Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoli si discutii despre scolari -1

+46
Roxy
marry_a19
bisisica bijuterii
Gerlinde13
Gabica
T_mihaela
trandafiras78
adelina24
manuela29
Gianina4ever
gloriamix
cristina07
ivanutamihaela
symos
alinuta96
ivanoiuadela9
arielas
Lucia.BlueFlower
Dodo-pui
valentinadof
diada
gmiki1
barbin
rob roy
voicu silvia
Lucia Ro
manus marioara
cory74
aurishta
Angelica18
Andata
MihaelaT
danae
cld
Dorulet
cris_io_mat
claudiana
pufoi
elluta
danniela
musetel
kitty_1973
ismi3ismi
dandana
anasia
Admina
50 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de kitty_1973 Joi 23 Feb 2012, 9:49 am

Dandana ai dreptate in privinta bailor... esti mama de fetita si te inteleg. La noi in scoala(unde predau) sunt wc-uri turcesti antice si de demult! In rest gresie, faianta, sapun lichid, hartie igienica. Insa trebuie sa supraveghem atent elevii sa nu le iroseasca nechibzuit.
Admina... ce sa spun! In provincie, probabil lucrurile stau altfel! Elevii mei nu sunt asa de vulgari, la scoala poarta uniforma, fetele nu vin machiate. Nici baietii nu au tunsori ciudate. Fara bijuterii ostentative la fete sau piercing-uri(sper ca am scris corect cuvantul! wink ). Nu avem probleme deosebite in privinta violentei in scoala... mai sunt mici incidente intre elevi. In privinta absenteismului... chiar am avut inspectii pentru ca suntem primii la prezenta la scoala(ma refer la elevi). Stiu ca sunt elevi care fumeaza(ca ei sunt sinceri si se parasc)... dar nu langa scoala. Anul trecut am avut o clasa de-a 8 a cu probleme... au experimentat cam multe... etnobotanice, tussin, aspirina... Ii controla diriginta zi de zi in ghiozdane! zid Sa stiti ca multe substante pe care le folosesc pentru a se "droga" le gasesc chiar in dulapul cu medicamente de acasa!
Si eu am baiatul in clasa I... nu sunt multumita in totalitate de scoala la care l-am inscris sau de d-na lui invatatoare... asta e, mergem inainte! kiss
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Joi 23 Feb 2012, 10:08 am

dragelor eu clar dau in isterie!
intreb pe toata lumea nici eu nu mai stiu de ce: stiti ceva de scoala nr 5 din amzei? adica amanunte importante ca stiu si eu ca e o scoala buna dar .... tare mi-e teama sa nu fie de tipul celei descrise de admina!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de kitty_1973 Joi 23 Feb 2012, 10:14 am

Dandana... imi cer scuze! Te-am confundat cu Danae! Acum m-am uitat si am vazut ca esti din Bucuresti! kiss
Eu chiar nu stiu ce sa iti zic de scoala respectiva!
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Joi 23 Feb 2012, 10:30 am

rade sa vezi cand ma confund eu cu danae! ani de zile a fost si mai este inca numele meu de user, am crezut ca mor cand l-am vazut ocupat!

hai sa va spun si voua ca mor! v-am spus ca am sunat ieri la noi la scoala pt ca nu am fost recenzati si precizarile spun ca trebuie sa ii anunti. se trecem este ton si atitudine dar raspunsul a fost "bine", nu tu nume, strada, ma rog ceva ce se scrie in lista aia! am zis ca asa o fi dar azi citesc mai bine precizarile si parca imi suna rau, dau tel la nrverde si tipa de acolo si-a inghitit cuvintele si mi-a zis sa ma duc cat mai repede cu buletinul la scoala, adica e cum am inteles din ultimul paragraf (nu esti in evidentele lor intri pe locurile libere la nivel de bucuresti chiar daca ai domiciliul in circumscriptie)

zid cred ca m-am dus cu mintea!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Vin 24 Feb 2012, 10:34 am

Dandana, nu erau inscrierile incepind de pe 5 martie?!?! Shocked Cum adica daca esti arondat acolo nu ai loc? Eu n-am mai auzit asa ceva, dar nu ma mira nimic.
Uite-te si AICI se vorbeste despre scoli, pe zone.
Imi spune sotul dimineata ca a aparut la avizier un anunt conform caruia trebuie sa ne inscriem la evaluari (indiferent ca vrem in premergatoare sau in cl.I-ii) pana la 28 februarie... zid Inscrierile se primesc pe email, la o adresa de Yahoo... vai de noi si de noi, e clar ca au innebunit de tot. Cum se vor inscrie in 4 zile toti copii, cand sunt unii de la sate care nu au email, cand poate ii duc si aduc bunicii si nu au idee ce e aia email, cand... Schimba legea si cerintele de la o zi la alta, pe nervii nostri.

Hai sa va zic cam cum a decurs ziua portilor deschise. Din pacate au trimis copii acasa mai devreme si am vazut scoala aproape goala. Grupurile sanitare erau ok, cica sunt clasele primare la etajul I si nu amestecate cu cele de liceu. Dar cand am trecut pe acolo, desi era scoala goala era o pustoaica in colantei la baia de fete de la etajul scolarilor mici, desi ea avea vreo 12-14... Revenind, nu am vazut mari fitze, cum ma temeam. Sala de festivitati era neschimabta (cu desene facute de colegii mei, am facut si eu vreo cateva flori wink ), doamna care ia clasa pregatitoare era grasuta si moale, cumsecade as zice. Comparativ cu cea mai buna dintre cele care luau cl.I-ii, care parea scorpie... Normal, parintii fitosi nu cred ca erau prezenti, cum v-am spus insrierile celor care trebuiau sa fie acolo se fac cu usa deschisa cu capul (de la prea multe cadouri aduse...). Deci nu pot stii clar cum va fi. Si, desi directoarea de la gradi ne-a zis ca apartinem de o alta scoala (unde vroiam eu sa o dau), se pare ca apartinem de aceasta de care va zic. zid E o scoala buna, cu rezultate bune, au dotari: laboratoare, calculatoare, dar cum am mai zis, copii fiind de bani gata primesc bani pe mana si isi pierd uzul ratiunii si bunul simt, pe care oricum parintii nu il cultiva. shot

Ea face 6 ani in aprilie, va avea 6 ani si 5luni in septembrie. Ce parere aveti, sa o dam la cl. pregatitoare sau la cl.I-ii? Eu nu vad rostul inceperii scolii mai devreme, asta inseamna ca intra in sistemul asta oribil mai devreme, invatamant pana la maturitate, servici pana la pensie (Dumnezeu cu mila, probabil va iesi la pensie la 70 de ani...). De ce se grabesc parintii sa-i dea asa devreme la scoala si nu la 7 ani?

Kitty, e mai bine ca e orasul mai mic. Cresc copii cu bun-simt, cu respect, desi mai calca stramb, nu calca marea majoritate. Probabil ca daca vrei sa-ti strici viata din adolescenta, reusesti si la sat si la oras, dar sunt sansele mai mici, anturajul fiind mai cuminte. Cum se pot drogomanii cu aspirina? beat

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de cld Vin 24 Feb 2012, 10:45 am

admina fimiu a facut 6 ani tot in aprilie (in 2006), cum era bine crescut, se descurca foarte bine am zis ca nu e cazul sa mai stea un an la gradinita.
desi este clasa a 6a acum si merge foarte bine la scoala imi pare rau ca l-am dat de 6 ani. are in clasa colegi care sunt cu aproape doi ani mai mari ca el (aveau 7 ani si mult luni cind au intrat la scoala). se cunoaste diferenta de varsta. mamicile acelor copii se bat cu pumnul in piept ca au copii destepti, dar nu se gindesc ca sunt cu aproape doi ani mai mari.
asa ca una peste alta eu te sfatuiesc sa o dai in clasa pregatitoare. e mai bine pentru ea. pupi
si sa sti ca nu e o regula ca daca stam lasat nu sunt parinti "cu fite", sunt si aici si copii respectivi chiar pun probleme mari profesorilor si colegilor. daca asa educatie primesc acasa, asta e.


Ultima editare efectuata de catre cld in Vin 24 Feb 2012, 10:59 am, editata de 1 ori
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Vin 24 Feb 2012, 10:48 am

mai frate, nu-i asa cu evaluarea! nu te incadrezi nu te duci la evaluare. de ex gargarita mea va avea 6 ani si 2 luni, noi vrem pregatitoare, asta va fi si gata punct, ce sa evaluam conform legii?
si eu tot mai tarziu vreau la scola admina, nu inteleg de ce mai devreme, nu a reusit nimeni sa ma lamureasca cu "e precoce", "se va plictisi in clasa"
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 24 Feb 2012, 10:49 am

Ea face 6 ani in aprilie, va avea 6 ani si 5luni in septembrie. Ce parere aveti, sa o dam la cl. pregatitoare sau la cl.I-ii?

eu as da-o la clasa pregatitoare...m-as gandi ca are tot timpul,dupa 7 ani,sa tot invete ...apoi,m-as mai gandi,ca,poate,dupa alegeri,s-or mai pune lucrurile la punct...prima clasa zero e cam experimentala si nu as vrea sa fie cobai...au spus la TV,cadrele didactice care vor prelua clasele zero,trebuie formati in acest sens ,iar ei inca nu au inceput formarea acestora...deci,ii va forma rapid,in cateva luni,pana in septembrie...m-as gandi sa se formeze ei ,mai bine,intr-un an de practica,fara copilul meu,si apoi sa-l duc si eu,sa-i gaseasca copilul meu formati cum trebuie,sa aibe deja experienta unui an,la aceasta clasa ... Smile ...dupa mine,eu nici nu ,m-as duce la evaluarile astea pt clasa 0,pt ca nu ma intereseaza sa duc copilul la scoala pana nu face 7 ani...EU FAC CE VREAU CU COPILUL MEU!!!,nimeni,in afara de mine,nu poarta raspunderea a ceea ce se intampla cu el!!scoala romaneasca ,de acum,in niciun caz,nu are aceasta raspundere...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danae Vin 24 Feb 2012, 11:16 am

Admina, a mea face 7 ani in mai si in toamna o dam la scoala. Am fi putut sa o dam de anul trecut dar sincer, ii furam un an din copilarie. O data intrat la scoala, copilul nu mai scapa. Nu se mai poate intoarce la fara teme. SI sincer, fetele care au mers la scoala anul trecut, erau cu un cap mai mari decat a mea si cu cel putin un an mai mari. Acum nu se vede direfenta dar se vede prin clasa a 2-a. Un an conteaza, cum cpune si Cld.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de pufoi Vin 24 Feb 2012, 11:28 am

Ismi cum zici tu :,,eu fac ce vreau cu copilul meu'',am zis si eu.
voiam sa-l transfer la o alta scoala si nu ma lasau,ca-i car,ca-i mar,si m-am enervat si am zis si eu ca fac ce vreau cu copilul meu si-l duc orinude e mai bine ,sau cred ca e mai bine pt. el.
eu as fi de parere sa lasi copilul sa se bucure de copilarie si sa-l dai la pregatitoare. ca apoi, carte tot va face, pana va vrea...
aici, am o prietena cu fetita de 5 ani si la toamna o da in clasa intai. numai ca invatamantul e un pic divers.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Vin 24 Feb 2012, 11:40 am

Ai mei sunt cei mai batrani din clasa, tot pe principiul asta am mers si eu ca au timp sa invete. Ma uit la unii ca abia au 20 de ani si facultatea terminata. Asta cu precoce e cu dus intors, aici am vazut asa multi copii impinsi in primii ani de invatamant sa faca 2 in 1 iar cand au ajuns in a 8a sau a 9a deja trebuia sa repete anul ca nu faceau fata. Pe undeva tot vina noastra a parintilor este.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Vin 24 Feb 2012, 11:44 am

ismi, si eu as vrea sa fac ce vreau! dar m-am interesat e cu amenda, nu stiu daca doar o data sau de mai multe ori!

TEMA pt toata lumea interesata! ce se intampla daca nu o dau la scoala nici in grupa pregatitoare desi are 6 ani
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de pufoi Vin 24 Feb 2012, 11:51 am

Daniela al meu avea deja 7 ani si 3 luni,cand l-am dat la scoala,ca asa era legea in acel an. la noi...anul si legea! trebuia sa faca pregatitoarea inainte. in clasa 1a ,nu mai avea rabdare insa si facea lectiile inainte,nu in rand cu ceilalti.
cand am venit cu el aici mi l-a dat cu un an inainte pe baza carnetului de note din rom si a unei evaluari.asa ca e in clasa cu copii de varsta lui. wink
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Vin 24 Feb 2012, 11:57 am

Si a mea cea mare a facut 2 in 1 tot din cauza avansului din Romania, insa aici se fac 13 ani, al 13-lea este un fel de preuniversitar. Insa cel mic a inceput aici, dar nu m-am indesat sa il imping .
Insa unde-i lege nu-i tocmeala! Ce te faci daca legea iti impune sa dai copilul de 6 ani si cred ca a mai fost chiar si pe vreamea lui Ceausescu lucrul asta.
Dandana, inainte stiu ca nu ti-l primea in clasa I daca nu trecea si prin grupa pregatitoare. Acum nu e la fel??
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Vin 24 Feb 2012, 12:02 pm

nu stiu si zau, tare as vrea sa spun nu ma intereseaza! sa faca pregatitoarea la anu' la 7 ani! hai ca am inceput sa bat campii zid
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 24 Feb 2012, 12:05 pm

nimeni nu ma poate forta sa fac ceea ce eu nu cred ca e bn pt mine si pt copilul meu....nu exista asa ceva...sunt legi,e constitutie...adica,niste idioti se joaca de-a scoala si eu sunt obligata sa fac ce vor ei...?raspunde cineva de rezultatele acestor experimente?cine si in ce fel?eu vreau garantii semnate , pt asta...semneaza cineva la raspundere?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de cris_io_mat Vin 24 Feb 2012, 12:06 pm

Fetelor noi am inscris-o deja pe ioana la scoala...nu a trebuit sa asteptam pina in martie.Iar referitor la evaluarea asta care da batai de cap ca si grupa 0,directoarea a spus ca noi nu avem nevoie de ea...ioana face 7 ani in octombrie si termina acum grupa pregatitoare...Am primit o hartie cu niste indrumari de la scoala si in ea se spune ca intre 5-16 martie se vor inscrie copiii care vor sa intre la sc de circumscriptie;intre 20-27 martie se vor inscrie copiii care vor sa mearga la alta sc,pe locurile ramase libere dupa repartizarea celor care ap de sc.Despre evaluare spune asa:eval dezvoltarii copilului ,in cazul in care aceasta se impune.....asa ca multi copii s-ar putea nici sa nu fie nevoiti sa mai treaca prin asta.Sper ca nu m-am pierdut prea mult in citate ...
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Vin 24 Feb 2012, 12:19 pm

ismi, din pacate legea e clara, eu vreau sa stiu ce patim daca o calcam!
restul .... e poveste!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 24 Feb 2012, 12:33 pm

pai,mai mult decat o amenda,ce poate sa-ti faca?important e copilul,nu banii...parerea mea...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Vin 24 Feb 2012, 1:27 pm

nu stiu, la anu ce vei face?
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 24 Feb 2012, 1:58 pm

a mea are 4,5 ani,mai am pana la 7...
pe scurt,eu voi face asa: nu o duc,clar,pana la 7 ani ,la scoala,pt ca am vazut ca la copii,conteaza fiecare 6 luni diferenta intre ei.dezvoltarea e alta ,perceptia e alta ...de ce sa pornesca gresit?pt mine ,inceputul e ffff important si nu vreau sa-l ratez,orice amenzi ar fi...eu stiu clar ca e mai bn asa pt copil si gata.


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Vin 24 Feb 2012, 4:21 pm, editata de 1 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Vin 24 Feb 2012, 3:22 pm

aaaa, pai tu stai bine! pana ajungeti voi in situatia asta mai dureaza, se mai schimba un guvern cel putin!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 24 Feb 2012, 5:03 pm

poate se schimba si pana in 2013...mai e o sansa si pt cei de acum,daca raman in gr pregatitoare ...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 24 Feb 2012, 5:04 pm

No, ma bag si eu ca doar n-o sa stau doar sa citesc. Smile
Citeam de problema bailor... Ei, mare problema. La noi sunt curate, dezinfectate, de mergi la prima ora sunt bec si la un moment dat te trezesti ca simti o putoareeee de-ti muta nasul. Vine ingrijitoarea si ce gaseste. Isi facuse un mititel (oare care din atatia?) nevoile pe capacul pus pe wc si asta nu o singura data. Alta data facuse langa ca asa l-a instruit doamna mama, sa nu se aseze pe wc ca ia cine stie ce microbi, dar nu i-a explicat cum sa stea fara sa se aseze. Mereu facem educatie, mereu le spunem cum se foloseste o toaleta, dar ce zice mama e mai bine. zid De spalat pe maini dupa ce a fost la baie...eee, alta problema. Cum intra-n baie asa si ies desi le reamintim acest lucru, eu chiar îi trimit inapoi. Care se spala uita sa mai lase clapeta in jos si apa curge, curge pana intra profesorul de serviciu sa verifice, sa stinga lumina ca nici asta nu se poarta. Azi am fost de serviciu pe hol si dupa fiecare pauza verificam daca-i oprita apa, daca s-a stins lumina si trei pauze, am facut acelasi lucru, am stins lumina si am oprit apa.
Spuneati de suplinitori si schimbari... La fostii mei elevi ce-s acuma a VI-a am fost a treia invatatoare si care a vrut sa invete a invatat. Am avut si rezultate foarte bune, elevi la judet la olimpiada de mate si civica si acum sunt buni tot cei care vor sa invete.
Va aduceti aminte ca-i laudam, ca-s cuminti, ca faceam activitati eco, ca adunam gunoiul dupa altii...tot aceiasi elevi acum sunt... sa nu zic mizerabili. Mananca merele si le arunca la cos din banca si normal ca pe peretele de langa cos pe care-l curat de-am ametit sunt numai urme de mere, la plecare scot din banca resturile de mancare, pungi, hartii si le lasa sa cada pe jos incat atunci cand intru in clasa dupa programul lor e cocină. Discut zilnic cu ei ca ne intalnim la pranz, zic ca mine si fac ca ei. zid Le reamintesc cum spuneau prin clasa a IV-a ca ei nu vor face asa, ca vor fi la fel de cuminti, ordonati si curati, ca... vise, maica, vise.
Poti sa faci tumbe, sa le spui cate-n luna si-n stele ca ei fac cum vor si cum au fost "educati" in familie sau fac asa ca e trendy, asa fac prietenii, ei de ce sa nu faca. Daca mama nu le-ar strange ciorapii de langa pat, nu ar sterge masa dupa ei si iar pune pe ei sa faca, aceste lucruri s-ar transforma in deprinderi si asa ar face si la scoala. Daca ar fi mai mult supravegheati, verificati de catre parinti, parintii ar fi mai implicati poate ca nu ar mai face multe din cate fac. De la o varsta destul de frageda, fetele au in cap doar moda, baieti, fb si cine stie ce. Multi se schimba cand trec la gimnaziu pentru ca nu mai e invatatorul care sa le observe fiecare miscare, sunt putin dirigintii care se implica cu adevarat si aceia chiar au clase deosebite.
Dandana, citeam ca vrei alternativa step by step.Sa stii ca 90% din aceste clase nu au suplinitori si 100% unul este titular si totusi nu asta e o problema. Se poate intampla ca una dintre doamne sa se imbolnaveasca, sa faca bebe, să, să, să,... La traditional sau scoala particulara se poate intampla acelasi lucru chiar daca invatatorul e titular si atunci tot suplinitor vor avea.
In toamna puteam sa iau cu o colega clasa de step si sa fiu invatatoarea Dianei, dar am refuzat desi puteam sa-mi am copila sub supraveghere. Nu am vrut sa fiu invatatoarea ei din zeci de motive...unul si cel mai solid, intai de toate sunt mama ei si oricat de corecta as fi tot ar fi aparut probleme, discutii si poate ca de multe ori i-as fi facut observatii desi nu era cazul. Asa ca ea e cu doamna ei, iar eu sunt cu clasa mea. Sa mai zic ca ce zice doamna e litera de lege? Intr-o zi, îi explicam ceva la care imi zice: Bine, scriu cum spui, dar daca imi taie doamna cu rosu tu esti de vina." Sau alta data mi-a spue: "Si tu stii multe, dar doamna stie mai multe." Zilele trecute a fost bolnava si a stat acasa si i-am luat lectiile si i-am predat eu. La o fisa i-am spus sa faca calculele in scris pe verso iar ea s-a uitat ciudat la mine si mi-a spus ca le face in minte ca nu scrie acolo ca nu-i bine... I-am spus ca stiu ce spun, ca doar nu lucrez la fabrica de cuie si nici nu vand leustean. Tot se chinuia sa faca calculele mintal si cand i-am spus ca si colegii ei au facut pe verso cum le-a spus doamna a fost de acord sa scrie si ea. Suntem doua persoane si fiecare are stilul ei, fiecare foloseste o metoda cum crede ca-i mai bine pentru elevii ei. Pentru moment e clasa I si e bine sa faca doar cum spune doamna ei (are o invatatoare excelenta stiam ca ea va fi invatatoarea Dianei de cand s-a nascut Smile pentru ca o cunosc de-o viata, de cand eram eleve in scoala generala si de atunci o apreciam pentru munca ei, am toata stima si tot respectul pentru ea), dar vreau ca in timp sa stie ca exista si alte moduri de a lucra, vreau sa nu creada ca o problema se poate rezolva doar intr-un singur fel. Vorbeam cu colegele care au trecut prin asta si chiar cu d-na Dianei ca niciodata noi, mamele nu stim cat doamnele lor invatatoare. Smile
Mai rau este cand copilul merge acasa si-i spune mamei ca trebuie sa faca asa ca asa i-a explicat la scoala, iar mama spune ca doamna nu stie, e proasta. zid Am patit-o din pacate.
Ce am vrut sa subliniez... Important este ca un copil sa-si iubeasca dascalul si mai ales sa-l respecte, sa fie compatibili, sa mearga la scoala de drag, sa mearga cu tema facuta nu de teama ca ar lua un I ci pentru ca-i este rusine de doamna, de colegi.
In fiecare ora, pe langa lectie îi invatam cum sa se poarte, cum sa devina OAMENI.
Admina, majoritatea copiilor de azi nu respecta pe nimeni. Cum spui tu, asta e lumea in care traim. Nu doar ca nu-i respecta pe varstnici, dar nu-si respecta parintii, nu se respecta pe ei si raman la aceeasi parere ca totul porneste din familie. Primii pasi acolo-i fac si doar apoi in anturaj.
Cris_io_mat, faptul ca in scoala aerul e obosit depinde de cei care muncesc acolo.
Eu mereu schimb lucrarile pe panouri, nu expun planse vechi, planse facute de mine pun putine si alea sunt mereu innoite, in schimb expun lucrarile lor. Cei care merg la scoala pentru ca au nevoie de un loc de munca nu sunt dascali. In primul rand trebuie sa-ti placa ceea ce faci.
Am predat un an si la o scoala din mediul rural, mi-a placut mult, copii simplii, dar educati, cu bun simt, in schimb m-a omorat naveta si voiam acasa. Aveam o colega putin mai tanara ca mine si am facut echipa buna, faceam serbarile impreuna, ne-am dus in drumetii, drept ca erau slabuti, munceau de mici si nu puteai avea pretentii ca la oras unde copiii nu fac treburi casnice, dar m-am si lovit de directoare cand n-am vrut sa trec o eleva la matematica. Era clasa a IV-a si abia silabisea, citeam cu ea in cor, la mate ne chinuiam cu tabla inmultirii si a impartirii si a cerut s-o trec ca altfel ei nu au elevi. zid Dupa un an cand am m-am dus dupa niste hartii m-am intalnit cu eleva respectiva si avea doar note de 8,9 si 10. zid Sa-i spuna dire lui mutu ca fata aia s-a ridicat asa mult intr-un semestru.

In 2010 mi-am amenajat clasa cu sotul meu (am povestit si am pus poze la vremea aia), am facut-o frumoasa si luminoase, dar s-a intamplat ca in toamna trecuta sa fiu mutata din nou pt ca s-a facut step in fosta mea sala de clasa si trebuia sa fie la parter. In fine, m-am mutat intr-o clasa... din clasele in care nu mai erau elevi de multa vreme.
Asa arata clasa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] se vad cateva mamici care curatau vopseaua veche ce mai ramasese pe pereti si sa nu credeti ca eu doar am privit, ci am facut acelasi lucru ca si ele in prima zi din vacanta de la sfarsitul lui octombrie, apoi un tatic a tras glet si alti doi tatici l-au ajutat sa dea cu lavabila. Un grup de cinci am vopsit parchetul si apoi aranjat bancile. Din clasa de dupa-masa nu a venit nimeni. zid E drept ca aproape parintii au donat cate 20 lei pentru a se amenaja atat ai celor mici cat si ai celor mari, pentru ca nu sunt fonduri.
Asa arata in ultima zi de vacanta cand si mainile nostre erau ca smirghelul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Intr-o seara am mers cu sotul meu si am pus panourile pe perete care le-am dat cu lavabila in culori diferite. Am achizitionat si un tv (cumparat de la Penny de catre parinti si unitate cu placa video si tot ce trebuie am dus eu) si un corp de mobila in care sa stea unitatea inchisa si tv-ul deasupra pe care doar eu il folosesc. Am luat tv ca sa nu mai trambalesc videoproiectorul, ecranul si laptopul scolii.
Pozele urmatoare sunt neclare (uitasem camera si le-am facut cu telefonul cand am avut activitate pt 24Ianuarie), dar se vede cum sunt expuse lucrarile lor.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cris, conteaza mult mediul in care invata asa ca trebuie sa te gandesti bine unde vei inscrie copilul.

Admina, eu zic sa o dai la clasa pregatitoare.

Asta cu amenda...mi se pare o idiotenie scoasa de supermegaextra Funeriu care visa noaptea si voia sa faca ziua.

Eu am scoala langa bloc, ies din scara, fac cativa pasi si intru in curtea scolii. Puteam alege post la aceasta scoala, dar am zis pas si cand a fost de inscris copila (anul trecut) si a venit cu recensamantul ca la noi se tot face am spus ca o voi da in alta parte si am inscris-o unde predau, in primul rand e cea mai buna scoala din oras, nu sunt atatea proble de disciplina ca-n alte scoli pentru ca se iau masuri, stiam ca va avea cea mai buna invatatoare si chiar daca e cea mai departe de casa (orasu-i mic, asa ca nici distanta nu-i prea mare, dar celelalte doua scoli sunt mai aproape) vine si pleaca cu mine. Sta dupa mine pana mai corectez caiete, mai stau la vreo sedinta, dar asta este, nu le putem avea pe toate.
Suntem pe acelasi etaj, dar sunt zile cand ne despartim la sosire si ne revedem la plecare pt ca vreau sa devina independenta. Merg la ea cand nu a fost prea bine, sau daca are vreo mica problema de sanatate, vine la mine cand are desen si abilitati sa-si ia cele necesare ca le tin in dulapul meu sa nu caram atatea si mai vine ca are la mine-n clasa cateva foste colege de gradi si cateodata intru la ea in clasa ca vorbesc cu doamna ei.

Sunt convinsa ca veti alege ce-i mai bine pentru puiul vostru chiar daca asta implica si anumite neajunsuri cum ar fi distanta prea mare pana la scoala.
Nu-i dati nici prea devreme in clasa I, dar nici prea tarziu in clasa pregatitoare care sunt convinsa ca va fi la scoala multa vreme de acum in colo.
Eu consider ca pentru clasa pregatitoare e ok 6-6,5 ani iar pentru clasa I 7-7,5 ani.
Diana a inceput clasa I la 6 ani si 10 luni si nu doar ca face fata, ci a invatat cat nici eu nu am crezut ca va invata si nu a stiut sa scrie,sa citeasca sau sa socoteasca mintal.


Sa citim numai de bine, iar la anul pe vremea asta va astept cu impresii. wink


Edit: Mamaaaa, cat am scris! Embarassed


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 24 Feb 2012, 5:07 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Vin 24 Feb 2012, 5:50 pm

Mihaela, ai scris mult si cu suflet! mie cel putin mi-a mai revenit increderea dar ...

oricum, fetita ta e la o clasa de step?
si aia cu amenda era rezolvarea mea la legea asta, adica eu nu vreau sa-mi dau copilul de 6 ani la scoala, nici macar la pregatitoare decat daca sunt sigura ca dau peste o invatatoare ca tine si zau ca nu te perii, pur si simplu m-am enervat ca esti acolo si nu aici la scoala 5
sau e clar de ce nu esti la 5? zid
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB