Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyAstazi la 8:46 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoli si discutii despre scolari -1

+46
Roxy
marry_a19
bisisica bijuterii
Gerlinde13
Gabica
T_mihaela
trandafiras78
adelina24
manuela29
Gianina4ever
gloriamix
cristina07
ivanutamihaela
symos
alinuta96
ivanoiuadela9
arielas
Lucia.BlueFlower
Dodo-pui
valentinadof
diada
gmiki1
barbin
rob roy
voicu silvia
Lucia Ro
manus marioara
cory74
aurishta
Angelica18
Andata
MihaelaT
danae
cld
Dorulet
cris_io_mat
claudiana
pufoi
elluta
danniela
musetel
kitty_1973
ismi3ismi
dandana
anasia
Admina
50 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gerlinde13 Joi 11 Apr 2013, 10:19 pm

Asa am zis si cu gradi ca se va acomoda, dar nici acum nu s-a obisnuit, in ciuda explicatiilor mele. L-am luat si cu frumosul, si cu certatul, si cu laudatul, si cu recompensa si tot vrea sa stea acasa cu mine. Pana in toamna mai creste un pic si poate totusi ii trece..sper. Iertati-ma ca ma plang, de obicei nu fac asta, dar cand vine vorba de copii, nu pot sa sufar ca ii zapacesc atata cu tot felul de schimbari.
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Vin 12 Apr 2013, 9:45 am

Gabica a scris:Eu am avut fetiţa la after school în clasa 1.

Unde e after school in Craiova?

Multumesc!
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 12 Apr 2013, 3:11 pm

Clasa pregătitoare este clasa 0. Corect este clasa pregătitoare, dar pentru că celelalte au numere cred că i-au spus unele persoane clasa 0 că deh, e la şcoală şi de acolo apar şi confuzii. În acte este clasa pregătitoare.
Înainte de săptămâna "Să ştii mai multe, să fii mai bun!" am suplinit-o într-o oră liberă de a mea pe colega de la clasa pregătitoare pt că era bolnavă. Nici nu ştiam ce să fac, cum să fac, dar având la mine perforatoarele şi coli veam în dulap le-am luat cu mine. Le-am perforat fluturaşi, i-am numărat crescător şi descrescător, i-am colorat, apoi am trecut la floricele mititele, le-au lipit pe un sfert de coală A4, am tot numărat şi chiar am fost plăcut surprinsă că ştiu bine să numere, par, impar, crescător, descrescător etc. Am îmbinat matematica cu ed. tehnologică. Smile A fost frumos, erau aşa mititei şi simpatici, dar şi mai tare a fost când au început să vină după mine prin clasă şi mă trăgeau de bluză sau de fustă să mă atenţioneze că-s acolo şi să mă uit cum au lucrat. Smile
Cât am stat am văzut că sunt nişte mici şcolari, s-au deprins cu programul zilnic, sună e pauză, ridică mâna să spună ceva, dar mai şi vorbesc între ei, activităţile se desfăşoară după un orar stabilit, nu e ca atunci când vin în clasa I direct din grădiniţe unde sunt multe grupe mixte şi în două săptămâni trebuie să-i adaptezi, plus că-i poţi deprinde în această perioadă de "acomodare" cu stilul tău, îi cunoşti mai bine, vezi ce poate fiecare, ştii cum să munceşti cu ei când începe şcoala adevărată cu scris, citit, socotit...
Clasele sunt frumoase, sunt destul de dotate, colegele mele fac multe activităţi tematice ca la grădiniţă, văd mereu pe tablă tot felul de exerciţii şi probleme pe bază de desene...
Eu zic că e foarte bine că această clasă este la şcoală. E drept că sunt şcoli sau clase cu fiţe care cumpără auxiliare până ameţesc părinţii, că sunt cadre care nu respectă ce au învăţat la cursuri sau cât au stat pe platformă, dar asta se întâmplă şi în clase de-a II-a, de-a IV-a etc., dar despre asta am mai discutat.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gianina4ever Vin 12 Apr 2013, 3:50 pm

Mihaela,asa ai prins o alta experienta...frumos...m-am amuzat cand ai zis ca stiau sa numere...majoritatea copiilor de la gradi stiu sa numere,pe fiica-mea am invatat-o eu(si pt scoala ca doamnei era sila,de aia am mutat-o),in schimb pe baiat nu l-am invatat nimic ,stie de la fata...desi are 4 ani,a invatat sa numere si mai departe de 10 si cateva socoteli. Laughing
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de aurishta Vin 12 Apr 2013, 4:08 pm

Am aflat ca in Coreea de Sud elevii pleaca de acasa la 7.00 si se mai intorc in jur de orele 23.00 affraid Si fac fel si fel de ore, cursuri, meditatii!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gerlinde13 Vin 12 Apr 2013, 4:38 pm

Mihaela, foarte frumos ce-ai povestit love Si eu visam sa devin invatatoare, dar pana la urma am facut agricultura. Nu-s asa dezghetata incat sa fac fata la 20 si ceva de copilasi deodata Smile) M-am mai linistit dupa ce-ai povestit, poate totusi e mai bine ca merge al meu la pregatitoare la scoala, decat la gradi...
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 12 Apr 2013, 6:18 pm

Gianina, nu m-am referit la număratul mecanic pentru că 90% ştiu să numere ca o poezie, ci la raportarea numărului de elemente cu cifra corespunzătoare...

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gianina4ever Vin 12 Apr 2013, 8:32 pm

Da,da,te-am inteles...pe obiecte stie si al meu sa le asocieze cu cifra corespunzatoare...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Lun 15 Apr 2013, 6:26 pm

stati putin, pai a mea e la pregatitoare si fac adunari si scaderi pana la 30, asa au invatat! au luat-o metodic si nici nu stiu cand au ajuns aici. nu e asa in programa, a exagerat dna?
acum a pus mana pe un calculator de birou si ma intreaba cum e cu impartirea, cred ca a vazut ea ceva si acum sapa sa inteleaga cum vine cu asta Smile

iar literele cred ca le-au facut aproape pe toate, cele de tipar, mai putin x,y,ce,ci,che,chi si recunosc ca o provoc sa citeasca prin carticele

eu cred ca ora e mai relaxata, mai scurta, nu scriu cu stiloul si.... cam atat!
problema mea cu pregatitoarea la scoala e mediul si faptul ca ii baga fortat in program deodata, v-am mai spus cred, au voie apa si la baie doar in pauze, iar baile sunt .... cum sunt, rezultatul e ca nu se mai duce si nu bea apa zid
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de marry_a19 Lun 15 Apr 2013, 7:28 pm

Buna...intresant ..si eu am fetita la clasa pregatitoare insa nu am auzit-o sa faca adunari si scaderi pana la 30 ci pana la 10 iar cu stiloul d-na le-a impus sa scrie din primele saptamani. De dus la baie se duc cand au nevoie. Cred ca depinde de fiecare cadru didactic in parte...pe langa programa probabil mai fac si ei ceva in plus pentru a le fi usurata munca in anii urmatori.
marry_a19
marry_a19
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 06/05/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Lun 15 Apr 2013, 9:07 pm

Si mie mi se pare ciudat, asta cu mersul la toaleta doar in pauza. Eu tin minte ca ne lasau profesorii, sa mergem si daca eram mai mari, poate si in liceu. Ori sunt eu ramolita, ori asa e. Adevarul e ca nu te poti juca cu fiziologicul, nu-l poti conditiona: doar in pauza. Daca te apuca burta, daca iti e greata sau la baieti, daca fac pipi (pe unii ii apuca brusc senzatia, nu gradual), trebuie sa mergi, indiferent de varsta. Nu poti astepta 20-30 de minute. Dandana, cred ca trebuie vorbit cu invatatoarea si eventual cu asistenta de la cabinet. Nu e sanatos sa fie atat de categorica.
Inteleg, daca devine un obicei si incep toti sa ceara la toaleta, in mijlocul orei, e deranjant. Dar nu cred ca prea mint, micutii astia de 6 ani.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 15 Apr 2013, 9:21 pm

Si mie mi se pare ciudat sa trebuiasca sa te tii pana la pauza...si pt oameni mari,dar pt copii...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 15 Apr 2013, 10:11 pm

În timpul orelor se pot întâmpla mai multe în băi decât în pauze, mai mult pentru cei mai mari. E drept şi că atunci când se cere unul, se cer încă 10 mai ales la cei mici. Probabil acesta-i motivul pentru care nu-i las.
Eu i-am învăţat pe ai mei să meargă când au nevoie, dar şi dacă-i prind că merg doar să se plimbe nu-i mai las. Am avut şi plimbăreţi, dar i-am prins şi le-am tăiat plimbările în oră. Se cereau des, am vorbit cu mamele, nu avea probleme de sănătate, aşa că pas plimbări. Apă, de obicei, au în sticluţe şi dacă le este sete beau şi-n oră, doar să mănânce nu-i las. Sau am o fetiţă care nu se cere, dar când o văd că dansează pe scaun o trimit urgent. Zici că-i ruşine sau poate vrea să nu rămână în urmă... În clasa I a făcut de vreo două ori pe ea că am vazut-o prea târziu cum dansa. Acum că-i mai mare se cere pe ultima sută.
Le fac observaţie când a sunat de intrare si ei atunci se cer la baie. Le fac morala, dar tot îi las că n-o să-i ţin 45 de minute şi să facă pe ei sau să păţească altele.
Am eu copila din dotare care e sensibilă şi când ştiu/văd că face des o informez şi pe doamna şi o lasă fără să-şi mai ceară voie şi au fost şi alţii.
Dandana, probabil că doamna voastră face parte din categoria cadrelor care fac exces de zel şi care într-a IV-a îi învaţă şi ceva trigonometrie şi analiză matematică. zid Litere de tipar învaţă şi la noi.
Iată temele dintr-o planificare descărcata de pe didactic.


• Elemente pregătitoare pentru înţelegerea unor concepte matematice:
- orientare spaţială şi localizări în spaţiu
-sortarea şi clasificarea obiectelor-simbolurilor-conceptelor simple după criterii variate.
• Corpul omenesc – părţi componente şi rolul lor
• EVALUARE
• Elemente pregătitoare pentru înţelegerea unor concepte matematice:
-
- Aprecierea globală, compararea numărului de elemente a două mulţimi prin procedee variate, inclusiv punerea în corespondenţă.
• Figuri geometrice
• Mulţimi
• Corpul omenesc: simţurile
• Igiena corpului
• Igiena alimentaţiei
• EVALUARE

• Mulţimi
• Aprecierea globală, compararea numărului de elemente a două mulţimi prin procedee variate, inclusiv punerea în corespondenţă.
• Numerele naturale 1, 2, 3, 4, 5
• Igiena corpului, hrana ca sursă de energie,importanţa hranei pentru creştere şi dezvoltare.Igiena alimentaţiei
• Electricitate: aparate care utilizează electricitatea şi reguli de siguranţă în mânuirea aparatelor electrice
• EVALUARE
• VACANTA
• Mulţimi
• Aprecierea globală, compararea numărului de elemente a două mulţimi prin procedee variate, inclusiv punerea în corespondenţă.
• Numerele naturale 0, 6, 7, 8, 9, 10
• Fenomene ale naturii (ploaie, ninsoare, vânt, tunet, fulger)
• EVALUARE
• Mulţimi
• Aprecierea globală, compararea numărului de elemente a două mulţimi prin procedee variate, inclusiv punerea în corespondenţă.
• Numerele naturale 0-10

• Igiena corpului, hrana ca sursă de energie,importanţa hranei pentru creştere şi dezvoltare
• EVALUARE
• Mulţimi
• Aprecierea globală, compararea numărului de elemente a două mulţimi prin procedee variate, inclusiv punerea în corespondenţă.
• Numerele naturale 10-20
• Fenomene ale naturii: ninsoarea
• Forţe. Efecte observabile ale forţelor (împingere, tragere). Mişcarea corpurilor şi schimbarea formei corpurilor (deformare, rupere, întindere)
• EVALUARE

VACANŢĂ DE CRĂCIUN
SEMESTRUL AL II-LEA
• Numerele naturale 20-31
• Procese ale Pământului
• EVALUARE
• Adunarea şi scăderea în concentrul 0-10, cu 1-2 unităţi, prin numărare
• Electricitate: aparate care utilizează electricitatea şi reguli de siguranţă în mânuirea aparatelor electrice
• Forţe. Efecte observabile ale forţelor (împingere, tragere). Mişcarea corpurilor şi schimbarea formei corpurilor (deformare, rupere, întindere)
• EVALUARE
• Adunarea şi scăderea în concentrul 0-10, cu 1-5 unităţi, prin numărare
• Animale (părţi componente). Hrana – sursă de energie. Importanţa hranei pentru creştere şi dezvoltare. Condiţii de viaţă: apă, aer, lumină, căldură
• EVALUARE
• Orientare spaţială şi localizări în spaţiu
• Universul: Pământul, Soarele şi Luna (recunoaştere în modele simple)
• EVALUARE
• Numerele naturale 0-31
• Unităţi de măsură a timpului: ziua, săptămâna, luna, anotimpurile
• Unde şi vibraţii: producerea sunetelor
• EVALUARE
• Figuri şi corpuri geometrice: pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc, cub, sferă
• Corpul omenesc
• Simţurile
• EVALUARE
SĂPTĂMÂNA ŞCOALA ALTFEL „ŞĂ ŞTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN!”

VACANŢĂ DE PAŞTI
• Orientare spaţială şi localizări în spaţiu
• Sortarea şi clasificarea obiectelor-simbolurilor-conceptelor simple după criterii variate.


• Plante (părţi componente). Hrana – sursă de energie. Importanţa hranei pentru creştere şi dezvoltare. Condiţii de viaţă: apă, aer, lumină, căldură
• Măsurări cu unităţi non-standard (palmă, creion, beţişor, etc.) pentru lungime
• EVALUARE
• Orientare spaţială şi localizări în spaţiu
• Unităţi de măsură a timpului: ziua, săptămâna, luna, anotimpurile
• Fenomene ale naturii (ploaie, ninsoare, vânt, tunet, fulger)
• EVALUARE
• Unităţi de măsură a timpului: ziua, săptămâna, luna, anotimpurile
• Adunarea şi scăderea în concentrul 0-10
• Procese ale Pământului: observarea prezenţei apei în natură sub diverse forme (precipitaţii, râuri, lacuri, mare, etc.)
• EVALUARE
• Numerele naturale 0-31

• Adunarea şi scăderea în concentrul 0-10

• Figuri şi corpuri geometrice: pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc, cub, sferă
• Corpul omenesc: simţurile
• Unde şi vibraţii: producerea sunetelor

• EVALUARE•
• Numerele naturale 0-31

• Adunarea şi scăderea în concentrul 0-10

• Corpul omenesc
• Universul
• EVALUARE

După cum vezi nicio adunare în concentrul 0-30, doar numere până la 31 şi asta pt că învaţă unităţile de timp şi lunile lungi au 31 de zile.
Dacă te interesează planificarea completă o găseşti
aici link , dar îţi trebuie cont ca s-o vizualizezi sau s-o descarci.
Aaaaa, la clasa pregatitoare activitatea este de maxim 20 minute. La clasa I e de 30 minute si 15 minute ai activitate-n completare, canti, dansezi, te joci etc.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Mar 16 Apr 2013, 9:19 am

multumesc mihaela!
am aflat, nu sunt chiar adunari si scaderi pana la 30 ci compuneri si descompuneri, mie imi e destul de greu sa fac diferenta
iar despre baie, am vorbit cum sa nu, chiar in prima sedinta! si mi s-a spus ca ii lasa daca cer doar ca ..... asta e regula, doar in pauze. a mea a inteles ca daca e regula nu mai cere, de fapt chiar cred ca a cerut si nu i-a dat voie o data si asta a fost! cand i-am spus ca daca chiar are nevoie trebuie sa ceara m-a intrebat mirata 'dar cand a schimbat regulile?' zid culmea e ca nici parintii nu mi-au dat dreptate, ca cica asa se invata
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Mar 16 Apr 2013, 10:18 am

Parintii sunt cu capul... ei merg la toaleta, cand li se da pauza de la servici, doar? Si ei stau plecati de acasa de la 8 la 18? Pe vremea lor faceau atata materie, aveau atatea caiete in ghiozdan, atatea culegeri? zid De ce au unii atata exces de zel? Si de ce atatea cocosisme: al meu face, al meu drege, al meu e cel mai cel? Chiar nu conteaza asta in viata si clasele 1-4 trebuie sa le dea o directie, sa-i invete sa invete, nu sa-i faca sa fie satui de romana si matematica, deja.
Si mie imi suna compuneri si descompuneri a adunari si scaderi, dar cred ca ne lamureste Mihaela. wink Nu stiu ce vor mai face in clasa I, daca deja fac atatea si stiu atatea.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 16 Apr 2013, 10:46 am

Asa e,disperarea asta de a baga copilului multe cunostinte de mic,e la ordinea zilei.Am aflat de la o vecina care area fata in clasa pregatitoare ,ca nu i-a invatat pana acum niciun cantec,nicio poezie,ii invata doar sa numere si sa scrie...pai daca acum nu canta,nu se joaca,atunci,cand?tin minte ca pe noi ne mai invata si cantece,jocuri...cu batistuta Smile nu se mai poarta,deci...?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Mar 16 Apr 2013, 12:10 pm

Se poarta ecuatii cu o necunoscuta, la clasa I, de genul:
"Din cele 15 pagini ale unei cărţi un elev a citit un număr de pagini şi observa că dacă ar mai citi încă 7 pagini, ar termina de citit cartea. Câte pagini a citit elevul până acum?"
a+7=15
Eu nu zic ca sunt grele, dar nu le vad rostul. De ce fac probleme cu text, cand ei abia citesc corect? Oare le pot rezolva singuri si intelege sau doar ghicesc raspunsul, vazand doar cifrele scrise in problema?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Mar 16 Apr 2013, 12:46 pm

Exista un raspun Admina la asta.
''mama il trimite pe Gigel la piata cu 5 lei sa cumpere o legatura de patrunjel (pentu ca ei ii este lene sau nu a terminat barfa cu vecina). Legatura de patrunjel costa 3 lei. Ce rest aduce Gigel acasa?"
Comentariul din parenteza nu se vede, se vede numai faptul ca Gigel trebuie sa stie ce rest ii aduce mamei acasa, altfel daca risca sa fie pacalit ori eventual sa piarda banii pe drum, va manca bataie, va fi facut prostul satului si muuulte altele.
De aici se naste si problema cu cele 8 pagini citite in care elevul inca nu a descoperit cum sa afle cat rest a adus de la piata. O intreaga filozofie!!
De acord cu tine, parintii is dusi cu capul!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gabica Mar 16 Apr 2013, 1:22 pm

bisisica, scuze pentru răspunsul întârziat, am fost plecată o săptămână...
În Craiova sunt multe şcoli care au program de after school.
Şcoala nr 29 Nicolae Romanescu, este în cartierul Valea Roşie.
S-au făcut cererile la începutul anului; Ştiu că mai aveau cei din centru: Bălcescu, Buzeşti, Elena Cuza, mai sunt şi prin cartierul Craioviţa şcoli, care au organizat acest program.

Eu eram disperată cu problemele de la matematică; Nu reuşea deloc să le înţeleagă. Abia acum în clasa a 3-a văd că reuşeşte să priceapă cum se judecă o problemă.
Am încercat şi eu certatul, lăudatul, nervii întinşi la maxim; mergeam la şedinţe şi mă uimeau părinţii cu încrâncenarea de a-şi vedea copii savanţi.
Aşa că am hotărât: să înveţe bine adunările şi scăderile, să scrie şi să citească corect. Într-o zi m-a surprins cu câtă plăcere învăţa corpul uman, şi cât era de dornică să afle mai multe!!! (am cumpărat acum câţiva ani seria Corpul Uman şi acum citeşte revistele, analizează organele) Până la urmă nu ajung toţi matematicieni, informaticieni, ingineri, de ce trebuie să-i stresăm cu acele exprimări ciudate ale problemelor.




Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 16 Apr 2013, 1:41 pm

Aşa că am hotărât: să înveţe bine adunările şi scăderile, să scrie şi să citească corect.Si eu cred ca daca va stapani bine aceste cunostinte la terminarea clasei I-a,e ok pt acel an.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 16 Apr 2013, 3:27 pm

Compunerea şi descompunerea numerelor pentru noi cei care ştim adunarea şi scaderea cam asta ar însemna, dar defapt e vorba despre corespundenţa dintre număr şi câte elemente sunt cuprinse în numărul respectiv şi cum poţi să le separi.Seamănă cu ce scriam acum câteva zile despre numărat...una-i să numeri ca o poezie şi alta-i să înţelegi, să ştii să numeri dacă-ţi spun de la 3 la 9 fără să începi cu 1 nici în gând sau de la 8 la 4 sau spune numerele cuprinse între 3 şi 7...Asta înseamnă să ştii să numeri.
Un elev când învaţă numerele între 10 şi 100 trebuie să înţeleagă în primul rând că acela este numărul 25 pentru că are 25 de elemente şi e un număr nu o cifră, cifrele-s de la 0 la 9, restul sunt numere, că-i format din 2 zeci şi 5 unităţi că-l pot descompune în zeci întregi şi-n unităţi (20 ŞI 5) sau în ZU şi U sau (24 şi 1, 23 şi 2; 22 şi 3 etc.) sau în ZU şi ZU (12 ŞI 13) şi asta fără să calculezi, ci să descompui/separi elementele unei mulţimi date sau imaginare. Eu foloseam mult beţişoarele că aşa înţelegeau mai bine.De obicei la numerele mai mari de 10 se merge pe descompunerea in Z şi U sau în ZU şi U, rar se merge pe descompunerea ZU şi ZU. La compunerea numerelor e acelaşi lucru, dar invers. Veţi spune la ce-i ajuta...îi ajută mult. De exemolu azi aveam exerciţiul: 1000 – 725 : 5 + (3 x 92 + 24) : 100 = Pe ai mei îi pun să sublinieze ce efectuează ca să nu-i ia valul şi să se piardă printre cifre că abia anul acesta am început să facem astfel de exerciţii şi scrie o fetiţă 1000 - 145 + (276 + 24) :10= şi-i întreb cum calculaţi rapid 276 + 24 la care doar un băieţel foarte bun la matematică a făcut nişte asocieri...E simplu, ştim că 75 cu 25 este 100 iar numerele 76 şi 24 sunt vecinii lor şi dau tot 100 deci 276 cu 24 e 300 pentru ca 200 cu 100 e 300. A fost wouuu! la propriu. Eeee, asta-i sclipirea aia pe care o au copiii buni la matematică şi l-a ajutat că ştie descompunerea numerelor pentru că rapid a descompus 276 în 200 şi 76 şi de acolo a fost simplu.
Admina, eu nu-i încurc pe copii cu număr necunoscut că nu are sens, la ce sa-i încurc, la ce le foloseşte acum. Eu i-am învăţat să judece problema după ce-i înţeleg conţinutul, astfel:
Ce cunoaştem? ...că are cartea 15 pagini.
Câte pagini mai are de citit? ...7 pagini
Ce-mi cere problema să aflu? ... căte pagini a citit.
Pot să aflu? ... da.
De ce? pentru că ştim câte pagini are cartea şi cate mai are de citit
Cum? ... prin operaţie de scădere?
Cum calculăm? ...15 - 7 = 8 (pagini)
Eu aşa fac cu ei problemele şi acum. E musai să-i înveţi să le gândească, să le scrie pe scurt că renunţarea la cuvintele inutile îi ajută să înţeleagă mai bine şi mai rapid.
În clasa I, doar la final am făcut probleme cu text, în rest am făcut probleme după îmagini de-am ameţit. Făceam la fişe de puteam să-mi editez un auxiliar cu probleme-n imagini. rade
Cum cresc încep să înţeleagă mai bine o problemă.
În clasa I am făcut cu ei probleme c-o operaţie, într-a doua cu două operaţii şi spre final am facut şi cu trei operaţii, dar mai simple, acum i-am învăţat şi cu mai multe operaţii, dar am început să-i învăţ şi cele figurative cu nr. consecutive, cele cu sumă şi diferenţă şi asta că ne-am lovit de câteva în auxiliar, dar nu le-am dat la evaluare metoda figurativă şi anul acesta nici nu le dau.
Azi corectat tema şi am constatat că doar 6 sau 7 copii au ales la o problemă metoda cea mai simplă, restul au muncit mai mult Mosu a adus 6 jucării şi 12 cărţi pe care le-a împărţit în mod egal celor 5 fraţi. Câte daruri a primit fiecare? Ei au facut simplu, adunand si impărtind pe când ceilalţi au împărţit jucăriile, apoi cărţile şi apoi au adunat...timp pierdut. Sau, la cealaltă problemă care suna cam aşa: Adina are 12 ani, fratele ei, Marcel este de 3 ori mai mic, mama ei de 3 ori mai mare decît ea şi cu 2 ani mai mică decât tatăl. Câţi ani are tatăl?
Vreo 8 au aflat câţi ani are Marcel deşi nici nu le cerea, nici celelalte date nu aveau legatură cu vârsta lui, dar nu au gândit.
Chiar vorbeam ieri cu doamna Dianei legat de aglomerarea asta din culegeri şi manuale şi ce-i important să ştie un copil. Ca degeaba ma dau peste cap şi-l învăţ nu ştiu ce metode şi-n viaţă nu-i folosesc.
Stau si ma întreb...la ce mi-a folosit ca am invatat fizică si am dat si bacul din fizica si nu mi-a placut si nu-mi foloseste la nimic şi nici că mă mai lovesc de ea, doar când va face fii-mea si atunci poate reiau una, alta, imi amintesc cand o ascult, dar apoi pa si pusi...E drept, trebuie sa avem o cultura generala bogata, sa nu trecem prin vata asta doar asa, dar tot nu inteleg de ce a trebuit sa invat fizica. zid

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Gabica Mar 16 Apr 2013, 4:11 pm

MihaelaT ai învăţat fizică ca să muţi mobila uşor în casă: "frecarea" de exmplu mă ajută când mut dulapul; pun personalul masculin din dotare să-l ridice la capete, bag dedesupt o cârpă mai groasă, apoi împingem!! rade
Am plimbat aşa un dulap de nuc, de pe vremea bunicii pe un hol luuung cât casa ţărănească. Merge şi la praguri.
Sau.... ridicat, răsucit, stânga, dreapta, până ajunge în locul dorit.
Forţa de frecare e mică când suprefeţele în contact sunt mici, deci deplasare uşoară.
E uşoară problema când o explici aici; dar pe fetiţa mea o puneam 3 zile la rând să rezolve acest model de problemă şi se uita nevinovată la mine de parcă era prima dată! vorbesc de clasa 1 şi a 2
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Mar 16 Apr 2013, 4:39 pm

dragilor, cand aveti probleme .... tup cu ele la Mihaela! cred ca te apuci de meditat parinti Merci
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 16 Apr 2013, 5:16 pm

Gabica, rade las' că mut mobila şi fără atâtea probleme criminale care-mi mâncau sufletul şi mai aveam şi o profă-n liceu cu care nu mă iubeam prea tare pentru că nu înţelegea cum de-mi place mult matematica şi eram cea mai bună din clasă şi nu-mi plăcea fizica. Păi, nu-mi plăcea nici legată la ochi. Poate, dacă-n generală aveam o tovarăşă care să ne facă s-o îndrăgim (pe fizică) şi nu ne ciufulea atât şi nu-şi făcea manichiura-n oră (asta-mi amintesc eu de orele de fizică din generală zid ) probabil mi-ar fi plăcut. Şi sărăcia ştie că şi la liceu am dat de altă coana Miţa zid
Când nu ştiţi ceva puteţi să mă întrebaţi şi dacă vă pot ajuta o fac cu drag.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Mar 16 Apr 2013, 5:40 pm

MihaelaT a scris:
Stau si ma întreb...la ce mi-a folosit ca am invatat fizică si am dat si bacul din fizica si nu mi-a placut si nu-mi foloseste la nimic şi nici că mă mai lovesc de ea, doar când va face fii-mea si atunci poate reiau una, alta, imi amintesc cand o ascult, dar apoi pa si pusi...E drept, trebuie sa avem o cultura generala bogata, sa nu trecem prin vata asta doar asa, dar tot nu inteleg de ce a trebuit sa invat fizica. zid
Aici cred ca e de vina tot dragul de minister, care face niste manuale imposibil de inteles. Sotul meu a facut scoala in clasa cu mine, dintr-a V-a pana intr-a XII-a. Facultatea in State, insa. A venit de acolo cu manualele din facultate, asa dragi i-au fost. A venit cu o pasiune pentru astronomie si fizica, se uita des la emisiuni documentar si serii intregi de astronomie si fizica. In liceu ura aceste materii, normal, dar acolo a vazut ca manualele sunt altfel facute, au explicatii si exemple, poze, exemple practice. Acum ii arata fetei carti de astronomie si incepe sa o fascineze si pe ea. Intre socrul meu si fata lui (cumnatica mea) am asistat la o discutie frumoase despre istorie, ca o poveste, cu explicatii si context politic, economic mondial, social, nu doar date si informatii sterile. E o placere sa inveti asa si mult mai usor asociezi o poveste frumoasa cu realitatea istorica.
La noi se baga materie mult mai multa, cu lingura si fara sa se incerce invatare logica, asocierea. Nu zic ca nu sunt profesori dedicati, cum esti tu, dar manualele sunt mult prea greoaie.
Azi ne-am luptat cu ecuatii, va pun exemple mai tarziu.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB