Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyAstazi la 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Asistentul meu la croitorie - manechinul

+74
nicoleta_vls
rivka
olympia
diada
minocu
pavady
adelykitt
ancone
amnro
GABRELA
Steluzza
haute_couture
Kristina
danabekk
mami jeni
denisseby
lorinaoo1
mihaela72
IrisT
bristena
ruca
AlinaAmza
rosita
moni33
Usagy
margot
veniciuc nicoleta
adelina24
elutzamicutza
lushca
dandana
burhohaha
Karina33
delia.r
KanKan
Hamartia
mamiboom
mickyta
tomari
ancab
Giobsy
valentinadof
Uca
deeaz
leonutza69
MagdaMarin
kisslandia
cristina_v
mihamiha
mady85
DanaDC
ileana cosanzeana
milena
mdlupu
scamutza
Daisy
SilviaDumitrescu
chemio
ppisic
RalucaS
clodi
florentina69
geany20062006
Admina
puffetta
ioana soare
degetica
cherie
Clio_Ela
Adriana13
aisha
geany
Buburuza
vilcris
78 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Uca Dum 21 Feb 2010, 4:07 pm

leonuza69, uite, sa sti ca la faptul ca trebuie sa mai infig si acul nu m-am gandit... sa vad... ma mai gandesc... oricum multumesc de pont.
Poate pun un material peste, dar atunci imi modific dimensiunile, ma fac mai mare... vad...
mai discutam
Merci
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de degetica Dum 21 Feb 2010, 4:08 pm

Multumesc frumos! kiss
ucabesty, cred ca e ok si cum te-ai gandit tu sa faci. Fiind mai tare s-ar putea sa iasa mai bine, mai apropiat de realitate. Al meu s-a mai deformat putin cand l-am umplut. Numai sa ai tu rabdare sa stai incorsetata pana se usuca ipsosul. Eu infasurata cu scotch, abia asteptam sa il scoata sotul de pe mine.
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 21 Feb 2010, 4:13 pm

Incercati fetelor,treaba cu tricou si scotch.
E ieftin si bun.Numai sa stati drepte in momentul infasurarii ,nu ca mine un umar mai sus,unul mai jos.
Si nu aveti probleme cu infiptul boldurilor.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Uca Dum 21 Feb 2010, 4:15 pm

degetica, Cred ca e nasol incorsetata, poate astept pana la vara sa se mai incalzeasca sa se usuce mai repede, oricum o sa aplic un strat mai subtire de ghips, in prima faza si daca mai e nevoie, mai aplic dupa ce il dau jos, vedem, oricum o sa postez ceea ce o sa lucram, poate iese, cine stie.
Ma gandeam la ghips tocmai, in ideea ca sta mai fix, nu se deformeaza, (doar daca nu stau stramb)rade
Mersi!
Merci
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Dum 21 Feb 2010, 4:38 pm

Fetelor, eu am luat numarul 3 pe 2010 al revistei burda. Chiar si in revista este acest tutorial cu scotch si tricou... Deci cu incredere, manechinul va ajuta foarte mult, insa nu el face totul in croitorie. Orice manechin e pentru ajutor, dar chiar si asa produsul trebuie probat de mai multe ori pana la final. Pentru ca este vorba si de felul in care se aseaza produsul la miscare, comoditate, doar nu stati tapene ca si manechinul cand inbracati produsul.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de valentinadof Dum 21 Feb 2010, 5:30 pm

oare daca umplem manechinul cu talas( restul ce ramane de la slefuirea lemnului) n-o fi bun? ar fi si usor de mutat. Question
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Mar 23 Feb 2010, 4:25 pm

Tutorial cu poze pentru a-ti face singura un manechin... AICI link cu mousul pe sageata stanga sau dreapta derulati banda cu poze. Spor!!! pupi
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 23 Feb 2010, 4:30 pm

Fain tutorialul.Ce m-as face fara traducerea Google care ma mai ajuta sa inteleg si alte limbi.
Merci Multumim geany. pupi

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Mar 23 Feb 2010, 4:32 pm

Cu placere, eu cred ca pozele spun tot, chiar nu mai e nevoie de text. Parerea mea...Am uitat sa spun ca un clic pe poza mica, o va arata mare.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 23 Feb 2010, 4:34 pm

Da ai dreptate ca pozele spun tot,dar eu sunt mai curioasa de fel si citesc si textul.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de deeaz Mar 23 Feb 2010, 5:02 pm

super fain tutorialul; e chiar mur in gura
deeaz
deeaz
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 66
Varsta : 41
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Giobsy Mier 24 Feb 2010, 11:08 am

Simplu, explicit, la obiect. Astfel, poate pricep si eu. Multumesc Geany! pupi
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Uca Mier 24 Feb 2010, 11:38 am

geany, multumesc pentru tutorial, cred ca este cea mai optima varianta!
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de degetica Mier 24 Feb 2010, 12:11 pm

Super tutorialul! Cam asa am vrut si noi sa facem, dar nu a iesit chiar asa bine. Chiar este o idee foarte buna!
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Adriana13 Mier 24 Feb 2010, 12:12 pm

Foarte bun tutorialul, acum l-am vazut.
Aseara m-am apucat si eu sa il fac, am luat de la Brico niste banda adeziva profesionala (este ca cea din pozelel din tutorial) foarte groasa, si m-a infasurat o prietena, bine de tot. Am mai intarit interiorul cu ipsos de modelaj, si azi vreau sa il umplu cu ziare (din lipsa de altceva). Am folosit o rola de banda de 50m, pe care am dat 43 lei. Cum il termin pun poze Smile
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de ancab Mier 24 Feb 2010, 12:46 pm

Eu mi-am cumparat unul din Bucuresti de la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si apoi l-am adus la formele mele cu burete cumparat de la Bucur Obor, pe care am dat cam 10 lei si mi-a ramas inca din rola si am facut si vreo 2 gentute Smile.
ancab
ancab
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 40
Localizare : google
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de tomari Mier 24 Feb 2010, 9:07 pm

ancab ne poti spune cam ce dimensiuni are bust-croitorie-n987?
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty manechin

Mesaj Scris de DanaDC Vin 26 Feb 2010, 9:40 am

Buna. De cumparat manechini gasesti pe
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

de la 150 euro. Eu zic ca merita. Transportul pana aici e 12 e.
Ma tot chinui sa-l iau de ceva vreme si nu apuc zid

Sper sa-l iau si eu pana la vara....
DanaDC
DanaDC
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de leonutza69 Vin 26 Feb 2010, 11:40 am

danadc e fantastic manechinul........e de luat
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de mickyta Vin 26 Feb 2010, 12:47 pm

super tare, eu acum am vazut cum se face manechinul. Doamne nici nu m-am gandit ca se poate realiza acasa. Bravos fetelo, multumi pt sprijin.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de DanaDC Vin 26 Feb 2010, 1:32 pm

Leonuza super hainutze. Si pantaloni....Esti tare. Mie mi le-a facut mama pana acum: costume cu pantalon, taior, fusta, rochii de ocazie superbe...
Dar a decis ca nu mai are rabdare. Eu vreau sa-mi iau manechinul pt a-mi face rochii de ocazie. Ce-i drept nu am multe pe an, dar ies mai ieftin cu materialul si-mi fac cum vreau...o croitoreasa n-ar avea rabdare cu ideile mele...
Plus ca-mi place sa combin materialele si ideile imi cam vin pe lor, pe manechin. Vreau sa-mi iau si eu. Ma gandesc ca daca nu voi face fata il vand. Oricum la noi la pretul asta nu gasesti. Singurii care importa sunt cei de la Emidale, dar un singur model, pe care acum un an mi-ai cerut 1400Ron fara TVA. Iar eu il iau cu 800 ron plus ca au de la BUrda, in franceza, un DVD cu croitorie de A la Z, la 25 euro. Si mi-a placut si dispozitivul la 5 euro de atasat la orice masina de cusut pt fermoar ascuns.
Asa ca merita scormonit site cu manechine
Eu n-am nici foarfeca buna, asa ca as apercia daca cineva mi-ar recomanda de unde sa iau si sa-mi spuna -daca stie-un pret aproximativ.

Va pup,
Spor la idei...si cusut.
Dana
DanaDC
DanaDC
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Vin 26 Feb 2010, 1:54 pm

Dana, eu ti-as pune o intrebare de baraj... Chiar isi merita banii? Daca ai lucrat dupa tipare din burda, ai observat, ca de cele mai multe ori trebuiesc aduse multe sau destule modificari. Daca iti iei manechin de la burda, si vei realiza produsul dupa ideile tale dar pe manechin,vei avea aceleasi probleme... Dupa parerea mea, un manechin profesional, isi merita banii doar atunci cand lucrezi pe bani. Embarassed
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de leonutza69 Vin 26 Feb 2010, 3:40 pm

DanaDC multumesc de laude, pantalonii si bluza maro le-am facut cu ajutorul tiparelor si ajutata, acum de la bluza de concurs am inceput sa incerc , sa-mi dau drumul singura......modific,fac fete de perna, si am ceva resturi de materiale cu care as vrea sa fac niste topuri incretite cu firul elastic...sper sa pun cat de curand ceva foto,chiar acum taiam materialele...
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de ancab Dum 28 Feb 2010, 4:30 pm

Am masurat manechinul...are ~ 85 - 65 - 95...si l-am imbracat cu burete de 1cm latime.
Inaltimea i-am ajustat-o destul de usor.
1. Am scos filetul de plastic de pe o bara mai mica ce era atasata direct de manechin si l-am bagat prin josul suportului de metal (pt ca sus are o piulita in care se oprea manechinul sa nu coboare mai jos).
2. Din poxilina am facut un inel pe care l-am lipit de bara, la inaltimea dorita.
3. Am fortat putin sa treaca manechinul de piulita si l-am infiletat.

Am pus cateva poze sa intelegeti mai clar:
1. Cum era la inceput bagata o bara mai mica pe care se punea apoi manecinul; si fundul manechinului:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Filetul - Am taiat cativa dintisori ca sa treaca de partile curbate ale barei
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2. Inelul de poxilina si filetul asezat pe inel
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

3. Manechinul imbracat in burete si cu bluza cu care l-am cumparat

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

4. Aici este ultima rochita pe care am croit-o; fata si spate

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Sunt multumita de manechin, mai ales ca pot baga ace in el:d


Ultima editare efectuata de catre ancab in Lun 01 Mar 2010, 11:44 am, editata de 1 ori
ancab
ancab
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 40
Localizare : google
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de mamiboom Dum 28 Feb 2010, 4:54 pm

DanaDC a scris: mi-a placut si dispozitivul la 5 euro de atasat la orice masina de cusut pt fermoar ascuns.

Dana

As dori si eu un dispozitiv din asta Ai un link ceva? Sau daca stie cineva de unde pot lua un piciorus pt fermoar ascuns care sa mearga la o liniara Hyundai.
Am facut multi pantaloni unde se cerea fermoar ascuns si pt ca nu am avut am pus din asta obisnuit. zid
mamiboom
mamiboom
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 5 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB