Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

+13
lora17
miki72
Roxy
alessia
deiutza23
dana_mi16
ivanoiuadela9
juliennej
ana_bela
avr_dana
andreea_2008
crixuta
arime
17 participanți

Pagina 18 din 30 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24 ... 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Joi 09 Sept 2010, 2:55 pm

cris-nu pot scrie mai mult,dar daca ai fi linga mine,te-as imbratisa.
multumec. hug
acus' imi intra pitocotii in clasa.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Joi 09 Sept 2010, 3:13 pm

juliennej a scris:cris-nu pot scrie mai mult,dar daca ai fi linga mine,te-as imbratisa.
multumec. hug
acus' imi intra pitocotii in clasa.


Ce ma bucur Smile
Bafta, sa aveti o zi super.
Sa stii ca eu m-am oferit tuturor prietenelor sa raspund la intrebari incomode despre sarcina si bebe. Am senzatia ca multe mamici nu recunosc unele chestii, si cred ca se si feresc sa spuna ca sa nu se interpreteze gresit.
Deci...iti stau si tie la dispozitie [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de ana_bela Joi 09 Sept 2010, 3:27 pm

Oh, da, Cris, asa e.
De multe ori mi-am dorit sa mai dorm macar o ora, dar Iannis avea nevoie de mine. Si de multe ori am fost furioasa ca nu m-am odihnit destul, dar apoi m-am pus in locul lui, un omulet, care nu putea face nimic singur si avea nevoie de mami. Vai ce suparata am fost pe mine! zid
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Joi 09 Sept 2010, 3:52 pm

ana_bela a scris:Oh, da, Cris, asa e.
De multe ori mi-am dorit sa mai dorm macar o ora, dar Iannis avea nevoie de mine. Si de multe ori am fost furioasa ca nu m-am odihnit destul, dar apoi m-am pus in locul lui, un omulet, care nu putea face nimic singur si avea nevoie de mami. Vai ce suparata am fost pe mine! zid

Legat de chestia asta eu am gasit un topic cu depresii, frustari ale mamelor....
l-am citit pe tot, toate paginile, desi subiectul murise de cateva luni.
M-am regasit in multe din mamicile de acolo, si chiar am invatat multe, si mai ales despre rabdare si despre faptul ca un copil care de ex doarme normal, nu se trezeste noaptea dintr-o data plange sau nu poate dormi, si asta nu doar pt ca asa are el chef, ci pt ca e ceva in neregula cu el.
Uneori ma enervez ca se trezeste Andrei, si eu de-abia m-am culcat, si el se ridica in 4 labute si incepe sa chiraie asa dragalas, ca incepem sa radem si eu si sotul.
Daca ne-ar filma cineva....... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Joi 09 Sept 2010, 8:22 pm

seara buna

eu realizez acum ca nu va fi usor..stiu asta.dar stiu ca bebele o sa aiba nevoie de mine..ii vad pe piticii astia cit sint de speriati..si e si mai si cu un bebe.venirea lui in lume ,nu-i un lucru marunt.de la comfortul din burtica,in lume...unde vor sa te imbrace, sa te spele si mai stiu eu ce.eu sper sa ma ajute si ce am citit in ultimii ani atit despre psihologia copilului cit si ce si cum sa fac cu bebele.stiu ca in practica si in carti e diferit de realitate..dar eu sper sa fie ok.pina una alta asa cum zici tu cris,voi incerca sa ma odihnesc si sa ma bucur de momentele prezente ,ca dupa stiu ca va fi diferit.

oricum,iti multumesc din tot sufletul pt ce ai spus mai devreme.Smile
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Joi 09 Sept 2010, 9:39 pm

juliennej a scris:seara buna

eu realizez acum ca nu va fi usor..stiu asta.dar stiu ca bebele o sa aiba nevoie de mine..ii vad pe piticii astia cit sint de speriati..si e si mai si cu un bebe.venirea lui in lume ,nu-i un lucru marunt.de la comfortul din burtica,in lume...unde vor sa te imbrace, sa te spele si mai stiu eu ce.eu sper sa ma ajute si ce am citit in ultimii ani atit despre psihologia copilului cit si ce si cum sa fac cu bebele.stiu ca in practica si in carti e diferit de realitate..dar eu sper sa fie ok.pina una alta asa cum zici tu cris,voi incerca sa ma odihnesc si sa ma bucur de momentele prezente ,ca dupa stiu ca va fi diferit.

oricum,iti multumesc din tot sufletul pt ce ai spus mai devreme.Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Oricum o sa te descurci fantastic. E super sa iti incepi "cariera" de mama cu bagajul de cunostinte pe care il ai tu. Am o amica medic neonatolog care e insarcinata. Ea stie tot despre partea practica a bebeilor, hrana, alaptat, sanatate, ingrijire.
Va invidiez Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de ana_bela Joi 09 Sept 2010, 11:18 pm

Oh, Juli, nici eu nu am nici cea mai mica indoiala ca o sa te descurci de minune. Eu zic sa nu-ti faci griji. Totul vine de la sine. kiss
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Joi 09 Sept 2010, 11:36 pm

seara buna.
multam fetelor..orice se invata,asa ca de nu o sa stiu ceva,o sa invat.

azi i-am zis unei colege ca sint gravida..e mai in virsta si sint apropiata de ea..primul ei raspuns a fost"i knew it"...cica si-a dat seama dar n-a vrut sa fie nepoliticoasa..la boasa ii spun mai incolo, dupa 3 luni..mi-e groaaaza si de ea si de parniti ca o sa las copiii asa ...
m-am ingrasat..am panataloni care imi vin ficsi pe mine si camasi ce imi explodeaza la piept.tre sa merg sa iau haine..de unde iau haine?adica iau haine normale dar mai mari?sau de la mag de gravide? si cit de mari sa le iau??ca o sa tot"cresc"...
mi-e groaza de etapa asta pt ca nu am loc pt alte haine. tre sa-mi imachetez hainele vechi si sa le pun intr-un storage ca nu mai avem loc in ap..mda,asta e problema de ultima ora.
noapte buna pupi
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de ana_bela Joi 09 Sept 2010, 11:43 pm

Hi, hi, ce probleme faine! Mi-e dor si mie! Smile
Eu nu mi-as lua haine mai mari. Dupa nastere nu o sa le mai porti. Poti purta colanti cu bluze mai lungi, ca oricum se poarta. Alea le poti lua si dupa.
Dupa ce mai creste burtica poti trece la haine de gravidute.
Partea cu schimbatul marimii la sutiene mi-a placut cel mai tare. Pfii, ce bine ma simteam asa voluminoasa, pana a inceput sa creasca burta si apoi s-a schimbat prportia.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Vin 10 Sept 2010, 12:11 am

si sutiene iau obisnuite, dar mai mari sau sint sutiene de gravide?nu m-am interesat de chestia asta..o sa merg in weekend la gap maternity sa ma luminez...
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Vin 10 Sept 2010, 1:13 am

ana_bela a scris:Hi, hi, ce probleme faine! Mi-e dor si mie! Smile
Eu nu mi-as lua haine mai mari. Dupa nastere nu o sa le mai porti. Poti purta colanti cu bluze mai lungi, ca oricum se poarta. Alea le poti lua si dupa.
Dupa ce mai creste burtica poti trece la haine de gravidute.
Partea cu schimbatul marimii la sutiene mi-a placut cel mai tare. Pfii, ce bine ma simteam asa voluminoasa, pana a inceput sa creasca burta si apoi s-a schimbat prportia.

Subscriu Smile
Da, si la mine la inceput imi pocneau sutienele, si ma dureau sanii, vai-vai.
Eu am avut haine de graviduta de la cumnata de la inceput, da nu erau asa frumoase asa ca nu voiam sa le port. Deci, ca si Ana, mi-am luat chestii care se intindeau, rokitze din alea cu cordon, adaptabile, parte peste parte-boala mea- asa frumoase, da acuma mi-e greata de ele cat le-am purtat, ca si dupa, neincapand in hainele vechi, tot la alea am ramas; bluzite mulate si colanti iar pe deasupra o jachetica.
Asta la inceput, ca sa nu ma deprim ca ma ingrasam. Ei.... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] , si cand au inceput sa ma stranga toate, am inceput sa le caut si pe alea de la cumnata. Foarte de ajutor: pantalonii de gravida, care par ca de cat normali, dar bata e din bumbac pe elastic, si te simti confortabil la burtica. Asa.....ciorapi speciali pt gravide, ca sa nu deranjeze la burtica (eu de la retentia de apa nici nu puteam sa ii sufar pe picior, aveam senzatia ca imi strang de tot picioarele). Aaaa, si pt iarna, iar f fain, body negru care sa mearga pe desupra cu orice bluza si sa nu arate naspa. In felul asta nu mi-a fost frig la spate, si nu am racit deloc. Si tu prinzi perioada naspa.
Oricum, nu poti cumpara tone de haine si sa zici ca faci o investitie, ca daca nu nimeresti sezonul la fel la urmatoarea sarcina, degeaba le-ai cumparat.
Despre sutiene...nu stiu exact, eu mi-am luat mai mare, unul singur, pt ca nu am vrut sa investesc f mult in chestii de nu le mai folosesc. Mai aveam unul comod de la cumnata care la inceput mi s-a parut oribil, dar mai apoi, era comooood.
Asta e partea funny, la inceput vrei sa fii o graviduta frumoasa, sexy, si pana la un punct s-ar putea sa iti si iasa. Dupa aceea vrei sa fie totul comod. Eu mi-am cumparat kilotzani imensi si la magazin, ca sa nu ma lungesc le ziceam la vanzatoare: "doamna, da-mi mari ca-s gravida, si sa se intinda bine, sa ma simt comod".
Noapte buna, spor ce-am mai avut azi, dar ratzunul a dormit mai bine, contrar vaccinului si dintzisorilor.
Visez la o noapte usoara [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ca asta noapte ne uitam impreuna la un film la televizor, el cu telecomanda in mana, binenteles [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Vin 10 Sept 2010, 1:52 am

Smile)ce tare esti cris..
e buna ideea cu rochii din alea ce se intind..eu nu parea am purtat rochii, ca sint destul de mult pe jos,pe covor cu copiii,sau la lectii pe covorase..pt mine-s cam incomode re=ochiile si fustele.dar,oi lua ca macar le pot purta si dupa..

azi am dus cremele de soare in cele doua clase in care s-au mutat pustii mei de anul trecut.una dintre fete care a fost plecatain luna august si pe care n-am vazut-o deloc de cind am inceput, m-a vazut pe geam si a chemat-o pe o alta fetita ,martha, care tot anul mi-a stat pe genunchi cind citeam sau aveam circle time..asa dulci erau amindoua cum isi vinturau minutele entuziasmate ca m-au vazut prin geam..erau toate un zimbet.de cite ori vad pe vreunul pe hol, imi da cite un zimbet imens, ar vrea sa ma imbratiseze dar sint oarecum rusinosi...doamne cit de dulci sint si ce mari sint deja..cind ma gindesc,ei si-au pus deja bazele personaltitii,sint independenti,sint stabili..si toate astea le-au facut intr-un an..
scuzati logoreea,dar m-a apucat melancolia...si omu'cred ca nu mai are rabdare sa ma auda povestind acu si de noii si de vechii copii rade

cris-ii cresc dintii lui andrei??pune-i gheata,sau da-i cu cuburi de gheata pe gingii.aici sint un fel de chestii ,teether (cred ca se numesc) pe care le pui la inghetat si apoi le dai la bebei sa le puna in gurita si sa le"roada" cu gingiile.poate il ajuta.Smile
noapte buna pupi
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de ana_bela Vin 10 Sept 2010, 8:40 am

Sunt sutiene pentru gravidute, dar cred ca muuuuuult mai scumpe decat cele normale. Poate ca in USA nu e aceeasi chestie. Cele de gravidute sustin mai bine sanul. Probabil ca sunt din materiale bio etc.
Eu am purtat normale, cu 2 marimi mai mari croseta
Si pentru cand vine bb, neaparat sutiene pentru alaptat.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Vin 10 Sept 2010, 11:57 am

Neata Smile
Deci a avut o zi buna Julie Smile
Da, am jucarii din alea si i-am mai dat, il calmeaza pe moment.
I-am luat un gel de pus pe gingiute si cred ca de la el s-a linistit, aseara mi-a dormit de la 12 la 11 dimineata, doar cu pauze de masa, in rest fara plans, insomnie, etc.
A fost fantastic !!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Decat ca am un bou de vecin care imi baraie diminetile ca isi face prin casa si lucreaza singur in legea lui, de cateva luni [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Smile Smile S-a linistit asa de bine ca se si vede un dintisor [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] , ca o fasoluta in mijlocul gingiutei, ca primul meu gand a fost sa zic, auleu, are baiatul abcces [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] . Deci de asta am avut liniste noaptea trecuta. Insa probabil ca la incisivul alaturat incepe aceeasi poveste Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Vin 10 Sept 2010, 9:05 pm

bravo pt primul dintiosr, andrei! de acu e mare, nu mai e bebe:)
eu am terminat mai repede azi...ce bine e..
cam atit.vreau sa dorm,muuult ,muuult ca sint rupta.
weekend fain.

aaa..de cind ati inceput sa lauti haine la bebei/aici sint reduceri mari,mari,mari la baby gap..
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Vin 10 Sept 2010, 9:13 pm

juliennej a scris:bravo pt primul dintiosr, andrei! de acu e mare, nu mai e bebe:)
eu am terminat mai repede azi...ce bine e..
cam atit.vreau sa dorm,muuult ,muuult ca sint rupta.
weekend fain.

aaa..de cind ati inceput sa lauti haine la bebei/aici sint reduceri mari,mari,mari la baby gap..

Am luat cred de prin luna a cincea, dar daca sunt reduceri, pune mana si ia. Eu cand am fost in Olanda, nu mi-am luat din superstitie, si acuma imi pare rauuuuu ...
Da nu lua f mult pt 0-3 luni ca in cateva saptamani deja jumate din haine ii raman mici, plus ca daca bb e mare la nastere, unele s-ar putea sa ii fie mici din start.
Poti lua 3-6 luni, eu mereu ii iau mai maricele, sa ii fie comode, mai ales la bodyuri, plus ca pampersul ocupa din spatiu [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si daca se lungesc un pic, imediat pocneste bodyul pe ei, sau cand se umple pampersul.
In fine, daca te apuci sa iei, mai intreaba-ne, ca la inceput e asa dificil, nu stii ce sosetute sunt mai bune, cate, etc....
Somn usor, ooo, ce dor mi-e de perioada aia cand cadeam de somn. Acuma adorm greu...
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Vin 10 Sept 2010, 9:41 pm

cris,merci inca o data.multumesc din suflet si chiar iti ramin datoare..
nu prea am pe cine itnreba pe aici.prietene romance n-am,doar colegele de la lucru care -s orice numai romance nu..si n-am nici in ro nici o prietena apropiata care sa aiba bebe si sa-mi zica toate chestiile astea.mda..ideea e ca nu am pe nimeni f apropiat care sa-mi zica una alata de haine si mai sti eu ce...
asadar, multumesc inca o data. Merci

mi-am luat o felie de pizza ca muream de pofta la scoala...acu o maninc de zor..vreau sa fac niste dovleac in cuptor cu somon..asta de o sa am enregie pt toate. deocamdata bintui netul pina ajunge si omul acasa...Smile
aseara am dormit de la 7.45 cu citeva treziri de mers la baie..ce bine a fost:)!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Vin 10 Sept 2010, 11:32 pm

juliennej a scris:cris,merci inca o data.multumesc din suflet si chiar iti ramin datoare..
nu prea am pe cine itnreba pe aici.prietene romance n-am,doar colegele de la lucru care -s orice numai romance nu..si n-am nici in ro nici o prietena apropiata care sa aiba bebe si sa-mi zica toate chestiile astea.mda..ideea e ca nu am pe nimeni f apropiat care sa-mi zica una alata de haine si mai sti eu ce...
asadar, multumesc inca o data. Merci

mi-am luat o felie de pizza ca muream de pofta la scoala...acu o maninc de zor..vreau sa fac niste dovleac in cuptor cu somon..asta de o sa am enregie pt toate. deocamdata bintui netul pina ajunge si omul acasa...Smile
aseara am dormit de la 7.45 cu citeva treziri de mers la baie..ce bine a fost:)!

Eheee, faina asta cu somnul mult. Nu mai zi ca ma trece cate un junghi de invidie [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .
Ma bucur daca te pot ajuta, mai compensez cu cate ne-ai spus tu noua pentru Andrei.
Cand mai vrei, iti mai povestesc, ca si eu la inceput trageam de toata lumea sa imi zica, pt ca efectiv nu stii cate haine iti trebuie, cum sa fie, astea le inveti din practica, iti dai seama ce ii este mai confortabil copilului. Oricum, clar bumbac 100% absolut tot. Mie toata, absolut toata lumea imi spuneam sa iau putine haine si eu credeam ca exagereaza, dar cand te apuci, o sa verific si pe pozele lui Andrei, ca le am organizate pe saptamani, si iti spun cat de repede i-au ramas mici primele hainute.
Eu am invatat de la o prietena, si ne-am luat acuma la reduceri pt Andrie pt anu` la vara, si tare bine am facut, ca am luat hainute in valoare de 2 milioane si vreau sa zic ca am muuuulte, o sa aiba ce purta. Daca ii mai iei un tricou, un pantalon, nu e problema, dar e greu sa faci ii faci garderoba in plin sezon. Eu daca am nascut pe 22 feb, in martie nu a fost nimeni in stare sa ia la reduceri, nici nu ne-am mai gandit atunci, si iata ca acuma ne prinde iarna si nu stim pe unde sa scoatem camasa ca tare mult costa hainutele. Daca la reducere dai vreo 3 euro pe un articol, acuma il iei la 14, daca nu si mai mult.
hai ca fug la datorie, trancanim si in weekend eventual Smile

PS: e jale cu vezica dupa 5-6 luni, si eu mergeam la baie noaptea de cateva ori [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Sam 11 Sept 2010, 2:14 am

cris,uite cind ai vreme sa citesti despre montessori baby si toddler:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

mai "vorbim"in weekend.
n-am dormit si nici n-am facut mincare..am lincezit pe canape.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Sam 11 Sept 2010, 5:33 pm

Offff, noi ne-am trezit iar in galagie facuta de taranul de vecin de deasupra ap nostru, care lucreaza in voia lui, la ce ore vrea el, de cateva luni.
In ultima instanta, m-am dus la el la usa sa ii explic ca la 7 dimineata sambata nu poate sa faca atata tambalau, ca am copil mic, etc...
Da ti-ai gasit cu cine Sad ?
De asta fetelor care sunteti plecate va tot bat la cap sa ramaneti acolo, pt ca aici inca mult de acuma inainte ne vom ghida dupa principiul "traiasca taranul roman". Mi-e greata de oamenii din jurul meu care nu fac decat sa se gandeasca doar la ei, sa nu le pese de mizeria pe care o provoaca in jur, de nepasare, de rautate...in fine, iar o iau pe ulei.
Bottom line: de-abia astept sa ma mut [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine].
Julie, am salvat docu, sper sa apuc sa-l citesc soon. Revin cu impresii Smile.
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Sam 11 Sept 2010, 6:02 pm

ziua buna.

cris-naspa cu vecinii.si eu am deaspura niste studenti asiatici.livingul lor e chiar deaupra dormitorului nostru.ei,cind sint jocuri de fotbal american sau baseball ,atunci sa vezi ce galagie e...si stau tirziu,si vb si beau..aoleeeeu.
de obicei jocurile mari sint duminica seara aici.eu tre sa ma trezesc dimienata ,la 6 pt a ma pregati de scoala..si astia pe la 12 noaptea fac party..
dar daca bat in tavan,si am facut-o de multe ori, se opresc instant.intr-o seara erau pe balcon ,la 12 si vb asa tare si am deschis geamul si le-am zis ca vreau sa dorm la ora asta.s-au oprit si si-au cerut scuze.macar atit...dar ma enerveaza si pe mine..

legat de educatia copiilor de visrta fetei de pe dieta, pot zice ca am oarece experienta. in scoloie montessori nu se da niciodata time out,desi aici e la moda mare.aici,daca pruncul are 2 ani, se dau 2 minute,daca are 3 ,se dau 3 minute.
ei, avind 16 copii,toti cu personaltiati diferite ,sa stii ca mai au si tantrum,se arunca de pamint, nu vor sa isi puna materialele la loc ,dar e ok.
asadar,fara pedepse, fara a folsoi un limbaj negativ( de genul: nu arunca piinea/piatra) pt ca tot ce va auzi copilul este:arunca piatra,piinea.
poti spune inschimb: piinea e sa o mincam.piinea e sa stea pe masa.piatra sta in gradina.
nu-i usor ,pt ca prin insitinct iti vine sa zici:nu....dar cu eductia e poate.
apoi daca incepi un razboi din asta de putere,nu cistiga niciunul.copilul va refuza sa faca ce ii ceri tu, iar tu te enrvezi.asa ca, de exemplu, eu le zic:"vreau sa culegi boabele de fasole de pe jos acum.si accentuez "vreau " si a"acum". daca zice ca nu vrea,il intreb daca are nevoie de ajutor si intodeauna copilul are nevoie de ajutor...da ,noi vrem ca ei sa culeaga de pe jos ce au aruncat, dar mai greu vor face, sau deloc.

o alta chestie e sa ii dai copilului sansa de a opta intre 2 lucruri. la noi in clasa ,mai ales la inceput , nu vor sa isi schimbe papucii de afara cu slippers.e intotdeauna un razboi intre parinti si copii, in care intrevin si le zic parintilor s aplece ca rezolvam noi problema.atunci ii dau optiunea de alage:ii pune singur sau il ajut, il intreb daca vreau sa stea pe scaun sau pe jos ca sa -i puna. si intotdeauna arat locul "You want to sit here( si pun mina pe scaun) or here(si pun mina pe podea).

situatii din astea am in fiecare zi.si da, se poate zice ca una e la scoala si alta e acasa..poate,nu stiu..o sa vad curind, cind oi avea bebele meu.Smile dar macar stiu ca nu trebuie sa incep unrazboi al incapatanirii din care nici eu,nici copilul nu vor iesi invingatori.
na,ar mai fi mute de zis...dar ma rezum acilea ca oricum fata nu citeste aici.dar poate ajuta alte maici:)

seara faina.Smile
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de ana_bela Sam 11 Sept 2010, 7:12 pm

Salutare la toata lumea (de fapt am ramas putine Sad)
Azi am copt vinete si is rupta.
Juli, ar trebui sa scrii si dincolo, chiar daca nu vor fi de acord cu tine. Poate foloseste la cineva.
kiss
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de deiutza23 Sam 11 Sept 2010, 8:21 pm

buna seara fetelooooooooor,de 1 ora am ajuns acasa,nu am citit din urma,citesc maine sau poimaine(sper( ca mai am ceva zile cu umblaturi,cumparaturi,zacusca,muraturi etc,dar intr-o sapt revin la normal.
va poop pe toate,examenul mi s-a amanat pe 10 noi,aflu sapt viitoare mai multe amanunte,paaaaaaaaaaaa.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de crixuta Sam 11 Sept 2010, 9:06 pm

Julie, are dreptate Ana, intervina si acolo, tu chiar ai mare experienta.
Da, chestia asta cu NU-ul, deja ma gandesc ca tre sa mi-l scot din minte si vorbeam si cu sotul legat de lucrul asta.
Practic, solutia ta e more or less sa le distragi atentia de la faptul ca nu vor sa faca ceva anume, si sa dirijezi in alta directie, unde au 2 optiuni interesante Smile.
Deiutza, treci la povestit!!! Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de juliennej Sam 11 Sept 2010, 9:25 pm

deiuta, bine ai revenit.
ana si cris-o sa incerc sa refac contul si pe idieta.am incercat sa recuperez parola ,dar e atit de multe ori schimbat siteul ala ,ca ma ia durearea de cap.\
daca vreti,puteti da paste si copy la ce am scris eu.nu ma supar,defapt nu asa vea de ce:).sper doar sa ajute cuiva.

si,da pe scurt, cris, bine ai observat-asta e ideea,sa ii redirectionezi dar sa revii aspura a ceea ce nu a fot"ok" ca sa inteleaga ca nu e ok.

legat de asta,poate v-am mai spus, aveam o coleaga care a mers la magazinul de mincare cu pruncii dupa ea.fetita,parca, vroia o cookie,ma-sa nu vroia sa cumpere ca era inainte de prinz. feteita s-a aruncat pe jos si a inceput showul.ma-sa dupa ce i-a explicat ca nu se poate si gata, a luat0o in brate, a dus-o in masina si au mers acasa. bineinteles ca i-a trecut fetei,insa dupa 20-30 de minute ,femeia se trezeste cu politia la usa.cineva din magazin sunase dupa politie si cica aia au venit sa vada daca e ok copilul.aici se merge la extreme cu protecita copilului.

in scoala unde lucrez,dar la una din clasele 3--6 , o profa a vazut cind tatal i-a tras o palma ,in masina, baiatului. adevarul e ca baiatul e la pasul de imposibil.eu am avut-o pe fata anul trecut..copiii sint asa ,tot din cauza parintilor.stiu ca avenit mama cu fata tirziu intr-o dimineata si mama cica:fetita a desenta pe toti peretii din casa cu markere din alea ce nu se duc,cit timpa ea facea dus, a scos toate, dar absoult toate hainele din dulauri si le-a imprastiat in toata casa..si ea era zimbitoare.
dar asta e doar o parenteza...deci tipa l-a vazut pe tata cind i-a dat o palma baiatului peste fata si a sunat la sistemul de protectie a copilului..s-a facut investigatie si mare tam-tam.acu eu daca as fi vazut,nu cred ca as fi sunat acolo,desi legea spune ca trebuie. nu sint pt a bate copiii, doamne fereste, dar eu cred ca in unele chestii, e mai bine sa nu se amestece nimeni,nici profesori,nici directori si cu atit mai putin sisteme de protectie.


ideea e,mai pe scurt,ca trebuie sa ai limite/reguli cu copiii,fie ai tai ,fie la scoala.daca nu vor ajunge ca fetita de mai sus si tot parintelui ii va fi greu mai tirziu pt ca nestiind cum sa reactioneze, o sa -si asculte primul insitinct, acela de a-l palmui pe copil .limitele astea sau "ground rules" cum le zice in montessori, sint puse de la bun inceput si asa coplilul stie la ce sa se astepte.pt asta insa trebuie sa ca parintele sa fie constant ,daca stie ca ceva nu e ok,atunci sa nu fie ok in toate situatiile si nu azi se poate,miine nu.

cam asta e treaba.am mincat la un rest aurnat grecesc.mincarea a fost prea grea.parca am un bolovan in stomac.Sad
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9 - Pagina 18 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 9

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 30 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB