Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

+58
micheline
feliana
diada
Liliana Solom
vyky2010
Geta_63
mlizeta
xlaligia
emmancita
Maria Tatuti
diblaru maria
Admina
dorina narita
Floren
Gabica
europolis
claudine
mimiady63
criss472013
Alyna_ct
kmn
SilviaDumitrescu
cris_io_mat
GabitzaADN
kerkyra
irish05
Motzu
Samarineanca
Dorulet
victoriacus
stejara
chocolate
flori de camp
myky7robc
aisha
Greteledelweiss
danniela
valentinadof
firicel
mari01
iuliana72
gordunel
lucky
cozma felicia
doraly
tantza_m
letho
ioana soare
Karina33
Angelica18
AcidoR
canadianca50
cristina07
anda81
ema
Ducess
piciul
crina68
62 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de myky7robc Lun 21 Oct 2013, 9:06 pm

karina, ce reusite sunt ambele plovere si mai ales iti sta super cu ele.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de ioana soare Mar 22 Oct 2013, 9:04 am

Va multumesc frumos pentru cuvintele frumoase!hug pupi 
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de emmancita Mar 22 Oct 2013, 10:38 am

Ioana, nici un stiu cand ai postat minunatia asta, aseara am bantuit pe-aici , dar nu l-am vazut! Mai bine , ca iar visam...fire, jachete, saluri, abia imi trecuse!
E atat de frumoasa!! Am sa intru sa caut discutia despre fire, macar sa le vad si eu, sa-mi clatesc ochii.
Modelul iti vine de minune, iar pozele sunt prea putine,prea frumoase, prea...ca sa stii!!hug 
Mult, mult spor in tot ce faci!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de flori de camp Mar 22 Oct 2013, 10:45 am

Superbă, Ioana! Ca de obicei de altfel. kiss 
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de Karina33 Mar 22 Oct 2013, 12:10 pm

Ioana stii prea bine parerea mea despre tine si despre ce-ti iese din manute! Plecaciuni! E perfecta jacheta ta!!! Si-mi place si cum te prinde culoarea asta morcovie! E asa optimista! Super-super tot! kiss
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de xlaligia Mar 22 Oct 2013, 12:48 pm

Ioana ar putea sa isi deschida o scoala de tricotat.
xlaligia
xlaligia
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : salonta
Data de inscriere : 05/09/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de mlizeta Mar 22 Oct 2013, 12:50 pm

Uca este superb pulovarul pentru sotul tau si se vede ca-l poarta cu mandrie.
Ioana este absolut divin tot ce iese din mana ta. Culorile sunt pe gustul meu.
Felicitari pentru minunatiile tuturor colegelor care au postat lucraturile divine. Sunt foarte invidioasa. Este unul mai frumos ca celalalt.
Jos palaria cu respect.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de ioana soare Mar 22 Oct 2013, 5:00 pm

Va multumesc frumos, aprecierile voastre inseamna mult pentru mine! hug 

Am mai descoperit o utilitate pentru andrelele minune:) Aseara am desirat cateva randuri din jacheta la care lucrez (pentru ca nu am centrat pe subrat scaderile laterale Rolling Eyes ) si pentru asta am scos ochiurile de pe andrele. Apoi, dupa ce am desirat, ma chinuiam ca de obicei sa le pun inapoi. Ma chinui mereu cand fac asta pentru ca ochiurile atunci cand sunt libere se rasfira si din cauza asta sunt o idee mai mici, incap mai greu pe andrele, tragand sa le fac sa incapa le desir pe cele de alaturi, etc... Iar aseara mi-a venit ideea! Am scos capatul cu care lucrez (4,5mm) si am pus un capat mai subtire (3mm) si intr-o clipa am avut toate ochiurile la loc pe fir. Apoi am scos capatul subtire si l-am pus pe cel cu care trebuie sa lucrez si gata:))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de dorina narita Mar 22 Oct 2013, 5:13 pm

Ioana spune-mi te rog de unde se cumpara andrelele minune!
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de ioana soare Mar 22 Oct 2013, 5:58 pm

Eu le-am primit cadou love love love 
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de valentinadof Mar 22 Oct 2013, 6:33 pm

Uca,n-am apucat sa te felicit,e tare frumos puloverul si se aseaza super bine,ei,cum s-ar fi putut altfel!
Karina,ti-ai facut 2 pulovere frumoase,insa cel albastru parca subtiaza!Si cred ca e din cauza rascroielii,asa cum zici tu!Aaaaa!Si mi-au picat ochii pe triplok,cum era sa aflu cum procedez cu acele conuri care nu-mi incap unele langa altele in suportul lor!Smile 
Ioana,eu nu mai vad pozele tale,sunt o frustrata!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de ioana soare Mar 22 Oct 2013, 6:49 pm

Valentina poate e din cauza ca le-am pus aici direct de pe ravelry, nu le-am mai incarcat in photobucket. Iar am consumat internetul pe luna asta si imi merge foarte incet, as fi stat o vesnicie sa le incarc in photobucket. Asa ca daca tot le aveam pe ravelry, le-am luat codul de acolo. Daca ai cont pe ravelry le poti vedea direct acolo, sunt si cateva in plus, pe care nu le-am pus aici. Dar eu le vad si aici.

Dorina ti-am trimis pm.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de valentinadof Mar 22 Oct 2013, 6:53 pm

Aha,o fi calculatorul de vina!(sunt la serv)

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty andrele

Mesaj Scris de piciul Mar 22 Oct 2013, 7:32 pm

dorina narita a scris:Ioana spune-mi te rog de unde se cumpara andrelele minune!
Imi poti spune si mie?! Numai daca se poate! Multumesc anticipat!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de dorina narita Mar 22 Oct 2013, 7:46 pm

Piciule ti-am trimis mesaj privat
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de kmn Mar 22 Oct 2013, 8:12 pm

Ioana...imi place foarte mult jacheta ta ...culoare, executie, tinuta, prezentare....felicitari inca o data !!!
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de piciul Mier 23 Oct 2013, 6:43 pm

dorina narita, multumesc pentru intentie...dar nu am primit nimic....cine stie...eu nu merit asa andrele..sau a fost o galma pe fir wink
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de valentinadof Mier 23 Oct 2013, 7:43 pm


ioana soare a scris:
prea multe poze, stiu....Embarassed Embarassed Embarassed
mie mi se par prea putine,m-as uita continuu la astfel de minunatii!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de dorina narita Mier 23 Oct 2013, 9:07 pm

Piciule ti-am mai trimis o data mesajul. Sper sa -l primesti acuma. Motivele pentru care nu l-ai primit ieri sunt doua, ori este galma pe fir, ori eu habar n-am sa trimit un pm.
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de victoriacus Mier 23 Oct 2013, 9:57 pm

Super jacheta Ioana si tot super iti sta si tie!!!kiss ura 
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de Geta_63 Joi 24 Oct 2013, 10:34 am

Ioana soare , jacheta este superba , imi place culoarea , finetea materialului si desigur si cum iti vine ... de lucratura nu spun nimic fiindca au spus fetele , ba spun este perfecta ... multumim si de descriere .
Geta_63
Geta_63
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 13/07/2013

http://handmadebynicol.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de Gabica Joi 24 Oct 2013, 1:20 pm

Ioana, vezi dacă deşiri rar ce faci? Vezi dacă te pricepi prea bine!!!!!   wink 
Eu am descoperit tehnica asta cu o andrea mai mică, mai demult, eu sunt expertă la lucrat _ deşirat.
Întotdeauna am şi o pereche de andrele mai mici lângă mine.
Am început anul trecut un pulovăr, a ajuns vestă că la mâneci nu-i dau de cap; le-am făcut până la răscroială şi m-am blocat. Mi-am cumpărat chiar 2 andrele circulare acelaşi număr să lucrez în paralel.
Acum zac cu andrelele de schimb în ele ascunse pe undeva până le dau de cap.
Dar talentul tău.... dacă ne dăm pe lângă tine se ia?
Eşti cam departe dar măcar virtual.
Te urmăresc îndeaproape.

Karina îmi place mult pulovărul tău mai ales că nu are model simetric pe faţă sau pe mâneci. Îmi place modelul.
Ce talente ascunse mai ai? Ne împărtăşeşti?
Eu una vă mulţumesc mult tuturor pentru toate postările voastre pentru că mă ambiţionaţi să fiu mai exigentă cu ce fac.(şi mai hărnicuţă!)
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de ioana soare Joi 24 Oct 2013, 2:40 pm

Va multumesc frumos pentru aprecieri! kiss 
 
Gabica la andrelele normale nu poti lua ochiurile cu andreaua mica decat daca in continuare lucrezi randul respectiv tinand andreaua mica in mana stanga si andreaua mare in mana dreapta. La interschimbabile pui ochiurile direct pe firul de lucru , inlocuiesti varful mic cu cel mare si incepi sa lucrezi normal. Acum cativa ani cand lucram o bluza, am lasat ochiurile pentru una din partile fetei pe un ac lung de siguranta. Apoi, cand m-am intors la ele sa le lucrez, nu am mai trecut ochiurile pe andreaua de lucru, am lucrat cu acul in mana stanga si andreaua normala in mana dreapta. Cu toate ca teoretic nu ar trebui sa conteze, pentru ca ochiurile se formeaza pe andreaua drapta, randul respectiv a iesit vizibil mai mic decat celelalte. Am incercat sa-mi spun ca e in regula si am lucrat mai departe toata fata. Dar se observa mult prea tare diferenta, aveam un rand cu ochiuri mai mici intre randuri uniforme, asa ca a trebuit sa desir si sa o iau de la capat. De atunci tin neaparat sa am ambele andrele la fel atunci cand lucrez. De asta nu m-am mai gandit la o solutie cu o andrea mai mica pana acum, cand , avand interschimbabile, mi-am dat seama ca pot pune ochiurile cu o andrea mica, dar sa continui lucrul cu ambele andrele mari.
 
Pentru a calcula capul manecilor pentru o rascroiala existenta, eu m-am folosit de articolul de aici.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de Gabica Joi 24 Oct 2013, 2:52 pm

Aaa, am observat că am făcut şi această greşeală. Nu lucram cu o andrea mică şi una mare, doar le culegeam pe cea mică că intra în ochiuri mai uşor apoi le treceam pe cea de lucru, prima dată răsucite, binenţeles, apoi le mai treceam odată normal.
Oricum am trecut pe lista cu "neapărat de cumpărat" acel set de andrele.

Mulţumesc mult pentru acel link, îl iau la studiat cu ajutorul lui nenea google traducere îi dau de cap.
Mulţumesc.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de mimiady63 Vin 25 Oct 2013, 3:11 pm

Karina,Ioana sa le folositi sanatoase lucrurile facute ,sunt foarte frumoase.Spor la tricot kiss 
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 9 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB