Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyAstazi la 10:14 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Despre botez, traditii si obiceiuri EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Despre botez, traditii si obiceiuri

+40
aurishta
Samarineanca
Day
Karina33
ALICET
mnarcisa
Dorulet
Gabiuta
tinap
danae
Andata
mya21_ro
RamonaM
michelinebeaulieu
tomari
coripin
gaza
mykya
SilviaDumitrescu
geany
CCristinaC
Clio_Ela
Uca
ioana soare
danniela
Chirrox13
musetel
Cristina_Ionela
cris_27
MagdaMarin
Admina
Steluzza
mikybt
valentinadof
Adeana
diada
Nicoleta Irimescu
myky7robc
amnro
veniciuc nicoleta
44 participanți

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Vin 21 Mai 2010, 10:28 am

Fetelor am mare nevoie de ajutor...trebuie sa ma apuc de pregatirile de botez si habar nu am de unde sa incep...cine ma ajuta si pe mine?
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de amnro Vin 21 Mai 2010, 10:52 am

1. stabilesti nasii
2. vorbesti cu un preot sa faci rezervare la biserica
3. vorbesti la restaurant
4. anunti invitatii
5. stabilesti cu nasii pt trusou si lumanare
6. botezi copilu' lol!.

din ce-mi aduc eu aminte in iunie (de sf petru si pavel parca) incepe postul si cica nu se fac botezuri in post. desi mie mi-a zis preotul ca nu-i nicio problema (la noi cadea botezul in postul pastelui, dar pana la urma l-am mutat dupa)
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de myky7robc Vin 21 Mai 2010, 11:20 am

Sa-ti traiasca bebelusul pe care il botezi si voi parintii sa traiti sa va bucurati impreuna de-a lungul vietii.Doamne-ajuta!
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Vin 21 Mai 2010, 2:35 pm

Amnro multumesc.Asta stiam si eu, ma gandesc la obiceiuri.Cadouri la nasi,ursitoare ca asa am inteles pe ici-colo ca se face...baie de dupa bebelei...:D Merci
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Vin 21 Mai 2010, 2:44 pm

Nicoleta : cate bordeie atatea obicee rade

Cand se vine de la biserica nasa (sau nasu )il pune pe bebe in capul mesei pregatite pt oaspeti pe un cojoc de miel.

Prima baita o face moasa (bunica copilului )si pune in albie:
- flori , sa fie frumoasa/frumos
- un ban de argint , pentru sanatate
- un pic de zahar , sa fie placut de toti
- busuioc , pt noroc
- paine ,pt bogatie
- cruciulita de aur a mamei , pt protectie

Apa se arunca la radacina unui copac roditor dar nu seara.Daca e seara se asteapta pana a doua zi.

Sa-ti traiasca bebe si sa va bucurati de el ! bucurie


Ultima editare efectuata de catre Nicoleta Irimescu in Vin 21 Mai 2010, 3:21 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare ca-s uituca)
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de diada Vin 21 Mai 2010, 2:47 pm

Io zic PAS la obicee rade pasii zisi de amnro mi se par cei mai utili. Punctul 3 si 4 se exclud! la mine wink

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Vin 21 Mai 2010, 3:01 pm

De acord cu tine diada ! wink

Obiceiurile sunt pt aducere aminte si pastrat nu neaparat pt aplicat!
Scuze de off topic dar de ,,ceva albastru , ceva nou, ceva vechi si ceva imprumutat " la nunta stie multa lume si nu e un obicei de pe la noi!
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de amnro Vin 21 Mai 2010, 3:03 pm

eu stiu ca baita o face nasa (sau nasul daca are chef)

dupa biserica, se merge acasa si nasa zice ceva de genul ti-am luat un pagan ti-am adus un crestin de trei ori si pe urma il pune pe bebe pe pragul casei (pe o paturica ceva) (daca nu ma-nsel tb sa-l atinga si de tocul usii inainte lol! ) si mama il ia de pe jos.

In cadita cu apa se mai pune lapte, galbenus parca, niste bani, miere care se sufla brin busuioc (asta mi-a placut cel mai mult). si cred ca mai sunt dar nu le tin eu minte. dupa baita, apa se varsa la radacina unui copac si cel care duce cadita trebuie sa fie cineva care vrea copii (o varianta) sau un barbat neinsurat (alta varianta). Dupa ce varsa apa pastreaza banii din cadita.

Cam astea mi le aduc aminte, o s-o mai intreb pe nasa fetitelor ca e enciclopedie. Smile
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Adeana Lun 24 Mai 2010, 8:53 pm

Din proprie experienta (am fost nasi acum 1 sapt) iti recomand sa mergi la biserica inainte de a cumpara toate chestiile.. sa-ti spuna preotul ce trebuie cumparat de voi sau de nasi.. sau poate te indruma vreo doamna de la biserica..
Eu am gasit pe net atat de multe chestii.. si la biserica lista era mult mai scurta. Restul de detalii - cruciulite de pus in piept, impodobirea lumanarii, marturii, baita.. sunt obiceiuri care nu sunt recunoscute de biserica.. sunt lucruri pe care vrem noi sa le facem, pentru amintire.. si dupa buzunar.
Banuiesc ca alegeti nasii pentru ca va sunt apropiati.. deci, puteti vorbi orice cu ei.. asa e cel mai bine.. Cadouri pentru nasi? cred ca doar in bucuresti am auzit de asa ceva.. Se pierde sensul rolului nasilor.

Idei pentru botez: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Adeana
Adeana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 43
Localizare : Arad, Romania
Data de inscriere : 14/08/2009

http://www.nasturi.blogspot.com

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de valentinadof Lun 24 Mai 2010, 9:40 pm

cum, dar si eu stiu ca se dau cadouri la nasi,pe la noi se cheama simbolic colaci,dar cuprind ceva substantial [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]( la noi BACAU,
nicoleta sa-ti traiasca fetita
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Lun 24 Mai 2010, 11:52 pm

multumesc fetelor:)De cadou la nasi stiam si eu...cand merg sa-mi citeasca molifta il intreb pe preot,sa vedem ce o iesi:d
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de mikybt Vin 13 Aug 2010, 8:50 pm

fetelor nu stiu unde sa postez ,cred ca aici e bine, daca nu rog adminele sa mute
la rugamintea unei cunostinte i-am facut niste invitatii de botez . sper sa va placa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us

mikybt
mikybt
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 42
Localizare : braila
Data de inscriere : 07/07/2010

http://decoupagebeauty.blogspot.com/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Steluzza Vin 08 Apr 2011, 8:57 am

Fetele vreau sa va intreb si eu ceva.Am nasi dar cred ca nu am mosi la botez e vreo problema?Mai e pana atunci destul,dar am zis sa stiu si eu din timp cum stau treburile.Multumesc mult. kiss
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Admina Vin 08 Apr 2011, 9:08 am

Mariana, depinde unde faci botezul. In zona noastra, de campie, nu se (mai) poarta mosii sau nu s-au purtat niciodata. Stiu doar de moasa, o femeie care trebuie sa te ajute sa iesi din spital si parca si la baita de dupa botez. Dar la noi a fost preluata sarcina, de nasa, care vine cu un rand de haine la spital (cand vine) si apoi face baita de dupa botez.
Daca la voi e musai cu moasa/ mosi, atunci gasesti tu pe cineva, macar din familie, mai indepartat. Daca nu, nu. Nasii sunt obligatorii la biserica si mai apoi speri sa ramana importanti in viata copilului.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Steluzza Vin 08 Apr 2011, 9:15 am

Mersi Admina,botezul vreau sa il fac in Romania ca acolo am nasii.Ca si mosi la inceput ma gandisem sa pun ori pe prietena mea ori una dintre surorile mele,dar tinand cont ca toate sunt aici si nu pot sa mearga acasa cand merg eu asta e.Eu credeam ca e musai sa ai si mosi ,dar nu e ca tin neaparat sa fie; asa gandeam si eu sa fie nasii si sa te intelegi bine cu ei. pupi
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 08 Apr 2011, 10:10 am

Eu ca moasa am pus-o(s-a pus) soacra-mea.
Si la botez in biserica si la baita dupa botez.
Cel putin la fata la baia dupa botez nici nu a venit caci s-a cam certat Viorel si a stat acasa(2 camere distanta:laugh: ) la ea .
Depinde de obiceiurile locului tau natal.
Intreba-ti parintii si socrii te vor lamuri ei
wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Steluzza Vin 08 Apr 2011, 11:24 pm

De intrebat nu prea am pe cine sa intreb ca mama nu mai e,tata habar nu are de treburile astea;cat de socrii il cunosc doar pe el pe mama sotului o stiu doar din poze(sunt separati de cand sotul meu avea cativa ani) eventual am sa intreb popa cred ca stie mai bine.Nu ma stresez prea mult ca nu are rost, intai sa vina bubulina mica si dupa aiaam sa ma gandesc si la celelalte lucruri.Mersi mult Magda pupi
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de cris_27 Lun 11 Apr 2011, 9:05 am

Balasa Mariana Claudia a scris:Fetele vreau sa va intreb si eu ceva.Am nasi dar cred ca nu am mosi la botez e vreo problema?Mai e pana atunci destul,dar am zis sa stiu si eu din timp cum stau treburile.Multumesc mult. kiss
Eu am avut moasa la ambii copii dar numai pentru ca asa a vrut soacra ca asa e obiceiul la ei la tara si plus ca a trebuit sa o chem de moasa pe fata celei care i-a fost ei moasa,nicidecum pe cine am vrut eu.Moasa imi spunea soacra ca trebuie sa vina la tine dupa ce iesi din spital 3 zile sa-ti ajute si sa-ti aduca de mancare,iar la botez moasa este cea care imbraca copilul.La mine moasa a venit doar o zi dupa ce am nascut si nu imediat dupa ce am venit acasa ci dupa vreo 2 saptamani si la botez nu a adus haine,noroc ca am cumparat eu si nasele.Asa ca eu una nu-i prea vad rostul moasei,si in plus nu e obligatoriu si la oras nici nu e recunoscuta la biserica si preotul ii spune tot nasa si moasei,asa ca...cum vrei. wink
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Steluzza Mier 27 Apr 2011, 7:36 pm

Mersi mult Cris, asa e pana la urma importanata e nasa( care o am si sa-i dea Dumnezeu sanatate). pupi
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Steluzza Mar 26 Iul 2011, 12:38 am

Este obligatoriu sa te duci la biserica ca sa-ti faca preotul molivta?
Am intrebat aici pentru ca nu stiu la care subiect ar fi trebuit sa scriu.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Cristina_Ionela Mar 26 Iul 2011, 12:42 pm

Mariana cel mai important este sa ai nasii si sa botezati copilasul ,restul ramane la latitudinea ta, despre mosi ,ce pot sa iti spun este ca de fapt toata povestea e pura traditie . Daca doresti sa tii traditia e bine daca nu la fel. Trebuie sa recunoastem ca circula multe "babisme" in popor si pana la urma te trezesti ca se pune mai mult accentul pe ele si pierde de fapt ce e mai important . In functie de zona mai mult sau mai putin , nu numai la botez ci si la nunta si la inmormantare exista multe superstitii ,uneori chiar prostesti, nu gresesti cu absolut nimic daca nu le respecti.
Cristina_Ionela
Cristina_Ionela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 41
Localizare : Apuseni
Data de inscriere : 04/05/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de musetel Mar 26 Iul 2011, 3:32 pm

Mariana, uite cum a fost la noi, fara "băbisme":
- înainte să nasc am fost la liturghie într-o duminică şi am întrebat preotul. Mi-a zis să îl chem la 7 zile parcă, acasă (Printre altele, mi-a zis că o să fie fetiţă + noi nu ştiam sexul bebeului, şi aşa a fost Smile )
- la 7-8 zile după naşterea copilului am chemat preotul, i-a citit bebeluşului o rugăciune, a durat puţin toată tevatura. Ne-a dat nişte apă sfinţită pe care am pus-o până la botez în văniţa în care îi faceam baie
- noi nu am putut să facem botezul la 40 de zile, pentru că era postul Paştelui, aşa că după ce s-au împlinit cele 40 de zile (cred ca la 42-43, am făcut-o când a fost o aniversare în familie) am fost la biserică şi s-a făcut "înbisericirea": preotul mi-a citit rugăciunea cu copilul în braţe, apoi într-un ritual scurt a aşezat-o în faţa altarului şi a chemat mama (adică pe mine) să o ia. Tot cu ocazia înbisericirii am stabilit cu preotul data pentru botez, ce trebuie să aducem. La înbisericire nu a fost nevoie să vină naşii.
După înbisericire am putut să intru cu fata în biserică, chiar dacă nu a fost botezată; dar câte ştiu nu poate fi împărtăşit copilul decât după botez
- a urmat botezul, cu rugăciunile şi cheful de rigoare.

Dar dacă nu faci înbisercirea la 40 de zile, ştiu de la alte botezuri că se citeşte mamei chiar înainte de botezul propriu-zis. ...
Noi am vrut să o facem mai repede ca să putem participa la slujba de înviere şi fiindcă nu am putut boteza fata la 40 de zile.

off topic cum e corect "înbisericire" sau "îmbisericire"
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Steluzza Mier 27 Iul 2011, 12:47 am

Atunci am sa fac cand o sa merg acasa. Credeam ca e obligatoriu sa faci la 40 de zile.Corect ar fi inbisericire. kiss
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 27 Iul 2011, 8:11 am

Sora mea are 2 baieti si i-a botezat pe amandoi la mai mult de 40 zile pentru asa au putut nasii...
Mai cunosc un cuplu de romani care au un baietel nascut in aprilie in Italia (erau la munca acolo), desi au venit in Romania boteaza copilul d-abia in august...ca au 4 perechi de nasi si numai atunci pot nasii......
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Steluzza Mier 27 Iul 2011, 10:10 am

Offff,sunt prea multe obiceiuri,da las ca fac eu cum stiu ca mai am care ma bate la cap sa fac asa cu zice ea.........ca altfel nu e bine ca e pacat si asa mai departe.... ca imi vine sa dau zid ,da ce sa faci daca lumea e batutincap
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB