Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tara in care traim EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Tara in care traim EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tara in care traim EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tara in care traim EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Tara in care traim EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tara in care traim EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tara in care traim EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tara in care traim EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Tara in care traim EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tara in care traim EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tara in care traim EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tara in care traim EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tara in care traim EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Tara in care traim EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Tara in care traim EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Tara in care traim EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Tara in care traim EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Tara in care traim EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Tara in care traim EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Tara in care traim EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Tara in care traim

+7
danniela
danyelyta28badea
lennny
rdelia
Admina
Ania
LIVIA
11 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Tara in care traim Empty Tara in care traim

Mesaj Scris de LIVIA Dum 09 Noi 2008, 11:52 pm

In facultate am invatat cum CULTURA este un ANSAMBLU DE VALORI. Haideti sa incercam sa descriem valorile pe care le are (sau, mai bine zis, pe care le cunoastem noi ca le are) tara in care traim. Pentru ca, am sesizat ca in grupul nostru sunt unele care traiesc in Franta, Portugalia, Austria, SUA si, cele mai multe in Romania. Iertati-mi stilul de profesoara (fosta), dar asta se cheama INTERCULTURALITATE. Si, stiti la ce rezuma interculturalitatea pe tema tarii in care traim? Fiecare, provenind din tari diferite, explica ce se intampla in tara ei, celelalte asculta, iar cand, la randul lor sunt puse in situatia de a trai, calatori, lucra, etc. intr-una din celelalte tari, sunt in CUNOSTINTA DE CAUZA!!!
Sunt mai pregatite pentru situatii noi! :D
Si, ca sa imi iertati stilul de pana acum, un banc in legatura cu acest cuvant lung - INTERC...: La un congres international al femeilor emancipate, austriaca zice:
-I-am zis sotului ca nu-i mai calc camasile. In prima zi, n-am vazut nimic; in adoua, n-am vazut nimic; in a treia zi, le-a calcat singur.
Braaaavooo!!! Aplauze. Apoi, frantuzoaica:
-I-am zis sotului ca nu mai curat WC-ul. In prima zi, n-am vazut nimic; in a doua, n-am vazut nimic; in a treia zi, l-a spalat singur.
Aplauze, aplauze. Apoi, o turcoaica:
-I-am zis sotului ca nu mai gatesc. In prima zi, n-am vazut nimic; in a doua, n-am vazut nimic; in a treia zi, parca, parca am inceput sa vad cu ochiul drept. Embarassed

Sparg eu ghiata si o sa va povestesc cate ceva despre Austria. OK?
LIVIA
LIVIA
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : AUSTRIA
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Tara in care traim Empty AUSTRIA, intre 11 noiembrie anul curent si 11 noiembrie al anului viitor

Mesaj Scris de LIVIA Lun 10 Noi 2008, 1:00 am

Peste doua zile, pe 11 a11-a, la ora11, incepe in Austria Carnavalul. Lumea incepe sa petreaca pana in postul Pastelui. Se vor deschide in curand traditionalele targuri de Craciun, cu fel de fel de maruntisuri de cumparat, cu dulciuri peste tot si, la tot pasul vin fiert, carnati cu varza acra, castane coapte. Toata lumea este vesela, bine dispusa. Aceste targuri se inchid insa pe 24 decembrie, asa ca, vizitati Viena iarna pana in ajunul Craciunului.
Cu patru saptamani inaintea Craciunului, sunt 4 "adventuri", in fiecare duminica cate unul, ultimul fiind de Craciun. Fiecare familie are in casa fursecuri specifice pentru aceasta perioada, mirosind a scortisoara, portocale, multe din turta dulce, facute special in casa asa cum facem noi cozonacul; chiar daca le gasim de cumparat, sa ne miroasa insa in casa a sarbatori. Traditionale sunt niste ornamente cu patru lumanari, care vor arde - in prima duminica numai una, in a doua - doua, in a treia - trei si toate cele patru de Craciun, la masa, cand toti ai familiei sunt acasa. In aceste duminici se viziteaza rudele si prietenii, se ureaza cele bune de pe acum, caci, de Craciun nu exista musafiri; se sta in familie.
Spre sfarsitul lui noiembrie, localurile sunt ocupate deja cu sarbatorirea Craciunului intre colegi; cu mancare, bautura si chiar jocuri - multi se programeaza la localuri care au popice sau biliard si se imbina una cu alta minunat. Craciunul se sarbatoreste in familie, dar, Ajunul este adevarata sarbatoare. Pe la ora cinci dupamasa, bradul este deja impodobit, si se merge de obicei in gari, unde, mecanicii de locomotiva au adus in toata Austria Lumina Sfanta care, la randul ei a fost adusa de la Jerusalim. In gari, se face un brad cu multe bomboane si arde acolo un lampas cu acesta lumina. Lumea lasa un banut, copiii iau bomboane, iar parintii iau lumina in lampasul lor si o duc acasa, asa cum se face la noi la Inviere. Acasa va arde trei zile. Ajunsi acasa, se impart cadourile si se pune masa. Se mananca traditional niste carnati foarte buni, cu varza acra fiarta si chifle albe. Se bea vin fiert. Unii considera ca, neaparat trebuie sa fie crap la masa in Ajun.
Revelionul se sarbatoreste nu toata noaptea, punctul culminant fiind la sosirea noului an, cand se trag artificii. Curios este ca, in seara de revelion se mananca, traditional supa gulas. Austriecii se culca destul de devreme in aceasta noapte, caci pe 2 ianuarie merg la lucru. Pe 1 ianuarie are loc renumitul concert de la Viena, pe care, cei mai multi il urmaresc la televizor. Cei care mai au vacanta, merg la schi. Sunt partii la tot pasul.
In ianuarie, incep balurile: de la Balul Operei, la al pensionarilor din comuna...Katsdorf.Ele se termina cu adevaratul Carnaval, care are loc cu o zi inainte de prima miercure din postul Pastelui. Se defileaza pe strazi, costumati in fel si chip, au loc tot felul de spectacole comice. Si, se mananca si se bea.
Urmeaza Postul Pastelor, care inseamna cu lapte, oua, peste, pana la Paste. Traditional este ca acum sa se impodobeasca un pomisor afara cu oua de plastic colorate, iar in casa se impodobesc crengute de "matisori" tot cu astfel de oua, figurine reprezentand iepurasi si pasarele. Este, asa numitul "pom de Paste". Si la ei se mananca miel de paste. In dimineata Pastelui, tatii sunt cei mai chinuiti: trebuie sa ascunda, adeseori prin zapada, darurile aduse de iepuras pentru copii, iar copiii trebuie sa le caute. Se numeste "cauta ouale".
Daca s-a terminat si cu Pastele, dupa ce lumea isi aranjaza gradinile si balcoanele cu flori care de care mai frumoase, in vara, incepe perioada grilurilor: in familie, cu colegii, intre parintii elevilor si laolalta cu copiii, intre prieteni. Eu am o reteta grozava de mici si ma cunosc vecinii cand pun micii pe gratar; bineinteles ca sunt invitati si ei; si lor le plac la nebunie.
Urmeaza perioada concediilor, multi pleaca in alte tari, dar foarte multi prefera serviciile oferite in Austria; sunt, intr-adevar, ireprosabile.
Dupa inceperea scolii, nu mai e mult cand incepe luna vanatuluisi, peste tot se mananca vanat, foarte bine si in cele mai felurite moduri pregatit.
Si, uite asa, ajungem din nou pe 11 a11-a, cand o luam de la capat.
Sper ca nu v-am plictisit. Sa va fie de bine!
:joker: santa albino
LIVIA
LIVIA
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : AUSTRIA
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de Ania Lun 10 Noi 2008, 9:59 am

frumos , chiar mi`a placut ce ai scris despre austria ,, nu stiam ca sunt asa traditii frumoase acolo !
Ania
Ania
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 36
Data de inscriere : 05/11/2008

Sus In jos

Tara in care traim Empty Traditii

Mesaj Scris de LIVIA Lun 10 Noi 2008, 11:03 am

Acestea sunt cele pe care le-am cunoscut eu; despre altele, mai aud de la altii, mai vad la televizor, mai citesc. Am avantajul ca sotul meu este austriac si este "in problema" si ca locuim "la tara". Recunosc ca, traditiile romanesti nu le prea cunosc, cred ca mai exista, dar eu, ca bucuresteanca nu le stiu decat din povestirile mamei - care nici ea nu a trait decat vreo 18 ani la tara, restul in Bucuresti.
Cine vrea sa ne povesteasca din ce este mai frumos pe meleagurile romanesti ca traditii si obiceiuri?
LIVIA
LIVIA
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : AUSTRIA
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de Admina Lun 10 Noi 2008, 11:21 am

Livia, considera-ma fanul tau numarul unu! Sau mai bine, cea mai silitoare eleva Embarassed As citi intr-una despre minunata Austrie, am avut norocul sa vad cateva crampeie din capitala, pentru cateva zile. Chiar ne minunam cat de vasta este Vienna si cata cultura e concentrata acolo. Ne-am pierdut in prima zi, prin centru; ne invarteam cu masina prin intersectiile lor si nu ne puteam orienta dupa cladiri... Deoarece sunt foarte, foarte, foarte multe si toate impunatoare si asemanatoare. Au un stil unitar, nu "varzuca" pe care o gasim in eternul si fascinantul Bucuresti....
Vienezii, mi-au lasat impresia de oameni foarte organizati, devotati servicului si carierei, culti si eleganti. M-a surprins faptul ca magazinele(gen Billa) se inchideau la 7 seara si duminica era totul inchis. Dar din cate am auzit asa se intampla si in tarile nordice, deci...
Nici nu e nevoie sa amintesc lucruri de la sine intelese: curatenie pe strazi, oameni foarte civilizati, monumentele in stare impecabila, bine semnalizate si organizate, parcari subterane la tot pasul, traficul foarte relaxat(multa lume foloseste bicileta).
Livia, pot doar sa regret ca nu am prins perioada sarbatorilor si nici vreun festival. Oricum, eram innebuniti sa vizitam cat mai mult, sa pozam tot(ca si turistii asiatici Laughing ). Dar, as reveni oricand acolo in vizita, sau nu numai. Pe mine ma fascineaza germana(nu am avut ocazia sa o invat, dar nu e timpul pierdut), dar sotul meu nu ar vrea sa locuiasca intr-o tara in care limba engleza nu e de baza Neutral
Despre Bucuresti... o sa vorbim in alt episod. Acum nu vreau sa-mi stric gustul de turta dulce din Austria I love you sau de tort Sacher...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Tara in care traim Empty Pentru Admina

Mesaj Scris de LIVIA Mar 11 Noi 2008, 12:37 pm

Eu am invatat singura germana ( de nevoie), intr-o luna si jumatate, dar corect, cu gramatica. Iti recomand cartea care a facut minuni : Limba germana dupa metoda Larousse. Cred ca este in editura Niculescu: Atentie! Nu testele, ci manualul de invatare. Este o carticica mica, dar excelenta. Daca o gasesti, chiar m-ar interesa si pe mine pentru o cunostinta de a mea. Cartea pe care am avut-o eu (am cumparat-o din Pasajul Universitatii, din Bucuresti, de la o librarie; numai acolo se gasea, acum vreo 7 ani) am imprumutat-o si...nu s-a mai intors. study
LIVIA
LIVIA
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : AUSTRIA
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de Admina Joi 13 Noi 2008, 2:44 pm

Livia, asta e cartea: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Daca da, am sa o caut si in librarii. Pe net nu o gasesc pe stoc. Sau pe la anticariate... Sa-mi spui daca e asta Question

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Tara in care traim Empty Aceasta este cartea

Mesaj Scris de LIVIA Joi 13 Noi 2008, 9:12 pm

Da! Da! Excelenta! Ia-o si epuizata! - vorba bancului.
LIVIA
LIVIA
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : AUSTRIA
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de Admina Mier 26 Noi 2008, 10:21 am

Livia, nu am gasit cartea pt germana, dar cautarile continua. Cum mai arata Austria in prag de sarbatori?
In minunatul si ravisantul Laughing Bucuresti au inceput sa intinda decoratiunile stradale(scopul e ca sa-ti ia ochii si sa nu vezi gropile de pe strada:twisted: ). Altele in fiecare an, cele din centru le muta la anul in alte zone si apoi in comune(cel putin unele care rezista de la an la an). Se fac pregatiri si pentru defilarea de 1 Decembrie, a fost blocat Kiseleff-ul(e o artera care pleaca de la Arcul de Triumf) pentru repetitii. Circulatia a fost deviata si un intreg cosmar in tot Bucurestiul, dar vom sarbatorii cum trebuie ziua nationala, nu? Sper sa organizeze la Unirii parc de sarbatori si
mega brad, ca si anul trecut.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Tara in care traim Empty Austria in prag de sarbatori

Mesaj Scris de LIVIA Lun 01 Dec 2008, 11:51 pm

In primul rand, sa stiti ca sarbatorile au inceput deja. S-au deschis pietele de Craciun, peste tot: incepand cu Viena, in piata din fata primariei, cu faimosul brad si terminand cu orice comuna. Ieri a fost primul Advent si toate aceste piete au fost obiectivul numarul 1 al tuturor. Noi am vizitat-o pe cea din comuna noastra. S-a organizat la o scoala agricola, cu o frumoasa curte interioara. In sala de sport a fost o expozitie de sculpturi in lemn, de ceramica, de Patchwork, de margele, de obiecte de sticla, de lumanari decorative, de sapunuri de casa, de tricotaje de mana pentru iarna, de ceaiuri de plante si rachiuri de fructe s.a., toate facute artizanal. Afara, in curtea interioara, plina de brazi si tarabe cu vin fiert si gogosi, am asistat la un concert live al unui cantaret renumit, dar care locuieste in comuna noastra; foarte profesionist! A cantat liduri de Craciun foarte cunoscute, dar foarte, foarte bine interpretate. Toata lumea bea vin fiert si se lagana in ritmul muzicii. Apoi, inca o jumatate de ora cu trupa vanatorilor de la noi, frumos imbracati in verde si cu nelipsitul corn. La iesire, tarabe cu branzeturi, mezeluri, dulciuri, ale unor producatori din regiune (familii taranesti, cu traditie lunga de producatori particulari). O taraba ne-a imbiat cu "vanat", de unde am cumparat Supa de...caprioara (un fel de gulas), bine ambalata si deosebit de gustoasa; am mancat-o astazi la pranz. O data pe an!
A lipsit zapada, desi prin sudul tarii este foarte multa, dar a fost destul de rece ca sa mearga vinul fiert.
De ieri au inceput si cantecele de Craciun la radio si nu ne permit sa uitam nici o clipa ca vine Craciunul. De astazi, copiii au voie sa manance cate o ciocolatica mica pe zi din Advent (un calendar al lunii decembrie cu cate o ferastruica pentru fiecare zi, pe care o deschid, savureaza ciocolata si astfel se face ca asteptarea sa vina "Mosul" sa fie mai placuta. Asta a inventat-o un calugar, care si-a amintit ca mama lui a procedat asa cu el in copilarie. A propos! Aici nu vine "Mosul" cu daruri, ci Cristkindl (Christos; copil). Pietele de Craciun se numesc Cristkindlmarkt (Markt=piata).
In orase, pietele acestea sunt mari, frumoase, miroase a carnati, varza acra, gogosi, turta dulce, vin fiert, canta muzica, lumea este calma, linistita, vesela si amabila. Luminite peste tot, curatenie desavarsita, mijloace de transport libere, foarte dese si cu program fix, afisat. Nu exista gropi!!!
E sarbatoare! Pentru ca aici, un proverb spune: "Bucuria de inainte e cea mai mare bucurie". Va doresc sa va bucurati de sosirea sarbatorilor!
santa
LIVIA
LIVIA
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : AUSTRIA
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de rdelia Vin 20 Aug 2010, 11:20 am

Humanity’s Team Romania te invita sa te alaturi Zilelor Umanitare 19-21 august 2010

Trei zile de trai constient si de actiune plina de iubire si consideratie pentru cei de langa noi

Daca nu noi, atunci cine? Daca nu ACUM, atunci cand?

Cu totii suntem copiii inocenti si puri ai lui Dumnezeu. In “Zilele Umanitare 2010” (19-21 August) putem dovedi aceasta. Este suficient sa actionam cu simplitate, sa oferim ceva celor din jurul nostru: un zambet, un colt de paine, o vorba buna, 1 leu, o imbratisare sau un pahar cu apa, chiar nu conteaza. Aceste mici gesturi ne transforma si pe noi, si pe ceilalti.
Noi toti am venit aici cu o viziune mareata asupra vietii noastre. Poate ca, undeva, pe drum, ne-am ratacit. Nu conteaza. Acum avem sansa sa ne trezim. Sa revedem maretia Planului Initial si sa-l urmam.

“O calatorie de 1000 de km incepe cu primul pas.” Acum este pentru noi momentul primului pas. Sa-l facem cu inima deschisa. Nu costa nimic, dar aduce multe. Ne aduce iubire si liniste, apropiere si unitate.

Dragii nostri, noi toti suntem Una. Si zilele acestea constituie primul pas in afirmarea si trairea maretului Adevar. Veniti cu idei, veniti cu fapte. Fiecare gest conteaza. Sa umplem aerul cu energia noastra si sa ne facem auziti! Trimiteti informatia mai departe. Lasati-va parintii, rudele, fiii, prietenii sa va vada cu adevarat si oferiti-le gesturi mici de bunavointa si iubire. In felul acesta Lumea devine un loc mai bun.

Iata cateva fapte de iubire pe care oricine le poate face chiar acolo unde este:
• Ofera un sandwich unui om amarat,
• ofera haine celor ce au mai putin,
• fa-ti timp pentru un moment de tandrete cu partenerul tau,
• petrece o zi cu copilul tau,
• ofera imbratisari gratuite,
• ofera o floare unei persoane triste,
• matura palierul blocului sau ocupa-te de spatiul verde,
• ajuta un batran la cumparaturi,
• gateste mai mult si imparte cu un vecin din preparatele tale,
• opreste-te in parc si asculta un suflet abatut,
• viziteaza un azil de batrani sau un orfelinat,
• vorbeste cu un om aflat in spital sau la capatul experientei sale de viata,
• suna pe cineva drag cu care n-ai mai vorbit demult,
• ofera un pahar de apa muncitorilor care lucreaza langa tine,
• fa ceva dragut pentru postasul sau postarita ta.

Fa orice crezi ca poti face pentru cineva de langa tine. Vino impreuna cu noi in Zilele Umanitare si IUBESTE!

Anuntati-va prietenii de aceste zile, spuneti-le ca si ei pot face un mic gest. Faceti din aceasta sarbatoare un lant nesfarsit de fapte bune care sa inconjoare lumea intreaga si sa aduca iubirea in inimile tuturor.
Humanity’s Team promoveaza oriunde in lume adevarul Noi Toti Suntem UNA!

Fiti binecuvantati! Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Humanity's Team Romania

P.S. Nu consider ca am facut reclama. Dar daca e vreo problema cu acest mesaj, va rog sa ma anuntati si-l voi sterge. Delia
rdelia
rdelia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 59
Varsta : 47
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/03/2010

http://rdelia06.blogspot.com

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de Vizitato Joi 05 Mai 2011, 12:27 pm

V-am promis ca voi prezenta tara unde locuiesc 2-3 saptamani pe luna. Se numeste Cehia. Si acum pt introducere, un pic de istorie.

Republica Ceha se mai numeste si Cehia. Membra UE si membra NATO s-a despartit de Republica Slovaca (Slovacia) in 1993.
Deci sa nu facem confuzii: Nu mai exista Cehoslovacia.
Este formata din 3 mari regiuni, Bohemia, Moravia si Slesia.
Populatia Cehiei este de cca 10 mil. locuitori si este formata din 2 grupuri etnice: cehii, care reprezinta la majoranta si moravii, aprox. 30%.
In ultimii ani a crescut numarul emigrantilor , in 2009 se inregistrau cca 450.000 straini cu permis de sedere si munca. Printre cei mai multi sunt ucrainieni, slovaci, rusi… ( si romani, putini)
Republica Ceha are presedintele ales cu mandat de 5 ani.Reprezinta poporul si are puteri limitate. Ministrul are puterea executiva si el conduce politica interna si externa a tarii.

In 880 (sec. IX) vine construit Castelul praghez- astazi unul din principalul punct de atractie al turistilor
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

In 1231 este fondat Orasul vechi (Stare Meno) – astazi Patrimoniu UNESCO
In decursul secolelor au loc multe batalii si razboaie, datorita carora Praga vine distrusa.
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

Sec XIX are o deosebita importanta: incepe revolutia industriala. In 1845 se construieste prima linie ferata care leaga Praga de Viena.
Se construiesc diverse teatre (National in 1890), muzee (National in 1890)
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
In 1918 este proclamat primul presedinte al Republicii Cehe,T.M. Masaryk.
In urma evenimentelor celui de-al 2-lea Razboi Mondial si descompunerea Imperiului austro-ungar, se naste Statul Cehoslovac.
In 1939 Hitler ocupa Bohemia si Moravia, vor face parte din “Marea Germanie”.
In 9 mai 1945, Armata Rosie intra in Praga.
In 1946 Partidul Comunist invinge cu 40, 17 % si astfel Cehoslovacia renunta la planul Marshall. Se nationalizeaza minele, bancile, industria…
Pentru cehoslovaci incepe o perioada de 50 de ani , o condamnare la moarte.
---------------------
In 1968 are loc invazia armatei Uniunii Sovietice (Primavara de la Praga) care ocupa Cehoslovacia
In 1969 studentii Jan Palach si Jan Zajic isi dau foc in semn de protest impotriva ocupatiei sovietice.
In 17 nov 1989 a ineput Revolutia de catifea. Regimul comunist cade. Choslovacia devine o natiune democratica.
In 21 iunie 1991 ultimii soldati rusi parasesc tara.
In 1992 Parlamentul decide dividerea Cehoslovaciei.
In 1993 se nasc Republica Ceha cu capitala la Praga si Republica Slovaca cu capitala la Bratislava.
In 26 ianuarie omul de cultura, scriitorul Vaclav Havel, este ales presedinte al Rep. Cehe. Este cel mai iubit presedinte si ramane pt 10 ani la conducere. (2 mandate)

In 1994 Guvernul ceh incheie un acord de pace cu tarile occidentale, acesta fiind intrarea tarii in NATO.
In 2004 face parte din UE.

Economia Republicii Cehe este crestere. Foarte multe firme straine isi dezvolta activitatea aici. Proiectele de investitie cresc de la an la an. Republica Ceha nu a schimbat moneda nationala in euro.
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

Data viitoare ne "plimbam" prin ....cultura, arhitectura Pragai.
O zi frumoasa va doresc! kiss

p.s.
Pt Gabiuta! Praga, inainte se numea Black Prag datorita fumului care era depus peste tot. Totul era negru, cenusiu. Se folosea carbunele la incalzirea locuintelor.
Acum, acesti oameni minunati (cehii) reusesc sa redea splendoarea orasului, asa cum a fost odata. (Din fericire lucrez in domeniu. Reconstructia, renovarea cladirilor istorice.)
Trebuie sa te intorci!! Ma poti contacta daca vrei.
De fapt, oricine doreste informatii, cu placere le stau la dispozitie.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de Vizitato Vin 20 Mai 2011, 4:43 pm

Voiam sa continui povestea...dar, nu stiu daca va mai intereseaza.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de lennny Vin 20 Mai 2011, 4:56 pm

Sunt aici Habana si vreau sa continui povestea...te rog! pupi
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de Vizitato Vin 20 Mai 2011, 5:26 pm

Ohhh....mi-ai luat o piatra de pe suflet, draga Lenny! pupi
Credeam ca...vorbesc de una singura si nimeni nu m-asculta! Dar, daca esti tu.....
Voi continua. Nu promit azi.
O seara placuta iti doresc!
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de lennny Vin 20 Mai 2011, 5:33 pm

Cand poti tu Habana... imi place sa te "ascult " , povestesti foarte frumos. O seara frumoasa si tie!
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de danyelyta28badea Vin 20 Mai 2011, 6:08 pm

si eu vreau sa ascult citesc despre cehia


danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de danniela Vin 20 Mai 2011, 6:43 pm

Si eu citesc!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de Floren Vin 20 Mai 2011, 6:56 pm

Si eu,si eu!
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de rosita Vin 20 Mai 2011, 7:10 pm

Habana, si eu te citesc cu drag! Cand ai timp continua povestirea, te rog! hug
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de Vizitato Vin 20 Mai 2011, 7:14 pm

Ohhhh...m-ati surprins! Placut!
Atunci facem grupa?! wink
Ma voi pregati serios, pt ca vreau sa va continui aceasta poveste asa cum o vad ochisorii mei. Si cum o simt eu.
V-am facut un pic de introducere despre Cehia, sa zicem oficiala.
Va doresc o seara placuta ...si sa visati frumos la aceste locuri, pt ca am de gand sa va port si in alte parti ale lumii!
kiss

P.s.
Ar trebui sa convocam si pe celelate fete. Si mie mi-ar place sa stiu mai multe despre Kenia, Portugalia, Germania....si de ce nu Romania. Eu as dori sa povesteasca fiecare despre "casuta" ei (lui). Eu am locuit in Ro in Mures...deci, ati putea sa descrieti Moldova, Banatul ...cu obiceiurile, traditiile, culorile si miresmele lor. Nici eu nu cunosc multe regiuni din Ro, aparte de ce am invatat la scoala.
Ce ziceti?!
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de georgeta.prnic Joi 17 Noi 2011, 11:53 pm

Si eu sunt plecata din Romania,de fapt sunt casatorita aici(Serbia).Eu nu am talent la scris,nu prea reusesc sa atrag atentia,in sensul ca as plictisi,dar ador sa citesc ceea ce scrieti sau postati.Vad prin ochii vostri si traiesc tot ce transmiteti.Ma simt tare singura,asta spune totul........ hug
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 47
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de gloriamix Mier 13 Feb 2013, 3:10 pm

Buna fetelor,
Va admir si v-am urmarit din umbra pana acum...As avea o intrebare pt Georgeta.Prnic...Mai esti pe aici Georgeta?
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de georgeta.prnic Joi 14 Feb 2013, 12:43 am

Da sunt pe aici peace Cu placere pot sa-ti raspund la orice intrebare Smile
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 47
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de gloriamix Joi 14 Feb 2013, 2:09 am

Georgeta love De curand am fost la o aniversare intr-o familie de sarbi, petrecerea a fost pt un baietel de 5 ani. La un moment dat toti barbatii au inceput sa cante ceva in cor, mie mi s-a parut un cantec lalait la nesfarsit, in genul celor de jale la noi. Am intrebat ce si cum si mi s-a spus ca-i o traditie de-a lor. Stii ceva de asta? Ei se asteptau oarecum sa cunosc ca doar suntem din tari vecine, mai ales ca avem multe alte chestii in comun. AI vazut undeva in Serbia traditia asta a barbatilor cu cantatul, stii ce si cum? M-au lasat asa suspendata si sunt curioasa
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Tara in care traim Empty Re: Tara in care traim

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB