Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

+39
aba
mnarcisa
valentinadof
ppisic
datsun
Camy
Maci
coripin
ioana soare
RoxanaL
Giobsy
mami de doi ingerasi
LYNDA
betymi72
mickyta
vilcris
amnro
CCristinaC
clodi
ivanoiuadela9
Noemi
Admina
teisoara
Tinkerbell
cris_27
europolis
Karina33
feliciagl
Adeana
danae
andacoman
SilviaDumitrescu
MihaelaT
Clio_Ela
MagdaMarin
veniciuc nicoleta
miclescumirela
jessica
diada
43 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Lun 24 Mai 2010, 11:43 pm

si eu de curand am plimbat bagajul dupa mine:))deci:vata(cel putin 2 pachete)absorbante(sa fie),prosop,sapun,cosmeticele tale personale(pasta de dinti,periuta,etc)lenjerie de pat(daca vrei),un halat,camasi de noapte(2,3),papuci,sosete,chiloti,apa plata.Pentru bebe:2,3 scutece,o fasa,1-2 body cu menecuta(sa fie spalate de acasa),pampers,crema de fundulet,baneocin pentru buricut,servetele umede...sa-mi mai amintesc si i-ti mai zic..
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de jessica Mar 25 Mai 2010, 8:51 am

Si eu ma gandesc sa-mi fac bagajul desi am aproape 8 luni. E u am luat absorbante foarte groase si am gasit si chiloti anume(pentru dupa nastere) ,de unica folosinta, cate 3 schimburi pt. bebe care includ o camasuta ce o sa o dau direct pe piele (am una de matase si 2 de bumbac), body cu manecuta scurta ca in iulie o sa fie cald, apoi un compleu,intrag sau din 2 piese si desigur caciulita ca in spital au aer conditionat. N u m-am gandit niciodata sa folosesc fasa,vreau sa-l las sa se miste in voie. In afara de scutece,servetele umede,o pudra ,nu stiu ce ar mai fi nevoie pt bebe,ma gandesc ca biberonul nu-si are rostul acum,sau suzeta? Si camera pentru bebe mai are nevoie de cate ceva,patut si carucior avem,lenjerie de pat , hainute sunt,ar mai fi nevoie de dulapiorul ala special care are si cadita si loc de schimbat copilul si ceva jucarii, in rest sanatate si voie buna, ceea ce doresc la toate gravidutele, viitoare mamici. kiss
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Mar 25 Mai 2010, 9:02 am

jessica,daca nimeresti in camera cu aer conditionat este bine...desi majoritatea nu au.Eu am stat in camera buna(am si dat banuti)si nu aveam decat termopane,patut bun pt bebe,jaluzele si masa de infasat.In celelalte saloane stateau cate 6 persoane si era jale.Biberon sau suzeta nu trebuie ca te cearta dr.,ca vor pune bebe la san.Daca nu,au ei biberoane.In spital in Constanta il infasa,acasa faci ce vrei...Si ia-ti vata ca nu vor accepta absorbante indiferent de grosime:)Oricum,ei fac listute cu ce-ti trebuie si o da sotului,mamei,etc sa mearga sa-ti cumpere ce mai ai nevoie.Aici asa este,in alte parti nu stiu..
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de jessica Mar 25 Mai 2010, 9:14 am

A i dreptate ,stiu ca tu deja ai nascut Nicoleta, dar aici e altfel, sunt camere doar pt 2 persoane nu mai mult si aer conditionat e peste tot, copilul il imbraca direct in hainute si apoi ti-l lasa tot timpul langa tine ,cred ca si sotul ti-l lasa alaturi si noaptea daca el vrea sa stea, al meu deja mi-a zis ca nu ma lasa singura o clipa, are 3 zile libere de la lucru, date in mod obligatoriu , sper doar sa nu lesine cand o sa nasc ca sti cum sunt barbatii, noi suntem mult mai puternice decat ei in anumite situatii. De mult vroiam sa-ti spun ca bebe al tau e superb, mereu iti admir poza de la avatar , felicitari si multa sanatate.
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Mar 25 Mai 2010, 9:19 am

multumesc mult jessica.Nu am vazut ca esti in italia,am crezut ca esti in tara,ca ma si miram de aer conditionat:))Este foarte bine atunci,ca o sa ai nevoie mai ales de sot,moral vorbind.Sarcina usoara in continuare si asteptam poze la avatar si cu bebicul tau:)
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de diada Mar 25 Mai 2010, 9:48 am

Ce am pus eu in bagaj:

- 2 camasi de noapte cu deschizatura adanca in fata
- 1 camasa de noapte de alaptat
- 1 pachet mare de vata
- 5 pachete pansamente sterile
- 1 pachet absorbante de noapte
- 1 pachet absorbante de zi
- 5 perechi de sosete
- 10 perechi chiloti
- 1 capoat
- 1 prosoap mai mare si 2 mai mici
- papuci din plastic
- sapun
- periuta+pasta de dinti
- un stich rexona
- Garmastan - unguent sani
- strugurel, crema de maini
- 2 BIC-uri
- 3 prosoape si 3 sapunuri pentru moase
- cearceaf si fata de perna.
- apa plata
- pompa de muls electrica (am avut-o de la primul, mie mi-a fost foarte folositoare)
- hartie igienica
- 1 rola prosoape bucatarie

Pentru bebe:
- 10 pampers nr 2
- body, pantalonasi, bluzele cu inchidere in spate (nu le stiu numarul... cel putin 3 din fiecare)
- 1 paturica
- 2 perechi manusele, 4 perechi sosetele
- 1 prosop
- 3 scutece
- sapun sanosan, bepanten, betisoare urechi
- 1 biberon de sticla cu tetina mica.

Nu am luat nimic pentru epiziotomie, care stiti, tot oximed?

mai am de pus incarcatoare, telefoane si posibil internet rade

la noi nu ti-l infasa, am luat scutecele asa... sa stea pe ele... cel putin acum 2 ani nu se infasau.

Oricum o sa tot care sotul, mai trebuiesc chestii cat stai in spital, mai ales scutece o sa-mi mai aduca. De mancare la fel, trebuie luat de-acasa, se da si acolo masa, dar stiti cum este... nu ca nu as manca mancarea din spital, dar ti se face foame intre timp.

Sarcina usoara fetelor, sa auzim numai de bine!

P.S. eu am facut bagajul de la 34 sapt si mi s-a parut tarziu deja.

cred ca mai sunt, cum imi aduc aminte completez.

edit: 2 sutiene, unul de alaptat si unul normal


Ultima editare efectuata de catre diada in Mier 26 Mai 2010, 8:20 am, editata de 4 ori (Motiv : completare)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 25 Mai 2010, 1:12 pm

Voi nu dati prosop si sapun la moasa,medic si asistenta cu care nasteti?
Eu le-am dat la ambii copii,asa se obisnuieste la noi.Si bineinteles banii de dar i-am bagat in prosop.Astea tot din bagajul de maternitate fac parte.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de jessica Mar 25 Mai 2010, 3:16 pm

Eu stiu ca la noi nascuti se vine cu bani nu ca trebuie sa dai, e prima oara cand aud ca se dau prosoape la doctori, chiar nu stiam, sti cum se zice: cate case atatea obiceiuri. Eu o sa-mi iau 2 camasi de noapte care sa poata fie descheiate usor in fata pt alaptat si o camasa pt. nastere care oricum se arunca,cred ca pt 3 zile in spital e de ajuns, asta in caz ca nu se intampla ceva.
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de diada Mar 25 Mai 2010, 3:33 pm

da, la noi se dau, am scris asta! dar fara bani in ele, banii in buzunar! Se "toarna" asa se zice sa se spele de pacate ca te-au ajutat sa nasti (ceva de genul). Inainte chiar se turna, se spalau si stergeau pe prosoape, acum nu mai este asa, se dau pur si simplu.

am uitat la bagaj: si o pereche de pijamale!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de feliciagl Mar 25 Mai 2010, 4:38 pm

Diada, ia si niste supozitoare cu glicerina daca e nastere normala si epiziotomie si mai ia de la plafar pelin si musetel sa-ti faca sotul ceai cate 2 l in fiecare zi si sa-ti aduca la spital. Dar te lasa in spital cu lucrurile tale, camasa sau imbracaminte pt bebe, acum 4 ani nu te lasau cu lucruri de acasa decat pampersi pt copil,?
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de diada Mar 25 Mai 2010, 7:24 pm

Ai dreptate cu supozitoarele, data trecuta am avut Merci O sa-i zic si de pelin si musetel.
Pai la noi la spital te lasa cu ce vrei, ca de la ei de unde? Daca nici cearceafuri nu au... iti iei si tratamentul (in maternitate nu a fost cazul acum 2 ani, dar in spitalul judetean asa este), acolo doar ai asistenta medicala la orice ora, in rest se cumpara tot.

Mi-am adus aminte: + 3 branule pentru mine. Dupa nastere daca-i trebuie copilului tratament eu il cumpar. Asa e la noi si cred ca in curand asa o sa fie peste tot Sad

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 25 Mai 2010, 10:34 pm

Ce misto! Sigur nu mai ai loc de masina de cusut si de calcat in bagaj!

Apropo: da' doctorul e de-acolo sau vii si cu el in bagaj?

Acum douajde ani si ceva peste, pe vremea impuscatului, cand am nascut si io n-am avut voie decat cu cana si lingura, nu halate, pijamale, papuci, vata...nimic-nimic. Era in carantina spitalul si nici mancare ambalata nu aveai voie. Asa ca aratam asa fain: in camasi sfasiate pana-n buric ca sa se poata alapta, in papuci cu talpa desprinsa jumatate, cu sangele siroind pe picioare...dar puteam tipa linistite la infirmiere ca nu sterg tot! Nu era vina noastra...si nici bani nu dadeam ca nici aia nu erau sterilizati...asa ca si noi si cadrele medicale erau bucuroase ca-n trei zile sa ne trimita acasa sanatoase si cu copiii la fel!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de diada Mar 25 Mai 2010, 10:38 pm

wow, ce-ai putut trai tu! vai de mine, bine ca ai stat numai 3 zile!
Doctorul nu asista la nasterea normala, doar moasele. Daca sunt complicatii vine medicul care este de garda, daca ai noroc sa fie cel care ti-a urmarit sarcina este si mai bine.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 25 Mai 2010, 11:02 pm

Ba a fost amuzant: toate eram ca la circ, nu se cunostea care-i studenta, eleva, doctora, arhitecta, femeie de servici sau casnica. Egalitate!
Stii ce m-a marcat? Eu am nascut pe la 6 seara, la 10 m-a dus in salon, la 11 m-am trezit ca trecea acceleratul si muream de durerea taieturii, era balta de sange in pat si nu stiam pe ce lume sunt. Si credeam ca-i dimineata, ca trecea un accelerat si la 5, si-am plecat taras pe langa ziduri sa caut un algocalmin ceva si-am trezit medicii de garda intai pana sa gasesc salonul asistentelor. Si-apoi mi s-a facut o foemeeeeeeeeeee de-am furat un borcan cu compot de caise de la o colega de salon ce plecase la alaptat, i l-am dat a doua zi inapoi...a doua zi femeia de servici ce-si nascuse a cincea fata ne-a invata sa ne mulgem si asa n-a facut niciuna mastita...mai simplu si mai eficient ca pompa...
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 25 Mai 2010, 11:12 pm

burtiere nu va luati cu voi? mai ales pentru cele care nasc normal si pot purta ca sa nu ramaneti cu burta

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de europolis Mar 25 Mai 2010, 11:16 pm

Hai Karino ca vata aveam, doar ce ne-o furau rade da sangele, era pe bune
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 25 Mai 2010, 11:35 pm

Auzi, ca tot suntem offtopic: ce naiba tinea vata aia ca trecea totul prin ea! Nici cu tampoanele astea nu mi-e rusine ca schimb in fiece noapte cearceaful cat sunt pe stop, dar tamponul e curat!!!!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 26 Mai 2010, 12:10 am

Ma primiti si pe mine ?
Mi-am amintit si eu cum a fost acum 10 ani si jumate

Diada, bine ca te lasa sa aduci...
Am nascut vineri seara, si tanti infirmiera a spus ca pana luni dimineata nu poate schimba asternuturile... Dar nu ma lasau nici sa pun cearceafurile aduse de acasa . In final am facut cum am vrut, ca le stransesem pe alea pline, si ceva trebuia pus pe pat...

De vata... off, eu imi dusesem... always... ca de, incepusera sa se gaseasca deja Smile
si m-au pus sa le trimit acasa, ca nu erau "bune"
Si bietul bebe meu drag... l-au infolofit si l-au strans in scutecele alea, ca nu stiam cum sa le spun asistentelor sa ii scoata manutele afara, ca vrea poate sa se miste Sad

Dar acum (aici) sta altfel treaba... acum mi-l imbraca din prima zi, de parca merge la fete wink
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Adeana Mier 26 Mai 2010, 11:41 am

Cine povesteste si ceva frumos legat de nastere? Smile

Mi-a povestit si mie mama cum era.. intr-adevar nu s-a confruntat cu atatea "probleme" - bagaj de spital, mastita, "ma epilez acasa sau ma epileaza asistentele", scutece de unica folosinta pentru bebe, "unde e medicu care mi-a urmarit sarcina" etc.
Si cu toate conditiile nasoale de acum 30 de ani, a ramas cu momentele faine.. ca ne-a facut pe noi.

Cu ocazia asta mi-am mai adaugat 2 chestii pe lista.. supozitoare cu glicerina si ceai pentru rani.. Merci de info..
Adeana
Adeana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 43
Localizare : Arad, Romania
Data de inscriere : 14/08/2009

http://www.nasturi.blogspot.com

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de miclescumirela Mier 26 Mai 2010, 1:02 pm

Diada ce de ai mai pus acolooooooooo ,prea multe nu o sa le folosesti mai mult ca sigur Smile
Eu am avut nevoie de chiloti cat mai multi,camasi doar pentru in salon ca la bb nu avem voie decat cu cele de spital,tampoane de noapte ptr lohii,prosoape multe vreo 7 cred ca mi-au tot curs sanii ,eram ca milka Smile ,pampita de san,vata ,comprese,si alte pastile ne-au dat de acolo.Sosete nu am folosit ptr ca mi-e mie cald si in saloane era super cald,nu le suportam.Capod,pasta peroiute,sapun si alte alea ptr mine.Sapun si prosop pentru moase nu am dat(le-am avut la mine )ptr ca eram operata ,a luat banii si nu am mai vazut-o pe madama
Si h ingienica,cana ,pampers ptr bb ca doar atata i trebuie,3 pe zi desi au fost putini ptr ca l-am luat acasa oparit la fundulet Sad Poate la voi se tine beblusul imbracat aici e infasat in scutece,sterile zic ei
miclescumirela
miclescumirela
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de diada Mier 26 Mai 2010, 3:38 pm

Mie nu mi se par multe, tot mai stau si ma gandesc ce mai trebuie. Eu am mai nascut unul si iti zic ca am stat aproape o luna in spital si niciodata nu este de-ajuns ce ai cand stai mult timp. Copilul il imbraca in hainutele tale, ti-l da la pat, nu se infasa, decat daca vrea mama. Vreau sa zic ca dupa ce am nascut mie mi-a fost atat de frig.... si era atat de cald in salon... cred ca faceam febra, nu mai stiu ca noaptea ma apuca nu mai stiam ce sa pun pe mine! Plus ca tu esti din alt oras si alta e politica firmei. La noi vii cu tot, apropo, parca nu am zis cana, lingura, cutit lol!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de cris_27 Mier 26 Mai 2010, 6:29 pm

Wow Diada,chiar ca ai pus multe in bagaj,dar daca spui ca ai stat data trecuta o luna e de inteles poate nici n-ajung,dar sa-ti ajute Dumnezeu sa nasti fara probleme si sa nu mai stai atat.
Noi avem deja 10/11 saptamani si cam 5 cm,am fost ieri la control am facut ecograf si am vazut pe bebe foarte clar si avea de toate si "sarea" intruna.Deocamdata e micut dar parea atat de mare pe ecran...si mi-a zis doctorita ca nu mai e pericolul sa pierd sarcina asa ca termin tratamentul cu progesteron saptamana asta si nu mai e cazul sa iau.
Referitor la maternitate si la noi se imbraca copilul in hainute si nu se infasa decat in paturica si se pun pampersi.Patuturile copiilor sunt in salon cu mamicile si doar baita le fac asistentele in rest mamicile se ocupa de tot,cel putin asa era acum sapte ani cand am nascut prima data.Doctorul vine tot asa doar daca sunt complicatii in rest moasele fac toata treaba,asta daca nu te intelegi cu medicul care ti-a supravegheat sarcina sa te asiste.Eu am avut o doctorita, la care merg si acum, foarte de treaba care a venit si m-a asistat iar dupa aia m-a cusut .Acum sper sa am tot asa noroc sa vina caci am emotii deoarece trebuie sa nasc in 20 decembrie si mi-e sa nu fie plecata inainte de sarbatori.
Va pup kiss
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de miclescumirela Mier 26 Mai 2010, 6:55 pm

Fetelor va doresc sa aveti sarcini usoare si sa fie bine ,Diada paote nu o sa fie nevoie de asa mult timp in maternitate,tu sti cel mai bine ce ai folosit .Aici nu se tin copiii langa mamici si nici imbracati,la salon mergi daor cu hondroacele alea de la spital,ca sunt chipurile sterilizate.
Cris sa va fie de bine si sa va faceti mari si sanatosi kiss
miclescumirela
miclescumirela
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de cris_27 Mier 26 Mai 2010, 7:39 pm

Multumim Mirela,la noi camasa de la spital e obligatorie pana ce nasti iar dupa aia te poti imbraca cu ce ti-ai adus de acasa.
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de diada Joi 03 Iun 2010, 3:20 pm

La cererea lui Tinkerbell de la alt topic, o sa povestesc in mre de ce a trebuit sa stau iternata la prima sarcina de la 33 saptamani.

Cum nu m-am mai dus la munca, prima grija sa-mi fac controlul lunar, ce sa vezi bebe cobora destul de mult, pericol de pierdere al sarcinii si cel mai bine internare sa nu riscam. Bineinteles ca mi-a picat foarte greu, dar pentru copil faci orice. Imi fac analizele in spital si ce sa vezi? transaminaze marite (hepatita), vai de mine... de aici au inceput, in loc sa raman in continuare internata in maternitate m-au trimis la spitalul de boli contagioase, imi faceau tratament acolo ce-as fi facut in maternitate si im luau tot timpul sange, eram intr-o rezerva unde doar sotul avea voie sa ma viziteze (a mai venit si Camy) a fost groaznic, intr-un final am cerut eu externarea pe semnatura si am plecat acasa, unde am stat doar o zi pentru ca m-am dus la dr de familie pt medical si cand a vazut analizele m-a trimis la bucuresti pentru aceleasi analize dar poate or fi gresit aici. Bineinteles ca nu au gresit, am venit inapoi ca acolo nu m-au oprit sa ma interneze, noroc cu Admina ca mi-a luat rezultatul la analize altfel trebuia sa fac alt drum acolo, ajung din nou in maternitate pentru ca plecasem pe semnatura de la contagioase. Am cinsultat si alt dr si mi-a zis sa nasc in bucuresti pentru ca aici putem muri si eu si copilul, iti dai seama, eu ca eu, dar copilul! Doctora mea mai avusese un caz ca si al meu cu 2 luni in urma si mi-a zis ca atata timp cat nascnormal nu sunt probleme, sa murim adica. Imi bagau perfuzii zilnic, pentru maturarea plamanilor copilului si sa nu am contractii.
Ca sa inchei, nu se stie de la ce am avut atat de marite transaminazele pentru ca noi nu mancam gras sau mai stiu eu ce, am zis ca a apasat sarcina pe ficat. Initial ar fi vreo 40-60, nu mai stiu si eu am nascut cu ele 1187 (cine ma aude nu ma crede cica nu stiu eu).
Sarcina a coborat pentru ca eu am avut un serviciu cu multa alergatura (hai sa zicem ca asta nu ar fi fost grav) si chiar in ultima zi a trebuit sa-i car sefei o sacosa de vreo 7kg (un miel) sa zicem vreo 300-400m, la fel nu mult, dar cum eu aveam interzis sa ridic si o sticla cu apa...

LA a doua sarcina, acum, s-a deschis colul dar parca tot la 33 saptamani, nu mi-a zis ca trebuie internare, doar sa stau cuminte. Ies doar la urgente din casa, stau si la et 4, sa nu fac efort de coborat/urcat scari, copilul nu il mai ridic demult si el stie asta, nu insista, nu-l mai scot afara la plimbare... hai ca numai am mult, sunt in 36 saptamani.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2) - Pagina 2 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB