Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Haideti sa slabim (4)

+24
mariaz_09
valentinadof
Celya_f40
geany
oliviamar
ikuta
StMihaela
ioana soare
Chirrox13
SilviaDumitrescu
victoriacus
ghita
Admina
cris_io_mat
danniela
Uca
bobitica
elenaxx
ema
Clio_Ela
letho
corina corina
annamaria26985
aurishta
28 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de cris_io_mat Joi 18 Aug 2011, 12:03 pm

Celya,eu stiam de supa de varza ca se face cu multa ceapa (vreo 6 cepe la o varza potrivita) cu morcov,telina,pastarnac si se punea si piper.Dintr-un punctaj de maxim 5 avea asa:kg pierdute-4,sanatate-3 si nu era recomandata pers care aveau probleme cu stomacul.Dar daca poti macar o zi,doua sa maninci numai supa si apoi ceva usor alte zile,tot are efect,dar nu rapid,mai lent asa.Corina spor la dans ca si pe mine ma mai apucase prin casa cu copiii dar nu am mai facut de mult...nici macar putina gimnastica-niiiimic Sad
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de Celya_f40 Joi 18 Aug 2011, 12:06 pm

Daaaaaa, ai dreptate, in graba mare am uitat de ceapa. dar nu am pus niciodata mai mult de una la o varza.
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de corina corina Joi 18 Aug 2011, 2:41 pm

Multumesc , Celya !Macar de curiozitate am sa fac . Cine stie ? Poate-mi place ! Doar fac ciorba de rosii , de cartofi , de pastai , de loboda si stevie . Asa ca asta de varza ce-ar avea ? wink
Cris , sa stii ca dansul e captivant . Eu totdeauna ma vaitam ca nu am timp . Uite ca acum am hotarat sa am timp o jumatate de ora la doua zile macar . Problema e ca dupa dans , trebuie sa am o treaba asa mai ...taratoare , ca-mi tremura toate cele si nu mai sunt buna de mare lucru . Dar , daca ar fi nevoie , as putea sa sterg praful una-doua . rade
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 18 Aug 2011, 10:07 pm

Eu pledez pentru alimentatie sanatoasa si echilibrata, desi stiu ca n-am sanse cu "prostiile" astea in fata supei de varza. Tot ce suna miraculos si garanteaza efecte rapide atrage imediat atentia. Dar organismul nostru are nevoie si de grasimi, si de proteine, de de toate , ca sa functioneze optim. O alimentatie dezechilibrata nu aduce nimic bun. Slabesti bineinteles, mergand pe principiul infometarii, dar si pui la loc imediat ce s-a termiat dieta si mananci din nou "normal".

Eu am acum 52,7kg, mai am 0,7 pana la greutatea propusa. 93cm la solduri si 65 la talie. Incet si sigur a fost ce mi-am dorit si asa a si fost. Nu mi-am dorit rezultate peste noapte, pentru ca acelea nu sunt rezistente in timp.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de ema Joi 18 Aug 2011, 11:17 pm

A incercat cineva cu ceaiul de leustean? Am baut azi o cana combinat cu cel chinezesc antiadipos Ma gandeam ca are gust de bors dar e chiar bun
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 18 Aug 2011, 11:47 pm

supa de varza, ceai de leustean... cred ca maine o sa va dau reteta de ciorba de ghinde care ajuta sa dai jos 10 kg in 5 zile.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 18 Aug 2011, 11:55 pm

eu am o rete de merte fierte rade astea va slabeste din toate incheieturile rade
Scuzati da nu m-am putut abtine (mai ales dupa ceaiul de leustean. Ema nu daaaa )

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de Admina Vin 19 Aug 2011, 8:19 am

ioana soare a scris:
Eu am acum 52,7kg, mai am 0,7 pana la greutatea propusa. 93cm la solduri si 65 la talie. Incet si sigur a fost ce mi-am dorit si asa a si fost. Nu mi-am dorit rezultate peste noapte, pentru ca acelea nu sunt rezistente in timp.
Demoazela, unde tinusi bebelusul 9 luni, daca deja ai ajuns la 65cm? cyclops Nu, acum serios vorbind, da-ne meniul tau, pe zile, fix ce ai mancat saptamana aceasta. Eu cred ca aveam 65 inainte de sarcina, dar dupa, chiar si dupa vreo indigestie, cand am burta lipita de spate, nu ajung sub 70. S-au aranjat altfel organele, cred, plus ca daca beau o cana de apa, se vede. Nu mai zic, daca mananc pepene. No
Ati incercat cure de dezintoxifiere? Sunt pudrele acelea complexe, care se pun in iaurt, suc si trebuie sa bei multe lichide, pe zi. Mie mi s-au parut foarte bune (de la Dacia Plant, am incercat) si primele zile te simti ametita, slabita semn ca se elimina toxinele, apoi daca vei continua se vad si rezultate, abdomen mai plat, slabire treptata. Ioana nu sarii, ca scopul e altul, nu slabirea brusca. Si sunt 100% naturale, chiar cred ca e sanatos sa facem o cura pe an, la cate E-uri si prostii sunt in mancare. zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 19 Aug 2011, 4:27 pm

Ioana, bine intreaba Admina Smile

(hai sa ma simt si eu bine, am si eu o masura ca manechinele, la bust Smile. Ca restul... ooo de la 10 cm in sus peste "limita". Dar cum noi nu vrem sa fim manechine, calculam limita ceva mai sus. Cel putin eu. 10 cm in plus la sold si talie merge, nu?
(eu inca nu am ajuns nici acolo...
Dar tot ma duc sa ma fac "zumba-trainerin", ca una din antrenoarele unde unde merg eu are cate 20 de cm in plus, si pt aia arata foarte bine, si se si misca pe masura.
(nu va suparati, dar tre sa ma simt si eu bine intre voi slabutele, nu?)

Eu mai bine ma retrag de aici, ca nu am ce cauta Smile
Mananc in fiecare zi ce imi place, de la prajituri si ciocolata pana la bacon . Dar astea cu masura.
Decat sa rabd si sa poftesc, sa salivez gandindu-ma ca "POATE" slabesc daca nu le mananc... prefer sa raman cu cele 63 de kg. SI cu cei peste 75 in talie Sad(

Nu ca nu mi-as dori sa ajung iar la 70 macar, dar decat sa ma chinui, mai bine port o hainuta mai lejera si nu se vad colaceii.

Acum nu imi amintiti pe aia cu "vulpea care n-ajunge la struguri" Smile

Serios acum, eu chiar nu stiu cum reusiti sa rabdati, chiar nu va e pofta de mancarica buna? Si un desert usor macar la doua zile...
Eu am dat jos 7 kg din martie de cand am hotarat sa dau jos, dar asta numai cu ceva dans, zumba si mersul de zi cu zi-impingand caruciorul.

Acum fac alt sport, mersul cocoshat -cu leutzul prin casa, ca nu mai vrea nici de-a busilea. Se ridica rapid in picioare, intinde mainile si tre sa imi fac datoria.Smile

Ieri si alaltaieri am fost la piscina, am si inotat cateva ture, dar putin, ca nu prea am chef.
A, am mai citit eu pe undeva ca muulte caorii se ard si facand "sport" cu drag, cu partenerul. Si asta e un mod placut de a mai da jos putina sunculita!! Si unde mai pui ca folosesti exact muschii de sub sunculitele cu pricina - ca de obicei pe solduri si talie avem noi femeile mai mult ;)
Hai ca incep sa vorbesc ce nu trebuie, si ma penalizeaza adminele, ma trec la colt si pun patratelul rosu la subiectul asta Smile

Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de ioana soare Sam 20 Aug 2011, 8:41 am

Ela asta e foarte important, sa nu rabzi de la mancare si sa-ti faci din cand in cand poftele. Altfel devenim niste frustrate:) Eu la mine cred ca alaptatul este responsabil, ca de mancat mananc mult, adica 2500 de calorii pe zi. Si fac gimnastica o data la doua zile. Mananc din cand in cand si inghetata, pizza, scovergi, clatite. Clatitele insa nu le mananc cu dulceata, imi plac simple. Si nici dulceata nu-mi place, e prea dulce. Alaltaieri mi-am luat si eu sa vad cum e inghetata Haagen Dasz, am mancat o cutie intreaga din cea cu nuci macadamia. Nu mai iau ca nu e asa de buna si costa si o caruta de bani.
Si eu ma umflu dupa ce mananc o juma' de pepene, dar merg de 10 ori la baie in urmatoarele ore si se duce:))

Admina inainte de sarcina aveam tot 65-66 in talie, dar eram mai umflatica decat acum, pentru ca soldurile erau la 96-97. Acum datorita gimnasticii regulate s-a modelat altfel corpul, mai armonios. Totusi in mod normal la 93 la solduri ar fi trebuit sa am 62-63 in talie, asa am fost mereu, cu 30 de cm diferenta intre cele doua repere. Deci s-a schimbat si la mine talia dupa sarcina, e mai mare un pic.

Ma duc sa mananc,ca pe urma incep sa ma pregatesc pt botez. Azi am chef de fulgi de porumb cu lapte. De regula imi umplu cana cu fulgi si apoi torn laptele care se strecoara printre ei. Doua cani. (asta ca ma intreba Admina ce mananc:)) )
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de Admina Lun 22 Aug 2011, 2:27 pm

Vreau sa merg la piscina si eu, mai des. Nu am cautat, recunosc, dar mi-as face timp. Am mers in weekend la Paradisul acvatic, din Brasov si fi-mea s-a zbenguit intr-una. Eu am inotat ce am inotat, dar am si facut bicicleta, sub apa. Mi-am simtit muschii lucrati, nu gluma. Chiar cred ca ajuta mult, plus ca e mult mai placut decat sa pedalezi pe bicicleta statica, in casa.
Si am facut o descoperire, pentru pofticioasele de dulce. Cromul ajuta la taierea poftei de dulce, deci daca nu luati supliment care contine crom, incercati.

p.s. Ioana isi numara caloriile... hm, pai ne abureste pe noi ca mananca ce vrea, cand vrea. da, sigur! rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 22 Aug 2011, 3:12 pm

Da Admina, cromul taie pofta de mancare. Eu am luat si crom, dar si ayurslim, dar trebuie musai sa consumi salate, cruditati si sa ai un regim alimentar echilibrat, dupa ora 18 nu mai mananci nimic, doar lichide si atat....si iscare macar o jumatate de ora pe zi.... Si ciorbele sunt indicate. toate mi-au fost indicate de catre o farmacista...
Nu am respectat totul ..am mai calcat si stramb zid
Si ceaiurile de slabit ajuta, ceaiul de soc....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 22 Aug 2011, 4:08 pm

Asta cu nu mai manca dupa ora 6 poate fi valabila doar daca te culci la ora 8 sau maxim 9. Daca te culci la 11-12 e o prostie, nu poti sa stai atata nemancat. Stai si-ti chioraie matele si nici nu dormi bine daca esti mort de foame.
Ciorbele sunt niste stupizenii prea grase, prea sarate si cu legume rasfierte care si-au pierdut toate vitminele. Legumele care necesita fierbere sunt cel mai sanatos consumate fierte la abur si mancate natur. Celelalte in salate de cruditati. Alaturi de ceva proteine - pui,peste...
Nu exista ceaiuri de slabit, exista ceaiuri diuretice, ceaiuri laxative, dar ceaiuri care sa-ti toace grasimea din corp nu exista. Slabesti atunci cand organismul consuma mai multa energie decat primeste din alimentatie. Simplu ca buna-ziua. Insa este important sa alegem cu grija ce mancam pentru a avea un organism sanatos. Dar de slabit slabesti si daca mananci sanatos si daca mananci numai ciocolata toata ziua.
Admina mananc exact asa, ce vreau si cand vreau, doar ca incerc sa nu depasesc 2500 de calorii pe zi. 2500 consider ca este rezonabil de mult. Diferenta este ca la mine acel "ce vreau" nu inseamna cartofi prajiti, carnati, savarine(iakiii), ciorba de burta, mancaruri grele cu rantas. Nu am crescut cu asa ceva si nu am prins gustul. Mama a gatit mereu sanatos in comparatie cu ce am vazut in alte gospodarii si asa m-am invatat si eu. Aaa, si nu e o tragedie daca depasesc acele 2500 de calorii. Adica daca tin musai sa mai mananc ceva, daca inca imi mai este foame, mananc, chiar daca depasesc, nu sunt maniaca. Dar 2500 este suficient cat sa nu imi trebuiasca sa depasesc decat ocazional.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 22 Aug 2011, 4:20 pm

Admina, cel mai bine e sa consulti un medic nutritionist, poate la mine au functionat sfaturile acelei farmaciste ca asa s-a nimerit, poate...si mie mi se pare o tampenie sa calculez mereu caloriile....oricum, fiecare procedeaza cum vrea, sa sfaturile pe care le-a urmat, critica sau nu ce s-a mai scris sau ce a citit...............miscarea e esentiala, cat mai multa zilnic.
Am zis ceaiuri de slabit si nu ceaiuri laxative pentru ca din momentul in care am ramas gravida pana in prezent am probleme cu stomacul....cine o fi inventat ceaiul de slabit/laxativ/diuretic,etc nu l-a inventat degeaba, o fi stiind el ceva medicina.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 22 Aug 2011, 4:38 pm

ceaiurile diuretice si laxative nu sunt inventia cuiva, chiar exista plante care au acest efect. Dar sunt pentru cei care retin apa in corp sau au probleme cu tranzitul intestinal.
"Ceai de slabit" este o inventie si denumire pur comerciala care ii ajuta pe unii sa se imbogateasca pe seama naivitatii altora si a dorintei lor de a scapa ca prin minune de colacei.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 22 Aug 2011, 4:42 pm

A fi constipat saptamani intregi nu e naivitate...asa ca...ceaiurile ajuta ...si sunt bune pt sanatate...pe tatal meu l-a ajutat ani de zile...pe mine la fel...cine vrea sa bea ceaiuri sa mai intrebe si farmacistul/medicul de familie/medicul nutritionist ca stie ce prescrie desi mai ia din cand in cand si sfanta spaga..ca asa e la romani...
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 22 Aug 2011, 7:27 pm

Daca mi-ar fi placut si mie putin matematica..macar pentru a-mi calcula caloriile... ce bine ar fi fost. wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 22 Aug 2011, 8:33 pm

Chirrox13 a scris:A fi constipat saptamani intregi nu e naivitate...asa ca...ceaiurile ajuta ...si sunt bune pt sanatate...pe tatal meu l-a ajutat ani de zile...pe mine la fel...cine vrea sa bea ceaiuri sa mai intrebe si farmacistul/medicul de familie/medicul nutritionist ca stie ce prescrie desi mai ia din cand in cand si sfanta spaga..ca asa e la romani...

dar ce are sula cu prefectura? eu vorbeam de "ceaiul de slabit".

Silvia nu e neaparata nevoie sa le calculezi, in timp ajungi sa-ti cunosti corpul si avand un program de exercitii constant si o dieta echilibrata nu vei mai avea nevoie de nimic altceva. Eu calcuylez pentru ca imi place matematica si imi plac calculele de tot felul, mai ales daca le fac in minte.E distractiv:)

edit completare pt Silvia de la alt subiect: am ratat momentul cu vinul, n-am vazut desi eram cu ochii pe ei, astept pozele:))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de cris_io_mat Lun 22 Aug 2011, 9:07 pm

Ioana sunt si eu de parere ca nu poti minca ultima masa la 6 daca te culci pe la 11,sanatos este sa maninci cu vreo 2-3 ore inainte de culcare....caci oricum ti se face foame si mai iei una-alta si uite asa te culci si cu stomacul plin.Dar la numarul de calorii ....nu prea mai vad asa lucrurile.Consumi 2500 de calorii cand ai activitate fizica sustinuta zilnic,dar daca vrei sa mai slabesti trebuie sa reduci numarul,nu chiar pina la 1500 ca o iei in jos,dar macar 2000....si se va vedea.Iar '' ceaiurile de slabit'' au un puternic efect laxativ si atunci chiar daca maninci nu ramine mare lucru in stomac si deci nu ai ce sa asmilezi.Corinuca spor la dans dar si la munca....iar clio-ela nu fugi de aici,ca nu suntem slabute si nici modele...vb si noi de ce ne mai doare rade kiss
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 22 Aug 2011, 9:30 pm

aaaoleeuuuu Ioanaaa daca mi-ai zis de dieta echilibrata si program de exercitii constant.... m-ai lovit cu leoca in moalele capului
Deci fug repede de pe acest topic pana nu mi-o iau wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 22 Aug 2011, 10:36 pm

Cris cred ca depinde si de metabolism. Eu acum cu 2500 merg usurel in jos, aprox. 1,5 kg pe luna. Cu 2000 as fi slabit mai repede, dar nu asta mi-am dorit. Vreau ceva ce voi face toata viata. Acum cu 2500 merg in jos, iar dupa ce voi inceta alaptatul acelasi nr de calorii ma va mentine la acea greutate.

Exact asta am spus si eu - ca nu exista ceaiuri de slabit, exista ceaiuri diuretice si laxative. Dar in conditiile unui tranzit intestinal normal nu sunt de acord cu asa ceva. Slabesti deshidratandu-te iar asta nu inseamna slabit. Laxativele nu te slabesc, absorbtia nutrientilor are loc in intestinul subtire, nu in cel gros.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 23 Aug 2011, 8:00 am

ioana soare a scris:
Chirrox13 a scris:A fi constipat saptamani intregi nu e naivitate...asa ca...ceaiurile ajuta ...si sunt bune pt sanatate...pe tatal meu l-a ajutat ani de zile...pe mine la fel...cine vrea sa bea ceaiuri sa mai intrebe si farmacistul/medicul de familie/medicul nutritionist ca stie ce prescrie desi mai ia din cand in cand si sfanta spaga..ca asa e la romani...

dar ce are sula cu prefectura? eu vorbeam de "ceaiul de slabit".


Eh...uite ca sula are legatura cu prefectura rade (ma amuzat expresia ta)...constipatia are legatura cu cura de slabire....constipatia e o piedica in cura de slabire, ceaiurile diretice/laxative/de slabit ajuta...dar fiecare vorbeste despre corpul sau si despre metabolismul sau.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 23 Aug 2011, 11:08 am

Eu de ani intregi nu m-am mai bagat la nani intainte de 1-2 noaptea. Deci, cand mananc la 10 seara nu mi se pare tarziu. Oricum, la sfatul nutritionistului de la sala de sport, seara nu mai consum fructe, ci salate si proteine.

Ioana, e super ca arzi 2500 de calorii, eu nici cand am alaptat nu ajungeam la 2000, iar de slabit am inceput doar de cand fac sport.

Chirrox, constipatia si slabitul nu au nimic in comun, nu se transforma in grasime nimic din intestinul gros.
Constipatia e periculoasa pentru ca toxinele raman in corp mai mult decat e necesar. Asta o stiu, pentru ca am avut probleme mari, (acum vreo doi ani vorbeam despre asta aici pe forum).

Nici eu nu sunt de acord cu ceaiurile laxative, nici medicii nu le recomanda. Despre ceaiul de crusin stiam pe vremuri ( cand incercam si eu cu el, in tinerete)- ca e toxic, scria si pe pachet sa nu consumi mult.
Ceaiurile laxative baute des priveaza corpul de nutrienti. Daca va amintiti, in timpul sarcinii sunt interzise laxativele tocmai pentru ca nu mai ajung nutrientii la bebelus. Trec vitaminele si mineralele rapid prin corp, nelesandu-l sa asimileze cele necesare.
Mai bine o alimentatie cu muuuuuulta fibra, ceea ce mi s-a recomandat si mie.

Caloriile chiar daca nu sunt 2000, daca sunt "calorii goale" ( alorii rele), poti consuma si numai 1000, ca nu ajuta deloc. Deci nu numai numarul caloriilor e important. Daca mananci 1500 de calorii din care 1000 sunt din grasimi si zaharuri, e mai rau decat 2500 de calorii "sanatoase", luate din proteina, alimente cu multa fibra, vitamine si minerale.

Eu nu calculez caloriile, dar asa cat de cat am grija sa nu se adune multe "calorii goale", sau calorii nesanatoase.
Daca inainte si dupa ce faci sport consumi dulciuri nu mai consuma corpul grasimea, ci zaharul, pentru ca el eajunge in sange, iar corpul arde intai zaharul.
La fel ca la cardio, daca facem efort foarte mare, de la 140 de batai de inima pe minut in sus, deja nu se consuma grasimi, ci zahar. De aici vine si starea de "rau" si oboseala excesiva cand faci sport "exagerat". Mai bine usor si regulat, de 3 ori pe saptamana ar fi foarte bine, ideal de 4-5 ori. Se slabeste mai mult cu jumatate de ora pe zi decat cu 3 ore facute deodata, o data pe saptamana.

La varsta noastra (dupa 30) sunt foarte importante proteinele. Asta nu inseamna ca trebuie neaparat carne, proteina vegetala e destula. Muschii se hranesc cu proteina, iar cu cat masa musculara e mai mare, cu atat se arde si gasimea mai usor. Dupa 30 de ani, masa musculara scade cu 3 kg/deceniu.

Eu abia astept sa vina septembrie, ca de atunci o sa merg de 3 ori pe sapt la zumba, plus -de data asta chiar mi-am propus, acasa in fiecare zi macar jumatate de ora, incerc dimineata inainte de a se trezi pruncul. Ca si asa trebuie sa incep sa ma pregatesc pt cursuri, si am mult de invatat, pasii si toate denumirile, mai ales ca in germana nu am avut parte de ele. Nici macar muschii nu stiu cum se numesc in germana Sad

Spor la slabit cu placere!! fara diete stricte si faca ceaiuri nesanatoase ce promit minuni!!!
era sa uit... mai bine un protein-drink, daca exista posibilitatea. Stiu ca sunt scumpe, si aici sunt scumpe, dar la salile de sport (in zona unde locduiesc eu) se recomanda cand faci o pauza. Ele tebuie doar sa inlocuiasca o masa, nu sa traiesti numai din ele. Dau senzatia de saturare, plus ca hranesc muschii. Am incercat si eu, intr-adevar tin de foame dupa sport. Ajuta sa nu fugi la frigider imediat dupa ce faci sport, mentin nivelul de insulina la normal, si nu ai atacuri de foame sau pofte.

Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 23 Aug 2011, 2:00 pm

Pentru mine constipatia a fost mereu o piedica in cura de slabire, mereu am adaugat in regimul alimentar si ceaiuri diuretice/laxative..
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de aurishta Mar 23 Aug 2011, 2:32 pm

Cunosc o doamna care a slabit destul de mult ,de la talia 50 la 46 doar cu ceai din coaja de crusin. Probabil la unele persoane are legatura si cu constipatia crestera in greutate, cum zice Roxana.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (4) - Pagina 9 Empty Re: Haideti sa slabim (4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB