Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce doctori recomandati? EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ce doctori recomandati? EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce doctori recomandati? EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce doctori recomandati? EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce doctori recomandati? EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce doctori recomandati? EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce doctori recomandati? EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce doctori recomandati? EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce doctori recomandati? EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce doctori recomandati? EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce doctori recomandati? EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce doctori recomandati? EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce doctori recomandati? EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce doctori recomandati? EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce doctori recomandati? EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce doctori recomandati? EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce doctori recomandati? EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce doctori recomandati? EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce doctori recomandati? EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce doctori recomandati? EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce doctori recomandati?

+2
Admina
diada
6 participanți

In jos

Ce doctori recomandati? Empty Ce doctori recomandati?

Mesaj Scris de diada Joi 20 Aug 2009, 12:57 pm

Incep eu subiectul, desi cred ca pe toate forumurile (de copii mai ales) gasiti acest topic. Avand in vedere ca am trecut printr-un weekend foarte greu si daca nu am sunat toti prietenii cu copii sa-i intreb de un pediatru (bun), pe cine ne recomanda etc... toata lumea se duce la dr de familie... bun, bun, ca si eu la fel, dar... dr nostru de familie este in concediu, bineinteles cu telefonul inchis, bineinteles ca nu stim daca a lasat pe cineva in loc, bineinteles ca nu am sunat-o eu, asistenta imi spunea ca are telefonul inchis, asta nu mai conteaza....
Si incepem cautarile pe net, doctor pediatru din Buzau, ma rog, pareri si pareri dar nici un telefon, asta se intampla deja duminica dupa-amiaza, ca vineri seara am ajuns la urgente cu febra 39 cu 2, a fost foarte, foarte nasol, am zis ca nu mai calc pe la urgente.... si ca sfat: NU VA DUCETI LA URGENTE CU FEBRA! vedeti cum o scadeti acasa, e cel mai bine, pai cand au vazut ca are febra, desi ii dadusem Calpol si mai trebuia sa treaca 20 min sa-si faca efectul, au inceput toata procedura de scadere a febrei, de la impachetari cu apa pana la injectii cu fenobarbital cu ampicilina supozitor cu novocalmin si un copil care urma de mama focului si nu puteam sa-l mai impac cu nimic si chiar il intelegeam, toata lumea agitata, ma rog, cine a ajuns o data macar la urgente stie despre ce vorbesc...

Si ma intalnesc cu o mamica cu care ma plimbam cu copilul si ce credeti? imi recomanda ea dr si asistenta pentru a-i face copilului tratamentul Merci pentru ca la noi in Buzau, nu-i pune branula si gata, pleci acasa, iti gasesti tu cine sa-ti faca tratamentul.... nuuu, iti da reteta si te duci acasa, iti gasesti, iti pune branula si ti-l face, ma rog, asa a fost la mine. Am avut mare noroc cu fata asta, m-a recomandat la medic si d-na doctor a fost foarte draguta cu noi, am trecut pe injectabil.

Asa ca, daca vreodata cineva din Buzau, are nevoie de un dr pediatru (e foarte bine sa ai si pe cineva din spital, nu se stie niciodata ce probleme pot aparea si stiti si voi cum sunt dr de familie) eu o recomand cu caldura pe
d-na Dr. Rosu si iti da si asisenta pentru tratamentul injectabil.
Sau pur si simplu poate doar o asstenta sa faca tratamentul va trebuie, ca eu am sunat la X asistente, vaaai, dar eu nu pun branula unui copil sub nici o forma.... e, femeia asta i-a pus acasa copilului meu, are experienta destula in spital, cum am zis, chiar d-na dr mi-a recomandat-o.

Eu nu va doresc sa aveti probleme niciodata, dar, daca Doamne fereste am numarul de telefon al d-nei doctor si al d-nei asistente daca este vreo urgenta. Cum am zis, mie mi-ar fi fost de mare ajutor sa gasesc asa o informatie in vinerea-duminica aceea.


Asa ca la acest topic o sa recomandam doctorii care ne ajuta cand avem o urgenta, din orice colt al tarii, ca suntem fete de peste tot.

Multa sanatate va doresc!


L.E. cred ca m-am intins cam mult, trebuia sa ma limitez doar la doctori recomandati, dar mi-am mai descarcat si eu sufletul (poate unii ar zice ca n-am Smile )

doctor recomandat: Dr. Rosu, pediatrie Buzau, o sa-si deschida si cabinet particular in 23 August (o sa mai revin cu copletari cum aflu mai multe datalii)


Ultima editare efectuata de catre diada in Joi 20 Aug 2009, 1:26 pm, editata de 1 ori

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce doctori recomandati? Empty Re: Ce doctori recomandati?

Mesaj Scris de Admina Joi 20 Aug 2009, 1:25 pm

Diada, ce sa zic. Bine ca ati scapat cu bine, din asa aventura. Este oribil sa-ti vezi copilasul suferind, mai ales ca cei care ar trebui sa-l ajute, mai mult rau fac. Eu tot cred ca nu era Ampicilina potrivita la febra, si nici nu era nevoie de Fenobarbital. Dar la ce conditii si tehnici spui ca sunt in spital la copilasi zid ma ia cu groaza. De ce nu se interneaza unul din parinti cu puiul bolnav? Cum sa-i lege de patuturi si sa-i sedeze cu Fenobarbital, indiferent de motiv? Cum sa tina copii de 1-2 ani cu adolescenti in salon... Si de ce se recomanda atatea antibiotice la copilasi, inca din primele zile de viata?
Eu nu pot intelege doctorii astia care ne fac dependenti de medicamente, din start. Finutei mele i-au dat cu Triderm (o crema cu un corticosteroid puternic, care nu se recomanda nici la gravide sau mame care alapteaza, dar la nou-nascuti), pentru niste bubite purulente care apar la copilasi de la caldura. A avut si fetita mea in maternitate si pediatrul i-a zis finei ca au aparut bubitele de la anestezic (ea nascand prin cezariana), dar eu nascand normal de la ce aparusera? No Si asa stiu multi copilasi care inghit antibiotice pentru putina febra, putin rosu in gat sau cine mai stie ce simtome usoare gasesc medicii. Asta din cauza recomandarilor medicilor de la Euroclinic, sau din alte spitale vestite, din Bucuresti...
A mea nu a luat antibiotic pana la 3 ani si cateva luni si am sa incerc sa evit pe cat posibil sa nu-i dau. La primele simptome de raceala ii dau Osillococcinum, vitamina C, miere, citrice; cand are vreo durere sau stare febrila doar Panadol sau Eferalgan, nici Nurofen nu a luat. Daca o apuca burta incercam sa indreptam din alimentatie (ceai de menta, orez), daca nu merge Enterol, mai rar Smecta. In rest incerc sa o feresc de E-uri pe cat posibil si sa-i dau mancare variata, gatita in casa. Este foarte important acest lucru, sa previ, nu sa tratezi.
Daca are cineva nevoie de datele de contact ale pediatrului nostru, la fel, va stau la dispozitie. Este un doctor tanar, foarte atent si rabdator, explica tot ce vrei sa stii. Parerea lui despre antibiotice si medicamentatie la copii este foarte asemanatoare cu a mea (si intre noi fie vorba cu a pediatrilor din afara si celor mai cititi de la noi). Vine si acasa, la copilasi mici. Cabinetul este pe ungeva prin spatele Blvd. Stefan cel Mare, vis-a-vis de stadionul Dinamo.
Sanatate multa copilasilor, sa nu fie nevoie de medici. peace

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce doctori recomandati? Empty Re: Ce doctori recomandati?

Mesaj Scris de amnro Mier 06 Ian 2010, 9:13 am

Am si eu o doctorita peditra foarte draguta, vine acasa daca o chem, le-a facut vaccinurile tot acasa fetitelor, imi da scutiri si adeverinte pt gradi (ultima data mi-a lasat 3 in alb, sa le completez eu.). ea sta pe la iancului si are cabinetul undeva pe la 1 mai. eu nu am fost niciodata la cabinet pentru ca avenit la noi.

Pentru urgente am invatat si eu lectia cu febra, incercat totul acasa si daca nu merge, ma duc la elias. este liber la camera de garda si poti sa vorbesti omeneste cu lumea de pe acolo. am fost odata la alexandrescu cu urgenta ORL si m-am ingrozit, parca era la abator. ma mir ca nu am plecat mai bolnavi de acolo.

dar ce e mai important: dupa ce am tras vreo 6 luni cu fetita cea mare cu otite, pneumonii, laringite, etc. dupa ce i-am dat vreo 3 ture de antibiotic si in final am refuzat un antibiotic pentru adulti (??!?!?) am zis ca sa nu mai aud de doctori si doctorii.
am avut noroc sa gasesc o doctorita homeopata, care mi-a facut fetita bine in 2 saptamani cu granule homeopate, ceaiuri si tincturi de plante. dupa aia am fost in mod regulat la ea cu amandoua fetitele si mi-a dat tratamente sanatoase pentru toate problemele de care m-am lovit: febra, voma, tuse, stricat la stomac, eruptii dentare etc. eu am mare increde in ea.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Ce doctori recomandati? Empty Re: Ce doctori recomandati?

Mesaj Scris de Admina Mier 06 Ian 2010, 9:44 am

Eu vreau sa va recomand un medicament de stimulare a imunitatii, foarte bun. In cazul nostru si din ce am mai citit pe net, este bine tolerat si eficient. Este vorba de Ribomunyl.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

"Indicatii
Recurente ale infectiilor tractului respirator superior, sfera ORL, infectii respiratorii, la pacientii cronici: Infectii respiratorii superioare si ale sferei ORL: rinofaringite, laringite, sinuzite, otite. În pneumologie: infectii intercurente, infectii recidivante ale tractului respirator, complicatii ale rino-traheo- bronsitelor si bronsitelor.

Stimularea imunitatii antiinfectioase; stimularea imunitatii specifice prin fractiunile ribozomale continute; stimularea imunitatii nespecifice.



Compozitie si Mod de Prezentare
Fractiuni ribozomale: 70% ARN standard, ribozomi de Klebsiella pneumonie (35%), Streptococcus pneumoniae (30%), Streptococcus pyogenes (30%), Haemophilus influenzae (5%) 0,750 mg. Fractiuni membranare: Klebsiella pneumoniae - proteoglicani 1,125 mg. Excipient: q.s. 1 pliculet

Cutie cu 4 plicuri.

Mod de Administrare
Prima luna: 1 pliculet pe zi dimineata, 4 zile pe saptamâna timp de 3 saptamâni. Apoi timp de 2-5 luni 4 zile pe luna."

Fetita mea e in ultima luna de tratament si nu a mai racit deloc de cand am inceput, acum cateva luni. Inainte de gradi era sanatoasa ca un taur (desi e berbec rade ), dar primele saptamani la gradi i-au adus o raceala si o viroza foarte urata, cu tuse. Deci o data pe sezon rece, am sa continui cu acest tratament preventiv, pentru ca nu i-am dat antibiotice si sper sa reusesc sa o feresc cat mai mult.
Amnro, asa este. Medicamentele homeopate fac minuni. Din pacate multa lume nu are incredere. Am recomandat Osillococcinum multor cunostinte si nu au dat copiilor, sau nu au luat ele. Nu cred ca pot avea efect niste bobite de zahar impregnate cu solutii diluate 1:50000.
Spre exemplu Coryzalia (se gaseste acum si de la Lab. Boiron) luam cand eram mica; mama mea a lucrat cu doctorii Chirila (Naturalia) si am luat homeopate toata copilaria. Asa m-a ferit de antibiotice.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce doctori recomandati? Empty Re: Ce doctori recomandati?

Mesaj Scris de amnro Mier 06 Ian 2010, 10:21 am

admina, sa nu crezi ca sunt gica contra, doar imi spun parerea bazata pe experientele triste pe care le-am avut Sad

dupa o laringita, otita si foarte aproape de operatia de polipi, (primele 2 luni din cele 6 de care pomeneam mai devreme) mi s-a recomdat ribomunil de catre medicul ORList. I-am dat doua ture si de fiecare data mi-a facut febra, medicul mi-a zis ca e normal ca sunt reactii ale corpului ?!?!? noroc ca a venit pediatra la fetita cea mica pt vaccin ca am descoperit cu stupoare ca cea mare facuse pneumonie - sub tratament cu rybomunil! Am renuntat instant si la el si la medicul ORlist respectiv. Dupa ce am mai facut niste investigatii am aflat ca acest medicament ca multe altele este echivalentul unui vaccin doar ca nu e injectabil. Principiul e acelasi, diversi virusi morti sau in stare latenta care se introduc in organism ca sa dezvolte imunitate. confused

In perioada respectiva am dezvoltat o aversiune si fata de vaccinuri, sub orice forma (asta tot pentru ca a trebuit sa citesc foarte mult despre vaccinuri, medicamente si tratamente ca sa inteleg ce se intampla cu copilul meu). Am convingerea ferma ca toate aceste produse chimice fac mai mult rau decat bine si in cel mai bun caz trateaza efectele si nu cauza.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Ce doctori recomandati? Empty Re: Ce doctori recomandati?

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 06 Ian 2010, 10:47 am

1. draga admina,

nu vreau sa-ti stric interesul/ entuziasmul pentru medicament, dar la noi nu a functionat. Am respectat tratamentul cu cate zile se iau pe zi/ saptamana, o zi se sare... ma rog ne-a facut programul dna dr. pneumolog pentru 3 luni si nu 1 an ci 2 la rand - eu nu am vazut vreo schimbare de la el/ vreo imbunatatire.
cat are copilul tau ?
in plus mamei (80 ani) i-a dat niste complicatii aiurea la inima si tensiune marita, de a ajuns la spital.

ce trebuie sa stii este ca intrarea in comunitate (gen gradi) are uneori efecte dezastruoase pentru copil. pana la gradi copiii mei erau sanatosi tun si verificati la sange, nu stiau ce este durerea de gat. ai mei au intrerupt primul an de gradi, ca nu mai puteam. 2 zile se duceau si 3 stau acasa- la sf. saptamanii erau sanatosi. luni se duceau iar sanatosi, miercuri trebuia sa-i opresc acasa si tot asa ne-am chinuit din septembrie pana la sf. lui ianuarie cand am zis : gata - nu mai pot !. a mai durat cu raceli minore pana prin clasa a IIIa cand nu au mai lipsit de la scoala.

depinde mult de imunitatea copilului. daca o are de la mama natura (+alaptatul mamei) e perfect, daca nu, organismul lupta sa si-o faca singur pe perioada inceperii gradinitei +scolii.

am incercat orice pentru imunitate : mai sunt si picaturi BERES DROPS, care se iau cu suc de portocale. si nici de la ele nu prea am vazut mare scofala.

acum ne luptam sa mancam portocale (mai mare rasul, la 10 ani).

deci, incercati si sa ne spuneti cum a fost. tratamentul trebuie luat 3 luni.

2. draga amnro,

imi pare rau de pataniile tale, eu stiu ce inseamna, ca am zis mereu ca daca copiii mei au fost prematuri trebuie sa am de 2x mai mare grija de ei.
eu cred in vaccinuri, dar trebuie inceput de mici.

noua dna dr. de familie (care e pediatru de meseria de baza, medic primar) ne-a facut un program cu vaccinuri facultative : copiii mei sunt nascuti in 2000. se facea atunci numai vaccinul antirujeolic, noi am facut trimovax (anti rubeola, rujeola, oreion). am facut ACT-HIB (contra virusului gripal de baza) si nu am avut probleme. cel mai bine mi-am dat seama cand la gradi- grupa mare, toata clasa a facut oreion (28 de copii) mai putin ai mei 2. fusesera vaccinati.
deci sunt vaccinuri si vaccinuri. si depinde multe si de medic. si trebuie facut program pe un an de zile inainte. cateodata trebuie cautate vaccinurile special si nu sunt tocmai ieftine.

insa in ceea ce priveste RIBOMUNYL sunt perfect de acord cu tine.

va sarut fetelor - marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Ce doctori recomandati? Empty Re: Ce doctori recomandati?

Mesaj Scris de Admina Mier 06 Ian 2010, 11:24 am

Nu am zis ca e universal valabil; la noi a mers si e eficient, fara reactii adverse. Am citit si eu pareri impartite despre Ribomunyl si Bronho-vaxom; dintre acestea doua l-am ales pe primul ca era mai laudat, dar nu perfect. Asa este, e vaccin. Noi nu ne facem vaccinuri si nici nu luam sub alta forma (pulbere ca si Ribomunylul) pentru ca nu avem nevoie; atat eu cat si sotul racim o data de doua ori pe an, forme usoare sau normale. A nu se intelege ca sunt super-om; eu am multe probleme cu imunitatea pe parte de alergii si eruptii cutanate, ce nu trag la viroze si gripe, recuperez in alte parti. zid
Dar spun ca un vaccin de acest gen este o alternativa la antibiotice si imbolnaviri mai grave, gen otite, pneumonii, laringite. Asa a fost si la noi, nu a racit mai deloc pana la 3 ani, dar prima saptamana la gradi a captusit-o cu o raceala usoara si dupa alte doua saptamani mi-a facut acea viroza, care a tinut o luna, cu tuse; ne-a dat-o si noua si bunicilor... De aceea am ales sa prevenim, ca sa nu ajungem la antibiotice si medicamente mai puternice.
Nu am mers cu ea la pediatru decat la vaccinuri, in rest nu am avut probleme, fie le-am prevenit sau tratat naturist, mai mult. Deci dintre antibiotice si vaccin, aleg oricand vaccinul, mai ales ca nu are recatii adverse, a luat 4 luni (azi am inceput ultima cutie), deci este la a VIII-a cutie (a cate 4 plicuri) si nici urma de reactie; doar usor curs de nas in decembrie. Plus ca nu a racit macar, in tot acest timp, desi a mers zilnic la gradi, maxim 2 zile de "chiul", dar din motive de distractie, nu de boala.
Aud numai de copilasi bolnavi in jur, de 1,2,3,4 ani si toti au trecut prin antibiotic si s-au chinuit si ei si parintii pe langa ei. De aia am spus-o oricui: Oscillococcinum, o doza pe saptamana in perioada de expunere la viroze, o doza pe zi inca de la primele simptome, impreuna cu multa vitamina C si echinaceea, tot asa de la primele simptome. Multi parinti nu recunosc starea de rau a copilasilor decat cand fac febra si e pacat de ei, de imunitatea lor. Si catina este foarte buna, daca beau zilnic ceai isi iau necesarul de vitamina C. Dar daca astea nu ii ajuta, macar incercat cu o cutie de vaccin si daca nu e tolerat, nu mai continuati tratamentul.
Marlen, nu mi-as permite sa dau sfaturi daca nu as fi trecut si eu prin asta; cum am spus, mama mea m-a ferit de antibiotice si stiu ca se poate; de aia am alaptat si 11 luni, ca sa ii ajut imunitatea, in primul rand; oricine stie ca e mai bine sa previi decat sa tratezi.
Plus ca trebuie analizati si pediatrii, daca recomanda medicamente tari si antibiotice (Augmentin dat la copilas de cateva luni, recomandat de pediatra de la Euroclinic zid; crema Triderm plina de corticosteroizi, pentru o nou nascuta care avea niste bubite de caldura...); renuntati la ei, mai cautati.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce doctori recomandati? Empty Re: Ce doctori recomandati?

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 06 Ian 2010, 1:05 pm

Noi nu am folosit acest medicament, dar prietena mea i-a dat fetitei dupa raceli repetate, bronsiolita si alte complicatii de ajunsese la aerosol, ventolin si dandu-i Ribomunyl(anul trecut) si de atunci n-au mai avut probleme, dar stiu si cazuri la care n-a functionat niciun medicament de genul acesta, unul e chiar in clasa a IV-a si din raceala in pneumonie o tine. Sad
Cand matza mea racea repetat, acu' doi ani, am fost sfatuita sa-i dau Lantigen B, am vb si cu un medic mi-a zis ca-s bune aceste picaturi si i le-am dat. Se pare ca la noi a avut efect. L-am recomandat si unei prietene si dupa ce vb si ea cu un alt medic din Cluj, le-a dat copiilor si chiar si acu' imi spune ca tare bune sau fost acele picaturi...
LantigenB
Cand a inceput gradinita si au inceput racelile am sunat la TM, sa vad daca sa-i mai dau ceva de imunizare, iar medicul mi-a spus ca trebuie lasat si organismul sa lupte singur nu doar stimulat si in colectivitate copiii se imunizeaza aproximati in 6 luni.
Asa ca am asteptat, i-am dat cat de multe fructe s-au putut si ursuleti cu echinaceea(singura forma de echinaceea pe care o accepta) si am trecut, iar acu' e totusi ok. Mai raceste ca deh, racim noi oamenii mari, dar nu mi-a facut niciodata complicatii, pneumonie...o singura bronsiolitas cand era mica.In schimb mereu facea infectii urinare.Am fost la TM, i-a facut si eco, analize si cauza a fost E-coli. A luat tratament destul de puternic, dar asta a fost pe antibiograma si la un an facuse din nou...e groaznic s-o vezi ca plange ca o ustura cand face pipi.Am citit de am capiat, am vb si cu medicul si am ajus sa-i dau treei luni Uro-vaxom, anul trecut. Pana in prezent e bine, E-coli nu mai apar, dar sensibila a cam ramas.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce doctori recomandati? Empty Re: Ce doctori recomandati?

Mesaj Scris de teisoara Mier 06 Ian 2010, 2:02 pm

Fetelor,am citit cu mare atentie pataniile voastre.Pe pielea mea am incercat Lantigen B cu rezultate bune,am folosit Oscilo cu rezultate bune,am vaccinat antigripal (e al treilea an deja)cu rezultate bune,am facut si PREVENAR cu rezultate f.bune.De unde in primul an de gradi pana s-au amestecat microbii din colectivitate si am avut 7 antibiotice intr-o luna si jumatate am ajuns sa trecem prin iarna fara probleme (poate doar o banala viroza,fara febra,fara rinoree)Intrebati medicii de familie despre Prevenar si folositi-l cu incredere chiar daca ustura putin la buzunar(cam 300 ron)Si am mai folosit si tablete cu drojdie de bere de la plafar care au complex de B-uri si fac minuni.Sanatate maxima va doresc [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ce doctori recomandati? Empty Re: Ce doctori recomandati?

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 06 Ian 2010, 3:50 pm

dragutele mele,

ce nu ni se spune a televizor este ca : in ultimii 3 ani au aparut forme foarte virulente de viroze. ele dau pneumonie prin felul in care actioneaza. noi ca oameni mari, am mai trecut prin raceli, dar copilasii nostri care sunt mici - nu.

de aceea uneori cat de buna ar fi imunitatea, nu i se poate impotrivi microbului. asa ca - VA ROG DIN SUFLET - vorbiti si cu medicul inainte de a-i da vreun tratament copilului.

eu nu am astm, nu racesc decat rar, dar acum 1 luna am luat viroza de care va povestesc. am dus copiii, au fost tratati imediat cu antibiotic (ai mei sunt mari acum, au aproape 10 ani) si cand m-am dus cu ei la control dupa 1 saptamana, totul era bine pentru ei : dar aveam eu pneumonie. cu care m-am luptat vreo 20 de zile. antibiotic, antiinflamatoare, antigripale, sirop de tuse .... tot tacamul. deci va rog DATI MARE ATENTIE ORICAROR SIMPTOME DE RACEALA. Dupa 2 zile ajunsesem sa respir ca astmaticii si mi-era frica sa dorm , sa nu ma sufoc in somn. am scapat de asta numai cu inhalator de astm. si boala si-a urmat cursul.

nu spun ca medicamentele alopate nu sunt bune, dar uneori nu sunt de-ajuns. insa si mai bun este un medic.

Cum debuteaza viroza ? Cu stare de rau generala si temperatura mare (pana la 40 grade!!) + durere ascutita de gat. Fara nas care curge, cu tuse seaca.

Acum dupa tot ce s-a intamplat, medicii nu stiu sa spuna daca a fost viroza sau gripa porcina. slava Domnului, am trecut si peste asta...

asa ca uneori nu poti preveni boala, cat ai incerca.

MULTA SANATATE VA DORESC !
Marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Ce doctori recomandati? Empty Re: Ce doctori recomandati?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB