Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Haideti sa slabim (5) EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Haideti sa slabim (5) EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Haideti sa slabim (5) EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Haideti sa slabim (5) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Haideti sa slabim (5) EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Haideti sa slabim (5) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Haideti sa slabim (5) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Haideti sa slabim (5) EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Haideti sa slabim (5) EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Haideti sa slabim (5) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Haideti sa slabim (5) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Haideti sa slabim (5) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Haideti sa slabim (5) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Haideti sa slabim (5) EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Haideti sa slabim (5) EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Haideti sa slabim (5) EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Haideti sa slabim (5) EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Haideti sa slabim (5) EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Haideti sa slabim (5) EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Haideti sa slabim (5) EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Haideti sa slabim (5)

+36
Karina33
clodi
andegelia
Eliff
canadianca50
danae
tantza_m
juliennej
tiana
dandana
geany
StMihaela
Gabiuta
Chirrox13
MagdaMarin
SilviaDumitrescu
cris_io_mat
adriuta
Uca
ioana soare
musetel
ghita
danniela
cory74
carticoiaica
Admina
marymarinela
despina13cucli
rosita
annamaria26985
elenaxx
aurishta
ALICET
Clio_Ela
ema
corina corina
40 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 08 Sept 2011, 4:53 pm



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


**************************************************************

Aurishta , Flowers !Stiam eu ca e de bine !
Ela , imi place de tine ! Si cu dulce si frumoasa si devreme-acasa ! wink
Eu n-am noutati . Sunt in faza de documentare , dar cu siguranta mananc altfel decat inainte si spre mirarea mea , mai putin . Pe masura ce citesc despre alimentatia sanatoasa si modul corect de aplicare a acesteia parca creierul meu imi tot arata ce stomac mic am si cat de putin din ce vreau eu sa mananc incape in el . Poate ca o sa radeti , dar pentru mine care sunt o mancacioasa e mare lucru sa pun mai putin in farfurie si sa ma ridic de la masa pana nu e goaaala-goala ! Asa ca o iau incet si tacticos , sa nu ma sperii si poate iese ceva bun . Cand vad atatea slabute pe aici... Embarassed


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Sam 10 Sept 2011, 6:37 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de ema Joi 08 Sept 2011, 5:28 pm

Zicea nu stiu care pe la tv (hop mi-am amintit: Pambuccian) ca a slabit mancand disociat la fiecare masa si nu disociat pe zile
Umblu toata ziua, ma agit, uit sa mananc iar cand mananc abia gust pentru ca nu mi-e foame (apa tot nu beau) dar cantarul meu nu vrea sa coboare de 70 de kilograme
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 08 Sept 2011, 5:37 pm

Corina, esti o draguta!
Iti dau un sfat care la mine functioneaza perfect-si eu sunt o pofticioasa si o mancaciasa! Foloseste farfurii cat mai mici, si ... asa iti poti permite sa umpli farfuria!
Eu mananc de multe ori si mancarea gatita in farfurii pentru micul dejun.

Am inceput sa fac mai des zumba acasa, dar nu fitness, ci sa invat exercitii, pasi, si denumirile in germana ale partilor corpului si ale muschilor, ca inca am lipsuri la capitolul asta. Asa o sa imi fie mai usor in noiembrie cand o sa fac cursurile.
Joia merg la 8 seara la Zumba, e super, ca asa tarziu baietii mei sunt ... papati, ghiozdanul pregatit, se pot juca toti trei, ca leutzului ii place sa stea cu ei.

Edit:
Ema, corpul are nevoie de mancare ca sa slabeasca!
Daca nu mananci destul el isi face rezerve, iar cand mananci ceva mai mult la fel, in loc sa consume mai mult, consuma si mai putin, iar restul... "la camara" pentru "zilel negre"-adica zilele obisnuite, cand ii dai prea putin...
Incearca samananci de toate insa cantitati mai mici, mananca des, la fiecare 3 ore sa ciugulesti ceva (sanatos- nu chipsuri sau numai dulciuri) si ai sa vezi rezultate bune!

Miscarea de toata ziua e foarte buna pentru cardio si pentru sanatate,insa nu slabesti si nici muschii nu se tonifica asa. Ideal e sa iti faci un program, cate o ora la 2-3 zile in care sa faci exercitii.

Mai am si eu un link foarte util, sotiorul meu lucreaza dupa exercitiile de aici. (acum si eu, nu numai el) Explicatiile si denumirile muschilor sunt in germana, insa e destul de bine facut totul ca sa intelegi si fara sa stii limba.

Exercitii pt muschi-McFit link

Sus, unde sunt muschii, selectati ce va intereseaza (apare cu rosu), apoi vedeti video cum se executa corect exercitiile.


Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Joi 08 Sept 2011, 6:01 pm, editata de 1 ori (Motiv : Completare)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de corina corina Lun 12 Sept 2011, 1:49 pm

Asa am sa fac Ela !
Imi plac exercitiile pentru muschii abdominali . Parca nu-s asa grele ca abdomenele propriu-zise care-mi solicita coloana si asa chinuita zi de zi .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de ALICET Lun 12 Sept 2011, 2:35 pm

E frumos la zumba, e placut, trece timpul repede, dar din pacate la mine n-a dat rezultate.Eu renunt cam dupa 6 luni.Daca in 6 luni nu se vede nimic, atunci fac altceva.
Problema e cu timpul.Ca vin tarziu de la serviciu si sa mai pierd doua ceasuri nu prea pot.
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 12 Sept 2011, 2:52 pm

Corina, noi am invatat -pe vremuri- sa facem gresit abdomenele, ca si multe exercitii.
Cand faci abdomene (cele la care aduci picioarele spre piept) trebuie avut grija sa "tragi" picioarele cu muschii abdomenului, nu din spate sau din picioare. Iar la cele obisnuite nu trebuie sa tragi din umeri, ci la fel, din abdomen. Si miscari SCURRTE, cand ridici- ultima coasta sa ramana mereu pe podea, iar cand cobori- umerii sa nu atinga podeaua.

La fiecare exercitiu trebuie sa SIMTI care muschi lucreaza. Nu trebuie sa facem repede si cu "avant", ci muschiul sa lucreze incet. Asa il tonificam.

Alice, si la Zumba e tehnica, daca nu ti se explica si nu faci bine exercitiile transpiri, faci cardio, cei mai multi slabesc, insa muschii nu lucreaza asa cum ar trebui.

Si eu am facut la fel (doar ca eu am inceput sa slabesc imediat), apoi am inceput sa lucrez corect, sa simt muschii. La zumba cei mai multi "arunca" bratele sau picioarele, in loc sa faca miscari controlate (cat de cat)- ca daca faci totul controlat dispare placerea -care de fapt e esenta la Zumba-fitness.
Unde merg eu, unele colege nici macar nu transpira, ci se misca asa cat sa faca ceva. Un beneficiu e si aici, se simt bine, ca danseaza (asa fara sa controleze si fara sa ajute muschii)dar ajuta creierul si corpul sa se relaxeze dupa o zi de munca. E si asta foarte important.

Depinde mult si de antrenor, ca daca vine cu manele, muzica populara romaneasca si numai hip-hop (desi zumba e combinatie de latino cu hip-hop), nu prea mai are lumea chef de antrenament.

Edit: Alice, acum vad ca esti din Sibiu. Ok, exact despre zumba in Sibiu imi povestise acum vreo doua sapt prietena mea, foarte nemultumita...

(lasa ca vin eu peste doi ani in vacanta acasa la parinti si facem zumba impreuna Smile )
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de ALICET Lun 12 Sept 2011, 3:29 pm

Da, eu recunosc, ca sunt genul care vrea ceva rezultate macar in 2 luni.Macar 1 kg.Da, e ok, m-am distrat, am transpirat, m-am obosit, dar vreau sa plece si din kg astea nebune.
Am facut o luna Kangoo Jumps.Foarte solicitant, recunosc.
N-am facut cat sa-mi dau seama daca are rezultate, dar te munceste tare
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de aurishta Lun 12 Sept 2011, 5:18 pm

ALICET a scris:Da, eu recunosc, ca sunt genul care vrea ceva rezultate macar in 2 luni.Macar 1 kg.Da, e ok, m-am distrat, am transpirat, m-am obosit, dar vreau sa plece si din kg astea nebune.
Daca vrei sa slabesti, musai sa reformezi bucataria, caci altfel obtii mai mult conditie fizica. Nu ca ar fi de lepadat, caci este ceva sa fii in forma si sa ai tonus, dar daca nu coboara acul cantarului iti cam piere cheful. Concret, eu m-am antrenat cu o prietena timp de o luna cat de poate de serios. Prietena mea trage chiar mai mult decat mine, eu am poreclit-o "Rambo" rade si le explic celorlalti ca trebuie s-o intelegem, poate ca vrea sa plece in Kandahar rade si trebuie sa fie pregatita. rade Lasand gluma la o parte, bilantul lunar a stat cam asa: eu, cu un regim lejer am scapat de 2 kg, ea, cu un regim bazat pe prajituri rade shaorma rade sucuri si tot ce i-a poftit inima zid nici un gram pierdut. Diferenta a facut-o regimul. Drept urmare, am devenit serioasa cu alimentatia si am deja o saptamana fara compromis Smile si sunt hotarata s-o tin asa pana ajung la greutatea normala, apoi mai relaxam meniul Smile (m-am saturat sa sper, vreau sa constat)
Concluzia este urmatoarea: scaderea in greutate se transeaza in bucatarie, tonusul si modelarea corporala-la sala!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de ALICET Mar 13 Sept 2011, 8:10 am

Depinde ce corp ai.Eu l-am innebunit cu tot felul de diete toata viata, si acum nu mai prea reactioneaza la nimic.
Daca ai de unde sa lasi:paine, sucuri, dulciuri, da, reactioneaza.Dar daca nu prea ai de unde...
M-am hotarat de duminica sa mananc 1200 calorii pe zi, sa vedem.
La mine problema e mancatul nervos.Trebuie sa rontai ceva tot timpul
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 13 Sept 2011, 11:29 am

Alice, rontaie bucatele de morcov, de gardei gras, castravete... La inceput nu e placerea foarte mare, insa te obisnuiesti. Eu i-am molipsit si pe baietii mei, chiar cand sunt la masa de lucrur, la lectii sau ce o fi, le var sub nas castronelul cu rondele de morcov. Inainte erau mereu alune sau chipsuri.
Semintele sunt si ele bune, dar nu in cantitati industriale:) Nuci cu stafide si seminte de floarea soarelui e alta optiune. Cate putin din fiecare.

De mancat insa trebuie sa mananci. Exact cum scriam mai sus pt Ema, ca sa slabesti trebuie sa mananci. Altfel... slabesti doar puterea corpului, scazi imunitatea si devii din ce in ce mai sensibil la boli.
Corpul are nevoie de nutrienti, si trebuie sa ii asiguram.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de elenaxx Mier 14 Sept 2011, 9:33 am

Buna ziua dragele mele . Ce mai faceti ? Banuiesc ca toate sunteti acuma la capitolul fotomodea , ca prea vorbiti cu foc despre sporturi si dansuri si alte diete. Va pup si va doresc o zi cat mai frumoasa.
elenaxx
elenaxx
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 51
Localizare : pitesti,arges
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de annamaria26985 Mier 14 Sept 2011, 2:00 pm

elena fotomodechinuite rade dar ne straduim si noi! am cazut de acord ca sportul e bun si la silueta si la sanatate, de aia e pe tapet
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de corina corina Mier 14 Sept 2011, 2:53 pm

Buna , fetelor !
Eu inca citesc (invat ) pe indelete din cartea lui Montignac . Ma regasesc tot mai mult in paginile cartii si cred ca e prima data cand citesc ceva despre slabit si mi se pare logic si adevarat .Stiam de o vreme de cartea asta si acum imi fac foarte multe reprosuri ca am ignorat-o .
Mii de multumiri Aurishtei care m-a indrumat sa o citesc ! hug
Nu-mi ramane decat sa o rumeg bine , dar numai citind-o ma simt altfel pentru ca deja nu mai mananc un mar cand am eu chef , stiu de ce am pofta de dulce si abia acum am inteles ce mare sef e pancreasul si ce rol are insulina in organism . Acum imi explic si de m-am ingrasat brusc dupa un tratament cu insulina si inteleg pofta nebuna de mancare cu care m-am ales de atunci .Puteam sa revin la nomal daca stiam cum, de aceea in lumea asta informatia e cea mai pretioasa chestie .
Si pana la urma cartea asta e pentru toti oamenii care vor sa manance sanatos , nu numai pentru cei care vor sa slabeasca . E un mod de alimentatie destept pe care sper si ma rog sa am vointa si minte sa-l adopt cat mai repede . O persoana de 65 de kg , plina de viata si mandra de aspectul ei nu se compara nicidecum cu o persoana cu 10 ani mai mare ce-i drept, dar cu 35 de kg in plus , la fel de plina de viata (ca asa e felul meu ) , dar nici pe departe mandra de aspectul ei . Asta-i problema !
Asa ca fetelor luati de cititi si spuneti-mi daca am dreptate .

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de aurishta Mier 14 Sept 2011, 5:47 pm

corina corina a scris:
Mii de multumiri Aurishtei care m-a indrumat sa o citesc ! hug

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Daca vezi cum arat acum, macar ca nu am gatat cu kg in plus wink te apuci de ieri s-o practici! rade, nu mai astepti nici macar o zi! Si daca adaugi si sport, dupa cateva luni vei arata senzational, ti se va face chef sa porti haine frumoase si s-ar putea sa ne invadezi cu ceea ce-ti lucrezi pe la sectiunile de croitorie! De drag! kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de rosita Mier 14 Sept 2011, 6:54 pm

corina corina a scris: stiu de ce am pofta de dulce

De ce, de ce? Spune-mi si mie in 2 cuvinte, te rog, ca in perioada asta n-am timp nicicum sa citesc cartea, dar as vrea sa stiu doar chestia asta cu dulcele deocamdata. In ultima vreme am o pofta nebuna de dulce, m-am dereglat total! Chiar ma gandeam ce as putea sa iau ca sa imi taie pofta de dulce, ca pe baza de autocontrol nu reusesc Sad
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de aurishta Mier 14 Sept 2011, 7:50 pm

Am vizionat acum un filmulet si m-am gandit sa vi-l pun si voua Smile ca sa vedeti ce rea este Jillian asta pe care o iubesc eu! Twisted Evil
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de despina13cucli Mier 14 Sept 2011, 8:06 pm

si in Constanta a luat amploare fenomenul zumba si as fi tentata sa incerc, sperand sa capat alt tonus,
Ma gandesc ca sunt sedentara si ca incep sa se vada efectele varstei lol!
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 14 Sept 2011, 11:02 pm

Auuuuuuuuuuuuuu!
Saracii oameni, pai cu asa antrenoare mai bine stau acasa si raman cu 100 de kg. Parca e pe vremea comunismului, tre sa stea "cu biciul" ca sa faci.
Eu tot spun ca metoda de slabit trebuie sa iti faca si placere. Sau, daca macar nu ai placere, macar sa nu fie chin!!
Dar asa rea cum e tanti JM, Aurishta draga mea, mie tot imi plac exercitiile ei. Fac si eu 2-3 din cand in cand (dar sa imi tina companie sotiorul meu, care in fiecare dimineata e "calare" pe crosstrainer.

Despina, ca sa nu fii dezamagita, fa intai 1-2 ore de proba. Nu plati abonament lunar sau trimestrial de la inceput. Si, important, mai vezi videouri cu zumba (adevarata). Poate in Constanta ai totusi sansa sa fie ceva bun, nu numai afacere pentru instructori si experiente neplacute pentru participantii platitori.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de marymarinela Joi 15 Sept 2011, 8:29 am

Buna dimineata sunt Mary si am avut aceeasi problema cu greutatea insa eu nu sunt de acord cu dietele care devin stresante la un momentdat ci cu miscarea ,cu activitatea psihica si fizica .Sunt de acord cu Ela nu te infometa ci fi atenta la corpul tau si la ce iti cere el sa mananci ,o spune singur iti trebuie doar un pic de atentie. Si ceea ce ai nevoie cel mai mult este dorinta ta de a slabi bazata pe vointa si o imaginatie buna .Imaginatie pentru ca eu am folosit-o si functioneaza.Iti atasez imagini cu mine la 95kg acum 2 ani si la 53kg acum constant fara a mai acumula nici un gram in plus de cateva luni in conditiile in care mananc absolut orice si oricand.DAR FARA COLA SI FAST -FOOD PLUS CEL MAI IMPORTANT LUCRU PE CARE-L CONSUM SI VA INVIT PE TOATE SA FACETI ASTA :0.500-1 LITRU DE APA LA ORA TREZIRII.
marymarinela
marymarinela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 12
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 26/08/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de aurishta Joi 15 Sept 2011, 12:28 pm

Clio_Ela a scris:Auuuuuuuuuuuuuu!
Saracii oameni, pai cu asa antrenoare mai bine stau acasa si raman cu 100 de kg. Parca e pe vremea comunismului, tre sa stea "cu biciul" ca sa faci.
.
rade Asa am zis si eu! rade M-am amuzat grozav cu picii mei aseara, uitandu-ma la tanti JM. E nebuna rau! Bine ca n-am de-a face cu ea direct! Totusi, ceva bun este si in "nebuneala" ei, faptul ca-i motiveaza sa-si depasesca limitele. Totusi, eu as avea mari retineri sa procedez asa cu oameni intr-atata de grasi care, mai mult ca sigur, au si probleme de sanatate serioase asociate cu obezitatea.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 15 Sept 2011, 12:46 pm

Marymarinela, asteptam pozele!!!!!!!!!!!!

Aurishta, cred ca motivezi mai bine omul incurajandu-l si facandu-l sa aiba placere in ceea ce face, nu asa... Exact ca la scoala cu elevii.
Oricat de mare e dorinta de a slabi, mi se pare o metoda adusa la extreme de tanti JM. Cat poti rezista la asemenea duritate si... de ce nu jignire? Oricine merita respect, or ea ii trateaza ca pe niste animale la jug...
Dar exercitiile ei tot imi plac Smile- stiu ca am mai scris asta...

Am uitat ceva esential. Cand faceti sport, daca faceti si fortza si alergare sau cross-trainer-etc. incepeti cu 5-10 minute ncalzire, apoi fortza. Corpul consuma zaharul (energia vrapida). Avantajul e ca muschii lucreaza si se tonifica. Abia la urma treceti la transpirat si rezistenta, cardio etc.. Atunci e gata zaharul si corpul incepe sa arda grasimea.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 15 Sept 2011, 2:46 pm

Aurishta , draga mea , nu toata lumea are o doza de vointa ca tine . Insa eu te-am vazut intr-o poza in parc pe undeva pe aici si stiu care e diferenta intre Aurishta de atunci si Aurishta de acum . Pana si eu sunt mandra de tine !O sa-mi trebuiasca ceva vreme sa stau de vorba cu mine si am sa te pisez eu cu intrebari cand am sa cred ca sunt pregatita . Momentan muncesc mult si n-am timp sa ma ocup de un meniu aparte si nici nu cred ca am toti berbecii si pelicanii de care scrie Monti in carte , asa ca trebuie sa mai inlocuim cate ceva . Dar asta la momentul respectiv . Pana atunci sa termin cartea (ca nu citesc decat cateva pagini pe zi , apoi recitesc si nici timp nu prea e ) , sa ma familiarizez cu ce alimente asociez si ce nu si apoi sa vad daca ma simt in stare sa zic ca pot sa fac treaba asta . Ma cunosc destul de bine si de-asta o lungesc asa , dar as vrea sa tina . Nu e usoara dieta lui Monti , dar tare suna frumos si adevarat cand auzi ca altcineva a putut . Parca iti da un gram de curaj si de ambitie .Inca o data pupi pentru ca esti langa mine si ma sustii .

Draga Rosita , pe scurt de tot ar fi asa : cu cat consumam mai multe alimente cu indice glicemic ridicat (paine alba - 95,miere , dulceata - 90 ,corn flakes 85 , morcov - 85 , orez alb - 70, cartofi - 70 ,porumb - 70 , biscuiti - 70 , paste 65 in raport cu :paine integrala - 50 , fructe - 35 ,legume verzi - 2 , etc ) , cu atat stimulam pancreasul sa secrete insulina care mananca zaharul din sange si de acolo vine pofta de dulce . Adica : dupa fiecare masa pancreasul secreta o cantitate suficienta de insulina care transforma glucoza din alimentele consumate astfel incat sa fie absorbita de sange . Daca am mancat prea mult sau prea multe alimente cu indice glicemic mare pancreasul se impacienteaza si secreta mai multa insulina decat ar trebui . Insulina consuma glucoza din alimentele mancate , dar fiind secretata in cantitate mare mananca si ceva zahar din sange si asa apare hipoglicemia , care la randul ei va provoca pofta de dulce . Deci cu cat mananci mai mult dulce , cu atat ai mai manca . O data declansata treaba asta , devine un fel de dependenta de dulce si e greu sa faci fata .Asa ca drept solutie nu ramane decat vointa , care din pacate de multe ori e slaba (in ceea ce ma priveste ) .Nu stiu cat de bine am reusit sa-ti explic , dar daca nu te-am lamurit , citeste macar capitolul VI si de acolo ai sa intelegi sigur . Eu m-am regasit perfect in ce scrie acolo si am inteles ca pana si un om gras care mananca dulciuri poate avea hipoglicemie . Inainte nu as fi crezut asa ceva pentru ca mi se parea fara logica treaba asta . Acum am priceput ca nu stiam nimic .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de rosita Joi 15 Sept 2011, 3:45 pm

Corina, multumesc mult ca ti-ai facut timp sa-mi explici! pupi
Acum inteleg cum se intampla, si daca ma gandesc la ce mi se intampla mie, e foarte adevarat. Eu am inceput de la un moment dat sa mananc mai mult dulce decat de obicei (nu mai tin minte in ce imprejurare, dar trebuie sa fi declansat ceva asta), si parca nu ma mai pot opri. Acum inteleg de ce. Si mai ales inteleg ca daca nu fac eforturi de vointa sa ma opresc, nu o sa treaca de la sine, ca e ca un cerc vicios. Cu alte cuvinte, mi-am mai facut rost de o provocare, dar lasa ca ii fac eu fata, nu o las sa fie mai tare ca mine Smile
Multumesc mult, inca o data! hug
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 15 Sept 2011, 4:05 pm

Pun si eu un link, e bine e ca ca puteti alege limba. E in engleza, franceza, germana, spaniola, italianapoloneza...

Montignac, site oficial link


Inca ceva foarte important!!!
Indicele gricemic se modifica daca alimentul e fiert. (ceva legat de amidon...)
De ex. morcovul: fiert are de indicele glic. de vreo 3 ori mai mare decat crud.
Cand imi vine sotiorul de la serviciu o sa pun un link cu tabelul. Acum nu reusesc sa il gasesc, nu stiu unde l-a gasit el.

Inca un sfat, foarte important, pentru a nu scadea glicemia. Nu lasati corpul fara a primi ceva de ciugulit mai mult de 3 ore. Asta mi-au spus la sala de sport, si de atunci mananc mai des, dar putin. Asa ramane zahar in sange, si nu ne loveste foamea.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 15 Sept 2011, 5:21 pm

Sa inteleg ca si tu te orientezi dupa Monti , Ela ?
Am citit despre modificarea indicelui glicemic prin fierbere . Astept si tabelul de la tine (sau poate e cel din carte ) .

In ceea ce priveste cuigulitul , tu ai mare dreptate , dar eu inca nu pot doar sa ciugulesc . Eu ma lupt cu multe pofte si slabiciuni , dar sper sa ma adun cumva si sa le inving treptat . Asta e ! Fiecare cu papilele lui !

Cu placere , Rosita !Daca ai sa-ti faci timp sa citesti cartea ai sa intelegi mult mai multe lucruri . Dupa cum am mai spus : nu e doar o carte pentru slabit , mai intai e o carte de sanatate .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (5) Empty Re: Haideti sa slabim (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB