Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


"Bookbinding" - agende handmade

+30
andreea_verra
anc@
carmendana
andreea106
Ginguma
duchess
camelia-vasilica
kristadesign
MagdaMarin
elenaveronica
RalucaS
menssana1984
diblaru maria
danutza442
anca viragh
Crissy86
RamonaM
Aghata
laurrra
elena.ionescu
clodi
Cazimi
Ciubotaru'
cris69
Uca
Dragonfly
Lucia.BlueFlower
natasaSV
Giobsy
PetiteChat
34 participanți

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Dum 28 Oct 2012, 4:34 pm

Buna fetelor!

Intamplator am aflat de acest site iar cum pasiunea mea este Bookbinding-ul va prezint doua din lucrarile mele. Nu sunt atat de elaborate precum ce am vazut in acest topic insa ma mandresc cu ce am facut.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de andreea106 Dum 28 Oct 2012, 4:46 pm

Buna ,
Sunt super.
Felicitari!
andreea106
andreea106
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Paris
Data de inscriere : 26/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de camelia-vasilica Dum 28 Oct 2012, 5:35 pm

Sunt foarte frumoase. Felicitari!
camelia-vasilica
camelia-vasilica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Localizare : dej
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Dum 28 Oct 2012, 5:41 pm

Multumesc mult pentru aprecieri. In saptamana ce urmeaza voi mai face si alte modele pe care le voi posta aici. Merci
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Mar 30 Oct 2012, 11:12 am

Am pregatit paginile pentru urmatoarele doua agende plus cartonul necesar pentru coperti.
Imi cer scuze pentru calitatea fotografiilor insa nu am avut la indemana decat telefonul mobil.
Acum gata, fug la treaba. wink
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Mier 31 Oct 2012, 11:03 am

Asa cum am promis va prezint urmatoarea agenda. Este terminata si gata de dat in folosinta. Urmatoarea este aproape terminata, sper ca in cateva ore sa o pot prezenta si pe aceasta din urma. boo
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Mier 31 Oct 2012, 8:28 pm

Revin cu ultima agenda creata, sper sa va placa. boo
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de carmendana Mier 31 Oct 2012, 8:54 pm

Imi plac foarte mult amandoua agendele. Felicitari!
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Mier 31 Oct 2012, 11:22 pm

Multumesc mult, urmatoarea agenda cred ca o voi face in format A4.
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de anc@ Joi 01 Noi 2012, 4:27 pm

Foarte frumoase Ginguma,eu am lucrat in tipografie,si imi placea si mie sa fac agende,dar asa cusute nu am incercat inca...
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Joi 01 Noi 2012, 8:57 pm

Imi place sa fac agende manual si o fac cu pasiune. La inceput faceam agende pentru prieteni dar acum incepe sa apara conturul unei pasiuni din care pot face un castig. Acum trebuie sa pregatesc prima comanda si livrare.
Este bine sa stii cand ti se spune ca ai facut un lucru frumos, de aceea va multumesc pentru tot.
Pe masura ce voi creea noi modele le voi posta pe forum. kiss
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de andreea_verra Vin 02 Noi 2012, 1:51 am

Wow!!! Sunt minunate! Cum reusesti? Arata impecabil. Folosesti o ghilotina sau doar precizia cu care lucrezi? Cam cate foi are un fascicol?
Felicitari!!!! Apreciez munca ta!
andreea_verra
andreea_verra
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : spania
Data de inscriere : 29/02/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Vin 02 Noi 2012, 11:40 am

Ghilotina o folosesc in general pentru agende cu format A5 japonez. Pentru cele format A5 legate, doar fascicol din trei sau patru pagini A4. Absolut totul este facut manual, de la cusut si pana la coperti.
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de andreea_verra Sam 03 Noi 2012, 10:38 am

Ginguma, multumesc foarte mult pentru raspunsul tau! Ieri am terminat si eu corpul ”agedei”, si vroiam sa trec mai departe dar n-aveam carton potrivit si materialul pe care-l vroiam la coperta era asa de subtire încât se vedea culoarea cartonului prin el. Aș vrea sa te intreb, tu folosesti hartie, material sau tapet pentru coperta? Sau ce folosesti? Si daca cumva ai la îndemana, te rog pune-mi si mie un link de youtube cu modul în care atasezi copertile. Cand terminam de legat fascicolele mi-am dat seama de ce ai folosit bentita aia albastra și nu sfoară ca sa le legi impreuna. Eu am folosit sfoară și mi-a rămas cam în exterior la cotor. Sigur in final o sa se vada o forma urata. Asa ca, decat sa mai fac prostii, mai bine sa intreb. Multumesc frumos pentru ajutor!
O zi buna!
andreea_verra
andreea_verra
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : spania
Data de inscriere : 29/02/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Sam 03 Noi 2012, 11:35 am

Ma bucur ca pot sa te ajut. Momentan folosesc doar tapet pentru coperta insa sper sa am timp astazi sa caut prin Obor si material textil. Cat despre carton cel mai bun (pentru mine) este cel cu grosimi de 1,5 - 2,0 mm. Nu iti face griji daca ai folosit sfoara, se va vedea pe cotorul agendei in volum insa daca faci cotorul cum trebuie ii va da un aer mai deosebit.
Sunt mai multe metode a atasa la coperti paginile agendei, eu m-am inspirat din cateva filmulete si mi-am facut o metoda pe care insa nu o respect de fiecare data. Nu stiu ce link sa iti dau de pe youtube, cauta bookbinding si alege metoda care te avantajeaza cel mai mult pe tine. Daca ai pune cateva fotografii pe forum ar insemna mai mult.

Cu respect!
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de andreea_verra Mier 07 Noi 2012, 3:33 pm

Ginguma, multumesc mult pentru indrumari. În final am imbracat-o cu material, doua straturi (asta pentru ca cel de deasupra era mult prea subtire), iar cartonul folosit la coperti l-am obtinut lipind trei straturi de carton mai subtire. Din cauza sforilor folosite la legat, cotorul agendei pare mai gros decat agenda propriuzisa. Mai doream sa te intreb un lucru: ce distanta lasi intre cartonul copertei si cartonul cotorului? Eu am lasat 0,5 cm si pare cam stransa, plus ca la deschidere pare sa-mi forteze cartonul lipit intre interiorul copertei si blocul de fascicole. Ce parere ai? Sugestii?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

O zi minunata!

andreea_verra
andreea_verra
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : spania
Data de inscriere : 29/02/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Joi 08 Noi 2012, 7:10 pm

Eu nu am folosit pana acum acest sistem ce contine cartor la cotor si nu stiu exact care este procedura. Daca te uiti un pic mai atenta la agendele postate de mine vei observa ca eu rotunjesc cotorul. Ce pot face este sa banuiesc ca trebuia un pic mai multa atentie la lipirea blocului de fascicole si coperta. Probabil ai fortat sau grabit un pic lipirea, ai facut cumva o asamblare preliminara sa vezi cum se comporta blocul in interiorul copertii sau ai trecut direct la lipit?
Distanta de 5,0 mm este buna intre coperta si cartonul cotorului iar ca sa nu mai ai probleme pe viitor AICI ai prima parte dintr-o serie de cinci episoade in care este prezentata pas cu pas metoda aleasa de tine. In partea a patra si a cincea este descrisa metoda formarii si atasarii copertii de bloc.

Un sfat as mai avea pentru tine, daca folosesti material textil si este prea subtire te sfatuiesc sa lipesti respectivul material pe o coala de hartie, de preferabil alba. Astfel vei obtine un material mai rigid fiind si usor de manevrat plus ca nu vei fi nevoita sa il dublezi pe coperta. Iarta-mi critica insa am observat ca dubland materialul, prin cel aflat deasupra se observa imprimeul celui aflat dedesubt.

Insa pentru prima agenda arata foarte bine si da-mi voi sa te felicit pentru realizare, sa stii ca imi place. aplauze
Persevereaza si vei fi uimita de rezultatele obtinute.
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de anc@ Joi 08 Noi 2012, 8:32 pm

Andreea e frumoasa agenda,pe sub material poti pune si un burete subtire subtire,noi asa foloseam,dar imbracam in imitatie de piele,imi place mult si imprimeul:)spor in continuare.
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de andreea_verra Sam 10 Noi 2012, 1:34 am

:D Ginguma, într-adevar, m-am grabit la lipire. Eram nerabdatoare sa vad cum va arata gata. Multumesc si pentru link, si mai ales pentru ideea de a pune hartie sub material. Nu ma gandisem la aceeasta solutie.

anc@, am observat faptul ca unele agende de pe piata au ceva mai mult decat o simpla invelitoare. Mi-amintesc ca vechile huse de masina aveau un burete foarte subtire lipit de material. Ar fi fost de folos!

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si încurajari! As incerca si un format A5 dar probabil ca ar ramane cam dezordonata (nu am ghilotina). A incercat cineva sa taie foile cu un cutter?

Va doresc bucurie si mult spor la ceea ce faceti!
andreea_verra
andreea_verra
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : spania
Data de inscriere : 29/02/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Dum 11 Noi 2012, 7:27 pm

Se pare ca se schimba lucrurile din hobby in ceva serios si profitabil.
Iar maine voi prezenta doua micute gemene. bibe bibe
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de carmendana Lun 12 Noi 2012, 9:55 am

Wow! Sunt minunate!
Spor la vanzare, sa fie cat mai multe!
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Lun 12 Noi 2012, 10:30 am

Multumesc mult!

Asa cum am promis va prezint micutele gemene.
Imi cer scuze pentru calitatea fotografiilor dar telefonul mobil nu poate mai mult de atat.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de anc@ Lun 12 Noi 2012, 11:07 am

Ginguma,sunt foarte frumoase,felicitari!
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de andreea_verra Lun 12 Noi 2012, 7:40 pm

Smile Sunt foarte dragalase micutele gemene! Felicitari pentru reusita! Smile
andreea_verra
andreea_verra
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : spania
Data de inscriere : 29/02/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Ginguma Mar 13 Noi 2012, 9:17 pm

multumesc Multumesc mult! Astept cu nerabdare sa vad urmatoarea ta creatie. aplauze
Ginguma
Ginguma
helper
helper

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

"Bookbinding" - agende handmade - Pagina 5 Empty Re: "Bookbinding" - agende handmade

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB