Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Haideti sa slabim (6)

+27
Lorena1
dandana
ioana soare
Kristina
Buburuza
Karina33
cld
lucky
fiordaliso
canadianca50
milena
diblaru maria
mihamihaela
Chirrox13
costina89
adriuta
musetel
diada
geany
annamaria26985
danae
danniela
elenaxx
aurishta
Clio_Ela
corina corina
Admina
31 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de silvia s Mar 24 Ian 2012, 4:48 pm

pt.constipatie un pahar cu apa calda baut in fiecare dimineata pe stomacul gol,la mine functioneaza de minune.
silvia s
silvia s
helper
helper

Numarul mesajelor : 29
Localizare : Cairo-Egipt
Data de inscriere : 15/07/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 24 Ian 2012, 4:59 pm

Lynda, timp nu reuseam nici eu sa imi fac daca nu stateam noptile pana la 2-3 sa imi fac treburile. Cu pruncul am ajutor doar seara cate o ora-doua, cand sotiorul meu se ocupa de Leon.
Dar incet incet le facem pe toate, chiar si timpul il mai pacalim.

Danae, felicitari pt cele 5 kg pierdute, acum vad ca nuu am scris... desi am gandit-o Smile In cat timp cele 5 kg si cum??

Lynda, cand facit sport si te lasi, te ingrasi cand e vorba de foarte mult sport, cand corpul e obisnuit sa consume de ex. 3000 sau 4000 de kcal zilnic, si apoi reduci consumul la 1500. Dar daca faci moderat, nu cred ca e problema cand renunti.
oricum, nu trebuie sa renunti nici la 70 de aani la sport, si asta ar trebui sa invatam noi. In Romania putini sunt cei trecuti de 50 de ani care fac miscare destula. Iar in alte tari si la 70 de ani merg cel putin de 2 ori pe sapt la sport, ca e gimnastica pt spate, ca e gim. preventiva, nordic walking sau ce o fi. Sport se cheama, si trebuie facut.

De diete nu mai spun nimic, nu sunt genul (am mais cris aici), prefer sa am 5 kg in plus decat sa rabd sau ssa ma stresez cu numaratul caloriilor si cu facut liste de cumparaturi care sa se "potriveasca" regimului.




Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Mar 24 Ian 2012, 10:53 pm, editata de 1 ori
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de LYNDA Mar 24 Ian 2012, 5:07 pm

Da Ela eu mancam sport pe paine...intre facultate si munca ...aveam si innot...si duminica faceam innot...de aia spun ca imediat corpul meu a reactionat! nu am vrut sa ma las dar eram foarte epuizata si simteam ca am nevoie de un respiro....

Cu dietele nici eu nu sunt adepta lor..

Acum incerc sa imi gasesc un echilibru intre sport si viata de zi cu zi!

Sotul meu sta seara cu Dariana dar in acel timp spal vase , gatesc ...etc foarte multe altele care nu are rost sa le insir...stiti ca la casa ai de lucru...

Am reusit sa slabesc 2kg dar mai am...

Dana felicitari! scuze dar si eu am uitat sa scriu!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 24 Ian 2012, 5:16 pm

Silvia, paharul de apa calduta baut pe stomacul gol nu are efect la mine...

Azi am fost titirez, gatit 2 feluri de mancare,un desert naveta sufragerie (era Delia cu desenele)-dormitor(unde este calculatorul)-bucatarie(cu gatitul) si retur..Delia s-a bagat in picioarele mele chiar cand manevram oalele cu apa fiarta zid ...
Ziua la mine nu s-a terminat...doar s-a inserat...Mai am de facut curatenie in toata casa, de calcat rufe si de mesterit la masina de cusut...
Mi-am decalat fara voia mea programul meselor...dar am facut miscare

Clio_Ela, esti norocoasa ca sotul tau ca cu baietii seara, dar al meu sot fara mine nu sta cu Delia decat fff rar...vrea mereu sa fim impreuna ...Esti norocoasa ca faci atata miscare, ca poti palai timpul stea in loc Smile
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de danae Mar 24 Ian 2012, 5:36 pm

Ela, merci! In doua saptamani si jumatate. Dau raportul si peste alte 2 saptamani. Tin dieta, un fel de disociat si chiar functioneaza. Am mai scris ca de saptamana viitoare mai amplu asa cu sportul. Pana atunci, doar cu mingea si aparatul pentru brate/pulpe. kiss
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 24 Ian 2012, 6:36 pm

Admina vreau si eu sa stiu daca dau rezultate.
Cine stie poate imi iau si eu!
Poti conduce incaltata cu ei?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de LYNDA Mar 24 Ian 2012, 6:58 pm

Admina de unde i-ai luat? ci cu cat?Cred ca ajuta la imbunatatirea tinutei si corectarea mersului...poate si la slabit...
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Kristina Mar 24 Ian 2012, 7:59 pm

Chirrox13 a scris:Kristina, te rog sa imi trimiti pe mail/pm sau aici ce papa sefa ta...eu am probleme cu constipatia si la Bucuresti inca nu am ajuns pentru un control de specialitate....la dieta mai sus amintita (de mine) colega mea a introdus seara fructele desi la mine nu are efect mereu, cand nu are efect fac combinatii ciudate sau zeama de varza...Nu e gluma cu asta....oricum, am moralul ridicat, ma sprijina sotul si de la 71kg am ajuns doar la 65....mai trebuie sa dau jos pana la 50kg...nu ma las....

Roxana iti scriu aici ca nu-i nici un secret, pentru a evita constipatia ea mananca multe piureuri de spanac , dovleac, paine cu multa fibra si seminte,muesli, fructe uscate( nuci, alune,alune de padure) prune uscate, masline, mult unt (desi stie ca nu-i prea sanatos), ulei de masline,portocare, kiwi, varza, rosii, ardeii grasi,iaurt, si multe seminte de in, le pune in orice mancare ( in farfurie)...... si bea multa apa!
Ea in fiecare zi la cina mananca piure de dovleac sau spanac cu carne de pui/curcan/ , supa de legume.
evita: branza, orez,cartofii, morcovul fiert,oua fierte,pastele fainoase

Daca ei pastile zilnic uitate daca nu provoaca constipatia!

Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Mier 25 Ian 2012, 8:28 am

Alimentatia bogata in fibre rezolva problema constipatiei. Ce a scris Kristina mi se pare excelent. Daca nu ai incercat inca si ti se pare ok, taratele de Psyllium sunt foarte bune pentru un tranzit intestinal normal. Smile
Annamaria, ce retete delicioase si dietetice mai prepari? wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de musetel Mier 25 Ian 2012, 10:39 am

salutare şi de la mine. Corina, cum merge zumbuitul?
Eu nu am reuşit să fac sport în fiecare zi şi la patinoar nu am fost, avand în vedere ploia de afara.
Dar ieri de exemplu, am făcut mişcare - mers f repede/marş , 2 reprize de juam de oră fiecare (dus şi întors). M-am îmbrăcat cu haine comode + încălţările pentru alergat şi am tulit-o spre locul de întâlnire cu prietenii mei. Dar să vedeţi ce viteză am avut la întoarcere, că fetiţa era acasă cu tată-său şi amândoi dădeau semne de nerăbdare.
Văd că vine frigul şi pe aici, deci ajung la patinoar iarna asta.

Chiar, voi ce încălţări folosiţi la sală? Mă gândeam că până la urmă să mă apuc şi de sală ca să îmi intre în obicei până încep serviciu. Că după.... o să fie mai greu să capăt obiceiuri d'astea bune.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 25 Ian 2012, 11:15 am

Kristina, multumesc pentru raspuns.
...cu spanacul nu ma impac din pacate...contine fier si ma constipa....
da, semintele de in sunt f bune.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Kristina Mier 25 Ian 2012, 2:38 pm

Chirrox13 a scris:Kristina, multumesc pentru raspuns.
...cu spanacul nu ma impac din pacate...contine fier si ma constipa....
da, semintele de in sunt f bune.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Uite si aici ceva, poate ajuta!
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de ioana soare Mier 25 Ian 2012, 3:13 pm

Chirrox13 a scris:...cu spanacul nu ma impac din pacate...contine fier si ma constipa....

rade rade rade rade rade rade

Asta e asa..."din putul gandirii"... rade rade rade rade rade

Spanacul este o sursa excelenta de fibre, ar trebui sa-l consideri cel mai bun prieten.

Suplimentele de fier sunt cele acuzate de a cauza constipatie, dar nici asta nu e universal valabil. Pe unii ii constipa, altora le cauzeaza diaree. Iar altii nu sufera nici o consecinta in afara de colorarea materiilor fecale in negru. Dar este vorba de suplimente de fier, adica pastile, nu de alimente , cu atat mai putin de cele ce abunda in fibre.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 25 Ian 2012, 3:18 pm

...nu "din putul gandirii"... rade ...acuma lasand gluma la o parte...de fiecare data cand mananc piure de spanac am probleme sau acele probleme cu constipatia se accentueaza....pastilele cu fier nu le-am mai luat de mult (la indicatia medicului, zac in sertar) tot din acelasi motiv... Sad
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de adriuta Mier 25 Ian 2012, 3:46 pm

Chirrox, iti dau dreptate 100%. Fiecare organism e diferit si nimic nu este UNIVERSAL valabil. Nu esti singurul organism care are reactia asta la alimentele si produsele care contin fier si ca si tine sunt foarte foarte multi oameni pe lumea asta. hug
Mergi la gastroenteorolog si cere sa ti se faca un test pentru bacteriile din stomac. Adauga si H Pylori pe lista.
Pentru tranzitul intestinal lent este bine sa mananci multe alimente bogate in fibre. Ai putea sa incerci o detoxifiere a organismului si a colonului in special.
Poate ai o problema cu "apa" din scaun care se extrage mai mult decat ar trebui. Transpiri abundent? Poate fi o problema de la glandele adrenale. Tiroida e ok?
Evita sa iei Calciu, pastile sau sa mananci branzeturi.
Sucul de Aloe Vera este tare bun pentru asta, dar poti incerca si cu Vitamina C, limonada naturala este un bun "reglator"
Poate alaptand (am inteles ca alaptezi) ai reactia asta si problema o sa se rezolve de la sine dupa ce termini de alaptat.

Succes ca pana la urma tot dibuiesti tu kiss


Ultima editare efectuata de catre adriuta in Mier 25 Ian 2012, 4:02 pm, editata de 2 ori
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de ALICET Mier 25 Ian 2012, 3:55 pm

Eu am din pacate un organism foooarte rezistent la diete.Si am ajuns sa cred ca e ceva plecat din creierul meu incapatanat.E ceva blocat acolo.
Ce dieta ati tinut si care sa dea rezultate?In cazul organismelor care reactioneaza greu spre deloc.

ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de musetel Mier 25 Ian 2012, 4:00 pm

Alicet, în cazul ăsta nu te mai chinui cu dietele şi hai în sânii noştri cu sportul.

Danae, să înţeleg că ai dat jos 5 kg în 2 spăptămâni jumate? E extraordinar!!! Felicitări!

Eu vreau să dau 7 kg în 5 luni, dar dacă dau jos 5, tot sunt mulţumită.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 25 Ian 2012, 4:06 pm

Adriuta, multumesc de raspuns Merci .....orice sfat e binevenit hug
...nu mai alaptez de mult timp(1an si 3luni), am fetita de 2 ani si 3 luni. Branzeturi rar mananc, calciu, pastile nu prea iau...Tiroida, cei 2 ganglioni sunt asimetrici ca marime, nu transpir abundent....continui cu ceaiul verde chinezesc ca imi prieste...ma simt bine cand e bine si rau cand apare iara problema...sper sa ii dau de cap cu rabdare...
Fiecare dintre noi are un alt metabolism si din cauza asta ne prieste/nu ne prieste ceva....
Ioana Soare, nu te supara, eu am luat-o ca pe o gluma inceputul mesajului tau.
Acum fac o paranteza care e off topic...scuze...am fost cu Delia la pediatru cand ea avea 6 luni si 3 saptamani..dupa ce a consultat-o dna dr pediatru (dir spitalui pediatrie Ploiesti) mi-a recomandat sa nu mai ma uit prin carti, ca nu mancam dupa carti, ca nu crestem dupa carti si cercetarile care se fac in pediatrie...fiecare copil creste, incepe diversificarea cand ii e timpul lui, merge in piciare si face la olita tot ii e stabilit de Dumnezeu si sa nu ne facem griji mereu...asta m-a linistit atunci...
Fiecare e cu a lui hiba.
Rog adminele sa stearga mesajul meu daca nu e ok.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de corina corina Mier 25 Ian 2012, 5:15 pm

Musetel , sa inteleg ca-ti place si tie zumba ? wink
Sunt necajita ca mi-au ''luat'' filmuletul preferat proprietarii (deh , drepturi de autor ), iar cele pe care le-am descarcat de pe you tube nu au sonor si merg la viteza mare . Mai sunt totusi 4 filmulete si lucrez cu ele . In principiu am invatat miscarile si le aplic pe alte melodii care-mi plac . De-abia acum incepe greul, pentru ca nu mai am pauze ca intre exercitii , dar am si piese de incalzire si mai antrenante si dinnou unele mai lente pentru final .
Incerc ca de la 11 la 12 sa-mi fac ora de sport , pentru ca asa m-am obisnuit si daca trece o zi fara , parca nu mai sunt in aceeasi forma .

In ceea ce priveste alimentatia , tocmai m-am apucat sa mai caut o carte de-a lui Monti (ca cica sunt mai multe ) s-o citesc . Oricum , s-a schimbat mult ''bucataria'' mea in ultimul timp si ceea ce ma bucura este ca si sotul meu o accepta si nu trebuie sa gatesc separat...deocamdata .


corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Mier 25 Ian 2012, 5:52 pm

musetel a scris:
Chiar, voi ce încălţări folosiţi la sală? Mă gândeam că până la urmă să mă apuc şi de sală ca să îmi intre în obicei până încep serviciu. Că după.... o să fie mai greu să capăt obiceiuri d'astea bune.
Eu folosesc espadrile, iar colegele mele vin cu adidasi sau tenisi. Deci orice incaltaminte comoda. Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de annamaria26985 Mier 25 Ian 2012, 11:05 pm

aurishta am papat orez basmati cu salata mexicana pregatita de mine , adica mazare verde, broccoli si ciuperci pentru mine, iar pentru restul am adaugat morcovi si malai boabe si supica de conopida in meniul de azi.Pentru maine imi caut imediat ceva retete cu naut sau cu soia si fasole boabe cu afumatura.
Azi am adaugat si sfecla rosie la salata de cruditati si am gasit o modalitate de a-mi pacali bunica ca sa nu fac atatea feluri de mancare: am pus o lingura de lapte praf (IG 30 ) in loc de faina si am amestecat cu o lingura de smantana si asa am gatat supa de conopida si bunica s-a declarat multumita (nu m-a vazut, ca altfel se crucea) ''vezi mama ca stii si tu sa gatesti, nu numai zama chioara'' rade
La capitolul sport am dat pas in ultimele zile ca dora mea face febra si e morocanoasa nevoie mare
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 25 Ian 2012, 11:44 pm

Hallo slabutzelor!!!
Ce muuuuulta actvitate aici!! Degetzelele fac sport nu gluma Smile

E am venit de la Zumba mea, gata, mi-am intrat bine in ritm, cursantele au inceput deja sa ma cunoasca, se chiuie (nu chiNuie) din ce in ce mai mult Smile

Chirrox, piureul de spanac daca e facut cu faina poate sa constipe Deci nu spanacul, ca el contine fibra, el nu constipa. Iar de fier... fierul din spanac e putin, povestea a pornit de la o virgula pusa gresit, contine de 10 ori mai putin fier decat s-a crezut pe vremea cand a aparut Popey marinarul. Smile. Faina alba nu ajuta deloc tranzitul intestinal, si nici pastele fainoase.
(O paranteza, sa nu te superi, e undeva un subiect cu sfaturi pentru sanatate, zic sa vorbim acolo despre problema cu constipatia, poate aflam mai multe).

Alice, lasa gandul la diete, mananca sanatos si hai la miscare!!
Daca imi amintesc bine, am mai vb noii de Zumba aici, ai fost in Sibiu dar a fost "frectie la picior de lemn"-cum spune sotiorul meu. Noi facem Zumba adevarata aici, pe forum Smile
Corina, sa nu uiti de warm-up si cool-down, un pic de stretching (intindere) e obligatoriu dupa.
nu proprietarii retrag filmele, nu ei sunt vinovati, ci unii care nu au altceva de facut toata ziua decat sa vizioneze ce se poate, si sa anunte (la noi e GEMA), nu stiu cine se ocupa in Ro, cu drepturile de autor. Daca pun un film cu copilul meu si pe fundal e muzica pt care nu e platit drept de autor in tara respectiva mi-l blocheaza).

Danae, super, felicitari, si sa te mentii!! sa nu fie efect yo-yo in cazul tau iti doresc!

Annamaria, uite ca se poate si fara rantas de faina:) O lingura de smantana la o oala intreaga nu face rau, ca nu e atata grasime. Si are gust bun Smile Acceptam Smile
Sanatate multa Dorei, sper ca nu e decat o raceala usoara!

Eu gata, am ramas cu 4 cursuri, am reusit sa pun miercurea doua - cu trei sferturi de ora intre ele (20 de minute fac pe drum). Am mai refuzat doua cereri, e nebunie cu zumba, si daca cineva te recomanda e gata, curg mailurile cu cereri continuu. (prin toamna imi permit sa ridic pretul, daca tot insista atat de mult ;) )
Ce afacerista devin Smile)

Eu sunt acum plina de energie, imediat ma apuc de treaba, ca dupa sport nu pot sa dorm.
Fetele care se plang ca nu au timp din cauza celor mici Smile Asta e solutia,
daca faci sport seara esti fit, poti face treaba: spalat vase, curatenie, cusut Smile ca nu vine somnul. Smile La 1 noaptea fugiti la nani, treburile sunt facute, si pana la 7-8 e destul timp pt odihna:)
(Acum chiar nu am glumit)

Edit:
AM uitat de incaltari.
Depinde ce faci la sala. Daca faci corsstrainer e nevoie de incaltari de sport, cu talpa mai groasa.
Daca ai platfuß e problema mare fara incaltari ortopedice, pentru ca se forteaza incheietura (glezna si chiar si genunchii)
Pentru Zumba, aerobic, dans, nu se recomanda incaltamintea pentru alergat, pentru ca sunt striurile de pe talpa in fatza. Cei mai potriviti sunt pantofii de fitness sau dans, cu striatii pe parti sau rotunde, ca sa nu "franeze". Cand se "franeaza" iar sunt suprasolicitate incheieturile.

Pentru fiecare tip de sport e recomandat un alt fel de pantof.



Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Joi 26 Ian 2012, 12:00 am, editata de 3 ori (Motiv : Completare)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 26 Ian 2012, 8:15 am

Clio_Ela a scris:

Chirrox, piureul de spanac daca e facut cu faina poate sa constipe Deci nu spanacul, ca el contine fibra, el nu constipa. Iar de fier... fierul din spanac e putin, povestea a pornit de la o virgula pusa gresit, contine de 10 ori mai putin fier decat s-a crezut pe vremea cand a aparut Popey marinarul. Smile. Faina alba nu ajuta deloc tranzitul intestinal, si nici pastele fainoase.
(O paranteza, sa nu te superi, e undeva un subiect cu sfaturi pentru sanatate, zic sa vorbim acolo despre problema cu constipatia, poate aflam mai multe).


Eu la prajiturile de casa folosesc faina alba, iar la gatit deloc....piureul de spanac il las asa fara faina, si cu rantasuri nu, pastele fainoase nuu ...(sa nu le vad, la fel si prajelile )....

Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de musetel Joi 26 Ian 2012, 10:53 am

Da, asta cu încălţămintea e mai complicat, pentru că o pereche de pantofi costă o grămadă de bani. Deţin o pereche de încălţăminte Nike pentru alergat. Când i-am probat în magazin, am vrut să o iau la fugă... cu drag, atât de faini îmi veneau.
Sincer, acum chiar nu mai îmi permit să dau banii pe una pentru "antrenament", aşa că deocamdată o să merg la sală/aerobic cu adidaşii mei no name.

Iar cu sportul şi culcatul târziu, nu ştiu ce să zic. Eu sper să mă obişnuiesc să mă culc la o oră decentă (înainte de 23:45), ca să mă pot trezi dimineaţa. De cele mai multe ori nu reuşesc.

Edit. Corina, eu nu zumbuiesc, sunt un anti-talent înăscut la învăţat şi executat paşi de dans. Dar încerc să fac mişcare zilnic, aşa că îmi prinde bine o colegă sportivă, de la care să iau exemplu. Aura şi Ela sunt maestre, nu ne comparam cu ele.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Joi 26 Ian 2012, 12:49 pm

musetel a scris:... Aura şi Ela sunt maestre, nu ne comparam cu ele.
rade
Tine cont ca n-am fost intotdeauna asa! rade Am fost si noi incepatoare, stangace, cu febra musculara non-stop, am testat diferite "modele" Smile de sport pana am gasit ceva care sa ni se potriveasca. Cand am inceput JM si vedeam in video cum executa fetelede-acolo programul, ma gandeam ca probabil sunt profesioniste sin-am sa ajung niciodata la deteritatea si conditia lor fizica. Am descoperit , in doar cateva luni, contrariul. Acum, fara sa ma laud nici un pic, execut mult mai bine decat ele multe dintre exercitii, le observ limitarile si ma bucur ca pot sa le fac fara probleme. Ba, mai mult decat atat, un singur program ni se pare insuficient, eu si "trupa mea de shock" facem , de regula, cate doua programe, le combinam in fel si chip, operam chiar si schimbari unde nu ne place ceva. Dar nu a fost asa de la inceput, cand mi se parea incredibil de greu. Smile


****************************************************

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Vin 27 Ian 2012, 5:32 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 12 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB