Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Lucrul de mână - sursă de venit 3

+75
GinaP
mnarcisa
contessina
lori16ro
diada
tomari
Andata
dorina narita
corina corina
CarmenClaudia
caitriona
sergiu valentin
MirelaC
doraly
europolis
Snow Butterfly
fulguta28
AcidoR
Gabica
DanB
despina13cucli
mariposa.romania
adriuta
PAULA CONSTANTIN
cica elena
AlinaJ.Bijoux
IuliaMe
alban andreea
ioana soare
myky7robc
An-Ca2811
Gerlinde13
canadianca50
kmn
elluta
gloriamix
mar_ysa_28
victoriacus
Love
Roxi_J
Floren
emmancita
emilia-elena
Angelica18
stoy
ikuta
Dorulet
ismi3ismi
T_mihaela
ivanutamihaela
Lena11
moni_tinca
flori balteanu
cristinamihaela
romaya
Admina
SilviaDumitrescu
amoni
Giorgi
dorinamisov
letho
MagdaMarin
adelina24
xgabitza
mari42
vlad_mom
bisisica bijuterii
virginia
valentinadof
cristinica_xri
crina68
danniela
lililu
anielle
Giobsy
79 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de danniela Mier 30 Oct 2013, 11:40 am

Acidor, ai zis ''mai bine o faci cadou si scapi de o obligatie''.

Sincer, nu stiu cui i-ai face un asa valoros cadou!! Zic si eu..... Si de unde si pana unde obligatie, cadou ca si obligatie??? Ori una, ori alta, dar cu o rochie crosetata.... sa ma scuzi dar eu una nu cred ca as face nici cadou cuiva si nici nu as da-o ca sa rezolv o obligatie....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de cica elena Mier 30 Oct 2013, 12:42 pm

Danniela ai dreptate insa cand nu ai incotro o dai si din obligatie.Eu am dat un pulover crosetat la doctora ca sa imi trateze sotul,desi am simtit ca dau o parte din mine,dar asta a fost situatia.
cica elena
cica elena
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 225
Varsta : 57
Localizare : piatra olt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de alban andreea Mier 30 Oct 2013, 1:26 pm

as face-o cu drag cadou,daca as sti ca imi e apreciata munca.inca nu m-a convins nimeni ca o merita .am o prietena in germania care vrea o rochie crosetata.m-am apucat de ea si sper sa fie multumita.
alban andreea
alban andreea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : bacau
Data de inscriere : 22/06/2012

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de Andata Mier 30 Oct 2013, 2:08 pm

Acum am gasit postarile voastre cu etichete. Am gasit un tutorial pt fabricarea etichetelor acasa, daca va intereseaza. Vreau si eu sa il incerc cat de curand [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

LE. Eu pe rochita as cere intre 250-300 de lei. Pentru mai putin, zau ca nici nu se merita sa o dai, la cata munca e la ea.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de Admina Mier 30 Oct 2013, 3:52 pm

Andata, de unde iei "Iron on Transfer Paper (I just used the t shirt kind)"? Nu stiu daca se gaseste la noi hartie din asta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de Snow Butterfly Mier 30 Oct 2013, 5:32 pm

Ma bag si eu in discutie , referitor la etichete, sunt si la noi firme care executa la comanda etichete textile tesute sau termoadezive dar nici nu vreau sa ma gandesc cam cat ar costa  astfel de etichete personalizate.
 Hartia "Transfer Paper " e de fapt hartie de / pentru transfer termic (eu asa stiu).Se poate achizitiona direct de pe net si cred ca se gasesc si in orasele mai mari la  magazinele speciale care se ocupa cu personalizarea tricourilor.
Snow Butterfly
Snow Butterfly
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 23/11/2012

http://fourhandsworkshop.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de AcidoR Mier 30 Oct 2013, 5:55 pm

Danniela, eu-s mai darnica de felul meu! Unei prietene i-am aratat o fusta, i-a placut, i-am daruit-o. Altadata i-am daruit o pereche de cerceii din aur, fara nici o ocazie nimic. De cate ori ma vedea  cu ei, ii admira, acum ii admir eu la ea! rade 
Acum lucrez un sal pentru alta prietena...... si tot asa.
De cate ori daruiesc primesc cu varf si indesat de la Cel de sus, nu neaparat material! kiss 
Scuze de off topic !
prietenie
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 68
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de danniela Joi 31 Oct 2013, 2:56 pm

Acidor, nu m-am referit la partea aia de ''dai si primesti inzecit'', cred ca si eu sunt ca tine...ma refeream mai mult la obligatii si ''cadouri'' din astea care nu sunt apreciate, ba mai mult zac aruncate in colturi. Ranesc tare mult cand vine vorba de munculita noastra!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de emmancita Joi 31 Oct 2013, 4:03 pm

Da, eu am patit, am dat lucrat cu drag ceva si am dat cadou si apoi a fost aruncat...asa ca nu ma mai "obosesc" la cadouri, fac doar pt mine sau daca e bine platit.
Cat despre etichete, nu cred ca sunt asa scumpe, acolo unde a facut Sergiu Valentin au costat cam 1 milion , 500 buc. Eu zic ca e bine. Eu am dat suma asta, sau chiar mai mult pe doar 100 buc.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de adriuta Joi 31 Oct 2013, 5:40 pm

La etichete, eu va recomand sa le alegeti dintr-un material usor de purtat pentru ca sa nu deranjeze, este f important  materialul ei cat si pozitionarea, si sa scrieti ceva de genul:
Handmade by XXXX
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] vostru. ro

sau: Handmade with love
by [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] siteul vostru .ro


  Ideea cu eticheele este foarte buna.wink insa daca nu scrieti adresa siteului vostru sau denumirea (marcii inregistrate) nu va veti atinge scopul.

 Referitor la produsele pe care le vindeti, nu uitati ca reclama este sufletul comertului. Cumparatorul trebuie sa cumpere ceva care sa arate perfect dn toate punctele de vedere. Pozele de calitate, manechinele, prezentarea, totul. Ca pe ea sta altfel, este problema ei/lui. Ideea consta in aducerea cumparatorului la punctul de a spune: Vreau asta!!!

 Pretul se stabileste simplu: materia prima(calitatea este f importanta, de ex daca tricotati un obiect din lana 100% va fi mai scump decat acelasi pulover tricotat din acrilic, nu uitati sa specificati asta la prezentarea produsului)+ orele de munca (pastrati un carnetel pentru inceput cu timpii).  Diferenta in mare parte consta in salariul tau, cu cat te platesti tu pe ora.  
 Apoi mai intervin alti factori, daca o vinzi in Ro unde pretul handmade este mai mic sau o vinzi in strainatate, concurenta pe care o ai pe acea piata unde-ti vinzi produsul, calitatea produselor si nivelul maiestriei tale (sunt unele produse handmade ...vai vai vai).
 Atentie mare la greselile de ortografie, mai ales daca sunt vandute pe siteuri internationale atunci cand le descrieti. Pentru siguranta cumparatorului si a voastra deschideti-va un account PAYPALL pentru ca fiind din Ro lumea poate fi mai rezervata.
Neaparat sa va interesati la posta cat va costa trimiterea coletului si sa afisati acest pret atunci cand listati produsul, lumea vrea sa stie asta, este ff important. De asemenea sa va verificati cat de des puteti adresa de email si sa raspundeti intrebarilor posibililor clienti.
 In general, cam asa iti calculezi preturile de vanzare.
kiss
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 08 Noi 2013, 7:19 pm

Mai fetelor, azi fiind sarbatoare am umblat putin teleleica prin oras si prin magazine implicit. Si ce sa vezi......??? Intr-un magazin o jacheta genul asteia [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] dar din fir mai gros, frumoasa ce-i drept dar costaaaa.....35 de lei. In altul un pulovar dintr-un fir ce parea a fi lana (putin asprut mi s-a parut), marime cam pentru mine asa (deci nu micut), lucrat fara model, doar picioare duble, deci destul de des, cu maneca lunga si guler cu nasturi, costa..... cat credeti? 15 lei - cincisprezece lei. zid L-am luat l-am studiat pe toate partile sa vad daca e lucrat cumva ..... nu stiu sa ma exprim.... adica croit si asamblat la urma , dar nuuuuu era lucrat fiecare parte separat apoi cusut de mana. Oare cine lucreaza asa ceva si mai ales pentru cati lei ca sa poata fi vandut cu pretul asta? Mentionez ca erau lucruri noi si chiar frumos lucrate. Ba chiar la cel ca in poza avea si un ac de siguranta din acela mare cu o margica si un lant cumva ornamental cu care se putea inchide.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 08 Noi 2013, 7:28 pm

Poate cineva care are materialul ,,gratis,, si cere doar pentru lucru ?
Dar si asa e foarte ieftin ! Nu-s platiti nici nasturii nici margelele ...
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 08 Noi 2013, 7:44 pm

asa am gandit si eu canadianca. Si daca eie firul gratis tot e mai mult manopera. Barem la pulovarul din lanica....avea vre- 5-6 nasturi ...si nu erau daia de 0,20 bani bucata. wink Numai nasturii costau cel putin 3-4 lei apoi tot pulovarul 15 lei.... nici de la SH nu il iei cu atat

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de tomari Vin 08 Noi 2013, 8:00 pm

Silvia si eu am vazut in magazine "made in China" marfa tricotata-crosetata ieftina; cred ca sunt lucrate la masina. O fosta colega de camin cu fiica mea, care a studiat un an in China i-a aratat ce si-a cumparat de-acolo, extrem de multe lucruri contrafacute, care se regasesc in magazine de fitze vandute la preturi consistente. Astia sunt in stare sa ne cloneze si pe noi si habar sa nu avem de "gemenii" nostri. ametit 
Eu ma gandesc si la colorantul folosit care poate sa pateze pielea - stan patitul cu o pereche de "blugi", mirosul produselor, calitatea firului.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de valentinadof Vin 08 Noi 2013, 8:09 pm

Pai,mai fetelor, decat sa muncesti degeaba,mai bine stai degeaba!Eu nu mai fac comparatie cu produsele tricotate in China,unde intr-adevar mana de lucru este foarte ieftina.Cine doreste ceva lucrat de mine sa dea banul.Ei,na,c-am ajuns s-o spun si pe asta!Si cine se respecta si tine la pielea lui nu da banul pe ieftineli tinute in containere si care miros toate la fel!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de Admina Vin 08 Noi 2013, 8:29 pm

Am laut cu 24lei un pulover de lana de la sh, azi. Ieseam mai ieftin daca veneam sa-l iau pe ala cu 15 lei, pana la tine.Smile 
Nu aveau eticheta pe ele, adica nu erau chinezesti? Daca erau handmade, nu-mi explic pretul, chiar si din fire ieftine sau gratis (ca parca mai e ceva gratis, azi).
Chinezestile pleaca de acolo cu preturi de ras, se plateste transportul mai mult decat valoarea marfii si la intrarea in tara nu prea se platese vama... ca de, traim in Romania. In alte tari ale lumii, chinezismele sunt mai scumpe ca la noi, ca intra in tara, cu acte in regula. Mirosul indica provenienta, produse petroliere, rezultatul rafinarii titeiului atat pentru incaltari cat si pentru haine. Sunt haine toxice si la magazinele din mall, nici nu cred ca a masurat cineva toxicitatea celor facute pe vapor, in drumul spre tarile de destinatie. Mai bine iei un fir cu lana mai multa si stai doar in 2-3 pulovere, toata iarna, decat sa cumperi acryl care miroase a benzina.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 08 Noi 2013, 9:03 pm

Sincer nici nu m-am mai gandit sa ma uit dupa eticheta. Adica la pulover m-a strafulgerat o idee sa caut si eticheta dar atat l-am studiat, pipait, uitat pe dos, zgamait cu degetul pe cusatura ca a venit vanzatoarea si m-a intrebat daca il vreau , ca pot sa-l probez.... dastea asa, si eram asa de revoltata incat i-am raspuns ca nu vreau. Si nepoata-mea a zis ca i-am raspuns asa pe un toooon... de mai aveam putin sa-i dau si una rade 

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de romaya Vin 08 Noi 2013, 9:22 pm

Nu putea fi decat marfa de contrabanda ..altfel nu se explica pretul .Ca veni vorba ,marfa contrafacuta gasesti peste tot si mai nou expusa la vedere fara jena /teama .Am vazut in Grecia intr-un targ saptamanal din centrul orasului Rethimno balerini "Zara" la 2 euro ,cica din "pelle".. si orice marca renumita de parfum  la 3 euro .Am luat un parfum numai ca sa-l pot compara cu al meu de-acasa Smile cutia sigilata ,ambalajul exterior reprodus intocmai - culoarea, inscrisurile ..etc totul coincidea . Bineinteles ca in interior nu era Chanel 5 , nici nu ma asteptam Smile   era -  leopardu -o sticla ordinara cu dop de plastic  rade, o apa chioara usor galbuie ..nu va mai zic de miros ...boo
Si totusi lumea cumpara ,probabil pentru cadouri rade
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 08 Noi 2013, 9:25 pm

decat un asa cadou... mai bine ...un magnet de frigider, sau nimic - zic eu wink 

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de danniela Sam 09 Noi 2013, 10:04 am

Eu cred ca sunt lucruri donate!!!!
Si sa va zic de ce cred asta. Aici in capitala este un market pentru second hand, unde gasesti originale purtate un pic la preturi de nimic. Unele par noi, doar prafuite sau murdare de la carat. Sursa sigura mi-a spus ca majoritatea lucrurilor sunt trimise de biserici sau organizatii care fac caritate si sunt luate de diverse ''mai mari persoane'' si date la vanzare. O intreaga mafie. Posibil sa fie la fel. Toata Europa trimite charity in Africa, personal nu am vazut mai nimic. Si am mai zis pe aici, am vazut doar persoane venite din alte tari cu doantii dar ...erau noi. Chiar si o doamna din Romania, nu dau nume, a venit cu medicamente si le-a donat la un orfelinat cu copii bolnavi sugerat de ...mine. Dumneaei nu stia nimic, a zis doar ca vrea sa doneze.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de emmancita Sam 09 Noi 2013, 1:37 pm

Da,Daniela, asta cu bisericile si hainele, stiu sigur. De aici de la biserica se impart haine la "saraci",e acolo un nene care incarca sacii si-i trimite in Ro, la vanzare. Stiu sigur pt ca mi-a zis cineva direct de la biserica si stiu si cu ce firma trimite "marfa" acasa.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de diada Joi 13 Feb 2014, 1:23 pm

Un mesaj privat primit de mine si nu sunt in masura sa-i raspund, poate va dati voi cu parerea.


BlueKidoo a scris:Buna,

Relativ recent am inceput sa crosetez, initial pentru fiica mea iar acum si ceva martisoare (pe care nu le-am vandut inca). O cunostinta s-a apucat de un proiect, face rochii elegante pe care le accesorizeaza cu flori si dantele crosetate. Sunt abia la inceput, vor sa faca cateva rochii apoi sa le expuna undeva, si m-a intrebat daca as vrea sa le fac eu florile si dantela (si sincer as vrea). Ar urma sa imi furnizeze ele tot materialul necesar eu doar sa le lucrez asa ca ar trebui sa le spun un pret pentru mana de lucru. Aici am o mare problema ca nu am vandut niciodata si nu stiu cam cat ar trebui sa iau. Ar vrea sa le fac ceva in genul asta:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ai putea te rog, sa ma ajuti cu o sugestie? Aproximativ, cam cat ar trebui sa cer pe manopera? la dantela ar trebui pret pe metru liniar.

Multumesc tare mult

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de lori16ro Sam 15 Feb 2014, 6:30 pm

cand te apuci de crosetat 1 floare pui ceasul si vezi in cat timp o termini apoi decizi care ar fi pretul pe ora de lucru , daca socotesti la minim pe economie iese destul de mult dar tu singura poti sa ti 'pretuiesti" timpul
lori16ro
lori16ro
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 55
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty site-transfer-handmade

Mesaj Scris de contessina Mar 18 Feb 2014, 11:47 am

Am si eu un blog cu produse hand-made, bijuterii, diferite obiecte si accesorii dragute atat pentru copii cat si pentur tineri si chiar pentru doamnele mai in etate care doresc sa fie chic oricand. As avea nevoie de o sugestie legata de o firma catre care sa imi transfer site-ul pentru ca nu mai sunt multumita de cea actuala, pot sa spun ca m-am extins. Sunt tare bucuroasa ca dupa cativa ani am reusit sa vand pe sume destul de insemnate. Niste sugestii sau idei ar fi de mare ajutor. Va raman recunoscatoare pentru orice idee si implicare. Caut si personal, dar avand in vedere ca urmaresc postarile de mai mult timp insa curand mi-am facut cont, ma gandeam ca aici exista cunoscatoare care imi pot sugera mai multe.
contessina
contessina
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : satu mare
Data de inscriere : 21/01/2014

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de contessina Joi 13 Mar 2014, 3:48 pm

Daca pot sa recomand, as spune ca am ales cu Claus Web.ro, firma care ofera host si domeniu, plus promovare, daca voi avea nevoie. Cine mai are nevoie de astfel de colaborari ii recomand cu incredere pentru ca sunt seriosi si multa lume ma conducea la ei.
contessina
contessina
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : satu mare
Data de inscriere : 21/01/2014

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 10 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB