Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Lucrul de mana - sursa de venit

+106
Albina Maia
symos
dorina64
romaya
ismi3ismi
geo
rosita
danabarbu2007
Chirrox13
violetas
danniela
nicopop
lori16ro
geo_narcisa
zylv
valentinadof
EuIrinuca
Lucia.BlueFlower
Shtefania
Aditza
Comoara casei
aurishta
bibitu
kitty_1973
Aghata
alimami
Cazimi
tomari
lucianemil
betymi72
telena
firicel
danyelyta28badea
Savu Ramona
Giobsy
Maci
Steluzza
elena.habasescu
Kristina
veniciuc nicoleta
natasaSV
madalina_mihalcea24
hinamaturi
Clio_Ela
cata13lina
canadianca50
gagaritz
ciumiki
ivanoiuadela9
carmenush
andra_racing
bubu85
Adeana
myky7robc
viviene
ileana cosanzeana
MagdaMarin
iuli.b
Alido81
teisoara
europolis
adelina24
lotus nufar
manus marioara
Fraise
treinegri
denygina
kristadesign
bubu mic
Alina.C
Noemi
julie.didy
Floren
scami
cris69
cretu_veronica22
letho
olympia
mnarcisa
aleahim67
ady_kat
geany
phoenix
Armeana
MARCELA70
milena
degetica
dina_dorina
AlinaJ.Bijoux
amnro
diada
ralucis
DANIELA.I
noel
ioana soare
costi_iacob
Ana Maria
felicia13
maria_covacef
Camy
Monica
Admina
mihatm80
Usagy
SilviaDumitrescu
MihaelaT
110 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de anacris Vin 02 Sept 2011, 9:00 pm

Buna fetelor, hug e ok...am luat 30 ron.Mamica a fost multumita si nu numai atat,vrea sa -i fac si ei o bluza bucurie ...semn ca pretul a fost ok!
Pt. admina...daca te ajuta ...Confectionat perdele 2 lei/metru liniar...banuiesc ca si la tivurile simple e acelasi lucru...pretul e la fel...acum vezi si tu...depinde de clienta wink si ti mai dau niste preturi...asa ca sa vezi ce tarife au unele croitorii
-Scurtat draperii-perdele 15,00 lei / ml.-in 24 ore 22,50 lei / ml-3 ore
-Cusut Nasturi 3,00 lei / buc.-in 24 ore 4,50 lei / buc.-in 3 ore
........preturile le am luat de pe net de la firme de croitorie si de la curatatoriile care presteaza si serv. de croitorie,asa ca fetelor,sa ne pretuim munca!nici sa nu jegmanim dar nici pe''sarut mana''sa nu fie...ca de astea am podul plin! va pup! kiss
anacris
anacris
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 89
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/08/2011

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 02 Sept 2011, 9:35 pm

3- 4,5 lei de cusut un nasture? mamaaaa da cusatoareasa de nasturi ma fac cand oi fi mare. dar se pune intrebarea cine nu stie sa coasa un nasture si da banii astia?
Nu shot pentru offtopic

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de geany Vin 02 Sept 2011, 10:06 pm

Silvia, sa stii ca si aici merg destui oameni la atelier de croitorie sa le coasa un nasture; si costa 3€. E adevarat ca nu pe bucata, dar daca merge cu un singur nasture tot 3€ costa.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de anacris Vin 02 Sept 2011, 10:52 pm

rade oa sa razi,dar e adevarat...eu am avut cateva cliente care nu stiau,,,sau nu vroiau...au platit special sa le cos niste nasutri rade mie mi-a convenit...le-am taxat!corect,nu? aplauze
anacris
anacris
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 89
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/08/2011

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Admina Vin 02 Sept 2011, 11:53 pm

Da, normal, doar nu o sa faci pe ochi frumosi. Daca face la tine mai multe articole si te intreaba si de nasturii la ceva mai vechi, atunci merge sa ii faci gratis nasturii, dar daca vrea doar atat, costa.
Merci pentru pret. Merci

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 03 Sept 2011, 10:44 am

Mai... eu daca as intalni o astfel de.......fiinta (ca femeie nu pot sai zic) nu cred ca m-as putea abtine sa nu ii pun cateva intrebari elementare wink Si apoi i-as pune acul si nasturele in mana sa si-l coasa singura.
Pai inseamna ca pe noi astea de facem din "rahat" bici... ar trebui sa ne pupe barbatii si in..... partea dorsala Si nu numai barbatii ci si astea de nu stiu sa coasa un nasture dar nici nu au vointa sa invete(daca e ceva de invatat la a coase un nasture) wink rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 03 Sept 2011, 11:03 am

SilviaDumitrescu a scris:daca e ceva de invatat la a coase un nasture😉 rade

Curs ilustrat de cusut nasturi-tutorial

Se ia un ac de cusut manual si o papiota de ata neparat la nuanta

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se ia un aparat minune (si inutil) de bagat ata in ac.
Asta ca e pe albastru (si mai mult iti faci nervi dacat treaba).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sau clasicul si intradevar utilul acesta

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se ia un nasture la nuanta si model.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Vedeti ca sunt cu 2 sau 4 gauri.
Depinde de cat efort doriti se depuneti.(se consuma si calorii wink )

Se baga ata in ac prin orificiul acului special facut orificiu care se afla in partea acului care nu inteapa.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si cum vedeti in acest video incercati sa coaseti.




daca nu reusiti reclamatiile le faceti pe adresa celei care a facut clipul video wink

Mult succes rade rade rade rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 03 Sept 2011, 11:09 am

sau bagati ata in ac cu mana ca nu v-a facut mama voastra numai cu aparate de bagat ata in aca wink rade (io cat sunt de chioara si tot bag ata in ac cu mana fara...k pardon "aparatul" ala)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 03 Sept 2011, 11:17 am

Aa si foarte important sa nu aratati acest tutorial posibilelor cliente. : rade rade
Riscati sa rasfoiasca tot forumul si sa se apuce singure de croitorie rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 03 Sept 2011, 11:29 am

Magdaaaa exclus sa se apuce de croitorie una care a ajuns la croitoreasa sa-i puna un nasture. Pentru asta...pot sa pun capul pe taietor wink Cred ca mai degraba isi cumpara alt obiect vestimentar daca nu are cine sa-i puna un nasture decat sa se apuce sa-si faca ceva de imbracat "cap-coada"

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 03 Sept 2011, 11:32 am

rade .frumos,frumos
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de dorina64 Sam 03 Sept 2011, 12:07 pm

Fetelor ,nu dati cu rosii ,va rog ! Eu vad lucrurile si din alt punct de vedere . Nu vorbesc de femeile care au timp si nu cos singure nasturii cazuti de la camasa sotului. Insa cine nu are timp si-si permite de ce sa nu plateasca? Castiga si cea care coase nasturii un ban cinstit si toata lumea-i multumita. Am sa dau un exemplu la extrem , o doctorita ce ar trebui sa faca daca are jumatate de ora libera ,sa coasa nasturii cazuti sau sa citeasca un articol de specialitate ca atunci cand merg la ea sa fie bine documentata? Mi s-ar parea corect sa aiba bani suficienti sa plateasca pe cineva sa faca asta .
Precizez ca nu-s doctorita ,si -mi cos singura toti nasturii care cad . hug Si acum sper sa nu o incasez pentru off topic.
dorina64
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 60
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 03 Sept 2011, 12:25 pm

Dorina ai si tu dreptate recunosc dar astea sunt cazuri rare si in general in astfel de cazuri e o mama, o matusa, o ruda care face asta printre altele . Si exemplul asta nu intra in categoria celor care nu stiu sa coasa un nasture. Eu de acelea m-am "legat" in mod special wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de diada Sam 03 Sept 2011, 3:44 pm

SilviaDumitrescu a scris:Magdaaaa exclus sa se apuce de croitorie una care a ajuns la croitoreasa sa-i puna un nasture. Pentru asta...pot sa pun capul pe taietor wink Cred ca mai degraba isi cumpara alt obiect vestimentar daca nu are cine sa-i puna un nasture decat sa se apuce sa-si faca ceva de imbracat "cap-coada"

adevarat! Cate fete am in jurul meu care habar nu au de nimic cand vine vorba de lucru de mana, dar NIMIC, nu pot sa le inteleg, sa nu ai tu nici un hobby....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de geany Sam 03 Sept 2011, 3:54 pm

Diada, dar ce te faci, cand ai hobby si n-ai timp de el? Asa macar iti iei de-o grija si te plictisesti. Apropos, eu aici n-am auzit pe nimeni sa se plictiseasca. Iar in legatura cu lucrul de mana, femeile casnice cam stiu sa faca si fac de toate, insa cele cu servici, considera ca, atata timp cat este o meserie pentru orice activitate, treaba se face profesionist de catre cel instruit in cauza Smile

Nici eu nu inteleg lumea care nu-si ocupa timpul liber cu ceva util, dar care face si placere... Dar la fel nici noi nu suntem intelese cand tot timpul mesterim cate ceva (chiar daca mult stricam, macar invatam cate ceva si avem satisfactia produsului finit).
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Eva Sam 03 Sept 2011, 10:46 pm

SilviaDumitrescu a scris:Magdaaaa exclus sa se apuce de croitorie una care a ajuns la croitoreasa sa-i puna un nasture.
Idea Idea Idea Nu-s eu croitoreasa, chiar de mai fac si eu o fusta, o bluza din cand in cand, dar pe cuvant daca nu m-as duce la una sa-mi coase nasturii; nu mi-a trecut niciodata prin minte ideea asta! Smile A, si ca tot veni vorba - la cate croitorese am fost, cam toate mi-au plasat mie sarcina coaserii nasturilor. rade
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Uca Sam 03 Sept 2011, 11:39 pm

Referitor la ce ati vorbit, ar fi ideal ca persoanele care platesc pretul pentru a li se face una alta sa si aprecieze munca si sa o plateasca corect.
De aceea trebuie bine stabilit pretul manoperei dinainte.
De ce zic asta? Caz concret:
Acum nici doua saptamani, vecina din dreapta noastra, vecina nr.1( genul de femeie comoda - care nu-si coase nici macar un nasture, ca tot veni vorba) femeie la nici 40 de ani, cu un loc de munca de maxim 8 ore pe zi ( deci timp ar avea sa isi faca), situatie materiala buna, ii cere vecinei din stanga noastra,vecina nr. 2, femeie la aprox 70 de ani, gospodina si curata de ti-e mila sa calci pe presurile albe din casa dansei (fara pensie, care traieste alaturi de sotul ei, doar din pensia dansului, deloc mare, vreo 400 / 500 de lei, se gospodaresc si ei cum pot) sa ii faca gem de corcoduse din 10 kg de zahar contracost bineinteles!!! affraid

Bun, vecina 1 ii aduce doamnei ( vecinei 2) zaharul si borcanele ( adunate de la ness, pline de praf de ness, ca doar merge si asa) Bineinteles ca vecina 2 le-a spalat caci conceptia ei de curat nu e aceeasi ca cea a vecinei nr.1.
Corcodusele ( pentru 10 kg de zahar) erau din cultura proprie a vecinei nr. 2 , culese, alese, spalate, scos samburi separat de pielite.
A facut gemul, l-a pus in borcane, le-a sterilizat...tot ce trebuia facut.
A venit vecina nr. 1 dupa gem.
A intrebat cat o costa iar vecina nr. 2 a zis, pentru crcoduse, pentru pregatirea lor si pentru facut gemul, 50 de lei.

Cand a auzit pretul, vecina nr. 1 s-a enervat dintr-o data exclamand ca e mult, prea mult ca ea mai mult de 25 de lei nu da... bla, bla, ca daca vrea bine daca nu, nu, caci cat poate costa un kg. de corcoduse?

Vecina nr. 2, persoana mai pasnica de fel, s-a blocat efectiv, nu se astepta clar la o asemenea reactie. I-a zis, da-mi cat vrei si ia borcanele! ( Clar eu i le-as fi spart in cap pe toate).

Vecina nr. 2, a venit apoi la soacra mea povestindu-i si totodata intreband-o, oare chiar i-am cerut mult pentru munca depusa?
Ne era asa de mila de ea, sincer, pai dupa o zi intreaga de munca, de stat in caldura in fata sobei, de amestecat in oala, defapt stiti si voi ce implica, sa ai asa o rasplata!?

Va intreb pe voi, voua vi se pare mult cat i-a cerut?
Mie, sincer, nu mi se pare deloc mult, dar poate sunt prea subiectiva.











_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de musetel Dum 04 Sept 2011, 12:47 am

Uca, vina vecinei nr 2 este că nu s-a înţeles de la bun început la preţ. De multe ori ne bazăm pe bun simţul celorlalţi şi greşim amarnic.

Nu e mult deloc 50 de lei. Mie nu îmi place să gospodăresc în bucătarie, mai ales conservăraie, dar sunt conştientă cât e de muncă... însă îmi cos singură nasturii.

Eu nu am făcut nimic pe bani, nu sunt atât de şmecheră şi îndemânatică să croiesc pentru alţii wink , însă şi mie lucru de mână mi-a adus beneficii materiale, mai ales la schimb de produse/servicii:
- am înlocuit un fermoar (cumpărat de mine) pentru o jachetă sport, iar prietenul respectiv ne-a făcut nişte găuri pentru garnisă + suportul de televizor... oricum ar fi venit să mă ajute, că suntem prieteni, însă acum nu mă simt datoare
- pentru 4 periniţe de scaun (postate la decoraţiuni interioare), am primit 2 sticle de 750 ml de bulion proaspăt. Prietena şi-a cumpărat ea materialul şi accesorile (scaiul), eu am pus de la mine doar buretele, dar deja îl aveam. Desigur, roşile sunt pe cheltuiala ei
- de cele mai multe ori la aniversări fac câte un cadou croit de mine: am făcut de anul trecut 3 genţi, 2 suporturi de perete, o bluziţă etc. Asta este o economie destul de serioasă. În grupul nostru de prieteni se practică strângerea de bani sau cadouri de cam 35-40 lei/cuplu. Într-un final, chiar se simt banii ăştia

musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 04 Sept 2011, 11:32 am

Uca asta e cea mai mare greseala sa nu te ingelegi asupra pretului inainte de a face treaba.
Da domne ii spui de la inceput cat o costa vrea bine,nu vrea tot bine si gata treaba.
Sa nu te simti vinovata apoi ca ii ceri prea un pret si sa i se para exagerat de mult.
Iar corcodusele sunt migaloase iar macar 100 de ron trebuia sa-i ceara.
Pai ii spala si borcanele si tot nu-i convine?
Da gazul ala consumat?Apa?Timpul?
Si s-a muncit ceva ore pana la terminat.
Daca era un pic isteata vecina nr 2 ii cerea cat ia vecina nr 1 pe o zi de munca.Nu cred ca-i cerea mult.
Iar daca comenta ca ea are facultate bla bla bla,sa-si si le faca singura dupa program.
5 borcane azi,5 borcane maine etc rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de anacris Dum 04 Sept 2011, 3:04 pm

rade rade rade wink sunt de acord cu voi fetelor,la cele spuse mai sus!!!!...dar din pacate astea sunt cele mai ''apreciate''de soti!
anacris
anacris
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 89
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/08/2011

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de geany Dum 04 Sept 2011, 3:22 pm

Uca, vecinuta numarul doi a vrut sa nu ia pielea de pe vecina numarul unu, dar sa aiba si ea cu ce justifica sotului munca depusa. O femeie care nu contribuie cu bani in casa, se bucura de fiecare banut, dar cand trebuie sa justifice cuiva banii luati pe munca depusa, este oarecum obligata sa nu-si bata joc de timpul ei pe care il poate petrece lucrand ceva pentru ea si sotul ei.

Daca ii facea vecinei fandosite, o factura cu: corcodusele (pret ca la piata), spalat borcane (timp, plus apa, plus detergenti), timpul de lucru pentru scos samburi, separat de pielite, timp de fierbere si pus in foc, combustibilul de ardere, ambalarea, dustuirea, plus sporuri (de vechime)... Ajungea la un pret concret, si-i demostra vecinutei puturoase ca... biata vecina harnica a lucrat de pomana. Chiar cu acei 50 RON nu se acopera facturarea.

Eu sper ca vecinuta harnica a invatat ceva din asta si data viitoare pune pret inainte sa vada borcanele si zaharul, si daca nu e multumita de reactie sa se odihneasca pur si simplu.

Sunt mii de persoane care nu inteleg acest punct; iti fac o reducere pentru ca te cunosc, dar nu iti lucrez pe ochi frumosi.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 04 Sept 2011, 3:47 pm

Asa este,pretul trebuie spus de la inceput si fara mila,fara rusine pt ca munca trebuie platita,consumurile (gaz,apa,etc) trebuie platite.Faci calcul cu aproximatie cam cat timp iti ia sa faci treaba respectiva si cam ce consumi pt asta.Cel putin la salariul minim pe economie,calculezi:700ron/21 zile/8 ore=4ron/ora.La care adaugi ce ai consumat(gaz,apa,curent etc),aprox,in procente,sa zicem 10-15%,rezulta 4x1,10=4,4ron,Deci,daca doamna a facut gemul in 8 ore,4,4ronx8ore=35 ron cel putin!!!!Daca a pus si ceva materiale de la ea(zahar,lamai,etc,le aduna si pe ele)..cam asa...nu?In acest fel ii si demonstrezi pt ce ceri cat ceri,si nu are de ce sa se supere sau sa refuze...,inca ii demonstrezi ca i-ai luat putin...


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Dum 04 Sept 2011, 4:21 pm, editata de 3 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de danniela Dum 04 Sept 2011, 3:59 pm

Stiti ca mai demult va ceream sfaturi in privinta pretului, ei bine, la inceput a fost genul "vai dar nici nu ma gandesc, imi faci si mie, normal ca te platesc" Apoi cand am zis cat costa numai ata si cata ata trebuie reactia a fost "vaaai, asa mult?"... apoi am lasat-o moarta, probabil pateam la fel ca vecina harnica. Acum am facut manusi fara degete pentru coelgele fie-mi, le-am vandut bine iar unele au fost cadouri care au salvat-o pe fiica-mea de alte cheltuieli. Acum se cer fulare in genul cum facea Silviuta cu coada de matura. I-am spus pretul fie-mi sa il spuna la scoala, daca am timp si se cer, fac, daca nu.... asta e, dar sa le dau numai ca sa fiu o doamna.... nu.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Uca Dum 04 Sept 2011, 11:38 pm

Fetelor, cred ca mai bine decat ati exprimat nu se putea. Si eu sunt de aceeasi parere.
Vecina noastra cu siguranta nu va mai face si a doua oara aceeasi greseala. Noi, i-am spus punctul de vedere, printre care si faptul ca trebuia stabilit pretul de la inceput si si-a dat si ea seama ca in modul asta ar fi "rezolvat-o" mai repede.
Mie mi-a parut rau de ce i s-a intamplat.
Chiar mi s-a confirmat prin ceea ce a patit faptul ca am procedat corect cand mi-a cerut si nu am acceptat sa fac cateva modificari hainelor vecinei nr. 1.
Sincer, am simtit ca nu merita sa o ajut. Vazand ca tot o refuz, a incetat sa ma mai roage, si bine a facut! Smile

Sa va povestesc altceva, sora bunicii mele lucreaza de tot felul, manusi, caciuli, fulare, esarfe crosetate si din cand in cand si tricotate pentru vanzare si la comanda.
O persoana mai apropiata ei i-a cerut sa ii tricoteze o caciula conta cost bineinteles rade . A acceptat, i-a cerut lana, i-a adus, a inceput sa i-o faca dar cand a venit persoana dupa caciula inca nu era gata, mai avea vreo cateva randuri de facut si sa o incheie.
Vorbind una alta, o intreaba cat o costa, iar sora bunicii ii spune, 20 de lei.
Cand a auzit " apropiata" a inceput: "Mama, atat, pai de banii astia, 15 lei lana, 20 de lei tie, pai imi luam una din magazin gata facuta!"
Sora bunicii, de colo: " Deci platesti sau nu?"
Respectiva: " Dar e mult tanti! Pai ne si cunoastem... bla bla"
Ei, in momentul ala, sora bunicii a scos ochiurile de pe andrele, a desirat caciula, i-a pus sculul in mana si i-a zis sa isi faca daca vrea caciula sau sa se duca sa isi ia de la magazin si la ia in casa sa nu mai intre. rade
Aici revin la ceea ce a zis Geany, multi vor pe ochi frumosi, cred ca totul se face batand din palme si nu apreciaza munca depusa de altcineva, mai ales daca le e " apropiat".
Eu, nu as face clar pentru nimeni, la 20 de lei o caciula tricotata. Poate sunt eu mai inceata, dar si o caciula mie imi ia mult.
Prefer sa lucrez pentru familie si pentru cativa care merita si apreciaza lucrul de mana, doar atat.





_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 04 Sept 2011, 11:47 pm

danniela a scris: ...... Acum se cer fulare in genul cum facea Silviuta cu coada de matura. I-am spus pretul fie-mi sa il spuna la scoala, daca am timp si se cer, fac, daca nu.... asta e, dar sa le dau numai ca sa fiu o doamna.... nu.
1.
corectura : e coada de lingura de lemn rade
si 2.
vezi ca e destul de migalos ,greu de lucrat, si intra mult material la modelul ala (asta in caz ca nu ai facut ceva si nu stii exact) wink ,deci vezi ce pret pui


************************************************************

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Lun 05 Sept 2011, 7:22 am, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB