Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyIeri la 3:53 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Haideti sa slabim ! (7)

+35
Day
mnarcisa
ivanoiuadela9
clodi
gabriela1554
valentinadof
piciul
LYNDA
cristinamihaela
diblaru maria
diada
Karina33
geany
ema
SilviaDumitrescu
Uca
juliennej
myky7robc
jessica
elenaxx
lucky
StMihaela
annamaria26985
ioana soare
ancabanu
Admina
ALICET
Kristina
aurishta
Chirrox13
musetel
corina corina
danae
danniela
Clio_Ela
39 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 10 Mai 2012, 2:20 pm

In sfarsit, intru pe forum si vad ca ati revenit aici!
Credeam deja ca ser poate inchide topicul, nescriind nimeni...

Karina, si eu indraznesc sa te fecitit. Meriti, de ce nu?? E o reusita sa scapi de 8 kg.
Maria bine ai venit, si asculta de Aurishta!!

Geany, Admina, Diada, ma bucur ca si voi slabutzele sunteti aici prezente la incurajat!

Eu raman la 56-57 ale mele, nu mai pleaca altele, insa nici nu mai vreau sa scap de vreun kg. Ok, putin la aripioare parca nu m-as supara sa mai dispara, dar numai daca dispar asa, fara sa fac ceva pt asta.
Sport fac, cele 5 ore pe zumbaiala (2 martea, 2 miercurea si 1 duminica) le fac, imi e ciuda ca nu amr eusit sa pun orele in alte zile, ci doar asa, una dupa alta marti si miercutri:( Pai 4 ore in doua zle, si apoi pauza 3...
Oricum pauza e numai pe jumatate, ca in fiecare saptamana pregatesc 2-3 coreografii noi, si e si acolo miscare si munca, acasa. Dar nu asa "ppower" ca pe scena la curs.

Tot aman pozatul, nu imi prind deloc baietii sa ma pozeze:( Acum cu sotiorul meu ma inalnesc seara, ori e el la sport sau biliard, ori sunt eu la Zumba. Iar la sf de sapt, tot pe fuga, tot afara, ca e caldutz si frumos.
Oricum, hainele cusute in urma cu 3 ani sunt deja chiar largute, asa ca nu ma plang.
De mancat ... ohooo, parca nu ma satur niciodata. Mananc de toate, dulciuri chiar multe, plus ca mananc noaptea, la 1-2 fug la frigider sinu doar sa il deschid si sa il inchid la loc Smile

Pentru cele care tin dieta si nu fac sport, repet ce tot spun deja de un an incoace. Nu e destul, si nu e nici sanatos!
Karina, eu zic sa nu renunti la carnea rosie, contine proteina, si e dovedit ca proteina hraneste muschii, iar muschii sunt cei care consuma caloriile. Proteina nu ingrasa, ci dimpotriva e recomandata (alaturi de fibre) in curele de slabire.
Cu cat masa musculara e mai mare, cu atat e consumul de calorii mai intens.

Abia mai ajung la calculator, acum pruncul e in pat, marait, ca ieri a fost vaccinat. Altfel doar la noaptea reuseam sa ma mai asez... Tot spun ca o sa am timp mai mult, dar parca si mai putin e... Mai ales acum, ca stam mai mult pe afara la joaca...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de corina corina Joi 10 Mai 2012, 3:58 pm

Karina , flower ! 8 kg nu-s putin si tu stii ca intotdeauna inceputul e mai greu . Iti doresc s-o tii tot asa !

Eu sunt asa cum ma stiti . Muncesc de dimineata pana seara , cu pauza doua ore la pranz . Tot de trei ori pe zi mananc si eu , dar din pacate dimineata foarte devreme , astfel incat la pranz m-as manca si pe mine si seara foarte tarziu , mai bine zis noaptea . Si desi munca in gradina nu se considera sport , la pranz cad franta de parca as sta numai pe banda rulanta (curtea mea are 45 pe 90 de metri ) , iar seara nu mai spun . Important e ca nu ma ingras si sunt sanatoasa tun . Dupa ce termin cu semanaturile si cu plantatul o sa-mi mai trag si eu sufletul si as vrea sa repar bicicletele (care stau de vreo doi ani in pod ) si sa iesim la pedalat in familie .

Aurishta , ma gandeam eu ca trebuie sa fii pe aici . Ramai modelul meu de ambitie , dar nu stiu cand . Embarassed

Clio Ela , ma bucur sa aud ca zumbaiesti cu spor si te invidiez ca mananci de toate si oricand .

Cristinamihaela , vad ca suntem de-o seama . Eu nu te vad cu prea multe kg in poza de la avatar .Esti o doamna bine !

Maria , mama ei de paine ! Si mie-mi place ! Mai ales de cand o fac in casa cu tarate e un deliciu . Nu exagerez cu ea , dar parca fiecare firimitura tine sa ramana la mine .

corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de LYNDA Sam 12 Mai 2012, 2:11 am

Karina felicitari! te acompaniez si eu tot cu 8 kg pe minus! ...dar mai am!
Nici eu nu am timp de nimic...nici macar de sport...printesa mea vrea afara toata ziua si abia reusesc sa mai fac curat si sa cos...tot noaptea...acum vad ca stagnez...probabil ca doar cand ma apuc din nou de sport am sa slabesc mai mult...
Spor la slabit si la zumbait! kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de Karina33 Sam 12 Mai 2012, 9:17 am

Bine, bine accept felicitarile asa cu titlu de incurajare rade

Va dati seama ce mandra sunt si eu de mine ca am reusit sa ma mobilizez, motivez si urnesc pe drumul asta!

Maria pana nu te convingi tu pe tine ca TREBUIE sa slabesti si ca VREI asta cu adevarat te amagesti renuntand cateva zile la ceva din mancare. Ca-n orice inceputul e cel mai greu, incearca sa-l faci in perioada de concediu, vacanta cand macar o saptamana esti pe-acasa si-ti poti impune schimbarea de regim. Imi pare rau daca supar pe cineva dar ideea asta ca renunti azi la paine si peste trei luni la dulciuri si peste sase luni la mancatul noaptea seamana cu lasatul de fumat prin micsorarea numarului de tigari/zi. E vax, eu una n-am vazut vreun fumator de doua pachete/zi reusind asa. Renunti total si te lupti o saptamana/luna/an cu demonii ce nu se dau plecati cu una-doua. Din pacate la mancare nu poti renunta total dar intr-o saptamana te poti invata cu un regim de mancat regulat si sanatos. Dar doar daca VREI, nu daca iti impune careva din exterior. Asa ca iti urez sa-ti gasesti adevarata motivare si sa te lupti!

Ela eu nu fac miscare. Deocamdata miscarea mea este intre masina de cusut si masa de croit si doua plimbari de maxim 20 de minute cu cateaua prin cartier. Coloana nu ma lasa sa fac inca sport. Poate dupa ce o usurez de vreo 20 de kile sa pot/sa vad ce miscare pot face ca sa ard si cu muschii din calorii. Deocamdata ma lupt sa mai curat din depozitele de grasime si retentia de apa, de-asta dieta e (inca) fara carne rosie, fara fainoase, fara fructe dulci si fara legumele bogate caloric.
Cinstit vorbind eu din porc prefer muschiuletul si-ala facut la cuptor asa ca lipsa lui nu se simte. Iar carnea de vitel (mai am inca vreo 5 kile in congelator de ultimul sfert de vitel cumparat) este prezenta in meniul meu o data pe saptamana. Prefer sa beneficiez de peste in schimb.
Una peste alta ma bucur ca m-am obisnuit usor si nu mi-e foame, ba parca imi vine uneori sa uit de masa de seara ca nu mi-e foame. Iar cu poftele...le mai punem in cui, le mai amanam ca premiu pentru cand o sa realizez ceva...ma pot minti singura si-n bine!

De sport sper sa ma pot reapuca cand scad la 90. Deocamdata sper ca peste o saptamana sa nu mai arate cantarul trei cifre.! E un pas spre mai bine. Nu m-am ingrasat in trei luni ca sa ma astept sa dau usor jos si fara munca surplusul.

Corina tu esti gurmanda si si muncesti mult fizic fata de mine. Ca sa nu rupi masa la pranz iti recomand sa iei o gustare, un fruct sau un iaurt cu cereale pe la ora 10-11. Si sa bei apa, in caz ca ai uitat-o pe Elena! Si eu ma trezesc la 5, micul dejun e pana-n 6, gustarea asa undeva la 10-11, pranzul pe la 14, iar gustare pe la 18 si masa de seara pe la 20-20.30, la somn ajung dupa ora 23, mai degraba 24. Dar am grija sa mananc pe zi undeva pana in 1400 de calorii. Tie probabil ca-ti trebuie mai multe ca muncesti mai mult fizic. Incearca sa gasesti un nutritionist si vezi ce-ti propune!

Lynda la tine-i vorba de revenirea de dupa sarcina, nu de lupta mea. La tine se da usor si repede daca vrei. Si ai grija sa nu ramana nimic peste normal ca odata invechite grasimile se ard muult mai greu.

O sa mi trec sa dau raportul din cand in cand!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de Admina Sam 12 Mai 2012, 9:53 am

Corina, vreau sa subliniez ceva, pentru ca spuneai ca dormi dupa-amiaza. E si normal, la cat efort depuneti voi, plus trezitul devreme, nici nu ati putea altfel. Sa faci o pauza de minim 30minute intre masa de pranz si momentul cand te intinzi. Fie stai la masa sau strangi, speli vase, stai la televizor, ce-ti place. Daca ne intindem dupa masa, mancarea se va digera mai greu, stomacul va munci mai mult si va asimila mai mult. Parca intre masa de seara si momentul culcarii, trebuie sa fie 2-3 ore. Aici gresesc eu, ca mananc foarte tarziu si adorm cu stomacul plin; chiar daca doar de legume, tot are de lucru... zid
Am gasit un site de nutritie, mai mult raw si explicau ceva cu asocierile de alimente. Sunt foarte importante: ordinea in care mancam alimentele (lichide inainte de solide, fructe si alimente care se digera usor inaintea celor care se digera greu), asocierile dintre ele (aminteau de glucide si lipide, in aceiasi masa; pe langa faptul ca se depun in kg, se ingreuneaza digestia, apare balonarea, etc; un exemplu ar fi rosii cu cartofi, care nu trebuie asociate, dar ce buna e salata orientala...). Si ar mai fi exemple, dar bucataria romaneasca e asa de grea, cu multe legume fierte prea tare, nu mai raman fibre deloc, ca sa ajute digestia, paine alba care doar ingrasa si nu aduce nimic in organism, cartofii la fel, porumbul si malaiul la el. Sunt alimente care ingrasa purceii, noi le mancam la orice masa. Bine si alte natii, dar noi in plus suntem si sedentari de neam... Spre exemplu, germanul mananca greu, dar face miscare, sport, cu placere.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de corina corina Sam 12 Mai 2012, 6:46 pm

Aveti dreptate fetelor ! Mare dreptate aveti ! Multe din lucrurile astea le stiu si le aud mereu , dar nu ma adun o data . Uite , pe tine Karina , mai mult te admir pentru faptul ca ai inceput de undeva decat pentru numarul kilogramelor pierdute . Dar va veni si randul meu . La mine cantarul arata doua cfre , dar ce pacat ca sunt identice...
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de diblaru maria Sam 12 Mai 2012, 7:57 pm

Multumesc pentru incurajari fetelor ,motivatia exista SANATATEA ,dar cum ai spus Karina,trbuie sa te lupti cu demonii,sa nu mai ajung la frigider cand sunt suparata ,am avut perioade cand mancam noaptea demulte ori o faceam mecanic ,imi reveneam cand deja mancasem bine ,degeaba imi puneam iautul in fata sau fructe trebuia sa mananc bine si mult .Acum am reusit sa ma stapanescde vreo cateve luni,am concediu 2saptamani si deja am inceput sa beau apa ,si mananc paine decat dimineata ,sa vedem ce o iesi.
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de lucky Sam 12 Mai 2012, 10:19 pm

Buna seara! Azi am jucat tenis cu juniorul meu si sunt fericita ca am facut miscare. De slabit eu nu pot si asta e! O sa incerc sa fac cat mai multa miscare poate asa sa mai scada colaceii chiar daca cifrele de la cantar o sa arate aceeasi greutate. Cred ca o sa incerc si dieta Montignac, cine stie, poate o sa se schimbe totusi ceva.
lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de piciul Dum 13 Mai 2012, 8:56 am

De ce nu incerci si vindecarea prin gandire, metoda lui Valeriu Popa.

"Nu trisati si nu incercati sa pacaliti o lume perfecta ca cea a subconstientului. Cititi-i mesajul de la “noul model de gandire” timp de 21 de zile, de 3 ori pe zi, cate 10-15 minute. Evitati recitarea mecanica a formulelor. Ceea ce cititi, incercati sa traiti. Puterea gandirii pozitive consta in repetitie, in insistenta de a emite aceleasi ganduri bune si de a avea deplina incredere in aplicabilitatea lor.
Bolile vor fi date in ordine alfabetica si vom folosi urmatoarele prescurtari:
C.M.P. = cauza mentala a problemei
N.M.G. = noul model de gandire

- Obezitate pantec
C.M.P. : Furia unei hraniri refuzate.
N.M.G. : Ma hranesc cu hrana spirituala. Sunt liber si pe deplin multumit."

Eu, am reusit sa-mi abat gandurile de la mancare, repetand aceasta fraza. Se pare ca energia gandurilor noastre este foarte mare si vindecatoare, bineinteles a gandurilor bune! Succes!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de Admina Dum 13 Mai 2012, 10:30 am

Piciul, multumesc ca ai pus citatul. Am salvat site-ul unde sunt descrise toate acestea si tot respectul pentru d-l Valeriu Popa. Ma fascineaza cartea respectiva. Cand aud de cate o problema de sanatate, imediat ma uit si asociez. Dar cati cred, cati au taria sa recunoasca? Eu stiu si am observat ca m-am ingrasat peste noapte (putin ce-i drept, dar totusi) si nu am urmat metoda aceasta. Am o hartiuta cu afirmatiile care mi se potrivesc, am sa o adaug si pe aceasta. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de lucky Dum 13 Mai 2012, 11:12 am

Ai dreptate Piciule, o sa incerc si metoda asta. Multumesc!
lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de aurishta Dum 13 Mai 2012, 11:20 am

Karina33 a scris:... ideea asta ca renunti azi la paine si peste trei luni la dulciuri si peste sase luni la mancatul noaptea seamana cu lasatul de fumat prin micsorarea numarului de tigari/zi. E vax, eu una n-am vazut vreun fumator de doua pachete/zi reusind asa. Renunti total si te lupti o saptamana/luna/an cu demonii ce nu se dau plecati cu una-doua. Din pacate la mancare nu poti renunta total dar intr-o saptamana te poti invata cu un regim de mancat regulat si sanatos. Dar doar daca VREI, nu daca iti impune careva din exterior. Asa ca iti urez sa-ti gasesti adevarata motivare si sa te lupti!
Eu am incercat de-a lungul timpului ambele variante, si cea radicala, si cea treptata, in functie de conditiile specifice in care ma aflam. Am reusit in ambele situatii, cheia aflandu-se in ultimele tale doua afirmatii. Dar doar daca VREI, nu daca iti impune careva din exterior. Asa ca iti urez sa-ti gasesti adevarata motivare si sa te lupti!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de danniela Dum 13 Mai 2012, 12:05 pm

No, acuma sa nu ma bateti dar ce o scris Piciul nu vrea sa imi intre in cap si pace. Cred ca fiecare percepe informatia intr-un anumit fel diferit probabil de a celorlalti.
De maine intru si eu in paine, am pus 6 kile pe mine cu succes. Am zis de maine ca azi imi fac planul de bataie. Si am la dispozitie fix 2 luni de munca sa nu risc sa fiu mustrata sau criticata atunci cand ajung in tara rade rade
Asta cu avem casa, copii, barbat cred ca este o scuza a noastra, si eu o folosesc uneori si apoi imi dau peste degete. Ca nu e chiar asa, daca ai un sot care sa te incurajeze sau sa iti dea un suport moral, faptul ca ai barbat nu mai e o scuza ci un beneficiu wink
Prima data cand am innceput eu sa slabesc sotul meu mi-a facut un scandal mostruos, de parca il afecta pe el cu ceva slabitul meu, apoi m-a luat la misto, apoi mi-a reprosat ca slabesc pentru careva si apoi dupa ce a inteles ca nevasta-sa e un catar fara doar si poate a renuntat si a aprobat ca am slabit pentru mine. Nu spun ca nu este gelos, stiti voi acea gelozie ca eu am putut si el nu. Dar i-am spus ca atunci cand va intelege ca trebuie el sa isi impuna sa slabeasca nu s-o faca de dragul meu si pe la spate sa manance aiureli nu are sens pentru ca nu slabeste pentru mine, eu nu merg pe premiza ca sotul meu e oglinda mea, e un mit aiurea.
Acum si cu targetul asta cred ca iarasi e o problema, trebuie sa slabesc ca merg in tara si sa nu ma ia la misto prietenele sau cum a zis Maria parca, ea are nunta cu fiica. Cred ca si aici trebuie sa ne educam ca slabim pentru sanatate, sa ne simtim si fizic si mental mai bine. Parerea mea love
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de valentinadof Dum 13 Mai 2012, 1:10 pm

Foarte bine zici Daniela!Sotul meu are un pic de burtica(,nu ca eu as fi vreun fotomodel si vad paiul din ochiul altuia, caci toata viata mea am ales mancarea dupa ce pe la pubertate m-am ingrasat extraordinar),si-i spun asa ca e cazul sa mai tina si el cate un pic de post de carne ,mici si dulciuri pt a nu ajunge in situatia de a tine regim fortat fiindca asa spun analizele si doctorul.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de aurishta Dum 13 Mai 2012, 3:30 pm

danniela a scris:No, acuma sa nu ma bateti dar ce o scris Piciul nu vrea sa imi intre in cap si pace.
Cred ca acele lucruri spuse de ea ajuta la pregatirea mentala ,la schimbarea dispozitiei, dar nu este destul. Musai sa operezi o schimbare de durata in stilul de viata.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de danniela Dum 13 Mai 2012, 3:53 pm

De asta am si zis Aura, pe masura ce citeam in loc sa percep si sa lucrez informatia m-am lovit de un zid, o stare de refuz!! Poate nu sunt nici intr-o stare normala, sunt intr-o faza mai irascibila. Cand esti la perioada nu citi chestii filozofice rade rade rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de Admina Dum 13 Mai 2012, 4:33 pm

rade Da, clar. Eu am digerat-o ca nu am nici o schimbare hormonala, in decurs si stiam deja de ideile expuse acolo.
Personal stiu cum fac si cred ca suntem multe care mancam cand suntem stresate, nervoase, deprimate, etc. De cate ori mancam prostii multe si la ore nepotrivite cand avem perioada agitata la munca, daca suntem deprimate ne refugiem in dulciuri, nu ne mai pasa de imaginea noastra si oarecum ne sabotam. Bine, nu putem generaliza, normal ca sunt cazuri si cazuri, sunt dereglari hormolane care provoaca o crestere in greutate si acele persoane pot manca doar salata cu gratar ca tot se ingrasa sau se mentin la mai multe kg. Dar multi romani (aici chiar ca generalizez aiurea... cei mai multi obezi cred ca sunt in State, dar ne straduim sa-i prindem din urma, incet si sigur) mananca de plictiseala, ies in oras la fast-food si comanda mult, peste capacitatea lor de a manca, insa termina tot din farurie, mult mai mult decat le trebuie. De ce oare Dalai Lama, Papa Ioana Paul al II-lea si multi dintre cardinali, Maica Teresa, Nelson Mandela etc. sunt sau erau slabi sau cu o greutate normala? Poate o graunta de adevar este si in afirmatia aceea. Poate mancam ca sa acoperim o alta nevoie, o alta cerere din subconstient, o nemultumire. Oricum ar fi, clar multi mancam mult mai mult decat ne trebuie, mancam mult si prost, de multe ori, desi la unii nu se depune sau nu se depune inca, tot nu e sanatos, nu e necesar. Eu o scriu si o spun pentru ca sunt gurmanda, ca sa ma mentin cat de cat trebuie sa ma abtin, nu am fost niciodata genul care sa se uite cu sila la mancare. Si m-au mai invatat ai mei sa si termin tot din farfurie... zid Deci incerc sa ma autoanalizez, nu sa judec pe altii sau sa pun etichete.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de diada Lun 14 Mai 2012, 4:44 pm

Admina a scris: ... Si m-au mai invatat ai mei sa si termin tot din farfurie... zid Deci incerc sa ma autoanalizez, nu sa judec pe altii sau sa pun etichete.

cum au reusit? la mine nu au reusit niciodata chestia asta, au bagat vitamine in mine muuult timp si degeaba, nu mancam si pace. La asta cu judecatul pe alti mai am de munca, si la slabit rade in ultimul timp ati adus atata informatie pe forum, spirituala, ca ma depaseste.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 14 Mai 2012, 5:24 pm

Da, treaba asta cu spiritualitatea e discutabila. Cred ca trebuie sa fii o persoana deschisa catre asemenea lucruri ca sa functioneze. La mine nu ar merge in veci, sunt prea rationala.

Si pe mine tot asa m-au invatat ai mei, sa mananc tot din farfurie. De asta urasc sa imi puna altcineva mancare, prefer sa-mi iau singura cat stiu ca imi trebuie. Iar la mesele in familie date de mama fiecare se serveste singur din castroanele de pe masa, nu iti pune nimeni nimic in farfurie. E stresul vietii mele insa sa merg la masa la mama prietenului meu,care nu accepta asa ceva si crede ca e o gazda buna daca umple farfuria cu varf si cu ce considera ea, desi eu spun ce si cat vreau. Prietenul meu imi spune - lasa, mananci cat poti si ce vrei, iar restul lasi acolo- dar nu intelege ca nu imi place asa, ca imi place sa am in farfurie fix cat imi trebuie, pentru ca asa's croita, sa mananc tot.
Nu zic ca e bine asa, de fapt mai bine sa poti lasa in farfurie, iar eu asa vreau sa-mi invat copiii, insa nici invers, sa mananci tot nu ar fi o problema, daca iti cunosti organismul si ai anumite limite si pricipii alimentare bine inradacinate si daca romanul ar invata ce inseamna cu adevarat sa fii o gazda buna. Daca intrebi "vrei o prajitura?"si omul spune "nu", apai lasa-l in pace, nu-l asasina cu insistenta pana zice da doar ca sa taci din gura sau ca te dai jignit daca nu accepta. Sau sa-i pui in fata paharul cu tuica, dupa ce ti s-a spus de 5 ori "nu vreau, nu beau"
Si ar fi cazul ca dupa 11 ani sa cunosti omul si sa pricepi o data pentru totdeauna ca exista pe lumea asta si oameni carora nu le place alcoolul de nici un fel. Rolling Eyes
(scuzati, se apropie o vizita la mama soacra)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de gabriela1554 Mar 15 Mai 2012, 12:22 am

BUNA.MA PUTETI SFATUI SI PE MINE CUM AS PUTEA DA JOS CEVA KILOGRAME!? AM FACUT ANUL TRECUT 2 LUNI INJECTII CU MOLDAMIN SI AM PUS PE MINE VREO 15-20 KG SI NU REUSESC SA LE MAI DAU JOS. AM TOT INCERCAT TOT FELUL DE CURE DE SLABIRE, DAR DUPA 2 ZILE IMI TREMURAU MAINILE SI AVEAM INTEPATURI IN CAP SI TREBUIA SA RENUNT.IDEEA E CA MANANC PUTIN SI NU SEARA, DAR NICI UN REZULTAT.ACUM MI-AM COMANDAT CEVA MEDICAMENTE BIO, NU STIU DACA SA MA BAZEZ PREA MULT PE ELE. ....A, SI EXISTA CEVA METODA SA POT FACE SA MAI SCADA DIN VOLUMUL SANILOR? (INAFARA DE OPERATIE) CA NU II MAI SUPORT. MULTUMESC
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de aurishta Mar 15 Mai 2012, 9:14 am

Gabriela, daca vei slabi, iti va scadea si volumul sanilor, cu siguranta! Smile Exista o cale sigura de a intra intr-o forma fizica nu buna, ci exceptionala Smile Aici sunt trei pasi dintre care primii doi sunt absolut necesari.
1.Trebuie sa decizi in mintea ta ca a venit timpul si sa iti concentrezi eforturile pe asta. Daca te indoiesti sau iti cauti scuze vei bate pasul pe loc.
2. Trebuie sa adopti o dieta care crezi ca ti se potriveste, pe care sa o poti urma. Fara asta,nu se poate.
3. Fa sport regulat,astfel incat corpul sa-si recapete o forma frumoasa, tonica si starea de sanatate sa-ti creasca. Nu e musai sa mergi la sala.Inoata,alearga,ruleaza cu bicicleta, joaca badminton,orice. Fitness-ul este, insa, cel mai potrivit, dupa parerea mea.
Pentru mine a fost si este foarte buna dieta Montignac fiindca mi-a permis sa am o alimentatie bogata, variata, foarte accesibila. Este mai mult decat o dieta, este un stil de viata. Noi am mai discutat aici, pe forum, despre ea. Vezi daca ti se pare potrivita . Lasa medicamentele , iti irosesti banii pe o iluzie (de fapt pe o deziluzie). Mai bine ia-ti mancare buna, sanatoasa, care sa te ajute sa ajungi la tinta!
Succes si te mai asteptam pe-aici wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de Admina Mar 15 Mai 2012, 9:39 am

Ioana, vad ca nu sunt singura. Mare grija la cum ne crestem copii, ca e boala grea si se scapa greu de ea. Eu trebuie sa las farfuria luna, deci luna, iau si modelul de pe ea. rade zid O idee e sa mancam in boluri si farfurii mici, daca ramai nesatul la sfarsitul mesei, iti mai pui. Tin minte, cand mancam carne, oasele le curatam de zgarciuri... bietii caini, nici nu mai aveau ce sa manance, ca terminam si sosul cu paine din farfurie. Eu sunt buna in vreme de foamete, dar daca e abundenta, stochez ca ursul, sa fie.
Aurista, iti gatesti separat? Ce retete mai faci, cam care e meniul tau? Eu n-am mai reusit sa ma intorc la Monti, desi stiu cat de bun e.

p.s. Diada, e simplu... cu lingura de lemn pe masa si papucul sub masa... asa inveti copilul sa lase farfuria goala. bataita

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de clodi Mar 15 Mai 2012, 12:32 pm

Aurishta, foarte bine ai punctat pasii! Intr-adevar si la mine functioneaza combinarea celor 3 ingrediente: determinare, dieta si sport. De ceva vreme am 2 kg pe care ba le pun ba le dau... acuma sunt cu 'kilele' pe mine, dar stiu ca daca ma temperez un pic la masa de seara sau la ciocolata le dau jos. Asta in combinatie cu mersul la sala la care nu renuntam (si eu si sotul). Ii simtim lipsa cand se nimereste sa plecam si sa nu mai ajungem la sala. Apropo de sport si sanatate: cand ne-am facut analizele anuale doctorii (diferiti) ne-au spus ca ne bate inima incet. La inceput ne-am speriat dar apoi ne-au spus ca e din cauza sportului ca inima e antrenata sa bata in ritm alert iar cand suntem in repaos e normal sa bata incet.

Karina, am retinut ca datorita coloanei nu poti face sport deocamdata. Din ce mi-a spus kinetoterapeutul bicicleta solicita cel mai putin coloana si articulatiile. Ai voie/ai incercat sa faci cateva minute (10 -15 min) pe zi? Pe masura ce organismul se obisnuieste cu miscarea cresti ritmul/viteza de pedalare. Un organism care nu e obisnuit cu sportul reactioneaza imediat la miscare - faci febra musculara Smile dar si slabesti. La finalul antrenamentului se face streching astfel se evita/ atenueaza febra musculara si se intinde musculatura. Karina, este doar o sugestie, fiecare stie ce probleme, interdictii are.

LE:Vroiam sa mai spun ca dieta Montignac mi se potriveste si mie, in esenta sunt mancaruri normale pe care le pot manca si ceilalti membrii ai familiei. M-a disciplinat un pic in ceea ce priveste modul de a manca si am si slabit cateva kg desi nu am tinut prima faza atat de strict. Dar principiiile de baza incerc sa le respect.


Ultima editare efectuata de catre clodi in Mar 15 Mai 2012, 12:39 pm, editata de 2 ori (Motiv : adaugare)
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de aurishta Mar 15 Mai 2012, 1:15 pm

Admina a scris:
Aurista, iti gatesti separat? Ce retete mai faci, cam care e meniul tau? Eu n-am mai reusit sa ma intorc la Monti, desi stiu cat de bun e.
Da, imi gatesc separat, dar, de la un timp incoace, familionul s-a prins ca eu am cea mai buna mancare din casa pofta si ma ataca sistematic. fuga Mie nu-mi pare rau, ar fi ideal sa se "reprofileze" toti, pentru sanatate in primul rand. Pana la urma, Monti este o dieta care asigura buna functionare a pancreasului, deci a secretiei noirmale de insulina. Cu retetele, ma gandesc sa reactivez topicul deja deschis pe tema asta foame pofta
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de danniela Mar 15 Mai 2012, 1:18 pm

Inseamna ca soacra-ma a avut dreptate cand mi-a spus ca nu stiu sa imi educ copii. Asta pentru ca nu i-am batut cu sarma de spalat sticle, nu i-am pus la colt pe coji de nuci, nu i-am pedepsit si batut cand au facut mofturi la masa.
Mda, si incepand cu mine toti suntem mofturosi, inafara de sot se subintelege ca el a fost educat asa ca Admina sa ia modelul de pe farfurie.
Eu le pun la copii in farfurii insa nu am pretentia sa termine, a ramas , asta e! Cand nu le place ce gatesc le dau alternativa, intr-o zi sigur o sa manance. Nici eu nu mananc ceva ce nu imi place de ce i-as obliga pe ei.
Pe cand sotul meu mananca orice. Dupa ce linge farfuria, termina o paine la masa, ba mai aduna si firmiturile ca e pacat, merge automat la frigider si mai cauta: ba o lingura de gem, ba un dumicat de branza, orice, orice, chiar si o gura de apa din frigider. Inainte aveam impresia ca nu s-a saturat si puneam 2 feluri de mancare plus desert, dar cand am vazut ca dupa o jumate de tava de placinta tot mai baga o lingura de gem am zis gata, asta e in creierul lui. Si nu e gras! Doar 120 kg!!!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim ! (7) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim ! (7)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB