Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (5)

+89
clodi
iuliana72
nico21
lutha
manu_tmu
orhapetru
dorina narita
Flora-handmade
getta2000
Gabriela Nistor
onutza1201
camelien
Ioaaana
Greteledelweiss
adina_lg
motad
valentinadof
MINU72
AcidoR
totolina
elutzamicutza
neicuirina
sonia2
Karrinne
arielas
Ais
kirrianny
ionelacazy
Iris12
Mirky
lennny
xgabitza
isabella22
madu007
fulguta28
-iulia-
Karina33
irico
lucianemil
danadinu
tiana
sybex
amy67
nnkaulitz
ANCA ECATERINA
CarmenClaudia
Hanico
Anaderol77
laura-m
Kristina
ema
Indra
LuisaC
bimbo
SilviaDumitrescu
MihaelaT
Samarineanca
smile4medee
Amaliamda
ony25
manuela29
mari42
Nina Constantin
despina13cucli
sflorina
stejara
crissteo
ancaan
danae
aurelia.c
diada
gobelin
Mickey
emmancita
dorinacirstea
MagdaMarin
maravela lucia florina
tomari
Chirrox13
sergiu valentin
iriclau
loo.lory
mar_ysa_28
rosita
Admina
afilimonb
aurishta
aidil
PAULA CONSTANTIN
93 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Ce masina de cusut recomandati, Silvercrest sau Singer Tradition 160 pentru incepatori?

Mesaj Scris de motad Mier 07 Aug 2013, 12:24 pm

Buna,
Imi cer scuze daca nu postez in locul care trebuie.
Recent am achizionat o masina de cusut Singer Tradition 160, dar pana sa o cumpar am oscilat intre aceasta masina si masina SilverCrest de la Lidl (care cred ca o sa apara in magazine prin septembrie).Cum sunt nerabdatoare de fel nu am asteptat pana in septembrie si acum stau in dubii daca am facut alegerea corecta.
Sunt extrem de noua in ale croitoriei si am incercat cateva chestii la masina dar aparent nu am reusit sa merg drept pe cusatura, plus ca nu stiu daca am lungimea pasului si tensiunea care trebuie.

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre aceste masini.
Stiu ca la cea SilverCrest poti coordona latimea pasului cand la a mea doar la cusatura zigzag se poate. Au celalte tipuri de cusaturi nevoie de mari miscsora latimea pasului? Si n-am inteles prea bine ce inseamana "free arm" laSilverCrest plus pedala electronica.

Eu nu vreau sa fac chestii foarte complicate, vreau sa pot face fete de pernuta, rochitele, tiv, elastic, fermoar.

Va multumesc.
motad
motad
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 38
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 07/08/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 07 Aug 2013, 12:40 pm

La Singer tradition se regleaza pasul de la butonul de sus cu gradatiile de la 0 la 4, iar de la cel de jos tipul cusaturii. Pasul intre zero si 1 se foloseste la cusatura zig-zag pentru butoniere, cusut nasturi, intarirea materialului, etc iar pentru celelate cusaturi un pas mediu este intre 2 si 3.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Posesoarele pot sa iti dea detalii mai amanuntite; si eu am un Singer smart 2 si cam toate sunt la fel. Daca o folosesti cu moderatie si o intretii o sa te tina ani de zile. Succes
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Recomandare masina de cusut?

Mesaj Scris de adina_lg Dum 01 Sept 2013, 4:06 pm

Buna!

Imi caut o masina de cusut, dar nnu ma grabesc foarte tare. Am gasit vreo 3 site-uri unde am gasit masini de cusut care mi-au atras atentia. Nu ma pricep, ci doar ce am citit in descrierea produselor respective.

Va spun ce am gasit, si poate ma indruma cineva.

As prefera o masina care sa aiba si ceva cusaturi decorative (chiar daca nu multe).

Am vazut:
Brother BN 17, 25 si 37
Elna Explore 220
Mai multe modele Toyota - care sunt ceva mai ieftine
Si parca am vazut in supermarketuri ceva Hyundai, daca nu gresesc - tot asa, mai ieftine

Mai mult de 700-800 de lei nu as da, dar nici nu vreau sa stie 5 cusaturi.

Sau credeti ca ar fi mai bine sa imi iau o masina mai simpluta si mai ieftina, iar daca pe parcurs incep sa invat si vreau mai mult, sa caut atunci altceva? (M-am gandit si la varianta asta, de masina in jur de 500 de lei... - mai ieftine n-am vazut decat cele de la teleshopping, in care nu m-as prea increde)

Si de invatat... ar fi mai bine din carti? Curs am gasit in orasul meu, dar nu scrie cat costa, numai daca ceri oferta de pret, si din cate am citit pe aici, pe forum, nu s-a recomandat nici un curs din care sa poti invata...

Sper ca nu mai exista un subiect asemanator, si nu l-am vazut...

Va multumesc!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 01 Sept 2013, 4:27 pm, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 01 Sept 2013, 4:29 pm

Dacă citeşti acest subiect, vei găsi şi răspunsul. wink Renunţă la ideea maşina de la teleshoping!
Te rog să cauţi mai întâi în forum şi doar dacă nu găseşti subiect potrivit să deschizi unul nou.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de orhapetru Dum 01 Sept 2013, 7:07 pm

adina_lg a scris:
Va spun ce am gasit, si poate ma indruma cineva.
As prefera o masina care sa aiba si ceva cusaturi decorative (chiar daca nu multe).
Am vazut:
Brother BN 17, 25 si 37
Elna Explore 220
Mai multe modele Toyota - care sunt ceva mai ieftine
Sarut'mana

eu le-am vazut pe toate descrise de tine aici, cum arata si cum cos dar, doar in teste (5 minute de functionare intr-un magazin ) si cam toate fac aceleasi cusaturi, la care se mai adauga cateva ornamentale chiar in ordinea descrisa de tine la seria Brother : Brother BQ17, Brother BQ25, Brother BN37 si Elna 220
Ai amintit si despre Toyota dar nu ai scris care ( dar te-ai referit la pret ) si sunt cam aceleasi modele , foarte asemanatoare cu Singer ( gama Tradition)
La fel cu a zis MihaelaT uita de "masinile de cusut" de la teleshoping.... ( daca prind la cineva una ii fac un "pictorial" si o filmez cum coase, sau cum se chinuie sa coase si o sa il postez aici )
Cel mai bine e sa astepti raspunsul celor care detin masinile care le-ai amintit si care pot sa isi spuna parerea lor din experienta sau sa ne spuna cu ce probleme s-au confruntat.
Succes
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Greteledelweiss Dum 01 Sept 2013, 9:47 pm

Eu am Brother BN37 si sunt f multumita. Are f multe cusaturi si functii, poti cumpara si picioruse specifice separat daca vrei. Insa acum depinde si la ce o folosesti si cat de des: daca vrei sa devii croitoreasa profesionista si sa lucrezi la norma atunci iti trebuie ceva mai profi si cu un motor mai puternic, cu multe impunsaturi/minut. Daca doar lucrezi pt tine si ocazional pt altii atunci isi merita banii. Eu o am pt uz casnic asa ca nu o obosesc prea tare sau prea des.
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de adina_lg Lun 02 Sept 2013, 12:13 am

Mi-ar trebui masina pentru casa. Si ma gandeam sa aiba cateva cusaturi decorative, cum am vazut la Brother BN 37 (am vazut-o la reduceri, la 800 lei), dar am vazut si o reclama la Toyota Jeans pe site-ul Altex (si dintre modelele pe care le au, nu stiu sa fac nicio diferenta - si de aceea nu am precizat un model anume... dar parca am vazut ca aveau destul de multe cusaturi) si preturile parca sunt in jur de 650 lei. Acum, ca am citit aici de masinile de la Lidl sau Kaufland, care nu sunt de marci asa cunoscute, dar sunt la 400 de lei si stiu destul de multe, ma gandesc daca ar fi bine sa astept sa apara Silvercrest-ul... Sau mai bine un Brother, chiar daca nu 37-le?

M-ar incanta o masina de cusut, dar stiu si ca nu am foarte mult timp, fiind doar un (viitor?) hobby. Si de-asta... ma codesc la bani.

Va multumesc pentru raspunsuri! Smile
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de diada Lun 02 Sept 2013, 7:26 am

Eu am inceput cu una luata din XXL. Din primul somaj mi-am luat masina de cusut. Dupa vreo 2-3 ani am dat-o pentru ca nu mai corespundea cerintelor mele. Concluzie: i-ati orice masina, vezi dupa ce o folosesti daca vrei sa iei una mai buna sau daca o scoti din cutie o data pe an ramai cu aceasta, e suficient pentru ce ai de facut.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de adina_lg Mier 04 Sept 2013, 9:26 pm

Va multumesc pentru raspunsuri. Smile
Ar mai fi ceva, de care am uitat mai devreme. Gasisem pe undeva ca se recomanda incepatorilor masini de cusut cu suveica verticala, iar in descrieri ale masinilor cu suveica orizontala, spune ca sunt potrivite pentru incepatori. E important oare?
Toate bune!
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de diada Joi 05 Sept 2013, 6:57 pm

ambele sunt cu probleme daca nu stii sa le pui. Eu de exemplu la cea orizontala am intampinat problema.... ca nu faceam bine sponul (mosorelul) si imi insira ata, si tot reglam, schimba acul, nimic. Am sunat o prietena si mi-a spus care ar fi una din probleme, adica asta sa strang mai bine ata cand o pun pe mosorel. Tot la masinile cu suveica orizontala trebuie mosorel de plastic (eu folosesc si de fier dar nu e bine).

la cealalta, verticala, daca dai prea mult pe spate clema aia nu mai face clicul ala....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Ioaaana Mar 10 Sept 2013, 2:45 pm

Buna, as vrea sa imi iau o masina de cusut pentru prima data, si am citit foarte multe postari pentru a ma lamuri de care sa imi iau, insa nu sunt decisa intre brother bn37 si brother innovis 15. As vrea sa ma apuc de facut rochii, pana acum am cusut doar manual la ele, dar as vrea sa depasesc stadiul asta. Voi ce ati recomanda intre cea computerizata si cea electromecanica? Care credeti ca ar fi mai buna pt o incepatoare dar care totusi ar vrea sa foloseasca masina des. Va multumesc!
Ioaaana
Ioaaana
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/09/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty ana are mere

Mesaj Scris de camelien Joi 12 Sept 2013, 11:28 am

Buna ziua!

Sunt noua pe acest forum si am tot citit aici despre subiectul care ma intereseaza si pe mine. Sunt incepatoare si m ar interesa sa incep sa invat in a le croitoriei. As vrea sa achizitionez o masina de cusut care sa coasa si materiale elastice, dar sa nu fie nici asa complicat pt o incepatoare. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
camelien
camelien
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : constanta
Data de inscriere : 12/09/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de onutza1201 Mar 01 Oct 2013, 3:25 pm

Buna ziua,

Ca si tine Ioaaana, am si eu cam aceeasi dilema Brother BN37 sau Brother Innovis 15! Diferenta de pret este destul de mare intre ele, dar eu, care nu am deloc cunostinte in domeniu, nu prea reusesc sa-mi dau seama daca tehnic sunt atat de diferite si care s-ar merita sa o cumpar!
onutza1201
onutza1201
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bc
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Admina Mar 01 Oct 2013, 4:37 pm

Ioaaana, camelien si onutza1201, in primul rand, verificati daca gasiti un dealer in orasul vostru, care sa vanda marci cunoscute de masini de cusut (nu minisew, va rog:wink: ). Daca da, mergeti si vedeti, testati pe niste materiale din casa (bumbac, jerse elastic, denim) si va va fi mult mai usor sa luati decizia acolo, cand le vedeti.
Daca trebuie sa cumparati online, trebuie sa va bazati pe descrieri. Cautati video pe Youtube, ca sa le vedeti in actiune (ideal video facute pe persoane acasa, nu reclame).
Diferenta e de 200lei, cea cumputerizata fata de cea electro-mecanica. Cele computerizate sunt mai usor de folosit, mai prietenoase, mai silentioase. Ambele au sistem de introducere a atei in ac, luminare cu LED, suveica orizontala (de teflon, care se poate "ciupi" daca rupeti acul, fiind incepatoare; dar care se foloseste mai usor, decat suveica verticala, clasica) si multe alte trasaturi de baza.
BN37 are 37 de cusaturi, dar doar un tip de butoniera (nu are butoniera rotunjita), pe cand Innovis 15 are doar 16 cusaturi, din care 3 tipuri de butoniera, deci raman doar 13. Pe de alta parte Innovis are latimea si pasul cusaturii reglabil (posibil sa fie si la BN37, eventual merita cautat in manual, sau intrebat dealerul), are controlul presiunii piciorusului, care e util cand coaseti materiale elastice sau groase. Mai are transportor in 7 puncte, care ar trebui sa fie la modelele mai noi (verificat daca-l are si BN37), ajuta la materiale elastice, se ingroapa materialul mai greu, prin zimtii transportori. Si tot la cea computerizata, puteti folosi doar butoane, pentru reglarea vitezei de coasere, buton start-stop, alegerea cusaturilor. E pentru cele pasionate de gadget-uri, mai usor de folosit. Depinde pentru ce le luati. Daca se va folosi pentru articole vestimentare cu grosime medie, ambele sunt bune, daca vreti sa coaseti si mult denim, doc, piele, etc. poate e mai trainica cea electro-mecanica. La fel daca vreti sa coaseti multe haine de copii, cea mecanica are mai multe tipuri de cusaturi deco, deci se pot folosi decorativ.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty masina de cusut si brodat

Mesaj Scris de Gabriela Nistor Mier 02 Oct 2013, 10:46 am

Buna,
Foloseste cineva masina combinata de cusut si brodat Brother Innovis 955? Daca da, va rog sa imi dati cateva pareri despre ea pentru ca as vrea sa imi cumpar dar nu stiu cat de buna este. Merci frumos.
Gabriela Nistor
Gabriela Nistor
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 02/10/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de getta2000 Mar 19 Noi 2013, 8:10 pm

Buna fetelor! vreau sa-mi iau o masina combinata de cusut si brodat si oscilez intre Bernette Sublime Chicago 7 si Masina de cusut&brodat BROTHER INNOV-IS 955. Vreau sa cos ii pe tru copii. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
getta2000
getta2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : giurgiu
Data de inscriere : 19/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Masina de cusut Singer Mademoiselle

Mesaj Scris de manu_tmu Mar 19 Noi 2013, 8:57 pm

Buna ziua,

Sunt nou pe aici, si caut o masina de cusut pentur sora mea.
Am gasit la Flanco aceasta masina de cusut care cred ca e buna,dar care e deja la pret redus: Masina de cusut Singer Mademoiselle
E la pretul de 519 lei.La Altex e la 679 de lei iar la emag e la 649 lei

Ce ziceti de aceasta masina de cusut ? are cineva acest model ?

Precizez ca nu doreste sa o foloseasca decat pe langa casa, la nevoie.

multumesc mult
manu_tmu
manu_tmu
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 19/11/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Admina Mar 19 Noi 2013, 9:37 pm

Noi tot precizam sa luati masinile de cusut din reprezentanta. Daca nu ai o reprezentanta de masini de cusut in Baia Mare, e o alternativa si hypermarketul. Dar nu ai parte de instructaj si de service mai special, ci doar ca la o masina de spalat, lasata si luata, fara explicatii, fara demonstratii.
Anumite forumiste au avut-o sau o mai au, dar nu am retinut parerile lor. Poate ai timp sa cauti prin pagini, eventual cautand cu CTRL+F: Singer.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 19 Noi 2013, 10:23 pm

sunt 2 masini Singer identice :
SINGER 155 ANNIVERSARY

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Singer MADEMOISELLE

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si care fac aceleasi lucruri : 7 programe de baza, 1500 impunsaturi/min

raportat la aceste doua modele eu as recomanda Singer Smart II  pentru butonul in plus, din care se regleaza pasul, la celelate modele pasul cusaturii este standard

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pretul este asemanator, poate chiar mai mic decat la modelul Singer -"domnisoara" wink 

Succes in achizitionarea masinii de cusut cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de manu_tmu Mar 19 Noi 2013, 10:56 pm

Multumesc mult de raspunsuri. Nu stiu sa fie nici o reprezentanta de masini de cusut in Baia Mare Sad Am gasit pe net o firma de aici din BM care zice asa: "Firma noastra va ofera o gama variata de piese de schimb, accesorii, consumabile, masini de cusut noi sau reconditionate." o sa merg sa vad despre ce e vorba...

Am gasit pe net Singer Smart II la 549 lei, dar nu stiu nimic despre acel magazin online..

S-ar putea ca acum de Black Firday sa fie ceva reduceri la masini de cusut ? Stiiti si unde mai exact sunt astfel de promotii?

Multumesc din nou.
manu_tmu
manu_tmu
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 19/11/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Flora-handmade Mar 19 Noi 2013, 11:39 pm

Pe site-ul elanco.ro am vazut modelul-Masina de cusut Brother BQ25/XN2500 la pretul 619 lei, daca nu-ti place sa comanzi online te duci la magazin (spre Metro e magazinul) si spui sa comande pentru tine la pretul de pe site, te costa in plus transportul vreo 20 lei, te anunta cand soseste pachetul, vezi factura si garantia si daca ai probleme cu ea mergi la magazin in perioada de garantie ca ti-o trimit ei la reparat. De Black Friday cam toate magazinele au reduceri, anunta pe site-ul lor cand.
Flanco are reduceri pe 22, 23 si 24, are Masina de cusut Singer TRADITION 157 pe site, poate si in magazin, cu buton de reglare cusatura, pe site se poate face rezervare produs daca nu gasesti produsul in magazin si ti-l trimite la magazinul din Baia Mare.
Flora-handmade
Flora-handmade
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 09/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de dorina narita Mier 20 Noi 2013, 12:35 am

Manu_tmu eu am o masina Singer tradition cumparata in vara, parca de la Altex ca aveau oferta. Diferenta intre modele este doar de cusaturi in plus la unele modele asa ca eu zic sa nu-ti faci probleme din acest motiv fiindca orice model ai alege este foarte bun pentru a-l folosi la lucrul casnic. Eu sunt foarte multumita de masina mea si iti recomand cu toata caldura aceasta marca.
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de ANCA ECATERINA Mier 20 Noi 2013, 8:32 am

Manu_tmu Dorina mi-a luat cuvintele din gura. Eu am Singer Tradition 157, cumparata de la Altex acum mai bine de un an , tot la reducere, 600 lei a fost si sa nu spun intr-un ceas rau am cusut de la voal la denim si stofa de paltoane, captuseala matlasata, catifea, etc. Pe garantie au o lista cu fimele sau mecanicii care asigura serviceul din toate orasele tarii. Pe mine m-au mancat degetele si am desfacut-o si m-am uitat inauntru (atat cat am putut vedea ), e din metal,nu are piese din plastic .Eu sunt foarte multumita, sa mi-o tina DD in buna functiune multi ani de acum.
ANCA ECATERINA
ANCA ECATERINA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 44
Localizare : romania, satu mare
Data de inscriere : 07/10/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de manu_tmu Joi 21 Noi 2013, 11:44 pm

Am comandat mai devreme Brother BQ17/RL417 de la Elanko la pretul de 459 lei (redus de la 549). este cel mai redus pret acum, dupa acest pret am mai vazut undeva la 485 lei.

Ce ziceti - am facut o alegere buna? Eu sper sincer sa fie ok :D
manu_tmu
manu_tmu
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 19/11/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 22 Noi 2013, 12:14 am

Sa o folosesti cu placere si sa te bucuri de ea Smile
 sunt doamne si domnisoare aici pe forum care au aceasta masina

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fir intins  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB