Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyLun 06 Mai 2024, 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Asistentul meu la croitorie - manechinul

+74
nicoleta_vls
rivka
olympia
diada
minocu
pavady
adelykitt
ancone
amnro
GABRELA
Steluzza
haute_couture
Kristina
danabekk
mami jeni
denisseby
lorinaoo1
mihaela72
IrisT
bristena
ruca
AlinaAmza
rosita
moni33
Usagy
margot
veniciuc nicoleta
adelina24
elutzamicutza
lushca
dandana
burhohaha
Karina33
delia.r
KanKan
Hamartia
mamiboom
mickyta
tomari
ancab
Giobsy
valentinadof
Uca
deeaz
leonutza69
MagdaMarin
kisslandia
cristina_v
mihamiha
mady85
DanaDC
ileana cosanzeana
milena
mdlupu
scamutza
Daisy
SilviaDumitrescu
chemio
ppisic
RalucaS
clodi
florentina69
geany20062006
Admina
puffetta
ioana soare
degetica
cherie
Clio_Ela
Adriana13
aisha
geany
Buburuza
vilcris
78 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de rosita Mar 25 Ian 2011, 4:35 pm

Si eu am folosit tot o rola si putin din a doua, dar cred ca depinde si de "materialul clientului", lol. Daca esti mai micuta poate sa-ti intre mai putin.
Eu am folosit banda din aia alba de hartie, am inteles ca se foloseste la zugraveli. A fost fain frumos pana in momentul in care a trebuit sa lipesc taietura verticala pe care o faci cand dai "platosa" jos de pe tine. Si am remarcat ca nu tinea nicicum lipitura. Oricat de lunga puneam banda, acolo unde se imbinau partile, se dezlipea. Foarte greu am reusit. Am inteles ca mai buna ar fi banda aia gri, care se pare ca e folosita la instalatii.
La fel, am vazut ca intrebai mai sus, sa ai grija ca peste zona sanilor sa nu tragi prea tare de banda cand te infasori, ca se turteste cel mai tare. Incearca sa nu tensionezi deloc banda in zona respectiva, atunci cand lipesti.
Spor!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Miniona Mar 25 Ian 2011, 7:07 pm

imediat va arat si eu manechinul meu....ieeeyy

***POSTARE 2***

in sfarsit a apartu si manechinul meu care nu e perfect dar trbuie sa-i multumesc iubitului meu care de altfel nu e atat de stangaci precum credeam.....important e ca il am [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] love


Ultima editare efectuata de catre geany in Mar 25 Ian 2011, 8:44 pm, editata de 2 ori (Motiv : unit mesaje (te inteleg ca esti fericita, dar nu uita de regulmentul forumului))
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Buburuza Mar 25 Ian 2011, 8:24 pm

silviasimon88 a scris:in sfarsit a apartu si manechinul meu care nu e perfect dar trbuie sa-i multumesc iubitului meu care de altfel nu e atat de stangaci precum credeam.....important e ca il am love
Iubitul sau manechinul??? rade
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Miniona Mar 25 Ian 2011, 8:43 pm

pe amandoi rade
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de rosita Mar 25 Ian 2011, 9:05 pm

Silvia ce repede l-ai facut! I-ai pus si fustita, vad Smile Sa-l folosesti sanatoasa si pune-l la treaba cat mai repede!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Miniona Mar 25 Ian 2011, 9:21 pm

i-am pus fstita aia pt ca nu aveam un tricou atat de lung si vroiam ca manechinul meu sa aibe si partea de jos , asa k am adaugat o punga Smile Multumesc pt urari.te pup
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Steluzza Mar 25 Ian 2011, 11:05 pm

Bravo Silvia,ce rapida ai fost!!!!
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de nicoleta_vls Mier 26 Ian 2011, 9:23 am

Felicitari Silvia! Sa il folosesti sanatoasa!
nicoleta_vls
nicoleta_vls
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Varsta : 39
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 07/03/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Savu Ramona Mier 26 Ian 2011, 9:49 am

Felicitari , azi imi vine si mie masina de cusut Merci , deci cat de curand trebui sa-mi fac si eu un manechin hug
Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de nicoleta_vls Vin 28 Ian 2011, 10:44 am

Sa o stapanesti sanatoasa! Spor la treaba cu manechinul kiss
nicoleta_vls
nicoleta_vls
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Varsta : 39
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 07/03/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Vizitato Joi 10 Feb 2011, 7:07 pm

Buna seara fetelor!
Vilcris, multumesc foarte mult! Esti geniala.
Am avut si eu pe vremuri un manechin. Azi nu-l mai am, si-mi lipseste mult....M-am tot gandit sa cumpar, insa trebuie ajustat, sigur nu vom avem aceleasi masuri.
Odata mi-a venit o idee, insa nu am pus-o in aplicare. Vreau sa-ti dai cu parerea. Daca crezi ca nu va functiona, renunt. Si atunci ma voi folosi de "manechinul" tau. Adica de metoda ta. wink
Acesta ar fi fost planul meu:
In primul rand avem nevoie de un ajutor ( o persoana care sa faca operatia), gips, fasii de carpa foarte fina sau tifon. Sau bucati de ziar. Se foloseste sistemul de gipsare.
Imi pun sutienul cel mai bun, adica cel care-mi sta cel mai bine. Apoi ma infasor cu folie subtire de naylon, de la gat , la solduri...sau chiar mai jos.
Intre timp se prepara pasta de gips, foarte lejera. Se tre fasiile de tifon prin apa cu gips si se pun pe corpul meu acoperit cu naylon. nu stiu cat trebuie lasat la uscat...banuiesc ca vreo ora. Nu se alsa sa se intareasca foarte tare pt ca nu se poate taia la urma. Apoi cu foarfeca sau cu alt sistem se taie "cofrajul" la spate. Ulterior se incheie cu lipici, cu gips, se coase...inca nu stiu.
Dupa ce se usuca bine, se umple si se aseaza pe un picior. M-am gandit sa-l imbrac la urma cu un rand de vatelina usoara si sa-i cos un material textil elastic deasupra.
Ce zici?!
Imi place idea, pt ca, carpa umeda se muleaza mai bine pe corp.
Fetele, astept si opiniile voastre.
Multumesc!
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Joi 10 Feb 2011, 8:22 pm

Ideea suna bine, dar trebuie sa te gandesti cat de usor vei putea lucra cu manechinul, de ex, daca intr-o zi esti plina tare de energie si trantesti sau lovesti manechinul s-ar putea sa-l cam ranesti... la fel si atunci cand un produs de imbracaminte, care se vrea a fi mulat, sa te chinui putin sa-l imbraci pe manechin, si la fel, s-ar putea ca ghipsul, cate imi imaginez ca va fi doar coaja... altfel adaugi circumferinta... s-ar putea crape...

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Buburuza Joi 10 Feb 2011, 10:16 pm

Habana a scris: Acesta ar fi fost planul meu:
In primul rand avem nevoie de un ajutor ( o persoana care sa faca operatia), gips, fasii de carpa foarte fina sau tifon. Sau bucati de ziar. Se foloseste sistemul de gipsare.
Imi pun sutienul cel mai bun, adica cel care-mi sta cel mai bine. Apoi ma infasor cu folie subtire de naylon, de la gat , la solduri...sau chiar mai jos.
Intre timp se prepara pasta de gips, foarte lejera. Se tre fasiile de tifon prin apa cu gips si se pun pe corpul meu acoperit cu naylon. nu stiu cat trebuie lasat la uscat...banuiesc ca vreo ora. Nu se alsa sa se intareasca foarte tare pt ca nu se poate taia la urma. Apoi cu foarfeca sau cu alt sistem se taie "cofrajul" la spate. Ulterior se incheie cu lipici, cu gips, se coase...inca nu stiu.
Dupa ce se usuca bine, se umple si se aseaza pe un picior. M-am gandit sa-l imbrac la urma cu un rand de vatelina usoara si sa-i cos un material textil elastic deasupra.

Si eu am cochetat la un moment dat cu ideea asta. Cred ca cel mai bine e daca folosesti fasa gipsata (de uz medicinal) este gata impregnata cu "maglavais", trebuie doar umezita. avantajul este ca timpul de uscare/intarire este mult mic (maxim 10 minute, din cate-mi amintesc) si-n plus gipsul medical este anti-alergic. Costa ceva mai mult, dar eu zic ca merita. Ideal ar fi daca persoana care te infasoara are ceva pregatire... medicala. Smile) Succes!
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de vilcris Sam 12 Feb 2011, 12:59 am

Habana, acum vre-o 8 ani cand cautam eu pe net metode de facut manechin am dat si de una care folosea gips, nu mai tin minte exact in ce fel ca e mult de-atunci. Eu am ales insa metoda asta pentru ca mi s-a parut mai usoara si mai curata. Nici n-am vrut sa pierd mult timp cu manechinul, asa ca nici nu l-am captusit. Prin urmare pot sa bag direct ace in el, cate vreau rade .
Si am uitat sa mai spun si despre cele 2 pisici ale mele care isi ascut ghearele in soldurile "dublurii" mele de le-au facut ferfenita. rade
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de moruna Sam 12 Feb 2011, 7:56 am

Prima data cand am citit despre manechinele voastre am continuat sa o fac chiar daca nu aveam masina de cusut pentru ca m-am amuzat copios.Am luat-o de la capat cu cititul acum pentru ca de abia astept sa imi vina masina si sa imi fac si eu unul.
Am 2 intrebari...Daca il umplu cu ziare trebuie sa mototolesc bine hartia si sa o indes bine in ... carcasa de scotch sau poate fi mai lejera?Daca il umplu cu ziare nu se deformeaza?Va multumesc!Scuze daca nu am fost atenta si s-a mai raspuns la aceste intrebari.
moruna
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 12 Feb 2011, 8:27 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 12 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB