Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


"Bookbinding" - agende handmade

+30
andreea_verra
anc@
carmendana
andreea106
Ginguma
duchess
camelia-vasilica
kristadesign
MagdaMarin
elenaveronica
RalucaS
menssana1984
diblaru maria
danutza442
anca viragh
Crissy86
RamonaM
Aghata
laurrra
elena.ionescu
clodi
Cazimi
Ciubotaru'
cris69
Uca
Dragonfly
Lucia.BlueFlower
natasaSV
Giobsy
PetiteChat
34 participanți

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Cazimi Mier 22 Dec 2010, 12:42 pm

Multumesc, Uca, pentru aprecieri. Curios lucru, si de retinut, pielea ecologica se lucreaza si mai greu decat pielea naturala (desi ai crede ca e invers).
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de RamonaM Mar 04 Ian 2011, 7:33 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am reusit sa le pun, nu sunt reusite pozele..dar sper sa iti dai seama cum am facut. Astept corectarile
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Cazimi Vin 07 Ian 2011, 10:37 am

Ma bucur că ai reuşit să postezi pozele, R_mona17 . Din ce este făcută coperta, că nu reiese prea bine din poză. Poza ai lipit-o ca să ascunzi colţurile şi lipiturile?

Din ce văd, deduc că ai încercat să dai paginilor un aspect de vechi. Hârtia pentru imprimantă nu este ideală pentru asta, dar o poti face să pară mai veche călcând filele cu fierul de călcat sau, dacă vrei să fie chiar în nuanţe de maroniu, dându-le cu zeamă de lămâie (merge şi hellas sau sare de lămâie dizolvată în apă), iar după ce se usucă, le calci cu fierul de călcat la temperatură mică.

În loc să le arzi pe margine, mai bine le dai cu o soluţie concentrată de ceai negru sau cu cafea strecurată foarte slabă.

La rândul meu, acum pot să vă arăt cadourile lui Moş Crăciun, căci până de curând au trebuit pitite în sac.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
De data asta am făcut cu hârtie dictando, nu albă, căci aşa şi-a dorit clientul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sistemul de prindere este prin "îmbucarea" a două părţi metalice, dintre care unul fix şi unul prins prin interior cu elastic auriu.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de RamonaM Vin 07 Ian 2011, 10:50 am

Minunate agendele...
Coperta este din carton si catifea....asa este, poza am lipit-o sa nu se vada lipiturile. Iti multumesc pt sfaturi...sunt de aur..am sa le incerc.

Ce nu-mi place este ca se vad cusaturile
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Cazimi Vin 07 Ian 2011, 10:53 am

Nu văd nicio cusătură. Şi nici nu ştiu unde ar fi nevoie de cusături la o agenda. Explică, te rog.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de RamonaM Vin 07 Ian 2011, 11:10 am

Pai aici e buba mea, nu stiu exact care este cea mai buna varianta de unit fascicolele, eu le-am cusut, dar sunt sigura ca nu asa se face... acum am in plan sa incerc altceava, cu ceva lipici f bun. De solida, este, nu-i zboara foile, numai ca este f rigida
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Crissy86 Vin 07 Ian 2011, 11:59 am

Cred că te deranjează faptul că se văd cusăturile de la începutul și de la sfârșitul agendei. Pentru ca să nu se mai vadă trebuie lipit un forzaț, adică o coală de carton subțire, împăturită în 2. Jumătate o lipești de copertă, iar cealaltă jumătate o lași liberă. Cea mai bună metodă de prins fasciculele este cusutul, oricât de bun ar fi vreun lipici după un anumit timp o să zboare foile din agendă. Sper că te-am ajutat. Succes
Crissy86
Crissy86
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 320
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/11/2010

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Cazimi Vin 07 Ian 2011, 5:19 pm

Fascicolele se pot prinde între ele doar prin adeziv. Există legători care nici nu mai fac fascicole, ci doar lipesc cu un adeziv puternic şi elastic paginile la cotor. Însa paginile trebuie prinse în fiecare fascicol foarte bine, preferabil prin coasere, iar pentru asta exista o cusătură specială.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de danutza442 Sam 29 Ian 2011, 4:29 pm

Am urmarit cu mare interes ce ati scris despre bookbinding si am mai cautat informatii pe site-urile indicate de voi si mi-a iesti o agenda de care sunt foarte multumita.
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

Spatele

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
avatar
danutza442
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 42
Localizare : Galati
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de clodi Vin 11 Mar 2011, 12:55 pm

Danuta, ai facut o agenta super frumoasa si cocheta Smile

Am reusit si eu sa fac, mai bine zis sa leg, o carte pentru sora mea si fetita ei. Mi-a fost recomandata aceasta care si m-am gandit sa o cumpar si sa i-o ofer, insa ulterior m-am gandit ca ar fi mai frumos sa fie personalizata, asa ca am printat paginile cartii, i-am facut coperti si am legat-o.
Iata ce a iesit:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de danutza442 Mar 15 Mar 2011, 5:31 pm

Multumesc frumos de aprecieri. Am facut-o cu mare placere. De acum o sa am mai mult timp liber si mi-am propus sa mai fac cateva. Le voi posta.
Clodi, eu nu pot vedea pozele, poate mai incerci odata, tare mult as vrea sa vad cartea.
avatar
danutza442
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 42
Localizare : Galati
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de clodi Mar 15 Mar 2011, 7:06 pm

Nu mai pot edita mesajul anterior asa ca incerc aici:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de danutza442 Mar 15 Mar 2011, 9:21 pm

Foarte frumoasa a iesit. Acum ca le-ai postat si pe astea, se vad si primele. Ai cusut paginile si odata cu ele si panglica portocalie pe care apoi ai scos-o prin coperte?
avatar
danutza442
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 42
Localizare : Galati
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de clodi Mier 16 Mar 2011, 9:02 am

Multam Danuta Smile Da, exact asa am facut cum ai descris. Banuiesc ca la fel ai facut si tu la agenda cu visiniu. Prinderea asta cu fundite cred ca este cea mai simpla metoda - exact ce imi trebuia avand in vedere ca e prima incercare de bookbinding. Am vazut pe net ca sunt multe moduri in care poti lega o carte.. acum sa vedem daca ma mai tenteaza ceva. Urmatorul proiect este un album pentru cateva fotografii din ultimele vacante... am luat niste coli cartonate din care vreau sa fac paginile, la coperti inca ma mai gandesc cum sa fie.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de diblaru maria Mier 16 Mar 2011, 1:57 pm

Buna,din intamplare am ajuns aici, daca stiam intram mai demult ,eu lucrez la o tipografie,pielea ca sa imbraci o scoarta, se unge cu prenadez,apoi se lipeste mucavaua ,o parte apoi o bucata de hartie (rican), care este de dimensiunea cotorului agendei ,carti apoi cealanta mucava , se trage foarte bine marginile se lipeste si ai inchiat o scoarta .pentru restul de materiale tip balacrom , hartie , se foloseste aracet nediluat .pentru cusatura cotorului pentru blocul de carte exista o cusatura simpla , dupa aceea se pune cotorul pe marginea mesei se unge cu aracet si se lipeste o fasie de tifin , carpa mai moale pe cotor dar se lasa si pe margini 1-2 cm, tifonul are proprietate de a intari forzatul , si a lega volumul .poate am fost de folos , daca mai ai intrebari cu mare drag
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Giobsy Joi 17 Mar 2011, 8:51 am

Maria, bine ai venit!
Sunt sigura ca experienta ta ne va fi de folos.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de diblaru maria Joi 17 Mar 2011, 1:23 pm

Multimesc, si daca pot sa va ajut cu ceva , oricand cu placere.
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de menssana1984 Mier 29 Iun 2011, 12:20 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

De la agende la carti.
menssana1984
menssana1984
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : galati
Data de inscriere : 29/06/2011

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de RalucaS Lun 03 Oct 2011, 7:54 am

Buna, m-a prins si pe mine febra bookbinding, asta este primul meu jurnal. Sunt foarte incantata de el. O ghilotina ar fi facut treaba impecabil, dar pt o prima incercare sunt foarte multumita Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Agendele mele

Mesaj Scris de elenaveronica Dum 20 Noi 2011, 2:18 am

Am si eu imagini din timpul "travaliului"
Rezultatele sunt inca modeste dar promit sa perseverez

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




Cam asta ar fi tehinca mea,destul de primitiva, le fac din coli A4 de xerox, le cos fascicul cu fascicul, apoi lipesc coperta

sa-mi spuna cineva cum fac pozele sa se vada din prima, va rog "Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 4246


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Dum 20 Noi 2011, 6:59 am, editata de 1 ori (Motiv : Pus link corect poze)
elenaveronica
elenaveronica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 20 Noi 2011, 7:02 am

In semnatura mea gasesti link catre "Atasarea pozelor".
Acolo vei invata care sunt codurile care trebuiesc copiate.
Succes

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de kristadesign Lun 21 Noi 2011, 2:58 pm

foarte frumoase jurnalele voastre, eu am dat la un coleg sa imi imbrace 2 clasoare cu piele, dar nu imi place cum au iesit, pe interior nu le-a ascuns cu un carton, ceva sa nu se vada lipitura, fara model, nu va zic, niciodata nu stiu care e fata la clasoare.... zid
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 42
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de camelia-vasilica Lun 21 Noi 2011, 3:33 pm

si mie imi place sa fac legatorie de carte, am sa pozez cateva carti sa va arat, eu am reconditionat carti mai vechi de care mai avem nevoie.
camelia-vasilica
camelia-vasilica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Localizare : dej
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de duchess Vin 03 Aug 2012, 6:27 pm

Foarte frumoase jurnalele voastre fetelor.
duchess
duchess
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 16/11/2008

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de camelia-vasilica Mier 08 Aug 2012, 8:47 pm

camelia-vasilica a scris:si mie imi place sa fac legatorie de carte, am sa pozez cateva carti sa va arat, eu am reconditionat carti mai vechi de care mai avem nevoie.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
camelia-vasilica
camelia-vasilica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Localizare : dej
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 4 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB