Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

+34
Geta_63
Celya_f40
myky7robc
rocssanna
nicole24
pufulici
motad
Luisa1
dalisia
anc@
canadianca50
kamelia1707
Gabica
vishma
lostgirl
dandana
Rimmelle
Tache Marilena
onuca28
movsika
ancaanca
Lucia.BlueFlower
seandreea
nicoletanoni
ladybird
a.moscu
dorinamisov
corina_jga
Angelica18
pufoi
corina corina
AlinaJ.Bijoux
Dorulet
Giobsy
38 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de corina_jga Dum 07 Apr 2013, 2:20 pm

Sunt asa de frumoase, ca e pacat sa stea ascunse. Si se si ingalbenesc cu timpul. Scoate minunatiile astea la iveala... Am vazut undeva o idee super: o tava cu un astfel de obiect din frivolité prinsa intre 2 placi de sticla. Efectul e superb!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Sunt cadouri perfecte pentru casa noua si nu numai.
Un model: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

corina_jga
corina_jga
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 54
Localizare : Puerto de la Cruz
Data de inscriere : 23/12/2011

http://www.alittlemarket.com/boutique/cm_handmade-245317.html

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de dalisia Dum 07 Apr 2013, 2:27 pm

Foarte frumoasa...As inrama si eu cateva asa....dar unde?
dalisia
dalisia
helper
helper

Numarul mesajelor : 40
Varsta : 49
Localizare : Campia Turzii
Data de inscriere : 20/03/2013

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de corina_jga Dum 07 Apr 2013, 2:48 pm

Se gasesc de cumparat tavite cu fund de acril sau sticla. Exista si suporturi de pahare din sticla...
Cel mai usor ar fi placi din acril/plexiglas, le dai la taiat unde vrei tu, faci gauri si le prinzi intre ele cu suruburi ornamentale, cu piesa de dantela apretata intre ele. Nu o sa alunece, daca e fixata bine. O idee
corina_jga
corina_jga
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 54
Localizare : Puerto de la Cruz
Data de inscriere : 23/12/2011

http://www.alittlemarket.com/boutique/cm_handmade-245317.html

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de dalisia Dum 07 Apr 2013, 3:13 pm

MULTUMESC...
dalisia
dalisia
helper
helper

Numarul mesajelor : 40
Varsta : 49
Localizare : Campia Turzii
Data de inscriere : 20/03/2013

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de rocssanna Lun 08 Apr 2013, 9:47 am

Foarte frumoase! Si e adevarat ca, neprotejate, se ingalbenesc oricat de bine le-ai pastra.

Multumesc, Corina!
rocssanna
rocssanna
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 11
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 23/08/2012

http://kristesa.blogspot.ro/

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de Dorulet Mar 09 Apr 2013, 7:52 am

Interesanta ideea,Corina.Eu am facut mileu pentru tava de servit,dar o pun deasupra,ca-s tavile astea de inox.
(Dalisia,incearca la Persefona,ei fac si rame).
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de kamelia1707 Mier 17 Apr 2013, 8:54 am

Corina , ti-am vazut minunatiile si pe celalalt site...sunt absolut superbe.

Am inteles ca sunt lacuri care le protejeaza cum se numesc si de unde le-as putea cumpara? Voi cum procedati? Eu pana acum doar le-am calcat ca la macrame cu o panza pe deasupra.........
kamelia1707
kamelia1707
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : craiova
Data de inscriere : 06/02/2013

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de dorinamisov Sam 20 Apr 2013, 11:55 am

Frumos! kiss
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 76
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de corina_jga Dum 21 Apr 2013, 2:22 pm

kamelia... abia azi am vazut intrebarea. Eu nu folosesc nimic deosebit. Cand lucrez cu bumbac (mai ales cel alb) si daca produsul e prea moale, folosesc apretul bunicii... aracet de buna calitate diluat cu apa. 1 parte aracet 2 apa de obicei pentru cercei sau bratari. La uscare, aracetul devine transparent, chiar si la dantela colorata. Si asta protejeaza bumbacul. Am o pereche de sandale din dantela de frivolité de anul trecut in cutia lor nu s-au ingalbenit deloc.
Drept e ca atunci cand ai perlute, e un pic mai migalos. Eu pun aracetul cu pensula prin tamponare (ca sa nu se strice aspectul) si ocolesc perlele. Lotus foloseste un spray.. Fiecare cu tehnica lui.
Cat despre calcat... le fixez bine pe patura, aranjez picourile, pun panza (ca si tine, dealtfel) dar folosesc vapori numai de la 2-3 cm, incerc sa nu presez. Pana se raceste piesa, mai pot aranja micile defecte. Pana sunt reci si definitiv uscate, daca e nevoie, mai pun bolduri.
corina_jga
corina_jga
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 54
Localizare : Puerto de la Cruz
Data de inscriere : 23/12/2011

http://www.alittlemarket.com/boutique/cm_handmade-245317.html

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de kamelia1707 Lun 22 Apr 2013, 2:39 pm

Multumesc Corina!
Acum am in lucru un colier cu margelute si e binevenit sfatul tau.
Spor la treaba si cat mai multa inspiratie tuturor!
kamelia1707
kamelia1707
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : craiova
Data de inscriere : 06/02/2013

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de kamelia1707 Lun 22 Apr 2013, 2:54 pm

vishma a scris:Si eu sunt pasionata de tatting ! Am incercat si cu naveta dar imi ies mai bine pe ac ! Va rog mult sa-mi spuneti ce fire folositi ! Am incercat cotton perle Talmaciu dar nu-mi place ce mi-a iesit ! Acele de unde le procurati ? Eu mi-am luat ace de papusi de la Mildward dar am vazut ca exista ace speciale care sunt la set de 6 . Multumesc ! O zi frumoasa !

Firul de cotton perle de la talmaciu trebuie pus in doua caci altefel nu iese, sau trebuie sa schimbi acul. Eu asa am lucrat cerceii turcoazsi bratara cu firul in doua pe acul de papusi care l-am luat de la Kaufland si tot pe el am lucrat si Flavia si Angelica.
kamelia1707
kamelia1707
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : craiova
Data de inscriere : 06/02/2013

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de corina_jga Lun 22 Apr 2013, 3:19 pm

Daca ai un fir bine rasucit si cu un pic de luciu, oricare ar fi marca, iese bine. Mie mi-e mai mare frica sa nu iasa la purtare! Am patit-o cu un fir Anchor albastru care se lucreaza bine dar ma gandesc la purtare.. Ai un colier dragut, delicat care lasa pete albastrii de la transpiratie...
Eu lucrez cu coton perlé de la Anchor si am gasit de curand un fir de matase (de 120... ) pe care trebuie sa-l pun in 3 sau in 4... chinuie un pic, dar merita.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Asa arata lucrat cu firul respectiv. Nu are nume, pentru ca l-am gasit la un magazin de chinezarii pe aici...
Fir de matase sau de poliester (amestec) pentru masina de brodat e bun si el, pus in 4.

corina_jga
corina_jga
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 54
Localizare : Puerto de la Cruz
Data de inscriere : 23/12/2011

http://www.alittlemarket.com/boutique/cm_handmade-245317.html

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de kamelia1707 Vin 26 Apr 2013, 12:38 pm

[quote="rocssanna"]Salut!

Am inceput si eu cu ceva vreme in urma, sa fac tatting cu acul (am si naveta, dar nu stiu de ce nu pot deloc sa lucrez cu ea) si am facut cateva piese. Se gasesc modele vechi in arhiva SUA, e free sa le copiezi dar iti ia ceva pana inveti diagramele lor. Odata invatate, e f usor de lucrat si intr-adevar, superb.

Buna,
Te rog frumos daca poti sa imi dai si mie link-ul unde ai gasit modele!
kamelia1707
kamelia1707
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : craiova
Data de inscriere : 06/02/2013

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de corina_jga Vin 26 Apr 2013, 1:00 pm

Imi pare tare rau, dar nu iti pot un link pentru modele, pentru ca nu exista. dar un punct de plecare ai aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Am facut un mic tutorial, sper sa te ajute la intelegerea elementelor de baza. Restul e chestiune de rabdare si imaginatie.
Spor la treaba si daca ai nevoie de ajutor, cu mare drag.
corina_jga
corina_jga
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 54
Localizare : Puerto de la Cruz
Data de inscriere : 23/12/2011

http://www.alittlemarket.com/boutique/cm_handmade-245317.html

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de kamelia1707 Vin 26 Apr 2013, 2:53 pm

Multumesc frumos Corina!

rocssanna zicea ca a copiat ceva din arhiva SUA si de asta ziceam ca poate ne da un link.
kamelia1707
kamelia1707
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : craiova
Data de inscriere : 06/02/2013

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de corina_jga Vin 26 Apr 2013, 4:08 pm

Poate este acesta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

O carte buna am gasit azi: BEETON'S BOOK OF NEEDLEWORK in format pdf. Volumul I e despre tatting. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
corina_jga
corina_jga
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 54
Localizare : Puerto de la Cruz
Data de inscriere : 23/12/2011

http://www.alittlemarket.com/boutique/cm_handmade-245317.html

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de Dorulet Sam 27 Apr 2013, 7:08 am

Frumos iese lucrul,Corina,de la chinezi vine si bumbacul(de provenienta egipteana)pentru Lizbeth.Doar ca la noi n-a ajuns.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de Dorulet Mar 30 Apr 2013, 9:01 am

O coronita de Pasti/Primavara in care am imbinat frivolite-ul cu hartia:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de ladybird Mar 28 Mai 2013, 9:26 am

Nu am mai trecut de ceva vreme pe aici. Sunt tare frumoase lucrarile voastre.
Am lucrat si eu cate ceva, mai putin in ultima vreme:
Doua semne de carte:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Felicitari :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Un mic talou:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de Luisa1 Mar 28 Mai 2013, 6:03 pm

Foarte frumoase !Felicitari !
Ma minunez si nu imi vine sa cred ca lucrusoare superbe se pot face !
Luisa1
Luisa1
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : romania
Data de inscriere : 30/12/2012

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de corina_jga Mar 28 Mai 2013, 6:08 pm

Cativa metri de fir, naveta sau ac si muuuulta, foarte multa rabdare. Cata migala sta un felicitarile tale, ladybird, si cat de fine sunt!
corina_jga
corina_jga
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 54
Localizare : Puerto de la Cruz
Data de inscriere : 23/12/2011

http://www.alittlemarket.com/boutique/cm_handmade-245317.html

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de Dorulet Lun 22 Iul 2013, 9:56 am

De multa vreme n-am mai trecut pe aici.Va arat un colier din ata de matase cu margele Toho:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si niste cercei cu cristale Swarovski:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de corina_jga Lun 22 Iul 2013, 11:54 am

Frumoase, Dorulet!
Nici naveta mea nu doarme...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

corina_jga
corina_jga
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 54
Localizare : Puerto de la Cruz
Data de inscriere : 23/12/2011

http://www.alittlemarket.com/boutique/cm_handmade-245317.html

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de a.moscu Lun 22 Iul 2013, 6:00 pm

Foarte frumoase , toate !
a.moscu
a.moscu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/10/2011

http://www pethome.ro

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de Luisa1 Lun 22 Iul 2013, 9:35 pm

Sunt minunate!
Luisa1
Luisa1
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : romania
Data de inscriere : 30/12/2012

Sus In jos

Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5 - Pagina 9 Empty Re: Tehnica-frivolite-pe-ac-sau-needle-tatting-5

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB