Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

+59
lennny
AlinaJ.Bijoux
firicel
MihaelaT
diada
Floren
Clio_Ela
dorina56
aba
denis21
ismi3ismi
violetas
SILVI
came_lia
serenita
norelif
MagdaMarin
Uca
Tache Marilena
marina40
olympia
margelutamea
arielas
SilviaDumitrescu
vilcris
Cazimi
Maci
letho
Day
lotus nufar
danniela
RamonaM
Karina33
Admina
mariaz_09
silvia adriana
aurishta
clodi
socela
dandana
greieras
ema
piciul
emi
Gabiuta
manuela29
fizicuta
cris69
florentina69
mihaelavama
Angelica18
Andata
dorina64
Gianina4ever
Giobsy
Adelaida
ionela stefan
cld
Buburuza
63 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de aurishta Mier 12 Ian 2011, 5:55 pm

Despre ''Pollyana_ secretul multumirii" banuiesc ca e vorba!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de danniela Mier 12 Ian 2011, 6:10 pm

Karina love echilibrul numai TU poti sa il mentii. Ai tot respectul meu!
Eu am fost o visatoare si inca mai sunt. Nu visez castele, feti frumosi sau comori, doar cai verzi pe pereti. Cand eram mica visam sa traiesc in Paris si iaca is in Africa rade , visam sa fiu doctor, ha ce mi-a placut aia cu "savantderenumemondial" si lucrez cu cifre, accounts, supliers, creditors, etc, etc. . Viata pentru unii nu e asa cum si-o doresc, o fi poate pentru altii, stiu eu! La 24 de ani eram vaduva, credeti ca mi-am dorit???
Anul trecut am facut 40, copii si omul m-au asteptat cu casa plina de decoratiuni cu 21 de ani, flori, lumanari, baloane, rujuri, parfumuri. A fost o surpriza placuta, nu m-a speriat varsta si nici nu imi fac griji inca. La fel ca si voi inca ma simt tanara, dar Maria a postat bine, chiar daca inima inca e tanara, apar schimbari pe care trebuie sa le luam ca atara. Greseala noastra este ca ne trezim numai miscate de ceva anume ca sa facem ceva si pentru noi, si probabil aici gresim enorm.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de Angelica18 Mier 12 Ian 2011, 6:29 pm

Karina,nu mi-am putut stapani lacrimile.Te admir pentru curajul de a merge mai departe.Sa-ti dea dumnezeu sanatate,bucurii si fericire.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de lotus nufar Mier 12 Ian 2011, 7:21 pm

karina33,am ramas fara cuvinte ,te imbratisez ..... Stiu ca orice asi spune este banal,te admir !!! fruntea sus si mult curaj .


Am intrat si eu de curand in clubul "over 40" o varsta frumoasa la care imi doresc cu adevarat sa descopar un viitor imediat ,dar viata ma invatat ca fiecare zi trebuie traita la maxim fara planuri prealabile prea mari.De ce?
La 20 de ani ,tanara si "naiva" ,ca aproape toate din generatia noastra , m-am casatorit ,copli,familie .... cu sacrificii o facultate ,greutati zi de zi,multe si fara o clipa de liniste . Multe planuri de viitor si incredere aveam aripi pana la cer si planuri pentru doua vieti....... dar......Cand sa-mi trag sufletul la 30 am ramas singura cu un copil ,ce a trecut socul pierderii tatului cu greu ,medici si alte chinuri ce au urmatar. Multe si pe care le-am ingropat in adancul sufletului , pentru ca astfel de evenimente ne marcheaza viata .....toate planurile s-au naruit iar aripile s-au retezat de odata....,chiar daca zici mereu "trebuie sa merg mai departe", pentru copil si pentru mine ,trebuie era doar un sentiment ce depaseau de multe ori forta psihica si fizica.
Nu ajunge viata ne-o complicam si noi,am emigrat crezand ca aceasta este solutia vietii ,poate da poate nu ,azi nu cred ca era unica solutie ,dar viata merge inainte si tu trebuie TREBUIE sa fii mereu pe baricade.Dupa ani am cunoscut o persoana deosebita ,ce a devenit sotul meu,acum pot sa spun ca totul este in ordine desi "paharul meu " este jumatate plin jumatate gol, parca viata mi-a furat ceva iar ziua de maine este mereu o zbuciumata necunoscuta pe care o intampin cu filozofioe de a suporta si de infrunta totul . Am impresia ca mi-a ramas asa un ceva ce nu mi-l explic ,frica nesigurantza ceva ce ma face fragila si vulnerabila ,desi lupt cu toate fantomele trecutului,desi sant constienta ca nu mai sunt singura si ca pot sa impart totul cu barbatul de langa mine.Acel trebuie a pierut di importanta iar orizontul este senin desi sant zile ca nu am curajul sa visez sau sa cred ,dar multumesc lui Dumnezeu pentru toate si pentru cel ce a facut senin ,pentru copil meu sa-i fie usor in viata .... aceste sunt marile mele clipe de fericire,si nu este putin, zic eu.
Viata este frumoasa poate tocmai pentru ca este o lupta de zi cu zi si merita traita la maxim fiecare zi ce o avem,sa ne bucuram de toate micile noastre clipe de fericire .
Spre 40 s-a facut senin si la mine ,incerc sa ma privesc cu ochii ,sa vad ce a lasat viata in fizicul meu ,nu prea mari dezastre ,doua trei kg. in plus relative cu dieta ca lupt sa nu se inmulteasca ,cateva riduri subtiri cateva, si parul ce este aproape nins ,(noroc ca este vopsea ,) in rest zic eu totul in regula ,inca nici menopauza nu ma sacaie ,mai putin dorintza de a face planuri si vise ,traiesc fiecare zi si ma bucur de fiecare moment impreuna .
- la 40 santem implinite , si este un moment in care putem sa tragem conturile si sa privim inainte.
In occident femeile in cariera abia incep viata ,nasc primul copil si intemeiaza o familie asa ca , viata incepe cu fiecare zi atunci cand dai frau liber bucuriei de a traii .
Poftiti in club este minunat asa cum fiecare varsta are farmecul ei.Eu cred ca este varsta potrivita ,acum dar fara sa visez ca visele vreau sa le ating cu mana .
Pe malul marii ascult vuietul valurilor, o poezie a vietii....
kiss acum este mai usor de infruntat viata ,experienta ne da sigurantza ,iar curajul de a lupta este forta noastra a "over 40"

prietenie kiss
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de Day Mier 12 Ian 2011, 8:19 pm

Deci aici facem bilantul!Si eu,ca si voi,am deja 40 de ani cronologic.Desi nu-i simt,nici fizic si nici macar atat mental.Tot o pustioaica de 15 ani ma cred.La fel de naiva si credula,la fel de zgubi,chiar daca viata mi-a servit si mie muuuuuulte palme.Nu vreau sa descriu ce simt,dar ma voi deschide,intr-un mod ceva mai pragmatic.
Nascuta toamna,pe vreme calda,vesela
La 16 ani,cancer limfatic-survivor
la 19 ani,invatatoare
Casatorita de la 22 de ani cu acelasi exemplar masculin
La 25 ani am avut copilul,frumos,sanatos
Peste 3 ani Edi,baietelul meu s-a imbolnavit de o forma ciudata de epilepsie
Chin,spitale,teste,suferinta....vreme de 11 ani
Intre timp,cancer la san,rezolvat cu bine
Anul trecut,Edi al meu a plecat la ingerasi.Nimeni nu a stiut pana la final ce boala a fost cea care ni l-a luat.
Stiu doar ca am incercat TOTUL,si nu a fost de ajuns...
Si au trecut toate,chiar si lucrurile bune
Am ramas dupa toate acestea tarata emotional,si ma ascund de mine intr-o carcasa vesela,zgubi,naiva...si tot nu simt cei 40 de ani!
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de piciul Mier 12 Ian 2011, 8:38 pm

Viata ne invata ca trebuie sa daruim fara sa asteptam rasplata. Doar in acel moment cand vei face ceva, orice, pentru altcineva fara sa astepti in schimb ceva vei trai, nu vei supravietui! A face ceva fara a te gandi la rasplata e fericirea! Cand rasaritul soarelui va fi o bucurie si vei multumi pentru ca esti martor la o asa minune, vei gasi pacea si lumina iti va arata drumul.
Nimic nu este gratis...in clipa cand vei face lucrurile cu responsabilitate si te vei bucura ca le-ai dus la bun sfarsit, vei gasi drumul!
A face mancare cu bucurie pentru tine si cei dragi, a spala rufe cu bucurie pentru tine si cei dragi, a face curat cu bucurie pentru tine si cei dragi, a zambi cu bucurie pentru tine si cei dragi, inseamna ca ai inteles ca certitudinea este ca ne nastem singuri si murim singuri... Bucuria vine din ce am invatat si daruim fara a astepta rasplata. tricot
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de cris69 Mier 12 Ian 2011, 8:52 pm

piciule ai dreptate, ne nastem si murim singuri.si tocmai de aceea trebuie ca in drumul pe care il incepem si il terminam singuri sa facem in asa fel sa fim apreciate, iubite, sa daruim si sa primim tot ce este frumos, sa nu regretam ca am parcurs acest drum degeaba.
eu mi-am dat seama abia acum si nu vreau sa las nici macar o clipa sa treaca pe langa mine.
anul acesta mi-am pus ambitia sa ma bucur de fiecare zi.
faceti si voi la fel.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de letho Mier 12 Ian 2011, 10:47 pm

Prezent si eu in club cu bilantul.
Am inceput sa simt ca nu-mi ajunge viata asta de pe la 36-37 de ani... atunci am realizat cat de mult timp pierd facand lucruri pentru ca "trebuie", de la banala curatenie, mancare, blabla, pana la vizite cu si de la x sau y si multe indatoriri de acest gen, din acelasi motiv: pentru ca trebuie! Trebuie cui, de ce? Prima reactie a fost sa-mi fac lista cu timpul meu, sa aloc fiecarui lucru pe care vreau sa-l fac un minim de timp zilnic, ceva de genul : o ora citit, o ora sport, juma de ora cutare, etc etc .. Lista a fost un dezastru, clar imi trebuiau multe vieti! Nu m-am tinut de programari, in schimb de atunci nu mai frec la oale de trei ori pe zi si nici nu mai stau pe xbox cate 12 ore....
Tot prin aceeasi perioada am inceput sa ma ingras, in 2 ani am pus 20 de kg si inca vreo 4-5 dupa (bineinteles ca mi-a cedat si coloana). In timpul ingrasarii mele, cred ca vroiam sa-mi compensez aspectul fizic si mi-am dorit haine frumoase, doar ca nimic nu se mai aseza si obosita de tocat nervii prin cabine de proba, masuram din ochi .... multe din ele nu le-am purtat niciodata pentru ca nu mi-au venit, multe le-am dat si o parte le am si acum pentru ca nu ma indur sa le mai dau degeaba. Mi-a trecut si damblaua asta, acum nu mai cumpar haine de nici un fel, oricum nu-mi vin bine Smile
Varsta mi-o stiu mai bine de pe la 35 de ani, de cand sunt intr-o relatie cu un barbat mai mic decat mine cu 8 ani - plus 2 luni si 15 zile, ca sa se inteleaga bine cat m-a obsedat chestia asta zid dar asta e alta poveste, de aceea si pragul de 40 l-am simtit ceva mai dur, prin comparatie. In ziua aceea am fost tare trista, n-am petrecut si n-am vrut cadouri, vroiam sa jelesc...... tragand linia n-am gasit mare lucru, nici cariera, nici bani, nici familie... hmm, ce-oi fi facut in atatia ani? Si tot eu intrebandu-ma daca mi-am dorit vreodata cu adevarat cariera, bani sau familie....
Viata mea de pana acum a fost un sir de decizii curajoase sau lase si foarte rar neutre, eu nu stiu sa traiesc decat la extreme. Acum e mai bine, m-am impacat intr-un fel cu anii mei, reusesc sa nu ma mai intorc obsesiv in trecut si sunt pe cale sa ma accept asa cum sunt, imperfecta si fara alea multe realizari. Dar mai fac eforturi sa nu-mi pese ce gandeste x sau y, plang usor, dorm putin si de multe ori ma gandesc la ce sa ma trezesc. Nu ies din casa si nu socializez nici macar virtual, pana si messengerul il deschid foarte rar.
M-am impacat si cu celulita de pe fund dar ma deranjeaza foarte mult cea de pe brate, parul mi-l vopsesc de vreo 10-15 ani, ridurile ..mai greu dar le-am acceptat si pe ele, de fumat m-am lasat, de cafea nu dar nici nu vreau....
Nu-mi pare atat de rau dupa aspectul fizic, ci ca nu reusesc sa am grija de corpul meu, am cate o explozie de creme, masti, masaje, diete si dupa 2-3 zile revin la delasarea de zi cu zi....

Buburuza, mi s-a facut pielea de gaina cand ai povestit faza cu dorinta baiatului tau Sad ... Cand am intrebat ce si-ar dori in noul an .... "sa te vad din nou zambind, mi-e dor de veselia ta". Si mie mi-e dor de entuziasmul meu....
Karina si Day, nu pot decat sa va imbratisez pentru ca ati gasit puterea sa iesiti cu bine!
Pe toate care scrieti aici va imbratisez pentru ca oferiti un imbold de-a face ceva: astazi de exemplu, datorita voua ca m-ati stimulat, mi-am facut o masca de par cu ulei de ricin si in seara asta n-o sa uit sa-mi cremuiesc unghiile Smile
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de cris69 Mier 12 Ian 2011, 11:36 pm

si eu care ma gandeam ca doar pe mine ma apuca contorizarea la 40+.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de Buburuza Joi 13 Ian 2011, 9:02 am

Doamnelor,

Am citit povestile voastre, am plans si-am ras, am oftat si-am zambit... si m-am incarcat de energie pentru intreaga zi. Si astazi chiar am nevoie de energie - am o zi mai incarcata si-o sa cam trag chiulul de la postat. O sa intru probabil mai pe seara, ca sa mai povestim de-ale "patruzecilor".
Va imbratisez cu drag si va doresc o zi buna, buna, buna!

Aaaa! Si, desigur, mi-am facut damblaua cu cele 10 minute de dans. Doar ca astazi am ales un alt ritm:

Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de dandana Joi 13 Ian 2011, 11:52 am

Karina si Day Sad

puteti sa dati cu rosii dar, asa la prima reactie, eu nu ratam tirul ala de care vorbea Karina. Poate doar gandul ca soferul nu are nici-o vina sa-i pun asta in carca m-ar fi facut sa caut altceva mai neutru!

da, trebuie sa intru si eu la dieta, una de mai multe feluri zid
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de Maci Joi 13 Ian 2011, 11:59 am

Inca nu am 40, dar ma apropii cu pasi repezi si sper ca-mi da-ti voie sa intru si eu in clubul vostru... Nu vreau sa ajung la 40 tot asa... Sad Am nevoie de sfaturile si sustinerea voastra...

Casnicia mea a cam scartait dintotdeauna, dar copiii m-au tinut pe linia de plutire... Am avut parte de cuvinte urate si foarte urate in afara patului , iar in pat eram frumoasa si dulce si scumpa... Am trecut printr-o perioada mai nefavorabila mie, era sa cad intr-o depresie foarte urata, dar doctorita de familie m-a salvat... Trebuia sa imi revin pentru copiii mei...
De vreo 2 ani, sotul imi repeta zilnic ca la el nu dureaza o casnicie mai mult de 13 ani (a mai fost casatorit odata si a durat 13 ani) si cum ne apropiam de implinirea a 13 ani de casnicie, era o nebunie viata mea... Ma saturam sa-mi spuna asta zilnic si sa le spuna si altora ca a scapat si de asta, asta fiind eu... Sad
Am inceput sa ma indepartez de el cu sufletul, incat nu mai simteam nimic pt el... Ma santaja mereu cu faptul ca daca nu ma culc cu el, se duce la alta si stiind ca eu stiu ca e pacat si ca vina va fi a mea daca face acest lucru, profita din plin de acest lucru... Un an de zile am dus-o tot asa, cearta, impacare, cearta, impacare si in decembrie am descoperit ce facea el de fapt... Nu ii ajungea ca ma culcam cu el la ordin ( venea si zicea hai si da-mi acum, ca acum vreau; nu conta ca eu aveam de spalat sau de facut mancare, cand dadea ordin trebuia sa-l execut; o faceam pentru ca nu mai vroiam cearta, dar numai eu stiu cat de greu mi-era), el intrase pe un site de intalniri, avand la profil faptul ca e singur si cauta dragoste... De fapt, copiii au descoperit mesajele lui, cand intrau la pc sa se joace...
Si atunci am intrat eu si i-am citit toate mesajele... Nu va puteti inchipui ce am citit acolo... Printre altele, aflasem ca plecase cu o saptamana in urma din patul uneia din Tg. Mures, iar mie mi-a spus ca merge sa castige bani, ajutandu-l pe un tip sa incarce niste materiale...Am uitat sa va spun ca de 15 ani el n-a lucrat decat vreo 4 ani, cu jumatate de norma si acum e in somaj...
Apoi citind alt mesaj, am aflat ca a fost si cu una din Bucuresti... tipa era nervoasa tare si i-a trimis niste mesaje cam urate, spunandu-i ca se va razbuna; atunci i-am trimis mesaj si am vorbit cu ea, intreband-o daca va dori sa vina martora la divort, daca voi avea nevoie... A fost de acord...
Copiii sunt suparati tare si sunt si ei satui de certuri si vor ca tatal lor sa plece de acasa... Nu vreau sa ajunga sa-l urasca...
Ce sa fac? Sa divortez? Sau sa stau in continuare langa un individ pe care nu-l mai iubesc si care nu mai inseamna nimic pentru mine? Sa accept sa stau in pat cu el fara sa simt nimic, uitandu-ma pe pereti si asteptand sa termine? Sa stau cu el stiind ca de fiecare data cand pleaca de acasa merge la alta?
Iar cu copiii e alta poveste, ca a ajuns sa spuna ca el nu are decat unul si ceilalti nu-s ai lui... II cumpara doar celui mare de toate, iar celorlalti le spune: mergeti la mama-ta sa va cumpere, ca voi sunteti ai ei... Sad Cum poate un tata sa spuna asa ceva despre copiii lui? Hai ca spui de mama-sa ca a facut si a dres, dar de copii? Sa-i renegi ca sunt ai tai? Doar ca sa te razbuni pe mama lor?
Cel mai rau e ca eu stiu ca nu am voie sa divortez, ca e pacat, dar asa nu cred ca mai pot trai... Stiu ca imi va fi greu cu 5 copii, dar macar voi avea liniste si nu ma voi mai razbuna pe copii din cauza lui... Sad
Astept parerile voastre si pro si contra si sper sa ma hotarasc cat mai repede...
Va hug cu drag! kiss
Maci
Maci
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 331
Varsta : 51
Localizare : Sebes- Alba
Data de inscriere : 23/01/2010

http://maci.webgarden.ro/

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de cris69 Joi 13 Ian 2011, 12:16 pm

maci, e pacat sa stai langa un om pentru care nimic nu conteaza. asta e pacat.
si te vei descurca. sunt sigura de asta.
sa stai in pat cu el? nici gand. daca nu il doresti, nu il iubesti , pentru ce?
maci , revino-ti, viata incepe in fiecare zi. copiii te sustin .
fii fericita, cauta bucuria si lasa pacatul ala mare pe care il faci ca divortezi.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de Maci Joi 13 Ian 2011, 12:27 pm

Adevarul e ca am uitat sa mai rad, am uitat sa ma bucur de copii, iar ei imi amintesc zilnic de asta... Vin si-mi spun mami, zambeste; iar eu zambesc cu durere in suflet, pentru ca trebuie sa-i tarasc printr-un divort... Sad
Dar ma consolez cu faptul ca dupa ce trece norul negru, va rasari soarele si pentru noi...
Iar cand voi ajunge si eu la 40 de ani sa pot spune ca viata mea abia a inceput...
Maci
Maci
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 331
Varsta : 51
Localizare : Sebes- Alba
Data de inscriere : 23/01/2010

http://maci.webgarden.ro/

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de ema Joi 13 Ian 2011, 12:51 pm

Dragele mele va multumesc ca existati Nu e cum v-ati imaginat Nu am fost preocupata de cariera profesionala (nu-ti face nimeni statuie, am fost obligata sa lucrez in diverse domenii), nu stau pe comoara cu bani (sunt un pic mai binisor datorita tatalui meu), nu am familie si nu am copii, am o viata mediocra, nu ies mult, nu am prietene adevarate. Mai cumplit e ca nu-mi gasesc nici macar serviciu (la mine in oras se cauta numai agenti de paza si vinzatori la taraba)
Si totusi, am citit ce ati scris aici Am plins de-adevaratelea si mi-a fost rusine de mine insami ca am inceput sa miorlai ca vai sunt singura si nefericita Mi-e rusine in fata ta Karina si in fata ta Day pentru ca voi ati trait drame si ati ramas demne si cu fruntea sus, pentru ca sunteti un model pentru noi toate
Letho, nu te descuraja ca si eu sunt cam in aceeasi situatie ca tine Sa ne rugam sa fim sanatoase Oricum traim intr-o tara in care nu poti sa-ti faci planuri pe termen lung Asa ca sa incercam sa traim clipa si sa ne incurajam unele pe altele Sa nu lasam depresiile sa ne ucida
Buburuza iti multumesc pentru ca ai deschis acest subiect (chiar m-am intrebat unde ai disparut) Am citeva zile de cind simt ca ma prabusesc psihic Am citit ce ati scris aici si nu ma mai simt singura Poate nu ne dam seama dar site-ul asta ne face mult bine pentru ca putem vorbi despre temerile si necazurile noastre Ne putem spune oful fara sa fim judecate sau birfite
Maci nu te mai chinui ca nici un popa nu zice sa stai si sa induri Nu mai traim in evul mediu cind femeia suporta Si popa e tot om iar in nici o carte bisericeasca nu scrie ca femeia trebuie sa fie zdreanta barbatului Oricum omul asta nu te ajuta financiar Il tii linga tine ca sa ce? Sa-ti manince zilele?Sa-i faci mincare si sa-i speli izmenele? Matusa mea a stat o viata intreaga cu unul ca al tau si in plus betiv notoriu Si-a ratat viata, a distrus copilaria celor 7 copii pentru "gura lumii" si fiindca "e pacat" sa divortezi Crezi ca merita?E batrina si regreta ca nu a divortat
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de Cazimi Joi 13 Ian 2011, 12:56 pm

Maci, dă-mi voie să îţi împărtăşesc experienţa mea de copil cu părinţi divorţaţi. Astăzi, ca adult, ştiu că cel mai bun lucru pe care îl puteau face părinţii mei nu pentru ei, ci pentru mine a fost să divorţeze. Asta le-a permis să se poată concentra fiecare mai mult asupra rolului de părinte decât de soţie/soţ.

Iar dacă te gândeşti că păcatul divorţului (bănuiesc că eşti catolică) este aproape cel mai mare, gândeşte-te ce înseamnă ce comiţi tu, în fiecare zi, asupra a şase suflete, expunându-le la stres, tensiuni, minciuni, scandal, suferinţă, îndoială...

Eu nu-s prea bisericoasă, dar ştiu că datoria oricărui creştin este să aibă grijă de sufletul şi trupul său şi să îşi protejeze copiii. Ai marele noroc că cei mici te susţin şi te încurajează. Deci deja ai acordul lor, de ce să nu profiţi de asta?.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de cld Joi 13 Ian 2011, 1:03 pm

maci daca sufletul tau nu mai vibreaza la vederea omului iubit nu se merita sa stai deloc. copii se fac mari pleaca si tu cu ce ramai? cu nimic. noi femeile suntem mai tari decit credem. marturie stau fetele care si-au spus povestea pe pagina din fata, care si-au pierdut copilul, asta e cel mai greu in viziunea mea despre viata. peste un divort, mai ales cind o sa-ti fie mult mai bine singura doar cu copii, treci mai usor.
Le respect pentru faptul ca au avut puterea sa isi impartaseasca aici "durerea" si le doresc numai bine si tie si lor.
e pacat sa divortezi? pai la el nu e pacat sa "curvasareasca" si sa se poarte urat cu tine? de tine depinde cum vrei sa traiesti! curaj!
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de vilcris Joi 13 Ian 2011, 1:08 pm

Maci, draga mea, eu cred ca stii singura raspunsul, nu cred ca-ti trebuie nici o confirmare de la nimeni. Cat despre pacat...Dumnezeu iarta, nu pedepseste. Aici am eu o problema despre felul cum ni-l infatiseaza preotii pe Dumnezeu. Eu nu-l vad pe Dumnezeu cu un raboj in mana bifand cu pixul: Maci asta a facut "x" si asta n-a facut "-", ahhhaaa...sa-i taiem capul.
El presara semne si evenimente in viata noastra si se asteapta ca noi sa ne descurcam cu ele si sa invatam ceva. Si daca am gresit abordarea, ne mai da odata semnele si intamplarile ca sa ne invatam lectia. Acum, sigur ca noi putem sa nu ne invatam lectia toata viata, si toata viata noastra sa fie presarata cu multe incrancenari si esecuri dupa care, la sfarsit, concluzionam filozofic ca "viata e o lupta" si nici nu ne da prin cap ca am trecut prin ea si n-am inteles nimic si ca Dumnezeu asta vrea de la noi ci nu sa nu "pacatuim" (ce-o fi insemnand aia pentru El - ca nimeni nu stie exact, trebuie sa luam de bune dogmele religioase).
Eu daca m-am straduit pentru ceva in ce-l priveste pe Dumnezeu a fost sa-i inteleg semnele si ce vrea El de la mine. Si in mare parte am reusit. Eu ii spun "Cel Glumetz" pentru ca ne tachineaza tot timpul pana gasim calea cea buna iar aia nu e unica ci e alta pentru fiecare. Iar noi o gasim sau n-o gasim in toata viata noastra, asta de noi depinde. Dar El tot n-o sa se supere pe noi ci va incerca sa ne faca sa intelegem pana cand ne expira timpul. Pur si simplu nu-l vad pe Dumnezeu intr-o dispozitie razbunatoare si judecand oamenii, asa cum nu cred ca El poate avea grija in acelasi timp de toti de-odata. Uneori ne mai lasa sa ne descurcam singuri pana strigam dupa ajutor pentru ca e ocupat in alte parti cu lucruri mai grave, nu sta numai la dispozitia noastra, asa cum ne-ar placea noua. Si da, cand nu e foarte atent sau cand e foarte obosit (ca doar se intampla, ca in a 7-a zi a Genezei s-a odihnit, nu? - ca era obosit), El mai si greseste, sau o mai zbarceste, etc. De-aia ne intelege si El pe noi, ca de, noi suntem doar oameni. El e El si tot greseste...
Cam asa vad eu treaba cu Dumnezeu si cu pacatul...Si pana acum n-am avut nici un motiv de indoiala.

Uaaau ce teorie a iesit rade Cred ca pot sa pun de-o noua religie - cea a Liber Cugetatorilor.

In concluzie, Maci, nu cred ca Dumnezeu vrea ca tu si copiii tai sa suferi, din cate il cunosc eu si de data asta nu cred ca pacatul ar fi al tau. Dumnealui "iubitul" sotz a incalcat mai toate bla-bla-urile de le zice acolo la slujba de cununie pana sa ajunga la "pana ce moartea ne va desparti". Asa ca intr-un fel s-ar putea spune ca ti-a fortat mana.


Ultima editare efectuata de catre vilcris in Joi 13 Ian 2011, 1:21 pm, editata de 1 ori
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de ema Joi 13 Ian 2011, 1:13 pm

Pentru aceste discutii exista capitolul Partenerii nostri cu bune si rele
Eu sunt credincioasa si mi-e frica de Dumnezeu stiu ca platim toate relele pe care le facem dar ...tu nu faci rau nimanui Eu zic ca biserica s-a departat destul de mult de ideea de Dumnezeu (de exemplu Erbasu care s-a sinucis a fost ingropat cu alai de popi iar un bebelus care moare nebotezat, abia daca are parte de o rugaciune Sau in Franta, sinucigasul e bagat in biserica si i se face slujba de inmormintare La noi, nu mai e bagat in biserica ci merge din capela, direct la groapa Deci totul e dupa legile omului si nu ale Domnului)
Daca faci depresie grava si te sinucizi din cauza umilintelor si a vietii grele (se poate intimpla) ca mai zice biserica? Al cui e pacatul? Dar copii tai ca ramin ai nimanui? Roaga-te, crede, dar nu te distruge
PS Stiu un preot de la mine din oras care azi e cu una si miine cu alta (e renumit) si mai are si mare functie ca deh, merita, e evlavios Sa merg la asta sa-mi zica ce sa fac? Sa-i cer lui sfaturi de viata? Daca vrei sfaturi duhovnicesti, cauta un preot intelept care sa te sfatuiasca
off topic
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 13 Ian 2011, 3:51 pm

Vilcris frumos le mai zici fata.
Maci dar cine suntem noi sa judecam daca pacatuim sau nu? Cred ca noi ar trebui sa facem asa cum credem ca e cel mai bine pentru noi, pentru copii nostii si pentru cei ce ne arata ca ne iubesc. Indiferent in ce religie esti parerea mea este ca ar trebui sa lasam pe EL sa judece daca pacatuim sau nu si sunt convinsa ca chiar daca gresim (vorba lui vilcris " ca oameni suntem") nu ne va judeca prea aspru.
Cred ca ar fi cazul sa spui tare si apasat : DA VIITORUL INCEPE AZI, si sa faci in asa fel incat chiar sa inceapa.
Mult noroc si sanatate!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de arielas Joi 13 Ian 2011, 4:08 pm

Eu nu stiu ce caut pe aici, pe la 40+, dar stiu ca mi-am cautat-o! Umflata de plans sunt acum cand scriu, si inca mai lacrimez la povestea Karinei. Urasc toate situatiile triste, dar asta nu am cuvinte sa scriu ce este.......te iubesc! kiss
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de cris69 Joi 13 Ian 2011, 4:16 pm

.am mutat totul la cafenea. mi-i s-a parut mai potrivit ce am scris acolo.
azi am avut o zi frumoasa.
sa aveti si voi frumoaselor.


Ultima editare efectuata de catre cris69 in Joi 13 Ian 2011, 6:24 pm, editata de 3 ori
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de margelutamea Joi 13 Ian 2011, 4:26 pm

Desi nu am 40+ imi permit sa imi ofer parerea si sa-i dau un sfat lui Maci, vorbind din experienta mamei si a mea ca si copil:
daca nu esti fericita alaturi de sotul tau, inseamna ca nu ai de ce sa mai ii stai alaturi. O casnicie inseamna prietenie,dragoste,incredere si respect. Daca nu ai parte de asa ceva de la sotul tau, inseamna ca el nu doreste sa-ti fie sot adevarat.
Mama, desi a divortat cand aveam eu 2 ani, a tot continuat sa se reimpace cu tatal meu, lucru care nu a dus decat la multe batai, suferinte si multa teroare in vietile noastre, pana mai acum cativa ani.
Tare mi-as fi dorit sa nu mai aud de el. Vroiam decat liniste.

Maci, poate ai nevoie doar de un pic de curaj, dar eu cred ca e singurul lucru care mai il poti face in acest caz - sa iti vezi de drumul tau.
Te imbratisez si iti doresc multa liniste si fericire alaturi de cei dragi tie, care iti sunt alaturi neconditionat kiss kiss kiss
margelutamea
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de mariaz_09 Joi 13 Ian 2011, 4:42 pm

Mai fetelor,divortul nu este chiar asa usor,stiti ca ocupa locul al2 lea ca nivel de stres dupa moartea unei persoane dragi si apropiate.Nu este bine nici sa suporti un om langa tine care isi bate joc de tine si nu te iubeste,dar conditia de femeie divortata este grea si mai ales cu copii.Daca ai un nivel material ridicat si le poti asigura la copii cele necesare pentru a putea invata si trai,atunci da,daca are cine sa te ajute,altfel viata va fi foarte grea,barbat care sa fie dragut cu tine gasesti,dar foarte rar gasesti om care sa se implice la cresterea copiiilor,mai ales daca trebuie tinuti in scoli.Este experienta mea,nu am fost urata,nici prapadita,dar femeile ii innebunesc pe barbatii slabi,sau care nu te iubesc,si atunci o iau razna.Asa ca fiecare trebuie sa gandeasca foarte bine la ce hotarari ia in viata.Divortul traumatizeaza copiii,ca mama trebuie sa tii si loc de tata,sunt greutati,trebuiesc luate hotarari,in doi de multe ori,iar copiii simt lipsa.Dupa 20 de ani,copiii nu mai au nevoie de prezenta tatalui,doar de ajutorul lui,ei s-au obisnuit cu mama.Apoi o femeie foarte usor ii poate scapa din mana,anturaj,dar trebuie sa fii luptatoare si atunci reusesti.Eu am crescut singura doi copii model,cu studii superioare ,realizati profesional,dar relatia cu tatal lor nu a fost niciodata intrerupta.Copiii au si mama si tata.Si am depasit totul,primesc complimente,ca arat bine inclusiv de la femei,imi fac mici placeri,nu uit sa ma vopsesc la par,sa ma aranjez,sa vad un film bun,sa ascult muzica cu toate ca mai am destule greutati!Viata este frumoasa,la orice varsta si trebuie sa ne bucuram de tot ce avem.Pusi!
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de olympia Joi 13 Ian 2011, 5:41 pm

Day, Karina, prin tare multe incercari cumplite ati trecut! pupi
Maci, esti un om liber si puternic, mult mai puternic decat iti inchipui, nimeni nu are dreptul sa te trateze asa cum povestesti. Cel ce o face e un om slab, care incearca sa te coboare, acum spui ca se poarta urat si cu copiii, nu-i permite asta! Copiii tai au nevoie sa vada o relatie sanatoasa intre parintii lor, o relatie intre doi oameni care se iubesc,se respecta, care-i iubesc si-i respecta si pe ei. Daca asta nu se intampla, atunci la ce bun? Vrei sa invete ca-s obligati sa accepte si sa traiasca in jigniri si batjocura, ca asta inseamna familie, normalitate?
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+  - Pagina 4 Empty Re: Viitorul incepe azi!? Clubul "senioarelor" 40+

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB