Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Despre botez, traditii si obiceiuri

+40
aurishta
Samarineanca
Day
Karina33
ALICET
mnarcisa
Dorulet
Gabiuta
tinap
danae
Andata
mya21_ro
RamonaM
michelinebeaulieu
tomari
coripin
gaza
mykya
SilviaDumitrescu
geany
CCristinaC
Clio_Ela
Uca
ioana soare
danniela
Chirrox13
musetel
Cristina_Ionela
cris_27
MagdaMarin
Admina
Steluzza
mikybt
valentinadof
Adeana
diada
Nicoleta Irimescu
myky7robc
amnro
veniciuc nicoleta
44 participanți

Pagina 2 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de danniela Mier 27 Iul 2011, 11:01 am

Mariana, obiceiurile mai sunt si cum le faci tu wink . Eu zic sa tii cont si de conditiile in care poti sa le faci, lumea las-o sa vorbeasca, indiferent de ce ai face la urma tot v-a comenta ca ceva, ceva nu ai facut bine.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 27 Iul 2011, 2:12 pm

Mariana, nu iti mai face atatea griji de obiceiuri, eu nu tin cont de ele, si nu o sa tin cont de ele nici la nunta mea.....e important sa fie copilul sanatos si botezat de nasi...restu nu conteazal....parerea mea...
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de amnro Mier 27 Iul 2011, 2:36 pm

Balasa Mariana Claudia a scris:Este obligatoriu sa te duci la biserica ca sa-ti faca preotul molivta?
Am intrebat aici pentru ca nu stiu la care subiect ar fi trebuit sa scriu.

regula ar fi ca botezul sa se faca dupa 40 de zile pentru ca mama mai are sangerari cam 6 saptamani dupa nastere si ar trebui sa fie "curata" cand intra in biserica. argumentul ca botezul sa se faca mai repede ar fi ca bebe sa-si primeasca ingerasul, dar exista riscul ca mama sa nu aiba voie in biserica.

chiar daca au trecut cele 40 de zile, teoretic nu ai voie sa intri in biserica pentru ca esti "murdara" (ai nascut) si si pacatoasa (ca ai facut prostii Smile ) . asa ca preotul iti citeste o molifta ca sa ti se ierte pacatele si ca sa fie copilul protejat pana la botez.

oricum cel mai bine, sa mearga tatal sa intrebe preotul exact ce si cum trebuie facut pt botez.

P.S: se spune "imbisericire". (inainte de p si b se pune intotdeauna m)
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 27 Iul 2011, 3:07 pm

rade da, m-a pus sa fac matanii la sf slujbei, pt iertarea pacatelor....ca sotul meu a fost inger, nu a pacatuit...
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de amnro Mier 27 Iul 2011, 3:15 pm

rade rade chiar asa!
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 27 Iul 2011, 3:22 pm

Eu m-am conformat, ca deh...am pacatuit, dar pe sotul meu nu l-a pus ca deh...e barbat ...si barbatii nu pacatuiesc?
Ma cam lasa rece religia ortodoxa...scuze daca suna dur, dar preotii primesc si salarii, la bugetari se ia un procent pt ei, se cotizeaza la biserica, daca cununi/botezi/poman, etc...iara bani iau si fara chitanta, cutia milei e mereu plina, ei cu masini bengoase si afaceri, joaca carti, etc...si noi?...suntem pacatosi, da un ban ca sa te ierte Dumnezeu....
Nah, ca am zis oful tot....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de amnro Mier 27 Iul 2011, 3:35 pm

stii cum se zice: sa faci ce zice popa, nu ce face popa! beat
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 27 Iul 2011, 3:52 pm

da?...atunci sa dea chitanta pt orice ban primit de la enoriasi....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de ioana soare Mier 27 Iul 2011, 6:17 pm

Mie nu mi-a pasat si nici nu o sa-mi pese vreodata de gura lumii. Si nici de preotii enervanti care se iau de tine daca nu faci intocmai cum trebuie. Eu m-am dus pentru molifta acum vreo 3 saptamani (bebe are acum 5 luni si jumatate), dar doar ca sa dureze mai putin botezul, nu ca sa ma curat de ceva. Nu ma consider murdara, am adus un suflet pe lume, de ce as fi murdara? L-am trimis pe tata sa vorbeasca cu preotul inainte, ca sa stie pentru ce venim (eu si cumnata mea, care a nascut in mai). M-a chemat langa el, m-a intrebat nu mai stiu ce, dupa care se uita la mine si imi zice "da' ce cauti in biserica, offf, afara". Fac doi pasi inapoi sa ies, apoi imi pune "chestia"(ma scuzati, dar nu stiu cum se cheama) pe cap, imi citeste una alta, timp in care nu ascultam ce zice, nu puteam decat sa ma gandesc ca "uite de asta mi-e urat sa fac si botez si nunta si orice altceva". Pe urma m-a intrebat ce varsta are bebe. "Patru luni si jumatate" "Da' de ce asa tarziu faceti botezul?" "uite de-aia" imi venea sa-i raspund, dar m-am abtinut. Ce importanta are pentru el cand, important este ca-l facem.
Botezul il vom face spre sfarsitul lui august, bebe va avea 6 luni si ceva. Sunt mult mai relaxata decat acum 3-4 luni, e mai mare, mai rezistent, am mai multa incredere sa-l scot in lume, e momentul perfect.

Dupa botez vom da o mica mica mica petrecere in gradina la mama. Petrecere e mult spus, mai degraba o dupa-amiaza placuta si relaxanta in familie. Urasc faptul ca acum botezurile au ajuns, ca si nuntile, un motiv de petrecere cu "bilete de intrare" sau cu milogul, cum vreti sa-i ziceti, e tot aia.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 27 Iul 2011, 6:22 pm

Verisoara mea (care s-a maritat de 3 ori in biserica) nu a putut face bebe si a infiat o fetita de-o seama cu Delia mea....La 1 an si jumatate i-a facut si botezul si i-a rupt si turta in aceeasi zi...
A facut cheful la un restaurant (am dat cu capul destul la capitolul respectiv)...am stat 2 ore si am venit acasa si am pus ciorba sa mancam...
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de musetel Mier 27 Iul 2011, 9:13 pm

Ioana, ai povestit "cinematografic" faza cu popa, parcă o văd în faţa mea wink .Din păcate asemenea atitudini nu fac decât să îndepărteze "prea bine-credincioşii" de biserică, cu tot ce include ea.
Noi am avut noroc cu nişte preoţi care explică frumos şi logic (în măsura în care credinţa poate fi logică) o grămadă de lucruri - ritualuri, obiceiuri etc şi mă simt bine când mă duc la noi la biserică.

Fiecare face botezul când simte şi cum îi este mai la îndemână; noi am vrut să îl facem cât mai repede ca să plecăm liniştiţi în lume. Însă argumentele tale sunt la fel de valabile şi varianta ta e cea mai bună pentru tine.

Iar ideea cu petrecerea în grădină e foarte faină şi va fi o reuşită. Şi eu am fost sătulă de meniurile de botez care te îndoapă ca la nuntă, de statul pe scaun şi eventualul drum până la ringul de dans...Şi cel mai mult mi-a fost groază de efortul pe care trebuia să-l facă prietenii şi rudele apropiate dacă am fi făcut la restaurant. Pentru că suntem încă în criză, oamenii sunt strâmtoraţi şi până la urmă în mare parte ei plătesc un meniu supraevaluat.

Cu o săptămână înainte de botezul nostru, am fost la un altul la curte. Foarte fain! Atmosferă relaxată şi oameni d'ai casei. Apoi noi am făcut la un soi de bază sportivă - s-a jucat baschet, s-au făcut grătare, tenis de masă, copii mici şi mari au avut groapă de nisip, chitari şi muzici la pahare.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Vă povestesc toate astea pentru a vedea petrecerea de botez şi din altă perspectivă... Invitaţii s-au simţit extrem de bine şi a fost "pe stilul nostru".

off topic iniţial, câbd am descoperit forumul astă, mi-am zis că ce tare, o să învăţ să cos şi să lucrez. Încet-încet am prins drag de unii oameni de aici, aşa că îmi vine din când în când să împărtăşesc şi gânduri, idei personale... toate de bine, ca într-o comunitate prietenie
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Uca Mier 27 Iul 2011, 9:24 pm

Eu am fost la un singur botez in viata mea si am ramas socata cand preotul le intreba pe nasa si pe mamica, obsesiv deja ( pentru mine) "Te lepezi de Satana?" Si ele raspundeau : " Ma lepad".
mirat
Ma gandesc cu groaza ca voi avea si eu copil, candva, in viitor si va trebui sa il botez! zid

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 27 Iul 2011, 10:03 pm

Pe mine nu m-a intrebat asta..poate din cauza ca eram cu spatele la el ...eh, lasa ca am batut matanii ca am pacate (am nascut un prunc din iubire), sotul meu e inger ....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de valentinadof Mier 27 Iul 2011, 10:05 pm

merg la biserica ,ma rog ,vreau sa fiu spirituala,insa multe obiceiuri si reguli din biserica ortodoxa sunt de sorginte pagana,dacii stramosii nostri erau pagani,nu?cred ca se vor duce vremurile astea cand preotii dicteaza ce si cum,adica cu noi e inceputul ,cu noi e sfarsitul si faceti cum spunem noi altfel ......cred ca se vor inversa raporturile ,pe mine preotul m-a scos afara din biserica si acolo m-a tinut tot botezul fiindca nu aveam molifta de care vorbiti voi de 40 de zile,imi venea sa-mi iau copilul si sa plec,parca eram ciumata!?

nu inteleg Chirox,dorm eu la ora asta? confused



Ultima editare efectuata de catre valentinadof in Mier 27 Iul 2011, 10:07 pm, editata de 1 ori (Motiv : intrebare)

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 27 Iul 2011, 10:11 pm

Valentina, imi pare rau de ce s-a intamplat, nu cred ca era prea ok la cap preotul ala....eu oricum il boscorodesc si acum pt matanii rade ca apoi tot restul zile ma durea operatia de cezariana, la restaurant am stat numai pe scaun...nu am fost in apele mele...
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de ioana soare Joi 28 Iul 2011, 12:32 am

Frumoasa petrecerea de la curte, asa imi place! Relaxare si voie buna, nimic pretentios, nimic fortat.

Eu nu prea cunosc obiceiurile bisericii si nu tin post, dar asta nu face din mine o pacatoasa. Altele sunt cele care conteaza si fac din tine om. Sunt persoane care merg toata ziua la biserica si tin toate posturile, dar bartfesc si vorbesc de rau pe toti cei care le ies in cale, injura in trafic mai ceva ca un birjar si se bucura ca au facut bacsis atunci cand vanzatorul numara prost restul. Cu ce sunt ei mai buni decat mine, care mananc carne si lactate si intru in biserica cu capul descoperit pentru ca habar nu aveam ca nu e voie (da, si pentru asta m-a certat), dar duc de brat acasa batranica care era sa lesine pe strada chiar daca asta a insemnat sa intarzii eu acolo unde aveam drum?Si faptul ca sunt certata nu face decat sa ma indeparteze mai mult, o atitudine diferita cred ca ar conta foarte tare.

Uca acum numai la asta o sa ma gandesc, ca trebuie sa zic asa ceva Shocked
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Steluzza Joi 28 Iul 2011, 12:36 am

Ce bineeeee ca mai sunteti si voi care ganditi asa,deci nu sunt eu cretina!!!!!!In fine oricum am zis ca petrecere nu tin, nu am timp de asa ceva si apoi pot merge cu nasii undeva sa mancam ceva si gata asa am zis si eu ca ce mai mult ma intereseaza sa fie fata botezata(nu vreau bani de la nimeni ca nu ma intereseaza pentru mine conteaza sa ma inteleg bine cu persoanele).
Cat cu mersul la biserica am o amintira mai neplacuta;sa fie de atunci vreo10 ani.Era de Pasti;am fost seara la Inviere si nu am mai stat ca sa luam Pastele era ingramadeala mare trebuia sa fi atenta la haine si la par sa nu iei foc atunci cand am inconjurat biserica si am zis ca merg a doua zi sa iau. Cand am ajuns era doar cantorul care matura scarile si ma intreaba ce vreau si i-am raspuns ca am venit sa iau Pastile la care el ma intreaba daca am bon platit si zic ca nu si el imi spune"atunci nu iti dau",dau sa plec si ma intreaba daca am bani ,si zic ca da "atunci hai sa iti dau Pasti" zid zid zid de atunci nu prea ma mai duc la biserica.
Cata dreptate ai Ioana in ceea ce zici,dar vezi ca multi merg la biserica doar de ochii si de gura lumii.Si acasa ma pot ruga(pe starada sau oriunde ma aflu nu doar la biserica). kiss
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 28 Iul 2011, 1:27 am

Smile

Fetelor, eu nu stiu ce e molifta!!!
Acum trei saptamani am botezat si noi pe Leon in Romania. La 9 luni si 12 zile. Clar ca toti au comentat, ma intrebau cum am avut curaj (???) sa tin copilul nebotezat atta vreme.
Am fost familia -fratii , parintii, cumnatii, nashii si o familie de prieteni buni. Mai erau cativa in fatza bisericii, care precis comentau ca eram doar 12 adulti si 6 copii (in conditiile in care fusese inca un botez inaintea boastra, si biserica a fost plina) si cine stie ce or fi gandit... Imi e egal.
Slujba durat in jur de 20 de minute, chestia cu "lepadatul de satana" mi s-a parut si mie ciudata rau, dar asta e.

Am mers apoi la o cabana spre munte, fara meniu de botez, facusem numai o rezervare cu o saptamana inainte. Fiecare si-a comandat ce a vrut, ne-am simtit foarte bine imbracati in haine lejere. (la Biserica am fost mai eleganti ;).

Am avut parte de o gramada de sfaturi si "certuri" din partea cunostintelor, care ma intrebau cum am avut curaj sa scot din casa copilul nebotezat. Doar nu era sa-l tin inchis...

La partea cu preotii si biserica... Din pacate lumea se va indeparta mult de biserica. Nu de CREDINTA, nu de Duzmnezeu, ci doar de biserica ce a ajuns o afacere si atat.
Preotii cei mai multi nu stiu sa atraga credinciosii, ci sa ii faca sa se simta aiurea.
O sa povestesc dincolo la subiectul cu religia pentru copii mai incolo.
Acum spus ff scurt. AM avut ani intregi cosmaruri si remuscari stiind ca am "mintit" la spovedanie. Aveam vreo 19 ani, si popa-calugar de la Manastirea Turnu, unul batran, nu mai retin numele, insa o sa o intreb pe mama, m-a pus intr-o situatie penibila. Cum naiba sa spui adevarul sau sa spui macar ceva, cand te intreaba popa CUM faci dragoste, ca daca e intr-o anumita pozitie e pacat... Si cand intreaba si daca... (ma ierrtati)- iti pui manutza in chilotei si misti degetele...
Mi se pare bataie de jos, si mai ales din partea unui calugar batran. Cum naiba sa mai mearga careva la spovedanie dupa o chestie ca asta?

Acum doi ani am facut cununia religioasa (cand m-am recasatorit), si am fost la spovedit. Era un preot tanar, deschis la minte, care m-a lasat sa spun ce am vrut eu, mi-a pus doar cateva intrebari scurte... m-a sfatuit cam ce sa fac, si asta a fost.
Sotul meu, care e ateu convins (dar nu neaga si nu are nimic impotriva celor care cred in Dumnezeu) s-a spovedit si el, pt ca asa se face, ne-am casatorit la biserica, pt ca asa am dorit eu, acum am botezat leutzul. Dar a spus clar preotului ca el asa gandeste, si pentru asta nu a venit preotul sa ii spuna ca e pacatos, nici ca va arde in iad, ci ca ar putea sa incerce sa il caute pe Dumnezeu... Frumos, nu?

In schimb cunosc o gramada de batrani "credinciosi" care te ameninta ca te bate Dumnezeu daca fai aia sau aialalta... SI uite asa ajung oamenii mai cu capul pe umeri sa se indeparteze de biserica. Nu de Dumnezeu, pentru ca fiecare se roaga si face cum simte.
hai ca ma lungesc mult... Dar am calcat o tura de rufe (de cand am venit dinh concediu-de trei zile, merge masina de spalat zi-lumina).
Si de calcat pot numai cand doarme Leutzul, imi e teama sa nu ajunga sa traga de masa de calcat...

Revin la botez si petrecere...
Cel mai frumos e cand se face in familie si doar cu cei apropiati, fara sa se simta nimeni "obligat" sa vina sau sa faca economii luni intregi, pt ca "asa se fac".
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 28 Iul 2011, 8:19 am

Sora sotului meu are un baiat mai mare decat Delia mea cu cateva luni, a facut botezul cand eram gravida in 7 luni si inainte de botez l-a intrebat pe sot cat dam la restaurant si cand a auzit ca 3mil s-a suparat 9noi dadeam ultimii bani din casa...am mers cu haine de strada dar am dansat ca avea nasul batran care se uita urat la noi...asa ca am fugit de ochii lui.....
I-am propus sotului sa facem nunta in secret, nu a vrut ....am rupt turta Deliei cand copilul avea 10 luni (atunci putea nasa), nu a fost suparare, am fost la tara la parintii mei si acolo am facut gratar, a fost nasa, sora nasei, parintii mei si socrii mei...a ajuns si sora mea pentru ca trebuia sa lase baiatul la tara..i-am zis si ei sa vina...nu va zic ca au sarit in capul meu (in special)ca de ce nu mi-am invitat cumnata...ca fac diferente intre neamurile noastre...nici in ziua de azi nu vb cu mine, ci prin intermediari....Fiind in politie s-a interesat de mine si de nasa, cate buletine am avut, adrese, daca avem cazier...asta imediat dupa cununia civila in loc de "bine ai venit in familia noastra".
Nu va spun ca baga fitile intre mine si sot ca delia nu ar fi copilul lui, sa faca test adn....rudele noastre astea sunt si cu ele defilam.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Steluzza Joi 28 Iul 2011, 12:06 pm

Imi place cum ganditi fetele.Eu am scos fata afara din casa chair in prima zi cand am iesit din spital(am fost la cumparaturi)si iaca ca nu se intampla nimic.Zile tu la staini ca tot suntem plecati de acasa sa nu-si scoata copii afara decat dupa botez si o sa-ti zics ca esti scapata de la nebuni shot .Eu merg pe ideea ca nunta si botezul nu trebuie sa fie facute ca sa-ti iese banul(conteaza mai mult prezenta).Eu am facut nunta in 2007 si am zis care vrea sa vina e bine venit si ca nu ma intereseaza banii.
La capitolul spovedanie prima data cand m-am spovedit a fost inainte de nunta peace nu radeti(da de ce trebuie sa-i zic eu la preot tot ce fac si ce nu fac le stie Dumnezeu si asa).
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de diada Joi 28 Iul 2011, 1:12 pm

Asta cu "te lepezi de satana" o zice nasa, pe mine nu m-a intrebat la nici un botez al copiilor. In anii trecuti se zicea ca mama nici sa nu asiste la botez. II dadeai copilul nasei jos, pe pamant si ii ziceai: "iti dau un pagan imi aduci un crestin", cand se intoarce cu el de la biserica zicea invers: "mi-ai dat un pagan, ti-am adus un crestin" tot jos dadea copilul, oricum la primul ne-am adus aminte la al doilea am uitat multe lol! si nu stiu de ce vi se pare ciudatca te intreaba asta... pai cititi-va mesajele sa vedeti de cate ori ati folosit cuvantul "naiba" in mesaje si o sa intelegeti. Cum am zis m-am schimbat, eu care nu ziceam cuvant fara acel cuvant dupa... dar asta vine din noi, nu trebuie sa-mi spuna popa, si pe mine nu m-a intrebat la nici o spovedanie cum fac dragoste sau de cate ori, nimic de geul asta, si cum zice si Amnro: fac ce zice popa, nu-l judec de ce are, cat are, de ce imi ia mie atat etc, nu judec pe nimeni si nu imi place sa fiu judecata. Fiecare este raspunzator pentru faptele lui.

Si mie mi-a zis ca de ce nu m-am dus la 40 de zile la biserica, si eu m-am suparat dar avea dreptate, asta este meseria lor si este normal sa-ti zica, si eu mai intru cu capul descoperit in biserica... uit sa-mi pun esarfa, dar nu mi s-aintamplat sa-mi zica preotul, poate ca nici nu m-a vazut fata in fata... e mult de vorbit despre asta, dar haideti va rog sa nu judecam pe nimeni.

Sanatate la pitici!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de CCristinaC Vin 29 Iul 2011, 12:29 am

Hai sa revenim la botez si sa va povestesc cum, in urma cu mai multi ani am fost moasa la o fetita cu niste ochi albastrii superbi. Sint moasa si acum, numai ca papusica e plecata in afara, cu parintii si ne vedem rar. Asadar, ca moasa am pus ursitoarele, am scos copilul din spital (hainute bebe, flori mama si ciubuc asistenta wink ) si am dus copilul la biserica, la botez, unde l-am predat nasilor. Bineinteles, tot eu am cumparat si hainutele bebicei pentru mers la biserica. De "scaldat" copilul s-a ocupat mama, ca mie imi era frica si sa-l tin in brate dar sa-i mai fac si baie. La biserica, scandal mare cu preotul. De ce? Din cauza unor petale de trandafiri pe care le pusesem cu nasa in cristelnita. Inca nu venise moda asta pe la noi. Sa-l fi vazut pe preot cita gura facea pentru niste amarite de petale de trandafir. Ca "unde s-a mai pomenit asa ceva". M-am enervat si i-am zis: "Lasati parinte, ca aranjam imediat" si m-am intors catre alai si am zis "Intrucit parintele X nu vrea sa ne crestineze copilul din cauza unor petale de trandafir, toata lumea e rugata sa pofteasca in masini si ne indreptam catre Schitul din com. Y, aflat la 4 km. Acolo rezolvam sigur si gratis problema". Nu va mai descriu atitudinea preotului si sluba pe care a tinut-o. Cred ca nici daca eram regi nu ne trata asa. rade A citit chiar si toata slujba, ca incepusem sa ma plictisesc rau de tot. rade
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de diada Vin 29 Iul 2011, 12:42 am

Nu stiam ca trebuie sa fie si o moasa! Probabil difera de zona. Oricum, esti o persoana care le rezolva pe toate, ma bucur pentru tine ca poti trece peste orice situatie. Si daca tu esti moasa pentru copil, el cum iti zice tie? foarte interesant, la noi nasa imbraca copilul in maternitate, eventual flori si cel mai rar ciubuc la asistenta. EU mi i-am imbracat singura si la fel i-am si scos din maternitate, cu tatal lor. Aaaa pe Petru mi l-a imbracat o colega de camera ca eu faceam bagajele si nu stiam cum sa plec mai repede. Cat despre nasa... vai, stii vroiam sa vin dar nu m-am incadrat,nu vroiam sa incurc... ma rog, asa am avut eu noroc de nasi ce sa-i faci... cel putin celui mare nici nu-i stie data de nastere si nici macar de ziua numelui nu-l suna.

Va felicit fetelor ca va faceti treaba de nasa, ca doar de-aia botezi un copil! Eu chiar vroiam ca copii mei sa tina legatura cu nasa lor dar se pare ca nu am avut norocul asta.

edit: pe noi nu ne-a lasat preotul sa punem in cristelnita bani, pe motiv ca sunt plini de microbi si avea dreptate! dar pasnic, fara scandal.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de CCristinaC Vin 29 Iul 2011, 1:14 am

Uite ca la bani nu m-am gindit, dar nu prea cred ca are legatura cu situatia. Se boteaza copilul "intru Hristos" si nu prea are ce cauta "ochiul" in apa de botez. Zic si eu, nu stiu sigur.
In cazul in care esti moasa la un copil, copilul iti spune "mosica". Asa am zis eu la moasa mea. Aceasta fetita imi spune "Tina", iar un alt baietel la care sint tot moasa imi spune "Cristina". Mie imi place sa-mi zica pe nume. Si ei si nepotii... Prefer asa. Doar nepotelul din parta fratelui imi zice "Tushi" ca nu a putut sa-mi zica Cristina. Era un pic cam greu pentru el.
Cumnata din partea fratelui urmeaza sa nasca undeva la sfirsit de decembrie, inceput de ianuarie. Sa faca botezul la 40 de zile este aproape imposibil (intram in postul Pastelui), ca sa nu mai punem ca e in toiul iernii. Am hotarit cu totii ca se va face botezul dupa Pasti. Asa,copilul este ceva mai intremat si putem sa facem si noi drumul mai usor pina la Caransebes. Si daca tot ne ducem, facem binele tot si botezam si pruncul, ca nasii de la baiatul deja existent sint plecati la naiba-n praznic si nu vor sa auda. Las' ca aud eu. Am auzit eu si la nunta, de ce nu as auzi si la botez? Haraiman mare nu se va face, doar o petrcere in curte ca ideea e sa crestinam copilul, nu sa "scoatem saracia din casa".
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de diada Vin 29 Iul 2011, 1:24 am

Pai botez eu stiu ca se face oricand, nu se tine cont de post. Daca copilul etse foarte rau, sa nu pateasca Doamne fereste ceva, il poate boteza oricine, si tu si eu, doar trebuie spusa o fraza, uite ca nu stiu acum (am invatat si noi la religie la scoala) si cand botezi copilul ii spui preotului sa nu o mai zica. Foarte frumos ca esti moasa, dar cine alege moasa, tot parintii? sau cum?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 2 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB