Ultimele subiecte
» Aparate si ustensile din bucatarie
Astazi la 11:07 am Scris de Gabica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Astazi la 11:01 am Scris de Gabica

» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 10:55 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 10:54 am Scris de Gabica

» Dantela irlandeza
Ieri la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Ieri la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Ieri la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Despre botez, traditii si obiceiuri

Pagina 3 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de amnro la data de Vin 29 Iul 2011, 7:58 am

si la noi pica botezul alexandrei in postul pastelui si am intrebat preotul si a zis ca e ok ca se boteaza copii oricand. problema nu e slujba de botez ci petrecerea de dupa. asta nu cadreaza cu postul si de aici s-a creat o legenda.
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 29 Iul 2011, 2:32 pm

Si eu sunt moasa, sa va spun clar cum sa ajuns la asta nici nu stiu. Eram in Germania, la care fratele meu ma anunta telefonic (stiind ca urma sa ajung acasa), vezi ca vei fi moasa la nepoata-ta (fetita lui). Hm... m-am bucurat, dar nu stiam pe ce planeta sunt, ce trebuie sa fac... ce-am facut, am imbracat fetita inainte de botez, pentru botez si pana la biserica pana a inceput slujba (cred ca vre-o 3 ore ca erau calugari tineri si credca botezau pentru prima data) am tinut fata in brate, iar dupa slujba am ajutat nasa sa o imbrace ... La petrecere am platit (ca nasii la nunta), insa pentru mine a fost un sentiment deosebit, iar ferita ma iubeste de nu mai si-mi spune Geany, poate chiar daca avem contact mai mult telefonic, pentru mine este cel mai important pitic din lume love
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Sam 30 Iul 2011, 2:41 am

Da, problema cu botezul in post nu tine de botez in sine, ci de petrecere. Ar face mama (bunica bebelusului) crize sa se faca petrecere in post... si decit sa o avem pe constiinta... mai bine botezam copilul dupa Pasti. wink Recunosc ca si noua ne este mai usor sa facem un drum cu masina la Caransebes intr-o perioada in care s-ar presupune ca am iesit din iarna.
Legat de problema cu moasa, pe mine m-au intrebat mamele bebeilor. Si cum eu ma topesc cit sint de mare, in fata unor chestii d-astea... nu am putut zice "Nu". Nici nu imi pare rau, ca-mi sint dragi copilasii mai ales cind imi povesesc ei mie cum i-am luat de la spital sau cit de frumos i-am imbracat cind i-am dus la botez. Au auzit povestile de atitea ori ca acum, mi le spun ei mie.
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Steluzza la data de Dum 31 Iul 2011, 3:19 pm

Botezul se poate si in timpul postului,dar petrecerea se face dupa post.
Am fost moasa si botezul l-a facut postul Craciunului si cheful in ianuarie.
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 31 Iul 2011, 4:07 pm

Wow, nu am stiut ca moasa are asa multe cheltuieli dar probabil si asta tine de zona tarii.
Diada, imi pare rau ca nu ai nasi cum ti-ai fi dorit pentru copii. Pe mine nasa de la cel mic m-a vizitat la spital si cand am venit acasa, se stranse-se un alai mai rau decat satra ca ma simteam cam aiurea, dar cum era primul nepot in familia sotului a trebuit sa tac. Eu i-am cerut nasei sa nu faca cheltuiala pentru scosul copilului din spital. Nici nasa nu era pe roz cu banii si nici noi dar mi s-a parut aiurea sa profit. Datoria ei era sa imi boteze copilul nu sa mi-l imbrace pana la adanci batraneti. Ea oricum e o finuta pentru ca desi nu a botezat-o si pe cea mare ii cumpara cadouri si o trataeaza egal cu finul ei. Lucru de apreciat.
Mariana , cred ca ai ametit cu atatea obiceiuri!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 18 Aug 2011, 9:39 pm

Preotul de la biserica unde il vom boteza pe Paul a cerut o sticla de vin rosu, dulce. L-a cerut sa traga el o betiveala sau ii va da si lui bebe din el? Eu nu stiam ca s-ar da vin la botez. Sunt total impotriva, nu concep sa-i dea asa ceva. Si unde mai pui ca nasa lui, crezand ca l-a cerut asa de betiveala, a cumparat cel mai ieftin vin posibil, a dat 4 lei pe el:))) Din prafuri, clar.
Oare daca-l intreb si zice ca da, si apoi il rog sa nu-i dea, jignesc pe cineva? Incalc vreo traditie clara si impamantenita?
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 18 Aug 2011, 10:55 pm

Haide mai Ioana, pai cu ce crezi ca-l impartaseste? cu suc? Si ce ramane tot pentru impartasanie este, bine ar fi sa fie vin curat cum zicem noi, prima mana. Nu cred ca poti trece sa nu-i dai impartasanie copilului.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 18 Aug 2011, 11:04 pm

il impartaseste? scratch Dar pe nepotelele mele nu tin minte sa le fi impartasit la botez.

Dar daca ii zic doar sa "inmoaie" lingurita in vin, adica sa o scurga si Paul sa limpaceasca asa lingurita goala, oare merge? O lingurita de vin e enorm pentru un pitic asa de mic.

edit: ce-i aia vin curat?
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 18 Aug 2011, 11:14 pm

Bineinteles ca il impartaseste la botez, pana-n botez nu puteai impartasi copilul. Nu stiu daca preotul o sa accepte asta, oricum nu te gandi ca i-o da plina, jumatate acolo, ai grija ca sa nu-l pupi in ziua aia.

Vinul; curat este primul vin, fara zahar, daca familia ta face vin sigur stie, ala este vin curat,sau macar sa umperi de la cineva care are asa un vin, fara zahar.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Joi 18 Aug 2011, 11:21 pm

Ioana nu cred ca e cazul sa-ti faci asa griji. Odata ce il botezi in aceasta religie si asa se face de cand lumea la botez... nu are ce sa i se intample baietelui tau. Daca tu esti botezata in aceasta religie si ai ajuns asa mare frumoasa sanatoasa l-ai facut pe Paul frumos si sanatos fiind la randul tau impartasita ... atunci chiar ca nu trebuie sa te temi E o vorba"crede si nu cerceta" uneori e bine sa urmezi acest sfat/indemn/zicere hug

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 18 Aug 2011, 11:37 pm

sa nu-l pup????? asta nu cred ca o sa-mi iasa, chiar daca o sa incerc. dar de ce?

ai mei nu fac vin. nici nu prea beau vin:) Mai demult se indemnau unul pe altul la o cutie de bere, nu puteau sa o termine, era prea multa:)))

Daca-i musai vinul, atunci macar o sa caut unul mai bun. Silvia eu sunt cu cercetatul si cu logica, nu pot sa cred orbeste. In acelasi timp stiu ca nu o sa pateasca nimic, doar ca nu-mi place ideea. Vad rosu in fata ochilor si ma schimb la fata de fiecare data cand mama prietenului meu zice cum o sa-i dea bere lui Paul, asa cum i-a dat si prietenului meu cand era bebe. Macar vinul rosu e sanatos. Dar nu la bebe.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Joi 18 Aug 2011, 11:47 pm

Ioana in general se spune ca la biserica se duce "lucru curat" te duci "curat" Prin "curat' nu se intelege musai spalat. Inseamna si curat la suflet . Asa e si cu vinul Curat inseamna nu contrafacut wink Nu vin facut cu apa zahar si putin colorant sau mai stiu si eu ce. Iar din vinul pe care il va duce nasa lui Paul.... nu sunt sigura ca din acelasi vin ii va da copilului. Pentru ca impartasania area si ea un ritual de indeplinit Nu faptul ca ai dus vinul la biserica il pune preotul intr-un pahar (scuze nu stiu cum se cheama paharul ) si gata s-a facut impartasanie. Deci acel vin dus de nasa copilului va si pus in altar, alaturi de alte sticle de la alte ocazii si candva o sa fie transformat in impartasanie. Te-am ametit?
edit:
aaa cu pupatul... si eu cred ca e destul de greu mai ales ca in ziua otezului toata lumea va sari sa il pupe. Preferabil e ca in general copilul mic sa nu il pupe toata lumea si mai ales nu pe fata wink Dar... na cam greu sa le spui tuturor sa nu pupe copilul

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 19 Aug 2011, 12:00 am

nu, nu, am inteles. Am inteles ca pastila noastra or sa aiba altii nenorocul sa o deguste:))) Glumesc, incerc sa ma mai relaxez cu vinul, sper sa-mi reuseasca:)

Cu pupatul cred ca Diada zicea ca eu n-am voie sa-l pup, ceilalti au. Dar nu-i las eu din motivele pe care le-ai spus tu. Adica pe crestet da, dar prin alte locuri nu.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Vin 19 Aug 2011, 12:08 am

ca sa te relaxezi iti propun ca duminica sa mergi la biserica din apropiere sa asisti la un botez (presupunand ca este macar unul) si cand vine partea cu impartasania te bagi si tu acolo in fata sa vezi mai bine cam cat vin primeste bebelusul sau intrebi dupa impartasanie persoana care a tinut copilul in brate cat vin i-a dat. Dar te asigur eu ( in masura in care poti avea incredere in ce spun eu) ca mai jmult de 2 maxim 3 picaturi de vin nu ajunge in gura bebelusului. Preotul ia mai putin de jumatae de lingurita, acea lingurita este de regula mai micuta decat o lingurita obisnuita, iar preotul are grija sa nu ia mult pentru ca impartasania nu trebuie sa ajunga pe jos sau pe hainele bebelusului. Este sfintita si nu se iroseste .

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 19 Aug 2011, 12:09 am

Nu se pupa copilul dupa impartasit pentru ca ii iei din sfanta impartasanie, si ce-i al lui, al lui sa fie! este valabil pentru toata lumea care se impartaseste, nu se pupa in acea zi, daca esti demn de impartasit te duci singur, nu iei de la altii. Aceasta impartasanie tine 40 de zile, eu asa stiam, oricum, eu acum ma rog de copii mei sa ia, nu vrea niciunul, ii astept sa mai creasca... si cum eu nu vreau sa-i fortez... si am gasit si preoti care nu vor sa le dea daca copilul refuza, "norocul meu".

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Vin 19 Aug 2011, 7:47 am

Ioana, fii liniştită, că vin este foarte putin... poate că o să-ţi plângă că mai vrea wink

Fetiţa mea a fost urlătorul şef la botez, aşa că nu mai ştiu cât vin i-a dat. Însă noi o ducem destul de des la împărtăşit şi copiilor, mai ales bebeşuşilor, le dau foarte foarte puţin.
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 19 Aug 2011, 8:31 am

Ioana, ca mama nu vei fi implicata prea mult in ritualul botezului. Dupa ce va fi bagat in cristelnita (poti vorbi sa nu-l bage integral, daca o sa fie frig), il va imbraca nasa si apoi, dupa ce-i mai citeste un pic, il va lasa preotul in fata altarului. Sa pandesti momentul, ca sa te duci sa-l iei. Am vazut un botez unde, desi erau foarte credinciosi si bisericosi parintii, cautau mama prin biserica, sa mearga sa-si ridice fetita. rade
Daca nu ai stabilit inca, iti recomand sa considerati Biserica Icoanei. Slujba este deosebita, au si cor si preotul Popescu este un om intre oameni. Nu se percep taxe absurde, dau nasii cat pot, cat le face placere.
Este un obicei foarte frumos, o sa aveti amintiri deosebite. Nu te mai stresa atat, ca toti am trecut prin asta si nu am auzit sa plece un bebelus bolnav de la biserica, pentru ca a fost bagat in apa, i s-a dat vin si a fost lasat in fata altarului. Hai sa zicem ca au protectie divina, atunci. wink Doamne fereste, dar mai bolnav pleci din spitale, din pacate. zid

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 19 Aug 2011, 2:24 pm

Eu sper ca in viata asta sa am parte de crestinarea unui copil! Este ceva deosebit si multi nasi uita de asta dupa ce ies din biserica, din pacate...
Este foarte bine sa-l bage de tot, este a doua renastere, la noi Stefan aproape ca nu mai respira cand l-a scos, mie nu mi-a fost nici o clipa frica, si daca era Doamne fereste sa se intample ceva, asa a vrut Dumnezeu! dar asa am citit ca este bine, ca si la nastere, cand astepti sa planga copilul. Si nici nu l-a imbracat, noi l-am luat direct in crisma, a adormit si cand s-a trezit i-a facut nasa baita si l-a imbracat (cu haine spalate si calcate inainte). Stefan a avut parte de un preot deosebit! Si nici noi nu am fost aia sa impodobim biserica, am luat totul asa cum a fost, acum asta este trendul si cum noi niciodata nu am fost in trend...

Vezi ca si preotului ii trebuie prosop si sapun, nu mai stiu daca si dascalului si nici nu mai stiu cine le da, parca nasa totusi.

Sanatate la pitici!

editez ca am uitat, cineva mi-a scris pe privat ce inseamna sa nu ingenunghiezi in ziua impartasaniei si de ce nu trebuie sa pupi in acea zi, ramane anonima pentru ca asa si-a dorit, aces mesaj este trimis de ceva timp, dar acum a venit timpul lui:

Diada, referitor la intrebarea ta despre ingenuncherea dupa impartasanie, eu stiu asa, ca omul dupa ce se impartaseste devine purtator de Hristos, si nu ingenuncheaza pentru ca ingenuncherea este un semn al pocaintei. Deci ar fi o contradictie sa ingenunchezi in acea zi.
Despre interdictia de a saruta dupa ce te impartasesti, ea vine din preocuparea de a pastra Sfanta Impartasanie ca pe ceva scump, de aceea nu se ating buzele de altceva.

Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 19 Aug 2011, 3:59 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Sam 20 Aug 2011, 7:02 am

multumesc frumos pentru raspunsuri pupi m-am relaxat cu vinul:)

Botezul este astazi, asa ca nu merge varianta cu asistatul. Dar sunt convinsa ca o sa fie bine.
Admina am vrut la Icoanei, dar acolo ni s-a spus ca ne costa 7 milioane si vor fi botezati mai multi copii deodata. Mi s-a parut o suma mult prea mare si vroiam si ca Paul sa fie singur, nu la gramada cu alti copii, si nici o multime de lume in biserica. Aici unde am ales ne-au cerut 3 milioane. Tot impreuna boteaza copiii, dar pana joi eram singurii pe lista, nu cred ca mai apare altcineva chiar asa din scurt.

Diada nasa aduce tot, eu merg cu mana in buzunar, nici geanta nu imi iau:)))

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Sam 20 Aug 2011, 8:42 am

Ioana, sa aveti parte de o ceremonie frumoasa si distractie la maxim, dupa!
P.S. Aoleu ce preturi la un botez. La nunta cit mai e daca se cer 7 miloane la un botez???
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 20 Aug 2011, 12:31 pm

Ioana, crestinare placuta, micutului tau. Sa va distrati pe cinste, dupa. Smile
S-au mai schimbat, inseamna, lucrurile la Icoanei. Atunci cand am fost noi, preotul ne-a zis sa dam cat vrem noi. O sa fie frumos oriunde, daca sunt preotii cumsecade si pun suflet.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de mykya la data de Sam 20 Aug 2011, 3:15 pm

Eu am doi fini botezati, la diferenta de un an. Vreau sa spun ca sunt ca si copii mei. Baietelul este cam departe, il vad foarte rar, dar finuta este la o casa de mine si cand mai iese la plimbare fuge la mine la poarta si striga. Nasule unde-i nasa? sau invers... depinde pe cine vede primul. Ti se umple inima de bucurie cand o auzi. Luna viitoare face trei anisori. La botez a fost ceva deosebit. La amandoi. Au fost unele din putinele momente cand intrand in Biserica am simtit acel fior...nu va pot explica....Adevarul este ca am botezat la o manastire de langa noi si are ceva special. Iar preotul are har. Este foarte important. Cel mai emotionant moment pentru mine a fost cand am spus Crezul inainte de intrarea in Biserica. Atunci simti (sau cel putin eu asa am simtit) ca te cureti de tot raul, esti undeva intre lumea de aici si spiritualitate. Chiar nu va pot explica aceste trairi. Trebuie sa le incercati voi. Adevarul este ca eu am invatat Crezul la 12 ani, cand am tinut in brate primul meu fin, de fapt finul bunicii mele, dar si al meu pentru ca eu l-am crestinat. Probabil si faptul ca spunand aceasta rugaciune din memorie si nefiind nevoit sa o citesti sau sa o repeti dupa preot iti creeaza niste senzatii aparte. Acum voi stiti conceptiile mele despre Biserica si Dumnezeu din topicul desprte religie, dar chiar si asa recomand sa fiti nasi, sa tineti acei puiuti in brate si sa va rugati pentru ei. Primesti si daruiesti in acelasi timp niste forme de energie purificatoare. Eu asa le-am perceput.
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 41
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 21 Aug 2011, 7:48 am

Cristina, Admina multumim pentru urari!

Ceremonia a fost oficiata de trei preoti si a fost foarte frumoasa. Doar Paul a plans mult si a fost agitat. La un moment dat s-a oprit din plans, epuizat, apoi a inceput din nou. S-a linistit cand l-a imbracat nasa lui. Si apoi mi l-a dat in brate, abia asteptam, a fost atat de greu sa nu pot sa intervin atunci cand el plangea atat de disperat. Si cat de frumos mirosea!Nu-mi mai dezlipeam nasul de pielea lui! Mi-ar placea sa miroasa in fiecare zi la fel!
Iar miniparty-ul in gradina a fost exact asa cum mi-am dorit - relaxat. Am fost doar de-ai casei si a fost excelent. La ce restaurant puteam eu sa umblu desculta prin iarba?
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Dum 21 Aug 2011, 10:21 am

Ioana Paul sa fie sanatos, norocos, si de tot ce este mai bun sa aibe parte. Sa fie aparat si ocrotit de Cel de Sus ! Deasemeni si voi parintii sa fiti sanatosi sa uil puteti creste frumos, iar sufletul sa va ramana la fel si sa va bucurati la fel si la crestinarea copiilor lui Paul . La multi Ani!
(dar totusi spune-ne ceva de impartasanie wink Stii ca sunt carcotasa )

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de gaza la data de Mar 08 Noi 2011, 10:25 am

Buna ziua, dragele mele. Am citit cu zambetul pe buze cele scrise de voi, ceea ce se face la botez, si parca mi-am amintit si eu de botezul baietelului meu. Zic "parca" din cauza ca, prezenta fiind in biserica la botezul lui, nu-mi mai amintesc nimic, eram numai cu ochii pe el. rade restul mi s-a resetat. Si au trecut numai 3 ani. rade
In curand, zilele astea. vine pe lume un mic pui pe care o sa-l botez. Si nu stiu prea bine ce se face, ce trebuie sa fac la iesirea din maternitate. Eu, in calitate de MARE nasa(ca tare sunt mandra), conform obiceiului, trebuie sa-l imbrac de la piele, sa iasa din spital, bebe, imbracat cu hainute de la mine. Poate ma ajutati cu ceva sfaturi, idei, adaugiri, completari la ceea ce mai stiu? Ce se ia, ca e frig afara, hainute groase, un pled ceva, paturica pentru a-l inveli dupa ce e imbracat? Un costumas intreg din fas? Va rog sa-mi impartasiti din experientele voastre personale. Se mai ia ceva in plus? Merci pentru mama sau pentru bebe?
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 43
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat