Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Lucrul de mana - sursa de venit-2

+72
7furnici
dorinamisov
dorinami
JuiCy
anyrok
Tache Marilena
veromada
GinaP
mym
Giobsy
Cristache
symos
ikuta
Serban Valentina
geany
rosita
emmancita
LORIMAR
Dorulet
RalucaS
Gabiuta
ARYANNA
Andata
Katerina
carmendana
smihaelaviorica
bijouxnod
Angelica18
Artadar
cillywilly
T_mihaela
lennny
anacris
Octa75
anasia
valentinadof
mykya
liean
AlinaJ.Bijoux
Karina33
Niki
michelinebeaulieu
myky7robc
TeoCanada
iriclau
diada
gmiki1
corilex
aurishta
dorina64
olympia
SilviaDumitrescu
mb09
maria_covacef
amoni
europolis
anca_22
corina corina
Clio_Ela
geo
danniela
Chirrox13
letho
Uca
firicel
kristadesign
ismi3ismi
Admina
romaya
mariaz_09
CCristinaC
amnro
76 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de amnro Lun 05 Sept 2011, 12:08 am



Capitolele anterioare:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



****************************************************************
uca, super tare sora bunicii. rade
eu sunt genul de persoana care da si haina de pe ea sau care nu doarme noptile ca sa ajute pe cineva, dar deja mi-a ajuns si mie. mor cand unii sau altii incep sa-mi explice ca ce mare lucru, sa tragi o cusatura sau sa scurtezi niste pantaloni. cum adica nu am timp, cat poate sa dureze? la inceput mi se urca sangele in cap dar acum, la fel ca sora bunicii le spun calm cu zambetul pe buze "exact, nu e nicio smecherie, nu e e greu, nu dureaza mult deci poti sa faci si tu". sau ma oftic cand eu stau si lucrez (gratis, da?) iar beneficiarul se uita la TV sau merge cu copiii in parc (nu ai mei Smile ). pana mi-a zis al meu "da ce noi e prosti? nu mai bine mergem noi in parc?" rade

pana la urma totul e bani. si timpul si munca si chiar si nervii lol! .


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Lun 05 Sept 2011, 7:24 am, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 05 Sept 2011, 12:29 am

Eu am alta metoda. Le spun din start ca nu am timp (celor pe care le stiu rau platnice) sau ca nu-si permit. rade Mi-a zis o amica (cica) sa-i fac o perdea crosetata. I-am zis :"nu-ti permiti". La inceput a ramas masca, apoi s-a simtit jignita si in final a inceput sa puna intrebari. I-am zis ca e 400lei/mp si a lasat-o balta. rade Pretul il vazusem pe blogul Romayei.
Metoda o am de la sotul meu care era solicitat de cunostinte sa le faca un dulap (dressing) din rigips cu usi din lemn (vazut in casa noastra), care cu materiale si manopera duce destul in comparatie cu unul din lemn, cumparat din comert. Le spunea: "Nu cred ca-ti permiti. Costa atit... E mai ieftin unul din comert." Si gata.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de amnro Lun 05 Sept 2011, 12:33 am

buna si asta rade . as putea sa spun ca nu conteaza ce trebuie sa fac (sa cos nasturi de exemplu) conteaza ca eu cer 10 EUR pe ora Twisted Evil
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de mariaz_09 Lun 05 Sept 2011, 12:40 am

De multe ori ma roaga vreo prietena sau cunostiinta sa-i cos vreun fermoar sau sa scurtez pantaloni si eu spun ca da,dar sa stea langa mine pana-i fac.De exemplu,o prietena care ma tunde fiind coafeza,nu mi-a luat bani in schimb sa-i fac tiv la o fusta ca a scurtat-o ea,si sa-i modific o alta fusta.Am pus-0 sa stea langa mine.Cand am pus centimetrul si am masurat a vazut ca trebuia indreptat,apoi insailat ,cusut si timpul a trecut.Reactia a fost:credeam ca-i mai simplu,ca imediat se rezolva.Asa ca numai cine stie cum se lucreaza apreciaza munca.Am patit-o de multe ori,dar trebuie de la inceput spus cum sta treaba.Nu oricine apreciaza lucrul de mana.
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 72
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 05 Sept 2011, 12:46 am

Eu am facut doua fuste la o doamna croitoreasa, in zona. Cind mi-a zis pretul pe manopera, cred ca m-am inrosit. 25lei/ ambele fuste. I-am lasat 30 pentru ca mai eram cu alte trei fete (plecaseram in gasca la croitoreasa) si nu voiam ca ele sa-mi zica cum ca "stric pretul". Mai am in lucru un costum, la ridicarea caruia ma voi duce singura, ca sa pot aprecia altfel munca femeii. Mi se pare mare lucru sa faci haine care sa vina bine pe o persona cu greutatea mea.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de romaya Lun 05 Sept 2011, 1:27 am

Eu am participat pentru prima oara la un targ si va pot spune ca am avut experiente de tot felul Smile
Am aflat muulte : -e trendy sa-ti placa handmade-ul ..(" vaai ,ce trendy e ! sigur e handmade ?") zid
-dantela irlandeza nu-i dantela romaneasca .. scratch ( " dantela irlandeza ? doamna, da' romaneasca n-aveti " ?) zid
-lucru' de mana nu poate fi perfect ( "asta nu-i de mana in veci , e prea perfect ,asculta-ma pe mine ca ma stiu la astea " ) zid
-e foarte simplu sa lucrezi dantela ,toata lumea stie ..( " oo, pai e foarte simplu si eu am facut de astea dar acuma n-am timp si rabdare ").. zid
Astea au fost cateva exceptii ,majoritatea insa au admirat ,apreciat si recunoscut handmade-ul rade Am vazut doamne care au intrebat de pret abia la impachetare ...vazut-placut-probat -cumparat ..( asta-i a mea , cat costa ?)
Si am facut un experiment : unei cliente i-am zis pretul jumate ( bluza era 160 lei si i-am zis 80 lei) ..reactia a fost : "fooarte mult !parc-ar fi aurita"
Va las sa trageti singure concluziile ..
kiss
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 05 Sept 2011, 7:38 am

Romaya, nu putem spune decit "oameni si oameni". In general femeile care spun ceea ce ai scris tu mai sus, au impresia ca daca stiu sa coasa un nasture sau sa cirpeasca o soseata, se pricep la tot ce inseamna handmade si isi permit sa comenteze si munca altuia.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Admina Lun 05 Sept 2011, 9:28 am

ismi3ismi a scris:Cel putin la salariul minim pe economie,calculezi:700ron/21 zile/8 ore=4ron/ora.La care adaugi ce ai consumat(gaz,apa,curent etc),aprox,in procente,sa zicem 10-15%,rezulta 4x1,10=4,4ron
amnro a scris:buna si asta rade . as putea sa spun ca nu conteaza ce trebuie sa fac (sa cos nasturi de exemplu) conteaza ca eu cer 10 EUR pe ora Twisted Evil
Ce diferente de tarifare...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 05 Sept 2011, 9:36 am

depinde si ce fel de munca faci...ca una e sa cosi un nasture si alta e sa cosi un goblen,de exemplu...asta apreciaza fiecare,dupa calificarea pe care o are,dupa calitatea produsului,etc si multiplica in consecinta,insa,minimul,cred ca asta care se refera la sal min pe ec ar trebui sa fie...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de kristadesign Lun 05 Sept 2011, 10:50 am

pai stati fetelor ca nu a-ti patit ca mine, la un targ campenesc, plin de turisti romani la pensiuni, am avut vreo 4-5 cliente la bluze din panza topita brodate manual, care intrebau cat costa, raspunsul : 70 lei , acceptau, puneam in punga, cu carte de vizita, si cand sa plateaca in dadea o bancnota de 10 lei si asteptau restul de 3 lei zid

unii nu stiu pe ce lume se afla shot
cand primesc salariile, nu stiu sa citeasca banii noi? numai cand cumpara bataita
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 43
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de firicel Joi 08 Sept 2011, 9:47 pm

Uca,super tare faza cu sora bunicii! rade
CCris,buna si ideea voastra(a familiei) wink
Romaya,cand vei invata si tu care-i trendul si vei invata sa lucrezi handmade si nu in ultimul rand,cand vei invata ce-i aia o dantela irlandeza,atunci sa mai calci pe la targuri rade rade rade pupi
Krista,mi s-a intamplat si mie ceva de genul asta:i-am crosetat cuiva o traistuta gen postas ,deci cu capac,la acre am lucrat cronometrat cam 16 ore.Eu i-am cerut 35 lei pe ea si mi-a dat o bacnota de 10 lei de la crea ea astepta restul iar eu asteptam sa mai puna rade rade rade Binenteles ca nu a mai cumparat-o cand a auzit ca este de fapt 350 de mii vechi Smile
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Uca Joi 08 Sept 2011, 9:53 pm

firicel a scris:
Krista,mi s-a intamplat si mie ceva de genul asta:i-am crosetat cuiva o traistuta gen postas ,deci cu capac,la acre am lucrat cronometrat cam 16 ore.Eu i-am cerut 35 lei pe ea si mi-a dat o bacnota de 10 lei de la crea ea astepta restul iar eu asteptam sa mai puna rade rade rade Binenteles ca nu a mai cumparat-o cand a auzit ca este de fapt 350 de mii vechi Smile

Mie mi se pare putin si 35 de lei! zid Pai cu 3,5 lei nici ata nu o platea.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de firicel Joi 08 Sept 2011, 10:01 pm

Eu stiu Uca dar domnisoara respectiva nu avea habar de pretul atei si ca nu se lucreaza batand din palme!Si mai frumos a fost ca m-am intalnit cu ea in oras si mi-a aratat traistuta pe care si-a cumparat-o cu 15 lei din piata de la Obor din Bucuresti(chinezarii din snur impletit mecanic zid )si de care ear foarte mandra ca macar nu a dat o groaza de bani pe ea.Eu am admirat-o si ca din intamplare am tras de capatul de ata care atarna dintr-un ciucure si s-a desirat.S-a inrosit toata la fata cand a vazut si a plecat! Smile
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de letho Joi 08 Sept 2011, 10:39 pm

aplauze Bine i-ai facut! Mi-ai amintit de "vecinica" mea, asa-mi spune cand are nevoie de mine rade Acum vreo 2-3 luni mi-a batut in usa ca sa-mi fluture pe sub nas un inel din acela metalic, mare, turnat sub forma de trandafir, stiti sigur de care zic, ca se afla pe toate tarabele; umflata toata-n pene zicandu-mi "vai.... uite ce frumos e! am luat 2 cu 15 lei!!" nu mi-a venit in minte ce sa-i raspund... dar a pus capac cand mi-a spus "daca ai nevoie la vreo nunta, ti-l dau". Imaginati-va!! zid Imi venea s-o pocnesc si i-am raspuns "nu te supara dar eu pe asta nu l-as lua nici la piata! " si tot ea s-a bosumflat rade
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de romaya Joi 08 Sept 2011, 11:12 pm

La targuri ma mai duc , ca io vreau sa invat tot timpul ,sa ma pun la punct cu noutatile si trendurile si sa colectionez perle ,cum altfel ? rade
Mi-am mai amintit o conversatie cu o "cunoscatoare" ..O domnisoara ma intreaba suav :- Da' de ce nu faceti si dantela negaurita ? inocent
I-am raspuns la fel de suav :- Fac si dantela din tabla dar numai la comanda ..A bolborosit ceva, s-a emotionat profund si a plecat..Si uite-asa am pierdut o posibila clienta .. rade
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 08 Sept 2011, 11:18 pm

Fetelor, am si eu o vecina care tot vine pe la mine ca ii place de Delia si o ia la smotocit, in pauzele de smotoceala imi aduce o rochie de ocazie, cam larguta de ea, marimea 46, avea un volan de tul pe dedesubt si acum vrea sa ii fac o jupa sa nu o mai jeneze la picioare si sa ii fac un canal la volanul de tul prin care sa pun balene...ca sa stea...ca la printese..vrea sa fie unica la nunta, doar e fata nasei zid ....Cat sa ii cer acuma?...i-am zis ca am multe de lucru pentru mine, Delia si Daniel, pentru mama mea, imi caut job,etc...Nu o mai iert la bani pentru ca nu s-a simtit nici sa faca cinste cu bere....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de danniela Vin 09 Sept 2011, 8:41 am

Silvia, ma scuzi ca am confundat coada de lingura cu cea de matura dar tot din cauza ta, tu ziceai ca tii coada de lingura cu genunchii, ca su nu folosesc expresia, iar eu imi imaginam coada de matura, pentru ca si eu ma ajut de picioare iar copii mi-au spus ca arat ca vrajitoarea calare pe matura!!!
Am facut doua fulare asa, stiu ca e migalos de asta am si dat pretul inainte, daca vin raspunsuri stau noaptea tarziu, daca nu, ma culc, face bine la ten.....
Romaya, sincer la asa expresii.....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de romaya Vin 09 Sept 2011, 8:58 am

danniela a scris:
Romaya, sincer la asa expresii.....

N-am inteles... detaliaza...
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de geo Vin 09 Sept 2011, 9:26 am

Ma apuca si rasul cand vad ce scrieti aici (ca sa nu ma apuce plansul). Firicel, geanta nu e cea neagra despre care s-a discutat mult ca e albastra? Laughing Cum poate sa creada cineva ca e 3,5 lei?? Spunea cineva bine aici ca ar trebui sa tinem "clientii" langa noi cand lucram, problema e ca ar trebui sa stam dupa ei, cand au timp sa vina. Si tot nu e bine, mai ales la proiecte mai mari.

Romaya, stiu o doamna care vinde jachete crosetate cu 35 de lei, cu firul ei. Am ramas foarte foarte uimita cand am auzit. Dar zice ca si asa nu are ce face toata ziua (are ceva probleme la sold si nu lucreaza, sta acasa), ii place sa croseteze si dandu-le asa ieftine, macar le da. Neutral
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de danniela Vin 09 Sept 2011, 10:21 am

La asa expresii iti vine sa te tot duci.... dar cum spuneau fetele lumea e diversa si asta nu ineamna ca noi trebuie sa lasam de la noi. Multa lume vorbeste si in necunostinta de cauza, gen "dantela romaneasca nu aveti?"
Scuze am lasat mesajul netrimis sa completez, dar cred ca l-am trimis din greseala!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de romaya Vin 09 Sept 2011, 10:32 am

Noi folosim termenul generic "crosetate" ,ca doar folosim croseta si sunt atatea feluri..dar trebuie diferentiate in functie de material, model, finete ,complexitate ..
Nu stiu cum face doamna o jacheta cu 35 de lei..cred ca foloseste fir gros ,ieftin..nu cred ca din pretul de 35 de lei nu-si scoate macar materialul ca altfel o sa aiba mai mari probleme la sold.. Ma intreb ce tinuta are jacheta dupa spalare? sau o fi de unica folosinta ? Smile

Pentru mine 35 lei=3 bobine Flavia ,care n-ajung pentru o jacheta .. wink

PS. Acum am inteles ,Daniela Smile deci nu sunt prea "dura" rade
La asa intrebari unineuronale cum altfel sa raspunzi ? Iar eu nu pot sa tac ,cu toate ca ar trebui cateodata ... Smile
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de geo Vin 09 Sept 2011, 11:04 am

Stiu ca ii aduce cineva fire din Italia, dar nu stiu ce fel de fire. confused

Am vazut mai demult o rochita tricotata de ea si era foarte frumoasa. Pe aceea cerea 100 de lei.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 14 Sept 2011, 12:57 am

Am gasit un articol foarte dragut si interesant. Din pacate e in engleza...
"De ce e handmade atat de scump?"
Articol link
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 49
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Admina Mier 14 Sept 2011, 9:23 am

Da, foarte bine punctat. In Romania nu o sa poti vinde un top/ tricou cu 50-75 $, decat daca-i pui eticheta falsa cu un nume de firma... rade
Oricum, e bine de inteles ca nu ne putem aprecia munca atat de jos, cand e vorba de creatie, migala, ochi fortati, articole unicat si multe alte costuri ascunse.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de corina corina Mier 14 Sept 2011, 2:19 pm

Mda , cine n-ar vrea asa ? Dar nu la noi , din pacate .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB