Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

+45
Aditza
Serban Valentina
Deliria
Steluzza
Gabiuta
elena_florescu
Aghata
canadianca50
natasaSV
kristadesign
firicel
mykya
Tache Marilena
stoy
Lucia.BlueFlower
lemnaru rodica
CCristinaC
pand_ora77
ladybird
daiana25
Ramonica
Iulia40
Uca
iuli.b
aba
Nicoleta Irimescu
m.m.
Admina
Ana Maria
MihaelaT
lotus nufar
martahoti
ema
silvisor
danadea
betymi72
tomari
europolis
myky7robc
dandana
adelina24
greieras
samo99ro
SilviaDumitrescu
crochetedaccessories
49 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de crochetedaccessories Joi 15 Iul 2010, 11:36 pm

Da, samo99ro, nu am reusit sa fac si tutorialul acesta. Am pozele, dar nu am scris povestea. Smile
In primele 2 tutoriale se invata doar baza - bridele si buclele.
Apoi urmeaza tips and triks. Smile
Pe scurt:
Sa nu iti iasa rezultatul rasucit, intorci lucrul dupa fiecare element facut, dupa nod, de la dreapta spre stanga.
1. Daca faci bucla-brida-bucla-brida si lucrezi buclele unite prin picou intinzi ambele fire cand faci nodul dupe fiecare element.
2. Daca faci doua bucle, una lipita de cealalta, cand faci nodul intinzi firul care duce la ac si tragi usor firul dinspre ghem.
Astfel, bordura care se formeaza cand montezi piciorusele va fi mereu spre tine si spre locul de care vrei sa "lipesti" elementul lucrat. Ghidezi lucrul cu ajutorul pozitiei nodurilor. Dar rezultatul final nu prea are fata sau spate. Le deosebesti foarte greu, tocmai pt ca in timpul lucrului ba esti pe fata, ba pe dos.
Split ring - inelul (bucla) impartit (-a) se face asa: lucrezi o jumatate de bucla montand picioruse cu ata dinspre ghem, apoi scoti ata din ac, fara sa tragi acul prin ochiuri, si montezi cu ea a doua jumatate de bucla. Pui ata la loc in ac, scoti acul prin toate ochiurile si inchei ca o bucla normala, doar ca nodul va fi la mijloc. Urmatoarea bucla se lucreaza la fel. Faci cate "zale" ai nevoie pe lungimea lucrului. Sunt superbe. Iata cum ies:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Myky7robc, citeste cu atentie ce materiale folosesc acolo: tutorialul meu este pt acele pe care le gasesti la merceria din colt, la piata si la hipermarket wink , dar si cu atele din merceriile noastre. Daca mai tarziu poti face rost de materiale speciale este foarte bine, dar nu si musai. Smile Merge si cu ce ai in casa daca gasesti un ac la fel de gros ca firul cu care lucrezi. Este singura conditie ca sa ai un rezultat frumos, ordonat. Merita sa incerci. Iar daca nu intelegi ceva, intreaba, cere explicatii, spune-ti of-ul Smile - ce nu iti iese etc.
Spor la lucru!
crochetedaccessories
crochetedaccessories
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 28
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2010

http://crocheted-accessories.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de danadea Vin 16 Iul 2010, 7:33 am

Crochetedaccessories, multumim ca impartasesti cu noi aceasta tehnica, care mie mi se pare deosebita. Imi place ce arati si, dupa cum spuneau si alte fete, ne atragi ca un magnet catre aceasta tehnica.
avatar
danadea
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 736
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de adelina24 Vin 16 Iul 2010, 7:50 am

Am incercat sa fac ceva cu croseta . prima floricica mi-a iesit , dar urmatoarele mi-au iesit " o chestie " . Nu sunt de aratat - tot asa mi-a iesit si primul mileu crosetat . Nu mi s-a parut foarte greu , dar trebuie sa exersez . Nu am stiut cat sa lucrez de strans sau larg si nu se aranja foarte bine , buclele acelea simple le-am lasat prea mari ( am pus cate o margeluta in ele ) si se rasuceau . Nu mi-a iesit batut ca in modelele din poza sau ca la mileurile crosetate - cred ca am lucrat foarte larg.
Crochet , dupa ce termini modelele le calci sau le apretezi ? Sau iti ies asa ca trebuie lucrat foarte strans ?
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 51
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de crochetedaccessories Vin 16 Iul 2010, 11:04 am

O fac cu placere, danadea. Este prea frumos rezultatul acestei tehnici ca sa-l tin doar pt mine. Smile
Aglaia, daca lucrezi tatting cu croseta o sa iasa mai largut oricum ai da-o.
De asta am zis ca metoda cro-tat este mai buna pt obiecte mai mari (parerea mea Smile ), mai ales cele care nu necesita neaparat apretare: genti, bluzite, suport pahare (coasters), poate mileuri mai putin pretentioase, fete de perna, protectii fotoliu (ca cele lucrate grosier - string crochet, twine crochet, croche em barbante - cu fir gros gen bumbac Angelica, sfoara mai subtire alba sau tip in). Daca ai o croseta speciala pt cro-tat poate ti-ar iesi ceva mai strans lucrul, dar ma indoiesc. Din cauza ca trebuie sa tragi un carlig care agata, nu merge ca uns cum merge acul prin piciorusele montate sau ata ca la tatting cu naveta.
In functie de ce destinatie are obiectul tau poti alege una dintre cele 3 metode de tatting.
Despre tensiunea lucrului pot sa-ti spun ca este in functie de firul cu care lucrezi: daca folosesti bumbac, merge putin mai strans (nu foarte strans, ci pana vezi ca nu ma poti strange daca tragi de fire puuutin mai tare), dar daca folosesti fir acrilic, fiind mai elastic, poti deforma lucrul daca strangi prea tare. De asta e bine sa mai exersezi: inveti mai bine tehnica, studiezi tensiunea firului si rezultatele finale, iti formezi ochiul etc. Nu conteaza ca nu iti iese din prima. Smile Important este sa lucrezi, sa capeti experienta si ai sa vezi ca o sa iti iasa bine in scurt timp.
Picourile se fac cam cat 3-4 picioruse duble sa iasa proportional. Adica lasi loc pe ac/croseta/ata o distanta egala cu ultimele 3-4 picioruse lucrate. Mai ales daca lucrezi si cu margelute. O margeluta (cu mijlocul cat firul cu care lucrezi) are nevoie de un spatiu cam cat 3 picioruse duble: ai la margica 2 laterale si portiunea din mijloc care trece prin margica.
Apretarea si calcatul. Da, se face asta. Pe langa faptul ca trebuie sa lucrezi cu o tensiune potrivita firului. Eu folosesc apret pe baza de silicon din hypermarket cu puf Smile si le calc la temperatura medie spre mare pt ca folosesc 99% bumbac. Dar nu le fac batzoase, doar le indrept. Pt proiecte ce necesita intarire solida (gen coronite, diademe etc.) poti folosi apret mai puternic, aracet diluat, solutie din zahar etc. si eventual le lacuiesti cu un lac ce nu se ingalbeneste in timp.
Sfat: cine foloseste margelute sa faca probe. Unele se decoloreaza daca se uda si pateaza lucrul. Am patit-o cu unele margele toho. Am gasit si o lista cu margelele care se decoloreaza sau isi pierd culoarea in timp. Cititi legenda din josul paginii. link margele toho
crochetedaccessories
crochetedaccessories
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 28
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2010

http://crocheted-accessories.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de adelina24 Vin 16 Iul 2010, 11:51 am

Ieri m-am jucat . Am incercat sa vad daca pot sa fac . Bineinteles ca trabuie sa mai exersez mult . Croseta speciala nu am . Si la macrame , pana mi-a iesit primul mileu bine au iesit initial vreo trei panarame . Tot la tensiunea firului aveam probleme . Aveam un ac foarte mare dar ieri nu l-am gasit ( le pun foarte bine ca sa nu dea Amalia peste ele si apoi uit unde le-am pus ) din cauza asta am incercat cu croseta - si intr-adevar mi-a iesit destul de larg ceea ce m-a dus cu gandul la apretat si calcat .
Oricum o sa mai dureze pana o sa-mi iasa ceva cum trebuie .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 51
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de crochetedaccessories Vin 16 Iul 2010, 3:49 pm

Am fost in Cora azi si am gasit ace pt cusut papusi si plusuri (doll making). Sunt doua ace in testea: unul de 12,7 cm lungime si pare a fi nr. 1, si inca unul de 8,8 cm lungime si pare a fi la fel de gros. Astea merg la firele gen Flavia si Angelica, mai ales, ca sunt putin mai grosute. Acele sunt de calitate.
Mi se par imense pe langa cel de 7 cm cu care am lucrat pana acum firele groase (nr. 3). Smile
Aglaia, nici mie nu mi-au iesit din prima multe. Am facut si desfacut de m-am plictisit. tricot
Daca totusi lucrezi corect fata de croseta si tot iti iese lucrul lalai, inseamna ca ori e croseta prea groasa pt firul tau, ori firul pt croseta. wink Fa o schimbare. Nu mereu e o problema de tensiune.
Eventual arata-ne si noua cum iese ca ne-ar fi mai usor sa depistam problema.
Spor la treaba! hug
crochetedaccessories
crochetedaccessories
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 28
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2010

http://crocheted-accessories.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de silvisor Vin 16 Iul 2010, 4:25 pm


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
silvisor
silvisor
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : iasi
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Sam 17 Iul 2010, 1:22 am

@crochetedaccessories: Multumesc mult pentru explicatii. Am inceput sa le adun intr-un document pentru pastrare. Sunt utile daca le vom pune cap la cap la un moment dat.
O sa ma mai joc cu ele in pauze. Acum am niste proiecte de croset pentru casa mea si apoi o sa intru serios in tatting. Dar mai exersez oricum. E superb.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de crochetedaccessories Vin 23 Iul 2010, 1:48 am

Hei, salutare! Ce mai faceti? A mai lucrat cineva ceva? Lucrati corect, nu neaparat repede. Ideea este sa iasa un lucru curat si ordonat.
Atentie! Nu iese din prima drept. Lucrul tatted este nitel ondulat, nu sucit si nici rasucit. Se indreapta cu apret si cu fierul de calcat.
Eu m-am luat la tranta cu niste cordoane si cum repar aparatul foto vi le arat si inainte de calcare si dupa apretare.
Sunt foarte frumoase.
Spor!
crochetedaccessories
crochetedaccessories
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 28
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2010

http://crocheted-accessories.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de adelina24 Vin 23 Iul 2010, 8:34 am

Crochet , am un pod plin de rufe de calcat (capitol la care am maaaari probleme si sunt mereu foaaarte deficitara ), intre timp incerc sa fac o geanta crosetata pentru concurs ( nu garantez ca imi va iesi asa cum trebuie ) si sper sa gasesc acel ac pe care l-am pus bine si poate gasesc pe la mercerii si suveica . Pe urma mai fac practica .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 51
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Teste...

Mesaj Scris de samo99ro Vin 23 Iul 2010, 8:31 pm

@ crochet: M-am jucat putin. Uite ce-a iesit:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe a doua (care de fapt e prima) am lasat-o in album. Mi-e jena sa o pun aici.


Ultima editare efectuata de catre samo99ro in Vin 23 Iul 2010, 8:34 pm, editata de 1 ori (Motiv : Completare text)
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de betymi72 Sam 24 Iul 2010, 11:08 am

foarte dragut!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de myky7robc Sam 24 Iul 2010, 4:11 pm

Samo, daca tie din joaca iti iese asa ceva, pai imi inchipui cand vei lucra serios ce-ti va iesi.Imi place mult rezultatul jocului.Felicitari. aplauze
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de tomari Sam 24 Iul 2010, 5:20 pm

crochetedaccessories Merci Merci Merci ptr elementele de baza
am crezut ca trebuie o suveica speciala pe care nu stiam de unde sa o procur; daca se poate si cu acul de cusut e ok
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Sam 24 Iul 2010, 9:02 pm

tomari a scris:crochetedaccessories Merci Merci Merci ptr elementele de baza
am crezut ca trebuie o suveica speciala pe care nu stiam de unde sa o procur; daca se poate si cu acul de cusut e ok
E foarte usor cu acul. Inca nu am naveta ca sa testez si tehnica asta, dar cu acul e usor. Acuma, sa vedem la chestii mai complicate. Deocamdata lucrez alternativ la niste manusi "de fitze" - crosetate - si la o centura - in tehnica hairpin lace (nu stiu cum s-ar spune in romana, tot cu crosetul si cu un cadru special) pentru prietena fiului meu. Cand vor fi gata, le pun la topicul cu chestii crosetate.
Am gasit undeva, pe un site, niste chestii care se pun pe glezna, deasupra pantofilor, facute in tatting. Tot de fitze. Nu da insa modelul. Dar cred ca o sa inventez eu unul, sa fie destul de simplu de lucrat. Mi s-a pus pata pe ele. Sunt absolut superbe.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de adelina24 Dum 25 Iul 2010, 8:38 pm

Super samo!
Eu am incercat putin sambata . Am vazut un tutorial in care in loc de suveica folosea un cleste de rufe . Mi-a iesit ceva dar am gresit cativa ochi . Nu stiu daca se vede clar in poze .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 51
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Cleste?

Mesaj Scris de samo99ro Lun 26 Iul 2010, 12:18 pm

Cleste de rufe? Inca nu am auzit. Dar, daca merge, de ce nu? Succes.
A-propos! Am cautat putin in arhivele site-ului cu ankle corsets (corsete pentru glezne s-ar traduce) si am gasit o poza cu obiectul desfasurat. Desenul tot nu l-am gasit, dar dupa poza cred ca pot sa le fac. O sa va arat la final.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de adelina24 Lun 26 Iul 2010, 1:43 pm

merge greu cu clestele de rufe pentru ca nu are varful ascutit ca la suveica . Eu nu vad pozele care le-am atasat desi ieri se vedeau . Am facut ceva gresit si s-au sters din greseala ?
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 51
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Lun 26 Iul 2010, 2:29 pm

aglaia a scris:merge greu cu clestele de rufe pentru ca nu are varful ascutit ca la suveica . Eu nu vad pozele care le-am atasat desi ieri se vedeau . Am facut ceva gresit si s-au sters din greseala ?

Eu le vad, dar sunt mult prea mari. Citeste bine instructiunile referitoare la postarea imaginilor. Daca le pui asa, ocupa spatiu prea mare pe site. Roaga un moderator sa te ajute daca nu reusesti.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de europolis Lun 26 Iul 2010, 2:40 pm

Aglaia eu vad pozele, poate nu le vezi din cauza internetului.
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de ema Lun 26 Iul 2010, 5:28 pm

Nu stiu de ce nu-mi intra mesajele
Mai scriu o data: am vazut in Olanda(si in partea flamanda a Belgiei) cum femeile faceau o dantela superba si complicata pe un fel de cadru din lemn(un dreptunghi ca un fund din lemn)pe care erau batute ca niste cuisoare Si aveau niste papusele de ata (suveicute) multe dar nu neaparat diferite ca, culoare. Si tot dadeau suveicutele alea pe dupa cuisoare si faceau nodulete (respectind o diagrama) si......iesea o frumusete de dantela, complicata, si fina si....ceva ce nu am vazut niciodata
Voi stiti ceva despre asta?
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de adelina24 Lun 26 Iul 2010, 8:25 pm

La servici nu vedeam pozele . Acasa le vad . Cred ca am avut ceva la retea .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 51
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Nu la retea

Mesaj Scris de samo99ro Lun 26 Iul 2010, 10:06 pm

aglaia a scris:La servici nu vedeam pozele . Acasa le vad . Cred ca am avut ceva la retea .
La serviciu esti in retea. Si serverul are un firewall care-i asigura securitatea. Asta nu te lasa sa intri pe anumite site-uri, sa vezi un anumit tip de documente si nu descarca anumite imagini. De asta nu le vezi de la birou.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de betymi72 Lun 26 Iul 2010, 10:22 pm

sau nu are instalat un program cu ajutorul caruia se vad pozele..
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty ???

Mesaj Scris de samo99ro Lun 26 Iul 2010, 10:29 pm

betymi72 a scris:sau nu are instalat un program cu ajutorul caruia se vad pozele..
Mi-e greu sa cred ca nu ai asa ceva la birou. Numai ca in cazul de care vorbesti (adica nu ai softul care trebuie) e pentru vizualizarea unor imagini dintr-un folder, de pe un CD, dintr-un document oarecare sau cam asa ceva. Cele de pe site, daca nu le vezi, atunci nu-ti permite sistemul de securitate al retelei. Punct.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 2 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB