Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyLun 06 Mai 2024, 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Asistentul meu la croitorie - manechinul

+74
nicoleta_vls
rivka
olympia
diada
minocu
pavady
adelykitt
ancone
amnro
GABRELA
Steluzza
haute_couture
Kristina
danabekk
mami jeni
denisseby
lorinaoo1
mihaela72
IrisT
bristena
ruca
AlinaAmza
rosita
moni33
Usagy
margot
veniciuc nicoleta
adelina24
elutzamicutza
lushca
dandana
burhohaha
Karina33
delia.r
KanKan
Hamartia
mamiboom
mickyta
tomari
ancab
Giobsy
valentinadof
Uca
deeaz
leonutza69
MagdaMarin
kisslandia
cristina_v
mihamiha
mady85
DanaDC
ileana cosanzeana
milena
mdlupu
scamutza
Daisy
SilviaDumitrescu
chemio
ppisic
RalucaS
clodi
florentina69
geany20062006
Admina
puffetta
ioana soare
degetica
cherie
Clio_Ela
Adriana13
aisha
geany
Buburuza
vilcris
78 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Steluzza Sam 09 Oct 2010, 4:56 pm

Mersi mult Amnro,eu am un manechin dar e prea mic pentru masurile mele si ma gandeam sa iau unul care sa pot sa il reglez.Dar sa sti ca ai dreptate, mai bine imi fac unul pe masura mea.Ce zici daca in interiorul bustului bag vatelina ar merge?
kiss
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de ancone Sam 09 Oct 2010, 7:45 pm

Manechinul meu l-am umplut cu resturi de materiale, servetele, hartii si tot ce mi-a fost la indemana in momentul respectiv (eram in criza de timp).Nici scotch nu am avut suficient si nici nu mi-au ajuns mainile ca sa ma infasor peste tot, dar are 3 tricouri pe el plus un sutien si se tine destul de bine. Are si mici denivelari si putina burtica pentru ca, spre rusinea mea nu am reusit sa o dau pe toata jos dupa sarcina. Sper sa reusesc sa vi-l si prezint. Pana acum si-a facut treaba destul de bine.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us
Am reusit sa descarc si poza.
ancone
ancone
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 128
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de florentina69 Sam 09 Oct 2010, 8:51 pm

Din practica va spun ca un manechin umplut cu resturi textile sau ceva asemanator se deformeaza la utilizare. Spuma e costisitoare dar o varianta buna.Cum nici prima rochie, bluza,etc. nu este perfecta, asa si primul manechin e de invatatura.
avatar
florentina69
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 10/10/2009

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Steluzza Joi 14 Oct 2010, 4:31 pm

Am sa va arat manechinul facut cu masurile mele si normal pus peste celalalt rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us

Mai trebuie doar sa il imbrac.

[quote="Balasa Mariana Claudia"]Am sa va arat manechinul facut cu masurile mele si normal pus peste celalalt rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us

Mai trebuie doar sa il imbrac.
mai pun poza inca o data.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Uploaded with ImageShack.us
Citeste te rog Regulamentul Punctul 6 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Vin 15 Oct 2010, 10:04 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de adelykitt Mar 26 Oct 2010, 12:17 pm

va felicit pe toate cele care ati avut curajul sa va faceti manechinul mult dorit!
eu sunt inca in dubiu, vreau sa invat sa croiesc si mi-ar fi de mare ajutor o sosie ... am vazut ca parerile sunt impartite in ceea ce priveste modul de umplere a manechinului, nu stiu cu ce ar fi mai potrivit, si conteaza si priceperea "asistentului"(sotului), nu?
adelykitt
adelykitt
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 56
Localizare : Deva
Data de inscriere : 10/06/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de clodi Mar 26 Oct 2010, 5:54 pm

Priceperea sotului nu e importanta ca ii spui tu pas cu pas ce sa faca - cum sunt pasii in filmulete/pozele postate aici.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de pavady Sam 01 Ian 2011, 8:21 pm

mi s-au scurs ochii toata ziua la manechinele voastre, si vreau sa va spun ca, l-am chemat si pe sotul meu sa-i arat ce ati facut voi si i-am spus:"vreau si eu asa ceva". si sunt tare fericita ca nu a obiectat deloc, ba din contra mi-a zis:"daca asa ai sa folosesti mai des masinuta care ti-am luat-o cadou, nici o problema, se rezolva."
sunt tare fericita si sper ca la urmatorul concurs sa pot participa si eu.
pavady
pavady
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 131
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de minocu Vin 07 Ian 2011, 4:44 pm

elutzamicutza a scris:Degetica, nu mai stiu exact ce masuri are, stiu ca l-am masurat cand am aj acasa. Mai grasute nu am vazut (bine, e adevarat ca nici nu m-am uitat), in schimb am vazut manechin gravidutz. Deci poate sunt si mai XL asa, nu stiu ce sa zic. Eu am gresit cand am zis ca mi l-am luat din Samexpo, de fapt mi l-am luat din Dragonul Rosu, dar au si in Samexpo exact la fel (e mai simplu decat in Dragon pentru ca in Dragon e un adevarat labirint). Samexpo e exact la capatul lui 21, faci dreapta inainte de pod, si e prima cladire care se vede pe stradutza. Iar standul cu manechine e chiar in parcare, nu e in cladire, deci il vezi cand iti parchezi masina. Totusi, daca nu gasesti acolo ce-ti trebuie, eu mi l-am luat pe al meu din Dragonul 5 sau 6 sau 7, nu mai stiu, oricum standul 318.

Elutza, mai stii cumva cat a costat? Este manechin de croitorie, infasurat cu material, sau este din plastic, gen manechine folosite pentru expus in magazin?
Iti multumesc mult!
minocu
minocu
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/08/2010

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Buburuza Vin 07 Ian 2011, 5:06 pm

Cred ca in Week-end-ul asta reusesc si eu sa ma "clonez"; fecioru' meu abia asteapta "s-o infasuram pe maaamiii!". Trebuie sa dau o forma mai generoasa* manechinului slabanog pe care l-am cumparat demult si pe care l-am folosit destul de putin. Poate ca odata cu manechinul "realist" ma apuca asaaa, brusc, o harnicie croitoriceasca.
Nu de alta, dar nu mai incap in nimic! Si cum nu prea folosesc tipare (pen'ca nu-mi place si pen'ca mi-e lene sa le construiesc), prefer sa modelez pe corp/manechin si sa lucrez dupa mulaj. Si-n plus, eu imi doresc un manechin luuuung pana la genunchi.
Am cumparat deja scotch (din ala gros, argintiu, 3 role - sper sa-mi ajunga), pentru umplutura voi folosi vatelina si ranforsari din carton ondulat si un fel de "balene" - banda din aceea de plastic cu care se leaga cutiile de carton. Daca nu-i de-ajuns, am ca solutie de rezerva sa-l umplu cu bilute de polistiren expandat + spuma, dar as prefera sa nu ajung la varianta asta pentru ca este mult mai complicata, laborioasa si scumpa.

______________________________
* - adulta, sculpturala (thaaaaaaaaa), planturoasa... cat malu', ce s-o mai dam la intors!


Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Vin 07 Ian 2011, 5:24 pm, editata de 2 ori (Motiv : Pentru precizari suplimentare.)
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Vin 07 Ian 2011, 5:42 pm

Buburuza, ce vorbesti?... Nu cred ca ai luat asa proportii, incat sa ai neaparat nevoie de un nou manechin. Ba chiar, in acest caz, daca e asa evidenta diferenta, ai putea chiar sa introduci manechinul slabut in interiorul clonei si sa completezi doar eventuala diferenta...

Eu am achizitionat inca un (adica jumatate de) manechin, si anume partea inferioara pana la talie, urmeaza pozat si aratat.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Buburuza Vin 07 Ian 2011, 5:53 pm

geany a scris:Buburuza, ce vorbesti?... Nu cred ca ai luat asa proportii, incat sa ai neaparat nevoie de un nou manechin. Ba chiar, in acest caz, daca e asa evidenta diferenta, ai putea chiar sa introduci manechinul slabut in interiorul clonei si sa completezi doar eventuala diferenta...

Eu am achizitionat inca un (adica jumatate de) manechin, si anume partea inferioara pana la talie, urmeaza pozat si aratat.

Ba am luat proportii, nu gluma! Cam asa ma gandeam si eu, sa pun "clona" peste celalalt manechin... Manechinul cumparat era oricum cu doua, trei numere mai mic si-l completasem cu vatelina dar acum mai am de adaugat inca vreo doua, trei numere si nu mai tine figura.

Manechinul pe care ti l-ai luat (sa-l stapanesti sanatoasa si sa-l folosesti cu spor!) e tip "fusta" sau cu picioare?
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Vin 07 Ian 2011, 5:57 pm

e picioare rade cu fund cu tot rade

Multumesc, sper sa ma mobilizez si eu mai mult si sa incetez sa gasesc motive pentru a amana ideile ce le-as putea pune in practica fara atatea mofturi.Embarassed
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de diada Sam 08 Ian 2011, 11:53 am

Buburuza a scris:.... Si cum nu prea folosesc tipare (pen'ca nu-mi place si pen'ca mi-e lene sa le construiesc), prefer sa modelez pe corp/manechin si sa lucrez dupa mulaj.

mie asta mi se pare cel mai tare lucru, cine stie cunoaste! croit

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Buburuza Dum 09 Ian 2011, 7:25 pm

Am terminat prima etapa din Operatiunea "Clona grasa" . Mi-am facut o "rochie" dintr-o husa de saltea veche (tricot) si tati impreuna cu feciorul m-au infasurat cu scotch de la gat pana sub genunchi. Mai delicat a fost cu taiatul. Maine trec la etapa a doua: ranforsarea, umplerea si montarea peste manechinul anorexic.

M-am cam intristat cand am vazut cat de mult m-am ingrasat - a te vedea 3D e cu totul altceva decat imaginea din oglinda. In concluzie, din aceasta seara sunt la dieta!
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de olympia Dum 09 Ian 2011, 7:36 pm

Uf, mi-a stat checul in gat, cand veni vorba de dieta! Sad . Buburuza spor la umplut manechinul si scrie si ce dieta tii... poate-ti mai urmeaza cineva exemplul.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Buburuza Mar 11 Ian 2011, 11:14 am

rade Olympia!
Off-topic (scuzeee!) Dieta: fara zahar (doar un vraf de lingurita pe zi), fara dulciuri, fara paine alba, fara fainoase, fara prajeli, fara grasimi in exces (eu cred ca eliminarea completa a grasimii din alimentatie este o greseala). Multe fructe (portocale, ca e sezonul lor), lactate, branzeturi slabe, carne slaba, salata, doi litri de apa zilnic. Cam atat.
On topic: Am inceput sa umplu "clona" incercand sa respect cat mai mult nu doar dimensiunile ci si conformatia, sa distribui umplutura exact acolo unde trebuie. Constatare: Nu sunt chiar atat de grasa... Adica sunt, dar nu chiar cum mi se parea mie. Adica, in capu' meu, ma percepeam cu o palma mai lata in fiecare parte si cam... otova. Cred ca astazi, daca am timp, termin cu umplutul si maine trec la imbracat. O sa aplic inca un strat de vatelina peste, ca sa nivelez cutele facute de scotch si sa adaug plusul de lejeritate pentru produsele pe care o sa le croiesc fixe pe manechin.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de elutzamicutza Mier 12 Ian 2011, 8:35 am

minocu a scris:
elutzamicutza a scris:Degetica, nu mai stiu exact ce masuri are, stiu ca l-am masurat cand am aj acasa. Mai grasute nu am vazut (bine, e adevarat ca nici nu m-am uitat), in schimb am vazut manechin gravidutz. Deci poate sunt si mai XL asa, nu stiu ce sa zic. Eu am gresit cand am zis ca mi l-am luat din Samexpo, de fapt mi l-am luat din Dragonul Rosu, dar au si in Samexpo exact la fel (e mai simplu decat in Dragon pentru ca in Dragon e un adevarat labirint). Samexpo e exact la capatul lui 21, faci dreapta inainte de pod, si e prima cladire care se vede pe stradutza. Iar standul cu manechine e chiar in parcare, nu e in cladire, deci il vezi cand iti parchezi masina. Totusi, daca nu gasesti acolo ce-ti trebuie, eu mi l-am luat pe al meu din Dragonul 5 sau 6 sau 7, nu mai stiu, oricum standul 318.

Elutza, mai stii cumva cat a costat? Este manechin de croitorie, infasurat cu material, sau este din plastic, gen manechine folosite pentru expus in magazin?
Iti multumesc mult!

Minocu, imi cer scuze, abia acum am vazut mesajul tau, nu am mai avut timp sa intru zilele astea. Manechinul meu este manechin de croitorie, cu o husa de material pe el (bine, oricum manechinul este din plastic, dar are acea husa). Nu este manechin in genul celor pentru expus in magazin. Cred ca am pus si poze pe aici pe forum cu ceva rochii asezate pe el.
Eu l-am luat din Dragonul Rosu anul trecut prin aprilie, am dat pe el 65 de lei, si mi-a placut ca s-a nimerit sa aiba exact masurile mele. DAR cu timpul mi-am dat seama ca nu e chiar drept (corpul e un pic câş, un umar e putin mai sus decat celalalt) si, mai mult decat atat, in timp a inceput sa se descentreze din ce in ce mai rau si nici nu mai sta fix vertical, ii joaca piciorul mereu de zici ca sta sa cada in orice moment, si nu mai pot sa-l fixez neam. Acum a ajuns un chin sa-l folosesc. Motiv pentru care ma gandesc serios sa-mi iau un manechin de croitorie profesional, reglabil cu rotite pe dimensiuni, am gasit pe mai multe site-uri, doar ca nicaieri nu costa mai putin de 700 lei/200 euro. Dar tot mi-l iau, ca nu se mai poate asa.
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de vilcris Mier 12 Ian 2011, 1:50 pm

Si eu... off topic ...scuze! Buburuzoooo! Ai uitat sa zici si fara beat . S-au n-ai uitat ???? wink Ai ...evitat? rade

Si nu ne mai duce cu zaharelu' (ca e interzis la dieta) si pozeaza odata manechinul ala ca mi s-au marit dioptriile cu juma' de cand ma benoclez la subiectu' asta dupa manechinu' tau cyclops .
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Buburuza Mier 12 Ian 2011, 2:05 pm

vilcris a scris:Si eu... off topic ...scuze! Buburuzoooo! Ai uitat sa zici si fara beat . S-au n-ai uitat ???? wink Ai ...evitat? rade

Si nu ne mai duce cu zaharelu' (ca e interzis la dieta) si pozeaza odata manechinul ala ca mi s-au marit dioptriile cu juma' de cand ma benoclez la subiectu' asta dupa manechinu' tau cyclops .
rade Pai eu nu prea consum... d'aia m-am gandit ca nu-i necesar sa precizez. Aaaa! Ca mi-am adus aminte... Oricum am trecut de la conceptul de dieta la cel de cura "de sanatate" - vezi la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Revenons... (à nos moutons, desigur) Aproape am terminat de umplut "clona" - zau ca partea asta mi s-a parut cea mai grea! E destul de complicat sa strecor mana printre "coaja" si manechinul fix si sa aranjez cum se cuvine vatelina. A trebuit sa fac niste taieturi suplimentare pe ici pe colo, ca sa am loc de manevra. Doar ca mi s-a terminat scotch-ul si nu am cum sa inchei lucrarea - practic mai am de umplut si inchis bucata de la sold pan' la genunchi. Asta nu-i atat de migalos. Am lungit manechinul fix cu niste fasii de carton tare ca sa am un soi de schelet si-n partea de jos si sa nu fie nevoie sa consum prea multa umplutura. Cred ca maine seara va pot arata "minunea minunilor"!

Aaaa! Domnul meu imi zicea aseara ca n-ar trebui sa inchid definitiv manechinul sau c-ar trebui sa ma gandesc la o solutie temporata si modificabila. Pen'ca dupa vreo cateva saptamani de cura o sa incep iar sa ma lamentez pen'ca n-am cum sa-mi lucrez, pen'ca n-am cum sa probez, pen'ca numai corespunde "grasa"... rade


Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Mier 12 Ian 2011, 2:33 pm, editata de 2 ori (Motiv : Precizare necesara :))
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Mier 12 Ian 2011, 4:25 pm

rade

Pai buburuza, lasi umplutura mai aerata si cand modelezi pe manechin stii ca nu trebuie strans prea tare... Iar cand mai slabesti imbraci manechinul cu o husa mai fixa... si normal ca se pierd ceva cm. din circumferinte...

Na... zic si eu sa nu tac, desi asa pe nevazute... Daca ma injuri, te rog pe privat Embarassed
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Buburuza Mier 12 Ian 2011, 5:01 pm

geany a scris: rade

Pai buburuza, lasi umplutura mai aerata si cand modelezi pe manechin stii ca nu trebuie strans prea tare... Iar cand mai slabesti imbraci manechinul cu o husa mai fixa... si normal ca se pierd ceva cm. din circumferinte...

Na... zic si eu sa nu tac, desi asa pe nevazute... Daca ma injuri, te rog pe privat Embarassed
Deci io nu injur, da?

Ar fi o varianta si asta... Nu ma gandisem. Multumesc de idee!

Edit - M-am tot gandit cum sa pun in aplicare ideea pe care mi-ai dat-o si cred ca am gasit o solutie. Nitel schimbata, dar perfect functionala: Acum, ca am clona, o umplu si o inchid temporar cu resturile de scotch si croiesc dupa ea o husa fixa-fixa. Apoi dau jos "carapacea" de scotch, si pun husa peste vatelina. Asa o s-o pot modifica foarte usor oricand am nevoie. Pentru husa voi folosi o catifea elastica, pentru ca ne-avand unde sa-l ascund prin casa, manechinul "locuieste" in spatele usii din sufragerie, deci este oarecum vizibil... si, in concluzie, trebuie sa arate si cat de cat decorativ. Si-n plus, de pe catifea nu vor aluneca materialele din care voi lucra.

Ce ziceti? Merge?


Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Mier 12 Ian 2011, 6:47 pm, editata de 2 ori (Motiv : Pentru ca mi-a venit o idee!!!)
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Mier 12 Ian 2011, 7:31 pm

wink ok

Ideea este buna. Eu chiar as pune manechinul langa dulapul de haine, pe care poti avea tinuta ce urmeaza imbracata.

O noua idee ar fi, ca husa o faci cu fermoar (cu rezerve de cusatura mai mari). O vei putea da simplu jos pentru eventualele modificari; aspect prezentabil.

La fel as sugera si celor care au deja un manechin si este nevoie de modificat... sa ia mulajul cu un material (neaparat neelastic) se coase dupa ce a fost luat mulajul si se umple pana manechinul ia forma mulajului.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Buburuza Mier 12 Ian 2011, 7:44 pm

geany a scris: Ideea este buna. Eu chiar as pune manechinul langa dulapul de haine, pe care poti avea tinuta ce urmeaza imbracata.

O noua idee ar fi, ca husa o faci cu fermoar (cu rezerve de cusatura mai mari). O vei putea da simplu jos pentru eventualele modificari; aspect prezentabil
Aaaa... Pai eu n-am dileme de genul "cu ce-o sa ma imbrac astazi?". rade
Si prefer sa am cat mai putine chestii in dormitor... din motive de Feng shui... ca-mi tulbura Zen-ul

Oricum puneam doua fermoare in spate, unul de la sold in sus si-unu viceversa... Altfel ar fi un cosmar sa umplu sau sa transform manechinul. Si o sa incerc sa croiesc cat mai... anatomic, ca sa reproduc conformatia mea, chiar daca asta inseamna niste cusaturi in plus.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de geany Mier 12 Ian 2011, 7:53 pm

Eu am uitat sa spun ca... unul dintre manechinii ce-i detin, are husa din material mat (nealunecos) pe care il urasc atunci cand trebuie sa il imbrac cu un produs mulat zid nu aluneca produsul deloc pe el si-mi intinde bine nervii cand am de-aface cu el.

Manechinul preferat de mine si care-l si folosesc cel mai mult, este papusa de fereastra din plastic. Are conformatia corpului bine definita (comparativ cu manechinul de croitorie) este mult mai realista si produsul final nu ma dezamageste. Chinul este ca aluneca materialul si ma chinui putin pana prind primele detalii, dar apoi treaba merge si nu plange la zgariat (manechinul)...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de vilcris Mier 12 Ian 2011, 11:35 pm

Ca mi-am adus aminte! Aveti grija doamnelor unde puneti manechinul ca noua ne-a luat vre-o 2 ani pana ne-am obisnuit sa nu mai affraid affraid affraid de cate ori ne intalneam cu el prin casa atunci cand ne apuca bantuitul in semiobscuritate. Puteti sa-l imbracati si in aur ca noaptea tot asa de inspaimantator arata rade Nu de alta dar nu vrem sa burdusim statisticile pentru cazurile de infarct rade rade .

PS: Ba i-am pus si-o palarie intr-un timp ca m-am gandit ca va arata mai "prietenos". Vax! lol!
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Asistentul meu la croitorie - manechinul - Pagina 10 Empty Re: Asistentul meu la croitorie - manechinul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB