Ultimele subiecte
» Pirogravura
Astazi la 12:34 am Scris de White_Raven

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Vin 15 Dec 2017, 7:34 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 15 Dec 2017, 6:23 am Scris de piciul

» Modele de brodat
Joi 14 Dec 2017, 11:41 am Scris de Danabors

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Despre botez, traditii si obiceiuri

Pagina 4 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de danniela la data de Sam 03 Dec 2011, 10:05 pm

Fetele, botez un baietel de 6 ani!!!!! NU va mirati ca am scris bine! Ce sa fac??? Ce sa cumpar???? Mama bulgaroaica, tatal libanez, departe in momentul de fata, mama vrea sa il boteze ortodox. Eu is nasa, omul meu nasul, si nu isi mai intra in piele de bucurie. Eu in butoi ca nu stiu..... Am zis sa ii cumpar de imbracat de la piele, macar un rand de haine, nu>???? Plus sa vedem ce o sa ne zica preotul la biserica, probabil un prosop, lumanare. La mama se cumpara ceva???
Doamne, mai ieri dadeam sfaturi si acum am m mintea goala!!!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc la data de Sam 03 Dec 2011, 10:47 pm

daniela, esti emotionata si de aceea nu iti poti aduna ideile.
dar te ajutam noi.
sigur ca pt biserica e bine sa te consulti cu preotul de acolo.
ma mir ca tatal vrea sa lase baiatul sa fie crestinat in religia ortodoxa, din cate auzisem arabii in general tin tare la religia lor.
inafara de ce ai scris aici, cred ca pentru mama este potrivit un material pt fusta sau rochie.
sa traiti si sa va bucurati cu totii. bucurie
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 53
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 04 Dec 2011, 8:13 am

Multumim Myky7. Tatal nu locuieste cu ei, de aici probabil si mama face ce vrea ea. Ma rog , nu intru in amanunte ca nici nu le stiu si nici nu imi bat capul.
La mama si si stiu ca se cumpara un material ceva, dar cred ca numai in zona Moldovei scratch , o intreb si pe ea cum este la bulgari. Din ce am inteles si la ei este ca la noi, insa ea a specificat ca "numai la bebelusi se cumpara tot de imbracat". Sa nu mai zic ca barbata-miu zicea de papion zid zid iar eu am zis de ceva practic sa poata purta cupilul.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc la data de Dum 04 Dec 2011, 1:00 pm

pai, trebuie ascultat si ce vrea naselul copilului, nu?
daca vrea papion, lasa-l sa ia si papion, ca doar e un accesoriu pe care il va mai folosi si cu alta ocazie festiva.
iar mama, adica cumatra ta, nu indrazneste sa iti spuna ca si ei trebuie sa ii faci cadou ceva, de aceea ti-a spus ca numai la copil se face.
dar, ma rog voi faceti cum credeti ca e mai bine.
in plus stiu ca la lumanarea de botez se mai pune inafara de flori si un material, care cred ca poate fi chiar pt mama copilului.
multa sanatate
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Lun 05 Dec 2011, 9:01 am

mai nou an inteles ca nu se mai pune material la lumanare, nici panza alba pe care se scoate copilul. lumanarea e doar impodobita cu flori sau ce o mai fi, si restul se pun separat. si eu stiu ca la mama se ia un material, sau chiar ceva de imbracat. pentru copil trebuie: fasa, panza alba si un rand de haine, cu care sa il imbraci in biserica. un rand complet de haine, papuci, hainuta de dat peste. eu asa stiu
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc la data de Lun 05 Dec 2011, 9:12 am

coripin, dar copilul are 6 ani, cu fasa si panza alba ce sa faca?
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Lun 05 Dec 2011, 9:41 am

asa cere traditia. cred ca o pune pe langa el, nu stiu. cu fasa oricum nu ii infasa nici pe cei mici. o inmoaie in cadelnita in semnul crucii, din cate stiu eu. iar panza de la botez eu stiu ca trebuie pusa pe langa copil pana a doua zi, la scaldatoare. si apoi se face o fata de pernuta sau ceva, ca e bine de tinut pe langa copil.
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Lun 05 Dec 2011, 11:43 am

Danniela, cred ca cel mai bine te lămureşte preotul ce să iei. Diferă de la biserică la alta, apoi de la un continent la altul.
Acum, cu prosopul, eu nu ştiu ce să zic. Nu îi văd utilitatea pentru că probabil nu îl va băga în apă, nici nu îl va dezbraca de tot. Am văzut şi eu acum mulţi ani un botez pt un copil mai mare şi el era frumos îmbrăcat şi stătea în picioare. L-a stropit cu apă sfinţită, fără să îl dezbrace...ar fi şi culmea.

Pe lângă haine şi alte ce vrei să îi iei, eu aş zice să îi iei bonus o jucărie deosebită, o icoană, ceva ce să-i aducă aminte cu drag de botez. Că doar e mare şi realizează ce se întâmplă.

Iar cu cadoul pentru mama, apoi vă rog să mă scuzaţi, dar aste nu sunt decât obiceiuri care să pună pe naşi la cheltuială. Să avem pardon.

Să ne spui cum a fost !
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 05 Dec 2011, 1:06 pm

Multumesc doamnelor de sfaturi love
Da o sa ne lamureasca si preotul, mai ales ca baiatul e mare. Insa e bine sa mai si intrebi, sa fii sigur ca le combini cum trebuie. Acum cu traditia ce sa zic, o mai intreb si pe mama, desi ea nu e nici bisericoasa si nici traditionalista.
De prosop ziceam exact sa inlocuiasca panza alba, consider ca e mai util prosopul, care poate fi alb si mare cat sa imite panza, si copilul il poate folosi multa vreme, fata de perna mai poate ajunge si pe alta perna decat a copilului.
Multumesc mult de sfaturi!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de tomari la data de Lun 05 Dec 2011, 3:12 pm

Daniela scopul botezului este de a crestina acel copil. Daca vei intreba mult in stanga si dreapta cine stie cate pretentii vor apare sub denumirea asaziselor obiceiuri; depinde si de preot (sa-mi fie cu iertare ca si aici e o problema) wink
Asa cum specifica si Musetel copilul trebuie sa ramana cu o amintire frumoasa a acelui moment hug
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Lun 05 Dec 2011, 4:27 pm

si-asa,pana sa ai un copil te rogi la Dumnezeu sa ti-l dea,si apoi mergi la biserica sa ti-l retuseze!!!
la fel si la casatorie,te inDragostesti,si apoi mergi la institutie sa-ti spuna ca asa e;la fel si la moarte,sufletul e al lui Dumnezeu,dar trebuie sa i-l dea cineva...
de faptul ca la sfarsitul bibliei se spune de o...curatenie in biserica(deci pana atunci era ceva in neregula,neregula intretinuta fara gandire de enoriasi) nu zice nimeni nimic.

in alta ordine de idei,daca e sa respectam traditia si sa ne jucam de-a botezul,de ce nu cadou pentru mama,un metru de material,ca doar nu e greu,stim atatea locuri cu...chilipiruri,asa,din respect,ca l-a nascut pe finul nasei.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1195
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Mar 06 Dec 2011, 5:16 pm

Am eu o alta intrebare despre baita de dupa botez ce o face nasa, este musai sa se faca?
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 35
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc la data de Mar 06 Dec 2011, 10:16 pm

ramona, eu cred ca astea sunt obiceiuri inventate de oameni de-a lungul timpului, pentru a mai incarca si inveseli atmosfera din jurul acestui eveniment si fiecare le respecta sau nu.
cel mai important este botezul la biserica, unde copilasul de fapt devine crestin si rugaciunile care se rostesc in timpul ceremoniei.
Restul ce se face acasa, la restaurant de parinti, rude si nasi este folclor, diferit de la o zona la alta a lumii.
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Mar 06 Dec 2011, 10:25 pm

Micheline, nu te supara pe mine, dar tot traditia ne cere sa ne maritam virgine si sa nu comentam in fata barbatului.
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Mar 06 Dec 2011, 10:29 pm

Cred ca incepeti sa o dati in alt subiect si nu e cazul wink

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de mya21_ro la data de Mier 07 Dec 2011, 1:37 am

sunt moldoveanca si sotul e ardelean, eu as fi vrut baita de dupa botez, dar in ardeal nu se obisnuieste...Sad nu m-a bagat nimeni in seama, nici nu am insistat, sa mai chem o data nasii...alta masa, alta cheltuiala...deci, cum bune au fost multe comentarii de mai sus, totul tine de obiceiuri si de parinti, nasi...
poti merge si la magazine care se ocupa cu asa ceva...gasesti si materialul, care e sub forma de prosop mare, alb, moale si frumos, tivit....gasescti si papion...Smile...si plic si batistuta in care sa pui parul ce se taie la botez din 4 locuri de pe cap...poate asta tine tot de zona, de obiceiuri....asa e in ardeal...macar la 1 an am hotarat eu sa tinem obiceiul cu alesul a 3 obiecte de pe tava ce vor avea insemnatate in viitorul copilului...
Smile asta ca o paranteza
orcum, tre sa iti iei inima in dinti si sa discuti cu cumatra despre asta....sa-ti povesteasca exact cum se procedeaza la ei si ce pretentii are....
mya21_ro
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 75
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 28/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 07 Dec 2011, 11:38 pm

musetel a scris:Micheline, nu te supara pe mine, dar tot traditia ne cere sa ne maritam virgine si sa nu comentam in fata barbatului.

daca tu stii punctele de legatura logice intre ce am spus eu despre traditie si ce ai spus tu,spune-mi-le,ca eu nu m-am prins.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Joi 08 Dec 2011, 12:34 am

Avea dreptate Silvia ca suntem off topic Smile
Micheline, ai spus ca daca e sa pastram traditia, putem sa mergem pana la capat si sa ii oferim si mamei un cadou.
Eu am continuat ca daca e sa respectam traditia, ar trebui sa facem n lucruri...Probabil ca analogia mea a fost exagerata, sau poate nu am inteles eu bine ce ai vrut sa spui... mea culpa.

Dar sa revenim ON TOPIC: In orice caz, eu sustin in continuare ca nu ar trebui sa ii impovaram pe nasi cu toate aceste "obiceiuri" care le seaca buzunarul. Nu mi se pare normal sa emitem pretentii de cadouri, de haine deosebite pentru prunc sau mai stiu eu ce. Oricum au o gramada de cheltuieli in plus fata de restul invitatilor.
Legatura sufleteasca care se creeaza intre copil si nasi este extraodinara, dar toata lista de cumparaturi traditionale nu fac decat sa o ingreuneze.
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Joi 08 Dec 2011, 11:05 am

tu stii ce fel de topic esti tu,eu stiu ca vorbeam de botez si biserica.
fiecare isi alege nasii dupa cum doreste,bogati sau saraci,finii la fel,daca nu se inteleg,pot rupe "legatura",pentru ca ce fac oamenii nu e de anvergura divinitatii si sint liberi sa aleaga ceea ce iubesc mai mult.Stiu cazuri in care s-au schimbat nasii in ultima clipa din cauze de genul asta,uneori a iesit mai bine,alteori nimic in plus.
Cat despre cadou pentru mama(ziceam in mod special,pentru ca legatura mama-copil e de natura divina,cu "atestat") imi aduc aminte de copilaria mea in care era obiceiul sa se puna un material la lumanarea copilului pentru mama,nu e impovarator,zic,pentru ca,in final,cine n-are de gand sa respecte parintii copilului,ci doar copilul,nu e bun de nas.
pe de alta parte,si nasii au preteentii,mai curand ei decat parintii!!!

"n" lucruri zice traditia sa facem?
ai pus problema intr-un fel care nu se uziteaza in biserica,totusi.

michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Andata la data de Joi 05 Ian 2012, 10:53 am

Dragele mele, va multumesc mult pt subiect. In prima zi a Craciunului am aflat ca voi fi nasa. AM timp sa ma pregatesc, bebe e abia de 3 luni in burtica mamicii.
M-ati lamurit cu multe lucruri.
Eu primii 2 copii ii am botezati de o verisoara, care e si nasa noastra de cununie. Nu ii suna pe copii nici de zilele de nastere, sunam noi sa vedem ce fac. Sunt si departe, tocmai la Brasov, dar un telefon de 2 ori pe an ar fi prins bine pt copii. Nasa mezinei e din Targoviste, tot departe, dar cu ea ne auzim mai des, suna sa vada ce face cea mica, vine o data pe an sa o vada
Eu abia astept sa botez, sa tin iar un puiut mic in brate, sa-l crestinez si sa-l veghez de-a lungul vietii. Si va multumesc mult ca ati dat atatea detalii si ati impartasit experienta voastra

Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Joi 05 Ian 2012, 11:20 am

Eu consider ca respectul unui om fata de celalalt si in acest caz nasa fata de mama copilului NU consta intr-un cadou sau "vaaaai te-am sunat ca ASA se face". Respectul consta din mai multe la un loc care sa fie pozitive atat pentru o parte cat si pentru cealalta. Pe mine nu ma deranjeaza deloc ca nasa nu ne suna, poate nu are bani, timp sau starea necesara sa ne sune. La fel si pentru noi, nu o sunam asa des fix din aceleasi motive.
Mie imi pare rau ca botezul nostru a ramas in aer!! Mama copilului s-a cam "sucit", noi inca asteptam sa se decida. Asa ca spun "daca e sa fim nasii copilului respectiv probabil suntem alesi de cand s-a nascut, daca nu, asta e"!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Andata la data de Joi 05 Ian 2012, 11:47 am

Eu nu imi doresc sa ne sune nasa pe noi, ca parinti, nici pe departe. Sunam noi, nu e absolut nici o problema. Imi doresc insa nespus ca nasa sa sune copiii de ziua lor, cat sa le ureze la multi ani. Nu stiu daca ar conta prea mult ca bani, timp sau stare, dar pt copiii mei ar fi ceva extraordinar sa stie ca nasica lor isi aduce aminte de ei macar de ziua lor!

Danniela, imi pare rau ca s-a sucit mama copilului. Sa dea DD sa iasa pana la urma asa cum va doriti

Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Sam 15 Sept 2012, 2:58 pm

Buna, fetelor! Botezam si noi si abia astept, dar stie cineva care e taxa de botez la biserica Domnita Balasa din Bucuresti? Taxa de nunta a fost cam 1300 ron si nu stiu ce sa ma astept la botez.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 37
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Sam 15 Sept 2012, 11:04 pm

Aoleu cita suma!!!!!!!!!
Li s-au dat mirilor si lectii de dans in banii astia? Scuze, dar mi se pare enorm. In primavara am botezat la Caransebes si am platit 70 de lei taxa.
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Sam 15 Sept 2012, 11:08 pm

caaaaat??????? adica 13 milioane vechi? Hai ma lasi? cum sa dai frate atatia bani sa zica 5 vorbe acolo? Doamne iarta-ma dar totusi.... fac un perete de biserica?

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos