Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

+64
Floren
barbin
lacrisel
piciul
cama82
justme123
valentinadof
sacos
diana99ndd
orhapetru
CarmenClaudia
Ais
fizicuta
Day
despina13cucli
AcidoR
mama2008
ioana soare
lacridrumas
Carmen T
scoobbyy
erika28sicilianu
leia
eriliana
Giorgi
i.xell
violeta25
kerria
silvia_ana
rosita
Cristache
SilviaDumitrescu
Uca
ismi3ismi
arielas
geany
ivanutamihaela
kabunta
niculaie
elena.habasescu
mnarcisa
Love
betymi72
teisoara
Dana 1979
roxana096
veniciuc nicoleta
Cristina R
Alina.C
Camy
amnro
lotus nufar
MagdaMarin
petronela2008
diada
Karina33
Clio_Ela
margot
Admina
RalucaS
Kristina
clodi
Buburuza
ralucapaun
68 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de diada Mar 01 Iun 2010, 8:51 am

oho, marfa! din ce in ce mai multe detinatoare de statii de calcat! rade Bravo Admina, ma bucur ca ai reusit sa-ti iei si tu, intr-adevar am uitat sa-ti zic ca face putina galagie (mie mi-a zis Karina, dupa ce am luat-o, dar nu apucasem s-o bag in priza, nu a fost un soc), dar cum scoti un lucru calcat merita! Si ai grija cu aburul ca eu m-am oparit prima data putin bee din exces de zel.
S-o folosesti cu placere si sa-ti iei si expresorul ala sa-mi dai si mie o cafea la el ca am auzit ca este tare buna (zic si eu din auzite ca nu mai beau cafea de 4 ani)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de roxana096 Mar 01 Iun 2010, 10:03 am

Am si eu aceeasi statie de calcat pe care a fotografiat-o karrina. E super. O am de 2 ani, am luat-o de la electrobazar.ro la jumatate de pret fata de piata si doar la inceput am avut niste mici probleme..probabil pana ne-am acomodat una cu alta. De la ei mi-am luat si aspirator fara sac. Daca e sa recomand ceva ca firma la fiare de calcat este Rowenta.
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de lotus nufar Mar 01 Iun 2010, 10:07 am

Asa este ,sunt bune statiile...."fabrica de calcat"...da rezultate cu adevarat bune,apropo de abur pisica mea fuge cand ma pregatesc sa calc,este speriata de abur si sunetul lui,cu astfel de jucarii sa tot muncim,spor la munca. cafea
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 11 Iun 2010, 6:58 am

Am si eu o intrebare pentru fetele care si-au luat statie de calcat anul asta.
Cat e transportul?
18 sau23 ron? La cate kg se incadreaza?5 sau mai mult?Caci saptamana viitoare imi comand si eu caci am primit o "sponsorizare"de la un frate de al meu care lucreaza in Italia.
Si vreau si eu sa stiu exact cat costa.
Mersi.
P.S.Ce ati facut ati cumparat toate modelele 9040??? Acum asta e imi aleg si eu una cu abur vertical rade daca ati epuzat stocul?Norocul meu.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Cristina R Vin 11 Iun 2010, 8:39 am

A incercat cineva statia de calcat delonghi pro340 ?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Conform caracteristicilor mentionate nu are decat 70 g/ min abur.
O fi suficient pentru calcatul camasilor de serviciu, cearceafuri, perdele?
Cristina R
Cristina R
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de amnro Vin 11 Iun 2010, 9:14 am

magda, modelul 9040F0 e cel mai tare. si chiar daca nu scrie la descriere, are abur vertical (acum sa nu te astepti sa calce vertical la fel cum calca orizontal ca nu se poate. la calcatul vertical important e sa scoata abur mult si asta chiar scoate, crede-ma)

cristina... cred ca glumesti. vrei sa dai 530 de Ron pe statia de calcat? noi am luat cu 200 si are caracteristici mai bune decat delonghi. eu as zice sa te mai gandesti.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 11 Iun 2010, 3:03 pm

amnro a scris:magda, modelul 9040F0 e cel mai tare. si chiar daca nu scrie la descriere, are abur vertical (acum sa nu te astepti sa calce vertical la fel cum calca orizontal ca nu se poate. la calcatul vertical important e sa scoata abur mult si asta chiar scoate, crede-ma)

Eu te cred,dar pana am facut eu rost de bani ,au epuizat fetele astea stocul de 9040 zid asa ca iau aleg si eu din ce a mai ramas.Am gasit cu 200w mai putin la consum,cu 100g/min sau 110g/min ,presiune 4.5 bari .Am de ales intre 3 modele,din care unul are calcare verticala si 100g/min,iar celelalte 2 au 110g/min.Luni o sa comand.Pana atunci ma mai gandesc.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de diada Dum 13 Iun 2010, 2:06 pm

hai mai, am reusit sa terminam stocul? tare de tot! rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de diada Vin 16 Iul 2010, 11:45 am

si cum am innebunit pe toata lumea cu statia mea de calcat, mai vrea cineva, stocul s-a epuizat demul si s-a marit si pretul. Fetele care ati comandat altceva, ce ati luat si sunteti multumite? la ce pret?

si acum o intrebare pentru Karina, ca tot ne-a starnit hug zi-ne si noua cum curatam statia si la cat timp.

aaaaa, si mai imi zicea persoana respectiva (va vine sa credeti ca este barbat si calca el in casa?) ca imi recomanda sa pun in ea apa dedurizata care nu se mai varsa din rezervor, ca nu face calcar scratch

alta intrebare, apa de la aerul conditionat este buna de pus in rezervorul statiei?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 17 Iul 2010, 11:19 am

Deci am avut intuitie sa-mi iau la 2 mil.Am rugat pe fratele meu din Italia care are servici sa-mi imprumute 60E.Am luat statia care asteapta cuminte in casa parintilor mei sa vina ziua mea(mai e o luna bucurie) Atunci fratele meu din tara, pe al carui nume am facut comanda se va prezenta la mine cu cadoul iar eu voi fi inocent vai ce cadou am primit wink .
Culmea e ca chiar banii sunt cadou nu ii mai returnez asa cum vroiam. nor Eu acolo sunt dar ma abtin inca o luna.
Eu l-am luat pe asta'' Statie de calcat cu aburi Rowenta DG9020 (DG9020F0)''ca vroiam abur vertical abia acum ca ma uit pe factura si pe site la produs Shocked vad ca parca mi-a facturat si trimis alt produs.Eu cum nu am vazut inca produsul sper sa fie bun zid .Eu atat de fericita am fost cand l-am luat ca nu m-am uitat pe factura sa vad daca e intr-adevar ceea ce comandasem zid .Acum asta e astept sa vina ziua mea si sa-l pun la treba.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Karina33 Mier 21 Iul 2010, 10:30 pm

diada a scris:si cum am innebunit pe toata lumea cu statia mea de calcat, mai vrea cineva, stocul s-a epuizat demul si s-a marit si pretul. Fetele care ati comandat altceva, ce ati luat si sunteti multumite? la ce pret?

si acum o intrebare pentru Karina, ca tot ne-a starnit hug zi-ne si noua cum curatam statia si la cat timp.

aaaaa, si mai imi zicea persoana respectiva (va vine sa credeti ca este barbat si calca el in casa?) ca imi recomanda sa pun in ea apa dedurizata care nu se mai varsa din rezervor, ca nu face calcar scratch

alta intrebare, apa de la aerul conditionat este buna de pus in rezervorul statiei?


Asa! Sa vad cum raspund:
Eu am statia de aproape un an si am curat-o de-a binelea o singura data in pauza de munca de dupa Revelion. Asta inseamna ca am pus in ea o cana de jumate apa-jumate otet alimentar, am incalzit la maxim fierul si-am vaporizat pe balcon pana s-a terminat apa(mie-mi vine sa vomit de la otet zid ). Apoi am pus dispozitivul ala cu furtun si-am bagat apa direct in bazin, l-am scuturat/zgaltait si l-am golit prin rasturnare. De vreo trei ori ca sa fiu eu impacata. Au cazut ceva bucatele de calcar, oricum fata de statia veche nu le aud trosnind si nu-mi vin pe haine cat calc.

Stiu de la mecanicul meu ca apa de la AC e distilata si-o recomanda. Pe de alta parte stiu ca la statia veche cat am avut atelier am folosit numai apa distilata scumpa, luam cu baxurile saptamanal, si tot era calcar la greu in bazin. Asa ca apoi am renuntat si-am pus apa simpla de la robinet. Si m-a tinut aproape 10 ani statia veche.

La cat timp sa o curatam? La cat chef am eu de asta nu va recomand aceeasi perioada. Curatati-o cand credeti de cuviinta!

Altceva? Va raspund cu drag cat ma pricep! pupi
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Admina Mier 21 Iul 2010, 11:25 pm

Karina, merci. Comparand cu deverul tau, cred ca voi curata statia mea... in 2020... rade
E bine de stiut, pentru cand va fi nevoie. E o idee si cu apa de la AC, ultima oara am vazut o galeata plina, la servici. wink Vin cu doua canistre, sa imi ajunga.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 22 Iul 2010, 6:52 am

Mai intreb si eu ceva?
Apa plata e buna?Ca oricum aia de la robinet are calcar.
Sau apa plata e apa de conducta in bidon?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de diada Dum 25 Iul 2010, 8:02 am

Saru'mana Karina hug

chiar ma intereseaza si pe mine chestia cu apa plata, mama pune apa plata in fierul ei de calcat.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Dana 1979 Dum 08 Aug 2010, 12:23 am

Diada trimite-mi si mie saitul de unde ti-ai cumparat tu statia de calcat .
Dana 1979
Dana 1979
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/08/2010

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Admina Dum 08 Aug 2010, 9:08 am

Nu e buna apa plata! Incercati sa o lasati intr-un pahar, cateva zile sa vedeti ce se depune pe peretii paharului... Are minerale, cred. Apa dedurizata sau distilata, cred ca merg. Se gasesc la marile magazine, la raioanele auto, pt ca se pun la masina. Si nu era scumpa, vreo 3-4 lei 1-2 l, nu mai stiu ca nu am mai luat de cand cu statia.
Pe mine ma cam enerveaza, ca oboseste sa scoata aburi, uneori. Cum sunt pe fuga tot timpul, daca vreau sa-mi calc fusta lunga closh, trebuie sa astept sa-si revina.
Dana, da cautare "chicebrands" si intra pe site-ul romanesc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de teisoara Dum 08 Aug 2010, 10:57 am

choicebrand fostul electrobazar.
Eu de la ei mi-am luat mai multe lucruri printre care si un fier de 2400 cu talpa de inox Morphy Richards de care sunt extrem de multumita,il am de 2 ani,il folosesc cu apa de la chiuveta,e greut si calca de numa-numa.


Ultima editare efectuata de catre teisoara in Dum 08 Aug 2010, 11:06 am, editata de 1 ori (Motiv : corectat)
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Dana 1979 Dum 08 Aug 2010, 2:48 pm

Va multumesc fetelor pt. raspunsurii. Cine a mai cumparat de la electrobazar statii de calcat si sunt multumite de ele indiferent de marca sa mai trimita mesaje,daca sunt sau nu multumite de ele.
Dana 1979
Dana 1979
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/08/2010

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Karina33 Dum 08 Aug 2010, 4:40 pm

Admina a scris:Nu e buna apa plata! Incercati sa o lasati intr-un pahar, cateva zile sa vedeti ce se depune pe peretii paharului... Are minerale, cred. Apa dedurizata sau distilata, cred ca merg. Se gasesc la marile magazine, la raioanele auto, pt ca se pun la masina. Si nu era scumpa, vreo 3-4 lei 1-2 l, nu mai stiu ca nu am mai luat de cand cu statia.
Pe mine ma cam enerveaza, ca oboseste sa scoata aburi, uneori. Cum sunt pe fuga tot timpul, daca vreau sa-mi calc fusta lunga closh, trebuie sa astept sa-si revina.
Dana, da cautare "chicebrands" si intra pe site-ul romanesc.


Acum am citit ce-ai scris admina...la mine nu oboseste statia decat daca e pe golitelea, asa imi dau seama ca trebuia sa pun apa. Si calc...des las sa se adune mai multe produse sau bucati (ca sa nu ma ridic de zece ori din masina) si calc de final un teanc fara sa faca figuri statia.
Si cand calc pentru casa, eu calc de la prosoape, lenjerii pana la camasile si pantalonii de servici ai sotului fara sa fac pauze.
Incearca sa vezi poate reglezi altfel aburul. Eu calc cu el pe la mijloc, nu l-am dat niciodata la maxim. Doar cand am curatat statia...

Folositi cu incredere apa distilata de la AC. Apa plata are multe minerale, inclusiv Ca ce se depun in fierul de calcat. Mai corect ar fi folosirea apei de robinet fierte si lasata la decantat si racit.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 10 Sept 2010, 10:59 am

Am si eu intrebari pentru Karina:
Acesta statie trebuie folosita pana se termina rezervorul?Sau cat am nevoie de ea si apoi o sting?
Si la fiecare folosire trebuie umplut rezervorul?Sau o pot folosi cu apa ramasa de la ultima folosire?
Multumesc anticipat. Merci

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Karina33 Vin 10 Sept 2010, 2:40 pm

Telegrafic: 1 nu, 2 da, 3 nu, 4 da.

Foloseste-o din plin, fara teama! Carte tehnica nu ti-a dat?
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 10 Sept 2010, 3:31 pm

Merci rade Mai dat pe spate cu telegrama ta.Stop. rade
Ba da am carte dar aceste raspunsuri nu sunt scrise in ea si nu e scris si in romana . Merci pupi

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de betymi72 Vin 10 Sept 2010, 4:15 pm

tare Karina!!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Love Sam 11 Sept 2010, 4:11 pm

Mai fetelor, vreau si eu statie ca a voastra, dar am vazut pe site-ul acela ca nu mai au Rowenta. Eu ce iau? Sad
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 18 Sept 2010, 7:09 am

Ii multimesc Karinei si Diadei pentru idea cu statia de calcat ca merge brici mai ales la aplicatul insertiei.Nu din aia moale ci din cea tesuta folosita la gulerul si mansetele camasilor sport,noi ii mai spunem 930 si o aplicam cu masina de termoculat. Merci pupi

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 3 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB