Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Asistentul meu la croitorie - manechinul EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Asistentul meu la croitorie - manechinul

+74
nicoleta_vls
rivka
olympia
diada
minocu
pavady
adelykitt
ancone
amnro
GABRELA
Steluzza
haute_couture
Kristina
danabekk
mami jeni
denisseby
lorinaoo1
mihaela72
IrisT
bristena
ruca
AlinaAmza
rosita
moni33
Usagy
margot
veniciuc nicoleta
adelina24
elutzamicutza
lushca
dandana
burhohaha
Karina33
delia.r
KanKan
Hamartia
mamiboom
mickyta
tomari
ancab
Giobsy
valentinadof
Uca
deeaz
leonutza69
MagdaMarin
kisslandia
cristina_v
mihamiha
mady85
DanaDC
ileana cosanzeana
milena
mdlupu
scamutza
Daisy
SilviaDumitrescu
chemio
ppisic
RalucaS
clodi
florentina69
geany20062006
Admina
puffetta
ioana soare
degetica
cherie
Clio_Ela
Adriana13
aisha
geany
Buburuza
vilcris
78 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de vilcris Mar 10 Feb 2009, 2:59 pm

Am urmat si eu sfaturile din articolul de mai jos si acum aproape 5 ani mi-am construit “manechinul-copia fidela a mea”.
Normal ca mai intai am cochetat cu ideea de a cumpara unul. Si acum ma mai uit din cand in cand dupa vre-o ocazie. Insa preturile erau foarte mari. Acuma, nu ca nu mi-as fi permis….Un astfel de manechin standard ar fi foarte util pentru atunci cand lucrez pentru alte doamne. Dar cum asta se intampla rar, din lipsa de timp, m-am hotarat sa-mi fac doar propria mea dublura.

Am avut 2 asistenti: sotul si fata mea care atunci avea vre-o 9 ani si s-a amuzat teribil.

Am facut rost de:
1- un tricou vechi mai grosut, cu maneca scurta (poate sa fie si mai larg),
2- MULTA banda adeziva din cea mai groasa, mai lata si galbuie, care se foloseste la coletarie.

M-am imbracat cu tricoul si i-am lasat pe cei 2 asistenti ai mei sa ma infasoare in fel si chip in banda, de la solduri in sus si la maini cam cat ar fi niste maneci foarte scurte. Atentie! Nu strangeti prea tare sa nu va sufocati.
La urma s-a ras copios fiindca fiica-mea s-a gandit ca ce-ar fi sa ma lase asa, sa nu-mi mai dea drumul ca nu ma mai puteam misca deloc. rade

3 Sotul meu a taiat “crusta” de pe mine pe mijlocul spatelui cu tot cu tricou. Am iesit din crusta cu grija si am respirat usurata…. Merci
4. Am refacut taietura la spate lipind-o tot cu banda.
5. Sotul a umplut toata “cosmelia” cu sticle de jumate de plastic la care le-a taiat gatul, printre care a completat cu spuma din-aia galbena care se foloseste la rosturi in constructii. Aici ar trebui sa astupati cu ceva partea de la gat si sa umpleti pe la poale.
6. Am infipt bustul intr-o coada de matura (din lemn) Laughing
7. Am infipt coada de matura intr-un suport vechi de brad, din fier forjat, ajustand pozitia verticala astfel incat sa semene cat mai mult cu a “originalului”.

ALTA VIATA!!!! beat

De cand am la dispozitie dublura mea, hainele mele sunt ajustate BRICI! Si nu ma mai rog de barbata-miu sa stea in genunchi in fata mea si sa-mi potriveasca tivul la fusta….Si pot sa-mi privesc si spatele fara nici o problema. boo

Intre timp m-am mai rotunjit inca putin dar tot mai e valabila forma. Ma bate gandul sa-mi mai fac unul mai frumos ca pe asta nici n-am avut timp sa-l acopar cu ceva textil iar pisica isi ascute ghearele pe un sold de-al meu de l-a facut franjuri. Dar inca ma mai servesc de el.
Poti drapa tesaturi, modela cu ziare si materiale, etc.
Va recomand un astfel de ajutor. Veti avea o revelatie cand veti lucra pe el.

Va voi pune si poze cand ajung la computerul pe care le-am salvat.

Astept sa vad cine imi urmeaza exemplul. Spor la lucru! taie

cum sa-ti faci o clona
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de vilcris Mar 10 Feb 2009, 3:17 pm

Admina, intentionam sa pun asta la Tips&Tricks ale mele dar am apasat gresit butonul. Daca vrei, muta-l tu... Scuze Embarassed
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Foarte tare!

Mesaj Scris de Buburuza Mar 10 Feb 2009, 3:22 pm

Ooooof-of! Cum n-am aflat eu despre metoda asta mai demult?(!) Eu mi-am achizitionat un manechin doar ca-i cam... zvelt in comparatie cu mine. Asa ca m-am chinuit sa-l aduc la masura mea adaugand straturi-straturi de vatelina pe ici pe colo, in partile esentiale, pe la solduri si bust, sa-i refac umerii (care erau cu 3.5 cm mai ingusti decat ai mei) sa-i lungesc gatul. Fiecare strat croit "savant" , cusut, masurat... Munca de chinez, ce mai! La sfarsit l-am mbracat in tricot negru. Arata bine. Are si un mare avantaj: pot fixa materialul cu bolduri pe manechin (mijloc fata, mijloc spate, umeri) si apoi modelez si croiesc direct "pe corp".

EDIT: Ba eu as zice ca-i bine ca subiectul sa ramana aici - la "Tips" se pierde printre celelalte... Parerea mea!
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de vilcris Mar 10 Feb 2009, 3:31 pm

Cum ziceti voi...Putem sa-l lasam si aici.
Si pe manechinul asta puteti sa-l imbracati cu vatelina si strat textil ca sa bagati bolduri in el. Oricum el iese un pic mai strans decat suntem noi. Eu bag si asa bolduri in el...Fara mila... Twisted Evil
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Dum 22 Feb 2009, 8:00 pm

ca tot v-am gasit azi...ce idei bune aveti,eu am vrut sa-mi cumpar azi un manechin din targ si prietenul o zis ca nu-l luam cu nu are maini:((mo lasat fara cuvinte si acasa m-am luat de el si el imi zice ca no stiut ca eu vreau manechin (si de ceva vreme numa aia bat din gura ca vreau manechin),,,,no,sa nu-l iau la bataie?
avea picioare si n-avea maini dar era mai bine decat deloc zid
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de aisha Mar 14 Apr 2009, 11:01 pm

Merci Vilcris, multumim pt topicul asta. Excelent si salvator, cel putin pt mine.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de vilcris Mar 21 Apr 2009, 11:47 am

aisha a scris:Merci Vilcris, multumim pt topicul asta. Excelent si salvator, cel putin pt mine.
Da, ideea e excelenta dar din pacate nu s-a incumetat nimeni sa o aplice pana acum Sad
Eu va mai astept.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Adriana13 Joi 02 Iul 2009, 2:13 pm

Ce idee buna Vilcris, in wk-endul asta ma apuc si eu de clona mea lol!


prietenie
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de vilcris Joi 02 Iul 2009, 2:59 pm

Adriana13 a scris:Ce idee buna Vilcris, in wk-endul asta ma apuc si eu de clona mea lol!


prietenie

Ura! Abia astept sa mai puna cineva in aplicare ideea asta ca vad ca nimeni nu a avut curaj.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 02 Iul 2009, 3:54 pm

Eu abia acum am vazut subiectul acesta...
Poate reusesc saptamana viitoare sa fac si eu o "clona"... Sper sa am prin pivnita si spuma, daca nu sa imi trimit sotul sa caute.

Si eu spun ca ar fi de foarte foarte mare ajutor...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Despre manechinul tau.

Mesaj Scris de cherie Vin 25 Sept 2009, 7:49 pm

Esti foarte ingenioasa ! Am sa repet metoda. Eu, am vazut intr-o revista straina un manechin facut din cartoane. Am croit ceva asemanator din prespan si am folosit manechinul mult timp chiar daca nu era chiar fix pe masura mea, dar imbracamintea putea fi probata pe manechin cu succes. Intre timp eu am mai luat in greutate si manechinul a trebuit marit. L-am marit si inca mai merge, caci fotografia care m-a inspirat era foarte smechera, prevedea marirea si micsorarea manechinului. E ceva folositor, dar nu are exact masurile mele. Este aproximativ si mai ales la piept cum este cartonul, cam prea frumos. Oricum trebuie sa potrivesc totul prin probe dar daca este o greseala pe undeva se vede si este folositor. Voi inveli manechinul meu de carton cu imbracamintea ta din scoci! E formidabila ideea.
Cherie
cherie
cherie
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 40
Localizare : Galati Romania
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de vilcris Dum 27 Sept 2009, 9:39 am

cherie a scris:Esti foarte ingenioasa ! Am sa repet metoda. Eu, am vazut intr-o revista straina un manechin facut din cartoane. Am croit ceva asemanator din prespan si am folosit manechinul mult timp chiar daca nu era chiar fix pe masura mea, dar imbracamintea putea fi probata pe manechin cu succes. Intre timp eu am mai luat in greutate si manechinul a trebuit marit. L-am marit si inca mai merge, caci fotografia care m-a inspirat era foarte smechera, prevedea marirea si micsorarea manechinului. E ceva folositor, dar nu are exact masurile mele. Este aproximativ si mai ales la piept cum este cartonul, cam prea frumos. Oricum trebuie sa potrivesc totul prin probe dar daca este o greseala pe undeva se vede si este folositor. Voi inveli manechinul meu de carton cu imbracamintea ta din scoci! E formidabila ideea.
Cherie

Asteptam si poze!!! ura
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Manechinul meu de acum un secol...

Mesaj Scris de cherie Dum 27 Sept 2009, 11:35 pm

Uite poza manechinului (cam jumulita de vechime)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si din spate [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In interior am bagat un manechin cumparat, acum, dar este asa de subtirel ca nici nu poate fi vorba sa fie utilizat. Poate cu spuma poliuretanica sa pot umple scociul dar manechinul cumparat sta acolo doar ca sa-l ascund de sotul meu care ar zice ca n-am minte ! Mai discutam.
Deci cam asa arata dimensiunile mele. Sunt cam fara talie.... Nu prea STAS, dar nici ....prea, prea.
cherie
cherie
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 40
Localizare : Galati Romania
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de vilcris Mar 29 Sept 2009, 9:13 pm

Ha! Zici ca asta-i jumulit? Las' ca ti-l arat pe-al meu in care si-au ascutit gherele cele 2 matze ale mele timp de 4 ani. rade
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Manechine super !

Mesaj Scris de cherie Mier 30 Sept 2009, 1:14 pm

Astept ! Jumulitul ca lumulitul, suntem la concurenta, dar sa vad cum ai conceput...
cos kiss
cherie
cherie
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 40
Localizare : Galati Romania
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty manechin croitorie

Mesaj Scris de degetica Lun 09 Noi 2009, 8:18 pm

Buna seara! Este primul meu mesaj pe forum si as vrea sa va spun in primul rand ca ma bucur foarte mult ca v-am descoperit! hug Sunt sigura ca o sa invat multe de la voi.
As vrea sa va intreb: unde pot gasi un manechin pentru croitorie care se poate regla in functie de dimensiune? Si cat costa?
Multumesc Merci
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 09 Noi 2009, 11:35 pm

Vilcris, eu te dezamagesc... Sad promisesem in vara ca imi fac manechin, dar ai mei baieti nu m-au ajutat Sad(

Eu mi-am facut rochita din tricot, dar pe langa am mai croit un bolero, sin bucatele ramase... adica o incercare de bolero... Doua zile m-am chinuit sa il potrivesc la gat, nu merge fara manechin Sad Asa ca aseara mi-am comandat unul apropiat de dimensiunile mele. Probabil o sa-i mai pun un sutien cu cupe intarite... ca am vazut ca pieptul e mai mic:(. Abia astept sa il primesc. Nu e unul scump, dar se pot infige ace in el, nu e din plastic.

Degetica, unul reglabil costa enorm, eu am cautat pe multe siteuri, iar cel mai ieftin l-am gasit la 124 de euro Sad (sunt si care trec de 500 de euro Sad)
In Ro am vazut intr-un singur loc pe net, dar preturile nu sunt afisate. In schimb sunt preturi afisate la manechin care nu se regleaza, si ... am observat ca si el, ca si alte produse care se vand in Ro, sunt mmai scumpe decat aici Sad
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de ioana soare Mar 10 Noi 2009, 10:03 am

Degetica eu am vazut la reprezentanta Pfaff de pe Bd. Elisabeta la pretul de 700 de lei. Sunt reglabile si de diferite marimi.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Manechine super !

Mesaj Scris de cherie Mar 10 Noi 2009, 6:26 pm

Am vazut subiectul... 700 ron un manechin? Doar daca esti profesionista dai atat. 7 milioane vechi... cam mult. Dar daca faci croitorie ... merge.
cherie
cherie
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 40
Localizare : Galati Romania
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de degetica Mar 10 Noi 2009, 6:56 pm

Sunt cam scumpe, nu ma asteptam sa fie asa mult Sad Am mai vazut pe net manechine, dar din acelea de plastic imbracate intr-un material subtire negru (ca un ciorap). Nu-mi place genul acela de manechin pentru ca nu pot sa infig bolduri in el. Dar la mana a doua nu se gasesc?
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Mar 10 Noi 2009, 7:44 pm

Eu sincer nu inteleg, de ce ar fi o problema faptul ca nu puteti infige ace in el... Daca aveti o clienta, o impungeti cu acele? rade E adevarat, ca impresia data de faptul ca acul introdus in material si manechin ajuta mai mult, dar eu personal nu gasesc mai simplu. Eu am manechin de plastic si manechin in care pot introduce ace si sincera sa fiu prefer cel de plastic. In primul rand formele celui de plastic sunt mai pronuntate fata de cel in care pot infige ace. Dar in cel de plastic, prind in ace, la fel ca pe mine,,,adica vertical, iar in celalat daca introduc acul:1. trebuie sa folosesc ace cu capul de plastic ca sa nu ma trezesc ca il infig si nu-l mai scot; 2. in timp acele intoduse in fel de fel de directii,,,ajung sa taie acel polistiren, deci prea putin favorabil pentru pretul platit.
Eu recomand manechinul "scump" pentru cine lucreaza pentru cunostinte, clienti si asa mai departe, pentru cine lucreaza pentru casa si familie, aveti modelele la indemana... iar pentru cine lucreaza pentru sine... puteti pur si simplu sa folositi metoda prezentata de vilcris, sau in sac plin de ce-o fi dat forma dupa masuratori, sau...o bluza si-un pantalon elastice sau neelastice,,,imbracate cu resturi de ce-o fi... respectati-va masuratorile, si cu siguranta va scoateti cate un manechin de care va puteti folosi.

Folositi imaginatia acolo unde se poate si reduceti costuri poate chiar inutile. pupi
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de puffetta Mier 11 Noi 2009, 10:48 am

si eu vreau un manechin, dar sincer nu vreau sa dau multe milioane e el. am vazut mai demult unul simplu, imbracat in material negru si avea fix masurile mele Smile asa ca de ce sa caut altceva. am vazut ca in strainatate fixeaza pe manechin materialul cu o banda dublu adeziva. mi-ar placea si mie asa ceva. nu e ca banda dublu adeziva care se gaseste pe la noi (care e prea lata si lipicioasa), seamana mai degraba cu benzile de buret autocolante care se folosesc la izolarea geamurilor. am vazut ca se fixeaza usor si se muta usor. am vazut ca lumea "deseneaza" cu ea linia decolteului, a umerilor etc. ar fi mult mai greu de prins cu bolduri.
puffetta
puffetta
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : pufflandia
Data de inscriere : 03/11/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Admina Mier 11 Noi 2009, 12:21 pm

Puffetta, daca ai un site cu explicatii si poze cu aceasta metoda, posteaza-l sa vedem despre ce este vorba. Sincera sa fiu nu am vazut asa ceva; mi-ar fi util deoarece am manechin de plastic si nu pot sa infig ace in el. Banda dublu adeziva se gaseste pentru oglinzi, dar desi e ingusta, nu stiu daca nu cumva e prea lipicioasa si nu o mai poti inlatura.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Mier 11 Noi 2009, 1:00 pm

Ceva de genul acesta, cu banda dublu adeziva sau cum ii spune dar nu folosita la creat ci folosita la defilarea pe podium... si anume unde nu se aseza produsul de imbacaminte pe model asa cum dorea creatorul, lipea cu acea banda de piele si produs. M-am uimit ce metode folosesc si cum arata defapt produsul la defilare... Banda am vazut si eu de cumparat, dar este lata, ca si scociul de pachete, doar ca are hartie lipita pe ambele parti daca nu ma insel si lipeste ca un scoci transparent. NU sunt date exacte, doar ce-mi amintesc vag. Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 11 Noi 2009, 1:24 pm

Am mai gasit si eu un tutorial pt facut manechin. E video... Metoda e aceeasi, cea cu care a inceput Vilcris subiectul.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tre sa aveti rabdare 30 de secunde, intai sunt reclame... apoi urmeaza tutorialul Smile si pe la mijloc mai e un rand de reclame, apoi continua

Vin cu o completare: am citit pe un forum de croitorie ca pt a fi mai usor, invelesti corpul intai in folie transparenta pt alimente, fixeaza bine, apoi banda adeziva.


Ultima editare efectuata de catre Mihaela_s75 in Mier 11 Noi 2009, 1:30 pm, editata de 2 ori
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB