Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 2:27 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 9:28 am Scris de cristi970

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Ieri la 6:50 pm Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Joi 10 Aug 2017, 6:24 am Scris de piciul

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Mar 08 Aug 2017, 1:10 pm Scris de LRodica

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Vin 28 Iul 2017, 8:47 am Scris de Elena Nicoara

» Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...
Joi 27 Iul 2017, 8:04 pm Scris de Dorulet

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Mesaj Scris de jessica la data de Vin 13 Aug 2010, 3:17 pm

Numele bebelusului l-am decis de mult,in spital i-a facut certificatul de nastere,se numeste Giulietti Fagnucci Edoardo, desigur ca are numele de familie al tatalui,eu mi-am pastrat numele de fata chiat daca m-am maritat,asa e aici si e mai bine ca de era ca la noi ar fi trebuit sa-mi schimb toate documentele si nu sunt putine,plus umblatura pe la Roma la ambasada ,stresul si cheltuiala. Multumesc Giobsy de urari,sanatate si numai bine va doresc si eu la toate.
Dupa cum stiti copilul meu s-a nascut de 4,260 kg si a trebuit sa ma taie jos ca altfel nu iesea,ma rupeam sigur,asa ca sunt cusuta,inca mai simt cusatura laterala,aia doare mai tare,cealalta (de la vagin spre anus)nu e o problema,dar imi trece,am inceput sa stau in sezut fara ajutorul colacului pe care il folosesc mai rar de 2 zile,pot sa va spun ca din start am dat jos 10 kg,eram si toata umflat ca un balon(acum m-am desumflat si se vede),mi-a ramas doar burta(am deja burtiera ,dupa nastere simteam ca-mi cade burta,era mai rau ca atunci cand eram gravida,dar trece nu va speriati)si desigur ca mai am de dat jos cateva kg ,nu-s chiar asa slaba,dar cu timpul.
jessica
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 39
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Dum 15 Aug 2010, 11:24 pm

Eu nu am greturi de dimineata in schimb am oarece stari aiurea seara, cu usoara greata si senzatie ca nu am aer...
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de andacoman la data de Lun 16 Aug 2010, 9:41 am

felicitari LYNDA, sa creasca mare si sanatoasa! v-ati gandit la nume?si la mine tot fetita e si ne-am hotarat sa o cheme Ana-Maria..
sarcina usoara burticilor si bebici sanatosi mamicilor! Flowers
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 35
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de jessica la data de Lun 16 Aug 2010, 10:50 am

Mi-am amintit sa va spun un lucru ,zic eu,destul de important,pt. viitoarele mamici, dupa nastere ,parerea mea, e bine sa nu folositi vata mai ales daca sunteti cusute jos,nu cred ca o sa va convina sa scoateti bucatile de vata dintre cusaturi,sau,ganditi-va daca o sa se lipeasca de acele cusaturi,placut nu o sa fie,mai bine luati-va tampoane,multe, groase si cat mai lungi,,ca o sa aveti nevoie,eu, dupa 2 saptamani de la marele eveniment inca mai folosesc tampoane,ce-i drept din alea normale ,dar inca nu mi-a trecut.Multa sanatate si multi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
jessica
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 16 Aug 2010, 11:36 am

Din pacate, in unele maternitati nu se accepta tampoane , dar puteti infasura vata intr-o bucata de tifon, ca sa evitati lipirea. Am intrebat si eu de ce si mi s-a spus ca se vede mai bine aspectul sangerarii post-partum.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de LYNDA la data de Lun 16 Aug 2010, 1:01 pm

Anda felicitari si tie pentru fetita pupi

Poate peste vreo 2 ani o sa ne vedem la mare cu fetitele noastre hug
Noi ii punem numele Dariana si mai un nume ales de nasi.

Sa va traiasca copiilasiisi sa fiti sanatoase kiss
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 33
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 16 Aug 2010, 1:11 pm

Si asteptam cu nerabdare sa vedem pozele cu bebelusii vostri mult-asteptati!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de percsovics monica la data de Lun 16 Aug 2010, 3:58 pm

aurishta a scris:Din pacate, in unele maternitati nu se accepta tampoane , dar puteti infasura vata intr-o bucata de tifon, ca sa evitati lipirea. Am intrebat si eu de ce si mi s-a spus ca se vede mai bine aspectul sangerarii post-partum.
sa stiti ca e mult mai sanatos sa purtati vata. imi aduc si acum aminte ca dupa 6 saptamani de sangerare nici vorba sa pot purta tampon, faceam niste iritatii de speriat, ce-as fi patit daca purtam de la bun inceput tampoane? nu rezisti mai mult de o saptamana.....
percsovics monica
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 32
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de jessica la data de Lun 16 Aug 2010, 4:40 pm

Monica eu folosesc tampoane de 2 saptamani si pot sa-ti spun ca nu sunt deloc iritata,tamponul se schimba des si se foloseste apa rece pt.spalaturi jos si doar o data pe zi se utilizeaza detergentul intim recomandat de medicul ginecolog.Inca mai flosesc tampoane ca sangerarea continua si am fost taiata si lateral si in lung.Dar poate ca sunt persoane care suporta mai bine vata decat altceva...
jessica
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Lun 16 Aug 2010, 10:52 pm

Cat de mult am urat eu vata in primele zile dupa nastere! Abia am asteptat sa ajung acasa, ca sa pot folosi compresele. De fapt nici nu stiu cum le spune.. Tampoane sunt cele care se introduc in vagin (OBuri, cum le spuneam noi).
Obligatia de a folosi vata numai in Romania o mai intalnesti. Ca si mutle altele...
Epiziotomie am avut si eu, a fost un chin sa trag de vata aia ... off, nici nu vreau sa imi mai amintesc. Chiar si invelita in tifon, se intareste si e ca un ghemotoc, deranja mult...
Monica, depinde si ce folosesti, exista o gramada de tampoane-comprese, ca si scutecele pt bebei, multe nu sunt din materiale naturale, clar ca apar iritatii. Eu la inceput cumparasem unele mai ieftine si am facut alergie. Apoi am trecut pe Allways si Carefree, si de atunci nu am mai schimbat, si nici probleme nu am avut.
Grija mare la spalaturile zonei intime, mai ales la gravidute! O data pe zi, cu lotiune speciala sau cu sapun cu PHnegativ, insa numai in exterior, altfel distrugem flora vaginala care apara de bacterii. Oricum peste 80 % din gravidute fac pacatoasa de candidoza in timpul sarcinii.

Anda, ma intrebam cum iti merge, nu ai mai dat semne cam de multisor. Ma bucur ca esti bine si tu si fetita! Ei, de data asta e bine. Cand e termenul? Cred ca suntem pe aproape... la mine, daca se si nimereste... ar fi 10.10.2010, Ar avea amandoi flacaii mei data de nastere frumusica. Victorelul meu e nascut in 19.11.1999,

Eu am fost la control azi, pe bebe nu l-au mai masurat, l-am vazut asa pe fuga, dr a verificat daca bate bine inimioara, si gata. A pus accent pe lungimea colului, inca are peste 3 cm si e bine inchis, daca merge asa in continuare, o sa am parte de o nastere... nu chiar usoara. Sad

Revin... Anda, acum am vazut tickerul. Retinusem eu bine... daca e dupa calcule, o sa am un baiat mai mare cu o zi decat fetita ta wink

Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Lun 16 Aug 2010, 10:56 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Lun 16 Aug 2010, 11:42 pm

aurishta a scris:Din pacate, in unele maternitati nu se accepta tampoane , dar puteti infasura vata intr-o bucata de tifon, ca sa evitati lipirea. Am intrebat si eu de ce si mi s-a spus ca se vede mai bine aspectul sangerarii post-partum.
Asa era si la noi cand am nascut(acum nu stiu cum mai este), te lasa doar cu vata si tifon/pansament lat...

Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Mar 17 Aug 2010, 8:50 am

Eu mi-am facut de acasa,tampoane din vata invelita in tifon.Cand le-am dat asistentelor,mi-au zis ca sunt micute(eu de unde sa stiu cum se fac)Si le-am dat vata si pansament si au facut ele tampoane.
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 31
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de andacoman la data de Mar 17 Aug 2010, 4:32 pm

Clio_Ela chiar ca ar fi frumos daca ar fi pe 10.10.2010, asa vrem si noi daca se poate. Da, termenul meu e pe 11.10 dar acum sa vedem cand o vrea mandra mea sa vina, poate mai devreme, poate mai tarziu... si eu sunt nascuta in zi mare, in ziua de Craciuan si tati e nascut in prima zi de primavara, pe 21 martie, asa ca poate ne mosteneste in privinta asta wink
in rest mor de cald, asta e cea mai mare problema a mea de vreo luna incoace... sper sa se termine cu canicula pana nu ma termina pe mine psihic..
cred ca o vad si eu pe bebitza joi, ca nu am mai vazut-o cam de mult, dar la cat de agitata e, banuiesc ca e bine love
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 35
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mar 17 Aug 2010, 9:09 pm

Anda, cine stie, poate nastem in aceeasi zi Smile
La mine in 2 septembrie (cand am programare la clinica unde o sa nasc) o sa stim daca o sa fie cezariana cu siguranta (si de obicei o programeaza cu aprox 10 zile inainte de termen) sau daca incerc o nastere normala. Oricum, in caz ca sunt mici probleme, se face imediat cezariana, nu se asteapta pana apar complicatiile.

Acum vin cu intrebarea care care m-a framantat intreaga zi...
La voi cum e, sau cum a fost? Ce lungime a avut colul in ultimele saptamani??
Colega care va ramane in locul meu are si ea bebe, de fapt e maricel, un an jumate. Am mai povestit cu cateva colege care au bebei, si toate s-au mirat de lungimea colului meu... care in saptamana 33 e tare si masoara peste 3 cm. Plus ca toate se plangeau ca au avut contractii din luna a saptea. Sau or fi nemtoaicele astea asa de felul lor...
Acum stau si ma intreb daca nu cumva asta o fi fost motivul pt care Victor al meu s-a nascut dupa 42 de saptamani,dupa ce m-au chinuit o saptamana cu ocitocina si calciu si nu mai stiu ce, pt declansarea contractiilor, si tot nimic. Asa ca m-au urcat pe masa si mi-au spart membranele. Atunci nu mi-a spus medicul niciodata ceva de lungimea colului, nici nu stiu daca l-au masurat vreodata. Aici l-au masurat la 25 de saptamani, la 28 sau 29, apoi la fiecare control, la ecograf. (dupa sapt 30 aici se merge la control la fiecare 2 sapt.)
Oricum dr mea imi spusese acum doua luni ca am colul ff lung si tare si ca tine f bine. Dar acum imi fac griji, parca nu imi place ca tine asa bine... Sa ma astept iar la o nastere dupa termen si grea?
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy la data de Mier 18 Aug 2010, 10:20 am

Clio_Ela, trebuie sa te gandesti ca totul va fi bine! Nu cauta probleme, inainte ca ele sa apara. Fii cumintica si savureaza clipa, eu iti tin pumnii si totul va fi ok.
In materie de burtici si mamici, imi dau seama ca prea multa informatie strica.
Hai sa te [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si sa auzim numai de bine!
Sa nu te supere comentariul meu ca te [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] de nu te vezi!
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2028
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de jessica la data de Mier 18 Aug 2010, 11:25 pm

Clio_Ela sunt de acord cu Giobsy iti faci prea multe griji degeaba ,sincera sa fiu eu nu am mai auzit de reba asta cu lungimea colului,mie nu mi-a spus nimic doctorita mea de colul uterin decat ca era inchis ,de unde tote astea si cred ca e bine ca tine ca de nu era bai si sa sti ca nici o nastere nu seamana cu alta si cum esti tu la a doua sigur o sa fie mai usoara , ai sa vezi. Nu te mai complica si stai linistita ca esti constienta ca nastere fara durere nu exista ,dar o sa treaca ,nu merita sa te stresezi inainte ca si copilul se streseaza.Multi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
jessica
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Vin 20 Aug 2010, 7:51 am

Întreb şi eu aici mamicile care au copilaşi şi stau în bucureşti : ştiţi vreo circa prin zona Obor ? Sora mea stă în buc , a născut acum 3 săpt şi vrea să înscrie fetiţa la o circa . Vă pupi şi sarcini uşoare .
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 20 Aug 2010, 10:42 am

La policlinica de pe strada Masina de Paine
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Vin 20 Aug 2010, 10:55 am

Mulţumesc aurish pupi
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 20 Aug 2010, 10:57 am

Cu placere, sper sa-i fie de folos surorii tale, e o policlinica mare acolo, cu multi medici de diferite specialitati.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Vin 20 Aug 2010, 11:13 am

Ce crema recomandati sau ati folosit pt burtica si sâni ca sa nu apară vergeturi?
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de LYNDA la data de Vin 20 Aug 2010, 11:38 am

Noemi eu la inceput am folosit crema din farmacie speciala pentru burtica ( am dat 65 ron ) Smile

Si dupa am inceput sa ma interesez si am citit ca , crema trebuie sa fie naturala , asa ca eu am comandat de la life care crema cu unt de shea (16 ron ) care este foarte hidratanta si o folosesc si pentru burtica si pentru sani.
Mai stiu ca e bine sa incepi din luna a treia sa te dai cu crema .

kiss
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 33
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de jessica la data de Vin 20 Aug 2010, 11:51 am

Am folosit si eu crema contra vergeturilor, nu vreau sa va descurajez, dar ... tot le am,u stiu cat actioneaza crema dar depinde si cat de mare e burta, parerea mea, eu am avut mult lichid amniotic si bebe era mare, burta era , sa zic ascutita,inainte, asa ca pielea era super intinsa si nu am scapat fara sa se rupa, va doresc sa nu patiti ca mine,eu am si pielea uscata poate si de asta.
jessica
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Andante la data de Vin 20 Aug 2010, 12:09 pm

Buna Noemi.Eu la prima sarcina, acum 7 ani, am folosit cu succes uleiul de masline (nu-mi placea gustul lui, si nici acum nu ma prea omor cu el).Am luat in greutate, in total, 14 kg si am ramas doar cu 2.Nu am pic de vergeturi pe burta sau sani.Acum sunt iar insarcinata (28/29 sapt) si folosesc acelasi remediu.Multa sanatate, in continuare si sa ai o sarcina usoara!

Dana
Andante
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 50
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Sam 21 Aug 2010, 12:29 am

☼☺☼ [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ☼☺☼

Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB