Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre revista Burda EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Discutii despre revista Burda EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre revista Burda EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre revista Burda EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre revista Burda EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre revista Burda EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre revista Burda EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre revista Burda EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Discutii despre revista Burda EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre revista Burda EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre revista Burda EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre revista Burda EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre revista Burda EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Discutii despre revista Burda EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Discutii despre revista Burda EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Discutii despre revista Burda EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Discutii despre revista Burda EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Discutii despre revista Burda EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Discutii despre revista Burda EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Discutii despre revista Burda EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Discutii despre revista Burda

+51
denisia_16
carmenzoe
mada93
bursuk
ileana cosanzeana
anda
puffetta
margot
oana_007
ANURIM
Clio_Ela
vilcris
noel
oanabijux
trice
anne-marry
nadina_b2005@yahoo.com
ema
Tinkerbell
aisha
clodi
Laila
Anna Succubus
StMihaela
Adriana13
andrusca
ciresicca
kla78
ralu222222
ppisic
Buburuza
duchess
DANIELA.I
ioana soare
zylv
postoleirina
totolina
geany
olympia
andreeaX
bv_satena
tomari
Kate
kindaras
RalucaS
lorinaoo1
diada
Dionisia
Camy
MihaelaT
Admina
55 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Discutii despre revista Burda Empty Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Admina Vin 23 Ian 2009, 11:51 am

Haideti sa discutam aici numai despre aceasta revista, care e cam singura disponibila pe piata noastra. Multe incepatoare nu stiu de unde sa ia informatiile si poate ar fi util. Se gaseste la pretul de 10lei(nu s-a modificat in ultimii 2 ani) si fiecare numar cuprinde aproximativ 135-140 tipare de haine(preponderent dama, cateva tipare de copii si tipare pentru marimi mari, in fiecare numar; cam de doua ori pe an au si tipare pentru domni-aprilie si octombrie). O data pe an(in luna martie, parca), apar si tipare de rochii de mireasa, tipare de gravida parca in august si tipare pt rochii de seara in decembrie; ar mai fi tipare pt costume de carnaval in ianuarie, tipare pt haine de casa si pijamale in decembrie.
Se gaseste la standurile de difuzare a presei, in general, daca nu, puteti sa o comandati(cred) tot la cei care vand presa sau sa va faceti abonament anual.
Eu as vrea sa-mi lucrez din numarul 01.2009 jacheta 109B dar nu m-am hotarat si vesta 124. Voi, ceva planuri sau intrebari sau... Idea Exclamation Question

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 23 Ian 2009, 12:41 pm

eu vreau fusta ce a facut-o Camy, 113 mi-am si luat material(ieri), nu gabardina ca habar n-au vanzatoarele de astfel de material. pb ca am asa o retinere la faptul ca este incheiata doar in nasturi...parca nu ma simt "in siguranta".teama de a nu se "cracana" de la un nasture la altul cand ma asez...chiar nu stiu.ma gandeam sa-i pun doar de forma si sa-i pun un fermoar pe lateral.ce parere aveti?
aaaa si inca o pb...n-am gasit in orasul asta de nimic nasturi care sa-mi placa(mai marosori) numai plastic si am luat ceva mai mici...poate gasesc la un magazin la care n-am ajuns.
si-mi place mult 123 dar cam mult pt mine rade
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Camy Sam 24 Ian 2009, 11:10 am

mihaela eu zic ca nu e chiar asa grea,este ptr prima data cand am facut-o si eu ,acum daca as mai face-o o data nu ar mai fi problema ,si eu m-am fastacit putin la ea,dar a iesit.nu cred ca se cracaneaza nici un nasture,eu am batut capse,nu nasturi.si vine prevestit la slit nu se desface nimic.eu zic sa incerci ,unde nu stii ma mai intrebi si chiar iti mai fac niste poze daca nu intelegi acolo la slit,dar e chiar simplu.eu din burda nu inteleg nimic din explicatii.materialul meu este tercot elastic.ce culoare ti-ai cumparat material?te pupic si te astept ,cu sigurantaiti va iesi. hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Dionisia Sam 24 Ian 2009, 11:28 am

Mihaela, daca am retinut bine, modelul de fusta are doua variante , A si B, cealalta are fermoar la spate, de ce nu folosesti tiparul acela, si doar sa ii pui buzunare, si eventual nasturi de forma ? - asa mi-ar placea sa-mi fac si eu o fusta !
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 24 Ian 2009, 12:24 pm

Camy, tu esti experta, eu inca sovaiesc bine, dar ma straduiesc si cred ca asta ma ajuta ca le cam bibilesc eu asa...sunt un pic mai tipicara. pai, pana nu-mi iese cum vreau nu ma las. schimb ceva, tot gasesc o alternativa rade
Dionisia, asa ma gandeam si eu, am vazut ca-s asemanatoare cele doua tipare...o sa vad cand ma apuc.din 2 sunt in vacanta asa ca mai mult ca sigur atunci voi croitori.taie
Camy, am luat negru, nu-i elastic, no ca am uitat cum i-a spus vanzatoarea...e destul de greu, cade bine si l-am mototolit bine si nu se sifoneaza...oare crep i-o fi spus? beat
v-am zis la capitolul denumir stau fff prost...stofe toate sau matasuri rade
o sa mai pun eu intrebari cand ma impotmolesc.
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de diada Sam 24 Ian 2009, 2:26 pm

Admina, e foarte bine ca te-ai gandit sa deschizi acest subiect! eu una am cautat informatii pe net prin 2005 despre revista si nu am gasit neam. Mi se parea mult atunci 100 de mii, era sigilata, vanzotorii nu stiau ce e in ea, dar "se cumpara doamna", asa ca intr-o zi nu s-a mai putut si am zis gata, arunc 100 de mii sa vedem totusi ce este in ea! de-atunci nu a trecut nr sa nu-l cumpar taie Daca stiam de ea aveam mai multe nr. acum, mai ales ca parca in revistele astea nu mai gasesc asa multe modele sa se potriveasca stilului meu.

Eu caut un tipar de sarafan prin revistele mele. Stiu ca e unul si pe burdastyle dar daca nu gasesc la mine, sigur il scot de-acolo. Imi este greu sa lipesc atatea hartii, de-aia ezit boo am un raiat mare, gri, lat de 90cm

Mihaela, nu-ti face griji, iti iese sigur, lucrezi frumos, ingrijit, chiar nu sunt probleme, mai ales fusta roz/rosie/siclam (nu mai tin minte culoarea zid ) m-a dat gata, si ce costumase i-ai facut printesei! nici sa nu te gandesti ca nu-ti iese!

fetelor mult spor cos
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de lorinaoo1 Dum 25 Ian 2009, 9:54 am

Ei, si eu ma bucur ca s-a deschis subiectul asta. Revista Burda e super, desi explicatiile cam lasa de dorit. As vrea, de ex, in loc de bucatica aia cu fermoarul ascuns care e acolo de umplutura, sa scrie si ei cum se ataseaza o captuseala, cu imagini. Adica, am tot vazut cursuri ilustrate, dar nu am vazut in niciun numar explicatii despre punerea unei captuseli sau croirea acesteia. Bine, avem noi si alte resurse, dar avand in vedere ca modelele si tiparele sunt din Burda, poate era indicat si un asemenea articol. Apoi ce nu-mi place le ei este ca dau modele diferite pentru minione, si plus si eu chiar as vrea sa-mi fac cate un model de la marimile astea. Sa modifici un tipar e destul de greu si poate nu iese asa cum trebuie (eu am incercat cu pantalonii barbatesti Embarassed ). De exemplu, din numarul asta imi plac tare mult fusta 132 sau jacheta 133, ori blazerul 101, dar sunt pt alte marimi. Uneori reiau tipare si la marimile obisnuite, dar nu in acelasi numar.
Si inca o nemultumire: de multe ori imi plac niste articole vestimentare din tinuta modelului la care ei nu dau tiparul si uite asa tanjesc eu dupa ele foame
In rest e o revista buna, tiparele sunt un pic cam labartate, eu imi scot marimea 36 in loc de 38 si tot stau cam largute (tot pe talie imi place si mie sa port), desi nu sunt o slabanoaga.
Din numarul asta cred ca o sa mai incerc sarafanul ala pt fetite, pe care l-a facut Camy, si fustita pt fetite si bluzita aia plisata, tot pt fetite. Nu cred ca le va purta chiar acum, dar fii-mea ma uimeste cu pofta de mancare si cu cat poate creste in scurt timp, asa ca... cine stie. Pt mine as incerca sacoul 114B, jacheta 126B sau 123. Mai vedem...
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Ian 2009, 10:22 am

Lorina, hai nu fi suparata ca dau tipare pt minione Smile Pentru mine sunt mana cereasca, ca nu trebuie sa le mai modific. Gandeste-te ca multe femei sunt la 1,55-1,60-1,65 si hainele de la minione sunt deja scurtate pt persoanele astea. Eu scot pantaloni, fuste fara rezerva de la tiv si fac tivul mai sus ca sa nu-mi fie prea lungi. Eu de multe ori ma oftic cand gasesc ceva sa-mi placa in masuri mari, extra Sad
Asa e cu fermoarul ascuns, e pusa explicatia de 2 ani, in fiecare numar. Cred ca am vazut-o destul. Explicatii la captuseala se gaseau in numere mai vechi, din anii '90. Eu am in revistele in germana dar nu pricep o iota, normal. Probabil cred ca aceasta revista este cumparata numai de ateliere de creatie, nu si de incepatoare in ale croitoriei.
Si apropo de alte haine care apar in revista dar nu au tipar. E cam greu, deoarece sunt haine de firma(specifica si producatorul, sub poza), normal ca nu pot pune tipare de designer. Si iar nu le-ar conveni sa puna numai creatiile lor, cu tipar. Sigur obtin bani de la cei carora le fac reclama, in acest fel.
Mie nu-mi place, ca si Diadei, ca s-au cam aiurit. Nu prea mai fac haine clasice, pantalonii sunt uschiti cu mii cusaturi, in forme diverse, sacourile si paltoanele taiate in mii bucati(deci complicate). De ce nu pun si pantalon drept, sacou cambrat clasic, camasa clasica fara briz-briz-uri, etc.
Una peste alta, iubesc Burda, la 3 euro ne dau atatea tipare... Daca ar fi sa cumparam tiparele separat, printate fiecare in plicul lui, ar costa in jur de 8 euro, un model.
Deci beat sa bem pt cei de la redactia din Gemania si pt cei care o traduc si o distribuie la noi, nu?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Camy Dum 25 Ian 2009, 11:08 am

da asa este fetelor,eu zic ca revista burda este foarte buna,intr-adevar sunt cam mari .de ex eu scot marimea 38,dar o scot fara rezerve si e ok ,daca as scoate 36 ar fi mic.masurile mele sunt ptr 38.eu sunt foarte multumita de revista, am inceput sa fac lucruri pe care in viata mea nu le-as fi facut fara tipar...e mai greu.chiar am invatat cate ceva.auzisem de revista ,o vazusem dar nu stiam ce este cu toatew liniile acelea care cu care este,pana mi-a aratat diada cum sta treaba ,sichiar nu e greu,acum dupa 1 an de zile de cand nu pierd nici o burda,m-am incumeta la orice tipar.asa ca sa bem ptr cei de la redactie cum spune admina.
-lorinaoo1,eu am scos tiparul cel mai mic ptr sarafanul rochitei,fara rezerve,l-am croit asa,apoi am cambrat sarafanul pe ea ca este foarte mare si parca si fetita ta e cam cat a mea ,nu?spor la lucru ,caci vad ca ti-ai propus sa fac ceva ,nu jucarie Smile

va pupic hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de lorinaoo1 Dum 25 Ian 2009, 11:30 am

Admina, nu, nu ma supar ca dau tipare si pt minione, Doamne fere', nu fac discriminari de genul asta. Dar uneori vreau sa-mi fac cate un model care nu e disponibil si la masurile mele, si atunci tanjesc degeaba :x . Nu m-am gandit, ce e drept, sa scot cea mai mare masura de la minione, si sa mai adaug eu rezervele, poate imi iese ceva, desi de la 21 la 36 e cale luuuunga. Si cu piesele vestimentare de firma, ai dreptate, probabil asa capata niste sponsorizari, dar eu tot tanjesc dupa ele lol! Uite, era in numarul din iulie o bluza superba (dupa gusturile mele) care era combinata cu pantalonul 117A de la pag 72 si mai sunt si altele. dar hai ca mi-a trecut supararea. Mai capat eu putina experienta si mi le fac fara tipar Smile
Camy Lorinush a mea are un an juma si 85 cm in inaltime (asta acum vreo 3 luni cand am masurat-o). Uite, am sa pun si o poza la subiectul cu poze cu noi.
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Ian 2009, 12:19 pm

lorinaoo1 a scris:Admina, nu, nu ma supar ca dau tipare si pt minione, Doamne fere', nu fac discriminari de genul asta. Dar uneori vreau sa-mi fac cate un model care nu e disponibil si la masurile mele, si atunci tanjesc degeaba :x . Nu m-am gandit, ce e drept, sa scot cea mai mare masura de la minione, si sa mai adaug eu rezervele, poate imi iese ceva, desi de la 21 la 36 e cale luuuunga.
Lori, fi atenta. Masurile pt mignione nu sunt asa de mici pe cat par, nu e diferenta asta. Sunt doar pt femei scunde, dar in rest sunt ok. Corespondentul lui 34 normal, este 17 de la minione si asa mai departe. Daca iti scoti 36 de obicei, incearca un 19, de la masurile celelalte. Asta normal ca depinde de inaltimea ta; daca ai 1,75m mai bine nu-ti scoti masuri de la mignone ca probabil nu se vor potrivi pe solduri, dar daca ai pana in 1,68cm sunt ok. Eu am scos tiparul de la niste bermude in masura 17 si am sa le croiesc, iti zic cum vin.
Eu dupa masurile lor as avea 36, dar imi scot 34 si nu am probleme, nu mai cambrez nimic. Doar la niste pantaloni parca erau cam mici in talie, dar in rest imi vin bine. Si le fac mai scurte tivurile, cum am zis.
La copila am scos tipar de jacheta pt masura 86(banuiesc ca reprezinta inaltimea copilului) si ii vine abia acum, la 94 de cm, si chiar e putin larga zid Probabil nemtii sunt mai solizi decat romanii, alta idee nu am.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Camy Dum 25 Ian 2009, 10:36 pm

admina tu iti scoti masura 34,dar micuta mai esti.cat ai bust ,talie sold?

lorina fetita mea are 90 de cm.

vA PUPIC
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de lorinaoo1 Lun 26 Ian 2009, 2:00 pm

Admina a scris:
lorinaoo1 a scris:Admina, nu, nu ma supar ca dau tipare si pt minione, Doamne fere', nu fac discriminari de genul asta. Dar uneori vreau sa-mi fac cate un model care nu e disponibil si la masurile mele, si atunci tanjesc degeaba :x . Nu m-am gandit, ce e drept, sa scot cea mai mare masura de la minione, si sa mai adaug eu rezervele, poate imi iese ceva, desi de la 21 la 36 e cale luuuunga.
Lori, fi atenta. Masurile pt mignione nu sunt asa de mici pe cat par, nu e diferenta asta. Sunt doar pt femei scunde, dar in rest sunt ok. Corespondentul lui 34 normal, este 17 de la minione si asa mai departe. Daca iti scoti 36 de obicei, incearca un 19, de la masurile celelalte. Asta normal ca depinde de inaltimea ta; daca ai 1,75m mai bine nu-ti scoti masuri de la mignone ca probabil nu se vor potrivi pe solduri, dar daca ai pana in 1,68cm sunt ok. Eu am scos tiparul de la niste bermude in masura 17 si am sa le croiesc, iti zic cum vin.
Sar'na mult de sugestii kiss Abia astept sa vad cum iti ies bermudele si ma-s bucura tare sa-mi pot face si eu cate ceva de la minione (foarte multe modele de la minione sunt exact stilul meu). Moooama, ce entuziasmata sunt de descoperire Merci nor taie
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Pantaloni Burda

Mesaj Scris de RalucaS Joi 29 Ian 2009, 10:22 am

Cum vi se par tiparele pentru pantaloni? Mie mi se pare ca au un defect major, la inceput am zis ca i-am gresit pe primii pantaloni, la incercarea numarul 2, aceeasi problema, formeaza in fata, in zona inghinala o punga, sunt largi, ceva nu e in regula.

Le-am si scris celor de la Burda, le-am pus puse cu un pantalon normal si cu ai lor, le-am laudat toate celelalte tipare, dar ca ar fi pacat ca ei sa persiste in aceasta greseala Smile Cred ca se vede problemuta asta si in pozele din reviste, desi manechinele cam stau cu picioarele incrucisate si nu e asa evident.

Bineinteles ca sunt in "denial", mi-au spus ca probabil silueta mea e de vina, ca si in magazin cand mergi probezi mai multi pantaloni pana ii gasesti pe cei potriviti...etc...dar eu zic ca e mai mult de atat. Aaa si mi-au sugerat sa fac nush ce ajustare a tiparului pe care nu am avut timp si rabdare sa o fac, sa vad daca ar merge.

Ma gandeam sa desfac niste pantaloni si sa scot tiparul de la ei ca o ultima solutie.
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de diada Joi 29 Ian 2009, 11:36 am

Raluca, in primul rand bine ai venit hug, mie mi-au iesit foarte bine pantalonii, eu ii lucrez mai ales sotului meu, mi-am facut si mie cateva perechi, chiar nu au fost probleme si am lucrat mai multe tipare cos uite aici link eu ii lucrez sotului dupa un tipar dintr-o burda 2005.

hei, apropo, cred ca burda e deja pe piata, azi sa mi-o cumpar si eu! pupici
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Admina Joi 29 Ian 2009, 11:37 am

Raluca, am observat si eu, la unele modele. In general ies mai ciudate cele cu fermoarul pe lateral, sau chiar cu el la spate(am facut o pereche si asa). Dar cei cu fenta in fata, mi-au iesit ok. Insa... stiu o prietena care are aceiasi problema si a incercat in fel si chip sa-i modifice; tot nu ieseau ca si cei cumparati. Daca nu ai probleme cu cei cumparati, de obicei, incearca sa scoti tiparul dupa unii vechi care-ti vin bine. Si tine cont si de material(eu am facut de piele si dintr-un material mai teapan, alta data si statea cum spui tu, ciudat in fata). Incearca ceva cu elastan in compozitie sau doar bbc(raiat). Poate pui o poza la subiectul Pantaloni, sa vedem unde nu pica bine.
Azi ar trebui sa apara nr.2, l-a luat cineva?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Pantaloni

Mesaj Scris de RalucaS Joi 29 Ian 2009, 11:44 am

Bine v-am gasit Smile

Am vazut deja pantalonii barbatesti care sunt ok, as fi curioasa sa ii vad si pe cei de dama Smile

Pantalonii nu ii mai am, ca erau atat urati, i-am purtat de cateva ori si la un moment dat m-am enervat si i-am aruncat/dat. Ambii erau din materiale cu elastan...

Oricum, o sa incerc sa scot un tipar de la unii din magazin...desi asta inseamna sa ii stric. Si o sa ma multumesc cu bluzitele din Burda Smile
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de diada Joi 29 Ian 2009, 12:19 pm

Stiu ca lui Kindaras i-au iesit foarte bine pantalonii, cand o sa aiba timp sa intre sa posteze pozele pupi pe mine din pacate, dupa nastere, nu ma mai incap cele doua perechi (tot sper sa mai scap de cativa cm), dar iti spun sincer ca veneau foarte bine.
Si da, am lucrat si eu cu fermoar intr-o parte si nu am fost multumita, chiar facea cute in fata.
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty hello !

Mesaj Scris de kindaras Joi 29 Ian 2009, 1:29 pm

am pus niste pozici acolo la pantaloni. va pupic si spor la treaba !
avatar
kindaras
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 22/10/2008

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty explicatii...pentru o incepatoare

Mesaj Scris de Kate Mar 03 Feb 2009, 8:44 pm

am nevoie de ajutor.... Merci
avatar
Kate
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Kate Mar 03 Feb 2009, 8:46 pm

imi poate explica cineva cum se folosesc sabloanele din revista burda?mi-am cumparat-o astazi si imi doresc foarte mult sa imi realizez cateva articole din acea revista....multumesc...
avatar
Kate
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de diada Mar 03 Feb 2009, 10:30 pm

Kate, in primul rand bine ai venit, in al doilea rand ti-am mutat subiectul aici pentru ca nu-si avea rostul un alt topic pe tema asta.

Incerc sa-ti raspund la intrebare, nu stiu cat de coerenta o sa fiu, dar unde nu intelegi o sa revin cu explicatii (sau fetele or sa te ajute)

de ex: fiecare poze din burda are un nr de ordine. Sa zicem ca tu vrei sa-ti faci chiar primul model respectiv 101. Tu trebuie sa alegi tiparul potrivit. Pai daca te uiti in chenarul cu partile tiparului o sa vezi ca scrie "tipar rosu coala G, partile 1 la 8". Ajungi la coala G si cauti tiparul rosu. Te masori si vezi din tabelul de masuri ce masura ti se potriveste. Vezi ca fiecare masura are "codul" sau de ex nr. 40 are linie intrerupta. dupa ce ti-ai stabilit masura, iti trebuie un marker si o folie transparenta sa dai contur tiparului, ATENTIE: neparat trebuie sa scoti toate detaliile tiparului, crestaturi, pense, directia firului, talie, tot, tot! Acum ca ai tiparul il poti pune pe material si gata! Tai si cosi (vezi ca tiparele din burda sunt fara rezerve, asa ca atunci cand tai lasi rezerve, desi pe urma o sa mai ajustezi pe tine).

Mult spor! cos
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Kate Mier 04 Feb 2009, 8:24 am

multumesc mult de indrumari...am inteles in mare parte cum sa procedez...sunt incepatoare in acest sens ...acum mai trebuie sa imi cumpar materialele potrivite pentru a ma apuca de treaba...si inca o intrebare.....mai stiti vreo revista in afara de burda care sa aiba tipare sau macar sa iti dea idei(sau sa te invete) despre cum sa confectionezi diferite obiecte manual?

P.S.Imi plac mult creatiile voastre si sper ca intr-o zi sa ajung sa fac si eu ce faceti si voi.

Multumesc.
avatar
Kate
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de diada Mier 04 Feb 2009, 8:47 am

Ar mai fi revista Boutique, dar nu prea se mai gaseste, cel putin mie mi-a luat-o sotul din gara de la Bucuresti, si numere vechi de anul trecut, oricum nu gasesti mereu, poate la voi o gasiti inca pe piata, la noi au retras-o ca nu se vindea. Ideea e ca revista e in lb italiana, si nu explica sa detaliat ca burda.
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Admina Mier 04 Feb 2009, 9:27 am

Fetele, am in plan sa-mi fac fusta Aceasta si stiu sigur ca ati lucrat-o si cateva dintre voi. Daca aveti ceva sfaturi, ar prinde bine. Eu vreau sa o fac din piele si cu vipuscat tot de piele, dar alta culoare. Stiu procedeul, in mare dar ma cam tem ca o sa am probleme la cusut, ar fi vreo 4 straturi... SI la spate i-as face o crapatura, cum ai pus tu Camy, la fusta verde wink Oare o trebui sa o stabilizez cu ceva, sa nu se increteasca daca doar o intorc, simplu.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda Empty Re: Discutii despre revista Burda

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB