Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyAstazi la 8:46 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoli si discutii despre scolari -1

+46
Roxy
marry_a19
bisisica bijuterii
Gerlinde13
Gabica
T_mihaela
trandafiras78
adelina24
manuela29
Gianina4ever
gloriamix
cristina07
ivanutamihaela
symos
alinuta96
ivanoiuadela9
arielas
Lucia.BlueFlower
Dodo-pui
valentinadof
diada
gmiki1
barbin
rob roy
voicu silvia
Lucia Ro
manus marioara
cory74
aurishta
Angelica18
Andata
MihaelaT
danae
cld
Dorulet
cris_io_mat
claudiana
pufoi
elluta
danniela
musetel
kitty_1973
ismi3ismi
dandana
anasia
Admina
50 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 24 Feb 2012, 5:59 pm

mihaela,si mie imi place mult ceea ce ai scris,ei eu vreau o invatatoare ca tine.
te rog,spune-mi si mie care sunt diferentele intre invatamantul traditional si cel step by step,pt ca mie taaaare nu-mi place sistemul de inv mostenit si as vrea sa cunosc alternativele,din partea unui cadru didactic,pregatit pt acest sistem .tu il recomanzi?ce avantaje/dezavantaje are?


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Vin 24 Feb 2012, 6:18 pm, editata de 1 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Vin 24 Feb 2012, 6:14 pm

Eu team citit cu drag! love Mai am o prietena virtuala invatatoare, tare draga mie, si e la fel, pune suflet in tot ce face. Mie nu mi se pare corect din partea sistemului sa nu ajute invatamantul. Probabil si tu ca si cealalta prietena scoteti de multe ori bani din buzunar pentru hartie de imprimat sau creta sau alte maruntisuri. Sau...zugraviti clasa, nu mi se pare corect ca statul sa aloce un buget si apoi sa inchida ochii. Normal ca parintii si cadrele vor sa faca un mediu curat pentru copii. Dar ce face statul??
Cand eram la scoala stiu ca se platea de catre scoala un grup de persoane care dadeau cu var si vopseau scoala, nu mergea nimeni voluntar. Mergeam noi elevii doar sa ajutam profesorii sa aseze cartile, cred ca mai mult ii incurcam, dar ne simteam asa importanti!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 24 Feb 2012, 7:01 pm

Embarassed Intentia a fost de a scrie cum si ce este, de ce se intampla una, alta, dar recitind printre randuri imi miroase si a lauda, Embarassed dar chiar nu asta a fost intentia.
Dandana, Diana este la traditional. Asta am ales eu pentru puiul meu.
Ismi, nu stiu sa-ti spun foarte multe, am zis ca eu predau la traditional, nu am ales step stiu doar din ce aud si mai vad din cand in cand la colegele de la cele doua clase de step ce le avem. Nu pot face recomandari, depinde de copil, de cine preda la step, de preferintele parintelui.
La step programul este cam asa:
- Intalnirea de dimineata de la 8 la 9:30 unde se face o verificare a cunostintelor, se face si predarea cunostintelor noi, copiii stau in cerc pe covor sau la mese.
- Au gustarea de la 9:30 pana la 10 si dupa gustare incepe activitatea pe centre. Dimineata cand ajung, copiii au cartonas cu poza lor pe care il pun la centrul cu care vor sa inceapa in ziua respectiva. De exemplu, unii vor citire, altii scriere, altii matematica si altii arte sau constructii. Daca un centru s-a ocupat de cei care au ajuns mai devreme, trebuie sa opteze pentru alt centru. Sunt invatati sa-si corecteze singuri greselile, nu se corecteaza cu rosu de catre dascali, se lucreaza pe fise. Putine doamne opteaza pentru caiete, invata sa lucreze in echipa, nu primesc calificative, deci nu au note, dar sunt evaluati pe baza aceleasi programe scolare si parintii primesc scrisori cu competente sau cam asa ceva.
La clasele de step se cumpara totul la comun, ma refer la rechizite, toti au acelasi tip de culori, acuarele, doar stiloul si cateva instrumente de scris ce difera, toate se tin in clasa. Dimineata-i vad cu intra in clasa doar cu penarul, eventual fise ce au fost duse acasa sau ce pregatesc pentru portofolii si gustarea.
- La 12- 12:30 merg la masa, la noi e foarte aproape de scoala restaurantul unde mananca.
-Revin pe la 13-13:30 cand aprofundeaza, primesc sprijin individualizat, au orele de engleza, sport, religie care se fac cu profesor.
Programul doamnelor este de la 8 la 14 una iar cealalta de la 10 la 16 si saptamana urmatoase se schimba.
Parerile parintilor si ale dascalilor oricum sunt impartite.
Minuni se pot face si la traditional daca vrei. Si aici se lucreaza pe grupe, se folosesc multe metode moderne, se folosesc diferite suporturi audio, video, se fac si lectii in AEL dar si la step. De asemenea si la traditional sunt dascali "comunisti" care fac tot ca pe timpuri sau dezinteresati (in general ce in prag de pensionare care asa au facut o viata), dar si la step sunt dascali care nu se omoara cu munca.
Eu personal, sunt si permisiva, dar si severa (asa-s si cu copilul meu). Nu vreau sa aud musca-n clasa, dar nici sa urle ca pe stadion, fac aprecieri pozitive, dar si negatife, bineinteles fara sa-i jignesc. Le dau si bombonele ca premii sau le lipesc fete zambitoare pe caiet, dar si triste si-i tin in clasa daca se bat, alearga pe hol, vorbesc vulgar, tipa. Ei s-au obisnuit cu mine si stiu ca ora-i ora si distractia-i distractie, dar asta nu inseamna ca nu glumim si-n ora, ca nu radem sau ca nu ma incrunt si fac observatii chiar daca suntem la o bataie cu zapada.
Danniela, eu am si copii saracuti care poate n-au ce manca asa ca scot si bani din buzunar nu doar pentru materiale, dar chiar si pentru sala de clasa. Au fost si parinti care au comentat cand le-am propus sa luam tv, ca X nu da bani, dar le-am transmis ca si unitatea costa si chiar mai mult decat televizorul.
Da, hartie pe care scot fisele, cartuse si consumabilele mele sunt destul de scumpe si nu scot color decar ce-i mic ca nu-mi permit. Optez pentru alb-negru si xeroxez la scoala, xerox pe care-l platesc elevii pentru ca nici scoala nu are de unde sa ia bani pentru atatea topuri de hartie, pentru toner. Cartoane colorate, creta colorata ca alba primim la inceput de an scolar...si multe, dar noi sa fim sanatosi si ei sa invete.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de cris_io_mat Vin 24 Feb 2012, 7:13 pm

Mihaela am citit totul cu mare atentie...te felicit ca te implici atat de mult....nu am vazut clasele in scoala de la noi si nici toaletele(nici nu stiu unde erau!)Sigur ca e obosita saraca scoala...cumnatele mele au peste 50 de ani,deci e demult scoala ,iar singura imbunatatire este pe exterior la zugrveala si la terenul de sport(genul american).Singurele lucruri bune,inafara faptului ca este f aproape este ca sotul meu o cunoaste pe directoare si ca ea ne recomandat o invatatoare tanara dar buna.Cred insa ca voi avea nevoie de o gramada de sfaturi dupa inceperea scolii...daca nu stiu cum sa o ajut sau daca nu o supraveghez cum trebuie?eu poate stiu sa o sfatuiesc intr-un fel iar la scoala in alt fel...si o ametesc de cap....care va fi cel mai bun program pe care il pot face,in asa fel incat sa aiba timp de somn,teme,joaca,iesit afara....nu stiu mama cum le impaca pe toate,avand in vedere ca lucra si noi eram 3 scolarite....apoi 4.... zid eu si acum imi aduc aminte de invatatoarea mea cu mare drag si mult respect...a fost severa atat cat trebuia sa fie cu niste copilasi care trebuiau invatati cu scoala si cartea.Stiu ca vom da si noi bani de una-alta,caci se facea asa si cand eram eu eleva...ca ni se vor cere tot felul de chestii...eu una am mari emotii si pt mine si pt ea
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Andata Vin 24 Feb 2012, 7:29 pm

Ismi, eu am avut fata la step by step doar un an, apoi ne-am mutat si nu ne-am permis sa o mai ducem in oras.
Am fost insa foarte multumita de cum a mers totul, de cunostintele acumulate (cand am mutat-o, in clasa a II-a prinsese deja vreo 2 luni tot la step si era cu 2 lectii inaintea celor de la traditional).
In plus, am avut un copil vesel, care venea cu temele gata facute si avea timp de joaca, in timp ce baietelul unei vecine, cam de aceeasi varsta, isi astepta mama de la munca sa faca temele impreuna si se intindeau pana pe la 8 sau 9 seara, cand cel mic era deja obosit...
Oricum, Mihaela a punctat cam tot ce era mai important, asa ca nu are sens sa dezvolt si eu.

L.E. Eu mi-am dat fata la scoala la 6 ani si 3 saptamani (e nascuta pe 26 august). A fost mereu premianta, si acum la liceu in primul semestru a primit bursa de merit. Sa mai spun ca e cea mai mica din clasa ei?
Am sarit peste grupa pregatitoare pt ca mie mi s-a parut pregatita de scoala (stia de la frate-sau sa scrie, sa citeasca, sa socoteasca), iar eu nu am vrut sa repet experienta cu frate-su care, dat la scoala la 7 ani, murea de plictiseala in clasa ca deja stia tot ce se preda.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 24 Feb 2012, 7:52 pm

am inteles,in mare si mi se pare mai bine decat la traditional,dar step by step e invatamant particular sau de stat?educatorii,invatatorii ,profesorii lor unde se pregatesc?sunt tot sub tutela Min invatamantului ?sau cum?se invata aceleasi lucruri,adica dupa aceeasi programa(aceleasi continut il au manualele)?,dar in alt mod ,relatia copil-dascal fiind alta,cu prioritate urmaraindu-se dezvoltarea aptitudinilor copilului...daca am inteles eu bine...daca face aceasta scoala step,va avea cunostintele cerute de subiectele la examene, date Minister?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 24 Feb 2012, 8:00 pm

Imi cer scuze ca intervin,deoarece nu mai am copii de varsta scolara,dar sunt convinsa ca nu conteaza faima care o are scoala.Cel mai important este invatatorul.Cand era fiica-mea mica,multi parinti se zbateau sa-si dea copii la scolile din centru.Eu, fiind singura,mi-am inscris fata la o scoala in cartier aproape de locul meu de munca,scoala care nu avea un renume prea bun,dar a avut o invatatore deosebita.Ii sunt recunoscatoare si acum pentru ce a facut pentru copii nostri.Pentru fiica mea era mama2 si credeti-ma ca eu nu am mai vazut caietele fiicei mele din clasa a2-a incepand si pana a terminat scoala.A absolvit facultatea si masterul in filologie si atat licenta cat si disertatia le-a luat cu zece.O mare parte din realizarile ei se datoreaza si invatatoarei care i-a indrumat primii pasi spre literatura si compunere.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 24 Feb 2012, 9:12 pm

Ismi, dascalii de la step sunt titulari in invatamant, sunt angajatii de MECTS, atunci cand aleg sa lucreze la step fac un curs de perfectionare in vacanta de vara (pentru clasa I 4 zile de pregatire, a II-a 3 zile si a III-a si a IV-a 2 zile) asta doar o data pana se incheie modulul, invatamantul este de stat, la noi parintii platesc doar masa care e 10 lei/zi si consumabilele. La inceputul anului scolar se dau mai multi bani, nu stiu sa zic o suma, parca vreo 300 lei, bani din care se cumpara de la hartie la tot felul de materiale, dar este si un fond lunar, nu mare pentru ca se termina hartia, acuarelele, dar si copilului de la traditional îi cumperi rechizite. Au si manuale, de regula le tin la scoala sau altii acasa doar ca lucreaza mult pe fise. Se lucreaza dupa aceeasi programa si nu au teme pentru acasa doar ca sunt si copii care sunt mai slabuti si parintii sunt sfatuiti sa mai lucreze cu ei si suplimentar, dar si la traditional sunt sfatuiti sa mai lucreze unele exercitii pe langa teme. Printre altele e o alternativa buna pentru copiii parintilor care lucreaza pana la ora 16. Ca peste tot sunt si puncte tari, dar si puncte slabe, dar nu stiu sa-ti spun cu exactitate care sunt.
Din clasa a V-a nu mai este aceasta alternativa, elevii trecand din start la traditional.


_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Sam 25 Feb 2012, 6:07 pm

MihaelaT a scris:
La step programul este cam asa:
- Intalnirea de dimineata de la 8 la 9:30 unde se face o verificare a cunostintelor, se face si predarea cunostintelor noi, copiii stau in cerc pe covor sau la mese.
- Au gustarea de la 9:30 pana la 10 si dupa gustare incepe activitatea pe centre. Dimineata cand ajung, copiii au cartonas cu poza lor pe care il pun la centrul cu care vor sa inceapa in ziua respectiva. De exemplu, unii vor citire, altii scriere, altii matematica si altii arte sau constructii. Daca un centru s-a ocupat de cei care au ajuns mai devreme, trebuie sa opteze pentru alt centru. Sunt invatati sa-si corecteze singuri greselile, nu se corecteaza cu rosu de catre dascali, se lucreaza pe fise. Putine doamne opteaza pentru caiete, invata sa lucreze in echipa, nu primesc calificative, deci nu au note, dar sunt evaluati pe baza aceleasi programe scolare si parintii primesc scrisori cu competente sau cam asa ceva.
La clasele de step se cumpara totul la comun, ma refer la rechizite, toti au acelasi tip de culori, acuarele, doar stiloul si cateva instrumente de scris ce difera, toate se tin in clasa. Dimineata-i vad cu intra in clasa doar cu penarul, eventual fise ce au fost duse acasa sau ce pregatesc pentru portofolii si gustarea.
- La 12- 12:30 merg la masa, la noi e foarte aproape de scoala restaurantul unde mananca.
-Revin pe la 13-13:30 cand aprofundeaza, primesc sprijin individualizat, au orele de engleza, sport, religie care se fac cu profesor.
Programul doamnelor este de la 8 la 14 una iar cealalta de la 10 la 16 si saptamana urmatoase se schimba.
Parerile parintilor si ale dascalilor oricum sunt impartite.

Mihaela, inseamna ca sunt clase de step by step in orice scoala? Acum am citit abia si am ramas masca pentru ca nu am auzit inca, nimeni nu ne-a spus, nu ne-a intrebat.
Dandana, Ismi voi stiti vreo scoala care ofera acest tip de invatamant? La noi cred ca e doar traditional, pentru ca ofera si after-school, pe bani buni... Nu vad de ce ar avea interesul sa incurajeze step-ul pe bani mai putini.
Si mie imi place cum suna, desi ma tem sa nu se adapteze greu dupa, in clasa a 5-a.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de aurishta Dum 26 Feb 2012, 9:06 am

Admina a scris:...voi stiti vreo scoala care ofera acest tip de invatamant? La noi cred ca e doar traditional, pentru ca ofera si after-school, pe bani buni... Nu vad de ce ar avea interesul sa incurajeze step-ul pe bani mai putini.
La noi , in Militari, este la sc. nr 198. Stiu sigur de inca una pe langa bd Stefan cel Mare, dar nu ii cunosc numarul.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Lun 27 Feb 2012, 10:55 am

scoala 5 are clase de step, nu v-am spus deja?
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Lun 27 Feb 2012, 11:02 am

Stiti ceva sigur? Ce e cu testarea psihologica indiferent de varsta copilului? Spre exemplu a mea face 6,5 ani si as vrea la pregatitoare, deci nu era nevoie de testare nici daca vroiam sa o dau la cl.I-ii conform brosurii primite la gradinita, acum vreo cateva saptamani. Dar apoi a aparut un afis corform caruia pana pe 28 trebuiau tastati toti copii care intra la scoala la toamna. zid E praf in ochi pentru prosti sau cum?
Noi nu ne uitam la tv, dar din ce zic rudele ar trebui sa fim alarmati in perioada asta, cica ar pierde locul si de la scoala de care apartine, daca nu dam din coate acum... a innebunit lupul, domne...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Lun 27 Feb 2012, 11:10 am

telefon la 0800? hai ca incerc si eu dar macar tu poti sa spui clar despre ce scoala este vorba
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Lun 27 Feb 2012, 11:23 am

Ce legatura ar avea scoala? Nu e la fel peste tot? Adica de ce ar testa copilul meu si pe al tau, nu? rade
A sunat sotul si l-a lamurit bustean... se pare ca, cred ca... respectivul de la celalalt capat al firului stia cam ca cei de la meteo, pe ghicite.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Lun 27 Feb 2012, 11:29 am

pai eu m-am dus deja la doua scoli si la niciuna nu mi s-a spus ca trebuie NEAPARAT sa o testez. am spus mereu ca eu vreau clasa pregatitoare deci nu e nevoie de testare si nu m-a contrazis nimeni
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de cory74 Lun 27 Feb 2012, 11:44 am

Testarea se impune pentru copiii care implinesc 6 ani pana la 31 august, nu au facut grupa pregatitoare si vor sa mearga direct in clasa I-a. Daca merg la grupa 0, nu se face nici o testare. Si eu ma aflu in aceasta situatie, Lavi implineste 6 ani pe 14 aprilie Smile
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Lun 27 Feb 2012, 11:49 am

cory, asa zice legea dar am mai auzit si eu un zvon asa cum zice admina, la o scoala din titan. admina, nu cumva afisul era de inainte de vineri? ca atunci au aparut aia pe tv spunand ca nu e nevoie de testare decat.... cum stiam noi, iar grupa pregatitoare de la gradi e buna si cea mare
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de cory74 Lun 27 Feb 2012, 12:09 pm

Pai eu am inscris-o deja, la liceul de arta, la noi in oras, si nu mi-a pomenit nimeni nimic.... Am baiatul in clasa a X-a la modelaj-pictura si cum are si fata inclinatii artistice am zis s-o duc din start acolo...

cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Lun 27 Feb 2012, 12:23 pm

Da, l-a vazut joi parca si cand a intrebat-o pe educatoare nu a stiut sa-i zica sigur. A zis ca o intreaba pe directoare... pai e afisul la avizierul vostu, cum nu stiti?
O sa mergem zilele astea la secretariatul liceului cu renume... negativ sa o inscriem sau macar sa ne ia in evidenta. Auziti ticalosi... cica ei au in evidente doar 10 copii de 6-7 ani in circumscriptia lor... vorbeam cu varul sotului si el deja stia 3 si la niciunul nu au venit cu recensamintul, acasa. zid Desi strada apartine, putem avea surprize sa ramanem pe afara, pentru ca cei care isi vor copii acolo, merg cu plocoane si ii inscriu de ceva timp incoace. De asta imi va fi cel mai sila, sa dau atentii... dar daca 99% dau, ce fac? O las sa fie marginalizata? Oricum nu vom avea fitele si pretentiile parintilor cu conturi grase si gargauni in cap care pluseaza de mama focului. Prost obicei... spaga la romani.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Lun 27 Feb 2012, 12:29 pm

admina, nu cumva e scoala aia de pe langa manastirea casin? Smile
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de cory74 Lun 27 Feb 2012, 12:45 pm

Admina, eu zic sa nu mai astepti, ar trebui sa mergi cu certificatul de nastere al fetei si buletinele voastre , copii xerox, + o cerere de inscriere in dublu exemplar ca sa poti cere un numar de inregistrare.
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Lun 27 Feb 2012, 1:38 pm

E Jean Monnet. zid Apartinem cu adresa sotului, ca altfel puteam sa o dau la 12, dar nu vrea el...
Merci ca mi-ai zis Cory, chiar trebuia sa cautam ce trebuie pus in dosar. pupi

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Mar 28 Feb 2012, 10:26 am

mai dragelor, mai ales cele din invatamant, era parca cineva implicat direct, m-am gandit la o ciudatenie, la majoritatea scolilor au mai putine pregatitoare decat clasa I dar conform cu legea asta la anu' in clasa I nu poti sa intri fara pregatitoare deci pregatitoarele de anul asta sunt clasa I de anul viitor si atat, asa ca vor fi mai putine, nu-i asa?
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Mar 28 Feb 2012, 9:34 pm

M-am mai gandit la ceva... daca ii dam la pregatitoare inseamna ca fac 13 ani de scoala. Nu ca m-as inghesui sa o bag in sistemul asta minunat de invatamant, dar sunt in cumpana. Asa ar scapa de scoala mai repede, nu?
Si inca ceva, cum i-ati inscris inainte de 5? Nu sunt probleme, nu pun intrebari? Adica daca apartine, daca vrem la pregatitoare si nu e nevoie de testare ii inscriu pur si simplu? Nu se mai asteapta 5 martie?
Intreb pentru ca ma tem de raspunsuri de genul: aaaa, nu acum, reveniti pe 5... asta ca sa astepte spaga, sa le dai ca sa scapi... zid Asa m-am saturat, nu as mai da 1 ban daca nu e cazul, dar au un talent sa te intoarca pe degete, sa te joace, ca sa scoti ceva. Acum, la gradi cica au cazuri de scarlatina si asistenta l-a facut pe sotul meu de comanda, ca se fofileaza tot timpul de la analize... ca de data asta nu mai scapa, trebuie sa mergem cu cea mica la analize (nici n-a zis ce trebuie). Pai daca nu e bolnava, de ce sa-i fac exudate si analize inutile? Doar ca sa-i inchizi gura mergi cu o bomboana, o maslina, sa nu te mai sacaie cu excesul de zel. shot

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 28 Feb 2012, 10:49 pm

pune-o sa-ti dea in scris ,cu stampila gradinitei si semnata de ea si directoare ,motivul pt care trebuie sa faca analize si ce fel de analize.zici ca asa ti-a cerut medicul,ca asa i se cere si lui sa procedeze,ca are buget strict la analize...un fel de trimitere din partea ei... wink .are 2 variante: sau o lasa balta,sau ,daca ,chiar e nevoie,,iti da scris.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB