. E super buna, crema mi-a placut mult, e ca o budinca de vanilie si blatul e aromat si bun, se inmoaie de la crema. Am pus glazura de ciocolata alba, dupa reteta lui Cris.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Camy Mar 20 Ian 2009, 12:21 am

admina arata tare bn prajitura ta,cred ca e tare buna ,dar...cine a ciupit din ea ,printesa ta rade ?
te pupic dulce.esti tare priceputa la toate. hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de irish05 Mar 20 Ian 2009, 5:10 am

Admina a scris:Prajitura cu morcovi si nuci, luata tot de pe Culi. Nu prea a avut succes acolo dar tot am facut-o si nu-mi pare rau. E super buna, crema mi-a placut mult, e ca o budinca de vanilie si blatul e aromat si bun, se inmoaie de la crema. Am pus glazura de ciocolata alba, dupa reteta lui Cris.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

admina, nu ne dai si reteta?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Admina Mar 20 Ian 2009, 11:14 am

Se bat 4 oua intregi(cu mixerul) impreuna cu 200g zahar(in reteta erau 300 dar 200 sunt destul), se adauga 100-150ml ulei, 300g faina si 1 pachet praf de copt, in ploaie si se amesteca cu telul para de sus in jos. Se rad 3 morcovi mari(3 pahare pline de razatura fina de morcovi) si 1 pahar de nuca macinata(eu am taiat-o cu cutitul ca nu-mi gasesc tocatorul de la blender zid). Se adauga morcovul si nuca la aluat si se mai pune zahar vanilinat si putina scortisoara.. Eu am pus o banana strivita piure si vreo 75 ml smantana. In reteta erau 10 linguri de lapte in loc de smantana.
Poca a copt-o intr-o tava de tort dar mi s-a parut cam prea inalta pentru gustul meu si am pus intr-un vas dreptunghiular de yena, tapetat cu unt si faina.
Se coace 50minute-o ora la 180grade, sau la foc mediu.
Intre timp se face crema: 1 ou intreg se amesteca, cu telul para se adauga 300ml lapte, 100g zahar. Am pus intr-un castron 2 linguri faina si 2 linguri amidon si le-am dizolvat cu putin lapte rece pana au disparut cocoloasele Smile. Se pune pe foc amestecul asta de lapte, ou, zahar si faina/amidon si se amesteca cu telul pana da in cateva clocote. Iese ca o ciulama grosuta. Se adauga 50g unt si vanilina si se amesteca in continuare pana se topeste untul. Iese o budinca de vanilie delicioasa, chiar v-o recomand si separat sa nu mai cumparam prostii din alea la plic...
Cand s-a racit prajitura se taie in 2 si se pune crema la mijloc. Am facut o glazura de ciocolata alba(100g ciocolata si 75-100ml frisca lichida se pun pe foc si se amesteca bine). Cand s-au topit se toarna printr-o sita intr-un castronel ca sa se strecoare cocoloasele de ciocolata, impuritati... Apoi se toarna peste prajitura cat mai uniform si se lasa la racit. A doua zi este si mai buna, blatul se inmoaie de la crema si toate sunt asa de aromate, de gustoase... Chiar nu ghicesti ca are morcov, ii da un gust dulce si interesant, delicios.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Camy Sam 24 Ian 2009, 11:30 am

buna fetelor,cine nu stie sa faca tavalita?o prajitura rapida blat de pandispan.am facut un sirop,din apa,zahar cacao ,esenta,un pic de margarina,eu am pus si niste ciocolata fineti 2 linguri.le-am fiert pe toate,am lasat siropul la racit ,apoi l-am turnat pesteprajitura taiata bucatele in tava.apoi fiecare bucatica de prajitura am dat-o prin miez de nuca.miezul de nuca l-am dat prin masina de tocat.si a iesit asa.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

tot este weekend,vreti ceva dulce ?eu v-o recomand.va pupic hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de diada Sam 24 Ian 2009, 2:38 pm

Arata tare bine tavalita ta, nu stiam ca nucile poti sa le dai prin masina de tocat Merci
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Camy Mar 03 Feb 2009, 6:34 pm

buna fetelor,ptr ca maine va fi o zi frumoasa,poate cea mai frumoasa,ptr ca este o data pe an,am facut cateva prajiturele.


foi cu crema de ciocolata si foi cucrema de lamaie[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


chec cu cacao si nuci[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

placinta cu aluat de pandispan si branza dulce cu stafide[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

daca cineva doreste retetele le voi pune va pupic dulce
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de cris69 Mar 03 Feb 2009, 7:07 pm

eu as vrea sa fac foi de napolitane dar nu stiu nici o crema pentru ele pentru ca nu am facut iciodata. stiti voi vreo crema buna? am inteles ca se face cu nuci caramelizate.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Cristale Mar 03 Feb 2009, 8:32 pm

Eu le fac cu crema de suhaida....ies delicioase...asta e reteta
Crema suhaida
--------------------------------------------------------------------------------

250 gr zahar300 gr margarina sau unt 4 lg cacao 4 lg cafea fiarta 2 oua
--------------------------------------------------------------------------------
se fierbe 15 min dupa ce s-a topit untul , la racire se pun 2 oua , galbenusurile si albusurile batute spuma
eu mai adaug si putina nuca prajita si macinata
Cristale
Cristale
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 40
Localizare : Arad
Data de inscriere : 02/01/2009

http://www.floar3d3colt.blogspot.com

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de arime Mar 03 Feb 2009, 8:47 pm

Camy a scris:buna fetelor,ptr ca maine va fi o zi frumoasa,poate cea mai frumoasa,ptr ca este o data pe an,am facut cateva prajiturele.


foi cu crema de ciocolata si foi cucrema de lamaie[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

daca cineva doreste retetele le voi pune va pupic dulce

retetele pt. prajituricile astea, mi-ar placea sa le incerc pupi Merci
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de diada Mar 03 Feb 2009, 9:22 pm

foame foame foame foame io, io, io, vreau retetele, mersi pupi ura
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Admina Mier 04 Feb 2009, 1:03 am

cris69 a scris:eu as vrea sa fac foi de napolitane dar nu stiu nici o crema pentru ele pentru ca nu am facut iciodata. stiti voi vreo crema buna? am inteles ca se face cu nuci caramelizate.

Prajitura napolitana cu crema de caramel si nuci

6 oua, 4 cani zahar, 1 cana nuci maruntite, 1 pachet margarina (250 grame), esenta de rom, zahar vanilat.

Se bat albusurile spuma, se adauga 2 cani de zahar, apoi galbenusurile, intr-un castron.
Celelalte 2 cani de zahar se pun la caramelizat la foc mic, intr-o cratita mai groasa,( daca se poate chiar de tuci, cam de 3-4 l capacitate) pana cand se transforma intr-un lichid mai gros, de culoarea caramelei. Se dizolva aici margarina taiata cuburi, dupa care se adauga ouale batute, amestecand incontinuu. Se amesteca mereu, pe foc, pana cand devine o crema omogena si se adauga nucile maruntite.
Crema se intinde imediat peste foi. Aceasta cantitate ajunge pentru un pachet de foi mari, pentru 4 straturi.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa... - Pagina 2 Empty Re: Prajituri de casa...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB