Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Lucrul de mana - sursa de venit

+106
Albina Maia
symos
dorina64
romaya
ismi3ismi
geo
rosita
danabarbu2007
Chirrox13
violetas
danniela
nicopop
lori16ro
geo_narcisa
zylv
valentinadof
EuIrinuca
Lucia.BlueFlower
Shtefania
Aditza
Comoara casei
aurishta
bibitu
kitty_1973
Aghata
alimami
Cazimi
tomari
lucianemil
betymi72
telena
firicel
danyelyta28badea
Savu Ramona
Giobsy
Maci
Steluzza
elena.habasescu
Kristina
veniciuc nicoleta
natasaSV
madalina_mihalcea24
hinamaturi
Clio_Ela
cata13lina
canadianca50
gagaritz
ciumiki
ivanoiuadela9
carmenush
andra_racing
bubu85
Adeana
myky7robc
viviene
ileana cosanzeana
MagdaMarin
iuli.b
Alido81
teisoara
europolis
adelina24
lotus nufar
manus marioara
Fraise
treinegri
denygina
kristadesign
bubu mic
Alina.C
Noemi
julie.didy
Floren
scami
cris69
cretu_veronica22
letho
olympia
mnarcisa
aleahim67
ady_kat
geany
phoenix
Armeana
MARCELA70
milena
degetica
dina_dorina
AlinaJ.Bijoux
amnro
diada
ralucis
DANIELA.I
noel
ioana soare
costi_iacob
Ana Maria
felicia13
maria_covacef
Camy
Monica
Admina
mihatm80
Usagy
SilviaDumitrescu
MihaelaT
110 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 20 Noi 2009, 11:11 pm

Multumesc pentru aprecieri Ana Maria, ai mare dreptate toata viata am facut favoruri, asa sunt eu las mult de la mine.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Admina Vin 20 Noi 2009, 11:31 pm

Ana Maria, mare drepate ai. Mai bine cadou decat la preturi modice. Din N motive, dar in primul rand respectul de sine si pretuirea timpului liber. Cand ne gandim cat costa o pereche de ochelari si cat de greu se lucreaza cu margele de nisip... bietele fete care lucreaza asa nu-si dau seama ca risca mult din sanatatea lor, vederea e cel mai de pret dar si este asa de mult solicitata la tot ce implica lucru manual. zid Asa e, o bratarica lucrata in peyote, spre exemplu poate parea scumpa la 30-40-50 de lei dar cat e de muncita. Sau un articol crosetat in fir subtire, chiar in matase. love
Camy cum 35 lei pentru un palton?!?! Pai am stofa, o trimit prin posta la respectiva sa-mi lucreze, sau mai bine vin cu masina pana acolo ca tot ma costa mai putin decat unul cumparat, mult mai putin. Doamne cat de cumplita e saracia... cred ca e singurul lucru care ar face pe cineva sa ceara asa de putin pe manopera la un produs complicat. Daca ne gandim hainutele de copii sunt mai greu de lucrat decat cele de adulti, nu-mi pare mult pretul cerut de cunostinta ta; cine isi permite si vrea ceva deosebit, lucrat in serie mica, plateste. Altfeli cumperi o geaca de targ care se strica la primul spalat. zid
Mi-am amintit, anul trecut in vara, manopera la o rochie de mireasa (fusta evazata si corset cu ceva dantela cusuta manual) a fost 500lei. Normal ca mireasa putea sa-si cumpere rochia de pe Lipscani cu pretul asta (materialul a costat-o tot atat), dar a vrut ceva unicat, si pentru asta merita. Asa e orasul ca orasul, dar nu mai suntem pe vremea comunismului sa lucram la croitoreasa ca nu sunt pe piata haine, acum e plin pe toate drumurile de haine, chinezesti, turcesti, ieftine si stas, toate la fel. Cand o sa ne invatam sa tratam meseria si talentul cu respectul cuvenit?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Camy Sam 21 Noi 2009, 10:50 am

da ,ADMINA asa mi-a zis ,,pai croitoreasa mea ''imi ia pentru un palton 35de ron ,exact asta i-am spus si eu ,ca ma duc sa-mi lucreze si mie cu banii astia.
pentru un paltonas de copii de la 5ani in sus se astepta la 25ron manopera Neutral .

asta spun si eu ca ptr 35de ron un palton ,cata munca ,migala captuseala mai bn stai la un film.



kiss hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Ce preturi se practica?

Mesaj Scris de noel Sam 21 Noi 2009, 2:06 pm

intrebarea asta ma macina si pe mine de ceva timp
Sint constienta ca vor aparea doritori de a le coase cate ceva, chiar daca am inceput sa cos doar pentru mine. Nu exclud faptul ca mai tirziu sa ma apuc si eu de cusut pentru un cerc de persoane:mama, sora, matuse, verisoare, prietene etc. Dilema. Sa iau bani? Cat? Mai este un pic pina atunci, dar timpul trece repede.
Am senzatia ca nu as fi in stare sa iau bani de la o prietena, dar nici nu-mi imaginez sa-i cos rinduri de straie gratis. Cum spuneati si voi: munca, timp (care este din ce in ce mai putin), sanatate (si asa sint ochelarista), nervi & rabdare (a zis cineva asta? wink ), inspiratie si atita suflet pus.
Chiar la primele mele lectii de croitorie maistra mea mi-a accentuat, ca, niciodata sa nu ma apuc sa cos gratis, indiferent cine nu mi-ar cere, ca pretul trebuie stabilit de la inceput si fara jumatati de masura. Mi s-a parut tare ciudat si pragmatic sfatul, insa de cand am inceput sa ma gandesc serios la treaba asta incept sa-i dau dreptate. "mai bn stai la un film", vorba lui Camy Laughing . Daca te apuci sa cosi pe nimic atunci chiar este bataie de joc, acte de caritate pentru cine chiar nu are nevoie.
Am hotarit sa nu cos inca pentru nimeni (exceptie mama, sora) si daca vad ca imi es lucrusoare frumoase ma pot apuc si la altii, dar inca nu stiu pretul, nu stiu cum o sa pot cere zid
VA DORESC TOT CEEA DE CE AVETI NEVOIE CA SA CREATI FRUMOS SI SA FITI FERICITE! kiss
noel
noel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 148
Localizare : -
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Ce preturi se practica?

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 21 Noi 2009, 4:57 pm

Ma bucur ca am revenit printre voi(am fost putin prin spital,dar a trecut).
Regula de aur:"frate,frate,dar branza e pe bani".Cos de 16 ani,la inceput am zis ca sunt incepatoare si nu pot avea preturi egale cu profesionistele,insa dupa vreo 2 ani eram prima pe lista croitoreselor din oras,deci ceea ce coseam cu drag,erau lucruri de calitate..Nu sunt de meserie croitoreasa,am terminat ca si proiectant in confectii,practicarea croitoriei acasa am facut-o din placere si pasiune,ceea ce se intampla si in ziua de azi.In fiecare zi descopar lucruri nestiute de mine,insa acest lucru nu inseamna ca trebuie sa cos pe "mersi".Pierd nopti,timp liber pe care l-as petrece cu fetele si sotul meu,deci nu coaseti pe gratis.Sa va spun preturile mele:
-fusta dreapta-35-40 ron
-bluza -40-45(depinde de model)
-pantalon 45
-rochie 70-100(depinde de model)
-palton 120-140
-malete 30
-compleuri 70-75
Nu va subestimati,cine vrea sa-si lucreze la comanda inseamna ca vrea ceva de calitate si nu discuta preturile.Cui nu-i convine sa mearga la magazin.Daca lucrezi bine atunci oricare ar fi pretul ,clienta va veni si a doua oara.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 21 Noi 2009, 5:13 pm

maistra multa sanatate. Preturile tale nu mi se par mari si destul de echilibrate (palton/rochie). Ai atins un punct foarte important "la inceput am zis ca sunt incepatoare si nu pot avea preturi egale cu profesionistele", si asta cred ca e un criteriu. Eu de exemplu nu pot cere pe ceva lucrat de mine (orice) cat cere cineva care face acel lucru zilnic, oricat m-as stradui eu de cele mai multe ori nu imi iese la fel de bine, si mie imi ia mai mult timp decat persoanei care face asta zilnic, de aici poate si diferenta de pret dar vorba aia: dai un ban dar stai in fata (dai mai putin dar nu ai pretentii). A se retine ca am vorbit numai de persoana mea.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de ralucis Sam 21 Noi 2009, 5:31 pm

fetelor, eu imi fac de vreo 6 luni hainute frumoase la o croitoreasa dintr-un orasel de provincie de langa bucuresti, unde mergem periodic la neamuri, sunt f multumita de cum lucreaza si, ce e drept, preturile mi se par convenabile. asta facand comparatie cu bucuresti, unde mergeam la un fel de atelier, unde era o croitoreasa sefa, ff priceputa, care facea schite, croia, si fetele de la atelier coseau si bibileau hainutele. am renuntat sa mai merg acolo, desi ma duceam de ani buni, pt ca preturile se marisera si lucrurile nu erau cum as fi vrut (in 2008 ianuarie mi-a luat 80 de lei pt o rochie de mers la botezul fetitei mele mai mici, dar fff prost cusuta, cu tivul inegal, atele iesind, langa fermoarul lateral mi-a plesnit materialul cand am desfacut sa alaptez la restaurant...). acum am inteles ca pt o rochie de ocazie obisnuita ia 100-120, iar ceva mai deosebit 150-180. de mireasa nu stiu cat e.
doamna mea croitoreasa mi-a zis ca pretul ei l-a facut, cumva, clientela, pt ca decat sa nu aiba cliente deloc, mai bine mai lasa ea la pret. acolo mai e moda sa se cumpere lucruri din magazinele existente "pe caiet", adica in rate, si toata lumea i-a reprosat ca e mult sa ii dea peste pretul ei cerut de 10-15 lei pe o fusta sau 20-25 de lei pe o rochie, ca la cat mai pun si materialul si captuseala mai bine iau "pe caiet" din oras, mai multe produse o data si ies mai ieftin, in viziunea lor.
eu recunosc ca am apreciat intotdeauna ce frumos mi-a lucrat si cat de amabila si inventiva este, asa ca i-am dat mai mult decat mi-a cerut, si din respect pentru munca depusa, mai ales ca si ea are job zilnic si face asta cand vine de la serviciu.
ralucis
ralucis
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 135
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/08/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de diada Mar 24 Noi 2009, 4:55 pm

Dar de o lenjerie cat se ia? mie mi-a dat o prietena 25 lei (acum 2 ani) pentru cearceaf plic, cearceaf de pat, 2 perne mari si 2 perne mici. Am mai facut si lenjerie de patut de copil si chiar nu am stiut cat sa cer, mi-a dat respectiva cate ceva pentru copil, am fost multumita si asa.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de amnro Dum 29 Noi 2009, 1:44 pm

eu visez sa am o afacere cu rochii de seara de cand ma stiu. si m-am bucurat cand prietenele mele au acceptat sa poarte rochii facute de mine pentru ca imi dadeau incredere in mine. si nu le luam bani pentru ca mi se parea ca ele imi fac un serviciu, pentru ca practic imi faceam mana. dar ele considerau ca le fac eu un serviciu pentru ca altfel ar fi dat milioane pe rochiile respective. si cand au vrut sa-mi dea bani eu nu am vrut si ele au inceput sa se simta prost. si acum nu mai am pentru cine sa fac rochii Sad (toate astea se intamplau acum cativa ani cand doar exersam)

acum zic eu ca am exersat destul si as vrea sa trec la nivelul urmator, in care sa fiu platita pentru munca mea. dar nu stiu cum sa abordez problema. ma gadeam sa merg in magazine sa intreb daca primesc rochii in regim de consignatie, sau sa-mi fac un site dar sunt foarte sceptica pentru ca eu nu as cumpara o rochie fara sa o probez. daca astea nu merg, ultima varianta ar fi sa-mi deschid un atelier dar dezavantajul este ca implica investitie mare (chirie in primul rand).

in concluzie: daca faceti din pasiune pentru familie/prieteni eu zic ca e ok sa nu cereti bani, dar daca este vorba de afacere (oricat de mica ar fi) pana la urma "timpul e bani".

mult succes.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 29 Noi 2009, 2:39 pm

Bine zici amnrornet!!! Si eu visez sa am un magazin cu lucruri create de mine, lucruri hand-made.In vara asta am terminat facultatea si de atunci ma tot gandesc sa fac ceva pt, ca nu mi-am gasit inca servici. Eu fac tot felul de decoratiuni si bijuterii din diverse materiale. croseta taie
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de dina_dorina Dum 29 Noi 2009, 2:52 pm

Hopa si eu in discutie pentru ca vad ca vorbiti despre ceva ce ma poate interesa direct.Eu realizez lucrusoare pentru copii,tricotate si crosetate,pe bani si am inceput sa fac acest lucru pentru a castiga ceva banuti pentru copiii mei (practic ceea ce castig sunt in totalitate banii lor,cheltuiti numai pentru pentru ei)Avand putin timp la dispozitie,in sensul ca inca sunt in concediul de maternitate,m-am gandit sa fac ceva cu folos.Dar acum sa revenim la preturi.Poate ca sunt destule persoane tentate sa spuna ca am preturi mari insa am decis ca timpul,ochii si oboseala pe care o poate aduce acest lucru,sunt foarte importante.Eu cred ca lucrusoarele sunt de calitate pentru ca nu las nimic pana nu-mi iasa exact cum vreau si sa stiti ca de cele mai multe ori detaliile de finisare sunt cele mai solicitante si iau si foarte mult timp.Asa ca,de ce sa nu ma respect si sa nu-mi respect munca?
Haideti sa va dau si un expemplu,un site [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (daca se crede sa vreau sa fac reclama,desi nu e cazul,rog moderatorii sa stearga link-ul) din strainatate,nu stiu exact de unde dar cred ca din Lituania,unde sunt lucrusoare pentru copii la niste preturi care chiar "pun pret" pe munca aceasta.Aici veti gasi,de exemplu,caciulite la pretul de 16-17 Euro,botosei la 13-14 Euro,rochite la 45-50 de Euro si lista poate continua.Sa stiti ca in strainatate chiar este apreciata si respectata munca aceasta,pacat ca la noi toate lumea umbla numai dupa chilipiruri care au si calitatea ca vai de ea si nu apreciaza calitatea unui lucru preferand sa "faca economii scumpe" si sa de-a,probabil mult mai mult insumat pe lucruri ieftine si proaste.
dina_dorina
dina_dorina
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 392
Varsta : 42
Localizare : Petrosani
Data de inscriere : 24/06/2009

http://tricotajecopii.ucoz.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Ce preturi se practica?

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 29 Noi 2009, 9:34 pm

DINA,ai mare dreptate,strainii pretuiesc foarte mult lucrurile lucrate manual,si pe buna dreptate.De exemplu eu,am doar 37 de ani si vreau sa-ti spun ca pt faptul ca lucrez foarte mult si noaptea ,deja la culorile inchise nu mai vad bine.Nu port ochelari,dar cred ca, in curand voi fi nevoita sa-i port.
Asa ca fetelor, cine va solicita pt a le lucra inseamna ca nu stiu ce stiti voi.NU va subapreciati.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de degetica Lun 28 Dec 2009, 11:14 pm

Am o curiozitate: ce preturi se practica pentru o rochie de mireasa? Am vazut preturi pentru rochite de zi, de seara...dar cea de mireasa?
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de milena Mar 29 Dec 2009, 6:36 am

va scriu si eu o lista cu preturi :caciula tricotata 20 lei , set caciula+ fular 60 lei ,gentute din diverse materiale 30 lei ,gentute pictate 40lei,lenjerie pat 15 lei, perdele ,draperi 1 leu metru liniar.(lucrez pentru magazin perdele ,lenjerie pat )dupa orele de servici .
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de degetica Mier 27 Ian 2010, 11:15 am

degetica a scris:Am o curiozitate: ce preturi se practica pentru o rochie de mireasa? Am vazut preturi pentru rochite de zi, de seara...dar cea de mireasa?

Nu stie nimeni? Am o prietena care vrea sa-si faca rochita de mireasa la croitoreasa si nu stie la cine sa mearga in Bucuresti si nici care sunt preturile. Un pret orientativ ar fi bun ca sa isi faca o idee..
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Admina Mier 27 Ian 2010, 11:29 am

Am scris eu tot la subiectul asta. Pret din 2008, in vara, rochie de mireasa (corset si fusta A-line), cu ceva broderii si dantele aplicate manual a costat 500lei, manopera. Plus materialul, minim tot atat. Dar la atelierele specializate iau 2000-3000lei pe manopera.
Eu m-am invartit de o rochie de mireasa de firma, dar ieftina si de aia nu sunt in masura sa decid. wink
Preturi dintr-o brosura de la Ikea, ca tot vroiam sa va zic: Cusatura simpla (aplicat rejansa, tiv pentru scurtare, tiv lateral): 4lei/ ml; Cusatura complexa (cusatura dubla, zig-zag, feston, surfilat, confectionat bride): 10lei/ml.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de degetica Mier 27 Ian 2010, 12:06 pm

Admina a scris:Am scris eu tot la subiectul asta. Pret din 2008, in vara, rochie de mireasa (corset si fusta A-line), cu ceva broderii si dantele aplicate manual a costat 500lei, manopera. Plus materialul, minim tot atat. Dar la atelierele specializate iau 2000-3000lei pe manopera.
Eu m-am invartit de o rochie de mireasa de firma, dar ieftina si de aia nu sunt in masura sa decid. wink
Preturi dintr-o brosura de la Ikea, ca tot vroiam sa va zic: Cusatura simpla (aplicat rejansa, tiv pentru scurtare, tiv lateral): 4lei/ ml; Cusatura complexa (cusatura dubla, zig-zag, feston, surfilat, confectionat bride): 10lei/ml.

Multumesc! Mi se pare ca la atelier costa foarte mult, cred ca va apela la prima varianta. Ea vrea rochita pe comanda pentru ca vrea ceva mai simplu, fara corset, cu taile foarte inalta, care se largeste imediat sub piept.
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de amnro Mier 27 Ian 2010, 1:53 pm

degetica, pentru o rochie de mireasa in jur de 100 Eur, depinde de model.
daca vrei mai multe detalii poti sa ma contactezi sau sa ma vizitezi wink
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de degetica Mier 27 Ian 2010, 2:36 pm

amnro a scris:degetica, pentru o rochie de mireasa in jur de 100 Eur, depinde de model.
daca vrei mai multe detalii poti sa ma contactezi sau sa ma vizitezi wink

Multumesc! I-am dat prietenei mele site-ul tau.
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de MARCELA70 Dum 31 Ian 2010, 11:33 am

mda ...si eu am facut fetei mele o gentuta crosetata din fir mercerizat ...apoi inca 3 pt niste colege de-ale ei, si am cerut doar 10 lei pe bucata (manopera) ...colegele mi-au zis ca le-am facut prea ieftin...nu ma descurc nici eu cu preturile...de exemplu pt o geanta crosetata: dimensiuni 27x33 cm , bareta de 70 cm, cu fermoar si ata voastra cat credeti ca as putea sa cer? Neutral
MARCELA70
MARCELA70
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 54
Localizare : ALBA
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Armeana Dum 31 Ian 2010, 1:29 pm

Si pe mine m-ar interesa preturile daca stie cineva,crosetaje pt. copii ,botosei,rochita pt. fetite,pulovere,caciulite ?
Armeana
Armeana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : Alba iulia
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de phoenix Dum 31 Ian 2010, 2:33 pm

de ex eu la gentutele mele de piele am pretul de 150ron,acuma fiecare poate cere cat vrea pe munca lui dar dc e prea mult nu il dai sau dc il dai a doua oara nu mai ai client, sau dc e o cunostinta nu mai apeleaza la tine, eu de fel dc cineva imi cere un pret chiar dc mi se pare mult nu ma tocmesc, dc am si imi place ai dau banu dc nu , plec, la mine e simplu. dar am mai auzit ca pretul la lucrurile de mana se calculeaza la 5x pretul materialelor.
phoenix
phoenix
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de geany Dum 31 Ian 2010, 4:04 pm

Eu vreau doar sa fac o completare. Pentru ca sunt in strainatate si tocmai se spunea ca "in afara" se pune pret pe lucrul manual, va dezamagesc, spunandu-va, ca nu e chiar asa. Pretul final in vedeti mare in euro, dar pretul materialelor e la fel de mare tot in euro... Am in plan sa vand, si daca imi va reusi asta, va voi spune chiar personal cum sta treaba.
Bafta celor care vand si curaj celor care intentioneaza bucurie
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de ady_kat Dum 31 Ian 2010, 6:01 pm

o bereta simpla si o pereche de manusi cu un deget cam cat ar costa?cu firul meu..stiti?
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 235
Localizare : in Dobrogea
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de aleahim67 Mar 02 Feb 2010, 10:50 pm

Va transmit si eu cateva preturi pentru retusuri:
- cusut captuseala ( daca este rupta) 3 lei
- stramtat fusta sau pantalon 9lei
- scurtat jeans 7lei
- scurtat pantalondde stofa 8lei
- schimbat fermoar fusta sau pantalon 8lei
- modificat betelie 7lei
- festonat tiv simplu 7lei
- festonat tiv complex 12lei
Preturi pentru produse:
- fusta 20- 30lei in functle de complexitate
- pantalon 25 - 35lei
- costum de dama 80 - 100lei
- rochie de gala 100 - 250lei
- garnitura de pat 25 - 35lei
avatar
aleahim67
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 58
Varsta : 57
Localizare : oradea
Data de inscriere : 11/10/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB