Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Cream sau copiem, marca sau falsuri EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Cream sau copiem, marca sau falsuri

+12
andreeaX
Adriana13
nadina_b2005@yahoo.com
Dionisia
ppisic
firimitura
Noemi
SilviaDumitrescu
ralucis
Buburuza
Tinkerbell
geany
16 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de geany Mar 06 Oct 2009, 12:28 pm

De ce un nou topic, de ce nou topic de barfa si discutii contradictorii? Avem un hobby minunat croitoria… ajuns sau nu la faza de afacere, cream modele, ne insipram sau nu ne inspiram si cream dupa idei personale; la final mai punem si o eticheta care da bine ochiului celor “gripati” de nume sus puse din lumea modei si gata am facut si noi ceva bestial.

Cate dintre noi nu adoram parte purtabila din creatiile creatorilor de moda, ne inspiram si intram in actiune, dar fiind inspiratie nu este copie xerox, nu merge, e ceva care pui de la tine si ai un nou produs de firma pentru ca te-ai inspirat de la cutare si intamplator ai avut si o eticheta cu acel nume si i-ai gasit repede loc de reclama.

De ce; de ce nu ne mandrim cu acel produs, e clar ca nu folosim acelasi material, poate chiar nici culoarea si totusi ii dam nume ce nu-l poarta, pentru ca am ajuns sa facem o schita cat mai apropiata modelului…? Oare realizam ca lumea devine din ce in ce mai plina de falsuri, prin mici modificari de nume si materiale din ce in ce mai proaste calitativ…

Haideti sa vorbin despre aceasta tema…


Ultima editare efectuata de catre geany in Mar 06 Oct 2009, 5:13 pm, editata de 1 ori
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de Tinkerbell Mar 06 Oct 2009, 1:21 pm

Hmmm...interesanta tema de discutie! Eu pun eticheta hainelor mele. Dar nu pun eticheta "false" cu numele unor marci cunoscute! Exista etichete pe care le poti cumpara, ca sa iti personalizezi creatiile. Eu, de exemplu, mi-am ales o eticheta patrata cu un imprimeu ce reprezinta portocale, dar astfel realizate incat par pictate (asadar, un fel de "tablou cu portocale" rade ). Asta pentru ca sotul meu ma alinta :"portocala", sau "porto" nor De aceea am considerat ca ma reprezinta. Din pacate, mai scrie si HUBBY, undeva pe eticheta...care nu ma reprezinta deloc Smile , dar nici nu cred ca este vreo marca cunoscuta....n-am auzit de Hubby. Exista si altele: de exemplu, era una micuta cu un trifoi si un "M" (si la asta ma gandeam, pentru ca numele meu incepe cu M Smile . Dar in cele din urma am ramas la portocale!

Nici eu nu mi-as pune etichete cu "Nike" pe hainele facute de mine! Doamne fereste! Sunt prea mandra de creatiile mele ca sa las lumea sa creada ca sunt...de la PUMA ! broda

Evident, ideal ar fi daca ti-ai face o eticheta total personalizata, dar asta se poate numai cu o masina care si brodeaza...


A, sau, de exemplu, in cazul hainelor sport, da bine daca au 1-2-3 etichete pe fata, ca sa arate ca niste haine sport.Dar nu cu PUMA, Nike, Adidas...etc!
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty :D

Mesaj Scris de Buburuza Mar 06 Oct 2009, 4:12 pm

Nici eu nu pricep care-i spilu' cu etichetele false. Mi se pare kitsch-ul kitsch-ului. Kitsch absolut. Bine, nu suport etichetele foarte vizilibe sau tot felul de insemne de brand nici macar la hainele originale, d'apoi la falsuri. Cu atat mai mult, la falsurile homemade. Cand imi lucrez ceva mai sofisticat, brodez "caligrafic", intr-un loc ascuns (pe aplac, sau pe bizet, sau pe dosul cordonului) o monograma micuta. Car' va sa zica "carpele" mele sunt unicate absolute!

Edit: Eu "brodez" monograma pe masina mea, care nu-i prea desteapta, cu zig-zag si pasul la minim, ca pentru butoniere.
Aaaa! Cand am lucrat pentru alte persoane, am "brodat" monograma lor, nu pe-a mea.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de ralucis Joi 08 Oct 2009, 1:35 pm

eu recunosc ca daca as avea banii necesari mi-as lua tot ce-mi pofteste inimoara la capitolul haine, dar... cum nu am, ma rezum la a rasfoi netul si a ma inspira din diferite tinute pt realizarea hainelor (eu sunt cam outsider aici, ca merg la croitoreasa cu modelul si materialele Embarassed ). dar de multe ori am reusit sa schitez eu modelul dorit, de exp am fost nasa in mai si am adaptat corpului meu si posibilitatilor existente un model retro cu franjuri, imi doream de mult o rochie asa, dar n-am avut ocazia sa o port, asa ca am profitat ca s-au purtat franjurii in primavara/vara 2009. oricum, chiar daca ma duc cu un model la croitoreasa, tot main adaug eu ceva sa il personalizez, sau aleg alt material, fac vreo modificare undeva, si ies chiar faine lucrurile.
ralucis
ralucis
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 135
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/08/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 08 Oct 2009, 5:46 pm

ca sa ma bag si eu in seama, si la capitolul critorie, desi nu prea ma croitores, nici nu cumpar mai nimic degata. Asta si pt ca mama mea a fost croitoreasa - mama mai este dar nu imi mai place ce face - sunt mai mandra de ce fac eu. Ca modele... niciodata nu fac ceva ce am mai vazut pe altcineva, ori combin de la mai multe rochii ori am asa niste "revelatii" despre cum as vrea sa fie, pe care le spun fetelor mai tinere din preajma mea pentru a primi un ok (sau nu) Smile. Mi-am facut vre-o 3 rochii pentru nunti, pantaloni barbatilor din casa (sot +2 baieti) fuste mie si la ca rude.. ceva bluzite.. cu rochiile pt nunta poate o sa reusesc sa ma imbrac (daca or sa ma mai incapa) odata sa il pun pe fimiu sa ma pozeze sa va arat si voua
Va pupacesc!
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de geany Vin 09 Oct 2009, 2:59 pm

Am deschis acest subiect, din dorinta de a afla, cum procedeza fiecare cu etichetarea produsului creat wink
Am citit chiar pe forum faptul ca parte din fete pun etichete si voiam sa stiu ce fel de etichete, ce reprezinta aceastea, iar cele care nu pun eticheta de nici un fel de ce nu fac asta. Este o discutie deschisa depre cum incurajam sau nu produsele cu nume... cat sustinem falsurile ce le gasim pe piata si asa mai departe.
Sunt sigura ca sunt pareri impartite pe aceasta tema, de aceea as vrea sa le scot la suprafata, poate in felul acesta invatam lucruri noi bune de pus in practica pupi
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de Noemi Vin 09 Oct 2009, 6:40 pm

Fetele si eu am de gand sa imi pun etichete, momentan am doar etichete textile cu marimea, si niste etichete cu compozitia 98% bumbac, 2% elastan, pe care le pun unde este cazul.
Am cerut pret pentru etichete tesute si de carton dar cantitatea minima de 3000 buc m-a dat inapoi. Oricum avand in vedere ca eu comercializez hainutele eticheta este imperativ.
De asemeni nu copiez si nici nu mi-ar placea sa fiu copiata..
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de firimitura Vin 09 Oct 2009, 6:46 pm

ma bag si eu in seama, cu toate ca eu nu croitoresc, insa , dpdv al unui cumparator ca mine, nu imi place sa port lucruri copiate...eticheta nu inseamna mai nimica, daca si produsul nu e de calitate. eu cand cumpar ceva ma uit la material, la croiala (atat cat ma pricep) si la pret...eticheta nu imi spune mai nimica.
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de ppisic Dum 11 Oct 2009, 12:21 am

Noemi, daca comercializezi in scara larga produsele pe care le faci atunci e important sa aiba eticheta, cel putin cea cu compozitia materialului (si trebuie sa corespunda cu informatiile producatorului) si instructiuni de utilizare...
Sincer, nu stiu care sunt regulile/legile in Romania, dar in UE (deci teoretic si in Ro), nu poti comercializa produse fara eticheta cu compozitie/ingrijire Smile iar in cazul cand produsul e facut in afara EU trebuie sa precizezi tara de provenienta Smile
De ex, daca eu produc in lohn acum ceva in Romania (UE, uraa....), si comercializez in Olanda, nu e necesar/obligatoriu sa spun pe eticheta:-made in Romania- , dar daca produc in .. Moldova (ca sa fm in zona Smile ) trebuie sa mentionez pe eticheta unde e facut produsul. Colegii/ele de bransa cred ca stiu aceste aspecte, care sunt total neimportante pentru cine lucreaza ca si hobby, asa ca nu intru in detalii Smile dar ma gandesc ca e interesant de stiut wink
Cat despre etichetele de marca Smile Imi pare greu de crezut ca cineva care croieste/coase din pasiune, pune etichete (false) doar de dragul marcii Smile
Si sa zic de ce am pus -false- in paranteza :am zambit citind subiectul pentru ca mi-a amintit de un prieten care prin '90 avea cateva tricouri 'de firma', care erau tare apreciate de prieteni (dupa de vazusera eticheta) asa ca a creat o mica afacere : de fiecare data cand primea un tricou (cadou de la rude) descosea eticheta, o cosea pe un tricou autohton (nu alea turcesti) si il vindea Smile La un moment dat avea cativa clineti fideli si foarte multumiti Smile
Din cauza ca platisera mai mult , tratau produsul cu mai multa grija, si atunci se mentinea mai mult ok Smile Iar eticheta, era originala Smile (si de calitate, haha)

Despre produsele copiate industrial, cu etichete copiate etc...sunt multe, e un fenomen greu de oprit, iar eu cred ca e vorba de respectul de sine daca alegi sa le cumperi si sa le porti Smile Daca bugetul nu permite originalul cred ca mult mai rafinat sa interpretezi tendintele , sa le accentuezi cu propria ta personalitate si asa sa iti creezi propria garderoba love love
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de Dionisia Dum 11 Oct 2009, 10:42 am

Dar ce spuneti de produse ? am observat de cativa ani,poate de atunci am fost eu atenta,ca sunt cateva firme,dar nu dau niciun nume,care au produse exact cu croiala din Burda !e drept ca le vad in acelasi timp cu revista ...
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Dum 11 Oct 2009, 2:11 pm

si chiar si cele cu eticheta eu zic ca nu sant originale, alea din afara romaniei costa cateva sute de euro care la noi sigur nu isi permit sa-si cumpere asa ca daca dau 100 de euro pe un produs ei se lauda ca au eticheta, eu una am aflat ca daca are 3 etichete este original (ca mi-am cumparat o pereche de adidasi nu dau numele si intr-adevar avea 3 etichete)cineva mi-a zis sa ma uit dupa asta in concluzie pe mine nu ma intereseaza si nici nu imi plac sa port pe nume diverse nume (mai bine imi fac produsul meu si pun si numele meu pe el si atunci am cu ce ma mandri (pot sa zic ca e de firma) ca sa fim sinceri daca ai cumparam din alta tara ma costau mult mai mult, deci in concluzie (nu sant originali)cel putin parerea mea..indiferent de cate etichete au .
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de Noemi Dum 11 Oct 2009, 2:33 pm

Eu pun eticheta cu compozitia, mi-am cumparat etichete. Era vb sa pun eticheta cu numele, si poate m-ati inteles gresit, nu pun etichete cu marci renumite, doamne fereste. La ideile mele si creatiile mele bineinteles ca ideea e sa am etichetele cu numele ales de mine.
Deocamdata il tin secret, cand voi avea etichete gata va arat.
Cat despre produsele asemanatoare modelelor din Burda... pana la urma care e problema.
Daca noi stim sa ne facem hainute singure nu inseamna ca pe ceilalti i-ar deranja sa poarte haine din Burda. Important e materialul, cusatura si bineinteles sa ne vina bine pe noi.
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de ppisic Dum 11 Oct 2009, 3:43 pm

Noemi, eu te-am inteles perfect Smile Cat despre nume, chiar sa-l tii secret pana iti faci etichetele si eventual inregistrezi numele. In ce priveste cantiatea minima, parca prin Turcia sunt niste firme care primesc comenzi de la 1000 pc, dar daca iei in calcul si transportul cred ca iesi tot pe acolo...
Dionisia, nu stiu cum e cu modelele din Burda, dar sa stii ce se poate si invers, cand revista se inspira de la anumite firme ;) De ex, acum vre-o 2 ani o revista cu tipare din Olanda a publicat un model copiat de la o firma locala. Si nu numai ca aveau tiparul, dar puteai sa si cumperi de la ei materialul necesar (care inca nu era disponibil in magazine). Era o jacheta, care in magazin costa cam € 250, dar daca o faceai singura ajungea €50-70 (plus ca era super simplu de cusut, fara captuseala, material care nu necesita surfilat, simplu simplu). Tipa care are firma, abia ce primise marfa si la o saptamana apare si revista Smile Nu stiu cum s-a finalizat povestea, dar a fost destul de neplacut. Oricum, in revista respectiva am vazut si alte modele care le stiam de pe la diferite firme...(si eu stiam modelele de multisor, din faza de model, inainte sa fie in productie, deci ...)
Si inca o faza amuzanta, intr-un cash&carry mare, renumit : la raionul de imbracaminte, diferite firme (dar nu marci cunoscute) imi cad ochii pe o fusta al carei tipar il facusem eu Smile, cam cu un an inainte, pentru o alta firma (o marca cunoscuta in NL). Oricum, copiasera foarte bine tiparul, dar folosind cu totul alt material avea un feeling oarecum diferit...Smile Cine stie ce au facut, ori au construit tiparul din nou, ori au facut rost de el din productie (ma indoiesc, dar ...) ori l-au cumparat de la compania unde lucram eu atunci, dar asta chiar nu cred...ar fi creat probleme foarte mari cu clientul final Smile
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Dum 11 Oct 2009, 5:31 pm

da noemi nu te-aam inteles gresit stai linistita eu vorbeam in general, si mai ales la creatiile tale ar fii pacat sa pui numele altora, chiar pacat si la urma urei sa curga banu ce mai conteaza fiecare se invarte cum poate si ma bucur pentru tine ca stii sa faci singura si ai ideile tale, si eu avem acest vis sa a cretatiile mele dar poate intr-o zii cine stie si eu zic ca nimik nue imposibil, daca vrei cu adevarat poti sa ai.eu sincer chiar ma bucur cand cineva vrea sa lucreze sa faca ceva, sa face un ban si nu numai, o s iti fie de ajutor la batranete o s vezi, bafta in contnuare si nu renunta!
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de Adriana13 Dum 11 Oct 2009, 7:23 pm

In general, cel mai ok ar fi sa inregistrezi marca pe care o folosesti, atat desenul (artwork-ul), cat si numele care o defineste. Chiar am aruncat o privire pe site-ul OSIM-ului, si m-a cam descurajat ca inregistrarea unei marci dureaza minim 9 luni. Suntem in era digitala, si dureaza 9 luni? Ca sa nu mai vorbim de costuri...

Dar pe de alta parte, sa incepi o afacere, sa ai succes, marca ta sa devina cunsocuta unei nise de clienti, si apoi sa o inregistreze altcineva? Sad

Deja cand vrei sa iesi din stadiul de hobby, sunt multe obstacole consumatoare de timp si capital.
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Dum 11 Oct 2009, 8:52 pm

Eu stiu ca noi romanii dam bani la greu pe haine si mai ales ca nu ne uitam la materiale, doar sa ne placa modelul chiar daca dupa o spalatura se lateste...si pe langa asta strainii nu arunca cu banii pe haine ca noi(romanii)asta am citit undeva demult..si mai stiu pe cineva care are deschis o afacere cu numele lui si are creatii frumoase si super scumpe.. si ai merge bine ...eu totushi nu cred sa fie vreun cretor de moda sa nu copieze dupa ceva.. . sigur ca pentru improvizatie nu sa aibe la fel ca cutare si cutare ..
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de andreeaX Dum 11 Oct 2009, 10:51 pm

dupa ce depui documentatia la OSIM numele respectiv nu mai poate fi folosit de altcineva,ramane inregistrat ca fiind al tau,te poti folosi de el si astepti actele..
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Protejarea marcii.

Mesaj Scris de Buburuza Lun 12 Oct 2009, 9:10 am

Este nitel mai complicat cu OSIM-ul. Marca este protejata (si nu mai poate fi folosita de catre altcineva) numai dupa eliberarea certificatului de la OSIM nu si perioada procedurilor de inregistrare. Insa odata depusa cererea de inregistrare, dupa ce se trece de perioada de cercetare documentara (parca asa se cheama), OSIM nu mai accepta alta cerere de inregistrare pentru acea marca. Eu mi-am inregistrat marca, insa am apelat la serviciile unei firme specializate in asa ceva - documentatia este destul de stufoasa. Din cate stiu eu, exista o procedura mai rapida de inregistare pentru proprietatea intelectuala (concepte, scrieri, desene etc.) insa nu am detalii.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de oana_007 Lun 12 Oct 2009, 9:19 am

In perioada procedurilor de inregistrare este favorizat cel care a depus primul dosarul, de aceea trebuie sa fie atent in perioada de contestatii. Cercetarea documentara se face inainte - ca sa nu te pomenesti ca era deja inregistrata marca (si daca era sa vezi pe ce domenii ca sa vezi daca te deranjeaza cu ceva sau ii dai inainte). Daca esti sigura de tine ii dai drumul fara cercetare sa mai scutesti max o luna (dar la cate marci exista te-as sfatui sa nu sari peste). Ai mare grija si la detalii cand depui actele (domenii, ce anume protejezi - merg declarate inclusiv culorile predominante samd).
Bafta!
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de Buburuza Lun 12 Oct 2009, 10:14 am

Asa, asa... cum zice Oana - perioada de contestatii...

Revenind la subiect: creatia este un proces mai complex. Pana cand si cuvantul "creatie" este mult prea des folosit si pica in derizoriu. Ma amuza teribil titlurile subiectelor le pe forum "creatiile noastre"... Sa fim seriosi! La Paris, adevaratii creatori de moda se identifica cu cel mai modest nume: "couturier". Croitor. La noi e invers: orice croitoreasa nitel mai rasarita se prezanteaza drept creatoare de moda.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de Admina Lun 12 Oct 2009, 11:29 am

Buburuza, eu cred ca am inceput curentul "creatiilor" pe forum. Sa-ti spun ce am avut in minte, deoarece nu m-am gandit pentru o clipa ca ceea ce postam aici rivalizeaza cu unicatele creatorilor de moda; de altfel cred ca nimeni nu s-a asumat titulatura de creator de moda, designer, etc. Conform DEX: "CREÁȚIE s.f. Acțiunea de a crea; (concr.) produs al muncii creatoare; lucru, operă creată." Adevarul este ca se considera creatie un produse de valoare, indiferent de natura lui. Dar cine poate trage linia, cine poate spune ce valoare are munca cuiva? Cate bijuterese, croitorese, impletitorese nu-si desconsidera munca, lucrand pe bani putini, mult mai putini decat se plateste in afara produsul "hand made"?
Eu cred ca toate sunt creatii, incepand de la o bluza tub si terminand cu o rochie de mireasa, lucrata la mare arta. Poate e gresit, dar asa consider, deoarece totul incepe cu o idee, cu alegerea materialului, poate copierea tiparului sau chiar croirea directa, pe material, apoi coaserea propriu zisa, calcarea, fotografierea si in sfarsit purtarea produsului finit. Este o cale lunga, zic eu si este un proces creativ, atata timp cat nu am plecat la cumparaturi si m-am intors imbracata intr-o haina noua, de serie, care umbla singura.
Poate ceea ce facem noi (multe dintre cele care am invatat de pe net, din reviste, de la prietene), nu se numeste nici macar croitorie, poate este ciobaneala, sau improvizatie cusuta, dar e munca noastra, e ideea noastra, eu consider ca si creatia noastra. Daca celor care incep subiect nou, nu le place aceasta denumire o pot schimba, sau pot schimba titlul unui nou capitol, de genul Fuste- capitorul 3.
Suntem creatoare de unicate, de frumos, de interesant, de ciudat, de purtabil, etc. dar totusi ceva ne diferentiaza de cei care lucreaza intr-o fabrica de confectii, manufactura de bijuterii, articole tricotate, etc. Noi avem ideea si tot noi o executam; bine-rau e munca noastra de la idee la articolul finit, de aia nu le-as numi simple produse.

p.s. in alta ordine de idei, cred ca am inspirat si o firma care comercializeaza masini de cusut, sa foloseasca acest termen, pentru a-si prezenta conceptul. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de oana_007 Lun 12 Oct 2009, 11:40 am

Merci Nici ca se putea spune mai bine...
Eu cred ca toate fetele care au postat pe acest forum fac croitorie din drag. Sufletul pus in fiecare lucrusor diferentiaza o creatie de linia de productie dintr-o fabrica.... Parerea mea!
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de Tinkerbell Lun 12 Oct 2009, 11:50 am

mda! De acord cu Admina si Oana! Eu consider :"creatie " ceea ce fac. Si cred ca multe dintre fetele de aici! Atat timp cat nici macar un singur tipar luat din Burda (atunci cand am folosit tipar) nu l-am copiat integral (ba, uneori nici macar pe jumatate) ....cred ca se poate numi creatie. Din cate stiu, cuvantul croitoreasa denumeste de fapt pe cel care "executa" un produs. Cum spunea Admina: alegerea materialului, detaliile, ....acestea compun creatia.

Eeeeiii...bineinteles ca nimeni nu are pretentia de a se compara cu...Yves Saint Laurent, D&G sau altii... pupi pupi
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Lun 12 Oct 2009, 12:19 pm

Eu cum am mai zis stiu pe cineva care are asa-deschis croitorie, are magazin, are creatiile lui (cu numele lui)unde isi vinde produsele. deci doar eticheta de hartie cu numele lui , nu stiu cate etichete iti trebuie pentru un produs.sau daca mai iti trebuie si in interior alta eticheta etc...dar cred ca te costa ceva mai mult.. succes in continuare.si asteptam vesti. Flowers
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty "Creatie"... :))

Mesaj Scris de Buburuza Lun 12 Oct 2009, 1:22 pm

Eeeei! Sa nu ma intelegeti gresit: amuzamentul meu in legatura cu cuvantul "creatie" aici pe forum are si o doza de tandrete. Ma amuza asa cum ma amuza nazdravaniile lu' fi-miu. Si pan' la urma, fiecare are o perceptie absolut subiectiva si personala in raport cu ceea ce face. De exemplu, eu cataloghez extrem de rar chestiile facute de mine drept creatii; de cele mai multe ori, o fac cu destula autoironie. Pot fi concepte originale (mai greu, asa) sau pornind de la o anumita sursa de inspiratie, pot fi obiecte mai mult sau mai putin reusite, pot sa fiu multumita sau nu de rezultat. Deformatie profesionala, deh!
Cat despre tot ce se "realizeaza" in zona de hobby, mi se pare extraordinar extuziasmul si efortul tuturor. Si la nivel de hobby, chiar ca le puteti spune cum vreti: obiecte, creatii, proiecte, realizari... oricum!

PS - nu ma luati prea in serios. Ploua si am o dispozitie cam... acra!

Edit: Aaaa! sa nu uit: am vazut aici, pe forum, si vreo cateva creatii. De-adevaratelea si fara ghilimele. Da' nu spun care wink
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Cream sau copiem, marca sau falsuri Empty Re: Cream sau copiem, marca sau falsuri

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB