Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

+39
aba
mnarcisa
valentinadof
ppisic
datsun
Camy
Maci
coripin
ioana soare
RoxanaL
Giobsy
mami de doi ingerasi
LYNDA
betymi72
mickyta
vilcris
amnro
CCristinaC
clodi
ivanoiuadela9
Noemi
Admina
teisoara
Tinkerbell
cris_27
europolis
Karina33
feliciagl
Adeana
danae
andacoman
SilviaDumitrescu
MihaelaT
Clio_Ela
MagdaMarin
veniciuc nicoleta
miclescumirela
jessica
diada
43 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de ioana soare Mier 14 Iul 2010, 12:17 pm

Da, scuze, nu m-am gandit la cazurile acestea Merci
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de LYNDA Mier 14 Iul 2010, 12:59 pm

Ai dreptate Ioana cred ca vrea si bebe sa fie surpriza.. e foarte smecher si tine cordonul intre picioare si sta pe lateral rade

Oricum noi nu avem vreo preferinta , doar ca era frumos de stiut... dar cred ca mai bine asa....

kiss

LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de RoxanaL Mier 14 Iul 2010, 4:58 pm

Si eu, la fel ca si Diada, am problema asta Smile Doctoritza mea a zis ca nu a mai vazut asa ceva in viatza ei ...o sarcina atat de joasa, cu tot tratamentul, si cerclaj, si repaos... Smile
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 18 Iul 2010, 2:20 pm

Am aflat de acest site de la medicul meu stomatolog si m-am gandit sa-l impart cu voi. Mi se pare o idee foarte utila, pentru mamici curioase: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Eu, una, am fost la primul control la vreo 3luni si doctorita, nu prea era obstetriciana, nu avea eco, doar mi-a zis ca sarcina e acolo, e normala comparativ cu varsta fatului. Si la eco am fost mai tarziu, pe la 4luni, si era eco 2d. Tot 2D am facut si morfologia fetala, la 5luni, la dr. Iosup. In rest numai eco 2D, la ginecoloaga mea, nu am aruncat banii pe 3 sau 4D. Dar un test din asta, sa aflu sexul copilului, mult mai devreme, cred ca as fi facut. Smile Bine, daca ar fi a doua oara, cred ca as fi mai curioasa, sa stiu; e tendinta asta, toti parintii isi doresc pereche, baiat si fata...
Diada, ce burta lasata ai tu? Nu vi se lasa nimic, daca va mentineti o greutate normala. Bine, muschii se mai slabesc, dar se rezolva, dupa nastere si refacere cu putin sport, masaj. Nu vad rostul sustinerii suplimentare, daca e sarcina normala (nu gemelara) si greutatea ok. Sunt foarte buni pantalonii si fustele cu banda elastica, parca te simti mai bine, mai protejata (asta dupa 7 luni), dar sa dati milioane pe centuri care promit ca fac piciorul mic... nu prea cred.
Eu m-am surprins acum cateva saptamani, cand mi-am masurat talia si aveam vreo 65-66, cam cat aveam inainte de nastere. Asta fara abdomene si sport special pentru burta si fara masaj si alte nebunii. Secretul e sa nu fiu balonata si sa am greutatea apropiata de cea de dinainte de a ramane gravi. Aveam 49 si acum am 50. Dar dupa nastere, se vede orice mananc, dimineata am abdomenul plat si dupa prima masa (mai ales daca pun lapte in cafea... Laughing ), ma fac rotunjoara. Se vezi dupa o portie de ciorba sau o salata cu rosii si branza... zid Deci aia e, muschii sunt relaxati, dar nu atarna nimic. Sunt sigura ca s-ar rezolva si asta, cu sport, dar... lenea e cucoana mare.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Maci Dum 18 Iul 2010, 2:31 pm

Admina, draga... daca nu iese pereche ce faci? Il arunci si faci altul?
Eu mi-am dorit foarte mult ca primul copil sa fie fetita... Cand era in burtica ii spuneam Andreiutza... Medicul imi tot spunea ca e baiat, dar eu ziceam ca nu vede bine...rade Cand a iesit afara era Antoniu rade asa ca... la urmatorii nu am mai avut preferinte... Imi doream si ma rugam sa fie sanatosi... Si Domnul mi-a ascultat rugaciunile...
Daca nu e ce ne dorim nu il iubim? Ba da... Si sa stiti ca fiecare copil vine asa cum e randuit de sus sa vina... kiss
Maci
Maci
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 331
Varsta : 51
Localizare : Sebes- Alba
Data de inscriere : 23/01/2010

http://maci.webgarden.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 18 Iul 2010, 2:42 pm

Si am zis eu altfel? Nu suntem in China, sa ii dam afara daca nu sunt baieti... zid Normal ca ii iubim, sanatosi sa fie si sa creasca mari. Doar ziceam ca as vrea sa aflu mai devreme, daca tot se poate. Sa stiu pe ce picior joc. Bat cocosul, sau nu. Aia e intrebarea!wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Maci Dum 18 Iul 2010, 2:55 pm

rade asta da...
Maci
Maci
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 331
Varsta : 51
Localizare : Sebes- Alba
Data de inscriere : 23/01/2010

http://maci.webgarden.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de jessica Dum 18 Iul 2010, 4:27 pm

Inca nu am nascut,oricum saptamana ostretca se incheie in 23 iulie,dar speram sa-l fac mai devreme ca am ajuns la disperare,sunt stresata ca am inceput sa ma scarpin peste tot,e si foarte cald,am noroc cu piscina ca ma mai relaxeaza un pic. Sper ca saptamana asta sa nasc si sa-mi revin incetul cu incetul,vineri am fost la spital cu toate analizele,mi-a mai dat de facut cateva de sange, iar vineri,pe 23 merg sa-mi monitorizeze bebelusul,asta daca nu nasc pana atunci ceea ce mi-ar conveni de minune. Va multumesc de urari, va doresc si voua toate cele bune, o gravidanta usoara cum am avut si eu, strsul de pe ultima suta de metrii nu-l doresc nimanui ,se zice ca bebelusul se misca mai putin in ultima perioada ca are putin spatiu, la mine se misca destul de puternic ,imi da impresia ca vrea sa iasa prin burta,asa ca nu stiu ce sa mai cred. Va pup. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 18 Iul 2010, 4:39 pm

Jessica, prurit de sarcina am avut si eu. E groaznic... Stiu ca ma dadeam cu pudra mentolata si mixtura mentolata, ma rog, produse calmante. Nu ma ajuta nimic si nici nu puteam sa iau pastile...zid
Pentru a grabi nasterea, incearca sa mergi mult pe jos, plimbari lungi (cativa km) dimineata, (seara nu cred ca vrei sa se declanseze nasterea) si urca multe scari. Cand am auzit ca ma programeaza sa-mi provoace nasterea, eram dispusa sa fac orice ca sa se decanseze natural. O plimbare de cativa km, m-a ajutat mult.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de LYNDA Mar 20 Iul 2010, 10:01 am

Admina eu nu sunt asa de curioasa sa fac un asa test sa vad ce sex are copilul...pentru ca imi doresc doar sa fie sanatos ... dar eco 3D - 4D abia astept sa fac pentru ca sa il vad pe bebe cum se joca el in burtica mea... e cel mai deosebit moment cand sunt la eco si il vad pe bebe pe monitor ...imi dau lacrimile de fericire... kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Mar 20 Iul 2010, 12:32 pm

Lynda am fost in asentiment cu tine.Nici nu plecam bine de la control,ca abia asteptam sa vina luna urmatoare:)Eu care nu aveam treaba cu copii,acum ma topesc dupa gargarita mea.?Nimic nu se compara cu senzatia de a fi mama..
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de amnro Mar 20 Iul 2010, 1:02 pm

Eu mi-am cumparat o centura in ultimele 2 luni de sarcina. Pentru ca bebe coborase destul de mult mi se lasa toata greutatea pe solduri si pe coloana si ma dureau foarte tare. plus ca tot timpul aveam instictul sa tin burta cu mainile ca mi se parea ca o pierd pe drum lol! chiar m-am simtit bine cu centura, parca tinea burta la locul ei.

ecografiile eu zic ca au si alt rost nu numai ca sa afli sexul copilului (nu ca nu ar fi fun si treaba asta). dar la 3D 4D si 7D se vad mai multe chestii, ma refer la dezvoltarea copilului, malformatii etc. eu cand eram prin luna a 7a cu andreea, tampita de ecografista mi-a zis ca asta mica are nu stiu ce formatiuni calciferoase pe creier, m-a intrebat daca am facut nu stiu ce analize (dintre alea obligatorii, cred ca CMV-ul, normal ca il facusem). ginecologul mi-a zis sa stau linistita ca ecografia e o chestie subiectiva ( era vorba de 2D), ca cel care face ecografia practic ghiceste in nuante de alb si negru. si ca un punct alb poate insemna orice, de la ce mi-a zis ecografista pana la ecograf defect sau probleme cu vederea. dar eu m-am speriat rau de tot asa ca am facut si o super-para-ecografie, ceva cu imagistica nucleara, daca nu ma insel. din fericire totul a fost ok cu cea mica, doar ca incompetenta unora loveste rau de tot.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 23 Iul 2010, 2:30 pm

In sfarsit, de doua zile am din nou internet si telefon. Nu am reusit sa intru, sunt racita rau, iau antibiotic Sad Daca mai stateam, ma pastea o pneumonie...
Si acum, problema noua Sad(

Am fost azi la control, la ginecologie. Trebuie sa merg la spital, lichidul amniotic e prea putin, pe trimitere scrie inceput de insufucienta placentara Sad
Bebe e bine, e mare, bine dezvoltat pt perioada de sarcina in care suntem, ar avea ca. 1,300 kg... Circumferinta capului 261 mm, abdomenul 240 mm... Restul nu stiu, nu mai caut acum in carnet...

De la ultimul control (aproape 5 saptamani) nu am pus nici macar 100 de grame (dar-zic eu- mutatul, treaba multa, stressul, plus caldura sunt de vina)
Oricum bebe a luat ce ii trebuie, de crescut a crescut.
Daca nu se reface lichidul, ajung la cezariana cat de curand Sad(. Sper sa mai stea acolo macar o luna... E prea devreme sa vina pe lume Sad(

Off... de o ora sun la spital, e continuu acupat...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de ioana soare Sam 24 Iul 2010, 3:17 pm

Ela imi pare rau ca ai probleme, iti tin pumnii sa se rezolve cu bine, sa stea bebe cat mai mult la tine in burtica si sa te refaci repede! pupi

Ce ti-a spus medicul in legatura cu antibioticul si sarcina? Ce antibiotic iei?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de teisoara Sam 24 Iul 2010, 4:41 pm

Ela iti tin pumnii si ma rog sa va fie bine.
Trebuie sa fie bine,stiu ca esti puternica.Fruntea sus si D-zeu sa fie cu voi. kiss
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Dum 25 Iul 2010, 12:19 pm

Multumesc Ioana, Teisoara Smile
Ioana, iau Isocillin de 1,2 - la 8 ore. Dr. m-a linistit, pericol e daca nu iau antibioticul. scrie si in prospect ca din studiile facute nu rezulta ca ar avea efecte negative asupra bebelului. E un preparat cu penicilina... Daca era la inceputul sarcinii imi faceam griji mari, acum insa... griji imi fac pt lichidul amniotic (am citit in carnetel, eu am acum ca. 260 ml, si am inteles ca tre sa fie in jur de un litru Sad )
Vecina mea a avut si ea prea putin lichid anmiotic, in ultimele 3 luni de sarcina a trebuit sa mearga tot a treia zi la spital pt teste, nu i-au dat nici un tratament, doar controale, si a dus sarcina pana la termen.
Abia miercuri am programare la spital pt analize.

A, facusem planuri, alesesem deja clinica unde sa nasc. Dar acolo nu se poate, daca bebele are mai putin de 36 de saptamani, ca nu au terapie intensiva pt prematuri-in caz ca bebe meu vine mai repede.
Asa ca o sa merg aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] in poza e un bebe care a avut 870 de grame la nastere. Noi avem deja cam 1300, suntem mari Smile In jur de 700 de bebei pe an sunt prematuri, unii sub 500 de grame...

Bebe meu nu are loc destul, uterul e lipit de el, lichidul e doar in mijloc... Asa ca, atunci cand are chef de joaca, simt de parca am un boxer in burtica Smile Si Victorelul meu rade in hohote cand fratiorul scoate cate un piciorus (sau ce o fi)... se vede ca la Tom si Jerry, cand soricelul fuge pe sub mocheta Smile

De ieri am inceput sa iau magneziu, atat mi-a prescris dr. Toate analizele de sange si urina sunt bune, chiar daca sapt asta iar am slabit... Nu am carente, nici de fier nici de calciu, iar bebe se hraneste bine Smile

Azi am intrat in saptamana 30. Bine ar sa mai stea cel putin 5-6 saptamani in burtica. Parca vad ca e ca la Victor. La inceputul lui octombrie am fost internata (in preeclamsie) ziceau ca nasc, dar Victorelul meu nu a vrut sa vina nici dupa jumatea lui noiembrie, au trebuit sa il forteze sa iasa Smile Si atunci au fost probleme muuult mai mari, plus ca in spital nu erau conditiile de acum.

Pupici, de Jessica stiti ceva? A venit deja bebe?


Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Dum 25 Iul 2010, 12:40 pm, editata de 2 ori (Motiv : completare... ca sunt uituca :))
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de jessica Dum 25 Iul 2010, 4:32 pm

Mi-a mai trecut disperarea,am noroc ca toti ma incurajeaza si ma lasa sa ma odihnesc, vineri mi-a scazut termenul si inca nu s-a intamplat nimic,dar mai astept ca oricum tre sa se nasca zilele astea.Maine ma duc din nou la spital sa-mi monotorizeze sarcina si sa vada daca colul e deschis. Am inceput sa fac plimbari, si azi o sa fac o plimbare,sper sa ajute si sa nasc natural,nu vreau cezariana cvu toate ca as scapa de durerile nasterii dar ma gandesc ca pe viitor nu o sa-mi fie asa bine mai ales la schimbarile de temperatura,asa ca prefer sa suport acum aceste dureri si stiu ca scap. V-am pupat, saptamana asta vreau sa vin cu poza bebelusului, sper sa vrea sa vina pe lume.
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de danae Mier 28 Iul 2010, 1:41 pm

Jessica, nastere usoara!
Clio_Ela, multa sanatate si gand bun la Dumnezeu!
Lynda, eu stiam ca nu e prea bine sa dai cu crema anticelulitica, caci contine cafeina si se absoarbe la nivelul pielii. Si nici masajul foarte puternic pe piele nu e indicat, ca intra toxinele in sange.
Eu nu am mai intrat de ceva vreme pe aici caci am avut probleme. Sunt insarcinata in 11 saptamani, dar acum 1 luna am avut o hemoragie puternica si am fost internata, am facut tratament si acasa. Acum ma simt bine, dar am tras o sperietura...Sa speram ca nu mai am episoade din astea. Va pup si o zi buna. Ma duc sa vad ce s-a mai scris.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de diada Mier 28 Iul 2010, 5:47 pm

oooo, ce surpriza! felicitari! ce dr iti urmareste sarcina? din buzau ma refer.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de ioana soare Mier 28 Iul 2010, 6:17 pm

Danae sa ai o sarcina usoara si lipsita de griji de acum incolo! Dar ce s-a intamplat, care a fost cauza hemoragiei?

Exista si masaje care se fac in timpul sarcinii, nu m-am interesat prea mult ce si cum, pentru ca am vazut pretul si am zis pas:)))
Eu folosesc de la Sanosan gelul de dus, crema pentru burtica si uleiul (era gratis la oferta, impreuna cu crema), dar cel mai important e sa bem multe lichide pentru a hidrata pielea si din interior.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de jessica Mier 28 Iul 2010, 8:56 pm

Ciao. Inca nu am nascut,azi am facut alt monitoraj,s-a deschis colul cu 2 cm dar nu am inca nici o contractie,sper sa-mi vina cat mai curand posibil,am fost si pe la doctorita mea ginecolog care mi-a stimulat un pic colul sa se deschida,mi-a facut si o ecografie, am un bebe mare, de 4,300 kg, deja stiu ce ma asteapta, sper sa ma coase bine. Sarcina usoara si o nastere asemenea. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Giobsy Joi 29 Iul 2010, 8:30 am

Draguta de tine Jessica! Sa fiti sanatosi: bebe si tu, sa nasti usor si sa treaca totul cu bine. Iti tin pumnii.
Si celorlalte viitoare mamici le doresc tot binele, sarcina si nastere usoara.
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de danae Joi 29 Iul 2010, 8:43 am

Multumesc! Merg la Dr. Neacsu si e ok, in afara de faptul ca nu vine la nastere. Nu stiu sa va spun ce s-a intamplat. M-am culcat iar dimineata surpriza, eram intr-o balta. Am fost la el la spital si m-a internat. Mi-au facut perfuzii pana mi s-a spart vena si in trei zile eram acasa. Apoi am avut de facut injectabil la 12 ore si pastile la 6 ore. Acum sunt ok. Mi s-a spus ca nu era sarcina bine fixata, dar ca episodul se poate repeta. Dar si acum fac tratament si probabil asa o voi tine toata sarcina.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 29 Iul 2010, 11:24 am

Danae, felicitari, iti doresc sa ai o sarcina usoara si sa nu se mai repete evenimentele neplacute.
Jessica, tin pumnii sa treaca cu bine.

Masajul, numai la burtica e contraindicat, acolo trebuie numai "ciupita" pielea. In rest, masajul face foarte bine, insa nu cu cremele alea cu o gramada de chimicale in ele.
Eu am luat produsele pt gravidute de la Bübchen, ulei de corp (pe care nu il folosesc decat cand e f cald si pot sa defilez in costum de baie-ca altfel il intind in toata casa) si o lotiune pt masaj pe care o folosesc dupa dus, o data pe zi. Probabil acum va fi nevoie mai des, acum o sa creasca mai repede burtica.

Ieri am fost la spital, e totul bine!!!!!!!!!!!!!!! Nu stiu ce o fi fost cu lichidul amniotic saptamana trecuta, poate si raceala...
Bebe e ok, au masurat o gramada... de la viteza cu care trece sangele prin cordon si cantitatea de oxigen care ajunge la bebe, pana la organe, fiecare in parte.

Off, si iar sunt aiurea de tot... Dr de la spital mi-a recomandat sa nasc natural, si numai in caz ca sunt probleme sa fac cezariana, aici o fac imediat daca e necesara. Doi oftalmologi mi-au spus ca nu e risc pt ochi, pt ca nasterea e ajutata, efortul nu e mare "ca acum 20 de ani"-astea eau fost cuvintele oftalmologului.
Doar dr mea mi-a spus sa nu risc, si sa fac cezariana.
Sunt aiurea de tot, nici nu stiu ce vreau. De fapt, vreau nastere normala, insa pt ochi imi e totusi frica... Mai am 3-4 saptamani timp de gandire. Apoi trebuie sa ma hotarasc, si daca e sa fac cezariana, sa ma programeze.



Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de diada Joi 29 Iul 2010, 11:54 am

danae a scris:... Merg la Dr. Neacsu si e ok, in afara de faptul ca nu vine la nastere.
nu vine nici un dr la nasterea normala, asta in cazul in care te lasa sa nasti normal, daca ma intelegi... la noi se recomanda cezarienele pe banda. Dr. mea a fost de garda cand am nascut si tot nu a venit, doar daca sunt complicatii vine.
Este dr bun (si scump).

Jesicca, nastere usoara, este bine ca pornesti super din start, cu kg lui bebe. Al meu abia acum, la 2 luni are 4,600g.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB