Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:16 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Haideti sa slabim (6)

+27
Lorena1
dandana
ioana soare
Kristina
Buburuza
Karina33
cld
lucky
fiordaliso
canadianca50
milena
diblaru maria
mihamihaela
Chirrox13
costina89
adriuta
musetel
diada
geany
annamaria26985
danae
danniela
elenaxx
aurishta
Clio_Ela
corina corina
Admina
31 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de annamaria26985 Vin 13 Ian 2012, 4:09 pm

elena as muri de foame cu atata apa!!!! rade ee... corina , ce zici????
aurishta Embarassed o zi , doua beau ceai verde, apoi ma scap la o cafeluta... rade sunt serioasa rau...... dar luni merg in oras si o sa iau inlocuitor de cafea sau macar indulcitor, ca nu pot bea fara sub nici o forma; si culmea ceaiurile le beau neindulcite de mult
corina uite peste ce am dat [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 13 Ian 2012, 4:20 pm

Anna, mult succes cu inlocuitorul, dar ala e mai arar de o mie de ori decat cafeaua Smile Serios, cafeaua o beau fara zahar, dar cu lapte, si beau 2-3 pe zi. Am baut intr-o perioada si inlocuitor- din cereale, mi-a recomandat moasha, pt ajutat la facut lapte (maltzul cica ajuta) si nu puteam sa beau fara zahar. Oricum nu are gust de cafea, eu nu as renunta la cafeaua buuuuuna si aromata in nici un caz Smile
Iar daca faci ceva miscare -si faci destula cu Dora, o lingurita de zahar nu face rau, corpul are nevoie.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de elenaxx Vin 13 Ian 2012, 4:59 pm

Dragelor, nu mor de foame si nici nu am regim de detentie rade , dar daca am apa langa mine, zau ca nu as da-o pe o portie de cartofi prajiti, care-mi plac la nebunie, cu sare si piper sau cu branza rasa, scuze de off-topic.
In alta ordine de idei, va invit la masa, ca mi s-a facut foame. Dar sa nu-mi cereti garnitura, ca n-am, eee daca e sa caut poate gasesc pe la baie, bucatarie ceva garnituri rade
Deci, inca o data va invit la masa, ca e ultima strigare, dupa sase nu mai aveti voie [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
elenaxx
elenaxx
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 51
Localizare : pitesti,arges
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Vin 13 Ian 2012, 5:32 pm

annamaria26985 a scris:
aurishta Embarassed o zi , doua beau ceai verde, apoi ma scap la o cafeluta... rade sunt serioasa rau...... dar luni merg in oras si o sa iau inlocuitor de cafea sau macar indulcitor, ca nu pot bea fara sub nici o forma;
Annamaria, eu sunt o cafegioaica notorie coffee asa ca nu pot sa zic nimic peace Pe langa asta, medicul de la acupunctura mi-a zis ca nu ar recomanda renuntarea la cafea deoarece este unul dintre putinii antioxidanti naturali si la indemana care mai pot fi gasiti pe piata. Bine-bine, eu nu de asta beau cafea, ci pentru ca este huzurul meu favorit coffee . Mai beau si decofeinizata cand exagerez cu nr de cesti, dar destul de rar.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de corina corina Sam 14 Ian 2012, 9:08 am

Annamaria love , imi place ce-ai gasit tu ! E o sursa de inspiratie . Eu tot adun si pun idei cap la cap , ca sa stiu exact ce sa mananc cand voi putea sa incep Monti . Mi-e sa nu raman in pana de idei si sa scap la nepermise ! rade

Cafea beau si eu una pe zi cu lingurita de zahar aferenta . Nu cred ca asta-i o problema grozava . Poate cand am sa tin dieta am s-o beau amara . Si mie imi place cafeaua : o savurez nu o beau .Cred ca mi se trage de pe vremea cand fumam , dar macar de viciul asta am scapat .Cafeaua nu o consider viciu , ci doar savoare .

Elena draga , eu n-am venit la cina ca n-am stiut ce-ai pus in farfurie ! rade Cu apa insa sunt la punct . A devenit obisnuinta .

Admina , ma gandeam ieri la ce scrisesesi mai inainte : cred ca organismul tau stie clar ca are nevoie de energie si din cauza asta vrei dulce dimineata . Norocul tau ca stie corect ! Cred ca locul dulcelui e numai dimineata .
Un lucru de care ma lovesc eu este ca daca dimineata mananc mai consistent ma ia somnul dupa , cu toata cafeaua !Si la pranz patesc la fel , daca mananc ceva mai mult . De cand sunt mai retinuta cu mancarea deja am mai multa energie si mai dorm la pranz (acum e si ziua mica si nici nu muncesc foarte mult in gradina - la vara sigur am sa dorm , pentru ca la 5 sunt la treaba si n-as rezista pana seara la zece , unsprezece ) .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de corina corina Lun 16 Ian 2012, 9:41 am

Annamarya , acum am frunzarit un pic retetele de la link-ul pus de tine . Sunt interesante . Si discutiile fetelor de acolo imi plac . Sunt asa de ...Monti !Asa ca inca o data iti multumesc ! dama

M-am intors ! Ce credeti ca am facut eu in dupa amiaza asta ? Am citit tot forumul cu pricina (postat de Annamarya ) , pentru ca nu e prea lung , ca sa zic asa .Sunt doar cateva fete pe acolo , dar am inteles cat de cat cum sta treaba cu dieta Monti . Nu sunt prea diversificate retelele lor , dar sunt bune de inspiratie pentru inceput . Mi-am salvat si tabelul cu indicele glicemic al fiecarui aliment si acum ramane sa-l citesc cu atentie sa vad ce alimente sunt permise in faza I si cam ce putem incropi din ele . Pe masura ce ma luminez , parca nu mi se mai pare asa de greu . Avea dreptate draga de Aurishta ! kiss
Si incep sa cred ca n-am sa mor de foame chiar deloc daca am sa tin dieta lui Monti . Nu-i asa ca gandesc pozitiv ? rade
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de annamaria26985 Lun 16 Ian 2012, 11:12 pm

ma bucur corina ca iti place; si eu am frunzarit pe acolo si chiar am fost azi in oras si am gasit orez basmati(IG 50) si spaghetti integrale(care fierte al dente au IG 40) si am luat linte verde (IG 25) si broccoli (IG 15) si conopida (IG 15),ardei gras, rosii, salata verde, mazare boabe, ciuperci, lapte si iaurt 0,1% si cacao si vad eu cum le gatesc.
In schimb nu am gasit faina integrala de grau, fructoza si ciocolata cu peste 70% cacao(ca aveam de gand sa ma indulcesc fara sa sar calul la IG).Aveti idee pe unde sa le caut? Am gasit doar ciocolata cu 50-55% cacao.
A si ce sunt wasa, vermiceli si noodles ca apar la alimentele cu IG sub 35, dar nu stiu ce sunt.
Multumesc aurishta si ela, m-am mai impacat si am hotarat sa caut fructoza la cafea si sa nu renunt la ea.
bravo corina, hai ca mai cautam retete monti!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 17 Ian 2012, 5:51 am

Amamaria ciocolata cu peste 70% cacao gasesti la Heidi si Anidor sigur ca-mi cumpar eu frecvent.
Wasa e o paine din tarate si faina.
Vermicelli sunt niste paste subtiri ca fideaua
Noodles sunt diferire modele de taietei folositi mai ales in bucataria chinezeasca.
Cauta informatii pe net si sigur gasesti de toate in supermarketuri!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de danniela Mar 17 Ian 2012, 8:25 am

Buna dimineata slabutelor!
Anamaria, eu nu gasesc musai sa renunti la zaharul din cafea daca nu poti! Eu nu am renuntat deloc. Insa gandeste-te cat dulce mananci. Cate prajituri! Din cate imi amintesc Monti spunea ca si el mai sarea calul si manca chips (cartofi prajiti) sa nu fac cacofonie , insa prima data manca salata si apoi cartofii!!!
Ori o alta ideie, renunta in fiecare dimineata la o cantitate mica, mica de zahar din cafea, asa te vei obisnui cu gustul!
Eu raportez: pantalonii imi cad desi nu am facut mare lucru. Ok, am mai separat mancarurile, am bagat ceai si apa la greu, si niste masaje la spatele si umerii mei durerosi, masaje usoare facute de fii-mea.
Ciocolata de gatit nu gasesti??? Aia e cea mai buna !
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Admina Mar 17 Ian 2012, 9:16 am

Fructoza gasesti la plafar, sigur. E ceva mai scumpa, dar nu pui multa. Imi pare ca e ok si un sirop de agave, cu IG mic. Tot la plafar poti intreba.
Ciocolata neagra si faina integrala gasesti la Carrefour, Mega Image sau alte magazine care ar trebui sa fie si in BM.
Vermiceli si noodles sunt paste fine, dar cred ca trebuie sa cauti tot din cele integrale, nu din faina alba. Orezul este ok tot cel integral (care e tare rau...) si pastele sunt mai grosiere, dar placute la gust.
Daca vrei iti pot lua eu fructoza, cam 17lei 1kg, daca nu gasesti sau e mult mai scumpa la plafar. wink
Eu stiu ca abaterile gen cartofi prajiti nu sunt acceptate in faza I, decat in cea de intretinere, cand nu mai vreti sa slabiti.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de danae Mar 17 Ian 2012, 9:26 am

Mai exista tot la plafar, un indulcitor lichid din stevie. Am cumparat, dar mi se pare ca schimba gustul cafelei.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de corina corina Mar 17 Ian 2012, 9:33 am

Annamaria , vad ca esti tare hotarata ! love

Eu nu mananc paste de felul meu , asa ca nu sufar dupa ele . Orez , poate o data pe luna un pilaf , deci n-o sa-mi lipseasca. Cafeaua am s-o beau amara , cand voi incepe faza I , pentru ca nu-mi plac indulcitorii de nici un fel , iar de ciocolata daca nu e ''Poiana cu lapte'' , mai bine deloc !

Cu painea inca nu sunt lamurita ! Painea integrala inseamna tot bobul de grau , ori eu cred ca grisul nu-si are locul acolo . Eu fac paine in casa si pun 60-70 g tarate cernute (adica pun numai ce ramane in sita , grisul il dau la gaini ) si 530 de grame faina alba . Presupun ca pentru faza I va trebui sa pun mai multe tarate .

Despre abateri citeam si eu ieri si spunea o tipa ca stagnezi cam o saptamana daca ai scrantit-o o data .Din aceasta cauza mi-am oferit eu timp destul sa ma obisnuiesc cu ideea si sa-mi adun retete conforme , pentru ca atunci cand am zis ca incep sa am si vointa si informatie suficienta .
Danniela , felicitari pentru pantalonii tai ! Pune-le un siret ! wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de musetel Mar 17 Ian 2012, 11:09 am

Annamaria, Corina - respectele mele pentru ambiţia de a ţine cură. Mie mi se pare f greu, orice tip de regim ar fi.

Deocamdata dau vina pe alăptat că nu pot să mă alătur vouă, dar se gată în curând boieria. În schimb, am început să fac 20 de min de Pilates în fiecare dimineaţă. Ca să răspund întrebărilor Elei, ref la sursa de Pilates: am un CD (luat de pe net, îmi recunosc vina) în care se explică destul de clar cum trebuie făcut mişcările şi cum să te verifici. Ştiu că nu e la fel ca şi când aş merge la sală cu o antrenoare, dar asta este situaţia.

... dar, am marea bucurie să vă spun că până la finalul iernii voi merge o dată pe săptămână la patinoar.Şi acolo nu fac doar ture să ameţesc, ci antrenament. Cu antrenor personal . Voi învăţa să patinez mai bine şi îmi voi solicita o grămada de muşchi. E un pic mai scump decât abonamentul la sală, dar am renunţat la: accesorii pentru cusut, materiale noi (care oricum vor sta în dulapul şi aşa plin de materiale), răsfăţuri culinare şi alte cheltuieli. Deci sper să ţină iarna cât mai mult Smile

Gata, fug la Pilates şi la treaba. Aşa,. off-topic, voi cum vă puteţi abţine să nu verificaţi forumul de 3-4 ori pe zi? Cred că îmi trebuie o opţiune care să-mi dea câte un şut dacă exagerez cu calculatorul.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 17 Ian 2012, 11:58 am

Muasetel, multumesc pt raspuns.
Mie mi-a intrat in cap acum sa... o iau iar de la inceput. Sa stea frumos in sertar diplomele de licenta, ca m-a prins nebunia cu sportul. Cum tot mai stau un an acasa... cred ca imi schimb iar meseria Smile

Admina, spuneam ca ma intorc la biblioteca cu siguranta. Na. ca mi-a trecut. Acumumblu sa vad cum reuwsesc sa fac cursuri de antrenor de sport, dureaza un an si ceva, costa cam multisor... Dar apoi pot lucra si dimineata, ca la zumba numai seara si duminica vine lumea. Pilates, aerobic, step-aerobic, apoi (extracosturi)-dar pot face si calificare de gimnastica pt spate, gimnastica pt gravide si recuperare dupa sarcina. Si... nu ma mai intorc la biblitoeca, daca reusesc sa lucrez 4 ore pe zi, doua dimineata si doua seara...

Dar sa vedem cum iese, ca daca merrg la cursuri am nevoie de bona pt leon Sad. Ce bine de voi, cele care aveti parintii aproape. E singurul lucru de care ma pot plange aici, departe de ai mei.

Revin la oile noastre:) Duminica a aratat cantarul 800 de grame minus, cu toata ceapa (langa slaninutza si paine multa) mancata seara Smile. Acum alerg pe afara cu pruncul, dimineata iesim fara carucior, ioar dupa amiaza cu caruciorul. Deci de mers merg cel putin 3 ore pe zi, de zumbait deocamdata de 2 ori pe sapt la sala si cate putin pe fuga acasa, doar pt retusat coreografia. Dar din februarie incep si celelalte cursuri, asa ca... o sa transpir bine.
Am uitat sa spun... cand stau in fatza e mult mai obositor decat cand eram cursanta, e efortul mai mare, probabil cum trebuie si sa ma concentrez mai mult-cel putin la inceput, ca inca nu sunt rutinata.

Musetel, euverific postarile de 2-3 ori pe zi, cand terc pe langa calculator, ca sunt online continuu, si cand nu sunt acasa:) Dar uneori u am ce sa scriu, nu am noutati, si va citesc doar:)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Mar 17 Ian 2012, 1:05 pm

Annamaria,ce hotarata esti! primul Bravo! Daca imi permiti Smile ,vin cu niste completari. Asa cum spunea si Admina, pastele albe nu sunt permise,cauta din cele integrale. In faza I, intr-adevar nu sunt permise abaterile daca vrei rezultate rapide. Cand mai"calci becul", mai intarzii putin procesul fiindca organismul are nevoie de acest timp ca sa se "reprogrameze", ca sa zic asa.
Apoi, nu trebuie musai sa faci mancaruri neobisnuite, odata ce intelegi mecanismul poti adapta meniurile obisnuite ale familiei la acest stil de viata, excluzand, bineinteles, "bombele". La mine acasa, de pilda, aproape toti vor din mancarea mea, dar au si ei unele preparate de care eu nu ma ating, cum ar fi cartofii prajiti sau piureul de cartofi. Sincer, nu fac nici un efort pentru asta fiindca m-am dezobisnuit de ele si nu ma mai tenteaza. De aceea va indemn eu sa tineti faza I cat puteti de strict, astfel veti putea intra mai repede in faza II care este chiar lejera.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 17 Ian 2012, 1:39 pm

Annamaria, uite aici WASAWasa / Knäckebrot , e un fel de paine uscata, e foarte gustoasa, noi avem ot timpul in casa. Cea cu sesam e super buna la gust. Dar si ea e de mai multe feluri trebuie sa te uiti sa gasesti integrala. La noi este la Lidl, Aldi, DM, Real, si in toate superarketurile.

Eu va doresc lipsa de pofte si muuuult succes celor care incepeti Monti faza I. Nu stiu exact despre ce e vorba, am citit f putin, dar am inteles ca e foarte stricta.

Annamaria, incearca la inceput cafeaua cu ff putin indulcitor, apoi redu, ai sa vezi ca o sa bei cafeaua amara. Si eu puneam 2-3 lingurite de zahar in cafea, pana acum vreo 5 ani, cand am inceput sa o beau cu putin lapte si fara zahar
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de corina corina Mar 17 Ian 2012, 1:46 pm

Stai asa , Musetel ! wink Stai , nu ma lauda inainte de vreme ! Eu am zis ca in iunie ma apuc de dieta cea adevarata . Pana atunci ma straduiesc sa ma adaptez si sa fiu pregatita pentru marea incercare .

Asa am zis si eu la inceput : ca e greu , ca nu se poate ! Dar nu-i chiar asa . Dieta Monti nu e o dieta , nu e o cura , e un mod de alimentatie sanatos . Si eu m-am uitat cam oblic prima data si daca nu era Aurishta love , nu cred ca ma informam mai departe . Acum am inteles si vad cu alti ochi treaba asta .

Clio-Ela , sa stii ca eu te inteleg perfect . Si eu am crezut ca am sa cant toata viata si ca am sa mor cantand , dar uite ca nu e asa . Acum m-am regasit in horticultura si comert (ceea ce nu credeam ca am sa fac vreodata , pentru ca chiar nu-mi placea ) , o sa iasa ceva si din hand made ca-mi place si uite-asa !Daca imi spunea cineva ca asa va fi , acum vreo 5-6 ani , mama ce contrazicere pe cinste ar fi avut loc . Asa si cu tine : daca simti ca asta iti doresti acum si asta te face sa te simti bine , inseamna ca asa trebuie sa fie . Asa ca da-i inainte cu Zumba si cu tot ce ti-ai mai propus tu . kiss
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Buburuza Mar 17 Ian 2012, 2:23 pm

Buna!

Am reusit sa slabesc in ultimele 4-5 luni 7-8 kilograme. Yupeee! Am fost atenta la CAT si CE mananc, dar n-am tinut o dieta anume. An redus drastic zaharul si painea alba si-n rest am mancat absolut orice, dar in cantitati moderate.
In schimb, am facut descoperirea vietii mele: pantofii Skechers. Asta-vara , prin August, mi-am cumparat o pereche de pantofi:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Saptamana trecuta mi-am luat si ghetute:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu mai pot renunta la minunile astea, chiar daca fac mersul cam saltaret si nitel caraghios.Ii port aproape tot timpul - la job, la cumparaturi, cand conduc si cand plimb cainele... La mine au functionat 100%. Este prima data cand slabesc (c-am mai slabit si alte dati, dar m-am "umflat" la loc) si mi se micsoreaza vizibil (ma scuzati) popoul, mi se subtiaza coapsele, scap de colacei si dau jos suncile de pe solduri. Deja m-am gandit ce-mi iau la primavara si la vara:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Mar 17 Ian 2012, 2:28 pm, editata de 2 ori (Motiv : Link gresit)
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de corina corina Mar 17 Ian 2012, 2:30 pm

Eu dintotdeauna port adidas cu talpa groasa . Asa mi-e mai comod !Si acestia arata tare bine , ca si ghetuta si daca zici tu Buburuza Smile ca sunt si asa minunati...inseamna ca merita toti banii . Care-o fi secretul ? Talpa asta arcuita ?
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Admina Mar 17 Ian 2012, 2:53 pm

Bravo Buburuza, sa iti etalezi fericita, noua silueta.
E vezi... Acum cateva luni intrebam si eu de incaltarile de acest fel, dar nu m-am aventurat intr-o cumparare, pentru ca erau parerile impartite. Am sa caut si eu la Skechers, exact rezultatul asta il vreau si eu, localizat acolo unde trebuie. wink
Cu painea inca nu sunt lamurita ! Painea integrala inseamna tot bobul de grau , ori eu cred ca grisul nu-si are locul acolo . Eu fac paine in casa si pun 60-70 g tarate cernute (adica pun numai ce ramane in sita , grisul il dau la gaini ) si 530 de grame faina alba . Presupun ca pentru faza I va trebui sa pun mai multe tarate .
Corina, eu cred ca merge paine integrala, fara faina alba, doar cu faina integrala. Mare atentie ca se coace mai greu si daca o faci la masina e program special, la cuptor, cred ca trebuie dupa o reteta, pentru ca faiana integrala cere mai mult lichid, dar nu prea mult, ca sa se coaca. Faina alba 000 e de evitat oricum, chiar daca nu suntem la cura, eu o pun doar la prajituri, torturi. In rest faina 550, 650, faini de panificatie si patiserie. Dar pentru Monti, faza I as zice ca faina integrala (Grania, Dobrogea sau Baneasa) e foarte buna, are oricum multe tarate si e obtinuta prin macinarea bobului intreg.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 17 Ian 2012, 3:09 pm

multumesc tuturor de raspunsuri! kiss
admina am sa caut intai la plafar si la carrefour ca nu stiu exact unde dar parca este si in bm, daca nuu te contactez pe pm cu multumirile de rigoare.
aurishta multumesc, trebuie sa fiu foarte hotarata daca vreau rezultate si deocamdata mi-e greu sa le fac mancare separat lor si sa nu ma ating (''ei'' insemnand sotul,bunica mea si dora).Ca sunt si pretentiosi si se uita cam urat la salatele mele si la supe fara rantas si tot ce vreau eu sa schimb, poate cu timpul vor si gusta, pana atunci ma aprovizionez sa am tot timpul alimente permise in prima faza, sa am de unde alege ce sa imi gatesc. Spaghetele sunt din faina intergrala si dupa tabel au IG 40, deci nu prea merg in prima faza, dar ... le-am luat si daca Twisted Evil nu imi da pace sa manac din ele si nu din alea din faina alba...
musetel bravo tie kiss
ela succes in continuare, e foarte important sa faci ce iti face placere, eu...am o diploma pe care nu cred ca o sa o folosesc vreodata ca nu imi place domeniul...
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 17 Ian 2012, 5:00 pm

Anna, incet incet ar trebui sa renunti la rantasuri, pentru sanatatea familiei. Redu cantitatea la inceput, si asa, in cateva luni sa ajungi sa "uiti" de rantas.
Eu zic ca e foarte important sa schimbam obiceiurile alimentare ale intregii familii, pentru ca sanatatea celorlati e la fel de importanta ca si a noastra. Dar asta presupune timp si rabdare, plus intelegerea celorlanti membri ai familiei. (care, pana nu sunt cunvonsi ca nu e sanatos vor refuza schimbarea.)
Nu e vorba numai de slabit...

Corina, ideea nu e numai sa fie taratze multe, ci sa reducem sau chiar sa renuntam la faina alba.

Acum mi-am amintit ceva, in Romania in vara am avut o discutie conbtradictorie cu o prietena. A prajit carnati grasi, in ulei de masline. La urmatoarea masa a pus un pachet intreg de unt in mamaliga cu braza. Eu una nu am putut sa ma ating de asa ceva, mi s-a facut greata cand am vazut.
Cand am vb cu ea, mi-a zis ca uleiul de masline e sanatos, si il foloseste, chiar daca e foarte scump. Nu stia insa DE CE folosim ulei de masline. I-am explicat, si tot degeaba... Folosim ulei de masline pentru ca acizii grasi saturati continuti sunt ff putini si pt ca are Omega3/6. Daca il combin cu untul sau cu carnatii- mai ales prajiti- punem si ceva dioxina pe langa tona de acizi grasi saturati, iar uleiul de masline nu ajuta la nimic.
Scuze de off...

Corina, Admina, eu fac paine in masina de cateva luni, de cand am cumparat-o. Rar fac alba, numai cand e urgenta si trebuie sa fac la programul de paine rapida. Folosesc si putina faina de panificatie, 100 de grame alba si 550 faina integrala, nu mai mult, ca daca e 100% faina integrala iese prea gumoasa, nu e deloc pufoasa. Insa pun si multe seminte in ea, si e o nebunie, gustoasa si sanatoasa.

La faina integrala (si paste fainoase integrale) mai e ceva important. Am vazut de curand o emisiune -din categoria emisiunilor legate de sanatate-. Era vorba despre produsele BIO si cele conventionale. De multe ori nu renteaza sa iei Bio, (de ex banane, cartofi) e ok sa consumam produsele conventionale, pentru ca pesticidele si chimicalele raman in general in coaja.
Ma intreb eu insa cum e cu faina integrala?? Daca folosesc cerealele cu coaja, inseamna sa consum toate pesticidele, chimicale daunatoare si cancerigene.
De cand am vazut emisiunea, cand iau taratze sau faina integrala, aleg numai BIO (care costa aproape de 4 ori mai mult, dar asta e)...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 17 Ian 2012, 5:32 pm

[quote="Clio_Ela"][b]
... in Romania in vara am avut o discutie conbtradictorie cu o prietena. A prajit carnati grasi, in ulei de masline. La urmatoarea masa a pus un pachet intreg de unt in mamaliga cu braza. Eu una nu am putut sa ma ating de asa ceva, mi s-a facut greata cand am vazut.

Mie mi s-a facut greata numai cand am citit ce ai scris Clio_Ela.....
....din cate stiu eu uleiul de masline e pentru salate in cantitate mica...e sanatos numai in cantitati mici...carnat prajit...mai bine sare peste masa asta cu carnatul prajit decat sa se imbolnaveasca ea si invitatiii.....parerea mea...
Haideti sa taiem de pe lista prajelile...carnati, cartofi prajiti.....si asocierile periculoase...





Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 17 Ian 2012, 10:16 pm

cum ziceai si tu ela, cu rabdare muulta si cu multe explicatii.... mai ales la bunica mea care are 70 de ani impliniti, cu sotul e un pic mai usor, iar de dora mea nu discut ei ii dau mancare fara rantasuri si altele.
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Kristina Mar 17 Ian 2012, 10:35 pm

Buna fetelor!
Pot sa intru si eu in gasca voastra? ca poate se tine si de mine ceva.... adica dieta!!!
Am ajuns la multe kg peste, un record pentru mine si trebuie sa dau jos cel putin 10-12 kg pana pe la sfarsitul lui mai! of, of sper sa reusesc.

Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 8 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB