Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Gradina cu legume (4)

+45
victoriacus
gmiki1
mnarcisa
stejara
Celya_f40
Chirrox13
smihaelaviorica
annamaria26985
amoni
myky7robc
luminitza79
cocav
tadok
lennny
mariaz_09
canadianca50
odrina
ancone
SilviaDumitrescu
danniela
RamonaM
georgeta.prnic
AlinaJ.Bijoux
firicel
pufoi
piciul
dorinamisov
valentinadof
IOANA 80
MagdaMarin
melus
MihaelaT
ema
Dorulet
Admina
LORIMAR
denis21
zahariaelouise
claudiana
gretty
Gabiuta
tinap
greieras
gabyd
corina corina
49 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Mar 17 Iul 2012, 6:52 pm

Veeezi ! love Si tie iti place in gradina ! Coace-ti-s-ar rosiile si manca-le-ai sanatoasa , Silvia ! hug
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 17 Iul 2012, 6:59 pm

hug pupi Nu-mi place dar nu am ce face ( na ca am facut si rima) rade Pana reusesc sa plantez pomi si sa ii scot pe rod... e pacat de D-zeu sa las locul cu balarii ( si asa sunt destule wink ) Si apoi... ma mai impinge de la spate M ca de ar fi numai dupa mine.... nu prea m-ar deranja nici balariile Smile

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de pufoi Mar 17 Iul 2012, 7:02 pm

Silvia ai facut un pic de ceapa.
Eu sunt moarta dupa ceapa rosie, pe care o mananc aproape la orice! wink
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de Gabiuta Mar 17 Iul 2012, 10:27 pm

Ia uite la Silvia ce vrednica e Smile
Corina...stii ca ai admiratia mea!!!
Spune-mi te rog de ce nu merg rosiile si castravetii? mirat
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Joi 19 Iul 2012, 2:59 pm

Gabiuta , Merci !
Nu sunt bani , draga mea , de-asta nu merge vanzarea . Omul ia mai intai ceapa ca se pune la orice ai gati , morcov , un cartof sau o fasole ca sunt mai eficiente si de restul daca mai sunt bani ... Daca nu , painea noastra cea de toate zilele , dupa facturi . Stim povestea fiecarui client in parte , mai ales daca e pensionar . Ne strecuram si noi printre toate astea ...
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de Gabiuta Joi 19 Iul 2012, 5:18 pm

Mda...din pacate cam asa este. Sad Nici zona nu este una cu oameni cu dare de mina.Stiu ca ...stiu wink
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Dum 29 Iul 2012, 4:38 pm

Ce mai faceti , fetele mele dragi ? hug
Cum sunt gradinile voastre acum la sfarsit de iulie ?

La mine se cam termina castravetii din solar si deja am umplut pahare cu pamant cernut sa seman urmatoarea tura . Am si unii pusi in gradina si lasati pe brazda (ologi ) care deja rodesc . Fasolea face primele pastaioare si o udam la greu . Merge pompa in fantana de dimineata pana seara . Abia reusim sa tinem plantele verzi . Rosii n-am avut decat de mancare din sute de fire . Infloresc si cad florile de la aerul uscat . Acum parca sa zic ca au ramas ceva flori dar sa vedem daca reusesc sa lege . Nici fructe nu prea au ramas in pomi , dupa ultimele vanturi extrem de puternice .

In alta ordine de idei , se usuca porumbul fara sa fi legat si abia de pofta daca am mancat cativa stiuleti fierti . Aerul e irespirabil in ultima vreme si dupa amiaza nu stim pe unde sa ne mai ascundem sa ne racorim un pic . Crapa pamantul de seceta peste tot si parca ne imbacsim cu praf din ce in ce mai mult . Sper ca luna august sa vina macar cu ceva nopti racoroase si roua dimineata .

Zilele astea poate fac si ceva poze . dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de valentinadof Dum 29 Iul 2012, 4:59 pm

Eu n-am curaj sa intru printre plante ziua 'miaza mare.Mi-e mai mare mila cand le vad cum sufera.
Am recoltat o ceapa putin mai mare decat am pus-o,am dat vina pe una pe alta dar am auzit si pe altii plangandu-se.
In locul cepei am pus fasole oloaga,asa am facut in fiecare an si am avut pastai verzi pe toamna.
In solar e binisor,am mai gasit legume manate dar pe ici colo,stropesc,ud,mai mult de-atat ce putem face?Imi creste inima cand ies din gradina cu ladita plina de rosii, castraveti,ardei si dovlecei.Eu asta recoltez zilnic.
Vreau sa scot si eu castravetii din solar si-am sa pun altii in locul lor daca asa faci tu Corina.
Vremuri bune nu prea ne-asteapta,nici pe producatori nici pe cumparatori,ma consolez cu ideea ca vor fi si anii mai buni,asa cum au fost si altadata.Un an mai bogat,unul mai secetos trecem noi si peste asta!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de corina corina Dum 29 Iul 2012, 5:21 pm

Nu stiu ce ne-asteapta Valentina , dar eu spre ''disperarea'' celor care ma cunosc ii dau inainte cu gradina . N-am sa ma las , asta e clar ! Imi place sa mananc sanatos si mi-ar lipsi treaba asta . Nu se mai fac bani din legume ca sa zici ca mai faci ceva pe langa casa , dar nici alte chestii nu merg (imbracaminte , incaltaminte... ) cos . Cumpara omul numai strictul necesar ca asa sunt vremurile .

In ceea ce priveste castravetii , eu asa fac in fiecare an . Merge si tura de toamna de minune . Daca vrei , la solar poti sa pui si fasole urcatoare de pastai , macar cateva cuiburi , sa ai pana tarziu . pupi
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Lun 30 Iul 2012, 12:10 am

Spor la treaba Corina si Valentina!
Este adevarat,ca in acest an ,vremea nu a tinut cu noi,dar chiar daca noi nu vindem,in fiecare an avem gradina...un an mai bun in recolte,altul mai slabut,dar asta este viata.Eu nu cumpar ceapa,si sper ca anul acesta si cartofii sa-mi ajunga pana la iarna(daca nu se strica in beci,s-a mai intamplat),conservele de iarna le prepar din gradina mea,nu stiu in acest an,cum o sa reusesc ,ca nici noi nu avem rosii frumoase(anul trecut ,a fost anul rosiilor).La mine a rasarit a doua tura de mazare,si castraveciorii pusi pentru muraturi.De ardei sunt multumita pana acum,sa vedem cei care acum au inflorit,daca leaga....Din primii plantati ,deja mancam...
Am incercat sa pun gogosari(samanta am cumparat-o din Romania)aici nu am gasit.Primul an ,a fost foarte bun,plante frumoase,au rodit frumos.Cel de-al doilea an,catastrofa,un gogosar frumos si copt nu am vazut,mici se inroseau si se stricau.Anul acesta nu am pus.
Cu bune si cu rele,mergem inainte! pupi
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de Dorulet Lun 30 Iul 2012, 7:18 am

Ma bucur pentru reusitele voastre din gradina.Ce poate fi mai bun decat sa mananci ce stii si sa stii ce mananci.Multa truda,dar ce gustos e rezultatul!Am noroc de faptul ca stau intr-o zona de gradinarit si am de unde cumpara proaspat si gustos.Jos palaria pentru voi!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de annamaria26985 Lun 30 Iul 2012, 3:55 pm

buna fetelor, stiu ca nu am scris de multa vreme aici, dar e cam greu de cand m-am intors la servici.
printre picuri am pus si eu 150 de fire de rosii si le ud in fiecare seara si mor de ciuda ca incep sa radieze si nici n-am mancat bine din ele inca, ca tare greu s-au copt. Am mult rod pe ele, dar e inca verde!
Ardei am si eu frumusei, am si cateva vinete, ceapa am scos-o de mult si in locul ei am pus seminte de ceapa (ca n-am mai gasit arpagic) si salata verde de vreo saptamana buna si le-am udat la greu , dar inca nu misca nimic.
la capitolul castraveti stau foarte rau, la cati am pus rodul e tare putin. Si in al doilea rand de ceapa scos am pus castraveti, poate poate rodul din toamna va fi mai bun.
pastai verzi am avut multe , din fasole pitica de tufa si chiar am sa mai pun o tura, sper ca se va face pana in toamna; dar pe fasolea de ruda nu am nimic... nici macar o pastaie.Toate florile s-au uscat si au cazut.
O zi frumoasa va doresc!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Lun 30 Iul 2012, 5:02 pm

Astazi am facut poze prin gradina,ca tot este sarbatoare(la mine ,la voi nu).
Ardeiul din fata casei,de la strada..si rosiile care sunt foarte diferite,de cele puse tot langa casa,dar mai mici,si mai la adapost de soarele arzator si vanturile puternice

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus si jos,acelasi rasad de rosii,tot langa casa,dar astea dintre case,sunt mai frumoase,sunt mai ferite de vant
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
PRIMA TURA DE CASTRAVETI<PE ULTIMA SUTA DE METRI
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
SI CEI ABIA RASARITI
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
SI MAZAREA<TOT TURA A DOUA
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
CEAPA ALBA SI ROSIE
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
CEAPA GALBENA(un fel de a spune)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
CARTOFII
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
De usturoi,am uitat....sa-l fac vedeta rade
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 30 Iul 2012, 6:17 pm

Georgeta frumoasa gradina, frumoasa recolata!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de tinap Lun 30 Iul 2012, 7:04 pm

Georgeta,ce frumos e la tine!Ce-mi plac ardeii aceia,si ceapa si cartofii ce gust bun trebuie sa aibe.Observ multe pietricele pe pamint,rotunde,ca de riu,si vad una roza,asa frumoasa,parca ar fi cuart(sa nu fie cartof) rade Mie imi plac mult pietrele.
kiss
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Lun 30 Iul 2012, 7:19 pm

Multumesc Silvia!Ai vazut ce pamant pietros ?Eu in fiecare an ma minunez,ca ceva rodeste in pietrisul asta! pupi

Da,Tinap,tocmai ce ma plangeam de pietrisul din gradina,si mie imi plac pietrele,dar mi-as dori sa nu le gasesc in gradina mea.Cartofii,nu-i pun acasa,am alta gradina intr-o vale,langa un parau,si acolo pamantul este mai bun!Este adevarat ca legumele au gust mai bun,ca nu le stropesc cu nimic,dar am observat ca nici ploile nu mai sunt curate! hug pupi
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de smihaelaviorica Mar 31 Iul 2012, 12:07 am

stau si ma tot uit la gradinile voastre si le admir love ....as vrea si eu sa am o casuta cu macar 4 m de pamant sa am si eu gradinita mea. Merci
Daca va spun ca eu am telina, rosii, ardei gras galben , ardei iute si inca un ardei care e mai domestic (adica nu ustura ) ....in ghivece pe pervazul geamului de la dormitor , la etajul 4 /4 , ma credeti? wink Am avut si patrunjel o jardiniera de 80 cm dar saracu cu soarele asta l-am pierdut .
O sa le fac poze sa le vedeti .....la ardei am deja rod si gras si iute , rosiile sunt inflorite inca wink dar nu-i bai , mai la toamna daca e sa fie frig le bag in casa si tot mananc o rosie din ghiveci rade
Cand i-am spus soacra-mii ca mi-am pus seminte nu m-a crezut pana nu i-am dus si ei o multime de rasad.
smihaelaviorica
smihaelaviorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 228
Localizare : Ploiesti / Buzau
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Mar 31 Iul 2012, 12:38 am

Mihaela,dorinta sa ti se implineasca Smile ,dar sa stii ca nu o sa mai gasesti timp sa onorezi si comenzile,daca nu folosesti chimicale contra ierburilor,tot in gradina o sa stai(dar cred ca stii si tu asta,spun si eu asa sa am ce scrie rade )termini intr-un colt,incepi din celalalt.Eu nu am luat cadre mai largi sa nu vedeti,ca din nou am verdeata din belsug,dupa ultimele ploi!Si desi stau cu soacra,barbat si doua fete mari,nimeni nu intra printre ele,noroc ca o vecina ma aprovizioneaza cu manusi subtiri(din cele folosite prin spitale),si unde nu dau cu sapa(si sunt multe locuri,ca stric santurile)pun manusi si tot firul il smulg cu mana.Si totusi am mainile aspre.Intr-o seara,dupa o zi in gradina,am zis sa-mi indrept putin spatele pe canapea,si gata am fost...am adormit,al meu m-a mutat in pat asa cum am fost pe afara in maiou si pantaloni scurti,si dimineata....am vazut ca inverzisem lenjeria si pe la inchieturi aveam dungi verzi,de la frunzele rosiilor.Atunci s-a intamplat si de atunci.....totul cu moderatie,putin astazi, putin maine,daca se poate si cat se poate.Eu sunt multumita cu atat,mai mult de cu ajutorul lui Dumnezeu!Gata m-am racorit!Sa va bucurati de fructele si legumele voastre!
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de smihaelaviorica Mar 31 Iul 2012, 12:45 am

Ei dar eu vreau gradina sa mananc numai eu ...ca sunt egoista wink nu vreau sa ies la vanzare cu legumele. E un vis al meu sa am casa cu muuuuuuuuuuuuuulte flri ci o gradina cu legume . Cat despre comenzi - poate nu voi fi nevoita sa lucrez pana la adanci batraneti ....sa mai lucreze si nora , eu stiu poate fata ....astea doua cand le voi avea rade

Poop Georgeta si spor la treaba kiss
smihaelaviorica
smihaelaviorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 228
Localizare : Ploiesti / Buzau
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Mar 31 Iul 2012, 12:57 am

M-ai facut sa rad,ai si tu dreptate !Asa cum iti doresti tu sa fie!
Nici noi nu vindem,pentru consum propriu!dehhh...bugetul mic...familionul mare! rade
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de tinap Mar 31 Iul 2012, 1:09 am

Mihaela,si eu tot asa imi doresc o gradinita,cit de mica.La fel ca si tine.am rosii in ghiveci,dar nu merg prea bine,se coc greu,sau se inegresc,desii daca le vezi arata mari si frumoase.Numai din cele mici sherry am mincat pina acum,dar s-au copt asa de greu....Ardeiul iute,creste frumos si consum din el de mult.Acum am leustean rasarit,vreo 4-5 fire intr-un ghiveci,dar de-abia ce-a rasarit,ma uit la el ca la nu stiu ce,in fiecare zi il analizez,mut ghiveciul de colo colo,tot sa-i fie bine,dar nu prea da semne bune.
Georgeta,mai lasa si pe altii prin gradina,caci gradina cere munca multa,am avut odata,munceam de murea in soare pina la prinz,apoi cind intram in casa,nu mai eram buna de nimic,eram prea obosita sa faca restul de treaba in casa. kiss
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de Dorulet Mar 31 Iul 2012, 9:18 am

Frumoasa gradina,Georgeta,dar cata munca!E greu sa impaci lucrul de mana finut cu lucrul din gradina.Si eu am teren,dar am doar pomi si iarba, plante salbatice si flori,flori,flori.Si asa nu le merge tare bine ca pamantul e argilos.Nu folosesc chimicale,asa ca mancam fructele cu placere.Acum,cu insolatia asta,cad prunele,parc-ar fi stafide.Noroc ca acum a plouat zdravan si se bucura pomii si tot ce e verde.In jardiniera am busuioc, rozmarin, patrunjel si urmeaza sa mai pun seminte de plante aromatice.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 01 Aug 2012, 11:30 pm


La cules de rosii

Copii cu galetile dupa ei, ca sa ii pot supraveghea.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Rosiile mele udate doar de ploiaie caci e prea departe gradina de pompa.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Culesul recoltei

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Joi 02 Aug 2012, 12:36 am

Vai Magda,dar tu ai rosii mai frumoase,udate numai de ploaie...
Si eu uddddd...Sunt tare simpatici piticii,la cules,ce veseli sunt,cu rosiile alea frumoase in maini!Probabil pamant bun si oameni mai buni,pe acolo pe la tine!
Sa-ti traiasca piticii!si tu sa le faci ceva bun,ca au fost harnici! pupi
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 02 Aug 2012, 7:22 am

Da asa e am rosii masi dar multe sunt si manate.
Am reusit pana acum sa pun cca 14 borcane(si mari si mici) pentru iarna de rosii tocate si fierte la bain marie.
Cum sdun mai multe cum le pun la camara ,cele de anul trecut mi-au ajuns pana la actuala recolta de rosii.wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Gradina cu legume (4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB