Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Decoratiuni interioare pt casa (2)

+77
teisoara
arielas
Floren
tomari
carmenco
chocolate
ghita
cosmina46
ivanutamihaela
carolina-bubulina
ancuta_ancuta
nicoleta_mc
ikuta
victoriacus
symos
aurelia.c
corina corina
Motzu
Gianina4ever
kla78
Adela Ispas
canadianca50
mariag
lilianna
ancone
dienutzababy
vilcris
mariaz_09
Buburuza
RamonaM
cris69
ileana cosanzeana
zylv
Admina
aba
mnarcisa
stoy
Andante
dktimi
mariasam
kristadesign
d.dana.c
elenaxx
manuela29
KanKan
melus
ramonasimon_74
firicel
olympia
musetel
danyelyta28badea
Noemi
Giobsy
diana_roxana
geo_narcisa
geany
Gabiuta
diada
Vianne
amoni
valentinadof
pisi
adelina24
Uca
Karina33
virus
SilviaDumitrescu
clodi
aurishta
danabarbu2007
CCristinaC
Steluzza
danabekk
danae
Tache Marilena
MagdaMarin
MihaelaT
81 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de diada Dum 08 Mai 2011, 5:19 pm

Ce tare! cum mai facut-o?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de nicopop Dum 08 Mai 2011, 6:52 pm

E hartie lipita partea cu jocul sau cum e?Ca nu imi pot da seama,e foarte interesanta!
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de chocolate Dum 08 Mai 2011, 8:11 pm

Am desenat cu un marker special pentru textile pe o bucata de in jocul. Smile Apoi l-am calcat astfel incat culoarea sa se fixeze. Sub bucata de in am pus niste izolatie termocolanta.
chocolate
chocolate
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 399
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 31/10/2009

http://pinterest.com/lllorelllei/my-work/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de nicopop Lun 09 Mai 2011, 12:02 pm

Aaaaaa!Multumesc de explicatii!!!
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de emmancita Lun 09 Mai 2011, 4:04 pm

Sa va arat ce am migalit eu sambata, dar abia azi am calcat si am asezat pe pat. O lenjerie de pat pt baiatul meu. Am luat dintr-un targ muuulti metri de bumbac,am vazut ca e foarte bun si am luat tot ce era cu acest imprimeu. Deocamdata am facut un plic pt plapuma, doua cearceafuri cu elastic pt saltea si un cearceaf care vine pe deasupra celuilalt cu o aplicatie de alt materal. Fete de perne am facut trei , doua la fel cu cearcaful si una combinata cu altceva. Cred ca am sa-i fac si fetei la fel, dar combinat cu roz sau... ce mi-o place pe moment cand ma voi hotari sa mai fac lenjerii.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Acum vad ca se vede alb, dar are niste dungulite foarte fine, alb.bleu. In ultima poza am pus fetele de perna de schimb.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de musetel Lun 09 Mai 2011, 5:47 pm

frumoase chestii faceti... cum aveti timp? eu parca numai seara as avea un pic de timp, dar atunci e deja ora de liniste...

emmancita, cum ai facut cearceaful cu elastic? materialul e bumbac, nu e elastic, nu?
ne explici te rog cum ai aplicat elasticul? la toata baza cearceafului, sau doar in colturi? si cum ai masurat sa se incadreze salteaua in el?
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de diada Lun 09 Mai 2011, 6:38 pm

vezi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] am facut eu un tutorial. Daca ai triplok, pui elasticul pe el si intorci in liniara.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de emmancita Lun 09 Mai 2011, 9:30 pm

Am pozat sa vedeti cum e, am inceput sa pun elasticul cam de unde se vede mana mea. L-am pontat inainte si am facut tiv dintr-o bucata. Elasticul merge roata doar in capetele saltelei si am inchis si unghiul la cearceaf sa sta fix.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de musetel Joi 19 Mai 2011, 12:17 pm

multumesc, fetele, pentru raspunsuri
diada, nu am (inca) triplok. oricum, mi-au fost de folos explicatiile din tutorial
emmacita, ce inseamna ca ai pontat? recunosc ca ma incurc uneori in termeni Embarassed

si inca o chestie- cum coaseti elasticul de material astfel incat materialul sa fie cret? in momentul in care coaseti trageti de elastic? si daca da, cam cat de tare?

imi pare rau daca pun intrebari prostesti.. dar incet-incet incerc sa ma prind si eu unele chestii ale croitoriei. E adevarat ca meseria se fura, insa unii (asa ca mine) sunt mai blegi, si au nevoie de mai multe explicatii
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de kerkyra Joi 19 Mai 2011, 12:33 pm

Am folosit si eu tutorialul mentionat mai sus si mi-am facut 3 cearceafuri asa. Foarte practice! Eu nu am cusut elasticul de material si am facut un tiv prin care l-am bagat de jur imprejur.
kerkyra
kerkyra
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 358
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de emmancita Joi 19 Mai 2011, 3:06 pm

Musetel, scuze, iti raspund cam tarziu...Am pontat, adica am asigurat elasticul de material, l-am fixat acolo unde vreau eu stea fix, am cusut inainte si inapoi la masina cateva puncte( doar capetele elasticului).In mod normal , atunci cand cosi ceva si lasi rezerve mai mari, le prinzi cumva pe dos,sa nu se miste din loc, de exemplu asiguri( pontezi) buzunarele pe dos sa nu se miste de colo pana colo cand porti produsul respectiv.
Elasticul nu l-am prins de material, doar am cusut capetele, de unde pana unde vrei sa-l pui si apoi am facut tivul normal peste el, dar fara sa-l prinzi cu cusatura, doar il acoperi, il " pitesti" inauntru.
Sper sa intelegi ceva din toata ...povestea pe care am scris-o (m-am intiiins)
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 31 Mai 2011, 3:09 pm

Azi mai pe repede mi-am facut si eu din bucati o fata de masa.Si in loc de tiv am aplicat niste dantela crosetata de soacra-mea.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de corina corina Mar 31 Mai 2011, 3:19 pm

E foarte frumoasa , Magda !Ma bucur pentru tine ca ai timp sa lucrezi . Eu pana la iarna nu cred ca mai ajung la masina de cusut .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de musetel Dum 05 Iun 2011, 5:05 pm

salutare,

eu imi cer scuze ca nu am multumit pana acum fetelor pentru explicatii; sunt prinsa cu fetita mea (3 luni) bebic si nu prea apuc sa fac mare lucru.
Am facut un cearceaf pentru patut, dar se pare ca ori nu am masurat eu bine (complicata chestiune si cu masuratorile astea), ori nu am inteles ceva clar. E cam intins cearceaful, dar pe urmatorul il fac mai lejer, las niste centrimetrii in plus.
emmancita - am priceput explicatiile tale. Si eu am "pitit" elasticul in tiv, fara sa il cos
diada - bun tutorial, recunosc ca l-am mai citit inainte, cand imi faceam "lectura obligatorie" pe site ca sa invat de la cele pricepute. Dar am uitat ca acest articol exista.

Adevarul este ca sunt f multe informatii aici utile, incat ca incepator:
- te pierzi in tehnici, vocabular nou etc
- ai tendinta sa citesti mai mult decat sa exersezi
- ai impresia ca ai nevoie de toate articolele, accesoriile si tipurile de masina de cusut, brodat, surfilat... asa, dintr-o data

Eu cred ca patesc toate astea. Asa ca va rog sa nu va suparati pe noi astea mai blega ca intrebam, intrebam si iar intrebam; desi subiectele respective au fost deja dezbatute
Multam inca o data
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de chocolate Vin 10 Iun 2011, 8:11 pm

Doua fete de perna pentru o viitoare familie Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

... si o "husa" pentru o cana de cafea Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
chocolate
chocolate
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 399
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 31/10/2009

http://pinterest.com/lllorelllei/my-work/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de aba Vin 10 Iun 2011, 8:20 pm

aplauze aplauze Tare-mi plac, super ideile. Felicitari, Flowers
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de zahariaelouise Vin 10 Iun 2011, 8:22 pm

haioase foc!bravo
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de Admina Vin 10 Iun 2011, 8:56 pm

Choco, ce idei ai... Imi place corsetul pt. cana de cafea. Se potriveste cu orice adormit, dimineata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de Uca Vin 10 Iun 2011, 9:41 pm

Choco... ce mult imi plac pernele... super idee.... si incorsetarea canii de cafea imi place. Ai niste idei super. Si originale. Si daca ar fi scris "anonim" la user tot mi-as fi dat seama ca sunt facute de tine! Felicitari! kiss

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de Karina33 Vin 10 Iun 2011, 10:05 pm

Chocolate subscriu la ce-au scris fetele: tare vesele sunt penutele!
Si eu iti urmaresc cu interes si drag postarile! Tine-o tot asa! ura
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de diada Sam 11 Iun 2011, 9:17 am

musetel a scris:
si inca o chestie- cum coaseti elasticul de material astfel incat materialul sa fie cret? in momentul in care coaseti trageti de elastic? si daca da, cam cat de tare?

Ii fixez pentru inceput, dupa care trag de el tare, intins la maxim. Asa fac eu.

Super pernute, am si eu in plan o perna sudoku pentru seful meu, sa vad daca reusesc sa transfer imaginea, mi-am luat coli speciale, mai am de cautat materialul si o perna desigur.
Cana de cafea este foarte tare!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de chocolate Sam 11 Iun 2011, 7:32 pm

Ma bucur ca v-au placut. Si prietena mea a fost foarte incantata. Smile
chocolate
chocolate
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 399
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 31/10/2009

http://pinterest.com/lllorelllei/my-work/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de firicel Sam 11 Iun 2011, 8:31 pm

Choco,ideea cu pernele,este frumoasa de nu se poate!Era si cazul sa fie incantata prietena ta! pupi


**************************************************

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Sam 11 Iun 2011, 10:07 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (2) - Pagina 12 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB