Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 2:43 pm Scris de Dorulet

» Modele de brodat
Astazi la 9:45 am Scris de Danabors

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Astazi la 8:18 am Scris de sarabendis

» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 7:16 am Scris de White_Raven

» Pirogravura
Astazi la 6:21 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Vin 17 Noi 2017, 9:46 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Despre botez, traditii si obiceiuri

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 15 Dec 2013, 8:31 pm

Sa nu uitam, botezurile in rau, facute de Ioan Botezatorul, se faceau la varsta adulta, cand omul putea alege pentru el "calea", "adevarata religie", etc. Una e sa mergi de buna voie, pe picioarele tale si sa traiesti acel moment din plin si alta e sa fi carat de parinti si predat nasilor, apoi "initiat" intr-o "taina": fara voia ta constienta. Adica da, ideea ca nasii sunt cei care devin parinti spirituali ai micutului si se angajeaza sa-l ghideze spiritual, e ceva ce inteleg, dar de cand pana cand aleg altii, pentru sufletul tau? Ce era daca ne nasteam intr-o familie hindusa, budista? Cati nu-si schimba religia la varsta maturitatii sau nu renunta de tot la religie, devenind atei, agnostici, etc.?
E mai mult un eveniment social, botezul si cununia religioasa, atat de putini chiar sunt patrunsi de acest sentimente, ca se pierde adevarata idee de baza: sa te renasti din nou, prin credinta, schimbare. Cum sa te renasti la 1.5luni, cand esti pur? Cum de copilasii care pier pana la 7 ani, se zice ca nu au pacate si ajung ingeri, totusi la botez se zice ca "in pacat m-a nascut maica mea"?
Sunt cutume, dogme, traditii si obiceiuri, nu le mai dati atata importanta, pentru ca nu e direct de la Dumnezeu. Cand o sa aveti o traire intensa, o stare de reverie, de iubire pura, neintrodusa subliminal de nicio religie, niciun om, de nicio carte, atunci il veti vedea pe Dumnezeu, cu adevarat.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 15 Dec 2013, 8:37 pm

Amin!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Dum 15 Dec 2013, 8:47 pm

S-ar putea ca si slujba sa ii foloseasca copilului, intr-un fel mai complicat si mai putin vizibil.
In fine, fiecare face ce doreste si crede de cuviinta, dar mie mi se pare normal sa stiu si sa inteleg in ce cred, nu sa ma iau dupa reverii. De asemenea, mi se pare logic ca omul sa fie dupa cum vrea Dumnezeu, nu invers.
Dar stiu si eu ... poate ca acest mod superficial de a lua parte la slujbe e singura varianta posibila in acest moment pentru cei mai multi, mai buna decat nimic.
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 16 Dec 2013, 1:02 am

Samarineanca a scris:
Dar stiu si eu ... poate ca acest mod superficial de a lua parte la slujbe e singura varianta posibila in acest moment pentru cei mai multi, mai buna decat nimic.
Asta asa e. Credinta este servita pe tava de slujitorii lui Dumnezeu, intr-o forma usor de asimilat, sub forma de religie. Nu toti pot citi Biblia si nu toti si-ar dori sa o interpreteze singuri, asa cum stiu, asa cum pot. E mai simplu sa luam totul de la preoti, care iau de mai departe, de la mai marii bisericilor. De la Dumnezeu, cate sunt oare? Dumnezeul din Vechiul Testament cerea sacrificiul uman, era razbunator, a adus potopul pe pamant, a distrus Sodoma si Gomora. Apoi, in Noul Testament, s-a schimbat 180 de grade. Nu a mai intervenit deloc.
"De asemenea, mi se pare logic ca omul sa fie dupa cum vrea Dumnezeu, nu invers."
Stie cineva sigur, oare cum vrea Dumnezeu? Adica, sigur, sigur, nu ca asa i-a zis preotul, duhovnicul, preafericitul, cartea de rugaciuni, blogul crestin, etc. De aia propuneam putina introspectie, nu de alta, dar noi am fost facuti (zice-se), dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, deci, daca ne-am cerceta adanc inima, ar trebui sa-l vedem pe Dumnezeu, nu? Preotii nu vor zice niciodata asta si nici ca Dumnezeu e iubire, pentru ca ar ramane fara "clienti", la fel cum si doctorii, daca ti-ar zice sa bei suc de morcovi si de portocale, ar ramane fara "clienti".
Botezul e foarte frumos, ca si slujba, e mult mai intens si personal decat cununia. Cel putin perceput din punct de vedere al nasilor, mai ales daca esti norocoasa care tine copilul in brate, la slujba si sotul e cel care negociaza plata slujbei, la sfarsit. rade Nu sunt anti botez, dar daca stam putin si judecam, botezul nu e ce era candva, a fost modificat dupa bunul plac al clerului, poporul doar a inghitit-o asa cum i s-a pus in fata. Orice religie vrea adepti de mici, pentru ca sunt mai usor de format, de ... scuzati ca sunt directa... spalat pe creier. Dar, adevarata chemare catre credinta, ar trebui sa vina cand apare adolescenta sau mai bine, la maturitate, cand poti citi, poti merge singur la biserici, poti alege in cunostinta de cauza.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de europolis la data de Lun 16 Dec 2013, 1:16 am

Touche Admina, sunt de aceeasi parere.
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3236
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 16 Dec 2013, 7:40 am

Mai, mai, lasati politica religioasa.....aici nu se gasesc lumanari mari si nici magazine pentru botez, nunta etc. asa ca ziceti la mine ce lungime are o lumanare de botez??? Ca o sa o fac la comanda probabil, si sa nu o fac cat China dar nici prea mica, adica sa semene a botez romanesc!!!
Hai ca abia incep....cand va voi spune toata povestea.....
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Lun 16 Dec 2013, 8:28 am

Dar stii cat de mult as lasa-o,Daniela,politica religioasa,asa de mult incat nu o mai vreau deloc.Mi-e paralel.Asa ca joaca-te in continuare.

Daca Admina nu le-ar fi spus pe toate asa de frumos,atunci as fi inceput eu o crunta dezbatere,asa,nu mai am de zis nimic,toate au fost spuse.

Samarineanca a scris:S-ar putea ca si slujba sa ii foloseasca copilului, intr-un fel mai complicat si mai putin vizibil.
Si totusi,parintii ar trebui sa stie ce e cu copilul.
Dumnezeu nu ar ascunde ce se intampla cu copilul,dar cei care vand porumbei in biserica,ascund.

Samarineanca a scris:Draga michelinebeaulieu, eu cred ca te inseli. Botezul crestin este o taina instituita de Hristos, fiul lui Dumnezeu, capul Bisericii crestine, El insusi botezat.
Cu siguranta Dumnezeu stie daca ma insel sau nu.

aurishta a scris:Oare cat o fi costat si cum s-o fi desfasurat botezul Domnului?  Rolling Eyes  Pacat ca nu avem vreo filmare.... Shocked
Filmare am eu din timpul in care a fost "chemat" Emanuel sa predice in templu,fara sa spuna parintilor ca pleaca de acasa(deci s-a dus la botezul de care zici fara sa spuna parintilor,deci fara acordul,stiinta si insotirea lor,samarineanca,si ce valoare mai are botezul ,atunci,si tot demersul lui inceput la 12 ani daca a plecat dintr-o eroare de comportament),pentru ca mai apoi sa nici nu-i mai recunoasca ca autoritate asupra sa,si costa un "smile" de la tine,Aurishta.  love
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1195
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 16 Dec 2013, 8:59 am

Micheline, eu nu ma joc, eu am principiile mele. Am pus o simpla intrebare. Daca e cineva amabil sa imi raspunda e ok, daca nu, nu. Mai zic o data, nu botez sa ma regasesc eu, sa ma intorc la religie, nici macar nu am plecat. Chiar nu inteleg.....
Indiferent daca fac bine sau rau, ehhh D-zeu stie aici mai bine, am zis, o sa botez un bebelus acordind la obiceiul ortodox. Nu o sa ma pun eu de-a curmezisul acuma ca botezul nu mai este ce-a fost cand Isus s-a nascut.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Lun 16 Dec 2013, 9:07 am

Daniela,ziceam de oameni ca ei se joaca de-a botezul,fata de ceea ce boteaza Dumnezeu,in masura in care cu sau fara oameni Dumnezeu tot face ce vrea,de aceea ziceam de joaca,nu cu adresa singulara la tine.Mai sus scrisesem ceva despre asta,continuam ideea,doar.

michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 16 Dec 2013, 9:21 am

Imi pare rau, am inteles gresit, am crezut ca te referi la mine ca ma joc....
Mia culpa.... love love 
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Lun 16 Dec 2013, 2:33 pm

Daniela,nu esti vinovata de nimic,deloc,dar primesc pupiciurile!  I love you 

Eu nu am vrut sa botez niciodata,ba chiar am sarit de fund in sus cand eram in Iasi in primul an de serviciu si am asistat la nastere pe cineva din rudele mamei mele,mi-a cerut sa ii botez copilul,i-am explicat ca nu imi place,e ca si cum as zice ca fiinta care s-a nascut ar avea doi dumnezei si trebuie sa o scap de unul,i-am spus ca eu stiu ca viata vine dintr-un singur loc,ea si-a ales nasa pe mama ei,apoi,mi se pare dragut,o bunica sa boteze,nu poate sa nege originea divina a nepoatei ei,pentru ca s-ar nega pe ea insasi.

Ema a fost botezata,eu,da;acum,daca m-as intoarce in timp,n-as mai vrea nici unul din astea doua pentru ca am vazut cat de mult au pretentia nasii ca influenteaza finul-finuta,Dumnezeu e mic copil fata de ei (pe sot l-am luat gata "botezat"   wink )
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 17 Dec 2013, 8:19 am

danniela a scris:Inviez subiectul asta ca se pare ca voi fi nasa in ianuarie pentru o bebelina!!!
Sincer nu am reusit sa citesc lista respectiva de la Admina, dar sunt pe jos de ras de la comentariile Karinei!!!!
Rochitele sunt superbe si chiar mi-ar place sa imbrac bebelina intr-o asa rochie, normal ca mama trebuie sa aprobe. Ma gandesc cum o sa spun eu in engleza (eventual kiswahili) , ma lepad de Satana!!!!! Asta daca nu m-o manca limba sa il intreb pe preot care???
Si Crezul???
 Cred ca tre sa vorbesc cu mama bebelusei si sa o intreb ce vrea, cum vrea. Se pare ca o sa fim doua perechi de nasi, care , ce cumpara?? O sa imbracam copilul cu doua randuri de haine ca suntem doua perechi de nasi??? Care a-ti mai facut , aruncati cu sfaturi aici va rog!!!
  kiss kiss 
Scuze Daniela, postarea asta am ratat-o. Trebuie sa vorbesti cu mama si cu nasa (eventual, banuiesc ca ea organizeaza dintre cei doi) dintr-a doua pereche de nasi. Depinde si de ce vrea mama, puteti sa optati una sa  imbrace la botez si una la baita de a doua zi, daca vor sa faca.
Aveti biserica ortodoxa, in Kenia? Stiam ca sunt indieni ortodoxi, dar nu chiar ca la noi, au multe asemanatoare, insa.
Revin la ce trebuie, sigur sunt liste mai complete pe net, dar in mare trebuie hainute de la piele [si pampers, dar poti sa ceri mamei unul pentru botez (sa aiba la ea si servetele umede, daca sunt accidente, in scutecul vechi sau poti aduce tu) sau poti face un tort de pampersi  ] si pantofiori, o jachetica sau ceva de pus peste. Mai trebuie fasa si crisma care sunt o bucata de chinga de bumbac de vreun metru, nefinisata la capete si o bucata de finet sau alt material de bumbac fin tot cam de 1m/ 1,5m tot netivita, spalata in prealabil. Mai trebuie si un prosop, pentru ca bebelusul ud ti-l da in crisma si apoi il vei sterge mai bine cu prosopul, inainte sa-l imbraci cu hainele aduse de tine. Se mai aduce ulei si vin in sticlute mai mici sau mai mari si va dau ei inapoi altele mai mici, doar ulei parca. Vinul este pentru impartasit, dar nu va bea copilul fix din ce duceti voi, de obicei. Uleiul sa fie bun, nu e musai de masline, dar il poate da tot pe ala inapoi sfintit si sa unga parintii, copilasul, dupa. Il vor unge si nasii, dupa baita de a doua zi. La biserica mai trebuie lumanarea cu flori, o poti comanda dupa poze de pe net sau face tu/ cealalta nasa, ca nu sunt asa complicate. Sa aiba cam 60cm pentru botez, alba sau in culorile roz pentru fetita, bleu pentru baietel. Din experienta mai bine va feriti de culori la botez, maxim un crem, pentru ca roz si bleu pot deveni tiganesti in ochii celor de la florarie si puteti avea surprize chiar in ziua botezului. La fel si pentru buchet de nasa, culorile nu sunt una cu ce iti arata ei in poze, de multe ori...
Pentru biserica, mai trebuie pentru preot un prosop si un sapun, eventual intrebi preotul daca vrea doua seturi, daca sunt doi preoti. De obicei ajunge unul. Prosopul il poti spala inainte ca si hainutele bebelusului si sapunul il poti lega cu o funda sau pune intr-un patrat de tulle sau organza, sau intr-un saculet de organza, ca cele de bijuterii.
Ar mai trebui daca vreti alte cadouri pentru bebe, o paturica, cearceaf sau ceva de invelit, alte haine, pentru varste diferite, cateva seturi sau parti separate, o jucarica, daca nu dati cadou in bani, la masa, fie cercei pentru fata sau alceva mai valoros pentru baiat. Oricum, vorbiti cu ceilalti nasi, parintii si preotul, se poate sa nu fie atatea pretentii sau sa fie mai multe, depinde de zona si de oameni. Puteti lua doua lumanari, fiecare pentru o pereche de nasi, ca sa aveti ce tine, eventual puteti tine copilasul jumatate de slujba unii, jumatate altii. Poate scapi de Crez.  wink La Crez va ajuta preotul sau va tine cartea sa cititi, daca nu-l stiti. Trebuie sa-l spuna doar nasul care tine bebele, cel care tine lumanarea nu are nicio treaba. rade Intrebati si preotul cum se plateste slujba, corul, dinainte de botez, sa stiti cum impartiti cheltuielile.
Revin daca imi mai amintesc ceva. Vorbiti de lumanare de la inceputul anului si incepi sa le strangi sa nu te aglomerezi in ultimul weekend, inainte de botez. Fa si o lista.
Noi am aflat saptamana trecuta ca trebuie sa rupem turta finutei in ajunul Craciunului. Planul era pentru ianuarie, dar de... ne supunem alegerilor parintilor.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 17 Dec 2013, 10:18 am

Multumesc mult Admina!!!!

Biserica e greaca ortodoxa si sunt sigura ca are alte obiceiuri decat cea romaneasca. O sa trimit pe parinti la biserica sa intrebe ce si cum cand fac si programarea.
Nu se fac lumanari aici, si nu se impodobesc, sunt foarte putini ortodoxi, indienii de aici sunt in majoritate fie hindu fie musulmani. Doar o familie de ortodoxi cunosc.
O sa tin cont de ce mi-ai zis si mai intreb si pe ceilalti nasi. Si pe preot. Mama a zis ca ea nu stie ce si cum, o lumanare la biserica si sa nu iau haine ca are o gramada inca noi.
Eu totusi o sa fac ceva, nu sunt cu traditia in sange dar.....ceva ceva....

Apropo cu chestia de parinte spiritual, ca pomenea Micheline. Personal nu ma consider asa ceva. Nu o sa intrevin in educatia copilului si nu o sa am nici o pretentie. Nici macar sa ma strige nasa, mi-ar place sa ma strige Dana asa cum ma striga mai toata lumea. O sa ii cumpar cadouri normal, o sa fiu apropiata de ei si daca mi se cere ajutor o sa il dau. DAR sa impun eu...no way!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 17 Dec 2013, 10:21 am

danniela a scris:

Apropo cu chestia de parinte spiritual, ca pomenea Micheline. Personal nu ma consider asa ceva. Nu o sa intrevin in educatia copilului si nu o sa am nici o pretentie. Nici macar sa ma strige nasa, mi-ar place sa ma strige Dana asa cum ma striga mai toata lumea. O sa ii cumpar cadouri normal, o sa fiu apropiata de ei si daca mi se cere ajutor o sa il dau. DAR sa impun eu...no way!
 Smile Siii...banuiesc ca nici nu intentionezi sa ii pui nume  Shocked 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 17 Dec 2013, 11:04 am

Eu????
Nu, parintii i-au pus un nume din cate stiu. Nu inteleg de ce sa ii pun eu nume cand deja are unul???
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 17 Dec 2013, 11:24 am

Pai  scratch pe-aici asa se obisnuieste....sa ii puna si nasii un prenume...ma rog...mie mi se pare aiurea sa puna altcineva numele copilului meu...dar este una dintre traditiile despre care vorbim  wink 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 17 Dec 2013, 1:35 pm

Nu Aura, sub nici o forma. Nici eu nu am acceptat macar parerea vreunui nas al copiilor mei si nici eu nu pot sa cer asa ceva. Mi se pare absurd.
Daca vrei sa faci un bine, fa-l involuntar. Asa se spune, daca botezi faci un bine. Acum daca tu vrei ca finul/fina sa poarte un nume pus de tine, se mai cheama bine??? Logic!!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 17 Dec 2013, 8:47 pm

Mergi si tu sa vorbiti cu preotul. Unul din nasi sau o pereche e musai sa mearga la preot. De obicei cu nasii vorbeste mai mult, pentru ca sunt mai multe de facut de catre nas, decat de catre parinti.
Poate gasesti lumanare de acest gen, din ceara naturala, mai subtire si ii puteti pune flori sau funde, daca vreti.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Niste hainute de scos din biserica ar trebui luate, chiar daca au ei. Eventual puneti banii impreuna, cu ceilalti nasi.
Cred ca o sa "scapi" usor si ieftin. wink E mai relaxata treaba in bisericile din afara tarii respective, nu sunt habotnici.
Cat despre nume, nici eu nu sunt de acord. Noi ne-am gasit nasii dupa ce am nascut si am numit fetita. Chiar aveam pe lista numele Ana, dar n-a fost sa fie. S-ar fi potrivit cu unul din numele nasei, intamplator. Nici eu n-am vrut sa numesc fetele finilor, nici cum. Si-au ales ei cate doua nume la fiecare si e mai bine asa. Noi ni-i numim pe ai nostri si e destul.
Uite, la socrii, in America, nu e biserica ortodoxa. Daca as pleca si as face un bebe acolo, ce s-ar intampla? As veni special pentru botez, aici sau as alege una dintre religiile mai apropiate de a noastra? Cred ca nici greco-catolica, nu este, cel mai aproape ar fi catolicii. Asta apropo de ce le baga in cap, la religie... zid Ca cei botezati in alte religii se imbolnavesc mai usor si mor mai repede. affraid  De fapt, a venit fi-mea cu ideea asta si nu stiam de unde e, ne zicea ca a auzit la stiri. Dar sunt sigura ca e de la d-na de religie, care e tare spalata pe creier.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 18 Dec 2013, 7:46 am

E superba lumanarea!!!
Nu am cum sa vorbesc cu preotul cel putin eu. Botezul va fi in Nairobi unde este singura biserica ortodoxa din Kenya, parintii sunt de acolo, iar eu nu zbor pana acolo numai sa vorbesc cu preotul. Daca ceilalti nasi vor cu atat mai bine. Nici nu ii cunosc. Sunt sigura ca sunt niste oameni deosebiti si sper eu sa ne intelegem.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 18 Dec 2013, 8:46 am

eu ziceam de influenta pe care isi doresc sa o aiba nasii,si nu intotdeauna spirituala,ci,cum sa faci aia,cum ailalta,fa asa,ca asa zice nasa de nu mai ai loc sa respiri ca parinte de nasi(zic de obicei,nu ca as fi patit eu asa ceva).
pe de alta parte,cea in care spuneam ca Dumnezeu face mai bine botezul decat isi imagineaza oamenii ca fac,odata stiut acest lucru,omul ce sa faca,sa stea cu mainile in san,face si el ceva pe lume ca lumea sa arate sfanta,sfintita;in contextul asta uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cateva idei despre cum se fac lucrurile si tot asa mai gasesti prin tot internetul alte idei,precum si inregistrari cu botezuri si botezuri!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 18 Dec 2013, 10:23 am

Hai mai, eu sunt vrajitoare desi nu am bagheta dar sa folosesc busuioc....asta e prea de tot!!!!

Editez: de ce sa imi dea mie parintii copilului cadou ??? cyclops cyclops cyclops 
Pe asta nu am mai auzit-o!!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 18 Dec 2013, 11:29 am

Se vede ca n-ai botezat in tara. pupi Pai vin si finii cu plocon la nasi (traditional parca era un cozonac, un curcan, din astea de-ale gurii; acum se poarta cuptoare cu microunde si altele, de gen). E un fel de schimb, ca nas faci actul crestinesc (desi, dupa cum vedeti si voi din articolul pus, nu prea e in lista de lucruri importante slujba de la biserica si ce se intampla acolo rade e doar evenimentul monden), apoi dai cadouri materiale sau bani pe masa. La schimb, finii vin cu un cadou, ca sa-ti multumeasca, pentru gestul facut si cadouri. Am auzit de destui nasi cu pretentii mari de cadou si specifice. Multi considera ca e o gaselnita sa nasesti, desi dupa parerea mea, nu ai cum sa iesi in castig material. O faci ca vrei, nu ca sa-ti iasa.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de adriuta la data de Mier 18 Dec 2013, 7:00 pm

Admina a scris:
Uite, la socrii, in America, nu e biserica ortodoxa. Daca as pleca si as face un bebe acolo, ce s-ar intampla? .....

In ce stat sunt socrii tai?
 N-ai grija ca la nevoie se va gasi  in apropiere o biserica ortodoxa frumoasa, chiar daca nu e romaneasca, sa botezi bebelicul. In fiecare colt sunt biserici ortodoxe, rusesti, grecesti, ...etc , care nu te vor refuza. Totul e usor, fara plocoane, fara obligatii... simplu si curat in fata lui Dumnezeu.
 Numa'  tu, fa bebelul si-apoi ne-om descurca noi  wink 

Te  kiss

Am o nelamurire, apropos de botezuri si de nasi, poate ma luminati si pe mine.
  Acum cativa ani am participat la botezul fetitei unor prieteni in calitate de invitati la biserica. Inainte de a incepe procesiunea,  nasha nu a vrut sa-l lase pe nashu (atunci nu erau casatoriti erau doar prieteni) sa tina lumanarea pentru ca s-a temut ca e pacat si preotul saracul i-a dat-o sotului meu sa o tina. Asa ca in timpul procesiunii el a tinut lumanarea si nasha copilul.
Nu au mai fost alti nasi. Este el considerat nasul fetitei in fata lui Dumnezeu? Noi am mai glumit pe baza acestei intamplari dar ...uneori ma mai gandesc la asta pentru ca sotu' nu si-a prea indeplinit obligatiile de nash..ha ha ha. Voi ce credeti?
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Joi 19 Dec 2013, 7:35 am

Ehe, heeee, pai daca sta treaba asa, ia sa fac eu lista cu ce nu am in casa si sa i-o trimit cumetrei mele, pai nu????  rade rade rade 
Adriuta, eu stiu ca cine tine lumanarea este nas!!! No bine, pe la noi se obisnuia nasa sa tina si copilul si lumanarea in mana
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Joi 19 Dec 2013, 1:13 pm

voila,nasitul este dixtractie curata! pupi 

in mod corect,parintii sunt cei mai buni parinti spirituali,asa este logic,spirit-suflet-carne,parintii sunt parinti TOTALI,nu...disociati!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat