Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 9:20 pm Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ieri la 9:10 pm Scris de LRodica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Ieri la 8:56 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 11:28 am Scris de AlinaJ.Bijoux

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Despre botez, traditii si obiceiuri

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 19 Dec 2013, 1:28 pm

Eu nici nu permit nimanui sa imi "ghideze" spiritual copilul. Asta aparte de traditii  Smile 
In mana cealalta, chestia cu "ghidajul spiritual" este doar teoretica, n-am vazut vreodata vreun nas care sa ia in serios aceasta, totul se rezuma la evenimentele de familie.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Joi 19 Dec 2013, 2:02 pm

Cum ma Aura, stai asa ca iti aduc eu aminte: ia sa nu sune finii nasii de Craciun, Paste sau de ziua de nastere sa vezi ce teorie pe capul lor. Ia sa nu se duca de Craciun la ei sa le pupe mana si sa le umple frigiderul, sa vezi tu atunci mustruluiala spirituala ce isi iau finii!! Pa nu????
Nici eu nu am vazut asta la absolut nimeni, dar poate sunt eu mai batuta in cap si nu pricep ce si cum.....
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Joi 19 Dec 2013, 2:42 pm

aha,daniela,stii bine obligatiile finilor!!!  rade 
cat despre vazut la cineva ghidajul spiritual-ce e ala,tanti?
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Joi 19 Dec 2013, 3:03 pm

Cum sa nu Micheline, ca doar mi-am luat atatea peste nas de la terte persoane, nu de la nasi!!!
Inca imi aduc aminte de la prima nunta, sotul oltean, in joia dinainte de nunta trebuia sa mergem la nasi cu cosul. A pregatit soacra mea gaina (nu stiu daca era taiata sau nu), paine facuta la cuptor de casa, vin si ce-o mai fi pus. Noi sa ne ducem la ei sa luam cosul??? De unde. Ne-am dus si am luat o sticla de whisky, una de lichior, prajituri de la o cofetarie si hop cu ele la nasi. Nasa a facut o piza super buna. La un moment dat suna telefonul lor, fix ca nu erau mobile atunci. Raspunde nasul si dupa ce inchide vine si ne anunta! "Au sunat parintii tai finule, sa va scuze ca nu stiu ce s-a intamplat de nu v-ati dus sa luati cosul sa veniti cu el la noi." Tooata seara am ras ca nu aveam cosul cu noi!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Joi 19 Dec 2013, 4:17 pm

mda,ar fi fost bun si ala,fina!  scratch 
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 19 Dec 2013, 4:37 pm

danniela a scris:Cum ma Aura, stai asa ca iti aduc eu aminte: ia sa nu sune finii nasii de Craciun, Paste sau de ziua de nastere sa vezi ce teorie pe capul lor. Ia sa nu se duca de Craciun la ei sa le pupe mana si sa le umple frigiderul, sa vezi tu atunci mustruluiala spirituala ce isi iau finii!! Pa nu????
 .
 rade rade M-am amuzat grozav, Daniela  rade 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 07 Oct 2014, 11:57 am

Cine intreaba pe cine, nasii pe fini sau finii pe nasi, daca (le) boteaza copilul? Si cum se face daca nu ai pretentii materiale, ca fin? Adica vrem sa-l botezam pe bebe Adi, dar fara sa plateasca ei prea multe. Cum sa procedam sa platim noi la biserica? As prefera sa-i dau un card cadou preotului, decat bani, sa-i dea la Catedrala. zid Exista o taxa oficiala de botez (cu chitanta) si cam cat o fi?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de danabarbu2007 la data de Mar 07 Oct 2014, 3:44 pm

aurishta a scris:Eu nici nu permit nimanui sa imi "ghideze" spiritual copilul. Asta aparte de traditii  Smile 
In mana cealalta, chestia cu "ghidajul spiritual" este doar teoretica, n-am vazut vreodata vreun nas care sa ia in serios aceasta, totul se rezuma la evenimentele de familie.
Mai auristha te contrazic aici. La noi relatia nas fin tocmai pe asta se bazeaza -ne-am ajutat reciproc atunci cand am avut mai mare nevoie, ne-au sprijinit spiritual vorbind de fiecare data si am depasit anumite probleme pt ca ei au stiut si au vrut sa ne dea sfaturi in viata. Nu s-a pus niciodata problema de cadouri sau cosuri de nici o parte si pot sa spun ca nu ne ducem o data la ei sa plecam cu mana goala...ca sa nu mai zic ca nasa e maesta in bucatarie si face fel de fel de chestiute ca stie ca am sotul pofticios Smile
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 676
Varsta : 36
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mar 07 Oct 2014, 3:51 pm

Dana,asta este prietenie,chestie care nu se stie la unele case,uneori...

Unii scapa de a se arata ca prieteni cu bani,cu vorbe goale,cu gesturi;prietenia reala e floare rara.

Prietenul real te cunoaste de departe,te face sa te simti bine,aproape.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 07 Oct 2014, 5:25 pm

danabarbu2007 a scris:[
Mai auristha te contrazic aici. La noi relatia nas fin tocmai pe asta se bazeaza -ne-am ajutat reciproc atunci cand am avut mai mare nevoie, ne-au sprijinit spiritual vorbind de fiecare data si am depasit anumite probleme pt ca ei au stiut si au vrut sa ne dea sfaturi in viata. Nu s-a pus niciodata problema de cadouri sau cosuri de nici o parte si pot sa spun ca nu ne ducem o data la ei sa plecam cu mana goala...ca sa nu mai zic ca nasa e maesta in bucatarie si face fel de fel de chestiute ca stie ca am sotul pofticios Smile
Ma bucur ca mai exista si astfel de cazuri....sincer, esti prima pe care o aud spunand asta! In rest.... Rolling Eyes
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AcidoR la data de Mar 07 Oct 2014, 5:32 pm

Admina uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ce scrie.
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 61
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 08 Oct 2014, 12:35 am

zid Parerile sunt impartite, pe net. In unele locuri se anunta (in presa de pe net) ca ar costa 1.000lei pentru nunta si 500lei pentru botez, taxa oficiala si ca s-ar emite chitante. In alt articol am vazut infirmata aceasta stire, cum ca biserica a negat niste tarife oficiale.
Noi speram sa acopere nasii suma oficiala si sa dam noi un card cadou preotului (prieten de familie). Sunt si asa destule cheltuieli cu un botez, sa fie taxa oficiala 500lei (peste tot) mi se pare exagerat. Nu vreau cor, nici flori sau covor rosu.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 08 Oct 2014, 10:56 am

De intrebat, finii intreaba nasii, adica voi ca parinti intrebati pe nasi daca au placerea sa va boteze copilul!! Asta daca nu s-au oferit nasii dinainte sa boteze, asa cum ne-am oferit noi si alta familie si cumatra sa ne impace pe toti, ne-a admis pe toti. Intrebarea este cum se ia motul (turta la fete)???? Ca eu nu a luat decat o data dar asta acum 16 ani. Si nu imi aduc aminte ca a fost ceva ce nu stiam nici eu si nici parintii finutei!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 08 Oct 2014, 2:50 pm

Si eu stiu la fel, parintii copilului cauta nasi pentru copil. Dar de ce sa coste mult? mai ales fara pretentii? platesti preotul, lumanarea 3 hainute la copil. Ideea e sa fie copilul botezat.

Cel putin la noi asa a fost, ni l-a botezat (pe cel mic) o verisoara de-a sotului, la o biserica la tara. I-am zis sa nu-i ia imbracaminte ca aveam o gramada de la cel mare, i-a cumparat 3 costumase de vara (era vara atunci) a platit lumanarea si preotul. Doar ca noi suntem in alt oras, aaa, am impresia ca nu i-a luat nici un ban preotul, a zis sa puna in cutia pentru constructia bisericii cat vrea. A pus 100 lei (acum 4 ani)

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 08 Oct 2014, 3:52 pm

Am vorbit cu nasa de cununie si de botez a fetei si s-a oferit ea sa-l boteze pe bebe Adi. Trebuie sa stabilim detaliile si sper sa o conving sa tina cheltuielile la minim. Nu e tocmai ieftin, desi e fara pretentii. M-am ingrozit de preturile din Cora, pentru hainute de copii. Lumanarea e 150 sau mai mult, preotului i se da si la tara 100-200-300, cum zici si tu, Diada. Mai o fasa, mai un prosopel, se aduna.
Pentru ruperea turtei se ia un cozonac rotund sau o turta dulce (aluat dospit), hainute cam ca la botez, complete cu incaltari. Se pune copilul pe un vas cu apa si deasupra un blat, o scandurica, sa nu intre cu poponetul in apa. Se aprinde lumanarea de la botez, i se taie parutul in semnul crucii: frunte, ceafa si laterale si pe un banut de argint se picura ceara, se prinde parul acolo. Apoi se rupe turta si i se ureaza diverse, sa fie frumoasa, desteapta, sa aiba copii, etc. Turta se rupe in 4, tot cam ca semnul crucii, daca se poate. Se imparte turta celor prezenti la eveniment. Parca la sfarsit se da tavita sa aleaga. De obicei se pun chei de la masina, cruciulita, carte, pix, verigheta, oglinda/ perie/ ruj daca e fata, mobil, bani, etc. Isi alege 3 obiecte. Cam asa stiam eu, nu stiu daca am uitat ceva.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 08 Oct 2014, 5:53 pm

hai mai Admina ca nu e chiar asa! mai ales ca si la tine nasii sunt ca la mine... o data ii cumpara finutului, pe urma nu-i mai vezi rade sa-i ia ceva hug la tine-i alta conjunctura...

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Mier 08 Oct 2014, 9:38 pm

Admina, noi acum un an si putin cand am botezat_o pe cea mica am avut nas grc. E a venit cu lumanarea si o cruciulita de aur pentru copila (asa e la ei). Noi amplatit biserica si masa. Prosop, ulei, vin sapun ( ce ni s-au cerut la biserica) tot noi le-am cumparat.
La Mara am facut lumanarea impreuna cu nasa. Am luat o lumanare cheala si am ornat-o cu flori de liliac.
La biserica am platit 100 lei.
Cel mai bine e sa vorbesti cu nasii si le zici ca nu vrei sa ii pui la cheltuiala.
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 34
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 09 Oct 2014, 10:49 am

Noi am botezat acum 7 ani o fetita.I-am luat hainute de 5 mil,plus lumanare si tot ce trebuie la biserica si le-am dat parintilor 5 mil.La preot am dat 50 de lei ca a spus sa dam cat vrem..Dar daca n-ai nevoie de nimic poti sa-i zici nasei,dar ce te faci daca ea tine musai sa-i cumpere sa aveti amintire de la ea?Le poti da mai departe daca nu-ti trebuiesc,nu-i strica inima!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 09 Oct 2014, 11:33 am

Mi-a povestit azi-dimineata mama despre o prietena de-a sa.....fiica ei are sapte prenume fiindca are sapte nasi! Shocked Shocked
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 09 Oct 2014, 3:56 pm

Ma lasi rade nu am mai auzit asa ceva! copii mei nu poarta niciunul numele nasului!!!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 09 Oct 2014, 3:57 pm

Noi o sa ne intindem putin mai mult. Nu ca asa vroiam, dar ne impinge familia, de la spate. Azi a venit mama mea cu prosoape pentru preot si nasa, sapunuri, aduc ei si vin rosu si ulei pentru mir. Nasa a zis ca va lua ce trebuie desi m-am oferit sa ornez eu lumanarea. Asa am facut cand am botezat a doua finuta si a iesit frumoasa. Nu vroiam nici hainute, ca ne-a luat deja, desi ii sunt mari, gaseam noi ceva de iesit din biserica.
O sa facem cu masa, pentru ca sunt si parintii nasei in oras si vor sa vina. Nu vreau bani si nici cadouri dar sigur vor aduce cadourii, fiind cu masa. zid E doar in familie, nasii, ai mei, dar nu cred ca-i convingem sa nu aduca nimic. In loc de tort as face briose cu decoratiuni. Si eu sunt pentru cat mai multe facute acasa, ca am luat tepe destule, cu lucruri cumparate.
Vorbeam cu o fosta colega, mergeau la nunta weekendul trecut si cica au dat 2000lei pe haine, pentru 4 persoane. Si asta nefiind fite implicate. In plus erau banii pe masa ca era o nepoata, care ii e apropiata. O nunta sau un botez e bu-hu-hu din cauza asta.
Aura, am auzit si noi din astea. A vorbit sotul cu un prieten care are bebe putin mai mic ca al nostru. Cica au 3 nasi, din anturaj, un tip si doua tipe. Necasatoriti toti. Eu stiam ca doar unul tine copilul si daca e cuplu, celalalt lumanarea. Aia pana la 7, ce or face, cu ce s-or ocupa? Tine fiecare un degetel?

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 09 Oct 2014, 5:38 pm

Admina a scris:
Aura, am auzit si noi din astea. A vorbit sotul cu un prieten care are bebe putin mai mic ca al nostru. Cica au 3 nasi, din anturaj, un tip si doua tipe. Necasatoriti toti. Eu stiam ca doar unul tine copilul si daca e cuplu, celalalt lumanarea. Aia pana la 7, ce or face, cu ce s-or ocupa? Tine fiecare un degetel?
rade rade Ar fi interesant de vazut! rade rade Da' cum o fi fost cand cu "indrumarea spirituala"? Shocked Macar or fi avut consens? Shocked
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 10 Oct 2014, 11:37 am

Noi am fost 4 nase, doua maritate si doua ne. Sotii celor maritate au tinut lumanarile si cele doua nase nemaritate, apoi copilul s-a plimbat de la una la alta. Eu l-am primit in bucata de panza alba cand l-a scos preotul din apa, toate l-am imbracat, ne-am cam rotit toate.
Admina multumesc de raspuns!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 10 Oct 2014, 11:46 am

Nu stiu daca v-am mai povestit, dar eu am avut un botez de pomina, parca decupat din presa umoristica! rade
Nasa mea era o femeie in varsta, care botezase foarte multi copii dar acum, senila fiind, cam uitase tipicul! Avusese o viata grea, cu un sot alcoolic care o batea des si care sfarsise pirn suicid! Nu mai putea sa tina un bebelus in brate, asa ca era ajutata de fiicele ei la ceremonie!
Cand a inceput, popa a intrebat-o : "Te lepezi de Satana?" Ea :" M-am lepadat de mult!" rade rade  Popa zice din nou: "Te lepezi de Satana?" Ea: " De vreo 20 de ani!" rade rade  Popa, dand dovada de rabdare, intreaba din nou : "Te lepezi de Satana? " Ea: " S-a spanzurat, parinte!" rade rade Exasperat, poa intreaba: " Nasa, esti vrajitoare? " Ea: " Nu , vaduva!" rade rade Bineinteles ca intreaga asistenta a izbucnit in hohote de ras, iar una dintre fiicele ei ii tot dadea ghionturi pe la spate! Ea, enervata: "Da' ce ai, fa, de imi faci semne?" rade rade
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 10 Oct 2014, 12:00 pm

Aoleeeeu Aura, deci rad da??? rade rade rade rade rade Ai o nasa de nota 50 nu 20!!!!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul